Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierii secreți ai primarului Mocioniu (II)

Consilierii secreți ai primarului Mocioniu (II)

Primarul Adrian Mocioniu a angajat, potrivit Legii 2015 din 2001, privind administrația publică locală, 4 consilieri personali. Deși ziarul nostru i-a solicitat explicit să precizeze numele acestora, obligațiile pe care le au și salariile cu care sunt retribuiți, primarul Sloboziei a decis să își declare consilierii «secrete de stat».

Cere și (nu) ți se va da Așa cum vă informam săptămâna trecută, primarul Adrian Mocioniu are 4 consilieri personali. Consilierii sunt plătiți din bani publici, că domnul Mocioniu nu a primit Primăria de la PSD pe persoană fizică care este el, precum mult... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2017, 09:25 (6596 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Școala lui Alex

Ialomița are 1000 de elevi cu Cerințe Educative Speciale

Școala lui Alex

Alex este elev de gimnaziu al Școlii nr. 3 din Slobozia și a fost diagnosticat cu sindromul Asperger. Sindromul Asperger este o formă de autism constând în tulburări de neurodezvoltare, care au efecte asupra comportamentului unei persoane, la nivel de limbă și comunicare, precum și la modul de interacțiune socială a acesteia. Alex însă nu știe. Tocmai a luat un 10 în teză la Matematică și își întreabă mama de ce spun copiii că e handicapat. Alex este doar unul dintre cei aproape 1000 de elevi din Ialomița care au Cerințe Educative Speciale. Iar numărul lor crește cu 100-150 de elevi în fiecare an...

Golgota unei mame... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2017, 16:15 (3857 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Petrolistul Boldești-Unirea Slobozia 1-2

Victoria lui Khalil

Unirea Slobozia a deschis excelent primăvara fotbalistică. Deplasarea de la Boldești a fost cât se poate de fastă pentru elevii lui Ion Ionescu. Aceștia au evoluat în formula: Cristică-Drăguț, Lazăr, Soare, Marin (Năstase)-Adăscăliței, Toma-Gherasim, Pâslaru (Topor), Răduca-Khalil (Lemnaru). Slobozenii au controlat în mare parte meciul, iar deschiderea scorului a venit în mod logic în minutul 15. Răduca a primit de la Lazăr, a centrat în fața porții, de unde a finalizat Khalil. Golul doi a avut la bază o pătrundere pe partea stângă a lui Năstase. Centrarea acestuia a fost respinsă, Gherasim a recentrat și același Khalil a scuturat plasa pentru un liniștitor 2-0, venit pentru Unirea în minutul... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2017, 14:10 (6848 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Consilierii PSD-ALDE atacă administrația Sava

Jihad administrativ la Urziceni

Consilierii PSD-ALDE atacă administrația Sava

bonus: Constantin Sava candidează la șefia PNL

Revenit în funcție după 8 luni de absență, primarul PNL Constantin Sava se confruntă cu acuzații fără precedent. Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, consilierii PSD-ALDE din cadrul Consiliului Local Urziceni susțin la unison că activitatea acestuia în decursul mandatului trecut a fost «ilegitimă și ilegală». Printre acuzațiile formulate se numără angajări fictive, aprobarea execuției unor lucrări fără autorizație de construcție sau încălcarea legislației privind organizarea licitațiilor!

Reacție fără precedent
În februarie 2016, o dată cu declinarea dosarului... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2017, 11:30 (5302 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Abatorul Slobozia a învins la Doja

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul Slobozia a învins la Doja

Prima etapă a returului a adus și prima surpriză a primăverii în Liga a IV-a ialomițeană. Abatorul Slobozia și-a onorat blazonul printr-o victorie la limită obținută pe terenul Recoltei Gheorghe Doja. Văzută drept una dintre candidatele la promovarea prin prisma locului din clasament, echipa din Doja pierde astfel teren în fața Amarei care, prin victoria din meciul cu Adâncata, se distanțează la 5 puncte de urmăritoare. Mai mult, Recolta Gheorghe Doja este ajunsă în clasament de Rapid Fetești, victorioasă în duelul cu Fulgerul Fierbinți. În rest, o etapă relativ săracă în goluri și rezultate normale. În clasament, Amara conduce cu 41 de puncte, iar pe locurile 2 și 3 vin Recolta Gheorghe Doja... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2017, 10:50 (5483 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Elevii sunt obligați să folosească toalete insalubre

În școlile din Ialomița

Elevii sunt obligați să folosească toalete insalubre

Peste 20 de școli din Ialomița au rămas fără autorizație sanitară de funcționare din cauza grupurilor sanitare insalubre. Mai grav este faptul că, în unele cazuri, administrațiile locale ale comunelor unde unitățile de învățământ se află au plătit bani grei pentru realizarea toaletelor. Așa cum era de așteptat, cele mai multe astfel de situații au fost constatate la școlile din mediul rural.

