Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Depistarea precoce a cancerului pulmonar, în zonele vulnerabile din Ialomița

Depistarea precoce a cancerului pulmonar, în zonele vulnerabile din Ialomița

Institutul Național de Pneu­mo­ftiziologie «Marius Nasta» din București a lansat, la Slobozia, un program de screening pentru depis­tarea cancerului pulmonar, în zonele slab dezvoltate din județul Ialomița.

 

27 de localități incluse în Program Ialomița este primul județ din țară care a fost inclus în această inițiativă. Beneficiarul Programului de screening pentru cancerul pulmonar este Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» din București, iar partenerii uni­tății medicale sunt Consiliul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2026, 12:15 (1418 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Colectare de materiale textile la Miloșești

Colectare de materiale textile la Miloșești

Primăria Miloșești își anunță locuitorii că implementează un nou sistem de colectare a deșeurilor textile, punând la dispo­ziție o locație fixă în acest sens. Astfel, locuitorii din Miloșești și satele arondate pot preda gratuit textilele uzate în containerele dedicate, tipurile de deșeuri ce pot fi colectate fiind îm­brăcăminte, încălțăminte, lenjerii de pat, prosoape, perdele, accesorii textile, saltele, perne sau resturi de materiale textile. «Prin această acțiune, locuitorii din Miloșești contribuie la un mediu mai curat și la reducerea cantității de de­șeuri depozitate necores­punzător!» declară prima­rul comunei Miloșești... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2026, 08:55 (1479 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Turism fluvial la Stelnica

Turism fluvial la Stelnica

Realizat prin parteneriatul dintre Consiliul Județean Ialomița și Pri­măria Stelnica, Punctul de Acostare «Regina Maria» Stelnica reprezintă și în 2026 un obiectiv important pentru turismul fluvial. «Realizarea acestei investiții a fost pentru promovarea județului Ialomița și pentru valorificarea potențialului turistic al Dunării, Stelnica reconfirmându-și rolul de „poartă de intrare“ în Ialomița...» precizează primarul co­munei Stelnica, Costel Brateș. După primele nave care au acostat anul trecut, Punctul de Acostare «Regina Maria» Stelnica a marcat începutul sezonului turistic în 2026 prin apa... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2026, 10:10 (2079 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Instituțiile de mediu refuză autorizarea unei investiții în energie verde de 400 milioane de euro

La Giurgeni

Instituțiile de mediu refuză autorizarea unei investiții în energie verde de 400 milioane de euro

Deși România a legiferat prioritizarea investițiilor în energie regenerabilă, un proiect hibrid care prevede construcția unui parc eolian și a unui parc fotovoltaic, cu capacitate de stocare, în zona Giurgeni/Ialomița, este blocat în acest moment de Direcția Județeană de Mediu Ialomița și instituția ierarhic superioară, Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate. Cele două instituții invocă faptul că proiectul are un impact direct asupra mediului, suprapunându-se peste siturile Natura 2000 din zonă, dar și cu traseul de zbor al gâștei cu gâtul roșu, specie de păsări protejată la nivel comunitar. În replică, investitorul, societatea ICEW... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2026, 09:25 (9258 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stațiile de încărcare electrică din Urziceni, vandalizate la scurt timp de la inaugurare

Stațiile de încărcare electrică din Urziceni, vandalizate la scurt timp de la inaugurare

Primăria Urziceni atrage atenția cu privire la faptul că două dintre stațiile de reîncărcare a autovehiculelor electrice din oraș au fost vandalizate de persoane necunoscute. În momentul de față se fac demersuri pentru identificarea persoanelor care au provocat pagubele.

 

Investiție distrusă Stațiile pentru încărcarea autovehiculelor electrice din Urziceni, 5 la număr, au fost achiziționate de municipalitate în baza unui proiect de finanțare depus la Agenția Fondului pentru Mediu. Valoarea investiției a fost de aproximativ 1 milion de lei. Stațiile au fost... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2026, 12:35 (8986 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli «neeligibile» de 7,3 milioane de lei pentru construcția Autobazei municipiului Slobozia

Cheltuieli «neeligibile» de 7,3 milioane de lei pentru construcția Autobazei municipiului Slobozia

Aflată în conservare timp de aproape 2 ani, construcția Autobazei din municipiul Slobozia a fost reluată de adminis­trația locală. Demersurile inițierii proiectului au fost dezbătute încă de anul trecut, fiind aprobate de Consiliul Local Slobozia. Investiția este finanțată din fonduri europene, însă din cauza problemelor întâm­pinate în implementarea proiectului, Primăria Slobozia a fost obligată să își asume o parte din cheltuielile «neeligibile», care au o valoare de 7,3 milioane de lei.

