Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că la nivelul Ialomiței trăiesc aproximativ 10 mii de persoane cu handicap. 1500 dintre acestea au fost eva­luate și încadrate în grad de handicap doar anul trecut.

 

Sprijin pentru persoanele cu dizabilități Conform unei analize a DGASPC Ialomița, numărul persoanelor adulte cu dizabilități a crescut anual în ultimii 10 ani. Numai anul trecut, reprezentanții instituției au evaluat și încadrat în grade de handicap 1500 de cazuri noi. Așa se face... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 12:10 (5238 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Compensații financiare cerute Statului de rudele victimelor scandalului produs la Urziceni

Compensații financiare cerute Statului de rudele victimelor scandalului produs la Urziceni

Tribunalul Ialomița a înregistrat recent un dosar prin care rudele tinerilor uciși în urma scandalului provocat la Urziceni, în februarie 2025, cer compensații financiare Statului român. Valoarea despăgubirilor ar fi de aproximativ 130 mii de euro și sunt cerute în baza Legii nr. 211/2004, reactuali­zată anul trecut, privind unele măsuri pentru protecția victimelor infracțiunilor.

 

Solicitare întemeiată în baza infracțiunilor reținute de procurori Mutat din Ialomița la București, dosarul luptelor de stradă produse la Urziceni î... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 07:55 (5260 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăvara se curăță grădinile: cum gestionezi corect deșeurile vegetale?

Primăvara se curăță grădinile: cum gestionezi corect deșeurile vegetale?

O dată cu primele raze calde și explozia de culoare din grădini, demarăm și activitățile de curățenie. Strângem frunzele uscate, tăiem crengile rebele și
îndepărtăm resturile vegetale acumulate peste iarnă. Însă, întrebarea esențială se ridică firesc: cum gestionăm corect aceste deșeuri astfel încât să contribuim la un mediu mai curat și sănătos în întregul județ?
Reguli clare pentru o colectare responsabilă
Este important să reținem un aspect fundamental: deșeurile vegetale nu sunt gunoi menajer și nu trebuie aruncate la întâmplare. Abandonarea lor lângă
platfor­mele de gunoi sau, mai grav, în natură... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2025, 14:50 (6477 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Promovarea sănătății se face cu buget limitat

Ialomița: Promovarea sănătății se face cu buget limitat

Promovarea sănătății sau prevenția medicală ar trebui să fie un domeniu de activitate care să preocupe instituțiile de profil. În realitate, așa cum o confirmă oficialii Direcției de Sănătate Publică, «se află pe la sfârșitul listei fiecărei agende». Iar asta se traduce printr-un mare dezinteres, mai ales în ceea ce privește finanțarea unor activități de prevenție medicală. În tot acest timp, crește numărul bolilor metabolice, provocate de alimentația nesănătoasă, sau al bolilor infecțioase, pentru că oamenii nu înțeleg importanța vaccinurilor.

 

Bani puțini pentru prevenția medicală... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2025, 09:20 (6127 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri pentru «Zilele Municipiului Slobozia»

Pregătiri pentru «Zilele Municipiului Slobozia»

Administrația locală din Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, organizează în perioada 26-31 mai 2025 o nouă ediție a «Zilelor Municipiului Slobozia». Mesajul organizatorilor este de a pune în valoare «spiritul comunitar».

 

Un eveniment dedicat comunității Principalele activități care se vor desfășura cu ocazia «Zilelor Municipiului Slobozia» vizează festivități de recunoaștere a elevilor olimpici, spectacole de teatru, evenimente dedicate senio­rilor, precum și activități interactive pentru copii și tineri. ... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2025, 10:10 (11989 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul vizat de perchezițiile DIICOT privind delapidarea cu îngrășăminte și pesticide

Ialomița, județul vizat de perchezițiile DIICOT privind delapidarea cu îngrășăminte și pesticide

O importantă societate comercială, specializată în tranzacții cu pesticide și îngrășăminte utilizate în agricultură, a fost delapidată cu ajutorul unui angajat cu peste 7 milioane de lei. O amplă anchetă a fost deschisă de procurorii anti-mafia, iar investigațiile au ajuns și în județul Ialomița unde, în urmă cu o săptămână, au fost efectuate percheziții domiciliare.