Situație revoltătoare
Autorizațiile sanitare de funcționare ale școlilor au fost ridicate pe tot parcursul semestrului I de către inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Toate... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2017, 09:35 (3749 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Urziceni caută manager

Spitalul Urziceni caută manager

De la începutul lunii viitoare, Spitalul Municipal Urziceni va avea un nou manager. Toate acestea după ce actualul șef al unității medicale a decis să demisioneze din funcție. Surse autorizate din cadrul Spitalului Municipal Urziceni precizează faptul că Sabin Neidoni ar fi fost obligat să renunțe la funcție de primarul Constantin Sava, proaspăt revenit în fruntea Primăriei Urziceni.

Executat pentru insubordonare
După un an în care a fost tras pe linie moartă de dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție pe numele său, primarul Constantin Sava din Urziceni s-a reîntors... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2017, 17:20 (4954 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

200 de șahiști la «Cupa Satori»

Șah

200 de șahiști la «Cupa Satori»

Sâmbătă și duminică, 4-5 martie a.c., s-a desfășurat la Slobozia un adevărat maraton al sportului minții. 200 de șahiști de toate vârstele și-au etalat strategiile la «Cupa Satori», ediția de primăvară 2017. Pe cele 64 de câmpuri ale tablei de șah s-au duelat jucători din toată țara, dar și din Bulgaria. A fost o competiție care a impresionat nu doar prin numărul mare al participanților, ci și prin valoarea acestora. Printre jucători s-a aflat și gălățeanul Antonică Dragoș, campion european la categoria 12 ani. De altfel, Dragoș și-a etalat clasa și la Slobozia, unde s-a impus și la seniori. La cea mai crudă categorie de vârstă, 8 ani, a câștigat gălățeanca Maria Preda, iar la 10 ani, bulgarul... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2017, 14:50 (3300 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Britanicii de la Alison Hayes lasă fără locuri de muncă 350 de persoane

Fabrica de confecții din Urziceni se închide

Britanicii de la Alison Hayes lasă fără locuri de muncă 350 de persoane

După 20 de ani de activitate desfășurată la Urziceni, compania britanică Alison Hayes a decis să închidă unitatea de producție din județul Ialomița. Stoparea activității are ca efect principal concedierea a 350 de persoane. Decizia i-a luat prin surprindere pe reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, care au precizat faptul că nu cunosc amănunte despre valul de concedieri care urmează să aibă loc la Urziceni.

Afectați de creșterea salariului minim
Presa centrală... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2017, 13:15 (5151 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Campusurile școlare din Ialomița așteaptă vremuri mai bune

Investițiile–fantomă ale Ministerului Educației

Campusurile școlare din Ialomița așteaptă vremuri mai bune

La 10 ani distanță de la momentul demarării construcțiilor celor 4 campusuri școlare din Slobozia, Fetești și Fierbinți Târg, doar 2 sunt în prezent finalizate. Deși a promis că va sprijini investițiile, Ministerul Educației le-a abandonat în primii ani de la deschiderea șantierelor, lăsând finalizarea proiectelor în grija administrațiilor locale. În timp ce obiectivele din Slobozia au intrat în conservare, cel de la Fierbinți Târg ridică multe semne de întrebare. Cel puțin cu privire la maniera în care Primăria a cheltuit fondurile pentru realizarea acestuia... Singurul model de succes îl reprezintă campusul școlar al Liceului Teoretic Fetești care, în prezent, este funcțional.

... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2017, 13:50 (8223 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Megalomania Președintelui, faza pe circulare interne

Administrația Moraru a luat-o razna

Megalomania Președintelui, faza pe circulare interne

Între două dispoziții secretizate si o reglementare privitoare la locul și rolul presei în ședințele publice, Președintele Moraru se ocupă și de reformarea europeană a administrației județene. Recent, el a emis o circulară internă prin care reglementează forma și conținutul documentelor întocmite de către departamentele de specialitate din cadrul instituției. Pe lângă elementele obligatorii ale acestor acte, Președintele impune însă și reguli care frizează ridicolul, precum dimensiunea fontului cu care trebuie să fie tehnoredactat numele său (!?).

