Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cămin Cultural nou la Gheorghe Doja

Cămin Cultural nou la Gheorghe Doja

Infrastructura rutieră nu reprezintă singura prioritate a administrațiilor locale din Ialomița. La Gheorghe Doja se realizează zilele acestea ultimele finisaje la Căminul Cultural din localitate. Valoarea investiției este de 1,4 milioane de lei, iar inaugurarea obiectivului se va face de Crăciun.

Un proiect demarat în 2014 După 2 ani de așteptare și 1,4 milioane de lei cheltuiți, Căminul Cultural din Gheorghe Doja poate rivaliza cu sălile de spectacole din municipiul Slobozia. Investiția a fost posibilă grație unei finanțări asigurate de Compania Națională de Investiții, iar săptămîna... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2016, 10:20 (7900 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

O ședință de Consiliu Județean de 1,8 milioane de euro

Administrația Moraru vrea să cumpere sediul BCR

O ședință de Consiliu Județean de 1,8 milioane de euro

Cu rezultatele alegerilor parlamentare în căruță, Administrația Moraru transformă actul de guvernare locală într-o formalitate. Ultima ședință de Consiliu Județean din acest an, cea de joi, 15 decembrie 2016, a statuat dictatura politică impusă de către Administrația Moraru. În mai puțin de o oră, cei 20 de consilieri PSD-ALDE au votat 16 proiecte de hotărîre de larg interes pentru public, printre acestea figurînd și cel privind arendarea unor terenuri cu destinație agricolă din suprafața privată a județului Ialomița.

PNL, în derivă politică
Desfășurată la numai 4 zile de la anunțarea... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2016, 16:50 (6036 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

1000 de kilometri în scaunul cu rotile

1000 de kilometri în scaunul cu rotile

Din scaunul cu rotile, Gheorghe Chivăran (66 de ani ) militează pentru drepturile persoanelor cu handicap din Ialomița de 26 de ani. A mers peste 1000 de kilometri pentru a-i susține pe invalizii județului, însă consideră că drumul său este abia la început. «Să știți că este greu de spart zidul indiferenței între handicapați și valizi...» ne spune Gheorghe Chivăran.

Visul postdecembrist Imediat după Revoluție, Gheorghe Chivăran (66 de ani) a fost primul invalid din Ialomița care s-a gîndit să militeze pentru drepturile celor ca el. Așa a înființat Asociația Handicapaților Neuromotor... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2016, 13:35 (4545 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sprijin pentru 850 de copii nevoiași din Ialomița

«Rețeaua Județeană VIP»

Sprijin pentru 850 de copii nevoiași din Ialomița

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au desfășurat conferința publică de închidere a Proiectului «Rețeaua Județeană VIP-Voluntariat-Inițiative-Profesionalism pentru integrarea școlară a copiilor vulnerabili». Obiectivul general al proiectului a vizat asigurarea îmbunătățirii solidarității sociale și a voluntariatului în comunitățile în care a fost implementat. Astfel, «Rețeaua Județeană VIP» a ajuns în 35 de localități ialomițene, vizînd 850 de copii nevoiași.

Investiție în viitor Direcția Generală de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2016, 12:10 (6012 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mocioniu a instaurat dictatura administrativă

Primarul cînd ajunge împărat...

Mocioniu a instaurat dictatura administrativă

La nici jumătate de an de la obținerea mandatului, primarul Adrian Mocioniu demonstrează că «tichia de mărgăritar» a Primăriei Slobozia este prea grea, iar el incapabil să o poarte...

Pohta ce-a pohtit Adrian Mocioniu, primarul municipiului Slobozia, a dat afară din sediul Primăriei Slobozia pe unul dintre reporterii ziarului nostru. Incidentul s-a petrecut joi, 15 decembrie a.c., în cadrul audiențelor săptămînale susținute de către autoritățile locale. Deranjat de modul în care ziarul nostru reflectă activitatea sa administrativă, primarul Adrian Mocioniu a abuzat, fără nicio justificare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 19:25 (12135 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Bilanț pozitiv pentru sabia ialomițeană