 

Verificările sunt în curs Surse judiciare au confirmat faptul că cei care au sesizat organele judiciare ale Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2025, 12:05 (15286 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concedii medicale de 1,6 milioane de lei neachitate de CJAS Ialomița spitalului din Slobozia

Concedii medicale de 1,6 milioane de lei neachitate de CJAS Ialomița spitalului din Slobozia

Un control al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița a evidențiat decontarea ilegală a unei sume de 600 mii de lei către Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Oficialii unității medicale au recunoscut oficial situația și dau vina pe o eroare în ceea ce privește transmiterea unor facturi pentru realizarea deconturilor. Mai mult, aceștia au explicat faptul că au solicitat CJAS Ialomița ca suma să fie compensată din cei 1,6 milioane de lei pe care instituția îi are de plătit sub forma concediilor medicale neachitate. După o lungă corespondență instituțională, CJAS a decis să-și recupereze sumele în instanță. «Nu am înțeles reacția Casei, dar vom lăsa instanța... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2025, 07:55 (6506 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Firma de salubritate a Primăriei Urziceni cumpără statui de bronz

Firma de salubritate a Primăriei Urziceni cumpără statui de bronz

Salubritate Urziceni SRL este o firmă înființată de Primăria Urziceni pentru a presta servicii de salubrizare pe aria municipiului Urziceni. A fost înființată în 2020, cu obiectul principal de activitate «colectarea deșeurilor neperi­culoase». Ca fapt divers, raportat la anul fiscal 2024, firma de salubrizare a Primăriei Urziceni a înregistrat o cifră de afaceri de 6,195 milioane de lei, cu un profit net de puțin peste 300 mii de lei și având 40 de angajați. Potrivit pre­zentării proprii, «Salubrizare Urziceni are dotarea tehnică și experiența necesară pentru a presta o salubrizare eficientă, conformă unui sistem de mana... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2025, 14:10 (6395 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici pentru servicii de traducere, la Casa de Pensii Ialomița

Bani publici pentru servicii de traducere, la Casa de Pensii Ialomița

Casa de Pensii Ialomița a contractat, în 2023 și 2024, servicii de traducere de la mai multe firme din țară. Instituția motivează faptul că are nevoie de specialiști pentru a traduce ac­tele străine transmise în țară de cetățenii care primesc pensii comunitare, acordate de diferite state ale Uniunii Europene. Anul trecut, peste 200 de ialomițeni au beneficiat de astfel de drepturi.

 

Este nevoie de traducerea actelor Acordarea pensiilor comunitare se face în baza unor do­cumente legale, transmise de statele care acordă aceste drepturi ialomițenilor care... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2025, 08:05 (5676 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai mulți bani pentru Complexul Social din Cartierul Bora

Ședință de îndată a Consiliului Local Slobozia

Mai mulți bani pentru Complexul Social din Cartierul Bora

În urmă cu o săptămână, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe extraordinare de îndată, în cadrul căreia aleșii locali ai reședinței județului au avut de aprobat 16 proiecte de hotărâri. Una dintre aceste inițiative a vizat creșterea valorii proiectului privind construcția, în Cartierul Bora, al unui Complex Social. Astfel, investiția va costa 21,6 milioane de lei, cu 1,3 milioane mai mult decât a fost estimat inițial. Deși despre acest proiect se vorbește în spațiul public de aproape 3 ani, până acum acesta nu s-a finalizat. Administrația locală dă asigurări că se va încheia în următoarele 8 luni..... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2025, 09:55 (16832 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Universitatea București cere anularea diplomei de licență a unei foste studente care a dat mită la Bacalaureatul 2012

Proces la Tribunalul Ialomița

Universitatea București cere anularea diplomei de licență a unei foste studente care a dat mită la Bacalaureatul 2012

