Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Performanță remarcabilă a CS Amara la Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4

Lupte

Performanță remarcabilă a CS Amara la Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4

În perioada 6-8 iunie 2025, mu­nicipiul reședință Buzău a găzduit Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4 (grupa de vârstă U13), peste 300 de mici luptători înscriindu-se la eveniment. Secția Lupte din cadrul CS Amara a participat la această competiție, sportivii Clubului Sportiv Amara obținând rezultate meritorii. Astfel, Alexandru Popa, la categoria 48 kg, a urcat pe prima treaptă a podiumului și a câștigat titlul de campion național al categoriei. De asemenea, la categoria 52 kg, Bogdan Zota a câștigat medalia de bronz, obținând locul III. La aceeași categorie 52 kg, un alt sportiv legitimat de CS Amara, Rareș Ghiculescu, s-a plasat... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 11:10 (6296 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

«Crosul Libertății» 2025, la Slobozia

«Crosul Libertății» 2025, la Slobozia

Sâmbătă, 7 iunie 2025, o nouă ediție a «Crosului Libertății», competiție ajunsă la cea de a IV-a ediție, s-a desfășurat la Slobozia. Peste 300 de alergători, de toate vârstele, au onorat invitația de participare la eveniment. Competiția, organizată de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia și Direcția Județeană de Sport Ialomița, «a scos în evidență bucuria de a alerga, participând amatori ai sportului de toate vârstele», după cum au declarat reprezentanții organizatorilor. «Toți participanții au avut de câștigat! A fost o nouă experiență frumoasă, așa cum va fi, cu siguranță, și în 2026, când ne vom întâ... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 10:10 (4919 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Hoinaru, noul director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Hoinaru, noul director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Hoinaru a fost împuternicit, printr-o dispoziție internă, să exercite temporar funcția de director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Decizia survine după ce Alin Lucian Potinche a fost «transferat» din funcția de director de cabinet la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în prezent îndeplinind funcția de director adjunct la această instituție. Revenind la nominalizarea lui Marian Hoinaru în funcția de director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, să precizăm că decizia a luat prin surprindere social-democrații la nivel local. Așa cum se cunoaște... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2025, 12:20 (7695 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria orașului Amara, în pragul falimentului

Primăria orașului Amara, în pragul falimentului

Un contract de consultanță pentru implementarea unor proiecte cu finanțare europeană, încheiat de Primăria Amara și societatea Intergroup Engineering SRL, a adus administrația locală a singurului oraș-stațiune din Ialomița în pragul falimentului. Situația a fost generată de refuzul primăriei din Amara de a plăti 132500 de lei pentru serviciile prestate de societate. După mai multe procese pe care societatea Intergroup Engineering SRL le-a câștigat, suma pe care o are acum de primit se ridică la 7 mi­lioane de lei. Valentin Moraru, actual primar al orașului, dă vina pe foștii edili, acuzându-i public de faptul că au tratat situația cu indiferență.

 

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2025, 07:50 (10269 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premiu pentru Primăria Fetești la Gala «Smart City Industry»

Premiu pentru Primăria Fetești la Gala «Smart City Industry»

Gala «Smart City Industry» a inclus pe lista premian­ților și Primăria Fetești. Administrația locală a primit distincția în cadrul categoriei «Transformare Digitală și Smart Governance», datorită implementării platformelor «Avansis Online» și «Avansis Mobile».

 

Primăria Fetești în «era digitalizării» Cele două aplicații au fost realizate cu sprijinul Integrisoft Solution și reprezintă un sistem integrat ce permite conectarea cetățenilor cu serviciile admi­nistrației din Fetești, prin instalarea a două... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2025, 14:50 (1928 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«Povestea timpului» la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

«Povestea timpului» la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

bonus: Olimpiada Națională de «Meșteșuguri Artistice Tradiționale»

Trăim vremuri în care timpul nu mai are demult răbdare cu oamenii. Permanent presați de timpul care aleargă cu viteză amețitoare uităm să ne bucurăm de lucrurile simple, dar încărcate de valoare, pe care le avem în jurul nostru. Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia ne invită într-o călătorie în timp, pe vremea când oamenii știau să prețuiască mai bine secundele, minutele, orele... Mărturie în acest sens stă colecția de ceasuri vechi pe care instituția o are în patrimoniu. Să întoarcem deci cheița acestor orologii și să redescoperim împreună adevărata valoare a timpului...

 

E timpul pentru o vizită la muzeu... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2025, 09:10 (5163 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamentele noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia, recepționate

Echipamentele noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia, recepționate

Consiliul Județean Ialomița a anunțat public faptul că o parte din echipamentele medicale ce vor fi utilizate în cadrul noului Bloc Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost recep­ționate. «Reprezintă un pas importat pentru modernizarea spitalului din Slobozia!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

 

42,8 milioane de lei pentru aparatură medicală Construcția Blocului Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost finanțată de Guvernul României prin Planul Național de Dezvoltare Locală II.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2025, 09:55 (3629 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Adolescentă agresată sexual pe stradă. Suspectul, audiat de procurori!