Sportivii anului 2016 în județul Ialomița

Bilanț pozitiv pentru sabia ialomițeană

Scrima rămîne și în 2016 una dintre disciplinele de referință ale sportului ialomițean. Mai mult, în anul pe care îl încheiem, săbiile șlefuite la Slobozia au trecut cu succes granițele țării. «Scrima ialomițeană nu a mai avut la categoriile cadeți și juniori sportivi atît de bine clasați în elita mondială cum are acum!» spune cu satisfacție justificată profesorul Marin Cruțu. Ultimele diamante meșteșugite de acesta au strălucit în 2016 pe plan european. Răzvan Stănescu a sfidat culmea optimismului și încheie anul pe locul 4 în ierarhia mondială. Acest clasament este stabilit de performanțele obținute în etapele de circuit european, iar Răzvan a avut rezultate excelente. Totul a culminat prin... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 17:50 (4293 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Frații infractori din Amara pe care Legea i-a scăpat de închisoare

Prinși de polițiști și «iertați» de Noul Cod Penal

Frații infractori din Amara pe care Legea i-a scăpat de închisoare

Campioni la furturi, doi frați din orașul Amara au scăpat mereu de răspunderea penală din cauza faptului că legea a fost de partea lor. În ciuda numeroaselor antecedente ale numiților Vasile Marian și Georgian Băicoianu, organele judiciare au fost nevoite să renunțe la acuzații după ce inculpații s-au împăcat cu părțile vătămate. Această prevedere este reglementată în Noul Cod Penal, care se vrea a fi «o lege mai favorabilă infractorilor». În urmă cu o săptămînă, aceiași inculpați au încălcat, din nou, legea, fiind reținuți pentru 30 de zile. Rămîne însă de văzut cînd vor fi eliberați, dacă și de această dată se vor împăca cu părțile vătămate...

Fapte prescrise prin împăcare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 16:25 (7980 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSS Slobozia și-a stabilit ierarhiile

Sportivii anului 2016 în județul Ialomița

CSS Slobozia și-a stabilit ierarhiile

Peste 90% dintre sportivii de performanță slobozeni au fost descoperiți de către profesorii Clubului Sportiv Școlar. Și anul 2016 a arătat că fabrica de talente a Sloboziei lucrează la turație maximă. Astfel, Marian Simion și Ionela Chiru la handbal, Ion Savu la tenis, Marin Cruțu și Marius Pușcașu la scrimă, Ionela Pușcașu și Gigel Căluță la atletism au motive serioase de satisfacție la finele acestui an și, cu siguranță, mult mai mulți sportivi decît cei cuprinși în clasamentele de mai jos merită felicitați. Mulțumiți de randamentul elevilor sînt și profesorii Mihai Basarab și Paul Chiojdoiu, cei care coordonează secția de fotbal a CSS Slobozia, dar complexitatea acestui sport a făcut imposibilă... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 13:05 (4957 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Laboratorul de «Vandalism Cultural»

Laboratorul de «Vandalism Cultural»

De aproape 1 an de zile, un grup de 30 de elevi din cadrul liceelor din Slobozia au dezvoltat un concept inedit pentru spațiul public local. Sub titulatura «Vandalism Cultural», ei aduc în atenția comunității o serie de mesaje cu scop educativ. Conceptul a fost deja «exportat» și în alte orașe din țară, prin intermediul organizațiilor «Interact» afiliate.

Idei care schimbă lumea
În luna februarie a anului 2016, Andrei Fășie, pe atunci președinte al «Interact» Slobozia, inventa un concept media inedit. La momentul respectiv, susține tînărul, totul a fost o joacă și nimeni nu a... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 11:15 (5646 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicii rezidenți renunță la posturile din spitalele ialomițene

În fiecare an

Medicii rezidenți renunță la posturile din spitalele ialomițene

Anual, spitalele din Ialomița fac publică lista posturilor disponibile pentru medicii rezidenți. La finalul cursurilor, specialiștii care au optat pentru unul dintre aceste locuri ezită să se mai întoarcă. Cei mai mulți invocă lipsa facilităților pe care unitățile medicale le pun la dispoziție și salariile extrem de mici. Între obligația față de pacienți și unitățile sanitare care le-au plătit salariile intervine legislația care nu reglementează eficient statutul rezidenților.

