Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

social-democrația salvează România (implicit Ialomița!)

social-democrația salvează România (implicit Ialomița!)

Nu știm exact ce se petrece dar, din punctul nostru de vedere, la nivelul social-demo­crației locale se petrec aspecte care ne «doare». Căci, dincolo de așternuturi și alte ritualuri, suntem profund dezamăgiți. Ne manifestăm astfel indignarea de tonomate și transformăm sufe­rințele unor pesedei mititei în articole care să indice posteri­tății că meritocrația este îngurgitată fără a avea probleme la înghițire. Când ne gândeam că, în sfârșit!, s-a găsit soluția pentru a se relansa turismul balnear din cătunul-stațiune și apele revărsate ale Corundului din Salina Praid vor fi pompate direct în lacul Amara pentru a-i reveni... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2025, 12:15 (8518 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de incompatibilitate la vârful CJRAE Ialomița prin derularea proiectului «TehniCOOL2»

Control al Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene

Acuzații de incompatibilitate la vârful CJRAE Ialomița prin derularea proiectului «TehniCOOL2»

bonus: A început «TehniCOOL3»

Un control al Ministerului Investițiilor și Fondurilor Europene cu privire la derularea unui proiect finanțat din bugetul Uniunii Europene și implementat la nivel local de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în perioada 2020-2022, a scos la iveală mai multe nereguli în ceea ce privește parte­nerii instituției în acest proiect. Unul dintre aceștia este Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, repre­zentat de directorul executiv Camelia Bănescu. Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene susține că directorul CJRAE Ialomița s-ar fi aflat în incompatibilitate, având calitate dublă în acest proiect. Pe cale de consecință... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2025, 07:50 (7602 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A fost semnat contractul de execuție pentru extinderea rețelei de gaze la Fetești și Stelnica

A fost semnat contractul de execuție pentru extinderea rețelei de gaze la Fetești și Stelnica

În urmă cu o săptămână, administrațiile locale din Fetești și Stelnica au semnat contractul de execuție pentru extinderea și, implicit, înființarea rețelei de gaze care va deservi cele două localități. Lucrările, potrivit actului semnat, se vor încheia în decembrie 2028.

 

Gaze naturale la Fetești și Stelnica Pentru a putea accesa fondurile puse la dispoziție pentru derularea proiectelor privind amenajarea rețelelor de gaze naturale, municipiul Fetești și comuna Stelnica au încheiat un parteneriat de colaborare care oferă avantaje ambelor comunități... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2025, 10:40 (3166 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

750 mii de lei pentru iluminat public în comuna Platonești

750 mii de lei pentru iluminat public în comuna Platonești

Administrația locală din Platonești a inițiat un proiect de anvergură ce are ca obiectiv «creșterea eficienței energetice a iluminatului public» din localitate. Valoarea acestui proiect este de 750 mii de lei.

 

Fonduri oferite de Administrația Fondului pentru Mediu Administrația locală din comuna Platonești a inițiat acest proiect și a beneficiat de finanțare din partea Administrației Fondului pentru Mediu, în cadrul «Programului pri­vind sprijinirea eficienței energetice și a gestionării inteligente a energiei în infrastructura de iluminat public... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2025, 15:35 (2603 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Construcția Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Țăndărei, aproape de final

Construcția Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Țăndărei, aproape de final

Administrația locală din Țăndărei anunță că, în cel mai scurt timp, se va realiza recepția Ambulatoriului din curtea Spitalului Orășenesc Țăndărei. «Mă bucur să vă anunț că lucrările sunt realizate în proporție de aproximativ 95%, iar evoluția este una foarte bună!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

 

Investiție de 3 milioane de euro Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 3 milioane de euro, finan­țarea fiind asigurată cu fonduri europene, prin intermediul ADR Sud Muntenia. Es­timăm că lucrările vor fi finalizate complet... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2025, 10:10 (2249 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ialomița Nord», parcul eolian RENOVATIO de aproape 250 MW

«Ialomița Nord», parcul eolian RENOVATIO de aproape 250 MW

În ședința din 5 iunie 2025, Comitetul de Reglementare din cadrul Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei a aprobat, printre altele, una dintre cele mai mari autorizații pentru înființarea unei capacități eoliene din România: 246,372 MW capacitate instalată. Investiția va cuprinde o linie de cel puțin 50 de turbine eoliene, desfă­șurată pe direcția Țăndărei-Valea Ciorii-Ograda-Bucu-Gheorghe Lazăr-Grivița. În fapt, proiectul aparține Grupului RENOVATIO și va beneficia de o finanțare exclusivă prin Banca Mondială, la nivel local fiind reprezentată de firma Țăndărei Solar.