Slobozia: Adolescentă agresată sexual pe stradă. Suspectul, audiat de procurori!

Un bărbat de 56 de ani din comuna Dragalina, județul Călărași, este principalul suspect într-un dosar de agresiune sexuală asupra unui minor. În cursul zilei de joi, 5 iunie 2025, pe o stradă din Slobozia, acesta a agresat o adolescentă de 17 ani. Pe rețelele de socializare au apărut imagini video cu agresorul, iar pe baza filmulețului organele judiciare locale s-au sesizat din oficiu. Acum el se află la audieri la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. 

 

Procurorii cer reținerea pentru 24 de ore Întâmplarea petrecută joi,... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 20:00 (6511 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Posibilă electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei

Posibilă electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei

Compania Națională de Căi Ferate-CFR Sucursala Regională Constanța ia în plan să realizeze o serie de lucrări de electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei. Surprinzător, din cei peste 50 de kilometri ai acestei linii, doar 17 sunt astăzi funcționali. Este vorba despre cei ai liniei de cale ferată care leagă Gările Slobozia Veche și Ciulnița.

 

Studiu de oportunitate În momentul de față, Compania Națională de Căi Ferate-CFR Sucursala Regională Constanța realizează doar un studiu pentru a vedea dacă o astfel de investiție ar fi oportună. Electri... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 12:20 (6930 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli neeligibile de 43 milioane de lei pentru continuarea proiectelor europene, suportate din bugetul local

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Cheltuieli neeligibile de 43 milioane de lei pentru continuarea proiectelor europene, suportate din bugetul local

Miercuri, 28 mai 2025, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare a lunii mai. Lista inițială a proiectelor supuse dezbaterii a fost suplimentată cu încă 22, aprobate pe «repede-înainte». Dincolo de discuțiile purtate de aleșii locali în timpul ședinței, cel mai interesant moment al întregii întâlniri a fost reprezentat de intervenția primarului Alexandru Potor. În cadrul Consiliului Local Slobozia, acesta a atras atenția cu privire la situația proiectelor cu finanțare europeană ale Sloboziei. Edilul a precizat faptul că va fi nevoie de o cheltuială de 43 milioane de lei, bani din bugetul Sloboziei, pentru implementarea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 07:55 (4749 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paranghelii de austeritate

Paranghelii de austeritate

Dacă nu știați, a fost, este și va fi o perioadă austeră pentru toate tipurile de buget. Firesc, și bugetele locale, ale primăriilor noastre mititele din Ialomița, suferă auster. Spre exemplu, la Giurgeni, de paranghelia Zilelor Comunei, autoritatea publică a investit «doar» puțin peste 25 mii de lei în lăutarii și guriștii antamați întru satisfa­cerea nivelului de fericire al locuitorilor. Și la Făcăeni primarul suveranist de la AUR a angajat «doar» puțin peste 75 mii de lei de Zilele Comunei, cumpătarea fiind cuvântul de ordine în ceea ce privește cheltuirea banilor publici. Până și verișoara prezidențială... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2025, 12:15 (4714 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproximativ 3% din populația județului Ialomița este analfabetă

Aproximativ 3% din populația județului Ialomița este analfabetă

O analiză privind accesul la educație al Ialomițenilor, realizată de Institutul Național de Statistică pe baza rezultatelor Recensă­mântului din 2021, plasează județul Ialomița pe locul 3, de la coadă, la nivel național. Estimările oficiale ale statisticienilor arată că aproximativ 3% din populația ju­dețului este analfabetă. De altfel, potrivit aceluiași recensământ, puțin peste 1% din tinerii care finalizează cursurile de liceu merg mai departe la facultate.

 

Cifre îngrijorătoare O componentă esențială a Recen­sământului Populației și Locuințelor... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2025, 08:05 (5434 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cine este „pentru“? Cine este „împotrivă“? Cine se „abține“? „Aprobat“, în unanimitate... Următorul proiect!»

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița

«Cine este „pentru“? Cine este „împotrivă“? Cine se „abține“? „Aprobat“, în unanimitate... Următorul proiect!»

Așadar, miercuri, 28 mai 2025, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit într-o nouă ședință, ordinară, cu 18 proiecte de hotărâri pe ordinea de zi. La care se adaugă un proiect, suplimentarea ordinii de zi fiind propusă și aprobată de consilierii județeni prezenți. Ședința a început la orele 14,00 trecute fix și s-a încheiat la 14,24. Un nou record chiar și pentru președintele în funcție Marian Pavel, unii dintre cei prezenți rămânând cu mâinile ridicate spre «aprobare» chiar și între proiectele de hotărâri prezentate.

