Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moarte în condiții suspecte la Țăndărei

Un bărbat de 59 de ani, domiciliat la Fetești, și-a pierdut viața în timp ce lucra la construcția unei case cu etaj, la Țăndărei. Se pare că bărbatul ar fi fost angajat fără forme legale. În cauză s-a întocmit un dosar penal privind decesul în condiții suspecte al muncitorului.

A murit în brațele medicilor Victima accidentului petrecut la Țăndărei, un bărbat de 59 de ani, se afla pe o schelă, la 7 metri înălțime. Omul s-a dezechilibrat și a căzut în gol, suferind mai multe leziuni în zona capului. La fața locului au intervenit medicii Serviciului de Ambulanță al Județului Ialomița,... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 11:25 (5216 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Pictorul de icoane bizantine

Pictorul de icoane bizantine

Mihai Alexandru Botez are 17 ani și este elev al Seminarului Teologic «Sfîntul Ioan Gură de Aur» Slobozia. Și-a descoperit «darul» de a picta icoane bizantine în urmă cu 3 ani... Și de atunci nu și-a mai dorit să facă altceva pe lume. Crede că într-o zi va fi cunoscut drept «preotul care pictează icoane». Pînă atunci însă, cîștigă concursurile naționale și internaționale de profil.

Adolescentul cu suflet de icoană
Mihai are 17 ani și și un trup de atlet. A crescut pe dealurile din jurul Mînăstirii Neamț, unde cerul e mai albastru și mai aproape de Dumnezeu. Acolo, la mînăstire... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 10:10 (4472 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Viorel Ștefu, la comanda Direcției de Investigații Criminale din cadrul IGPR!

Comisarul șef Viorel Ștefu, la comanda Direcției de Investigații Criminale din cadrul IGPR!

La mai puțin de două luni după ce a fost avansat în cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, fostul comandant al IPJ Ialomița, comisarul șef Viorel Ștefu a trecut la comanda Direcției de Investigații Criminale. Astfel, «urmare a aprobării ministrului Afacerilor Interne, cu data de 11 noiembrie 2016, comisar-șef de poliție Viorel Ștefu a fost împuternicit să exercite, cu caracter temporar, funcția de director al Direcției de Investigații Criminale». Locul său la comanda Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase a fost preluat de comisar-șef de poliție Ivancea Tiberiu-Iulian, acesta fiind împuternicit să exercite, cu caracter temporar... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2016, 18:55 (8447 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

11 profesori, condamnați la închisoare cu executare!

Sentință definitivă în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

11 profesori, condamnați la închisoare cu executare!

Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, va sta după gratii 3 ani

Curtea de Apel București a dat vineri, 11 noiembrie 2016, sentința definitivă în dosarul «Mită pentru BAC 2012 ». Ancheta a debutat la Slobozia, în vara anului 2012, 17 profesori fiind acuzați că au cerut șpagă elevilor pentru a promova Bacalaureatul, în sesiunea iunie-iulie. Printre inculpați s-a numărat și Otilia Dumitru, fostul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Aceasta a fost condamnată la 3 ani de închisoare cu executare, magistrații interzicîndu-i exercitarea profesiei pentru 2 ani. De asemenea, alți 10 dascăli au primit pedepse definitive cu executare. 

Condamnări definitive la București!... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2016, 21:25 (205943 vizualizări - 213 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Angajații Consiliului Județean Ialomița părăsesc instituția doar cu «bilet de voie»

Cazarma Președintelui Moraru

Angajații Consiliului Județean Ialomița părăsesc instituția doar cu «bilet de voie»

Președintele Consiliului Județean Ialomița a trasformat instituția pe care o conduce într-o cazarmă militară. După modelul european pe care îl propovăduiește, angajații sînt obligați să completeze o cerere în momentul în care părăsesc incinta. Cererea este aprobată exclusiv de către Președintele Victor Moraru care a declarat, referitor la legalitatea acestei proceduri: «Este o dispoziție a mea! Atît trebuie să știți!».

Derapaje prezidențiale
Încă înainte de preluarea funcției, Victor Moraru a promis electoratului că va conduce «o instituție europeană». Prima măsură de... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2016, 18:45 (29456 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD și PNL, de mână la sfintele moaște electorale

PSD și PNL, de mînă la sfintele moaște electorale

Vineri, 4 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei și peste 10000 de credincioși au întîmpinat, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului. La procesiune au participat și liderii PSD și PNL Ialomița. Alături de Preasfințitul Vincențiu s-a aflat președintele PSD, Marian Neacșu. În rîndul următor, braț la braț, au însoțit icoana și «moaștele care străjuiesc Mînăstirea din Slobozia» președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru și deputatul PNL Cristina Pocora. Mai leneș din fire, deputatul Gheorghe Tinel s-a alăturat procesiunii... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2016, 14:25 (9686 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marin Constantin se întoarce la Consiliul Județean. Sau nu!

