Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Renovare moderată a sediului Primăriei Roșiori

Renovare moderată a sediului Primăriei Roșiori

«Ialomița: dintotdeauna, pentru totdeauna!» este un slogan inventat de răposatul președinte Silvian tocmai pentru a reda cât mai plastic ceea ce social-democrația, cel puțin în Ialomița, are cel mai de preț: cinstea. Și corectitudinea. La pachet, căci, din vremuri imemoriale, am apreciat cumpătarea tenace a primarilor social-democrați în a cheltui fondurile publice. Așadar, unii edili, cum ar fi cel de la Roșiori de exemplu, decide la sfârșit de octombrie 2024 să parafeze contractul de renovare energe­tică moderată a sediului de Primărie. Moderat, căci efectele austerității se întrevedeau... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2025, 12:05 (7546 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Anual, în Ialomița, sunt evaluate pentru încadrarea în grade de handicap peste 3000 de persoane. Aproape 10% dintre acestea reclamă perio­dic faptul că procedura a fost viciată, soli­citând reevaluări și reîncadrări în gradele de handicap. Deși s-a încercat să se evite sălile de judecată, tot magistrații sunt cei care trebuie să lămurească lucrurile. Acțiunile sunt însă îndelungate și consumă bani, iar șansele ca procesele să se încheie în favoarea persoanelor nemulțumite sunt destul de reduse.

 

Plimbați de la o instituție la alta... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2025, 08:10 (12670 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

La Slobozia

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

Sub deviza puțin cam pretențioasă «Viitorul e aici!», «FreeLand Festival» 2025, ediția a IV-a, va debuta vineri, 27 iunie a.c., și se va încheia duminică, 29 iunie 2025. Pentru al patrulea an consecutiv, Pădurea Peri de la marginea Sloboziei devine «gazda» Festivalului, «FreeLand» fiind organizat de Primăria municipiului reședință de județ.

 

«Viitorul» era cât pe ce să fie trecut Tumultuosul început de mandat al noului primar al Sloboziei, Alexandru Potor, a prevăzut printre altele și o renunțare la... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 12:20 (12447 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

În vederea derulării unui proiect PNRR

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărâre prin care va garanta un credit pe care Urban SA încearcă să îl acceseze în vederea derulării unui proiect prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Linia de finanțare pe care operatorul de apă și canalizare, Urban SA Slobozia încearcă să o acceseze are o valoare de 3,15 milioane de lei, garantarea de către Consiliul Local fiind una dintre condițiile băncii în vederea perfectării contractului de credit.

 

Primăria Slobozia sprijină operatorul Urban Încă de la începutul... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 08:05 (7003 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Cu un număr total de aproximativ 360 de angajați, în această categorie intrând Primăria Slobozia și serviciile subordonate, administrația locală a Sloboziei, ar putea rămâne fără o parte din personal. Alexandru Potor, primarul orașului, susține că, în urma unor analize privind activitatea angajaților, cei care nu își îndeplinesc obiectivele prevăzute în fișa postului ar putea fi conce­diați. Deși edilul reședinței județului face referire, mai de grabă, la «eficiența» acti­vității profesionale a angajaților aparatului administrativ pe care îl conduce, la Centru se vorbește tot mai mult despre diminuările de personal ca parte... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2025, 10:20 (22620 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

Programul «ELENA» în implementare

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

La Slobozia, Proiectul «ELENA» a ajuns, în sfârșit, în faza de execuție. Marți, 24 iunie 2025, reprezentanții admi­nistrației locale au semnat contractul de execuție în prezența oficialilor ADR Sud-Muntenia, organismul prin intermediul căruia au fost obținuți banii europeni necesari implementării pro­iectului. Lucrările se vor desfășura pe parcursul a 9 luni, iar primarul Alexandru Potor a dat asigurări că acti­vitatea didactică nu va fi perturbată.

