Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Posibilă electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei

Posibilă electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei

Compania Națională de Căi Ferate-CFR Sucursala Regională Constanța ia în plan să realizeze o serie de lucrări de electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei. Surprinzător, din cei peste 50 de kilometri ai acestei linii, doar 17 sunt astăzi funcționali. Este vorba despre cei ai liniei de cale ferată care leagă Gările Slobozia Veche și Ciulnița.

 

Studiu de oportunitate În momentul de față, Compania Națională de Căi Ferate-CFR Sucursala Regională Constanța realizează doar un studiu pentru a vedea dacă o astfel de investiție ar fi oportună. Electri... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 12:20 (6906 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cheltuieli neeligibile de 43 milioane de lei pentru continuarea proiectelor europene, suportate din bugetul local

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Cheltuieli neeligibile de 43 milioane de lei pentru continuarea proiectelor europene, suportate din bugetul local

Miercuri, 28 mai 2025, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare a lunii mai. Lista inițială a proiectelor supuse dezbaterii a fost suplimentată cu încă 22, aprobate pe «repede-înainte». Dincolo de discuțiile purtate de aleșii locali în timpul ședinței, cel mai interesant moment al întregii întâlniri a fost reprezentat de intervenția primarului Alexandru Potor. În cadrul Consiliului Local Slobozia, acesta a atras atenția cu privire la situația proiectelor cu finanțare europeană ale Sloboziei. Edilul a precizat faptul că va fi nevoie de o cheltuială de 43 milioane de lei, bani din bugetul Sloboziei, pentru implementarea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 07:55 (4743 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paranghelii de austeritate

Paranghelii de austeritate

Dacă nu știați, a fost, este și va fi o perioadă austeră pentru toate tipurile de buget. Firesc, și bugetele locale, ale primăriilor noastre mititele din Ialomița, suferă auster. Spre exemplu, la Giurgeni, de paranghelia Zilelor Comunei, autoritatea publică a investit «doar» puțin peste 25 mii de lei în lăutarii și guriștii antamați întru satisfa­cerea nivelului de fericire al locuitorilor. Și la Făcăeni primarul suveranist de la AUR a angajat «doar» puțin peste 75 mii de lei de Zilele Comunei, cumpătarea fiind cuvântul de ordine în ceea ce privește cheltuirea banilor publici. Până și verișoara prezidențială... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2025, 12:15 (4705 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Aproximativ 3% din populația județului Ialomița este analfabetă

Aproximativ 3% din populația județului Ialomița este analfabetă

O analiză privind accesul la educație al Ialomițenilor, realizată de Institutul Național de Statistică pe baza rezultatelor Recensă­mântului din 2021, plasează județul Ialomița pe locul 3, de la coadă, la nivel național. Estimările oficiale ale statisticienilor arată că aproximativ 3% din populația ju­dețului este analfabetă. De altfel, potrivit aceluiași recensământ, puțin peste 1% din tinerii care finalizează cursurile de liceu merg mai departe la facultate.

 

Cifre îngrijorătoare O componentă esențială a Recen­sământului Populației și Locuințelor... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2025, 08:05 (5343 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cine este „pentru“? Cine este „împotrivă“? Cine se „abține“? „Aprobat“, în unanimitate... Următorul proiect!»

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița

«Cine este „pentru“? Cine este „împotrivă“? Cine se „abține“? „Aprobat“, în unanimitate... Următorul proiect!»

Așadar, miercuri, 28 mai 2025, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit într-o nouă ședință, ordinară, cu 18 proiecte de hotărâri pe ordinea de zi. La care se adaugă un proiect, suplimentarea ordinii de zi fiind propusă și aprobată de consilierii județeni prezenți. Ședința a început la orele 14,00 trecute fix și s-a încheiat la 14,24. Un nou record chiar și pentru președintele în funcție Marian Pavel, unii dintre cei prezenți rămânând cu mâinile ridicate spre «aprobare» chiar și între proiectele de hotărâri prezentate.

 

O nouă ședință ordinară... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2025, 10:20 (6428 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a sinucis violatorul din Ciulnița!