O lege întortocheată În România, ca în multe alte cazuri, statutul medicilor rezidenți este legiferat într... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2016, 12:50 (5097 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciochina asfaltează 11,5 kilometri de drumuri comunale

Administrațiile locale luptă pentru investiții

Ciochina asfaltează 11,5 kilometri de drumuri comunale

După 6 luni de la preluarea mandatului, primarul comunei Ciochina, Vasile Câmpulungeanu, reușește o performanță administrativă notabilă. În pofida opoziției din cadrul Consiliului Local, el a reușit să acceseze o finanțare de 11,5 milioane de lei pentru asfaltarea drumurilor din cele 4 sate ale comunei. «Proiectele de investiții nu sînt ușor de accesat. Iar cînd te confrunți și cu o Opoziție care nu vrea aceste investiții, greutățile cresc...» a declarat referitor la acest proiect primarul Vasile Câmpulungeanu.

Opoziția sabotează investițiile
Miercuri, 14 decembrie 2016, la Ciochina... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2016, 11:20 (7445 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlărița

Special

Școlărița

Povestea elevei Cornelia Maria Radu din Cocora a trecut dincolo de hotarul comunei demult, cînd voluntarii de la Crucea Roșie Slobozia au fost rugați să o ajute. Are 11 ani și trăiește cu bunicii, care îi țin loc de mamă și tată... Învață, pentru că doamna dirigintă i-a spus că învățatul va fi singura ei avere! Și nu plînge niciodată, deși ar avea o mie de motive... Și unul în plus, pentru că viața a fost prea aspră cu ea. «Îmi e dor de fratele meu...» ne spune șoptit.

Acasă la Cornelia Bunicii Corneliei Radu locuiesc pe ultima uliță din Cocora, «pe luncă»... O curte cu acareturi puține... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2016, 10:10 (5533 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei îngeri din Fetești-sat

Special

Trei îngeri din Fetești-sat

Protopopiatul «Sfîntul Andrei» din Fetești încearcă de mai mulți ani să suplinească nevoile sociale ale comunității prin acțiuni filantropice și educative. Vectorul de energie al acestor activități este părintele protopop Marian Pătârlăgeanu, ajutat neobosit de către Laura Stanchi, asistent social în cadrul Departamentului de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului. Cu ajutorul lor, ziarul nostru a reușit să-i cunoască pe trei dintre copii care învață la școlile din zonă. «Sînt trei din zeci și sute care merită atenția comunității și prețuirea noastră...» după cum spune părintele Pătârlăgeanu. «Toți cei care ne trec pragul au nevoi și griji care uneori le depășesc puterile. Cu ajutorul lui... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2016, 11:10 (12104 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Cristescu are nevoie de sprijinul comunității

Apel umanitar

Familia Cristescu are nevoie de sprijinul comunității

În noaptea de 30 noiembrie/1 decembrie 2016, casa familiei Cristescu din Slobozia a ars din temelii. Șansa celor patru membri ai familiei a fost aceea că se aflau la Alba Iulia, pentru a participa la festivitățile de 1 Decembrie... Cu datorii de aproape 100 mii de euro și, practic, în stradă, Theodor Cristescu își pune nădejdea în ajutorul lui Dumnezeu și... sprijinul comunității! Iar comunitatea reacționează.

O nenorocire greu de evitat
Comunicatul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița a fost sec: «Evenimentul s-a produs aseară, în jurul orei 20,50, iar la momentul... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2016, 12:20 (18246 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Moraru împarte primarilor ialomițeni 2,4 milioane de lei

Administrația Moraru împarte primarilor ialomițeni 2,4 milioane de lei

La jumătatea lunii noiembrie 2016, Guvernul României a aprobat prin Ordonanța de Urgență nr. 86 repartizarea unei sume de 9,974 milioane de lei pentru județul Ialomița. Trei sferturi din aceste sume au destinații precise, conform algoritmului bugetar gestionat de către Ministerul Finanțelor. Restul banilor, mai precis 2,4 milioane de lei, urmează a fi repartizați de către Consiliul Județean Ialomița. Repartizarea sumelor se va face în cadrul ședinței ordinare care va avea loc joi, 15 decembrie 2016.

