Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

APIA îl obligă pe latifundiarul Viorel Nica să ramburseze 1,3 milioane de euro

Firma Agrichim Fetești a încasat subvenții necuvenit

APIA îl obligă pe latifundiarul Viorel Nica să ramburseze 1,3 milioane de euro

Scandalul culturilor ecologice din Ialomița, compromise din cauza chimizării cu substanțe interzise, este departe de a se încheia. După constatarea neconformităților de către Ministerul Agriculturii, în luna mai 2016, a venit vremea ca Agenția de Plăți și Inspecție în Agricultură să adopte măsuri împotriva fermierilor care au încălcat legislația în domeniul eco-agriculturii. Potrivit procedurilor, aceștia au fost somați să returneze valoarea subvențiilor pe care le-au încasat în ultimii 4 ani pentru culturile ecologice considerate cu probleme. Într-o astfel de situație se află și latifundiarul Viorel Nica, administratorul societății Agrichim Fetești. Potrivit calculelor, acesta trebuie să ramburseze... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2016, 09:25 (12284 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Urmașul lui Ștefu

Valentin Dorin Condruz, noul șef al IPJ Ialomița

Urmașul lui Ștefu

Printr-o decizie a șefilor de la Interne, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are de o lună o nouă conducere. «Exportat» din Brăila, cu ordinul de numire în buzunar, comisarul șef Valentin Dorin Condruz este șeful împuternicit de mai marii Poliției Române să facă ordine în județul Ialomița. Termenul lui de încercare este de 6 luni, timp în care noul comandant al IPJ Ialomița promite să rezolve toate problemele pe care fostul șef al instituției, comisarul șef Viorel Ștefu, le-a lăsat neterminate... Mai tînărul său înlocuitor, are o carieră de 16 ani în Poliție, avînd o bogată experiență în domeniul managementului polițienesc. A fost șef al Poliției Orașului Ianca, inspector șef al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2016, 18:30 (16515 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ionașcu riscă să piardă mandatul de consilier local

Slobozia: Ionașcu riscă să piardă mandatul de consilier local

Gabi Ionașcu are toate șansele să mai iasă o dată pe ușa din dos din politica locală. El a gafat impardonabil semnînd la depunerea candidaturii pentru Senat o declarație prin care confirmă că este membru al PMP... Vigilenți, consilierii PSD din cadrul Consiliului Local au cerut secretarului Primăriei Slobozia să înainteze Instituției Prefectului Ialomița un referat prin care să se ia act de această situație. Potrivit legii, retragerea mandatului de consilier local se face prin constatarea plenului Consiliului Local din care acesta face parte.

Ce-și face omul cu mîna lui
Potrivit... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2016, 17:35 (7250 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local PSD a învins Slobozia

Faceți liniște! Administrația Mocioniu lucrează!

Consiliul Local PSD a învins Slobozia

Joi, 27 octombrie 2016, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare lunare. Pe ordinea de zi au figurat 27 de proiecte de hotărîre, însă dezbaterile celor 20 de consilieri locali prezenți s-au concentrat asupra propunerilor făcute de municipalitate ulterior ședinței. Printre acestea se numără intenția de a extinde cimitirul existent, propunerea de construire a unui stadion sintetic sau raportul de audit care vizează neregulile financiare din cadrul Urban SA. Una peste alta, ședința a fost una lucrativă, care demonstrează controlul absolut al majorității PSD asupra activității administrative a Sloboziei...

Avem ce am votat!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2016, 16:10 (5745 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru și-a rectificat declarația de avere

Minciuna are picioare scurte

Victor Moraru și-a rectificat declarația de avere

La sfîrșitul lunii septembrie, deputatul Gheorghe Tinel atrăgea atenția asupra unor inadvertențe apărute în declarațiile de avere ale consilierilor județeni, respectiv Victor Moraru și Marin Nedu. Concret, în declarația acestuia din urmă figura un împrumut de 50 mii de lei, acordat lui Victor Moraru, dar nemenționat în declarația de avere a acestuia. La două săptămîni distanță de la această «declarație politică», Victor Moraru își modifică, fără explicații, declarația de avere!