Urmările scandalului provocat de dosarul «Mită pentru BAC 2012» sunt resimțite abia acum de unii dintre elevii care, cu 13 ani în urmă, au dat mită pentru a promova examenul de maturitate. Universitățile la care s-au înscris des­chid procese civile prin care solicită anularea actelor de studii pe care le-au obținut, după finalizarea cursu­rilor de licență sau masterat. Un astfel de dosar a fost înregistrat recent la Tribunalul Ialomița, la soli­citarea prestigioasei Universități București. Oficialii instituției de învățământ au declarat că este a treia acțiune de acest gen pe care o inițiază și că vor acționa punctual, în... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 16:05 (245798 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

SPORT

Baraj tur/retur cu FC Voluntari

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-1

Baraj tur/retur cu FC Voluntari

În ultima rundă din play-out-ul Superligii din acest sezon, Unirea Slobozia s-a salvat de la o retrogradare directă, învin­gând-o dramatic pe Sepsi OSK cu 2-1. Cu un tehnician Mihalcea ce își anunțase plecarea «indiferent de rezultat» chiar înaintea meciului, Unirea și-a înfruntat adversara din Sfântu Gheorghe «acasă», la Clinceni, cu peste 2000 de suporteri slobozeni în tribune. A fost o at­mosferă frumoasă, o partidă bună și un rezultat satisfăcător chiar în ziua Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 18 mai 2025...

 

Redundanța lui Mihalcea... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 13:25 (6723 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneu pentru barajul de promovare în Liga Florilor

Handbal, Divizia A/play-off, CSM Unirea Slobozia-CSM Galați 27-27 (14-11)/CSU Știința București-CSM Unirea Slobozia 38-27 (17-9)

Turneu pentru barajul de promovare în Liga Florilor

Ultimele etape ale play-off-ului Diviziei A la handbal feminin au consemnat pentru CSM Unirea Slobozia un egal (obținut acasă miercuri, 14 mai a.c., în compania handbalistelor de la CSM Galați, scor 27-27) și o înfrângere, usturătoare, în deplasarea cu CSU Știința București (38-27). Jocul rezultatelor a făcut ca, într-un final, handbalistele CSM Unirea Slobozia să se califice la barajul de promovare în Liga Florilor... Revenind, miercuri, 14 mai 2025, CSM Unirea Slobozia a întâlnit CSM Galați, în penultima etapă a play-off-ului Diviziei A la handbal feminin. A fost un meci-spectacol, cei prezenți bucurându-se de un... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 10:10 (6046 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înainte să cumperi un telefon nou, treci pe la BSG. S-ar putea să găsești același model, mai ieftin!

advertorial

Înainte să cumperi un telefon nou, treci pe la BSG. S-ar putea să găsești același model, mai ieftin!

Produsele electronice second-hand nu mai sunt de mult o alegere de compromis. Cu testare profesională, garanție extinsă și prețuri substanțial mai mici decât cele din magazinele de retail, BSG Amanet&Exchange oferă o alternativă sigură și inteligentă. Într-o piață în care prețurile la electronice cresc constant, tot mai mulți români caută alternative mai inteligente la achizițiile clasice. Dacă îți dorești un telefon performant, dar nu vrei să plătești prețul de retail din magazine, merită să faci o oprire într-o agenție BSG Amanet&Exchange.
Garanție până la 2 ani... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 08:00 (11076 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul a plătit peste 70,7 milioane de lei pentru tratamentul bolnavilor cronici

Ialomița, în 2024

Statul a plătit peste 70,7 milioane de lei pentru tratamentul bolnavilor cronici

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut o analiză a fondurilor alocate prin Programele Naționale de sănătate bolnavilor cronici din județul nostru. Estimările instituției arată că, în 2024, peste 70,7 mi­lioane de lei au fost distribuiți pentru asigurarea medicației persoanelor diagnosticate cu boli cronice.