Anchetă internă la IPJ Ialomița după ce un bărbat s-a spânzurat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă 

S-a sinucis violatorul din Ciulnița!

Surse din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au confirmat pentru ziarul nostru faptul că instituția a inițiat o anchetă internă după ce un bărbat încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al instituției s-a spânzurat. Inculpat într-un dosar privind comiterea infracțiunii de «viol asupra unui minor», bărbatul a murit la spital. Rezultatele verificării interne nu au scos la iveală deficiențe ceea ce privește supravegherea persoanelor arestate preventiv.

 

Dosar penal pentru «ucidere din culpă» Î... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 18:25 (6279 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

În timp ce Ordonanța «Trenuleț» adoptată anul trecut prevedea reducerea pe cât posibil a cheltuielilor bugetare, la Primăria Andrășești situația este cu totul alta. Printr-o dispoziție a primarului locali­tății, edilul, viceprimarul și funcționarii din administrația locală au beneficiat de plata unor «titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei, invocând o prevedere a Înaltei Curți de Casație și Justiție ce pare a fi fost înțeleasă eronat. Actul administrativ a fost atacat în instanță de Prefectura Ialomița, ai cărei reprezentanți confirmă «o nesocotire a prevederilor aplicabile indemnizațiilor funcțiilor de demnitate publică»... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 16:20 (4842 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

Unirea Slobozia rămâne în SuperLiga și în sezonul 2025-2026! Așa a decis Zeița Fortuna a fotbalului probabil înduplecată de pasiunea nebună a președintelui Clubului, Ilie Lemnaru, unicul care a crezut până la final în menținerea Unirii la nivelul SuperLigii. Dincolo de declarații, mai mult sau mai puțin siropoase, de după meciul fără istorie cu echipa Voluntariului, rămâne ȘANSA oferită Unirii, loteria penaltiurilor decizând învingătoarea.

 

Cu Mihalcea pleacă și niște jucători Meciul retur al Barajului cu FC Voluntari s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 13:20 (18086 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Echipa de handbal senioare a CSM Unirea Slobozia s-a deplasat, așa cum vă spuneam, la Sfântu Gheorghe, pentru Turneul de Baraj promovare/menținere în Liga Florilor. Turneul s-a desfășurat în perioada 29-31 mai 2025, la Sala Sporturilor «Szabó Kati» din Sfântu Gheorghe, municipiul reședință de județ al Covasnei.
Așadar, joi, 29 mai a.c., în prima partidă a Turneului, CSM Unirea Slobozia a întâlnit mult mai titrata CSM Târgu Jiu. Pentru echipa din Târgu Jiu a fost un meci de menținere în primul eșalon al handbalului feminin românesc, handbalistele lui Liviu Andrieș și Andrei Enache impunându-se fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 10:20 (4556 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Un caz șocant este expus public de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Ancheta­torii au cerut recent instanței de judecată arestarea preventivă a unui tânăr de 18 ani care și-a sechestrat și lovit iubita. Fata are doar 16 ani, susțin surse judiciare. Agresorul se află acum după gratii, pentru că Judecătoria Slobozia a validat solicitarea privind arestarea preventivă înaintată de procurori.

 

Investigațiile, în plină desfășurare Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia precizează faptul că incidentul s-a petrecut... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 12:20 (5185 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Din ciclul «Nu întoarce vântu’ pomul»

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Undeva pe la începutul lunii mai 2025, o dispoziție internă a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a trecut neobservată. Astfel, potrivit actului administrativ, începând cu 12 mai 2025, Alin Lucian Potinche, cel angajat pe perioadă determi­nată în funcția de director de cabinet la Cabinetul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, se detașează pentru o perioadă de cel mult un an în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, «pe funcția contractuală de execuție vacantă de inspector de specialitate I». Pe scurt, aceasta este povestea celui care, așa cum îi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 07:55 (7331 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

La începutul acestei săptămâni a expirat termenul prin care ialomițenii au putut direcționa 3,5% din impozitul aplicat veniturilor încasate anul trecut pentru a susține activitatea organizațiilor neguvernamentale. Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată că, în 2024, valoarea sumelor de care aceste entități au beneficiat a fost de 3,4 milioane de lei. Peste 2200 de fundații și organizații din toată țara au beneficiat de sprijinul financiar al ialomițenilor, cele mai multe având legătură cu activitatea cultelor religioase.