Unde dai și unde crapă Taxate drept «declarații politice», afirmațiile făcute de către deputatul Gheorghe... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 19:35 (8634 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marin Constantin a rămas fără funcție. Tonița Manea, noul subprefect al județului Ialomița!

Marin Constantin a rămas fără funcție. Tonița Manea, noul subprefect al județului Ialomița!

Începînd de miercuri, 2 noiembrie 2016, județul Ialomița are un nou subprefect. Este vorba despre Tonița Manea, fost director adjunct în cadrul Casei Județene de Pensii Ialomița. Aceasta l-a înlocuit pe Marin Constantin, schimbat din funcție printr-o Hotărîre a Guvernului.

O funcție controversată
Marin Constantin a fost numit subprefect al județului Ialomița înainte de încheierea alegerilor locale din anul 2012, mai exact pe data de 1 iunie 2012, printr-un ordin emis de Guvernul Ponta I. În cei 4 ani și jumătate de mandat, Marin Constantin a fost acuzat de nenumărate ori cu privire... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 19:10 (17972 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mocioniu decapitează Direcția Economică

Cutremur la Primăria Slobozia

Mocioniu decapitează Direcția Economică

După 4 luni de mandat, primarul Adrian Mocioniu a reușit să modeleze Primăria Slobozia «după chipul și asemănarea sa». Ultima decizie, adoptată marți, 18 octombrie a.c., a vizat desființarea Direcției Economice din cadrul instituției.

Agenda datoriilor politice Eforturite administrației slobozene de reformare a direcțiilor din subordine datează din mandatul trecut. La preluarea mandatului, primarul Adrian Mocioniu a reiterat această intenție eșuată, solicitînd regîndirea organigramei de personal. «Nu facem o organigramă nouă ca să schimbăm fișa postului sau să dăm afară din personal... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 18:25 (9115 vizualizări - 26 comentarii)

SPORT

Lidere la finalul turului

Handbal, Junioare III, CSS Slobozia-LPS Brăila 19-18 (9-9)

Lidere la finalul turului

CSS Slobozia a trecut greu, dar frumos, de primul adversar cu adevărat puternic din acest campionat. Partida cu LPS Brăila disputată sîmbătă, 29 octombrie 2016, a avut răsturnări de situație, spectacol și un public realmente exploziv. Jucătoarele pregătite de Marian Simion au fost în permanență la cîrma jocului, dar oaspetele au oferit o replică consistentă. Slobozencele au impresionat prin reușitele din atac, dar și printr-o apărare bine articulată. Portarii Anne Boll și Patricia Drăghici și-au împărțit reprizele și au excelat, la rîndu-le, prin parade, dar și prin lansările prin contraatac. Finalul a fost pe muchie de cuțit, în ciuda faptului că, cu 5 minute înainte de final, Slobozia avea ... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 17:10 (5488 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Bursele educaționale A&S asigură viitorul elevilor din Fetești

Săptămîna trecută, firma A&S Internațional 2000 a oferit pentru al șaselea an consecutiv burse educaționale elevilor din Fetești care au obținut rezultate remarcabile în anul școlar 2015-2016. Bursele au fost acordate în cadrul proiectului «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!», proiect susținut de reprezentantul A&S, Matei Roșu. Prezent la înmînarea burselor, acesta a declarat că este onorat și bucuros că poate sprijini în acest fel eforturile remarcabile ale acestor elevi: «Sîntem onorați și bucuroși că putem oferi aceste burse. Sînt niște copii minunați, ambițioși și dornici să facă performanță. Îi susținem necondiționat pentru că sperăm ca ei să rămînă aici... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 16:45 (6735 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Două titluri naționale pentru junioarele Amarei