 

Renovatio, parc eolian în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2025, 12:10 (6938 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, la coada clasamentului după numărul de angajați raportat la numărul de locuitori

Ialomița, la coada clasamentului după numărul de angajați raportat la numărul de locuitori

Numărul de salariați raportat la populație plasează Ialomița pe unul dintre ultimele locuri în ceea ce privește acest clasament. Astfel, cu cei 49116 de salariați raportați la numărul total de puțin peste 250000 de locuitori, Ialomița înregistrează un procent de 19,7% după ponderea angajaților din totalul populației rezidente. La nivel național, cei 59042 de angajați plasează Vasluiul sub Ialomița în ceea ce privește procentul raportat la populația rezidentă, 16%. De asemenea, și Botoșaniul, cu cei 61261 de salariați înregistrați, ajunge la un procent de 15,7% raportat la locuitorii rezidenți, procentul situând Botoșaniul sub Ialomița. Tot sub județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2025, 07:50 (5173 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița poate elibera cărți de identitate electronice

Ialomița poate elibera cărți de identitate electronice

Direcția pentru Evidența Persoa­nelor Ialomița anunță faptul că județul Ialomița poate emite buletine electro­nice. Solicitările se depun on-line și vor fi procesate pentru moment la sediul instituției din Slobozia și la Serviciul Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Slobozia.

 

Un sistem funcțional De luni, 2 iunie 2025, Direcția pentru Evidența Persoanelor Ialomița a operaționalizat sistemul prin intermediul căruia poate eli­bera buletine electronice. Persoa­nele interesate pot face o programare la ghișeul Direcției pentru Evidența Persoanei cu data... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2025, 12:20 (5741 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Se amână asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă

Un an de promisiuni, niciun rezultat

Se amână asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă

bonus: 1,9 milioane de lei pentru Șoseaua Brăilei

În mai 2024, Primăria Slobozia a semnat un contract de 21 milioane de lei pentru asfaltarea a 10 străzi din Cartierul Slobozia Nouă. Finanțarea ar fi trebuit asigurată din bugetul local al orașului, însă actualul edil al Sloboziei, Alexandru Potor, susține că investiția nu se poate realiza cu fonduri proprii. Pe cale de consecință, proiectul se amână până la identificarea unei surse de finanțare. O soluție ar fi Compania Națională de Investiții, instituție care ar fi inclus pe «lista de sinteză» investiția de la Slobozia.

 

Administrația Potor își dorește, dar nu are cu ce... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2025, 08:05 (13394 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grâu și lucernă, cultivate «miraculos» în incinta fermei agrozootehnice a Penitenciarului Slobozia

Grâu și lucernă, cultivate «miraculos» în incinta fermei agrozootehnice a Penitenciarului Slobozia

Într-o postare publică, Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Peniten­ciarelor atrage atenția cu privire la posibila exploatare ilegală a celor 60 hectare de teren agricol pe care Penitenciarul Slobozia le adminis­trează prin intermediul fermei agrozootehnice din zona Amara. Deși nu s-a dat o dispoziție clară din partea Administrației Naționale a Penitenciarelor în legătură cu utili­zarea terenului, pe această suprafață au fost identificate culturi de grâu și lucernă. Sindicaliștii atrag atenția și cu privire la faptul că respectivul teren ar fi fost păzit de angajați ai instituției.

 

Teren cultivat fără știrea instituției... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2025, 10:20 (5544 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști după ce a trecut cu mașina peste un câine

Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști după ce a trecut cu mașina peste un câine

Vineri, 6 iunie 2025, un tânăr în vârstă de 25 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, fiind acuzat că a ucis intenționat un câine peste care a trecut cu mașina. Astfel, în data de 28 mai 2025, în jurul orelor 13,15, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că, în incinta unei stații de alimentare cu carburanți din Urziceni, un bărbat necunoscut ar fi trecut intenționat cu mașina peste un câine aflat în zona benzinăriei. Animalul a murit ulterior din cauza rănilor suferite. Drept urmare, în urma cercetărilor, polițiștii au identificat un tânăr, de 25 de ani, bănuit de comiterea faptei... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 18:05 (5342 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe MODERNIZAREA Stadionului «1 Mai» Slobozia

Este oficial

Începe MODERNIZAREA Stadionului «1 Mai» Slobozia

După un an și jumătate de așteptare, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a intrat oficial în reabi­litare. Șantierul a fost deschis în urmă cu o săptămână, în pre­zența reprezentanților Clubului Sportiv Muni­cipal «Unirea Slobozia» și a administrației locale a orașului. Valoarea proiectului este de aproximativ 8 milioane de lei, lucrările fiind finanțate din bugetul local al orașului.