Niciodată nu e prea devreme
Pe 18 noiembrie 2016 Guvernul României a aprobat ... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2016, 11:25 (5424 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Special

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Raul are 16 ani și cînd va crește vrea să fie doctor, ca să vindece toți copiii bolnavi din lume... Dar pînă atunci trebuie să treacă cu bine de cea de a 27-a operație l-a care l-au programat medicii Spitalului «Grigore Alexandrescu» din București... Trăiește datorită unui microcip care-i oxigenează creierul... Și îi place să meargă la școală! Așezat cuminte la masa de studiu din sufragerie, adolescentul vorbește despre materiile preferate, mediile de 9 și 10 din Carnetul de Note și dorințele sale rămase neîmplinite... Dincolo de problemele medicale care-l chinuie, băiatul se simte mîndru că familia în care s-a născut face eforturi pentru a-l susține, în ciuda veniturilor modeste...

... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2016, 10:20 (6933 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Încep acțiunile sfârșitului de an

Încep acțiunile sfîrșitului de an

Vin Sărbătorile de Iarnă, iar sunetul clopoțeilor va acoperi pentru cîteva zile zgomotul competițiilor sportive. Tocmai de aceea se apropie momentul bilanțului, al ierarhiilor anului sportiv 2016, dar și al recompensării eforturilor copiilor care au îmbrățișat ideea de mișcare, sperînd la performanță, dar și așteptîndu-l pe Moș Crăciun. Miercuri, 14 decembrie 2016, la Centrul Cultural «Ionel Perlea», acesta va răsplăti prin cadouri pe cei peste 100 de copii care deprind fotbalul la grupele de copii ale Unirii Slobozia. Mai mult, copiii născuți în 2005 și 2006 vor mai avea de lucru. Duminică, 18 decembrie a.c., pe terenul sintetic din zona Bazinului Olimpic, se va desfășura Cupa Crăciunului. Unirea... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 21:40 (4252 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

În lumea lui Florin

Special

În lumea lui Florin

Dacă ar putea vorbi, Florin ar spune neîncetat «Te iubesc, mami!». Daca s-ar putea mișca, ar alerga într-un suflet să-și îmbrățișeze bunica și s-ar juca alături de toți copiii de pe stradă... Din păcate însă, băiețelul de 6 ani este condamnat să trăiască blocat într-o lume a lui, din cauza unei boli necruțătoare, căreia medicilor le-a fost imposibil să-i găsească leac. Și pentru că un necaz nu vine niciodată singur, posibilitățile familiei de a-i alina suferința sînt limitate... Puținii bani agonisiți sînt împărțiți între lemne de foc, mîncarea de a doua zi și medicamentele copilului. Singura speranță care le-a mai rămas tuturor este puterea credinței în Dumnezeu...

Povara unui copil... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 19:40 (4484 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Victorie cu Ovidiu, înfrângere cu Brăila

Handbal, CSS Slobozia, Junioare III

Victorie cu Ovidiu, înfrîngere cu Brăila

Junioarele III ale CSS Slobozia au evoluat, în perioada 9-10 decembrie 2016, în al doilea turneu de sală al fazei grupelor din campionatul curent. Premisele nu au fost de bun augur, pregătirea din săptămîna premergătoare competiției șchiopătînd. Soreanu și compania nu s-au putut pregăti în Sala «Andreea Nica», unde se schimbă suprafața de joc, așa că antrenamentele s-au efectuat în sala Liceului de Arte «Ionel Perlea». Aici nu s-au putut lucra în parametri normali contraatacul, faza a doua și replierea, aspecte de importanță majoră în economia unui joc de handbal. «Chiar și în aceste condiții, evoluția și rezultatele de la acest turneu puteau fi mult mai bune. Probabil, la jucătoarele noastre... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 17:25 (5409 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Special

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Într-o cameră cît o cutie de chibrituri, cele șapte suflete ale familiei Baboi, din Slobozia, așteaptă înghesuite ca Moș Crăciun să le aducă speranțe și un trai mai bun. Așternute pe hîrtie, dorințele par să nu se mai termine. Cei mici visează la bradul împodobit, jucării și dulciuri. Adulții vor doar un spațiu mai mare, în care să-și așeze frumos bucuriile și necazurile din fiecare zi...

Viața ca o pradă Familia Baboi este chiriașă într-o cameră dintr-o casă, aflată pe strada Cloșca din Slobozia. Mama, tatăl și cei cinci copii stau înghesuiți într-un spațiu mic, de dimensiunile unei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 15:50 (6181 vizualizări - 10 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9475 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12666 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15848 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14186 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13676 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16606 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16330 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17906 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15326 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17116 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15867 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15542 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11960 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11393 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14303 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14139 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15565 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11665 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14213 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14314 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9233 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18329 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...