Lupte libere

Două titluri naționale pentru junioarele Amarei

În perioada 27-30 octombrie, în orașul Buziaș, județul Timiș, s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte, adresat juniorilor mici (13-15 ani). La această competiție CS Amara a deplasat 11 sportivi, toți elevi ai școlii din localitate. Copiii pregătiți de Marian Moraru au ieșit din nou în evidență, întorcîndu-se acasă cu o recoltă de 7 medalii. De data aceasta, cele mai consistente rezultate au fost obținute de fete, care au adus CS Amara pe locul 2 în clasamentul pe medalii. Astfel, Nicoleta Băjan a devenit campioană națională la categoria 28 de kilograme. Tot pe prima treaptă a podiumului a urcat la finele competiției și Steluța Subțirică, dar la categoria 30 de kilograme. Ana Maria Stoica... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 15:10 (5033 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Punctele de comandă ISU s-au transformat în ruine

Ialomița: Punctele de comandă ISU s-au transformat în ruine

Obiectivul fundamental al protecției civile îl constituie «realizarea capacității de răspuns necesară și adecvată pentru asigurarea prevenirii populației, (...) precum și în cazul iminenței producerii unor dezastre naturale sau tehnologice, să asigure protecția populației în caz de dezastre sau conflict armat». Pentru îndeplinirea acestui deziderat, la nivelul Sloboziei există două puncte de comandă ISU, care în caz de necesitate ar trebui să fie deplin operative. La acest moment, ambele locații sînt ruine.

Două ruine în mijlocul orașului
Punctele de comandă ale Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 14:30 (6758 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Popești Leordeni-Unirea Slobozia 0-3 (la masa verde)

Punct cadou de la doamna doctor

Sîmbătă, 29 octombrie 2016, la orele 15,00, spectatorii așteptau fluierul de start al partidei dintre CS Popești Leordeni și Unirea Slobozia, una dintre cele mai interesante ale etapei. Jucătorii, oficialii și arbitrii erau cu toții la datorie. Cu o singură excepție: doamna Aurelia Radu, medicul delegat al echipei ilfovene, care se pare că a fost reținută de alte evenimente și nu și-a mai făcut apariția la stadion... Conform regulamentului, arbitrul a așteptat pînă la 15,17 minute ca lucrurile să intre în normal, după care a fluierat finalul jocului, victoria fiind atribuită la masa verde Unirii Slobozia. Așadar, fotbaliștii lui Ion Ionescu s-au întors din Ilfov cu 3 puncte obținute, fără a se... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 13:45 (3608 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A furat banii de lumânări

Preot caterisit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

A furat banii de lumînări

Păcatele unui preot din Ialomița l-au lăsat fără parohie și hainele sfinte. Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au decis să-l caterisească după ce l-au prins furînd banii proveniți din vînzarea lumînărilor și a taxelor încasate în numele bisericii la care slujea. Mai mult, pe numele său a fost deschisă și o anchetă penală, fiind trimis în judecată pentru «delapidare».

Preot anchetat de procurori Organele judiciare din Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele lui Ion Zegheru, după ce reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au făcut o plîngere la... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 13:05 (8990 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, CSM Bistrița-CSM Unirea Slobozia 30-26 (13-12)

Rele doar în startul reprizelor

Crap, Chirilă, Olteanu, Paraschiv, Mihalschi sau portarii Sîntămărean și Măzărean sînt doar cîteva dintre jucătoarele cu mare experiență adusă la Bistrița în ultimul an. Astfel, s-a creat un proiect handbalistic solid, care dă roade însemnate, încă din primul an de Ligă Națională. De partea cealaltă, Unirea Slobozia tinde să lungească boala și în al treilea an pe prima scenă, complăcîndu-se în ipostaza de echipă mică, după chipul și asemănarea orașului pe care-l reprezintă. Iar dacă Bistrița a dat de pămînt în acest sezon cu echipe gen Craiova sau Brașov, Slobozia a pierdut recent cu Cisnădia, oraș mult mai mic decît al nostru, dar cu sete mai mare de performanță. Cam sub aceste auspicii s-a derulat... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 12:35 (3492 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii cumpără, lunar, medicamente de 105 mii de lei

Ialomițenii cumpără, lunar, medicamente de 105 mii de lei

Fără un control eficient în privința consumului de medicamente, industria farmaceutică este într-o plină dezvoltare. Statisticile arată că, lunar, în Ialomița, se cumpără medicamente de 105 mii de lei, fără ca tratamentele să fie prescrise de medici sau incluse pe liste speciale, prin Programe Naționale de Sănătate. Medicii atrag atenția cu privire la faptul că administrarea medicamentelor fără indicațiile unui specialist poate avea consecințe nefaste asupra organismului.