 

Proiect cu termen-limită sfârșitul anului 2026... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2026, 08:10 (5462 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean anunță asfaltarea ultimului drum de pământ din Ialomița

Consiliul Județean anunță asfaltarea ultimului drum de pământ din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița anunță demararea lucrărilor de asfaltare pe Drumul Județean 213A, din zona central-estică a județului Ialomița. «Ultimul drum județean de pământ din județul Ialomița devine istorie! Pe DJ213A au început lucrările de asfaltare ale unuia dintre cele mai importante drumuri județene din zona central-estică a județului Ialomița. Traseul leagă Scânteia, Gheorghe Lazăr, Bucu și Mărculești până la limita cu județul Călărași, realizând o conexiune rutieră esențială între județele Ialomița și Călărași!» declară public președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. «Drumul străbate o axă importantă de la Sud către Nord-Est, situată la Est de municipiul Slobozia, și se intersectează cu două dintre cele mai importante drumuri naționale din regiune, DN21, în zona Scânteia, și DN2A, în localitatea Bucu. Aceste conexiuni oferă un acces mult mai rapid către principalele rute de tranzit și dezvoltare economică ale județului!»... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2026, 12:50 (4138 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii cere Ministerului Justiției desființarea Judecătoriei Urziceni

Cu peste 13 mii de dosare pe rol

Consiliul Superior al Magistraturii cere Ministerului Justiției desființarea Judecătoriei Urziceni

bonus: Parchetul Fetești, propus pentru desființare

În urmă cu o săptămână, Consiliul Superior al Magistraturii a luat decizia de a sesiza Ministerul Justiției în vederea desființării Judecătoriei Urziceni. Această solicitare a fost înaintată ca urmare a lipsei de magistrați, proble­mă care trenează în cadrul acestei instanțe de la începutul acestui an.

 

Scenariile propuse de CSM «Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a analizat situația gravă în care se află Judecătoria Urziceni (...), în vederea luării măsurilor care se impun pentru desființarea acesteia. Această... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2026, 07:55 (3081 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița, acționată în instanță de propriii salariați

DSP Ialomița, acționată în instanță de propriii salariați

Sindicatul SANITAS-Filiala Ialomița susține o acțiune comună a salariaților Direcției de Sănătate Publică îndreptată împotriva instituției. Primele date arată că angajații doresc obținerea unei majorări a veniturilor salariale.

 

Salarii majorate la DSP Ialomița În repetate rânduri salariații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au reclamat faptul că veniturile salariale pe care le încasează sunt mai mici decât cele ale colegilor care își desfășoară activitatea în cadrul altor Direcții de Sănătate Publică Județene. Pe cale de consecință... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 15:10 (2337 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează Etapa Națională a «Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar OINĂ-liceu, feminin» la Fetești

Oină

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează Etapa Națională a «Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar OINĂ-liceu, feminin» la Fetești

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță organizarea Etapei Naționale a «Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, la disciplina sportivă OINĂ-liceu feminin», competiție ce se va desfășura în perioada 29-31 mai 2026, în municipiul Fetești. Evenimentul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița și al Primăriei Municipiului Fetești, în parteneriat cu Liceul Teoretic «Carol I» Fetești, Federația Română de Oină și ACS Ararat-Naparis. Festivitatea oficială de deschidere se va desfășura sâmbătă, 30 mai 2026, începând cu orele 9,00, pe Stadionul Municipal Fetești, «unde cele mai valoroase echipe de OINĂ-liceu, feminin din țară vor concura în spiritul fair-play-ului, al performanței și al respectului pentru tradiția sportivă românească»... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 14:40 (1981 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Președintele Ilie Lemnaru «pregătește» Unirea Slobozia pentru Liga 2