 

Fonduri de la Stat pentru bolnavii cronici În 2024, la nivelul județului Ialomița, potrivit estimărilor făcute de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, au fost acordate medicamente, în baza Programelor Naționale de Sănătate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2025, 12:15 (7279 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revocarea din funcție a fostei directoare a Servicii Publice SRL, atacată în instanță

Scandal la Primăria Slobozia

Revocarea din funcție a fostei directoare a Servicii Publice SRL, atacată în instanță

În baza unei Hotărâri a Consiliului Local Slobozia, aprobată la finele lunii martie 2025, Dorina Milea, directorul Servicii Publice Slobozia, a fost revocată din funcție ca «urmare a depășirii duratei de 4 ani a mandatului» conform actului administrativ prin care s-a luat această decizie. Dorina Milea este singurul dintre cei 4 directori ai societăților Primăriei Slobozia pentru care s-a aplicat o astfel de măsură. Conform aceluiași act administrativ, Hotărârea poate fi atacată în instanța de Contencios Administrativ, iar Dorina Milea a deschis deja o acțiune în acest sens. Procesul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

 ... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2025, 07:55 (32820 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

UPDATE: Ialomița încheie acest scrutin cu o prezență de 51,70%!

Alegeri Prezidențiale/Tur II, 18 mai 2025

UPDATE: Ialomița încheie acest scrutin cu o prezență de 51,70%!

5 posibile incidente electorale, în vizorul autorităților!

Secțiile de votare pentru Turul II al Alegerilor Prezidențiale s-au deschis duminică, 18 mai 2025, la orele 7,00. La 3 ore de la deschiderea acestora, prezența la vot se apropie de 10% în Ialomița. Exprimat în cifre, acest procent arată faptul că peste 20000 de persoane și-au exprimat deja opțiunile electorale. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au declarat oficial că procesul de vot în Ialomița a început fără incidente. 

 

Peste 20000 de ialomițeni s-au prezentat la urne!  Turul II al Alegerilor Prezidențiale 2025... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2025, 14:10 (17703 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Nicolae D. Cornățeanu, geniul agriculturii românești aruncat în temnițele comuniste

File din Istoria Ialomiței

Nicolae D. Cornățeanu, geniul agriculturii românești aruncat în temnițele comuniste

Chiar și astăzi, manualele de Istorie amintesc firav despre ororile pe care regimul comunist le-a comis o dată instaurat și în România. Mii de pagini de documente sunt mărturia represiunii regimului față de intelectualii și politicienii României din perioada cuprinsă între cele două Războaie Mondiale. Printre cei care au îndurat dizgrația autorităților, represiunea și groaza închisorilor comuniste s-a numărat și Nicolae D. Cornățeanu, călărășean cu moșie la Ghimpați, în județul Ialomița, considerat «geniu al agriculturii românești interbelice». Regimul a încercat să-l șteargă definitiv din istoria contemporană a țării, dar demersul... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2025, 14:05 (7157 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Teren de sport sintetic, reabilitat la Țăndărei

Teren de sport sintetic, reabilitat la Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei a reușit reabi­litarea integrală a singurului teren sintetic din oraș. Fondurile pentru execuție au fost alocate din bugetul local. Acest teren poate fi utilizat pentru desfășurarea activităților sportive de către cetățenii orașului.

 

Mișcare pentru cetățenii din Țăndărei Potrivit reprezentanților Primăriei Țăndărei, reabilitarea terenului sintetic din oraș reprezintă un proiect important pentru comunitate, ce are ca scop promovarea mișcării în rândul tinerilor, precum și adoptarea unui stil de viață sănătos. «Acest teren... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2025, 08:55 (4749 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Forum de afaceri româno-israelian, la Slobozia

Forum de afaceri româno-israelian, la Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a găzduit marți, 13 mai 2025, Forumul de afaceri româno-israelian. Evenimentul a fost realizat cu sprijinul Camerei de Comerț și Industrie România-Israel, al administrației județene și al Primăriei Slobozia.

