Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Aroganța» unei șanse

Fotbal, SuperLiga/baraj de menținere/tur, FC Voluntari-Unirea Slobozia 2-1

«Aroganța» unei șanse

Cu un Mihalcea transferat ba la UTA, ba la Petrolul, mai nou la pachet și cu ceva jucători slobozeni, Unirea a disputat primul tur al barajului de menținere în SuperLiga luni, 26 mai 2025. Pe o vreme câinească cu o ploaie ce a căzut necontenit, jucătorii s-au chinuit la propriu să ofere un spectacol pentru cei puțin peste 500 de spectatori de pe Stadionul «Anghel Iordănescu» din Voluntari. S-a terminat 2-1 pentru gazde iar returul de «acasă», de la Clinceni, de luni, 2 iunie 2025, va fi decisiv pentru menținerea în sezonul viitor al SuperLigii.

 

Șansa, de partea ilfovenilor... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 13:55 (5948 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Turneu de Baraj pentru senioarele CSM Unirea Slobozia

Handbal

Turneu de Baraj pentru senioarele CSM Unirea Slobozia

După cum era de așteptat, s-a stabilit programul Turneului de Baraj pentru promovare/menținere în Liga Florilor handbal feminin. Competiția se va desfășura la Sfântu Gheorghe, în perioada 29-31 mai 2025, alături de CSM Unirea Slobozia la Turneu participând CSU Știința București, CSM Slatina precum și CSM Târgu Jiu. Astfel, handba­listele senioare CSM Unirea Slobozia vor juca o primă partidă joi, 29 mai a.c., de la orele 14,00, contra celor de la CSM Târgu Jiu (de la orele 12,00 urmând să se dispute meciul CSM Slatina-CSU Știința București), în timp ce vineri, 30 mai 2025, de la orele 14,00, elevele antrenorului Ion Ivan vor întâ... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 12:20 (4922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate meritorii pentru tenismenii CSM Unirea Slobozia

Tenis de câmp

Rezultate meritorii pentru tenismenii CSM Unirea Slobozia

Jucătoarele legitimate la Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, Maria Dogaru și Andreea Dedu s-au clasat pe prima poziție, respectiv a doua la Turneul «Cupa Municipiului Galați». Ambele tenismene au concurat la categoria 14 ani, Maria Dogaru reușind să câștige «Cupa Municipiului Galați». De asemenea, la băieți 14 ani, tenismenul legitimat la CSM Unirea Slobozia, Luca Apostol Petrescu a reușit să se poziționeze al doilea pe po­diumul competiției «Trofeul Ilie Năstase», eveniment desfășurat la Brăila. Mai mult, la seniori, talentatul tenismen CSM Unirea Slobozia, Ștefan Andreescu, a ajuns în Finala Turneului M15 ITF desfășurat la București... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 10:50 (4592 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Sabrerii Echipei Naționale, bronz la Cupa Mondială de la Madrid

Scrimă

Sabrerii Echipei Naționale, bronz la Cupa Mondială de la Madrid

Alcătuită din Iulian Teodosiu, Vlad Covaliu, Radu Nițu și George Dragomir, Echipa Națio­nală de sabie seniori a obținut medalia de bronz la etapa de Cupă Mondială de la Madrid, ultima competiție interna­țională înaintea Campionatelor Europene de la Genova (14-19 iunie 2025). Alături de sabrerul antrenat de Marin Cruțu la CSM Unirea Slobozia, George Dragomir, a urcat pe planșă și mai cunoscutul nostru concitadin, Iulian Teodosiu. Echipa Națională de sabie seniori a României a încheiat competiția de la Madrid învingând echipa Statelor Unite ale Americii în Finala mică cu scorul de 45-40.

... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 08:40 (6750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un pacient și-a tăiat venele în semn de protest că medicul a refuzat să-l consulte!

