Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Posibilă electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei

Posibilă electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei

Compania Națională de Căi Ferate-CFR Sucursala Regională Constanța ia în plan să realizeze o serie de lucrări de electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei. Surprinzător, din cei peste 50 de kilometri ai acestei linii, doar 17 sunt astăzi funcționali. Este vorba despre cei ai liniei de cale ferată care leagă Gările Slobozia Veche și Ciulnița.

 

Studiu de oportunitate În momentul de față, Compania Națională de Căi Ferate-CFR Sucursala Regională Constanța realizează doar un studiu pentru a vedea dacă o astfel de investiție ar fi oportună. Electri... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 12:20 (6906 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cheltuieli neeligibile de 43 milioane de lei pentru continuarea proiectelor europene, suportate din bugetul local

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Cheltuieli neeligibile de 43 milioane de lei pentru continuarea proiectelor europene, suportate din bugetul local

Miercuri, 28 mai 2025, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare a lunii mai. Lista inițială a proiectelor supuse dezbaterii a fost suplimentată cu încă 22, aprobate pe «repede-înainte». Dincolo de discuțiile purtate de aleșii locali în timpul ședinței, cel mai interesant moment al întregii întâlniri a fost reprezentat de intervenția primarului Alexandru Potor. În cadrul Consiliului Local Slobozia, acesta a atras atenția cu privire la situația proiectelor cu finanțare europeană ale Sloboziei. Edilul a precizat faptul că va fi nevoie de o cheltuială de 43 milioane de lei, bani din bugetul Sloboziei, pentru implementarea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 07:55 (4743 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paranghelii de austeritate

Paranghelii de austeritate

Dacă nu știați, a fost, este și va fi o perioadă austeră pentru toate tipurile de buget. Firesc, și bugetele locale, ale primăriilor noastre mititele din Ialomița, suferă auster. Spre exemplu, la Giurgeni, de paranghelia Zilelor Comunei, autoritatea publică a investit «doar» puțin peste 25 mii de lei în lăutarii și guriștii antamați întru satisfa­cerea nivelului de fericire al locuitorilor. Și la Făcăeni primarul suveranist de la AUR a angajat «doar» puțin peste 75 mii de lei de Zilele Comunei, cumpătarea fiind cuvântul de ordine în ceea ce privește cheltuirea banilor publici. Până și verișoara prezidențială... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2025, 12:15 (4705 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Aproximativ 3% din populația județului Ialomița este analfabetă

Aproximativ 3% din populația județului Ialomița este analfabetă

O analiză privind accesul la educație al Ialomițenilor, realizată de Institutul Național de Statistică pe baza rezultatelor Recensă­mântului din 2021, plasează județul Ialomița pe locul 3, de la coadă, la nivel național. Estimările oficiale ale statisticienilor arată că aproximativ 3% din populația ju­dețului este analfabetă. De altfel, potrivit aceluiași recensământ, puțin peste 1% din tinerii care finalizează cursurile de liceu merg mai departe la facultate.

 

Cifre îngrijorătoare O componentă esențială a Recen­sământului Populației și Locuințelor... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2025, 08:05 (5347 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cine este „pentru“? Cine este „împotrivă“? Cine se „abține“? „Aprobat“, în unanimitate... Următorul proiect!»

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița

«Cine este „pentru“? Cine este „împotrivă“? Cine se „abține“? „Aprobat“, în unanimitate... Următorul proiect!»

Așadar, miercuri, 28 mai 2025, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit într-o nouă ședință, ordinară, cu 18 proiecte de hotărâri pe ordinea de zi. La care se adaugă un proiect, suplimentarea ordinii de zi fiind propusă și aprobată de consilierii județeni prezenți. Ședința a început la orele 14,00 trecute fix și s-a încheiat la 14,24. Un nou record chiar și pentru președintele în funcție Marian Pavel, unii dintre cei prezenți rămânând cu mâinile ridicate spre «aprobare» chiar și între proiectele de hotărâri prezentate.

 

O nouă ședință ordinară... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2025, 10:20 (6428 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a sinucis violatorul din Ciulnița!