 

Parteneriate cu mediul privat din Israel Scopul întâlnirii a fost acela de a aduce împreună reprezentații mediului de afaceri din Ialomița și Israel, precum și autoritățile locale. Totul cu scopul de a se crea linii de dialog necesare dezvoltării unor parteneriate strategice și a identificării unor noi oportunități... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2025, 14:05 (1794 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive pe raza municipiilor Urziceni și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, efective din toate structurile operative ale Poliției Urziceni au fost angrenate miercuri, 19 octombrie a.c., în executarea unor acțiuni și ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2011, 15:11
(12511 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița, fruntașă la încasări prin executare silită

În luna septembrie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, au fost emise peste 16300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:25
(13063 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A lovit un pieton beat

Poliția Fetești a fost sesizată marți, 18 octombrie a.c., cu privire la faptul că pe strada Călărași, din localitate, s-a produs un accident de circulație soldat cu o victimă. Astfel, în timp ce un tînăr ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:13
(9936 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Vlădeni: Șofer fără permis, urmărit de polițiști

Marți, 18 octombrie a.c., un șofer a încercat să evite un echipaj de poliție pe raza comunei Vlădeni. După urmărirea și oprirea sa, agenții de poliție au stabilit faptul că cel în cauză, un tînăr în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:09
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, cu permise anulate sau suspendate

Marți, 18 octombrie a.c., agenți din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au oprit pentru control, în trafic, un autoturism care circula pe DJ51C, din direcția Slobozia către comuna Gheorghe Doja. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:09
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:53
(5697 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Un bărbat și-a violat consăteanul

Polițiștii Secției Grivița au fost alertați, duminică, 16 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat, de 42 ani, din Scînteia, a fost agresat fizic de un consătean, de 39 ani. Ancheta ulterioară a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:25
(11140 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Adolescentă de 16 ani, lovită pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O adolescentă de 16 ani, din Amara, a fost luni, 17 octombrie, victima unui accident de circulație. Tînăra încerca să traverseze strada pe o trecerea de pietoni de pe bulevardul Unirii, din Slobozia, cînd ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:24
(8589 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DGFP Ialomița: 1,8 milioane lei, colectate prin răspundere în solidar

«În conformitate cu prevederile Codului de Procedură Fiscală, la nivelul Direcței Generale a Finanțelor Publice Ialomița s-au intensificat acțiunile de angajare a răspunderii solidare în cazul debitorilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:23
(7665 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Metoda «șmen» face victime printre vînzătoare

Un grup de patru persoane, cu vîrste cuprinse între 16 și 33 ani, a fost depistat de polițiștii Secției 3 Rurală Stelnica. Cei patru sînt autorii a două furturi comise la Movila. Potrivit polițiștilor, ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:22
(9060 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cu porcii la tîrg doar cu avizul medicului veterinar

Medicii sanitari veterinari atrag atenția că, în perioada 1 noiembrie-15 mai a.c., potrivit legislației, crescătorii de porci pot merge în tîrgurile autorizate să-și vîndă animalele vii. «Mișcarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:20
(13039 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident produs de alcool și neacordare de prioritate

Luni, 17 octombrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, incidentul s-a produs în timp ce un bărbat, de 40 ani, din localitate, aflat la volanul unui autoturism nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:07
(9004 vizualizări - 0 comentarii)


Copil dispărut din Constanța, găsit la Fetești

Luni, 17 octombrie, o echipa de siguranță publică polițist-jandarm, din Fetești, a depistat pe strada Călărași, din localitate, un minor, care în momentul observării echipajului de poliție, a încercat să ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:05
(9846 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Adolescenții condamnă etnobotanicele!», campanie de prevenire

«Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și-au canalizat atenția către prevenirea consumului de substanțe și/sau produse etnobotanice în rîndul ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:03
(8293 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 25 octombrie, ultima zi pentru depunerea formularelor de obligații fiscale