Peste 100 mii de rețete eliberate lunar Potrivit informațiilor publice, în Ialomița sînt eliberate în fiecare lună... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 11:25 (3080 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV-a

Meci întrerupt la Munteni Buzău

La capătul unei treimi de campionat am fi putut povesti despre suita de victorii ale echipelor vizitatoare. Doja, Fetești sau Abatorul și-au îmbunătățit zestrea de puncte și situația din clasament, prin succese în deplasare, printre victime fiind Ciulnița sau Gheorghe Lazăr, revelațiile acestui început de sezon. Aceste aspecte au fost însă umbrite de cele petrecute la Munteni Buzău. Victoria din localitate a întîlnit liderul CS Amara unde tensiunea jocului a întrecut cu mult granițele sportivității. Nervii din tabăra gazdelor au început să se întindă încă din minutul 8, cînd arbitrul dicta lovitură de la 11 metri pentru Amara. Cătălin Mișu transformă și oaspeții aveau 1-0. În minutul 24, centralul... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 10:10 (5063 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Cinci persoane din Slobozia, Urziceni și București, în vizorul polițiștilor

Descinderi ale mascaților

Cinci persoane din Slobozia, Urziceni și București, în vizorul polițiștilor

Polițiștii din Ialomița efectuează 8 percheziții domiciliare în Slobozia, Urziceni și București pentru a prinde cinci suspecți, acuzați de «distrugere» și «instigare la distrugere». În august 2016, persoanele bănuite ar fi dat foc unor mașini pe raza municipiului Slobozia.

Cercetările sînt în curs
«La această oră, polițiștii din Ialomița și ai Direcției de Investigații Criminale a Poliției Române efectuează 8 percheziții la membrii unei grupări, bănuiți că ar fi distrus două autoturisme, prin incendiere. Acțiunea beneficiază de suportul Direcției Operațiuni Speciale și al Serviciului pentru Intervenții și Acțiuni Speciale din IGPR. La data de 1 noiembrie a.c., polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Direcției de Investigații Criminale din cadrul Poliției Române efectuează 8 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județului Ialomița. Perchezițiile se desfășoară la locuințele a cinci persoane, bănuite de săvîrșirea infracțiunilor de „distrugere prin incendiere“ și „instigare“ la comiterea acestei infracțiuni. Din cercetări a reieșit că, în noaptea de 30 august spre 1 septembrie 2016, cei în cauză ar fi distrus prin incendiere două autoturisme parcate pe raza municipiului Slobozia. Activitatea beneficiază de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române și al Departamentului de Informații  și Protecție Internă» se... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2016, 10:02 (6872 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Case, mașini de lux și sume de bani, confiscate prin ordonanța procurorilor locali

Averea proxeneților din Slobozia

Case, mașini de lux și sume de bani, confiscate prin ordonanța procurorilor locali

O sentință definitivă a Curții de Apel București aduce în atenția opiniei publice organele judiciare din Ialomița. Magistrații din Capitală au admis cererea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia cu privire la confiscarea extinsă de bani și bunuri imobile, instituită de anchetatori într-un dosar de proxenetism. Astfel, procurorii din Slobozia au reușit să confiște de la inculpații Vasile Vlad, zis «Sana», Ștefan Barbu, zis «Mălele», Marius Nicolae Gălbează și Ionuț Daniel Gălbează sumele de 185 mii de euro și 10 mii de franci elvețieni, garsoniere, terenuri și mașini de lux. Potrivit anchetei, inculpații au obținut toate aceste bunuri după ce au exploatat în scopuri... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2016, 20:05 (17676 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

S-a încercat blocarea concursului directorilor de școli

În Ialomița

S-a încercat blocarea concursului directorilor de școli

Potrivit planificării Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, concursul directorilor de școli și grădinițe din județ ar fi trebuit să se încheie de săptămîna trecută. Testările sînt însă în plină desfășurare, pentru că evaluarea unora dintre candidați a fost reprogramată. Situația a fost generată de faptul că unii reprezentanți ai comisiilor de examinare nu s-au prezentat în zilele programate pentru susținerea probei interviului. În această situație se află 11 candidați din județ. Veniți în teritoriu pentru a monitoriza desfășurarea concursului, oficialii Ministerului Educației susțin că totul este, de fapt, o încercare de a bloca buna desfășurare a concursului...