Fotbal

Președintele Ilie Lemnaru «pregătește» Unirea Slobozia pentru Liga 2

Președintele Clubului AFC Unirea 04 Slobozia, Ilie Lemnaru, «pregătește» echipa pentru revenirea în divizia secundă. Proaspăt retrogradată din primul eșalon al fotbalului românesc, Unirea Slobozia întrerupe contractele cu majoritatea jucătorilor, acestea «expirând» la finele lunii în curs. «Da, într-adevăr, contractele majorității jucătorilor ajung la finalizare, undeva la finele lunii mai început de iunie 2026...» precizează pentru început Ilie Lemnaru, președintele Unirii Slobozia. Actual, se «inventariază» datoriile Clubului, încercându-se eșalonări la plată sau achitarea... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 10:20 (4365 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Colegiul Medicilor Stomatologi din România a lansat un proiect de screening privind sănătatea orală a elevilor. Printre județele în cadrul cărora se implemen­tează se numără și Ialomița. De altfel, instituția arată că elevii din județul Ialomița au numeroase probleme dentare, mai ales cei care locuiesc în mediul rural.

 

Sănătate orală și în școlile ialomițene Inițiativa Colegiului Medicilor Stomatologi din România vine ca urmare a realizării Studiului Național privind Starea de Sănătate Orală a Românilor. Potrivit cercetării, peste 60% dintre... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 09:20 (2649 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Obezitatea, boala care afectează mii de ialomițeni

Obezitatea, boala care afectează mii de ialomițeni

Institutul Național de Sănătate Publică a realizat un studiu statistic referitor la alimentație și bolile pe care mâncatul nesănătos le provoacă. Datele arată că, în ultimii 3 ani, Ialomița se află pe primele locuri, la nivel na­țional, în privința incidenței obezității. Obezitatea nu este doar o problemă me­dicală, ci o afecțiune care provoacă alte dezechilibre în organism. Din fericire, efectele acesteia sunt reversibile.

 

Ialomițenii mănâncă nesănătos Principala cauză a obezității este alimentația. Institutul Național de Sănătate Publică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2026, 12:40 (1776 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există cei mai mulți autori ai «violenței domestice»

Ialomița, județul în care există cei mai mulți autori ai «violenței domestice»

«Violența domestică» rămâne problema nerezolvată a autorităților din Ialomița. De altfel, datele Agenției Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați plasează Ialomița în top 5 județe unde se înregistrează cele mai multe fapte de «violență domestică» și, implicit, cei mai mulți agresori.

 

«Violența domestică», o realitate «Violența domestică», arată datele Agenției Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați, rămâne una dintre infracțiunile cel mai des reclamate... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2026, 07:55 (3366 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădiniță cu Program Prelungit, în localitatea Munteni Buzău 

Grădiniță cu Program Prelungit, în localitatea Munteni Buzău 

Grădinița care își desfășoară activitatea în cadrul Școlii Gimnaziale «Arhanghelii Mihail și Gavriil» va deveni Grădiniță cu Program Prelungit, din anul școlar viitor. Astfel, părinții interesați își pot înscrie copiii în cadrul unității de învățământ. Înscrierile se desfășoară în perioada 25-29 mai 2026. În cadrul noii structuri vor fi înființate două grupe mici noi.

 

Fonduri europene pentru dezvoltare Grădinița din Munteni Buzău, administrată de școala gimnazială a localității, va deveni de la doamnă... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2026, 14:50 (2891 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, în grafic la nivelul Ialomiței

Derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, în grafic la nivelul Ialomiței

Datele Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița plasează județul pe primul loc, la nivel național, în privința derulării Programului Național de Cadastru și Carte Funciară. Datele oficiale arată că aproximativ 240 mii de imobile au fost cadastrate în cei aproape 10 ani de la debutul Programului în Ialomița.