25 octombrie este ultima zi cînd contribuabilii își pot îndeplini obligațiile de depunerea a formularelor obligatorii. Astfel, potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice, contribuabilii trebuie să ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:01
(11256 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Hoți de sămînță de grîu

Vineri, 21 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins, între localitățile Maltezi și Cegani, doi tineri de 34, respectiv 30 ani, ambii din comuna Stelnica, care se deplasau pe biciclete. Fiecare dintre cei ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 08:54
(8323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Început de săptămînă cu șoferi depistați beți la volan

Luni, 17 octombrie, polițiștii au prins în trafic, pe raza județului, doi bărbați, domiciliați în Slobozia, respectiv Dridu, care se deplasau la volanul mașinilor personale, deși se aflau sub influența ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:30
(10198 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat fiind la volan, a lovit trei mașini parcate

Un bărbat de 24 ani a lovit duminică, 16 octombrie, trei autoturisme care se aflau parcate pe strada Ialomiței, din Slobozia. Potrivit polițiștilor, conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drager, dispozitivul ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:27
(12304 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copii de 13-14 ani, hoți de fier vechi

Cinci minori cu vîrste cuprinse între 13 și 14 ani, toți din Țăndărei, au fost prinși de polițiști, duminică, 16 octombrie, în timp ce transportau mai multe bucăți de tablă. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:09
(11015 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți-Tîrg: Cazan de țuică, furat de hoți

Un bătrîn de 75 ani din Fierbinți-Tîrg a alertat polițiștii din localitate despre faptul că, în ziua de 10 octombrie, hoții i-au furat un cazan de alcool și răcitorul acestuia, ambele din cupru, în valoare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:08
(17560 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Șoferiță fără permis

O tînără de 18 ani a fost prinsă de polițiști, în trafic, conducînd o mașină deși nu poseda permis de conducere. S-a întîmplat sîmbătă, 15 octombrie, la Amara, polițiștii constatînd că mașina îi fusese ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:08
(10166 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Call-center pentru cei ce lucrează sau vor să lucreze în Spania

Persoanele care doresc informații despre noile reglementări privind piața muncii din Spania, precum și cei care lucrează deja în această țară au, începînd cu data de 6 octombrie a.c., un serviciu de call ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:57
(14765 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: A fost lovită de un scuter

Sîmbătă, 15 octombrie, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Rădulești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Pe scurt, în timp ce o femeie de 41 ani, din Rădulești ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:53
(8940 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 18 mii de ialomițeni au redirecționat 2% din impozitul pe venit

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului, peste 18,5 mii de contribuabili au redirecționat 2% din impozitul pe venit aferent anului 2010. Procentual ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:52
(12968 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 67500 lei

În perioada 14-16 octombrie, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurate o serie de acțiuni pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Pentru neregulile constatate în trafic polițiștii rutieri au aplicat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:45
(11221 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Fără permis și băut, la volan

Deși nu avea permis de conducere, un bărbat de 38 ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști conducînd o mașină pe raza comunei Movilița. Mai mult, individul se afla sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:41
(9950 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Ciocîrlia și Adîncata

Sîmbătă, 15 octombrie, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciocîrlia. Focul s-a produs cel mai probabil ca ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:40
(12792 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un autoturism

Un bărbat de 64 ani, pasager într-un autoturism implicat într-un accident rutier, a fost rănit și transportat la Spitalul din Fetești pentru îngrijiri medicale. S-a întîmplat vineri, 14 octombrie, pe D ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:37
(12054 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective sporite de polițiști din Urziceni au desfășurat în zilele de 14 și 15 octombrie, o serie de acțiuni în sistem integrat dar și controale în locurile și zonele de interes operativ din mediul urban ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:35
(9787 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produse contrafăcute la «Sărbătorilor Toamnei»

În zilele de 14 și 15 octombrie, polițiștii feteșteni au vegheat la buna desfășurare a «Sărbătorilor Toamnei», ediția a II-a 2011. În cadrul activităților desfășurate, polițiștii au legitimat peste 110 ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:31
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...