 

Stadion modern la Slobozia Reabilitarea Stadionului «1 Mai» a fost pusă în discuție o dată cu promovarea echipei de fotbal... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 15:35 (11519 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță pe post de Mihalcea la Unirea Slobozia

Fotbal, SuperLiga

Prepeliță pe post de Mihalcea la Unirea Slobozia

După plecarea intempestivă a sturlubaticului Adrian Mihalcea, despărțire însoțită și de câțiva jucători, președintele Clubului, Ilie Lemnaru s-a resemnat rapid și pasional găsind un înlocuitor. Astfel, Andrei Prepeliță, fiul mult mai celebrului Constantin Prepeliță, și-a parafat contractul cu Unirea Slobozia pentru următoarea ediție de SuperLiga. Adică pentru un an, probabil cu aceeași principală clauză ca la Mihalcea: menținerea Unirii din Slobozia în primul eșalon fotbalistic.

 

Constantin Prepeliță și fiul său, Andrei Pe bază sentimentală, președintele... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 13:40 (7361 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Performanță remarcabilă a CS Amara la Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4

Lupte

Performanță remarcabilă a CS Amara la Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4

În perioada 6-8 iunie 2025, mu­nicipiul reședință Buzău a găzduit Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4 (grupa de vârstă U13), peste 300 de mici luptători înscriindu-se la eveniment. Secția Lupte din cadrul CS Amara a participat la această competiție, sportivii Clubului Sportiv Amara obținând rezultate meritorii. Astfel, Alexandru Popa, la categoria 48 kg, a urcat pe prima treaptă a podiumului și a câștigat titlul de campion național al categoriei. De asemenea, la categoria 52 kg, Bogdan Zota a câștigat medalia de bronz, obținând locul III. La aceeași categorie 52 kg, un alt sportiv legitimat de CS Amara, Rareș Ghiculescu, s-a plasat... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 11:10 (6276 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Crosul Libertății» 2025, la Slobozia

«Crosul Libertății» 2025, la Slobozia

Sâmbătă, 7 iunie 2025, o nouă ediție a «Crosului Libertății», competiție ajunsă la cea de a IV-a ediție, s-a desfășurat la Slobozia. Peste 300 de alergători, de toate vârstele, au onorat invitația de participare la eveniment. Competiția, organizată de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia și Direcția Județeană de Sport Ialomița, «a scos în evidență bucuria de a alerga, participând amatori ai sportului de toate vârstele», după cum au declarat reprezentanții organizatorilor. «Toți participanții au avut de câștigat! A fost o nouă experiență frumoasă, așa cum va fi, cu siguranță, și în 2026, când ne vom întâ... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 10:10 (4916 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Hoinaru, noul director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Hoinaru, noul director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Hoinaru a fost împuternicit, printr-o dispoziție internă, să exercite temporar funcția de director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Decizia survine după ce Alin Lucian Potinche a fost «transferat» din funcția de director de cabinet la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în prezent îndeplinind funcția de director adjunct la această instituție. Revenind la nominalizarea lui Marian Hoinaru în funcția de director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, să precizăm că decizia a luat prin surprindere social-democrații la nivel local. Așa cum se cunoaște... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2025, 12:20 (7685 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria orașului Amara, în pragul falimentului

Primăria orașului Amara, în pragul falimentului

Un contract de consultanță pentru implementarea unor proiecte cu finanțare europeană, încheiat de Primăria Amara și societatea Intergroup Engineering SRL, a adus administrația locală a singurului oraș-stațiune din Ialomița în pragul falimentului. Situația a fost generată de refuzul primăriei din Amara de a plăti 132500 de lei pentru serviciile prestate de societate. După mai multe procese pe care societatea Intergroup Engineering SRL le-a câștigat, suma pe care o are acum de primit se ridică la 7 mi­lioane de lei. Valentin Moraru, actual primar al orașului, dă vina pe foștii edili, acuzându-i public de faptul că au tratat situația cu indiferență.

 

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2025, 07:50 (10264 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Premiu pentru Primăria Fetești la Gala «Smart City Industry»

Premiu pentru Primăria Fetești la Gala «Smart City Industry»

Gala «Smart City Industry» a inclus pe lista premian­ților și Primăria Fetești. Administrația locală a primit distincția în cadrul categoriei «Transformare Digitală și Smart Governance», datorită implementării platformelor «Avansis Online» și «Avansis Mobile».