 

7 unități de învățământ din 11, oficial în renovare În baza... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 18:55 (3981 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Situație reclamată în instanță

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În 2023, un control al Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia evidenția plata ilegală a unei indemnizații afe­rentă titlului de doctor către juristul Vasile Zamfir. Insti­tuția a făcut încă de atunci demersuri către unitatea medicală pentru a recupera cele peste 32 mii de lei net plătite. La 2 ani distanță, pentru că Zamfir a refuzat să achite acești bani, a fost acționat în instanță de către angajatorul său, respectiv Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

 

«Doctorul» Vasile Zamfir și sporul ilegal Legislația... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 16:20 (16533 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Tandemul Vlădoiu&Prepeliță încropește noua Unirea Slobozia

Fotbal, SuperLiga

Tandemul Vlădoiu&Prepeliță încropește noua Unirea Slobozia

În ultimele zile, Unirea își pre­zintă, mai mult sau mai puțin oficial, antrenorii, jucătorii și alte persoane din conducere. S-a făcut chiar și o conferință de presă, pe model SuperLiga, președintele Clubului, Ilie Lemnaru, încercând să explice ce și cum pentru noul sezon. Din exterior, mișcările de trupe ale echipei slobozene par încercări zadarnice de încropire a unei noi Unirea Slobozia. În opinia unora chiar «disperate», președintele Consiliului de Administrație al FCSB, Mihai Stoica, acordând echipei slobozene din nou titlul de «pretendentă» la retro­gradare... Revenind, să consemnăm la rându... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 12:25 (7263 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Clubul Sportiv Amara, din nou pe podium

Lupte

Clubul Sportiv Amara, din nou pe podium

În perioada 17-20 iunie 2025, la Costinești, s-a desfășurat Campionatul Național de lupte pe plajă, juniori 4 și juniori mici. Clubul Sportiv Amara, o prezență constantă la astfel de competiții, a fost din nou pe podium. Medaliile obținute de micuții luptători antrenați de inimosul Marian Moraru au făcut ca, la finalul concursului, CS Amara să ocupe poziția III în clasamentul pe medalii, la competiție fiind prezente 41 de echipe. Revenind, Cristian Lucian Barbu, la categoria 60+, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. De asemenea, locul 4 a fost acontat de Ionuț Anton, la categoria 30 kg, aceeași poziție obținând și Elena Savu, la categoria 36 kg. Locul 6 a... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 10:10 (4318 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile ADI «Lunca Dunării» i-au lăsat fără apă pe localnicii din Gura Ialomiței

Datoriile ADI «Lunca Dunării» i-au lăsat fără apă pe localnicii din Gura Ialomiței

Un imens scandal a izbucnit în comuna Gura Ialomiței după ce furnizorul de energie electrică a oprit alimentarea cu electricitate a stației de apă a localității. Motivul îl reprezintă datoriile acumulate de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării» la plata facturilor. Asociația are drept de exploatare a acestei stații, fiind entitatea prin intermediul căreia s-a construit. Disperați, oamenii au sunat la 112 și au cerut ajutorul autorităților. Alexandru Florea, edilul comunei Gura Ialomiței, susține că a făcut demersuri pentru ca oamenii să primească apă. Se pare că și anul trecut comunitatea locală s-a confruntat cu aceleași probleme.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2025, 12:25 (3506 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firme de apartament cu datorii imense la Stat, nederanjate de controlul Finanțelor

S-a întâmplat și la Slobozia

Firme de apartament cu datorii imense la Stat, nederanjate de controlul Finanțelor

bonus: Ce a omis Curtea de Conturi a României?

