Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Răzvan Stănescu, campion național de juniori

Scrimă

Răzvan Stănescu, campion național de juniori

În perioada 19-22 ianuarie 2017, sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Sabie, adresat juniorilor. Delegația CSM Unirea Slobozia a pornit cu obiective îndrăznețe la acest concurs, iar așteptările au fost răsplătite. Elevii lui Marin Cruțu s-au întors acasă cu un titlu național, dar și cu două medalii de bronz. În competiția individuală masculină s-au duelat 43 de sabreri. În final, trofeul învingătorului a ajuns în vitrina slobozeanului Răzvan Stănescu. Sportivul nostru s-a duelat în finală într-un meci extrem de greu cu stelistul Petru Aniculoiesei, pe care l-a învins cu 15-14. Locul III i-a revenit unui alt sportiv al Sloboziei. George Dragomir a pierdut la mare luptă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2017, 10:05 (3429 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Industrial nu respectă indicatorii de performanță

La Slobozia

Parcul Industrial nu respectă indicatorii de performanță

Administrația locală a cheltuit fonduri europene în valoare de 17,5 milioane de lei pentru construirea unui Parc Industrial la marginea Sloboziei. La aproape 3 ani de la inaugurare, platforma este aproape pustie, iar indicatorii de performanță ai proiectului nu au fost atinși. Consecința acestui eșec, confirmă surse oficiale, o reprezintă rambursarea finanțării. Administrația Mocioniu ascunde acest adevăr și dezinformează cu privire la deznodământul acestui eșec administrativ uriaș.

Un eșec «la cheie»
Finalizat în vara anului 2014, cu o întârziere de aproape 2 ani, Parcul Industrial... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2017, 13:40 (6064 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Învinși de Călărași, victorioși cu Amara

Unirea Slobozia continuă pregătirea pentru retur, iar în această săptămână a demarat și suita de jocuri amicale. Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, la Modelu, echipa antrenată de Ion Ionescu a dat piept cu divizionara secundă Dunărea Călărași. Ialomițenii au fost cei care au deschis scorul, în prima repriză, prin golul marcat de Adrian Răduca și tot ei au avut apoi o mulțime de ocazii ratate de Teodorescu, Toma, Khalil sau același Răduca. În repriza secundă, dunărenii au reușit să răstoarne rezultatul, marcând din penalty, prin Ciocâlteu și preluând conducerea, prin golul lui Mircea Ștefan. Astfel, Unirea a pierdut cu 1-2 amicalul cu Dunărea, meci în care Ion Ionescu a început în următoarea formulă: ... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2017, 12:20 (3236 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

10% dintre polițiștii ialomițeni au ales să se pensioneze

În 2016

10% dintre polițiștii ialomițeni au ales să se pensioneze

Anul trecut, 10% dintre polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ales să iasă la pensie. Deciziile au survenit ca urmare a beneficiilor aduse de Legea 223/2015, a pensiilor militare. Reprezentanții instituției explică faptul că ieșirile din sistem nu afectează activitatea Poliției ialomițene...

Statistica pensionărilor din Poliție
În 2016, la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își desfășurau activitatea aproximativ 600 de polițiști. Potrivit informațiilor oficiale, 10% dintre aceștia au ales să iasă la pensie, mai devreme de termen.... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2017, 10:25 (5946 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Ne duelăm acasă cu a doua clasată

Echipa antrenată de Dumitru Muși a pierdut la mijlocul săptămânii trecute meciul susținut în deplasare contra celor de la CSM Roman. Evoluția scorului a fost similară celei din disputa de la Zalău. Echipa moldavă a început meciul în forță, conducând cu 7-2. La pauză a fost 9-6 pentru Roman, iar în partea secundă slobozencelor le-a fost imposibil să se apropie pe tabelă. Un obstacol important l-a constituit Victorya Timoshekova, portărița jucătoarelor din Roman, aflată într-o zi foarte bună. Horobeț, cu 8 goluri și Ivan, cu 5 reușite au fost principalele marcatoare ale Unirii, care s-a văzut în final învinsă cu 24-18. Astfel, de pe poziția a 12-a pe care o ocupă în continuare, Slobozia se pregătește... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2017, 09:55 (5131 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Începe procesul diplomelor false