 

Societatea civilă sprijină organizațiile neguvernamentale... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2025, 10:25 (4674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

comunicat de presă

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

O nouă poveste scrisă prin muzică, tineri și emoție. Un concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești din 1968!

Consiliul Județean Ialomița, Primăria și Consiliul Local Amara, Centrul Județean pentru Conservarea și Promo­varea Culturii Tradiționale Ialomița și Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița anunță cu mândrie organizarea celei de a 57-a ediții a festivalului-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții» Amara, unul dintre cele mai prestigioase evenimente muzicale din România, ce va avea loc în perioada 2-3 august 2025.
Desfășurat fără întrerupere încă din anul 1968, Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara este cel mai longeviv concurs de muzică ușoară din Româ... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2025, 09:40 (5614 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Pe medicul Mihai Lungu îl cunoaște toată comunitatea din Ialomița. Este medic de familie în mai multe sate din județ și ani buni a făcut gărzi în cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Experiența profesională pe care a acumulat-o l-a ajutat să înțeleagă felul în care medicamentele funcționează și cum trebuie combinate mai bine astfel încât să vindece pacienții. De peste 20 de ani și-a creat propriile rețete, pe care de această dată le-a transpus într-un produs natural care vindecă tusea, în special a copiilor. Este vorba despre siropul de tuse «TusiFix» creat doar cu ingrediente naturale... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 12:50 (6471 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Pe lista proiectelor de finanțare PNRR pentru amenajarea de centre de zi pentru vârstnici au fost trecute și 3 proiecte ce se vor derula în Ialomița. Unul aparține Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, iar celelalte Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița și comunei Săveni.

 

Implementarea proiectelor, în grafic Proiectele centrelor de zi pentru vârstnici au fost concepute de Ministerul Muncii și sunt finanțate de Uniunea Europeană prin Programul Național de Redresare și Reziliență. Pe lângă activitățile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 07:55 (9285 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

După 3 ani

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

În anul 2022, medicii de familie din Ialomița au depus proiecte pentru modernizarea sau dotarea cu aparatură medicală a cabinetelor în care profesează. Investițiile s-au derulat cu sprijinul Ministerului Sănătății, finanțarea fiind asigurată de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență. După 3 ani în care investițiile au fost lăsate în așteptare, acestea vor ajunge în cabinetele medicilor de familie. «Lucrările de modernizare sunt în curs de realizare, iar colegii care au optat pentru aparatură o vor primi din iunie!» a transmis dr Andreia Radu, președinta Asociației Medicilor de Familie din Ialomița.

 

... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 12:05 (5989 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

La nivel național, adăposturile civile sunt limitate ca număr, iar cele care există sunt insalubre și nu pot fi utilizate. Este concluzia la care a ajuns Curtea de Conturi a României după o misiune în care a verificat starea adăposturilor de protecție civilă din toată țara. Ialomița se încadrează la rându-i în acest tablou de «Așa, NU!».

 

O situație fără soluție Constatările Curții de Conturi a României pe baza verificării în teren a adăposturilor de protecție civilă arată că cele mai multe dintre acestea au rămas la nivelul... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 07:50 (6179 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

Concurs pentru funcția de manager al spitalului din Slobozia

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

bonus: Spitalul din Slobozia, cel mai mare angajator din Ialomița

Pentru că legea îi obligă, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcției de manager. Înscrierile au început la finele lunii aprilie 2025 și se vor încheia la sfârșitul acestei luni. Oficial, doar un singur candidat și-a depus dosarul în toată această perioadă, respectiv Liviu Patrichi, actualul manager al instituției. Neoficial, de pe margine s-ar pregăti pentru acest concurs și juristul instituției, Vasile Zamfir. De altfel, Vasile Zamfir este candidatul se serviciu pentru funcții publice, dar niciodată nu a reușit să le obțină.