O circulară de poveste
Administrația... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2017, 09:45 (6490 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bursa deșertăciunilor

Bursa deșertăciunilor

Vineri, 24 februarie a.c., 14 deținuți din Penitenciarul Slobozia au participat la o Bursă a locurilor de muncă organizată de AJOFM Ialomița. Evenimentul, o premieră la nivel local, a fost declarat un succes în condițiile în care 11 din cei 14 deținuți care s-au prezentat au obținut posturile oferite de către agenții economici prezenți. Dincolo de acest rezultat punctual însă, prăpastia dintre societate și acești oameni se adâncește, iar statisticile oferă cifre care nu iartă și nu pot cosmetiza realitatea.

Formalitate sub supraveghere
Evenimentul are un titlu care să nu deranjeze... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2017, 13:05 (4158 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebeluși intoxicați cu nitriți, transportați de urgență la București

Doi frați gemeni, în vârstă de o lună, din localitatea brăileană Chioibășești au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce au fost intoxicați cu nitriți. Copiii au fost transportați de urgență cu un elicopter SMURD, la un spital din București.

Mama avea probleme psihice
Din primele informații, mama copiilor avea probleme psihice și le-a pregătit permanent hrana micuților cu apă de la fântâna din curte. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că ambii copii au intrat în stop cardio-respirator, însă au reușit să-i stabilizeze. Din cauza complicațiilor... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2017, 18:54 (5959 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul infecțiilor intraspitalicești s-a dublat

În spitalele ialomițene

Numărul infecțiilor intraspitalicești s-a dublat

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au înaintat Prefecturii Ialomița un raport privind evoluția cazurilor de infecții intraspitalicești, descoperite la nivelul unităților medicale din județul Ialomița. Indicatorii prezentați de inspectorii DSP arată faptul că în ultimii 3 ani, incidența infecțiilor din spitale s-a dublat. Clostridium difficile (CD) este cea mai răspândită bacterie din spitalele județului.

Situație îngrijorătoare
Raportul Direcției de Sănătate Publică referitor la infecțiile intraspitalicești descoperite în spitalele din Ialomița a fost prezentat... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2017, 12:10 (4684 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierii Președintelui

24/24 la post

Consilierii Președintelui

bonus: Consilierii «secreți» ai primarului Mocioniu

Recent, Președintele Victor Moraru a declarat în cadrul unei conferințe de presă că nu este mulțumit decât de 5 dintre angajații Consiliului Județean. În sală erau de două ori mai mulți funcționari ai instituției, iar 4 dintre aceștia erau consilierii personali ai Președintelui. Potrivit Legii 215/2001, președintele Consiliului Județean Ialomița are dreptul să angajeze 4 consilieri personali. Potrivit declarațiilor Președintelui Moraru, aceștia au fost aleși pentru că «au acceptat să fie la dispoziția sa 24 de ore din 24». Pentru această onoare, cei 4 consilieri primesc salarii care variază de la 3300 la 4300 lei. Brut!

Un președinte cu gura aurită... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2017, 11:05 (8887 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au pichetat sediul instituției

Protest în fața Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Polițiștii au pichetat sediul instituției

Efective de polițiști din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au pichetat joi, 2 martie 2017, sediul instituției. Oamenii legii au fost nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistem. Ialomița devine astfel primul județ din țară unde polițiștii au ieșit în stradă să protesteze.

Miting de protest la București
Protestul polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a debutat la orele 16,00. În fața instituției au venit aproximativ 50 de angajați ai tuturor serviciilor din cadrul IPJ Ialomița, pentru a-și manifesta... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2017, 20:10 (10315 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

Elevii ialomițeni, recordmani la chiul

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

În urmă cu o săptămână, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au susținut o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o scurtă prezentare a situației în care se află Învățământul ialomițean, la încheierea primului semestru școlar. Cel mai îngrijorător aspect rămâne absenteismul elevilor care, în primul semestru, s-a ridicat la cote alarmante. Datele statistice ale oficialilor din educația județeană arată faptul că 500 mii de absențe au rămas nemotivate, fiecare elev chiulangiu realizând, în medie, 19 absențe.

Elevii din Ialomița nu vor la școală
Absenteismul... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2017, 15:40 (11738 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea aeroportul de la Alexeni!

Președintele Moraru, pasionat de antichități

Consiliul Județean Ialomița vrea aeroportul de la Alexeni!

Președintele Victor Moraru este colecționar de antichități de orice fel. Pe lista achizițiilor sale figurează lampa lui Aladin pe care a căutat-o recent la un târg de vechituri din Vitan și aeroportul de la Alexeni. Dacă în primul caz pasiunea Președintelui e de înțeles, în cel de-al doilea ea devine periculoasă pentru o administrație județeană deja slăbită de aventurile predecesorilor săi...