PSD Ialomița contestă numirea în funcție a subprefectului

Marin Constantin se întoarce la Consiliul Județean. Sau nu!

Surse apropiate Instituției Prefectului Ialomița susțin că «rocada subprefecților» nu ar fi fost posibilă fără acordul tacit al PSD Ialomița. Considerat «eminența cenușie» a Organizației PSD în mandatul președintelui Ciupercă, Marin Constantin a căzut, încet-încet, în dizgrație. Potrivit legii, acesta ar trebui să revină acum pe funcția de consilier pe care o ocupa în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Președintele Victor Moraru a declarat public că Marin Constantin a solicitat revenirea pe post, însă pînă la acest moment nu a fost luată o decizie... «Studiem legalitatea acestui demers. Dacă e posibil, nu avem nimic împotrivă!» a declarat el. Reamintim că, pentru a putea fi numit în... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2016, 12:55 (7388 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia intră în procedura de reacreditare

Spitalul Județean de Urgență Slobozia intră în procedura de reacreditare

Noua conducere a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a demarat procedurile privind reacreditarea celei mai mari unități medicale din Ialomița. Acreditarea este necesară pentru ca Spitalul Slobozia să poată beneficia de fondurile acordate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Medicină de calitate
Potrivit informațiilor oficiale, ultima dată Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost acreditat să funcționeze în luna mai a anului 2012. Potrivit legii, acreditarea pe care a obținut-o este valabilă 5 ani, după care ea trebuie reînnoită. Termenul la care valabilitatea... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2016, 12:35 (14171 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infractori dovediți de un bon fiscal

File din dosare

Infractori dovediți de un bon fiscal

EXCLUSIV: Mandat de arestare și pentru doctorul Mirel Diaconu, președintele AVPS «Bendis»!

Cea mai recentă anchetă a procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia scoate la iveală detalii uluitoare despre modul în care organele judiciare au prins persoanele care, vara trecută, au incendiat două mașini, aflate într-o parcare din Slobozia. Suspecții au intrat în atenția anchetatorilor din cauza unui bon fiscal, pe care l-au folosit ca să dea foc automobilelor. Hîrtia nu a ars în totalitate, pe aceasta rămînînd inscripționate informații prețioase care i-au ajutat pe polițiști să dea de urmă autorilor distrugerii. În acest dosar, o persoană a fost arestată preventiv, iar alte trei au fost lăsate în libertate de judecători.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 19:05 (14109 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează un nou jurist

Vasile Zamfir, tras pe linie moartă

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează un nou jurist

De luna viitoare, controversatul jurist al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir, va împărți biroul cu încă un coleg. În perioada 23-29 noiembrie 2016, unitatea medicală organizează un concurs pentru ocuparea unui post de consilier juridic, vacant încă din 2014. De-a lungul timpului, modul în care Vasile Zamfir a asigurat asistența juridică a Spitalului Slobozia a ridicat foarte multe semne de întrebare. În ultimii 2 ani, cea mai mare unitate medicală din Ialomița a fost implicată în peste 100 de litigii, jumătate dintre acestea fiind pierdute din cauza serviciilor îndoielnice prestate din punct de vedere juridic de Vasile Zamfir. Mai mult decît atît, juristul Zamfir a implicat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 18:35 (18357 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

La turație maximă

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 4-0

La turație maximă

Teren greu, dar asistență destul de numeroasă pentru un meci de Liga a III-a, disputat vineri, la o oră în care chiar și bugetarii au de lucru. Acestea au fost aspectele care au îmbrăcat partida dintre Unirea Slobozia și Înainte Modelu, constînd pentru etapa a 10-a. Elevilor lui Ion Ionescu le-a priit «ospățul de la masa verde» de la Popești Leordeni, cele 3 puncte luate din Ilfov dîndu-le un plus de vitalitate în joc. Călărășenii alcătuiesc în general o trupă incomodă, însă la Slobozia n-au avut forța s-o arate. Partitura ofensivă a ialomițenilor a pus repede lucrurile la punct. Trecuse doar un sfert de oră de la fluierul de start, cînd Khalil îi oferea lui Răduca șansa de a deschide scorul,... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 18:05 (4731 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Chef Cătălin Stănciulescu, la «Olimpiada Bucătarilor»