 

Unde-i lege, nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2025, 10:20 (10444 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Poliția din județul Prahova anunța, la finalul săptămânii trecute, moartea unui tânăr de 21 de ani într-un accident rutier. Do­miciliat pe raza acestui județ, tânărul era angajat al Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița și deținea funcția de ajutor al șefului de post în cadrul Secției de Poliție Adâncata.

 

A murit pe loc Tragedia în urma căruia ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata și-a pierdut viața s-a petrecut vineri, pe raza județului de do­miciliu al subofițerului Nicușor Va­lentin... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:55 (6963 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

«Gradația de merit» reprezintă calea prin care Ministerul Educației vrea să motiveze angajații din Învățământ, profesori sau personal didactic auxiliar să fie «performanți». În lunga sa tradiție, acest beneficiu s-a transformat într-o goană după hârtii prin care profesorii vor să demonstreze că merită să îl primească. Anul acesta, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a aprobat 98 de «gradații de merit», în timp ce numărul dosarelor depuse a fost de 147.

 

Mai multă birocrație, mai puțină performanță... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:10 (7716 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Mașinile cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

Luni, 17 mai, în intervalul orar 10,00-13,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu lucrătorii ARR Ialomița, au acționat pe raza municipiului, pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:27
(26776 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: I-au «prădat» autoturismul

Luni, 17 mai polițiștii din Perieți au fost sesizați de un localnic despre faptul că, pe timpul nopții, din autoturismul personal, pe care îl avea parcat în fața locuinței, i-au fost sustrase mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:25
(34261 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Coșereni: Minor, spărgător de locuințe

La începutul săptămînii, luni 17 mai, polițiștii din Coșereni au primit o sesizare privind un furt. Fapta a fost sesizată agenților de partea vătămată, un bătrîn, de 74 de ani, acesta reclamînd faptul că ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:23
(25741 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Fetești: Bunuri furate, recuperate de polițiști

Luni dimineață, 17 mai, Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 65 de ani, din localitate despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras din curtea locuinței sale mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:22
(26592 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Un milion de cereri pentru sprijinul de suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat luni, 17 mai 2010, prima parte a campaniei de depunere a cererilor de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață» informează reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:20
(24876 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Geamurile unei școli, sparte cu pietre

În dimineața zilei de luni, 17 mai, reprezentantul unei unități de învățămînt din orașul Țăndărei a sesizat Poliția despre faptul că persoane necunoscute au spart, în perioada week-end-ului, geamurile de ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:19
(20914 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți minori

Polițiștii ialomițeni au identificat șapte tineri suspectați de comiterea mai multor furturi pe raza județului. Mare parte din prejudiciul creat a fost recuperat și restituit părților vătămate. Într-unul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:17
(28076 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți copii


APIA a achitat integral subvenția la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit marți, 18 mai 2010, peste 235 milioane de lei, reprezentînd diferența din a doua tranșă a Plăților Naționale Directe Complementare, specia bovine ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:16
(28861 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătorile Sloboziei»: Jandarmii, pe primul loc la fotbal

Echipa de fotbal a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a cîștigat locul I la Campionatul organizat de Primăria municipiului Slobozia, cu ocazia sărbătorii anuale a localității. Astfel, pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:17
(19840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: fotbal jandarm


Crescătorii de oi și capre trebuie să solicite subvenția

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește crescătorilor de ovine/caprine că termenul limită pentru a solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnic este ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:12
(27126 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident provocat de un copil de 10 ani pe scuter

În aceeași zi de duminică, 16 mai, polițiștii slobozeni au fost sesizați că în Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicat un minor. Astfel, în timp ce un copil, de 10 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:10
(26050 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist accidentat

Duminică 16 mai, s-a produs un eveniment rutier în urma căruia un biciclist imprudent a fost accidentat. Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:08
(24596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 permise de conducere reținute

În ultimele 72 de ore, cu ocazia acțiunilor de control efectuate în trafic, polițiștii rutieri au constatat 400 de încălcări ale legislației referitoare la circulația pe drumurile publice. Neregulile descoperite ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:07
(17134 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: «Șofer» fără permis