 

Primăria Fetești în «era digitalizării» Cele două aplicații au fost realizate cu sprijinul Integrisoft Solution și reprezintă un sistem integrat ce permite conectarea cetățenilor cu serviciile admi­nistrației din Fetești, prin instalarea a două... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2025, 14:50 (1927 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Povestea timpului» la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

«Povestea timpului» la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

bonus: Olimpiada Națională de «Meșteșuguri Artistice Tradiționale»

Trăim vremuri în care timpul nu mai are demult răbdare cu oamenii. Permanent presați de timpul care aleargă cu viteză amețitoare uităm să ne bucurăm de lucrurile simple, dar încărcate de valoare, pe care le avem în jurul nostru. Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia ne invită într-o călătorie în timp, pe vremea când oamenii știau să prețuiască mai bine secundele, minutele, orele... Mărturie în acest sens stă colecția de ceasuri vechi pe care instituția o are în patrimoniu. Să întoarcem deci cheița acestor orologii și să redescoperim împreună adevărata valoare a timpului...

 

E timpul pentru o vizită la muzeu... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2025, 09:10 (5160 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Echipamentele noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia, recepționate

Echipamentele noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia, recepționate

Consiliul Județean Ialomița a anunțat public faptul că o parte din echipamentele medicale ce vor fi utilizate în cadrul noului Bloc Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost recep­ționate. «Reprezintă un pas importat pentru modernizarea spitalului din Slobozia!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

 

42,8 milioane de lei pentru aparatură medicală Construcția Blocului Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost finanțată de Guvernul României prin Planul Național de Dezvoltare Locală II.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2025, 09:55 (3614 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Sancțiuni pentru incendierea miriștilor

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la nerespectarea „Bunelor condiții agricole și de mediu“ prin care nu este permisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2011, 20:35
(8311 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Adolescent de 17 ani, încarcerat

Polițiștii de la Miloșești au prins miercuri, 20 iulie, un minor de 17 ani, din Tovărășia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia emisese un mandat de arestare pentru furt calificat. Adolescentul a fost ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2011, 20:30
(8081 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Ialomița: «Șoferi» fără permise

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au depistat în trafic o motocicletă al cărui șofer nu avea permis de conducere. Conducătorul motocicletei, un tînăr de 18 ani, ieșise la plimbare deși nu deținea ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2011, 20:25
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A plecat de acasă!

Țăndărei: A plecat de acasă!

În cursul zilei de luni, 18 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre faptul că Păun Dorian-George, de 8 ani, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit pînă în prezent.
Semnalmente ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2011, 13:28
(8722 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: A depășit o căruță, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un copac!

Marți, 19 iulie a.c., Poliția a fost sesizată în jurul orei 21.50 cu privire la faptul că, pe DN2A, în afara localității Orboiești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2011, 13:22
(9686 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Au furat gardul de protecție de la autostradă!

Polițiștii cercetează doi tineri, în vîrstă de 24 și 25 ani, pentru săvîrșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, Poliția Fetești a fost sesizată în data de 17 iulie a.c., despre faptul că persoane ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2011, 13:22
(7644 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Beat la volan, a intrat cu mașina în șanț

În timp ce un slobozean, de 53 ani, conducea un autoturism pe strada General Magheru din Slobozia, datorită consumului de alcool a pierdut controlul volanului, a părăsit partea carosabilă, intrînd în șanț ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2011, 13:21
(6780 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Stelnica: Șoferul de camion a vîndut din cerealele transportate

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat, în perioada 18-19 iulie a.c., pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se comit în domeniul producerii, depozitării și comercializării produselor ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2011, 13:21
(7673 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2011, 18:35
(4190 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 4 ani lăsat nesupravegheat, lovit de o mașină

Un copil de 4 ani, din Slobozia, a fost rănit într-un accident rutier, petrecut luni, 18 iulie, la Slobozia. Minorul a fost lăsat nesupraveheat și a încercat să traverseze strada prin loc nepermis, moment ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2011, 18:31
(7700 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Exercițiu de alarmare în zona Pepinieră!

Miercuri, 20 iulie, începînd cu orele 10,00, pompierii ialomițeni vor desfășura un exercițiu de cooperare cu Direcția Silvică Ialomița, în pădurea din zona de responsabilitate a municipiului Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2011, 18:27
(8456 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depășind neregulamentar, s-a izbit frontal de o basculantă!