Colecționarul de vechituri Ca orice președinte de județ mic și sărac, Președintele Moraru are visuri și ambiții administrative mari. Când și când, domnia sa le dă glas în spațiul public, speriindu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 18:50 (9193 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia nu are soluții pentru problemele orașului

Administrația Mocioniu scârțâie

Consiliul Local Slobozia nu are soluții pentru problemele orașului

Joi, 23 februarie 2017, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Deși dețin o majoritate confortabilă (11 din cei 18 consilieri în exercițiu la acest moment), consilierii PSD se confruntă cu probleme administrative greu de gestionat. În pofida termenelor scadente și a presiunilor publice la care este supusă Primăria Slobozia, proiectele de hotărâre legiferate nu oferă soluții imediate, iar amânarea lor acutizează blocaje deja create. Este, bunăoară, cazul cimitirului uman, rămas fără locuri de veci sau a încercării ratate de a aproba un Plan Urbanistic Zonal pentru reamenajarea spațiului ocupat de florăriile de pe bulevardul Unirii...

PMP nu are doi consilieri locali... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 14:50 (4363 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

(P) SANAGRO cucerește piața fitosanitară din Ialomița

1000 de posibilități, un singur loc-magazinele SANAGRO

(P) SANAGRO cucerește piața fitosanitară din Ialomița

3  magazine și peste 1000 de produse la dispoziția fermierilor interesați. Poate veți spune că e puțin, dar clienții firmei SANAGRO au ajuns să bată drumul din județele limitrofe ca să ajungă aici. La Movilița ajung cei dinspre București, exasperați de gândul traficului din Capitală. La Slobozia, în Piața Agroalimentară ajunge o jumătate de județ, plus Brăila și Călărași, iar la Urziceni cealaltă jumătate. «Până în toamna acestui an vom deschide încă un magazin SANAGRO la Țăndărei, Călărași și Lehliu. Este o piață în continuă dezvoltare, iar produsele noastre sunt extrem de căutate» declară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 11:25 (8400 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia Sanagro

Marți 23 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grivița: A intrat cu mașina într-o căruță

Duminică, 8 ianuarie a.c., la Grivița, s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 26 ani, din Constanța, conducea un autoturism pe raza comunei, nu a adaptat viteza la condițiile ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:44
(15069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Poliția Rutieră Ialomița: 226 de amenzi în trafic de peste 36000 lei

Timp de două zile, respectiv, sîmbătă și duminică, 7-8 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unei informări, încălcările ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:43
(12782 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 5 ani, accidentată

O fetiță de 5 ani a fost lovită de o mașină la Fetești. S-a întîmplat duminică, 8 ianuarie 2012, cînd copila, lăsată nesupravegheată, nu s-a asigurat în momentul traversării și s-a lovit de ușa laterală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:42
(12793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru de furt calificat. Cei trei au fost prinși vineri, 6 ianuarie a.c., pe strada Păcii, din Țăndărei, în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:41
(12034 vizualizări - 2 comentarii)


Vijelia și ploile au făcut ravagii și în Ialomița

Vîntul puternic de zilele trecute dar și ploile abundente de sîmbătă, 7 ianuarie a.c., au făcut ca pompierii militari să intervină pentru cinci situații de urgență.
Astfel, vineri spre sîmbătă noaptea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:40
(13546 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a refuzat recoltarea de probe biologice de sînge

Un bărbat de 52 ani, din Slobozia, este cercetat penal de polițiști pentru refuz de recoltare probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei. Șoferul a fost depistat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:37
(10373 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe venit prin reținere la sursă sub forma plăților anticipate, de virat

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, persoanele juridice sau alte entități care conduc evidență contabilă au obligația să calculeze ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:36
(12736 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, în control la biserici

În ultimele zile, pompierii au controlat mai multe lăcașuri de cult din Ialomița. «Avînd în vedere că bisericile și mînăstirile prezintă o mare vulnerabilitate la incendii din cauza construcțiilor, mobilierului ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:57
(15866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: L-a acroșat pe trecerea de pietoni!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, în timp ce un tînăr slobozean, de 32 ani, conducea un autoturism pe raza localității, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton aflat în traversarea părții ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:40
(10599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hoți de fier vechi, surprinși la furat la o fabrică dezafectată din satul Poiana

Efectivele Secției Poliție Rurală Slobozia au acționat joi, 5 ianuarie a.c., pe linia prevenirii și combaterii sustragerii de deșeuri feroase din incinta unei foste fabrici situată pe raza satului Poiana ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:27
(14075 vizualizări - 1 comentariu)