Miercuri, 26 octombrie 2016, la Erfurt, în Germania, s-au anunțat cîștigătorii ultimei ediții a «Olimpiadei Bucătarilor». În premieră, la această ediție au participat «18 bucătării echipate pentru competițiile la cald ale echipelor naționale, peste 2000 de bucătari din peste 50 de țări, care au pregătit peste 7000 de meniuri proaspete, transformînd HALL 1 în cel mai mare restaurant din lume!». Din echipa României, tot în premieră, la această competiție a participat și chef Cătălin Stănciulescu, patronul firmei Express Food Delivery din Slobozia, firmă specializată în catering și meniuri premium.

Olimpiadă în toată regula... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 17:20 (20206 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Final de coșmar

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Corona Brașov 23-24 (12-14)

Final de coșmar

O confruntare între două puncte cardinale ale handbalului românesc, Dumitru Muși și Mariana Târcă, nu poate fi decît interesantă. Totuși, nu ne așteptam ca meciul dintre Unirea Slobozia și Corona Brașov, epilogul etapei a 9-a din Liga Națională, să fie atît de echilibrat. Oaspetele au venit fără Hotea, Chiper și Sorina Târcă, iar la Unirea a lipsit Pavăl. Dar, lecturînd cele două loturi, superioritatea Coronei rămînea evidentă. Unirea a căutat din start să răstoarne calculele hîrtiei, a săgetat poarta adversă prin Enescu și Horobeț, iar iureșul a continuat pînă în minutul 9, cînd tabela arăta 5-1 pentru gazde. A urmat prima probă de maturitate a ardelencelor, contraatacuri prin Dincă și aruncări... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 15:55 (6157 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara și Doja continuă lupta la distanță

Rezolvarea situației create la partida dintre Munteni Buzău și Amara din etapa a 4-a, după întreruperea acesteia în minutul 25, a făcut lucrurile cît se poate de clare. Arbitrul avertizase echipa gazdă cu privire la ieșirile nesportive ale acesteia, iar faptul că s-a continuat în același registru, ba chiar s-a ajuns la agresarea fluierașului, a dus la încheierea prematură a meciului. Prin urmare, Comisia de Disciplină a AJF Ialomița a decis că Amara cîștigă meciul cu 3-0, la masa verde. Totodată, jucătorul Vasilică Tache de la Munteni Buzău, omul cu mîna în gîtul arbitrului, a primit 6 etape de suspendare. Acestea fiind înfăptuite, Amara a continuat să dețină fotoliul de lider, iar în etapa a... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2016, 14:20 (4479 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Stan Viteazu’ în locul lui Moș Crăciun

Ca la noi la nimenea

Stan Viteazu’ în locul lui Moș Crăciun

În urmă cu 2 ani, ridicarea statuii lui Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia ne făcea «celebri» în întreaga țară. Acum, administrația Sloboziei intenționează să-l înlocuiască pe voievodul supraponderal cu o versiune ecvestră și... anorexică! Deocamdată, procesul de obținere a autorizațiilor este blocat undeva la Comisia Națională pentru Monumentele de For Public. Dar autoritățile insistă, iar zilele lui Moș Crăciun pe actuala locație sînt numărate...

Istoria lui Moș Crăciun
Statuia domnitorului Mihai Viteazul a fost dezvelită la 1 decembrie 2014, după o lungă și legitimă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2016, 10:30 (9156 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APIA îl obligă pe latifundiarul Viorel Nica să ramburseze 1,3 milioane de euro

Firma Agrichim Fetești a încasat subvenții necuvenit

APIA îl obligă pe latifundiarul Viorel Nica să ramburseze 1,3 milioane de euro

Scandalul culturilor ecologice din Ialomița, compromise din cauza chimizării cu substanțe interzise, este departe de a se încheia. După constatarea neconformităților de către Ministerul Agriculturii, în luna mai 2016, a venit vremea ca Agenția de Plăți și Inspecție în Agricultură să adopte măsuri împotriva fermierilor care au încălcat legislația în domeniul eco-agriculturii. Potrivit procedurilor, aceștia au fost somați să returneze valoarea subvențiilor pe care le-au încasat în ultimii 4 ani pentru culturile ecologice considerate cu probleme. Într-o astfel de situație se află și latifundiarul Viorel Nica, administratorul societății Agrichim Fetești. Potrivit calculelor, acesta trebuie să ramburseze... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2016, 09:25 (12281 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Urmașul lui Ștefu

