Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Azilul privat din Dridu a rămas fără beneficiari

Azilul privat din Dridu a rămas fără beneficiari

Potrivit unei informări venită din partea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, azilul Fundației «Punte între Generații», înființat la Dridu, a rămas fără beneficiari. Toate acestea din cauza faptului că unitatea nu a putut să se conformeze cu privire la măsurile de remediere impuse de autoritățile din Ialomița. Cei 21 de vîrstnici cazați aici au fost mutați în mai multe centre de pe raza Sectorului 3 din București sau preluați de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului, de pe raza aceluiași Sector al Capitalei.

Bătrînețe chinuită
... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 15:50 (7363 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Se încheagă echipa

Fotbal, Liga 3, Unirea Slobozia continuă amicalele

Se încheagă echipa

Unirea Slobozia a avut parte săptămîna trecută de 3 meciuri amicale. A fost un program încărcat prin care antrenorul Ion Ionescu a căutat soluții pentru următoarea formulă de joc. Două victorii și o înfrîngere reprezintă bilanțul celor 3 teste, unul deloc rău avînd în vedere nivelul a două dintre adversare. Ca aspecte pozitive, putem nota aportul ofensiv adus de cei doi jucători nou veniți în această vară, Dumitru și Răduca, dar și faptul că un prim 11 tinde să se cristalizeze.

Victorie cu Brăila, eșec cu Dunărea
Unirea a continuat seria meciurilor amicale, galben-albaștrii deplasîndu... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 14:25 (3575 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Conacul abandonat de la capătul lumii

Conacul abandonat de la capătul lumii

În Ialomița, zeci de monumente istorice se dărîmă în așteptarea lucrărilor de restaurare. Într-o situație similară se regăsește conacul pe care Alexandru Marghiloman l-a construit în satul Hagiești (comuna Sinești), la sfîrșitul secolului XIX. Aflat în proprietatea statului român, obiectivul a beneficiat vreme de 12 ani de 1 milion de lei pentru reabilitare. Șantierele au fost însă închise sistematic din cauza falșilor moștenitori ai marelui om politic, aceștia disputîndu-și conacul în instanță. Acum statul încearcă să facă rost de bani pentru a salva obiectivul. Însă toate demersurile au eșuat...

O bijuterie arhitectonică... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 14:10 (9076 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Rețeaua județeană VIP»

Bani europeni pentru integrare socială

«Rețeaua județeană VIP»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița (DGASPC) a obținut permisiunea de a extinde perioada de implementare a proiectului «Rețeaua Județeană VIP Voluntariat-Inițiative-Profesionalism pentru integrarea școlară și socială a copiilor vulnerabili» finanțat prin granturile SEE 2009-2014. Prelungirea perioadei de implementare a proiectului este justificată de riscul de abandon școlar pentru cele 35 de comunități locale implicate în proiect.

O inițiativă lăudabilă
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în parteneriat cu... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 13:35 (8245 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Crăciun a plecat, Nica l-a urmat

Handbalul slobozean agonizează așa cum s-a întîmplat și cu fotbalul în urmă cu 2 ani... Dacă la fotbal a fost Curtea de Conturi, la handbal cutia Pandorei a fost deschisă de Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Hibelor găsite de această instituție nu li s-a găsit leac, chiar dacă prin tîrg se vorbea despre o colaborare cu handbalistele în sistem PFA, care ar fi putut rezolva problema contractelor. Cert este că marți, 19 iulie, 12 fețe zîmbitoare, plus a 13-a, Cristina Oancea, la fel de veselă, dar încă în convalescență după operația de apendicită, au luat la mărunțit pista stadionului «1 Mai». Monitorizate de preparatorul fizic Marius Milea, Petrescu, Ion, Horobeț, Predoi, Simion, Toma... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 12:45 (5877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

2100 de locuri la liceele din Ialomița

2100 de locuri la liceele din Ialomița

După emoțiile Evaluării Naționale, absolvenții de gimnaziu care au susținut examenul află săptămîna aceasta la ce liceu au intrat, în urma admiterii computerizate. Instituțiile de învățămînt liceal din județ au avut disponibile pentru aceștia 2100 de locuri. Cea mai ofertată dintre acestea a rămas Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia.