Guvernul României: Premierul Emil Boc vrea combaterea «marii evaziuni»

Primul-ministru Emil Boc a condus vineri, 6 ianuarie 2012, la Palatul Victoria, ședința Comitetului interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale. Premierul Emil Boc a cerut miniștrilor de Finanțe ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:04
(13774 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii din Urziceni au depistat joi, 5 ianuarie a.c., pe raza municipiului, un tînăr localnic de 33 ani, pe numele căruia Judecătoria Călărași a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:01
(9984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Făcăeni: Trei tineri, cercetați de polițiști după ce au furat hamuri de cai

Poliția a fost sesizată joi, 5 ianuarie a.c., de către o femeie din comuna Făcăeni despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras două seturi de hamuri pentru cai. După verificările polițiștilor, au ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:00
(15097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Slobozia: Prins cu un cuțit pe stradă

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat joi noaptea, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Mihai Eminescu, din Slobozia, un tînăr de 29 ani, domiciliat în localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 12:58
(14425 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia cuțit


APIA Ialomița: Viză anuală pentru carnetele de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere agricole cuvenite, rentierii au obligația să se prezinte la sediul din ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 13:21
(20181 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contractele de arendă, înregistrate și la Finanțe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea înregistrării contractelor de arendă la organul fiscal în raza ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:46
(14038 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan și fără permis, a produs un accident în Slobozia. A fugit de la locul faptei și a fost prins în Țăndărei!

Polițiști din Țăndărei au identificat în trafic, pe raza orașului, un autoturism care fusese implicat într-un eveniment rutier pe raza municipiului Slobozia, șoferul părăsind locul accidentului. Astfel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:34
(9240 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: Amărean depistat beat la volan. A refuzat alcooltestul și recoltarea de sînge!

Polițiștii au oprit pentru control în trafic miercuri, 4 ianuarie a.c., pe raza satului Păltiniș, un autoturism, la volanul cărui se afla un bărbat de 41 ani, din orașul Amara. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:21
(10837 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Urziceni, prins la volan în Slobozia. A luat mașina tatălui la o plimbare!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.15, o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un minor, de 17 ani, din Urziceni. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:10
(7657 vizualizări - 1 comentariu)


Campanie a Poliției: «Fii precaut. Hoții nu dorm!»

Polițiștii slobozeni au acționat în Piața Agroalimentară și Piața Cuza Vodă, zone în care afluxul de persoane este ridicat, în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Fii precaut. Hoții ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:08
(5308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Marcarea pentru ouă destinate consumului

Pentru o mai bună informare a opiniei publice și pentru evitarea oricăror confuzii, referitor la marcarea pentru ouă în coajă destinate consumului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:28
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.30, un tînăr de 29 ani, din Cosîmbești, a fost surprins de polițiști în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:13
(13370 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 2.00, polițiștii au depistat pe DC1, un autoturism care se deplasa din direcția Frățilești către Săveni. La volan se afla un tînăr, în vîrstă de 22 ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:12
(10317 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit pentru 2012 și coeficienții de corecție

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoară activitatea în mod individual că au fost afișate pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la sediile ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 07:17
(17958 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: La furat de cai în noaptea de Revelion

Polițiștii au reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un tînăr de 20 ani, din comuna Reviga, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. În fapt ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:52
(12294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt cal


Pompierul care i-a spulberat pe cei doi tineri la Gheorghe Doja, reținut

Tînărul slobozean de 33 ani, care i-a accidentat spulberat pe cei doi tineri pe o stradă din localitatea Gheorghe Doja în ziua de 1 ianuarie 2012, a fost reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:51
(19033 vizualizări - 2 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Surprinși la braconaj de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 3 ianuarie 2012, pe linia prevenirii și combaterii braconajului pe fondul cinegetic Sfîntu Gheorghe. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:50
(14980 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la depunerea Declarației 390

Începînd cu data de 4 ianuarie 2012, pentru perioade de raportare începînd cu decembrie 2011, Declarația 390 se va putea depune doar pe noile versiuni de soft, publicate pe portalul ANAF. Depunerea prin ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:49
(5032 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-a luat foc mașina

Marți, 3 ianuarie 2012, în jurul orei 16,30, un autoturism a luat foc pe raza orașului Amara. Cel mai probabil, incendiul a pornit de la o fisură a furtunului de alimentare cu benzină. În scurt timp, flăcările ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:40
(12446 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, mai multe piese de mobilier și diverse materiale textile din locuința unui cetățean din Săveni au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:39
(11337 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...