Elevii care și-au șpăguit profesorii, chemați în instanță

Ialomița: Începe procesul diplomelor false

Ancheta din dosarul «Mită pentru BAC 2012» continuă la Slobozia. Tribunalul Ialomița a fost învestit de Curtea de Apel București să judece latura civilă a procesului penal. Magistrații trebuie să decidă dacă diplomele pe care elevii le-au obținut, după ce și-au plătit probele la examenul de Bacalaureat din vara anului 2012, sunt false sau nu! Astfel, 154 de elevi vor fi chemați la audieri în sala de judecată a Tribunalului Ialomița pentru a demonstra autenticitatea diplomelor pe care le-au primit. Reamintim că, în noiembrie 2016, Curtea de Apel București a condamnat definitiv la închisoare cu executare 11 profesori ialomițeni, pentru fapte de «corupție», «fals intelectual» și «constituirea unui... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 18:10 (12232 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Aleea Garofiței din Slobozia, aleea nimănui

Aleea Garofiței din Slobozia, aleea nimănui

În anul 2017, proprietarii de case de pe Aleea Garofiței din Slobozia vor plăti impozite mai mari. Explicația autorităților locale este că acum aleea beneficiază de rețea de gaze naturale, canalizare și asfalt... Utilitățile, spun funcționarii Primăriei, sunt vechi de 3-4 ani, dar «situația nu a fost actualizată». Stelică Bărăgan a aflat toate acestea de la Primărie, când a venit să plătească impozitul pentru casa părinților săi. A protestat, pentru că stă de 20 de ani pe Aleea Garofiței și știe că acolo nu e nici asfalt, nu e nici canalizare. Funcționarii Primăriei l-au ascultat, dar nu l-au auzit: «Strada aia nu are să aibă canalizare niciodată, că sunt probleme! Vă certați între voi, nu vreți... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 16:25 (4426 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Sorin Iordache, finalist la dublu în Tunisia

Tenis de câmp

Sorin Iordache, finalist la dublu în Tunisia

Cariera tânărului tenismen slobozean Sorin Iordache devine tot mai promițătoare. După ce în noiembrie 2016 a cucerit primul punct ATP, săptămâna trecută a bifat prima prezență într-o finală de dublu la un turneu internațional. Este vorba despre o competiție care s-a desfășurat în orașul tunisian Hamammet, dotată cu premii în valoare totală de 15 mii de dolari. Performanța a fost obținută alături de piteșteanul Călin Manda, partenerul de dublu alături de care Sorin a obținut în trecut mai multe titluri naționale la campionatele de copii și juniori. După ce au rămas o noapte pe aeroportul din Istanbul, iar apoi li s-au rătăcit bagajele, Iordache și Manda au reușit să se mobilizeze și să impresioneze... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 15:40 (5703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telenovelă infracțională la Ograda

Arest preventiv pentru «distrugere»

Telenovelă infracțională la Ograda

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au solicitat arestarea preventivă a unui tânăr din comuna Ograda, pentru «distrugere». În toamna anului trecut, inculpatul ar fi incendiat un autoturism, parcat pe o stradă din localitate. Povestea din jurul cazului, pare însă desprinsă dintr-o telenovelă sud-americană...

30 de zile după gratii Din actele de urmărire penală, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au concluzionat faptul că numitul Narcis Cămărașu a dat foc unui automobil, deținut de fostul concubin al surorii sale. Bărbatul a mers la locuința victimei... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 15:10 (6473 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Lazăr revine, Macare se lasă

Fotbal, Unirea Slobozia

Lazăr revine, Macare se lasă

Unirea Slobozia s-a reunit marți, 17 ianuarie 2017, pentru pregătirea returului. Întrucât recuperarea deficitului de 12 puncte care o desparte de liderul Metaloglobus pare aproape imposibilă, obiectivul echipei antrenate de Ion Ionescu rămâne clasarea pe podiumul seriei a doua la finele sezonului. Reamintim că, după terminarea turului, Unirea se clasează pe locul 3, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 2, Viitorul II Constanța. În ceea ce privește lotul de jucători, vânzoleala nu este prea mare. Cea mai importantă plecare a lui Marius Macare. Mijlocașul în vârstă de 31 de ani a informat conducerea clubului că intenționează să renunțe la activitatea fotbalistică. De asemenea, galben-albaștrii... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 14:05 (3338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Condamnații de la G7

Slobozia: Condamnații de la G7

Înăuntru sunt 12 metri cubi de aer mucegăit și cinci suflete. O garsonieră cu ziduri de carton prin care se încălzesc unul de la răsuflarea altuia. Elisabeta e cea mai mică dintre ei... Are 6 ani și ochii curați, ca razele de soare trecute prin perdea. Încă se bucură de copilul din ea. Marian nu mai e demult copil. Are 14 ani și se ferește de aparatul de fotografiat. Îi e rușine... Rușine îi e și mamei, dar sărăcia a ros-o până la urzeală... Vorbește repede, înghițindu-și mereu lacrimile.  Nu vorbește pentru ea, fiindcă știe că nimeni nu o mai aude. Vorbește pentru copiii ăștia patru, pentru bruma lor de viitor și pentru că nădăjduiește ca, măcar de-acum încolo, Dumnezeu să nu-i mai lase... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 13:20 (5907 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de câmp