2100 de locuri în liceele județului
După publicarea rezultatelor finale la Evaluarea Națională, absolvenții de gimnaziu din Ialomița au trecut prin focurile admiterii computerizate. Practic, în baza mediilor obținute la examenul național... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 11:20 (3546 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută șef de Protocol

Concursuri cu dedicație

Primăria Slobozia caută șef de Protocol

Numărul angajaților Primăriei Slobozia se ridică la aproximativ 700 de persoane. Dintre acestea, 150 de persoane fac parte din aparatul propriu al primarului, deservind exclusiv departamentele și direcțiile aflate în subordinea acestuia. Noul primar, Adrian Mocioniu, a organizat de la numirea sa în funcție nu mai puțin de 6 concursuri. Ultimul anunț postat confirmă faptul că instituția are nevoie urgentă de un «șef de Protocol»!

Angajați cîtă frunză și iarbă
Primăria Slobozia are, după Spitalul Județean, cel mai numeros personal. Astfel, în cadrul serviciului Public de Asistență... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2016, 21:40 (25423 vizualizări - 56 comentarii)

EVENIMENT

Administrația președintelui Moraru

Prima ședință a Consiliului Județean Ialomița în mandatul 2016-2020

Administrația președintelui Moraru

Vineri, 15 iulie 2016, plenul Consiliului Județean Ialomița s-a reunit în prima ședință ordinară a acestui mandat. În sală au fost prezenți 30 din cei 31 de consilieri aleși la 5 iunie 2016, iar proiectele de hotărîre supuse atenției au vizat probleme de interes general, dar și reglementări necesare bunei funcționări a administrației județene. Printre acestea se numără cel privind aprobarea documentației de atribuire a contractelor de achiziție publică de furnizare a produselor de panificație și produselor lactate în școli, precum și cel privind «aprobarea organigramei și statului de funcții ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia». Ședința a durat mai bine de 3 ore, pe fondul unor dispute... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2016, 17:35 (7247 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pragul falimentului

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pragul falimentului

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă din nou cu probleme financiare. Potrivit indicatorilor publicați pe site-ul Ministerului Sănătății și a raportărilor făcute de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, unitatea medicală dispune de fonduri doar pentru salariile celor peste 800 de angajați. Valoarea datoriilor acumulate a fost în luna mai 2016 de 1,2 milioane de lei. Deși este greu de recunoscut, situația este generată în principal de faptul că cel mai mare spital din Ialomița nu poate să deconteze serviciile medicale integral, din cauza lipsei specialiștilor...

Cum se pierd bani la spital... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2016, 14:05 (6437 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Agricultura ecologică se practică doar pe hârtie

În Ialomița

Agricultura ecologică se practică doar pe hîrtie

Fermierii din Ialomița au transformat agricultura ecologică într-un mit. În realitate, puține dintre suprafețele pe care au fost înființate culturi bio corespund criteriilor impuse de Ministerul Agriculturii în domeniu. Problemele se întîlnesc în cazul culturilor întinse pe suprafețe mari, care depășesc 100 de hectare. În urma controalelor s-a constatat faptul că, în aceste cazuri, plantele erau supuse tratamentelor chimice. Recent, inspectorii din cadrul Direcției pentru Agricultură Ialomița au aplicat amenzi de 45 mii de lei pentru abateri de la legislație. Motivele pentru care fermierii continuă să practice agricultură ecologică în aceste condiții sînt generate de prețul ridicat cu care se... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 22:05 (13501 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iusein Iuksel a rămas fără mandat

Nicăieri ca la Fierbinți

Iusein Iuksel a rămas fără mandat

Primarul orașului Fierbinți, Iusein Iuksel, a fost condamnat la 4 luni de închisoare cu suspendare. Pe cale de consecință, prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, a decis că mandatul acestuia «încetează de drept». Primarul Iusein Iuksel a refuzat să comenteze situația. Atribuțiile funcției de primar la Fierbinți au fost preluate de către viceprimarul Cîmpean Marius.