Anchetă internă la IPJ Ialomița după ce un bărbat s-a spânzurat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă 

S-a sinucis violatorul din Ciulnița!

Surse din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au confirmat pentru ziarul nostru faptul că instituția a inițiat o anchetă internă după ce un bărbat încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al instituției s-a spânzurat. Inculpat într-un dosar privind comiterea infracțiunii de «viol asupra unui minor», bărbatul a murit la spital. Rezultatele verificării interne nu au scos la iveală deficiențe ceea ce privește supravegherea persoanelor arestate preventiv.

 

Dosar penal pentru «ucidere din culpă» Î... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 18:25 (6279 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

În timp ce Ordonanța «Trenuleț» adoptată anul trecut prevedea reducerea pe cât posibil a cheltuielilor bugetare, la Primăria Andrășești situația este cu totul alta. Printr-o dispoziție a primarului locali­tății, edilul, viceprimarul și funcționarii din administrația locală au beneficiat de plata unor «titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei, invocând o prevedere a Înaltei Curți de Casație și Justiție ce pare a fi fost înțeleasă eronat. Actul administrativ a fost atacat în instanță de Prefectura Ialomița, ai cărei reprezentanți confirmă «o nesocotire a prevederilor aplicabile indemnizațiilor funcțiilor de demnitate publică»... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 16:20 (4842 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

Unirea Slobozia rămâne în SuperLiga și în sezonul 2025-2026! Așa a decis Zeița Fortuna a fotbalului probabil înduplecată de pasiunea nebună a președintelui Clubului, Ilie Lemnaru, unicul care a crezut până la final în menținerea Unirii la nivelul SuperLigii. Dincolo de declarații, mai mult sau mai puțin siropoase, de după meciul fără istorie cu echipa Voluntariului, rămâne ȘANSA oferită Unirii, loteria penaltiurilor decizând învingătoarea.

 

Cu Mihalcea pleacă și niște jucători Meciul retur al Barajului cu FC Voluntari s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 13:20 (18088 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Echipa de handbal senioare a CSM Unirea Slobozia s-a deplasat, așa cum vă spuneam, la Sfântu Gheorghe, pentru Turneul de Baraj promovare/menținere în Liga Florilor. Turneul s-a desfășurat în perioada 29-31 mai 2025, la Sala Sporturilor «Szabó Kati» din Sfântu Gheorghe, municipiul reședință de județ al Covasnei.
Așadar, joi, 29 mai a.c., în prima partidă a Turneului, CSM Unirea Slobozia a întâlnit mult mai titrata CSM Târgu Jiu. Pentru echipa din Târgu Jiu a fost un meci de menținere în primul eșalon al handbalului feminin românesc, handbalistele lui Liviu Andrieș și Andrei Enache impunându-se fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 10:20 (4556 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Un caz șocant este expus public de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Ancheta­torii au cerut recent instanței de judecată arestarea preventivă a unui tânăr de 18 ani care și-a sechestrat și lovit iubita. Fata are doar 16 ani, susțin surse judiciare. Agresorul se află acum după gratii, pentru că Judecătoria Slobozia a validat solicitarea privind arestarea preventivă înaintată de procurori.

 

Investigațiile, în plină desfășurare Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia precizează faptul că incidentul s-a petrecut... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 12:20 (5185 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Din ciclul «Nu întoarce vântu’ pomul»

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Undeva pe la începutul lunii mai 2025, o dispoziție internă a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a trecut neobservată. Astfel, potrivit actului administrativ, începând cu 12 mai 2025, Alin Lucian Potinche, cel angajat pe perioadă determi­nată în funcția de director de cabinet la Cabinetul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, se detașează pentru o perioadă de cel mult un an în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, «pe funcția contractuală de execuție vacantă de inspector de specialitate I». Pe scurt, aceasta este povestea celui care, așa cum îi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 07:55 (7331 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

La începutul acestei săptămâni a expirat termenul prin care ialomițenii au putut direcționa 3,5% din impozitul aplicat veniturilor încasate anul trecut pentru a susține activitatea organizațiilor neguvernamentale. Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată că, în 2024, valoarea sumelor de care aceste entități au beneficiat a fost de 3,4 milioane de lei. Peste 2200 de fundații și organizații din toată țara au beneficiat de sprijinul financiar al ialomițenilor, cele mai multe având legătură cu activitatea cultelor religioase.