Liviu Zamfirache, sfertfinalist la Naționalele de Iarnă

La recent încheiatul Campionat Național de Iarnă adresat jucătorilor de tenis cu vârsta sub 14 ani, Liviu Zamfirache de la CSS Slobozia a avut o comportare foarte bună. În primul tur al competiției organizată la București, sportivul pregătit de profesorul Ion Savu s-a impus în fața lui Alin Bara de o manieră categorică, scor 6-0, 6-1. Meciul din optimi cu târgovișteanul Dan Duță a fost mai dificil, dar în cele din urmă Liviu a câștigat tot în două seturi: 6-4, 6-4. În sferturi, Zamfirache l-a întâlnit pe favoritul numărul 2 al competiției, ieșeanul Răzvan Aghion. Deși a câștigat primul set cu 6-2, slobozeanul le-a pierdut pe celelalte două cu 4-6, 4-6. În proba de dublu, Liviu Zamfirache a făcut... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 12:15 (7330 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezastru financiar-contabil la Casa Agronomului Ialomița

Dezastru financiar-contabil la Casa Agronomului Ialomița

Casa Agronomului Ialomița, entitate aflată în subordinea Ministerului Agriculturii și, aparent, fără nicio utilitate publică, a reușit să prejudicieze bugetul de stat cu aproximativ 400 mii de lei. Dezastrul financiar a fost constatat de auditorii Camerei de Conturi Ialomița, în urma unei verificări prin actele contabile ale instituției-«fantomă», desfășurată în cursul anului 2015. La un an distanță de la finalizarea controlului, reprezentanții Casei Agronomului Ialomița s-au decis să conteste în instanță raportul auditorilor Camerei de Conturi Ialomița. Procesul este în plină desfășurare.

Prejudicii constatate... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 10:40 (6253 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ținute la respect

Handbal, Liga Națională, HC Zalău-CSM Unirea Slobozia 27-23 (14-10)

Ținute la respect

Zalăul este o redută greu de cucerit pentru orice echipă din Liga Națională, cu excepția CSM București. Gheorghe Tadici face și desface lucrurile în așa fel încât echipa lui să iasă câștigătoare, iar în acest sezon chiar are echipă. De aceea, Dumitru Muși, alături de elevele sale nu au tras mari speranțe în a se întoarce cu puncte din Ardeal, după meciul disputat duminică, 15 ianuarie 2017. Iar faptul că Unirea s-a dus la Zalău ca mielul la tăiere, coroborat cu absența lui Enescu, mintea limpede și brațul tenace de la 9 metri, a cântărit capital. Gazdele, s-au impus de la un capăt la altul, având în fața Sloboziei una dintre cele mai facile misiuni din acest sezon.

Întâmpinare în stil Drăguț... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2017, 09:20 (3908 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fetițele Power Praf și păpușarul Mojo Jojo

Fetițele Power Praf și păpușarul Mojo Jojo

O telenovelă cu iz hormonal face senzație în tot orașul după ce s-a turnat vreo jumătate de an în culisele teatrului de păpuși din Slobozia. Regia este asigurată de păpușarul șef, Mojo Jojo, cu concursul nemijlocit al fetițelor Power Praf. Una mai fardată ca alta, ele se bat pentru rolul principal, post încă vacant la acest moment... Și toate acestea se întâmplă în vreme ce Mojo Jojo, după cum deja v-am informat, se ocupă intens de promovarea și a altor pupile din dotare...
Ar fi necesar să adăugăm că orice asemănare cu persoane din viața reală este pur și simplu întâmplătoare!

Episodul-pilot... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2017, 19:25 (21221 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnare cu suspendare pentru Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei

Condamnare cu suspendare pentru Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei

Curtea de Apel București a dat joi, 19 ianuarie 2017, o sentință definitivă în dosarul penal al primarului din Țăndărei, social-democratul Cristian Roman. Acesta a fost condamnat la 2 ani și 9 luni închisoare cu suspendare sub supraveghere, pentru un termen de încercare de 3 ani. Potrivit hotărârii, acesta nu are voie să părăsească teritoriul României fără încuviințarea instanței, trebuie să presteze și muncă în folosul comunității și nu mai are voie să-și exercite funcția publică pentru care a fost ales în iunie 2016.