 

O nouă ședință ordinară... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2025, 10:20 (6430 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a sinucis violatorul din Ciulnița!

Anchetă internă la IPJ Ialomița după ce un bărbat s-a spânzurat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă 

S-a sinucis violatorul din Ciulnița!

Surse din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au confirmat pentru ziarul nostru faptul că instituția a inițiat o anchetă internă după ce un bărbat încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al instituției s-a spânzurat. Inculpat într-un dosar privind comiterea infracțiunii de «viol asupra unui minor», bărbatul a murit la spital. Rezultatele verificării interne nu au scos la iveală deficiențe ceea ce privește supravegherea persoanelor arestate preventiv.

 

Dosar penal pentru «ucidere din culpă» Î... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 18:25 (6285 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

În timp ce Ordonanța «Trenuleț» adoptată anul trecut prevedea reducerea pe cât posibil a cheltuielilor bugetare, la Primăria Andrășești situația este cu totul alta. Printr-o dispoziție a primarului locali­tății, edilul, viceprimarul și funcționarii din administrația locală au beneficiat de plata unor «titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei, invocând o prevedere a Înaltei Curți de Casație și Justiție ce pare a fi fost înțeleasă eronat. Actul administrativ a fost atacat în instanță de Prefectura Ialomița, ai cărei reprezentanți confirmă «o nesocotire a prevederilor aplicabile indemnizațiilor funcțiilor de demnitate publică»... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 16:20 (4853 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

Unirea Slobozia rămâne în SuperLiga și în sezonul 2025-2026! Așa a decis Zeița Fortuna a fotbalului probabil înduplecată de pasiunea nebună a președintelui Clubului, Ilie Lemnaru, unicul care a crezut până la final în menținerea Unirii la nivelul SuperLigii. Dincolo de declarații, mai mult sau mai puțin siropoase, de după meciul fără istorie cu echipa Voluntariului, rămâne ȘANSA oferită Unirii, loteria penaltiurilor decizând învingătoarea.

 

Cu Mihalcea pleacă și niște jucători Meciul retur al Barajului cu FC Voluntari s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 13:20 (18129 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Echipa de handbal senioare a CSM Unirea Slobozia s-a deplasat, așa cum vă spuneam, la Sfântu Gheorghe, pentru Turneul de Baraj promovare/menținere în Liga Florilor. Turneul s-a desfășurat în perioada 29-31 mai 2025, la Sala Sporturilor «Szabó Kati» din Sfântu Gheorghe, municipiul reședință de județ al Covasnei.
Așadar, joi, 29 mai a.c., în prima partidă a Turneului, CSM Unirea Slobozia a întâlnit mult mai titrata CSM Târgu Jiu. Pentru echipa din Târgu Jiu a fost un meci de menținere în primul eșalon al handbalului feminin românesc, handbalistele lui Liviu Andrieș și Andrei Enache impunându-se fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 10:20 (4563 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Un caz șocant este expus public de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Ancheta­torii au cerut recent instanței de judecată arestarea preventivă a unui tânăr de 18 ani care și-a sechestrat și lovit iubita. Fata are doar 16 ani, susțin surse judiciare. Agresorul se află acum după gratii, pentru că Judecătoria Slobozia a validat solicitarea privind arestarea preventivă înaintată de procurori.

 

Investigațiile, în plină desfășurare Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia precizează faptul că incidentul s-a petrecut... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 12:20 (5192 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Din ciclul «Nu întoarce vântu’ pomul»

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Undeva pe la începutul lunii mai 2025, o dispoziție internă a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a trecut neobservată. Astfel, potrivit actului administrativ, începând cu 12 mai 2025, Alin Lucian Potinche, cel angajat pe perioadă determi­nată în funcția de director de cabinet la Cabinetul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, se detașează pentru o perioadă de cel mult un an în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, «pe funcția contractuală de execuție vacantă de inspector de specialitate I». Pe scurt, aceasta este povestea celui care, așa cum îi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 07:55 (7342 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

La începutul acestei săptămâni a expirat termenul prin care ialomițenii au putut direcționa 3,5% din impozitul aplicat veniturilor încasate anul trecut pentru a susține activitatea organizațiilor neguvernamentale. Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată că, în 2024, valoarea sumelor de care aceste entități au beneficiat a fost de 3,4 milioane de lei. Peste 2200 de fundații și organizații din toată țara au beneficiat de sprijinul financiar al ialomițenilor, cele mai multe având legătură cu activitatea cultelor religioase.

 

Societatea civilă sprijină organizațiile neguvernamentale... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2025, 10:25 (4682 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11063 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18473 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16279 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16879 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21509 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18641 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18480 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19748 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21388 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18470 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16469 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17475 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17672 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18730 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17726 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19648 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18229 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25140 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17994 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15215 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17457 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...