Sîmbătă, în jurul orei 23.15, cu ocazia unei acțiuni preventive a polițiștilor slobozeni, desfășurată în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Gheorghe Lazăr și Bucu în cele două localități rurale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:06
(27006 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tuburi de oxigen, furate din curtea spitalului cu căruța

În dimineața zilei de duminică, 16 mai, un echipaj mixt de siguranță publică, aflat în serviciul de patrulare pe raza Cartierului Vlașca din municipiul Fetești, a depistat o căruță plină cu tuburi de oxigen ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 15:58
(25451 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Peste 100 de sancțiuni aplicate în timpul unei razii

În seara zilei de vineri, 14 mai a.c, polițiștii ialomițeni au demarat o razie în municipiul Urziceni ce a avut drept scop prevenirea criminalității stradale, a faptelor comise cu violență, prevenirea abaterilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:56
(19249 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Acțiuni preventive

Vineri, 14 mai 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pe raza județului al căror obiectiv principal a fost creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:55
(22908 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Tânăr arestat după ce a încercat să violeze o bătrână

În cursul zilei de vineri, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au încarcerat în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului un tânăr, în vârstă de 19 ani, domiciliat în comuna Făcăeni. Măsura ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:51
(23749 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Doi frați au furat o vacă

Doi frați, în vârstă de 28, respectiv 29 de ani, domiciliați în comuna Maia, au fost arestați preventiv pe o perioadă de 29 de zile, fiind încarcerați în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(24489 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Adâncata vacă furt


Slobozia: Țigări ucrainene, cărate cu sacul

Vineri seara, 14 mai a.c., în jurul orei 22.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia a reperat, în timp ce se deplasa dinspre Piața Agroalimentară din municipiu, un localnic în vârstă ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(13995 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Alt «șofer» fără permis

În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14/15 mai a.c., în jurul orei 1.00, cu ocazia unei patrulări intercomunale, agenții Posturilor de Poliție Roșiori și Drăgoești au oprit pentru control, pe raza primei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:49
(20537 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Trafic rutier întrerupt pentru aproximativ 45 de minute din cauza unui accident

Vineri, 14 mai a.c., în jurul orei 21.25, pe DN2A, în apropierea localității Sărățeni, s-a produs un accident de circulație soldat doar cu pagube materiale, în urma căruia circulația rutieră a fost blocată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:48
(13762 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Andrășești: 10 tone de deșeuri feroase fără documente, ridicate în vederea confiscării

Joi, 13 mai a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în baza unui plan de acțiune ce are ca scop prevenirea și combaterea activităților economice ilegale în domeniul colectării ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:47
(21023 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Pieton accidentat pe trecere

Joi, 13 mai, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe strada Calea București din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Urmare a cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:58
(20677 vizualizări - 0 comentarii)


12 permise reținute în doar două zile

În perioada 11-13 mai 2010, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de acțiuni pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum, și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:57
(23394 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recidivist prins la furat de un vecin

Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de un bărbat, de 34 de ani, din localitate, despre faptul că a surprins un tânăr suspect ce încerca să iasă din curtea locuinței unei vecine. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:08
(24181 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Dispărut de la domiciliu

Miercuri, 12 martie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de un bărbat din localitate despre faptul că din data de 5 mai a.c., orele 22.00, a dispărut de la domiciliu un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:06
(22544 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Săveni dispărut


Maia: Prins și încarcerat pentru executarea unui mandat de arestare

În cursul zilei de miercuri, 12 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au desfășurat activități de depistare a unui bărbat, de 33 de ani, din localitatea Maia, pe numele căruia exista ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:05
(19809 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 14 filtre ale Poliției

Fetești: 14 filtre ale Poliției

Peste 35 de polițiști au acționat în sistem integrat pe raza municipiului Fetești și pe raza localităților limitrofe pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, miercuri, 12 martie ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 17:21
(22411 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Peste 950000 de cereri pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să solicite sprijinul pe suprafață că termenul limită pentru depunerea cererilor de plată este 17 mai 2010. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 16:34
(24744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...