Curtea de Conturi a României a făcut publică o listă de peste 40 mii de firme din România, înregistrate la aceleași adrese, cu datorii imense la bugetul Statului. Județul Ialomița nu este însă străin de astfel de situații. La Slobozia, de exemplu, există aproximativ 100 de societăți comerciale ce figurează la două adrese din oraș. În ceea ce privește datoriile, toate aceste firme trebuie să plătească Statului taxe și impozite de aproximativ 21 milioane de lei. Curtea de Conturi a României arată că Fiscul ialomițean nu a făcut niciun demers pentru a recupera sumele. Mai mult, auditorii susțin faptul că funcționarii Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2025, 07:55 (9615 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La Biserica «Dracilor» din Ivănești

La Biserica «Dracilor» din Ivănești

Construită cu aproape două veacuri în urmă, Biserica «Cuvioasa Parascheva» din satul ialomițean Ivănești reprezintă un simbol al valorilor perene ale spiritualității. Bătută de vânturi și inundată de apele Ialomiței în repetate rânduri, biserica a rezistat tuturor acestor intemperii demonstrând că puterea credinței în Dumnezeu este mult mai mare decât forța naturii. Dincolo de simbolul său, lăcașul de cult a dat naștere la numeroase legende locale, în comunitate fiind cunoscută drept Biserica «Dracilor». Tocmai aceste legende despre moroi și spirite rele care se arată la zile de sărbătoare au făcut ca biserica să fie cunoscută... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2025, 10:40 (4323 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețea de gaze în Vestul județului Ialomița, prin Programul «Anghel Saligny»

Rețea de gaze în Vestul județului Ialomița, prin Programul «Anghel Saligny»

Printr-un comunicat publicat marți, 16 iunie 2025, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița Vest informează că a fost semnat contractul de proiectare și execuție lucrări pentru realizarea investiției «Înființare sistem inteligent de distribuție a gazelor naturale în cadrul ADI Ialomița Vest, județul Ialomița». Proiectul se regăsește în lista obiectivelor de investiții din cadrul Programului Național de Investiții «Anghel Saligny», având o valoare de 326,559 milioane de lei. Contractul de proiectare și execuție lucrări a fost parafat de toți reprezentanții primăriilor membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița Vest, respectiv... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2025, 14:45 (17652 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Poziția fermă a PSD: Ce nu susținem și ce propunem?»

Deputatul PSD Ștefan Țintă

«Poziția fermă a PSD: Ce nu susținem și ce propunem?»

Deputatul PSD Ștefan Țintă a rezumat, printr-o postare publică, ce nu susține Partidul Social Democrat, dar și propunerile la care aderă social-democrații. În contextul actual, când Președintele României, Nicușor Dan aduce la masa tratativelor reprezentanții partidelor pro-europene pentru desemnarea Premierului și formarea unui nou Guvern, parlamentarul social-democrat sintetizează doleanțele PSD. «Partidul Social Democrat nu susține taxe pe tranzacțiile bancare, o astfel de măsură descurajând digitalizarea și încurajând evaziunea fiscală. Social-democrații nu sunt de acord cu creșterea impozitului pe venit sau extinderea CASS, acestea fiind măsuri... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2025, 10:20 (3209 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procent de promovare de 67,53% la Bacalaureat 2025

Ialomița: Procent de promovare de 67,53% la Bacalaureat 2025

Ministerul Educației a publicat vineri, 20 iunie 2025, rezultatele preliminarii ale examenului de Bacalaureat, sesiunea iunie 2025. Înainte de contestații, procentul de promovare a fost de 67,53%, cu mult mai mic decât cel înregistrat la nivel național. Județul nu a înregistrat nicio medie de 10, cea mai mare fiind de 9,91. Ea a fost obținută de un elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia.