Un concurs controversat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2016, 16:50 (4813 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Mediatorii sanitari, pe cale de dispariție

În 2003, Ministerul Sănătății angaja prima generație de mediatori sanitari, cu scopul de a-i integra din punct de vedere social pe romii defavorizați. La 13 ani distanță, datele arată faptul că puține persoane au fost interesate să practice această meserie. Deși se numără printre județele din sud-estul țării cu cea mai mare comunitate de romi, Ialomița are doar 5 mediatori sanitari. Autoritățile județene susțin faptul că problema este generată de lipsa unor cursuri de formare profesională, destinate celor interesați să-și ajute semenii nevoiași.

Situație incertă
Rețeaua de mediatori... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2016, 13:35 (3789 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 31 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29737, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 30 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 15:20
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Munteni Buzău, Bucu, Malu Roșu și Slobozia

Incendii la Munteni Buzău, Bucu, Malu Roșu și Slobozia

Pompieri din Slobozia și Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință și anexele acesteia în comuna Munteni Buzău. Din cauza suprafeței mari afectate de incendiu a fost necesară ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 13:05
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru realizarea lucrărilor de racordare a unui rezervor colector la sistemul de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare Țăndărei, județul Ialomița, echipele RAJA Constanța sunt nevoite să întrerupă ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2022, 17:25
(4031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 30 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29735, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 29 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2022, 15:35
(1964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Sâmbătă, 29 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29735, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 28 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:55
(2101 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 28 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29734, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 27 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:20
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publicde Ialomița informează contribuabilii că începând de marți, 1 noiembrie 2022, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 16:30
(9472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 31 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 14:15
(8536 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29731, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 26 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 16:15
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Coșereni

Accident rutier la Coșereni

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:10
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Joi, 27 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, în care s-au discutat aspecte din activitatea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:00
(20214 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Citirea consumurilor de apă la gospodării se va face trimestrial

Din luna octombrie 2022, angajații societății RAJA Constanța vor efectua citirea indexului de pe apometrele de branșament la gospodării o dată la trei luni. Ca și la ceilalți furnizori de utilități, facturarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:40
(10587 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:00
(4386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29726, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 25 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 16:35
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două ordine de protecție provizorii emise de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 40, respectiv 43 de ani. În primul caz, polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:55
(7841 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale

Potrivit datelor statistice, centralizate la nivelul Instituției Prefectului Județul Ialomița, 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale în valoare de 2000 de lei în ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:50
(6747 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,39 milioane lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 12:40
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


1640 de locuri scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR

Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada octombrie-decembrie 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 19:20
(4160 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Marți, 25 octombrie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia a fost organizată o manifestare publică dedicată Zilei Armatei Române. În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 17:30
(9637 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29721, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 24 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:15
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


APIA participă la Târgul Internațional «INDAGRA» 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că va participa, în perioada 26-30 octombrie 2022, la «INDAGRA», cel mai mare târg din domeniul agriculturii, viticulturii, horticulturii ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:00
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

În perioada 20 octombrie-4 noiembrie a.c., Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 18:10
(4798 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de Toamnă 2022»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-filiala Slobozia/Ialomița organizează joi, 3 noiembrie 2022, orele 14,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, vernisajul ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:40
(2930 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29718, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 23 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:10
(2947 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni cu o autospecială de descarcerare a intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Bărbulești, în care au fost implicate trei ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 14:20
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Cinci echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, respectiv Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 11:50
(2656 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29715, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 22 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2022, 16:25
(2633 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29714, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 21 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2022, 16:40
(2392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 21 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29707, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 20 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 16:15
(3324 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA în valoare de 62,62 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2022

Administrația Județean a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de  62 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:45
(12869 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...