 

Un proiect în derulare Ialomița a început derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară la câțiva ani distanță de la lansarea oficială. Chiar dacă demersurile au început cu întârziere, timpul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2026, 09:40 (3511 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Era debutul lunii mai 2001 când ziarul Independent titra pe prima pagină «Procese de calomnie cu „bătăi de cap“/Elena Sporea îl ACUZĂ pe fostul ministru al Agriculturii, Ioan Mureșan, de „privatizări dubioase și deturnări de fonduri“». În fapt, acesta era «începutul sfârșitului» pentru fostul ministru țărănist al Agriculturii, electronistul Ioan Avram Mureșan având să fie condamnat ulterior la ani grei de închisoare. De reținut că senatorul Elena Sporea, ajunsă să repre­zinte Ialomița ca urmare a intervențiilor de la Centru la nivelul PD... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2026, 10:20 (4105 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» și-a suspendat activitatea în lipsa autorizației ISU

Se întâmplă la Slobozia

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» și-a suspendat activitatea în lipsa autorizației ISU

Slobozia a fost, în perioada 12-15 mai 2026, gazda Olimpiadei Na­țio­nale de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei. Desfășurarea evenimentului a fost bulversată însă din cauza unor probleme tehnice des­coperite la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru», edificiu administrat de Direcția Educație, Cultură și Tineret a Primăriei Slobozia. Sala nu deține autorizație de securitate la incendiu din cauza unor sincope apărute în derularea celor două proiecte de reabilitare care vizează obiectivul. Pe cale de con­secință, a fost adoptată decizia de a suspenda activitatea sălii, obligând In­spec­toratul Școlar Județean Ialomița să... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2026, 11:50 (3647 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Echipamente profesionale de bar: ce nu trebuie să lipsească

Echipamente profesionale de bar: ce nu trebuie să lipsească

advertorial

În HoReCa, zona de bar nu este doar locul în care se prepară cafeaua sau se toarnă băuturile în pahare. Pentru restaurante, hoteluri, cafenele, puburi, terase sau servicii de catering, barul a devenit un punct strategic de vânzare. De aici pleacă produse cu rotație rapidă, cu marjă bună și cu impact direct asupra experienței clientului: espresso, cappuccino, limonade, cocktailuri, smoothie-uri, milkshake-uri, granita, ceaiuri, vinuri, băuturi reci sau băuturi pentru evenimente.
Un bar bine echipat nu înseamnă doar un aspect profesional. Înseamnă timp câștigat, comenzi pregătite mai repede, gust constant și un flux de lucru mai clar pentru personal.... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2026, 07:10 (2632 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

În lipsă de medici, Spitalul Municipal Urziceni nu poate asigura liniile de gardă pe 3 dintre secțiile unității medicale. Este vorba despre secțiile Pediatrie, Ginecologie și Boli Interne. Pe cale de consecință, toate cazurile sunt transferate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin faptul că situația trenează deja de un an.

 

Spitalul din Urziceni are nevoie de medici Unitatea medicală a organizat de mai multe ori concursuri pentru ocuparea posturilor libere de medici specialiști, dar candidații nu s-au î... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 14:10 (1736 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 18 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10861, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 16:45
(2747 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Șofer mort într-un accident rutier

Lilieci: Șofer mort într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut miercuri, 18 august a.c., pe raza localității Lilieci. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare a coliziunii dintre un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 16:30
(3832 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări de tip Cod Portocaliu și Galben pentru Nordul și Estul Munteniei, cea mai mare parte a Dobrogei, Sudul Moldovei, Sud-Estul Transilvaniei, precum ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 14:40
(4621 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată

Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată

Începând de miercuri, 18 august a.c., de la orele 14,00, și până joi, 19 august a.c., la ora 06,00, Ialomița se va afla sub efectele Codului Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 14:30
(2678 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Incendiu din cauza unui scurtcircuit electric

Luciu: Incendiu din cauza unui scurtcircuit electric

Marți, 17 august a.c., în jurul orelor 13,10, un apel primit prin intermediul numărului unic de urgență 112 la dispeceratul integrat al Inspectoratului anunța producerea unui incendiu la o casă în satul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 11:40
(2715 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Luciu incendiu


RAJA Constanța: Apă oprită la Dridu din cauza unei avarii

Echipele RAJA au intervenit pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală nr. 25 din localitatea Dridu. În vederea ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 19:45
(4264 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Cercetat penal pentru că și-a agresat soția

Luni, 16 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Căzănești au fost sesizați, de o femeie de 50 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost lovită de concubinul său în vârstă e 49 de ani. În ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 17:06
(4556 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În seara zilei de luni, 16 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, un autoturism care se deplasa pe DN2A-E60. La volanul autovehiculului a fost identificat un bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 16:45
(1668 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 17 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10857, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 16:40
(2418 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Reținut pentru furt calificat