Luni, 18 iulie, în zona Urziceni s-a produs un accident de circulație. Concluziile polițiștilor au stabilit că în timp ce un tînăr, de 33 ani, din Giurgiu, se deplasa pe direcția Dridu către Jilavele a ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2011, 16:28
(4826 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Amara: Vacă transportată ilegal cu o autoutilitară

Marți, 18 iulie, polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică au oprit la Amara o autoutilitară ce transporta o bovină. Șoferul, un tînăr de 34 ani, din Slobozia, nu a putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2011, 16:22
(9408 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara bovină


Sudiți: Un tînăr de 22 ani a fost prins beat la volan. Prietenul lui a urmărit, tot băut, mașina Poliției!

Agenții Postului de Poliție Sudiți au oprit pentru control în trafic un autoturism ce se deplasa sinuos din direcția Țăndărei către Slobozia. Conducătorul auto, un tînăr în vîrstă de 22 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 16:09
(5699 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Un șofer german a lovit pe trecere un pieton

Poliția a fost sesizată cu privire la producerea unui accident de circulație pe DN2A, varianta de ocolire a municipiului Slobozia. În fapt, în timp ce un cetățean german, în vîrstă de 64 ani, conducea un ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 16:06
(5623 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise reținute, 267 de sancțiuni, peste 66000 lei amenzi

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 16:04
(8568 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Din nou înșelăciune la mobil!

Polițiștii trag încă un semnal de alarmă, atrăgînd atenția ialomițenilor și nu numai să nu cadă în plasa persoanelor care sună la întîmplare de pe telefoane mobile. Aceștia se recomandă ca fiind reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 13:58
(11388 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Femeie de 42 ani, găsită moartă în casă

Duminică, 17 iulie, în jurul orei 19.45, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru deblocarea ușii unui apartament situat la etajul 1 al unui bloc de locuit din municipiul Slobozia, după ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 12:44
(10039 vizualizări - 0 comentarii)


Rași: Armă de tir cu aer comprimat, confiscată

Efective din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat, în vârstă de 72 ani, din satul Rași, comuna Sălcioara, care deținea fără drept o armă de tir cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 12:31
(7821 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A lovit un scuter!

Serviciul Poliției Rutiere a fost sesizat cu privire la producerea unui accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. În fapt, în timp ce un tînăr, de 27 ani, din comuna Munteni Buzău, conducea ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 12:05
(7792 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist din Sudiți a refuzat o șpagă de 200 lei

Vineri, 15 iulie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Biroul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, în cooperare cu ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 12:02
(10824 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Poiectil de artilerie scos de plug

În urma unui apel telefonic primit prin 112 sîmbătă, 15 iulie a.c., în jurul orei 20.00, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 11:55
(7877 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Ialomița: Acțiuni ale Poliției la nivelul județului

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a ialomițenilor, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție au fost angrenate în cursul zilei de duminică, 17 iulie a.c., în executarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 08:48
(6542 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși la furat

Poliția Fetești a fost sesizată vineri 15 iulie a.c., în jurul orei 22.45, de către șeful formațiunii de pază al unei societăți comerciale, despre faptul că mai multe persoane încearcă să sustragă o țeavă ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 08:40
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 19 sesizări penale pentru patroni

«În primele șase luni ale anului 2011, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au efectuat un număr de 1457 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității declarațiilor fiscale ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 08:36
(6934 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arderi necontrolate pe cîmp

În ultimele trei zile, pompierii militari ialomițeni au intervenit în cazul a 7 arderi necontrolate produse pe teritoriul județului nostru, pagube materiale fiind înregistrate în cazul uneia dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2011, 08:33
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Borsetă plină cu bani, găsită în zona Piața Mare

O borsetă plină cu bani a fost pierdută, joi, 14 iulie, la Slobozia, în zona Piața Mare. Borseta a fost găsită de o femeie de 56 ani, care a decis să meargă la Poliție. Pentru că în borsetă se aflau și ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2011, 12:57
(7281 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Dosar penal pentru peștele vîndut pe marginea drumului

Joi, 14 iulie, un echipaj de poliție a oprit în trafic la Giurgeni o autoutilitară condusă de un bărbat, de 33 ani. În urma verificărilor sumare, în habitaclul autoutilitarei, polițiștii au descoperit o ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2011, 12:56
(8535 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Giurgeni pește


Slobozia: 5 tone de fier vechi, confiscate

Peste 5 tone de fier vechi au fost confiscate de polițiștii slobozeni, joi, 14 iulie. Mașina a fost oprită în trafic, în apropierea municipiului, iar șoferul nu a putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2011, 12:56
(7394 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Un șofer de scuter, victima unui accident

Miercuri, 13 iulie, între Amara și Grivița s-a produs un accident de circulație. Vina aparține conducătorului unui scuter ce a intenționat să-și schime direcția de mers către stînga fără să vadă că din ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2011, 15:15
(8085 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Ultimele comentarii
Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...