S-a întâmplat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un pacient și-a tăiat venele în semn de protest că medicul a refuzat să-l consulte!

bonus: Problemele pacienților, tratate cu indiferență

Situație disperată a unui pacient care ar fi trebuie să fie consultat luni, 26 mai 2025, la Cabinetul de Ortopedie al Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Dezamăgit de faptul că medicul din cabinet a refuzat să-i acorde îngrijiri medicale, bărbatul și-a tăiat venele! Din fericire a fost salvat de către echipa medicală a Unității de Primiri Urgențe. În ceea ce îl privește pe medicul respectiv, pe numele său Ștefan Anghel, acesta i-a întors spatele bărbatului, ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Conducerea unității medicale condamnă ferm comportamentul doctorului și spune că va iniția o anchetă internă. Nefericita întâ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 13:10 (24093 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că la nivelul Ialomiței trăiesc aproximativ 10 mii de persoane cu handicap. 1500 dintre acestea au fost eva­luate și încadrate în grad de handicap doar anul trecut.

 

Sprijin pentru persoanele cu dizabilități Conform unei analize a DGASPC Ialomița, numărul persoanelor adulte cu dizabilități a crescut anual în ultimii 10 ani. Numai anul trecut, reprezentanții instituției au evaluat și încadrat în grade de handicap 1500 de cazuri noi. Așa se face... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 12:10 (5239 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Compensații financiare cerute Statului de rudele victimelor scandalului produs la Urziceni

Compensații financiare cerute Statului de rudele victimelor scandalului produs la Urziceni

Tribunalul Ialomița a înregistrat recent un dosar prin care rudele tinerilor uciși în urma scandalului provocat la Urziceni, în februarie 2025, cer compensații financiare Statului român. Valoarea despăgubirilor ar fi de aproximativ 130 mii de euro și sunt cerute în baza Legii nr. 211/2004, reactuali­zată anul trecut, privind unele măsuri pentru protecția victimelor infracțiunilor.

 

Solicitare întemeiată în baza infracțiunilor reținute de procurori Mutat din Ialomița la București, dosarul luptelor de stradă produse la Urziceni î... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 07:55 (5262 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Primăvara se curăță grădinile: cum gestionezi corect deșeurile vegetale?

Primăvara se curăță grădinile: cum gestionezi corect deșeurile vegetale?

O dată cu primele raze calde și explozia de culoare din grădini, demarăm și activitățile de curățenie. Strângem frunzele uscate, tăiem crengile rebele și
îndepărtăm resturile vegetale acumulate peste iarnă. Însă, întrebarea esențială se ridică firesc: cum gestionăm corect aceste deșeuri astfel încât să contribuim la un mediu mai curat și sănătos în întregul județ?
Reguli clare pentru o colectare responsabilă
Este important să reținem un aspect fundamental: deșeurile vegetale nu sunt gunoi menajer și nu trebuie aruncate la întâmplare. Abandonarea lor lângă
platfor­mele de gunoi sau, mai grav, în natură... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2025, 14:50 (6479 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Promovarea sănătății se face cu buget limitat

Ialomița: Promovarea sănătății se face cu buget limitat

Promovarea sănătății sau prevenția medicală ar trebui să fie un domeniu de activitate care să preocupe instituțiile de profil. În realitate, așa cum o confirmă oficialii Direcției de Sănătate Publică, «se află pe la sfârșitul listei fiecărei agende». Iar asta se traduce printr-un mare dezinteres, mai ales în ceea ce privește finanțarea unor activități de prevenție medicală. În tot acest timp, crește numărul bolilor metabolice, provocate de alimentația nesănătoasă, sau al bolilor infecțioase, pentru că oamenii nu înțeleg importanța vaccinurilor.

 

Bani puțini pentru prevenția medicală... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2025, 09:20 (6129 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri pentru «Zilele Municipiului Slobozia»

Pregătiri pentru «Zilele Municipiului Slobozia»

Administrația locală din Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, organizează în perioada 26-31 mai 2025 o nouă ediție a «Zilelor Municipiului Slobozia». Mesajul organizatorilor este de a pune în valoare «spiritul comunitar».

 

Un eveniment dedicat comunității Principalele activități care se vor desfășura cu ocazia «Zilelor Municipiului Slobozia» vizează festivități de recunoaștere a elevilor olimpici, spectacole de teatru, evenimente dedicate senio­rilor, precum și activități interactive pentru copii și tineri. ... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2025, 10:10 (11991 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul vizat de perchezițiile DIICOT privind delapidarea cu îngrășăminte și pesticide

Ialomița, județul vizat de perchezițiile DIICOT privind delapidarea cu îngrășăminte și pesticide

O importantă societate comercială, specializată în tranzacții cu pesticide și îngrășăminte utilizate în agricultură, a fost delapidată cu ajutorul unui angajat cu peste 7 milioane de lei. O amplă anchetă a fost deschisă de procurorii anti-mafia, iar investigațiile au ajuns și în județul Ialomița unde, în urmă cu o săptămână, au fost efectuate percheziții domiciliare.