 

Societatea civilă sprijină organizațiile neguvernamentale... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2025, 10:25 (4674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

comunicat de presă

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

O nouă poveste scrisă prin muzică, tineri și emoție. Un concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești din 1968!

Consiliul Județean Ialomița, Primăria și Consiliul Local Amara, Centrul Județean pentru Conservarea și Promo­varea Culturii Tradiționale Ialomița și Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița anunță cu mândrie organizarea celei de a 57-a ediții a festivalului-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții» Amara, unul dintre cele mai prestigioase evenimente muzicale din România, ce va avea loc în perioada 2-3 august 2025.
Desfășurat fără întrerupere încă din anul 1968, Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara este cel mai longeviv concurs de muzică ușoară din Româ... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2025, 09:40 (5614 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Pe medicul Mihai Lungu îl cunoaște toată comunitatea din Ialomița. Este medic de familie în mai multe sate din județ și ani buni a făcut gărzi în cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Experiența profesională pe care a acumulat-o l-a ajutat să înțeleagă felul în care medicamentele funcționează și cum trebuie combinate mai bine astfel încât să vindece pacienții. De peste 20 de ani și-a creat propriile rețete, pe care de această dată le-a transpus într-un produs natural care vindecă tusea, în special a copiilor. Este vorba despre siropul de tuse «TusiFix» creat doar cu ingrediente naturale... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 12:50 (6471 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Pe lista proiectelor de finanțare PNRR pentru amenajarea de centre de zi pentru vârstnici au fost trecute și 3 proiecte ce se vor derula în Ialomița. Unul aparține Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, iar celelalte Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița și comunei Săveni.

 

Implementarea proiectelor, în grafic Proiectele centrelor de zi pentru vârstnici au fost concepute de Ministerul Muncii și sunt finanțate de Uniunea Europeană prin Programul Național de Redresare și Reziliență. Pe lângă activitățile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 07:55 (9285 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

După 3 ani

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

În anul 2022, medicii de familie din Ialomița au depus proiecte pentru modernizarea sau dotarea cu aparatură medicală a cabinetelor în care profesează. Investițiile s-au derulat cu sprijinul Ministerului Sănătății, finanțarea fiind asigurată de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență. După 3 ani în care investițiile au fost lăsate în așteptare, acestea vor ajunge în cabinetele medicilor de familie. «Lucrările de modernizare sunt în curs de realizare, iar colegii care au optat pentru aparatură o vor primi din iunie!» a transmis dr Andreia Radu, președinta Asociației Medicilor de Familie din Ialomița.

 

... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 12:05 (5989 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

La nivel național, adăposturile civile sunt limitate ca număr, iar cele care există sunt insalubre și nu pot fi utilizate. Este concluzia la care a ajuns Curtea de Conturi a României după o misiune în care a verificat starea adăposturilor de protecție civilă din toată țara. Ialomița se încadrează la rându-i în acest tablou de «Așa, NU!».

 

O situație fără soluție Constatările Curții de Conturi a României pe baza verificării în teren a adăposturilor de protecție civilă arată că cele mai multe dintre acestea au rămas la nivelul... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 07:50 (6179 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

Concurs pentru funcția de manager al spitalului din Slobozia

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

bonus: Spitalul din Slobozia, cel mai mare angajator din Ialomița

Pentru că legea îi obligă, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcției de manager. Înscrierile au început la finele lunii aprilie 2025 și se vor încheia la sfârșitul acestei luni. Oficial, doar un singur candidat și-a depus dosarul în toată această perioadă, respectiv Liviu Patrichi, actualul manager al instituției. Neoficial, de pe margine s-ar pregăti pentru acest concurs și juristul instituției, Vasile Zamfir. De altfel, Vasile Zamfir este candidatul se serviciu pentru funcții publice, dar niciodată nu a reușit să le obțină.