Condamnat și ales
Primarul orașului Fierbinți, Iusein Iuksel, a fost condamnat definitiv la 4 luni de închisoare cu suspendare, pe 3 iunie 2016, pentru «conflict de interese». La momentul respectiv, Curtea de Apel... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 21:35 (20897 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeul Județean de Istorie, o instituție în derivă

Scandal în Cultura din Slobozia

Muzeul Județean de Istorie, o instituție în derivă

Proaspăt încheiatul scandal din Cultura ialomițeană legat de schimbările șefilor din fruntea instituțiilor de profil a făcut loc altuia, care vizează activitatea Muzeului Județean Ialomița. O angajată a instituției îl acuză public de incompetență pe Florin Vlad, reînvestit în funcția de director al Muzeului de către Consiliul Județean Ialomița pentru următorii 4 ani. Ca reacție la acuzațiile care i-au fost aduse, Florin Vlad a replicat:«Este doar opinia doamnei Corbu. Noi la muzeu ne facem treaba foarte bine»...

Procese cîștigate împotriva Muzeului Județean
Scandalul dintre arheologul... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 20:50 (24039 vizualizări - 69 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Adolescent de 14 ani, recordman la dosare penale

Ialomița: Adolescent de 14 ani, recordman la dosare penale

Caz uluitor la Slobozia. Un adolescent care a împlinit recent 14 ani și poate răspunde penal se află în baza de date a Poliției cu 70 de dosare. El este suspect în numeroase anchete privind spargerile din autoturisme, fapte comise pe raza orașului. Tînărul-problemă provine dintr-o familie dezorganizată și are deficiențe comportamentale.

În vizorul Poliției de 3 ani Cazul adolescentului teribilist se află în atenția organelor judiciare încă de cînd acesta avea vîrsta de 11 ani. Pînă anul acesta, polițiștii sau procurorii nu puteau să ia măsuri împotriva acestuia întrucît, din cauza vîrstei... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 20:25 (4838 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urban Slobozia are autorizație de funcționare

Urban Slobozia are autorizație de funcționare

După 3 ani de funcționare în semiclandestinitate, Urban SA intră în legalitate. Potrivit informațiilor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, furnizorul de apă al Sloboziei a obținut autorizația sanitară de funcționare în urmă cu o lună.

Oficial ne merge bine Urban SA a obținut, pe 15 iunie 2016, autorizația sanitară de funcționare nr. 412 «pentru sistemul de alimentare cu apă al municipiului Slobozia cu program de conformare». Potrivit programului de conformare aprobat, operatorul se angajează să adopte o serie de măsuri menite să garanteze faptul că apa slobozenilor va rămîne... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 19:35 (4531 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

3 titluri pentru copiii Amarei

Campionatul Național de Lupte pe Plajă

3 titluri pentru copiii Amarei

Amara nu s-a bucurat în week-end-ul trecut doar de Festivalul Nămolului. Pe plaja «Zorilor» s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte pe Plajă adresat copiilor. A fost din nou o competiție cu o participare numeroasă și cu un public tot mai larg și mai avizat. Încetul cu încetul, luptele devin sportul numărul 1 în orașul-stațiune balneară. Astfel, în jur de 380 de mici luptători de la 50 de cluburi și-au încordat mușchii pe nisipul amărean, sub privirile conducerii centrale a Federației Române de Lupte, prezentă la fața locului. CS Amara a participat, la categoria copiilor născuți în perioada 2003-2004, cu 6 sportivi și la final toți au reușit clasări pe podium. Astfel, în concursul masculin... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 19:10 (4846 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piscinele din Ialomița, controlate de inspectorii DSP

Piscinele din Ialomița, controlate de inspectorii DSP

Inspectorii din cadrul Direcției de Sănătate Publică au demarat o serie de controale tematice ce vizează locurile special amenajate pentru îmbăiere în sezonul cald. Verificările au debutat la începutul acestei săptămîni și se vor desfășura periodic pînă la finele sezonului cald.