 

Verificările sunt în curs Surse judiciare au confirmat faptul că cei care au sesizat organele judiciare ale Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2025, 12:05 (15288 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concedii medicale de 1,6 milioane de lei neachitate de CJAS Ialomița spitalului din Slobozia

Concedii medicale de 1,6 milioane de lei neachitate de CJAS Ialomița spitalului din Slobozia

Un control al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița a evidențiat decontarea ilegală a unei sume de 600 mii de lei către Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Oficialii unității medicale au recunoscut oficial situația și dau vina pe o eroare în ceea ce privește transmiterea unor facturi pentru realizarea deconturilor. Mai mult, aceștia au explicat faptul că au solicitat CJAS Ialomița ca suma să fie compensată din cei 1,6 milioane de lei pe care instituția îi are de plătit sub forma concediilor medicale neachitate. După o lungă corespondență instituțională, CJAS a decis să-și recupereze sumele în instanță. «Nu am înțeles reacția Casei, dar vom lăsa instanța... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2025, 07:55 (6507 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firma de salubritate a Primăriei Urziceni cumpără statui de bronz

Firma de salubritate a Primăriei Urziceni cumpără statui de bronz

Salubritate Urziceni SRL este o firmă înființată de Primăria Urziceni pentru a presta servicii de salubrizare pe aria municipiului Urziceni. A fost înființată în 2020, cu obiectul principal de activitate «colectarea deșeurilor neperi­culoase». Ca fapt divers, raportat la anul fiscal 2024, firma de salubrizare a Primăriei Urziceni a înregistrat o cifră de afaceri de 6,195 milioane de lei, cu un profit net de puțin peste 300 mii de lei și având 40 de angajați. Potrivit pre­zentării proprii, «Salubrizare Urziceni are dotarea tehnică și experiența necesară pentru a presta o salubrizare eficientă, conformă unui sistem de mana... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2025, 14:10 (6395 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici pentru servicii de traducere, la Casa de Pensii Ialomița

Bani publici pentru servicii de traducere, la Casa de Pensii Ialomița

Casa de Pensii Ialomița a contractat, în 2023 și 2024, servicii de traducere de la mai multe firme din țară. Instituția motivează faptul că are nevoie de specialiști pentru a traduce ac­tele străine transmise în țară de cetățenii care primesc pensii comunitare, acordate de diferite state ale Uniunii Europene. Anul trecut, peste 200 de ialomițeni au beneficiat de astfel de drepturi.

 

Este nevoie de traducerea actelor Acordarea pensiilor comunitare se face în baza unor do­cumente legale, transmise de statele care acordă aceste drepturi ialomițenilor care... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2025, 08:05 (5676 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai mulți bani pentru Complexul Social din Cartierul Bora

Ședință de îndată a Consiliului Local Slobozia

Mai mulți bani pentru Complexul Social din Cartierul Bora

În urmă cu o săptămână, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe extraordinare de îndată, în cadrul căreia aleșii locali ai reședinței județului au avut de aprobat 16 proiecte de hotărâri. Una dintre aceste inițiative a vizat creșterea valorii proiectului privind construcția, în Cartierul Bora, al unui Complex Social. Astfel, investiția va costa 21,6 milioane de lei, cu 1,3 milioane mai mult decât a fost estimat inițial. Deși despre acest proiect se vorbește în spațiul public de aproape 3 ani, până acum acesta nu s-a finalizat. Administrația locală dă asigurări că se va încheia în următoarele 8 luni..... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2025, 09:55 (16863 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Universitatea București cere anularea diplomei de licență a unei foste studente care a dat mită la Bacalaureatul 2012

Proces la Tribunalul Ialomița

Universitatea București cere anularea diplomei de licență a unei foste studente care a dat mită la Bacalaureatul 2012