Valentin Dorin Condruz, noul șef al IPJ Ialomița

Urmașul lui Ștefu

Printr-o decizie a șefilor de la Interne, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are de o lună o nouă conducere. «Exportat» din Brăila, cu ordinul de numire în buzunar, comisarul șef Valentin Dorin Condruz este șeful împuternicit de mai marii Poliției Române să facă ordine în județul Ialomița. Termenul lui de încercare este de 6 luni, timp în care noul comandant al IPJ Ialomița promite să rezolve toate problemele pe care fostul șef al instituției, comisarul șef Viorel Ștefu, le-a lăsat neterminate... Mai tînărul său înlocuitor, are o carieră de 16 ani în Poliție, avînd o bogată experiență în domeniul managementului polițienesc. A fost șef al Poliției Orașului Ianca, inspector șef al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2016, 18:30 (16507 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Ionașcu riscă să piardă mandatul de consilier local

Slobozia: Ionașcu riscă să piardă mandatul de consilier local

Gabi Ionașcu are toate șansele să mai iasă o dată pe ușa din dos din politica locală. El a gafat impardonabil semnînd la depunerea candidaturii pentru Senat o declarație prin care confirmă că este membru al PMP... Vigilenți, consilierii PSD din cadrul Consiliului Local au cerut secretarului Primăriei Slobozia să înainteze Instituției Prefectului Ialomița un referat prin care să se ia act de această situație. Potrivit legii, retragerea mandatului de consilier local se face prin constatarea plenului Consiliului Local din care acesta face parte.

Ce-și face omul cu mîna lui
Potrivit... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2016, 17:35 (7249 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local PSD a învins Slobozia

Faceți liniște! Administrația Mocioniu lucrează!

Consiliul Local PSD a învins Slobozia

Joi, 27 octombrie 2016, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare lunare. Pe ordinea de zi au figurat 27 de proiecte de hotărîre, însă dezbaterile celor 20 de consilieri locali prezenți s-au concentrat asupra propunerilor făcute de municipalitate ulterior ședinței. Printre acestea se numără intenția de a extinde cimitirul existent, propunerea de construire a unui stadion sintetic sau raportul de audit care vizează neregulile financiare din cadrul Urban SA. Una peste alta, ședința a fost una lucrativă, care demonstrează controlul absolut al majorității PSD asupra activității administrative a Sloboziei...

Avem ce am votat!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2016, 16:10 (5738 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru și-a rectificat declarația de avere

Minciuna are picioare scurte

Victor Moraru și-a rectificat declarația de avere

La sfîrșitul lunii septembrie, deputatul Gheorghe Tinel atrăgea atenția asupra unor inadvertențe apărute în declarațiile de avere ale consilierilor județeni, respectiv Victor Moraru și Marin Nedu. Concret, în declarația acestuia din urmă figura un împrumut de 50 mii de lei, acordat lui Victor Moraru, dar nemenționat în declarația de avere a acestuia. La două săptămîni distanță de la această «declarație politică», Victor Moraru își modifică, fără explicații, declarația de avere!

Unde dai și unde crapă Taxate drept «declarații politice», afirmațiile făcute de către deputatul Gheorghe... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 19:35 (8622 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
327 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7691 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11513 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6679 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12984 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9623 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11787 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12068 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9599 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20279 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13612 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20393 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8957 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:00
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:45
(11282 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 6,33 milioane de lei în iunie 2022

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna iunie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,33 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:35
(12723 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27789, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 16:10
(2030 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost salvată în cursul zilei de sâmbătă, 23 iulie a.c., de polițiștii ialomițeni, după ce s-a rătăcit și a leșinat din cauza temperaturilor ridicate, în pădurea Sinești ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 12:00
(12673 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27753, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2022, 16:50
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Joi, 21 iulie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat prima activitate din cadrul celei de a șasea ediții a «Clubului de Vară», intitulată ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 17:30
(9603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 51 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27720, fiind înregistrate 51 de cazuri noi față de ziua de joi, 21 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:05
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 88 de cadre didactice au susținut examenul de Definitivat 2022

Proba scrisă din cadrul Examenului Național pentru definitivare în învățământ-sesiunea 2022 s-a desfășurat miercuri, 20 iulie a.c., începând cu ora 9,00. În județul Ialomița, centrul de examen a fost stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:00
(11766 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...