 

Fără medii de 10 la Bacalaureat 2025

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie 2... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2025, 13:00 (9228 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2000)

Într-o zi de duminică, 4 iunie 2000, Ialomița își decidea viitorul politic și administrativ la nivel local. Alegerile Locale de la acel moment aveau să lanseze pe orbita politicii ialomițene personaje care, ulterior, aveau să conducă destinele ialomițenilor chiar și după 25 de ani. Așadar, într-un prim număr din iunie 2000, Independent consemna pe prima pagină: «IALOMIȚA-JUDEȚ PDSR». Cu mențiunea că Alegerile Locale pentru primari se desfășurau în două tururi, Independent aprecia drept «categorică» victoria PDSR la nivelul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2025, 12:25 (9466 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri de 60 mii de lei cerute de medicul care ignoră pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Acțiune în instanță

Despăgubiri de 60 mii de lei cerute de medicul care ignoră pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Cunoscut opiniei publice pentru că a lăsat preț de 10 zile un pacient să aștepte o intervenție chirurgicală, iar pe un altul l-a adus în pragul disperării, acesta tăindu-și venele în fața cabinetului, medicul ortoped Ștefan Anghel a dat în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nemulțumit că nu mai poate efectua gărzi. Decizia a fost motivată de faptul că medicul a refuzat să-și obțină permisul pentru utilizarea aparatelor de radiologie în timpul intervențiilor chirurgicale, eliberat de Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare. Acum cere unității medicale plata unor despăgubiri morale și materiale în valoare de 60 mii de lei. Între... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2025, 08:05 (8207 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a început oficial judecata șpăgilor luate în cadrul Poliției Autostrăzi-Fetești

Tribunalul Ialomița a început oficial judecata șpăgilor luate în cadrul Poliției Autostrăzi-Fetești

În anul 2018, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a început urmărirea penală a 4 agenți ai Poliției Autostrăzi-Fe­tești, sub acuzația de «luare de mită». În iunie 2025, Tribu­nalul Ialomița a început oficial judecata acestora, după ce ancheta a fost refăcută integral. Surse ju­diciare au afirmat că doi dintre agenții acuzați de fapte de co­rupție și-ar mai desfășura activitatea în cadrul Poliției Române, fiind puși la dispoziție.

 

Dosar plimbat între Parchet și instanțe În anul 2018, Parchetul... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2025, 12:15 (7708 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

CJAS Ialomița are de plătit 4,4 milioane de lei pentru servicii medicale acordate în străinătate

CJAS Ialomița are de plătit 4,4 milioane de lei pentru servicii medicale acordate în străinătate

În 2024, peste 500 de ialomițeni au beneficiat de servicii medicale în străinătate, atât în state din Uniunea Europeană, cât și în țări din afara spațiului comunitar. Valoarea totală a acestor servicii este de 7,2 milioane de lei, potrivit unui raport oficial al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Doar o parte dintre aceste intervenții au fost plătite de CJAS Ialomița. La sfârșitul anului trecut, valoarea sumelor care trebuiau achitate a fost de 4,4 milioane de lei. Iar datoria încă există în baza de date a instituției, potrivit aceluiași document oficial.

 

Datorii către furnizorii din străinătate... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2025, 07:55 (1228 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia plătește cheltuielile neeligibile pentru reabilitarea unităților de învățământ

Ședință de îndată a Consiliului Local

Slobozia plătește cheltuielile neeligibile pentru reabilitarea unităților de învățământ

În urmă cu câteva zile, aleșii locali ai Sloboziei au parti­cipat la o ședință de îndată a Consiliului Local Slobozia. Ordinea de zi a cuprins 13 proiecte de hotărâri, toate inițiativele fiind aprobate de consilierii locali. Printre acestea s-au numărat și proiectele privind suportarea din bugetul local al orașului a cheltuielilor neeligibile ce vizează investițiile în reabili­tarea energetică a unităților de învățământ din Slobozia. Rea­mintim faptul că 7 unități de învățământ din oraș, grădinițe, școli gimnaziale și licee, au fost incluse în Progra­mul «ELENA». Alexandru Potor, primarul Sloboziei, a avertizat... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2025, 10:05 (8623 vizualizări - 5 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9118 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10102 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8748 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12831 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9329 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9325 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9002 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6881 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11196 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11805 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10948 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9032 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10769 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9306 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10382 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8875 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10182 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6752 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9737 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10900 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...