Țăndăreiul a rămas fără primar
Condamnat... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2017, 11:35 (25648 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

«Senatorul lui Dumnezeu», exclus ilegal din Consiliul Local Slobozia

«Senatorul lui Dumnezeu», exclus ilegal din Consiliul Local Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița consideră ilegală excluderea lui Gabi Ionașcu din Consiliul Local Slobozia. Proiectul de hotărâre care a stat la baza acestei decizii a fost semnat de către primarul Adrian Mocioniu, la inițiativa consilierilor locali ai PSD. Potrivit recomandării Instituției Prefectului, «actul administrativ trebuie reanalizat în vederea revocării».

Încurcate sunt căile... domnilor Deși peste acest proiect de hotărâre s-a așternut praful, iar Gabi Ionașcu a ajuns, între timp, «senatorul lui Dumnezeu», Instituția Prefectului Ialomița consideră că proiectul de hotărâre... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2017, 10:05 (6041 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Toxicologie, secția-fantomă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Investiție inutilă în Sănătate

Centrul de Toxicologie, secția-fantomă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În urmă cu 12 ani, Guvernul României a cheltuit peste 300 mii de lei pentru a inaugura, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Centrul de Ocrotire pentru Persoanele Dependente de Alcool, Droguri sau alte Incidente Toxicologice. În fapt, este vorba despre amenajarea unui salon pentru tratarea cazurilor grave de intoxicație cu substanțe halucinogene și psihotrope. În prezent, Centrul nu este folosit în scopul pentru care a fost creat. Medicii recunosc că nu puține au fost dățile când spațiul, dotat cu paturi și aparatură de ultimă generație, a devenit loc de depozitare.

Situație uluitoare... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 17:55 (6566 vizualizări - 9 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gardul juristului Vasile Zamfir rămâne în picioare

Valentina Zamfir blochează războiul construcțiilor ilegale

Gardul juristului Vasile Zamfir rămâne în picioare

În luna august a anului 2016, la nici 2 luni de la preluarea funcției, primarul Adrian Mocioniu declara război construcțiilor ridicate ilegal în municipiul Slobozia. Printre obiectivele inventariate atunci de funcționarii Primăriei se număra și gardul juristului Spitalului Județean, Vasile Zamfir. La 6 luni distanță, gardul rămîne în picioare, grație lobby-ului făcut de către Valentina Zamfir, fata juristului Vasile Zamfir, pe care, spun surse autorizate, primarul Adrian Mocioniu a descoperit-o ulterior pe holurile instituției...

Un război demn de un primar
La începutul lunii... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 15:40 (13840 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a încheiat procesul cu privire la numirile directorilor de școli, în unitățile unde candidații nu au promovat testarea sau nu s-au prezentat pentru a o susține. Reprezentanții instituției au declarat oficial faptul că niciunul dintre foștii șefi ai școlilor din județ nu se regăsește pe lista noilor conducători învestiți. Potrivit metodologiei, procedura s-a realizat prin «detașare în interesul Educației», cu o săptămână înainte ca Ministerul Educației să adopte scandaloasa derogare potrivit căreia foștii șefi de unități școlare pot fi reîncadrați în sistem.

Aceleași școli, alți directori... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 12:20 (20439 vizualizări - 34 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
340 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Braconajul, în atenția polițiștilor

Joi, 3 septembrie a.c., pe parcursul derulării unei acțiuni în sistem integrat în extravilanul orașului Țăndărei, polițiștii au depistat un bărbat, de 32 de ani, din comuna Valea Ciorii, care transporta ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 16:25
(5391 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Spațiu destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)»

Primăria Municipiului Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret inaugurează «Spațiul destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)». «Slobozia Viitorului»-concurs de proiecte ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 13:25
(4720 vizualizări - 2 comentarii)


Jandarmeria Română acționează pentru prevenirea și combaterea fenomenului tăierii ilegale de material lemnos

Peste 850 mc de material lemnos au fost recuperați de jandarmi în urma acțiunilor desfășurate în mod independent, în cursul lunii august 2015. Astfel, în luna august a.c., aproximativ 2000 de jandarmi din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 11:20
(7818 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat european de arestare pentru un infractor din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Franța. La data de 1 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 20:55
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Informații privitoare la renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2014, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 19:25
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții de studii superioare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita vine în întîmpinarea absolvenților de studii superioare, informîndu-i pe cei care nu reușesc să se angajeze că au dreptul să ceară indemnizația ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 18:20
(6804 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7865 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6528 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8665 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4928 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24796 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...