Urmările scandalului provocat de dosarul «Mită pentru BAC 2012» sunt resimțite abia acum de unii dintre elevii care, cu 13 ani în urmă, au dat mită pentru a promova examenul de maturitate. Universitățile la care s-au înscris des­chid procese civile prin care solicită anularea actelor de studii pe care le-au obținut, după finalizarea cursu­rilor de licență sau masterat. Un astfel de dosar a fost înregistrat recent la Tribunalul Ialomița, la soli­citarea prestigioasei Universități București. Oficialii instituției de învățământ au declarat că este a treia acțiune de acest gen pe care o inițiază și că vor acționa punctual, în... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 16:05 (245810 vizualizări - 31 comentarii)

SPORT

Baraj tur/retur cu FC Voluntari

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-1

Baraj tur/retur cu FC Voluntari

În ultima rundă din play-out-ul Superligii din acest sezon, Unirea Slobozia s-a salvat de la o retrogradare directă, învin­gând-o dramatic pe Sepsi OSK cu 2-1. Cu un tehnician Mihalcea ce își anunțase plecarea «indiferent de rezultat» chiar înaintea meciului, Unirea și-a înfruntat adversara din Sfântu Gheorghe «acasă», la Clinceni, cu peste 2000 de suporteri slobozeni în tribune. A fost o at­mosferă frumoasă, o partidă bună și un rezultat satisfăcător chiar în ziua Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 18 mai 2025...

 

Redundanța lui Mihalcea... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 13:25 (6724 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Turneu pentru barajul de promovare în Liga Florilor

Handbal, Divizia A/play-off, CSM Unirea Slobozia-CSM Galați 27-27 (14-11)/CSU Știința București-CSM Unirea Slobozia 38-27 (17-9)

Turneu pentru barajul de promovare în Liga Florilor

Ultimele etape ale play-off-ului Diviziei A la handbal feminin au consemnat pentru CSM Unirea Slobozia un egal (obținut acasă miercuri, 14 mai a.c., în compania handbalistelor de la CSM Galați, scor 27-27) și o înfrângere, usturătoare, în deplasarea cu CSU Știința București (38-27). Jocul rezultatelor a făcut ca, într-un final, handbalistele CSM Unirea Slobozia să se califice la barajul de promovare în Liga Florilor... Revenind, miercuri, 14 mai 2025, CSM Unirea Slobozia a întâlnit CSM Galați, în penultima etapă a play-off-ului Diviziei A la handbal feminin. A fost un meci-spectacol, cei prezenți bucurându-se de un... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 10:10 (6051 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Înainte să cumperi un telefon nou, treci pe la BSG. S-ar putea să găsești același model, mai ieftin!

advertorial

Înainte să cumperi un telefon nou, treci pe la BSG. S-ar putea să găsești același model, mai ieftin!

Produsele electronice second-hand nu mai sunt de mult o alegere de compromis. Cu testare profesională, garanție extinsă și prețuri substanțial mai mici decât cele din magazinele de retail, BSG Amanet&Exchange oferă o alternativă sigură și inteligentă. Într-o piață în care prețurile la electronice cresc constant, tot mai mulți români caută alternative mai inteligente la achizițiile clasice. Dacă îți dorești un telefon performant, dar nu vrei să plătești prețul de retail din magazine, merită să faci o oprire într-o agenție BSG Amanet&Exchange.
Garanție până la 2 ani... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2025, 08:00 (11079 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Statul a plătit peste 70,7 milioane de lei pentru tratamentul bolnavilor cronici

Ialomița, în 2024

Statul a plătit peste 70,7 milioane de lei pentru tratamentul bolnavilor cronici

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut o analiză a fondurilor alocate prin Programele Naționale de sănătate bolnavilor cronici din județul nostru. Estimările instituției arată că, în 2024, peste 70,7 mi­lioane de lei au fost distribuiți pentru asigurarea medicației persoanelor diagnosticate cu boli cronice.

 

Fonduri de la Stat pentru bolnavii cronici În 2024, la nivelul județului Ialomița, potrivit estimărilor făcute de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, au fost acordate medicamente, în baza Programelor Naționale de Sănătate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2025, 12:15 (7280 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22404 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17492 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(32849 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15387 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15601 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17922 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29856 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28634 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28514 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19305 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23679 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29774 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19803 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28470 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19621 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33934 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16205 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31514 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28679 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20740 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32097 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31363 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27895 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18863 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...