 

Unde-i lege, nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2025, 10:20 (10444 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Poliția din județul Prahova anunța, la finalul săptămânii trecute, moartea unui tânăr de 21 de ani într-un accident rutier. Do­miciliat pe raza acestui județ, tânărul era angajat al Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița și deținea funcția de ajutor al șefului de post în cadrul Secției de Poliție Adâncata.

 

A murit pe loc Tragedia în urma căruia ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata și-a pierdut viața s-a petrecut vineri, pe raza județului de do­miciliu al subofițerului Nicușor Va­lentin... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:55 (6963 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

«Gradația de merit» reprezintă calea prin care Ministerul Educației vrea să motiveze angajații din Învățământ, profesori sau personal didactic auxiliar să fie «performanți». În lunga sa tradiție, acest beneficiu s-a transformat într-o goană după hârtii prin care profesorii vor să demonstreze că merită să îl primească. Anul acesta, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a aprobat 98 de «gradații de merit», în timp ce numărul dosarelor depuse a fost de 147.

 

Mai multă birocrație, mai puțină performanță... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:10 (7717 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Comerciant ambulant amendat de polițiști

O patrulă de Ordine Publică a amendat cu 1000 de lei un bărbat, de 37 de ani, din București. Omul vindea produse nealimentare, fără documente. Bărbatul a fost depistat pe o stradă din Slobozia. În momentul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 07:38
(4889 vizualizări - 2 comentarii)


anunț

Vînd apartament
3 camere, Slobozia,

et. 3/4, termopan,
centrală termică proprie,
anvelopat,
apartamentul este construit după 1990,
zona Cuza-Vodă,
preț 45000 de euro,
negociabil.
Telefon
0723/699.100,
0723/699.102

8 Octombrie 2013, 08:06


Ion Roată: Tînăr de 26 de ani întins pe șosea, acroșat de un vehicul

Sîmbătă, 5 octombrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Ion Roată s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, în ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 10:25
(7353 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La 17 ani, prinsă șofînd

O tînără în vîrstă de 17 ani, din comuna Manasia, a fost depistată la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu. Atît pe numele acesteia, cît și pe numele tînărului de 26 de ani, care i-a ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 09:44
(7267 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Beat la volan

O patrulă de ordine publică a oprit pentru control în trafic, un autoturism, condus de un tînăr în vârstă de 31 de ani, din Căzănești. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 08:41
(5946 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 110000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 octombrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 07:41
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 5000 de elevi, sancționați în anul școlar precedent

Un raport oficial al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate în evidență hibele din sistemul educațional județean. Potrivit documentului, în anul școlar precedent au fost sancționați 5401 de elevi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 16:26
(7664 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Festivalul Culinar «La Casa Tudorii», a III-a ediție

Festivalul-concurs culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la a treia ediție. Evenimentul se va desfășura sîmbătă, 12 octombrie 2013, la situl arheologic «Orașul de Floci» de la Giurgeni. Concursul culinar de ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 15:24
(10125 vizualizări - 8 comentarii)


Miloșești: Bătrînă de 90 de ani, înșelată de escroci

O bătrînă de 90 de ani din satul ialomițean Miloșești a fost înșelată de doi necunoscuți cu suma de 400 de lei. În cauză a fost întocmit un dosar penal de către polițiști... Cei doi necunoscuți au mers ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 14:23
(8797 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Titluri și autori la «Salonul Anual de Carte»

Primul eveniment organizat în cadrul Salonului Anual de Carte, ediția a XXII-a, debutează vineri, 4 octombrie a.c., la orele 11,00, la Slobozia. În cadrul Galeriilor de Artă «Arcadia», iubitorii de lectură ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 11:13
(6959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea delicvenței juvenile, o prioritate pentru polițiști

Cea de-a treia zi a campaniei «Săptămîna prevenirii criminalității» a fost dedicată exclusiv prevenirii delicvenței juvenile. Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni au mers în școli și le-au explicat ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 10:21
(4919 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 3 octombrie 2013, sînt disponibile 196 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 09:12
(7041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive pe șoselele județului