Controale la piscine
Potrivit datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, la nivelul județului Ialomița vor fi verificate un număr de 6 piscine și bazine, declarate ca locuri de îmbăiere pentru sezonul cald 2016. Trei dintre piscine se află în incinta stațiunii Amara, iar celelalte sînt deschise... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 18:25 (4418 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

În audiență la primarul Mocioniu

Premieră administrativă la Slobozia

În audiență la primarul Mocioniu

În fiecare joi, la orele 14,30, primarul Sloboziei are «program de audiențe». Joi, 7 iulie 2016, Adrian Mocioniu, noul primar al orașului, a onorat în premieră această obligație administrativă. Reporterii Independent au fost acolo pentru a consemna...

Mocioniu nu-i ca Stoica
Joi, imediat după orele 14,00, holul Primăriei era înțesat de contribuabili înșirați cuminți pentru audiențele noului primar. Audiențele încep «la și jumate», dar e bine să fii mai devreme. Tot «la și jumate» apare și Adrian Mocioniu. Are un aer marțial! Nu zîmbește ca Stoica, nu se bate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 18:10 (7916 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionel Gae are vilă la Slobozia

Alesul gospodar își face iarna car și vara... casă!

Ionel Gae are vilă la Slobozia

Ionel Gae este vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. El a candidat pe listele ALDE pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. Și face naveta la Hîrșova, pentru că vila sa de pe Prelungirea Rahova din Slobozia nu e gata. Dar pînă la toamnă mai e puțin...

ALDE Gae, vicepreședinte navetist
Anonimul Ionel Gae, unul dintre cei mai șterși candidați care a alergat vreodată pentru fotoliul de primar al Sloboziei este vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. A ajuns acolo printr-un fericit concurs de împrejurări, fiind singura alternativă de înlocuire a deputatului... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 17:40 (10132 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Înjunghiată de soț cu șurubelnița

La Țăndărei

Înjunghiată de soț cu șurubelnița

Scene de coșmar petrecute în sînul unei familii din Țăndărei. Deranjat de faptul că soția vrea să-l părăsească, un bărbat și-a înjunghiat nevasta cu o șurubelniță. Femeia a ajuns de urgență la spital, iar soțul agresor a fost arestat preventiv pentru tentativă de omor. În ciuda acestei măsuri, violența domestică rămîne una dintre problemele greu de gestionat de către autorități.

Și-a vărsat supărarea pe soție
Deși legislația din România prevede o lege specială prin care este combătută violența în familie, derapajele de sistem sînt întîlnite la tot pasul. Iar Ialomița se înscrie... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 17:25 (3089 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia în pregătiri

Încălzire cu Abatorul

Vecinul de lîngă casă niciodată nu te lasă. Întrucît Unirea Ion Roată nu s-a reunit pentru confruntarea cu omonima din Slobozia, galben-albaștrii s-au confruntat la startul seriei amicalelor cu concitadina Abatorul. Fotbaliștii echipei de Liga a IV-a au răspuns, cu drag și poftă de a lua goluri, invitației uniriștilor, așa că a ieșit un spectacol pe placul publicului. Puștii lui Ion Ionescu s-au întrecut în goluri, fiind completați de noua achiziție, Adrian Răduca. Echipa din eșalonul al treilea a trecut de Abatorul cu un categoric 7-0. Marc Khalil a demonstrat cu o dublă că va rămîne și în sezonul următor un atacant pe care Unirea poate pune bază. Se anunță o concurență acerbă pe acest post.... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 17:20 (3052 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5103 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11571 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6160 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5045 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8058 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...