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr de 22 de ani, din comuna Movilița, bănuit de comiterea a două infracțiuni de furt calificat. Luni, 16 august a.c., acesta fost reținut pentru 24 de ore și introdus ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 16:15
(1819 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Un tânăr fără permis a provocat un accident rutier

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 14/15 august a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza comunei Maia s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 18:00
(4049 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub efectul drogurilor

În acest week-end, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample activități de prevenire a accidentelor rutiere pe șoselele din județ. În timp ce efectuau un filtru rutier pe raza municipiului Fetești, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 17:40
(2291 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie a polițiștilor și jandarmilor

Țăndărei: Razie a polițiștilor și jandarmilor

Sâmbătă, 14 august a.c., polițiști ialomițeni, cu sprijinul jandarmilor ialomițeni au desfășurat o acțiune pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, dar și a prevenirii ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 17:30
(1992 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 16 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10851, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 16:30
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 15 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10849, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

15 August 2021, 16:30
(1856 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 14 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10842, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua ...[citește_toată_știrea]

14 August 2021, 17:15
(2697 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Dosar penal pentru că purta un cuțit asupra sa

Țăndărei: Dosar penal pentru că purta un cuțit asupra sa

În cadrul unei acțiuni desfășurată joi, 11 august a.c., pe raza orașului Țăndărei, jandarmii ialomițeni au identificat un tânăr, de 31 de ani, asupra căruia a fost găsit un cuțit cu lungimea de 52 cm, în ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 16:40
(6588 vizualizări - 11 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 13 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10841, fiind înregistrate 6 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 16:15
(1794 vizualizări - 1 comentariu)


lPJ Ialomița: Amenzi de 117 mii de lei, aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore polițiștii au intervenit la 92 evenimente, din care 86 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 10 infracțiuni și au aplicat 339 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 15:30
(2295 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Măsuri de siguranță pentru un week-end fără evenimente

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița au câteva recomandări pentru persoanele care aleg să-și petreacă acest week-end în zonele turistice. Astfel, este necesar ...[citește_toată_știrea]

13 August 2021, 11:30
(4483 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: La bugetul statului s-au încasat 176,56 milioane de lei

Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, în luna iulie 2021 s-au încasat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 176,56 milioane de lei, cu 93,9 ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 18:20
(2137 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 12 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10835, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 17:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 1,5 milioane de lei, obligații suplimentare la buget în urma controalelor

Inspectorii Activității de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna iulie 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost înregistrate 17 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 15:50
(4377 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident în zona Hermes

Slobozia: Accident în zona Hermes

Joi, 12 august a.c., pe raza municipiului Slobozia, pe DN2A (zona Hermes), s-a produs un accident rutier, fiind implicate 3 autoutilitare și un autoturism. Pompierii din Slobozia au intervenit de urgență ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 14:20
(1589 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Urziceni, intervenție la un accident în județul Buzău

Miercuri, 11 august a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Pitulicea/Buzău, în ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 13:20
(3701 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de grâu

Miercuri, 11 august a.c., pompierii Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs pe raza comunei Bărbulești. Au ars vegetație uscată, mărăciniș și lăstăriș ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 13:05
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru acordarea de sprijin financiar aferent măsurii de distilare a vinului în situații de criză

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în data de 10 august 2021, a fost publicat, în Monitorul Oficial Partea I, Ordinul nr. 178/2021, pentru aprobarea Normelor metodologice ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 12:10
(8342 vizualizări - 0 comentarii)


Racla cu moaștele Sfântului Cuvios Serafim de Sarov, la Bărcănești

În perioada 13-15 august 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Parohia Bărcănești organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Adormirii Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

12 August 2021, 11:10
(2786 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întreruperi ale furnizării de apă la Sudiți

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului de înmagazinare apă potabilă din localitatea Sudiți, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 12 august 2021, în ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 18:00
(3128 vizualizări - 0 comentarii)


Lista participanților la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021

În perioada 3-5 septembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Amara vor organzia cea de a 53-a ediție a Festivalul «Trofeul Tinereții». Marți, 10 august a.c., la Slobozia, s-a desfășurat etapa ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 17:00
(2467 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...