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor de prevenire a producerii evenimentelor rutiere grave pe arterele de circulație din județ. În plasa polițiștilor au căzut peste 85 de contravenienți. ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 08:17
(6087 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Luni, 30 septembrie a.c., la nivel național s-a dat startul «Săptămînii prevenirii criminalității». Pentru a marca debutul acestei campanii, polițiștii ialomițeni au demarat mai multe acțiuni ce au vizat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 15:40
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Vremea rea a făcut ravagii în Ialomița

Atenționarea meteo cod Portocaliu de ploi a făcut ravagii și în județul Ialomița. Mai bine de 48 de ore în județ a plouat abundent, iar din cauza vremii nefavorabile s-au înregistrat o serie de evenimente ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 07:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


NOU

Complexul Laguna Blue
organizează
CURSURI ÎNOT PENTRU COPII
în fiecare zi de luni, orele 18,00
Pentru mai multe detalii
sunați la tel. 0374/900.261

1 Octombrie 2013, 17:44


Incendii la Amara și Bărcănești

Un foc deschis lăsat nesupravegheat a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o magazie a unui cetățean din orașul Amara. Evenimentul a fost anunțat vineri, 27 septembrie 2013, în ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2013, 08:46
(8567 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Familia unei adolescente de 12 ani din Movilița încearcă cu disperare să-i dea de urmă fetei. Aceasta a plecat de acasă în ziua de 26 septembrie 2013 și nu a mai revenit pînă în prezent. Pe fir au intrat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 18:38
(7453 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu «sabia» în portbagaj

Un tînăr de 24 de ani, din Bărbulești, s-a ales cu dosar penal, după ce polițiștii au descoperit în mașina sa o armă albă, pe care o deținea ilegal. În urma unui control de rutină, oamenii legii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 14:33
(5811 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Cu ochii-n patru» după șoferii contravenienți

În cursul zilei de joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat pe toate arterele rutiere ale județului pentru a-i sancționa pe șoferii certați cu legea. În plasa oamenilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 12:32
(7884 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor

Municipiul Urziceni și comunele arondate acestuia au fost împînzite de polițiști în cursul zilei de 26 septembrie 2013. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a faptelor antisociale. Această ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 11:23
(7614 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: 200 de kilograme de carne congelată, confiscată de polițiști

În perioada 25-26 septembrie a.c., efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor și Serviciului Rutier au acționat sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 10:22
(6303 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Deținuții sprijină campania «Let’s Do It Romania»

Cea mai mare campanie de ecologizare demarată în România, «Let’s Do It Romania», este sprijinită și de persoanele private de libertate. 20 de deținuți vor ieși din celule pentru a curăța Slobozia de gunoaie ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 09:21
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Doi șarlatani au înșelat o bătrînă de 84 de ani

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, în vîrstă de 84 de ani, din comuna Bucu, a fost înșelată de două persoane necunoscute, cu suma de 200 de lei. Suspecții s-au prezentat la locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 11:27
(8180 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hramul Catedralei Episcopale

Marți, 1 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 08:25
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sinucidere în condiții misterioase...

Sinuciderea unui tînăr, de 24 de ani, în dimineața zilei de miercuri, 25 septembrie a.c., la Slobozia, ridică multe semne de întrebare. Vecinii, familia, dar și criminaliștii încearcă să determine motivul ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2013, 15:26
(8258 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Femeie accidentată cînd încerca să traverseze

Luni, 23 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 19:16
(6862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Cereri pentru subvențiile la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează potențialii beneficiari că, în perioada 17 septembrie-28 octombrie 2013, primește cererile de solicitare a plăților ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 17:13
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 3 zile

Ialomița: 3 incendii în 3 zile

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Perieți a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de vineri ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 14:49
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană

Miercuri, 25 septembrie 2013, începînd cu orele 12,00, va fi lansată Revista «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană. Evenimentul se desfășoară în cadrul Muzeului Județean de Istorie din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 10:48
(5975 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...