Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Sufleorul-fotograf

Sufleorul-fotograf

De mai bine de 20 de ani, Ion Tăbăcaru stă ascuns după cortina Teatrului din Buzău. Este văzut și auzit doar de actorii de pe scenă. Trecut bine de prima tinerețe, le-a mărturisit locuitorilor din Slobozia secretele meseriei de sufleor la teatru. Totul în cadrul unei inedite expoziții de fotografii, realizate chiar de el.

Vocea care șoptește teatru
La cei 71 de ani ai săi, Ion Tăbăcaru a strîns cele mai frumoase fotografii pe care le-a realizat în ultimii ani și a venit cu ele la Slobozia. Le-a expus pe toate în incinta Galeriilor Arcadia ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel ... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2016, 12:20 (3217 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav accident la Slobozia

Microbuz cu pasageri, lovit de un tir

Grav accident la Slobozia în după-amiaza zilei de vineri, 27 mai 2016. Un microbuz cu pasageri a fost lovit de un tir, în zona cimitirului Bora. La fața locului au ajuns echipajele paramedicilor SMURD, dar și polițiștii care fac verificări pentru a stabili cauzele incidentului.
O persoană a murit Din primele informații se pare că în urma evenimentului rutier o persoană și-a pierdut viața, iar alte cîteva au fost rănite. Echipajele paramedicilor SMURD acordă îngrijiri medicale celorlalți răniți rezultați din accident. Mai mult, se pare că traficul în zonă a fost blocat. Polițiștii din cadrul... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2016, 18:05 (12300 vizualizări - 9 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

EVENIMENT

CJAS Ialomița a plătit 7,5 milioane de lei pentru bolnavii tratați în Europa

În ultimii 4 ani

CJAS Ialomița a plătit 7,5 milioane de lei pentru bolnavii tratați în Europa

Lipsa medicilor și condițiile precare din spitalele românești îi fac pe tot mai mulți ialomițeni să se trateze în străinătate. Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, în ultimii 4 ani, peste 1000 de persoane din județ au făcut solicitări pentru a beneficia de tratamente medicale în țări ale Uniunii Europene. Costurile intervențiilor medicale au fost imense, ridicîndu-se la valoarea de 7,5 milioane de lei.

Europa ne tratează bolnavii
Realitatea din spitalele românești este crudă. Lipsa de medici, aparatură medicală, condițiile de cazare și faptul... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 23:05 (4317 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei are o stație de epurare de 4 milioane de euro

RAJA Constanța își confirmă blazonul

Țăndărei are o stație de epurare de 4 milioane de euro

RAJA Constanța a inclus orașul Țăndărei pe lista scurtă a localităților ialomițene cu peste 10 mii de locuitori care beneficiază de stații de epurare a apei. Investiția a fost inaugurată vineri, 20 mai 2016, și reprezintă rodul a peste 2 ani de eforturi administrative și guvernamentale. «Este o investiție absolut necesară pentru locuitorii din ºăndărei și ne bucurăm că am decis să delegăm gestiunea acestui serviciu către RAJA Constanța» a declarat primarul Cristian Roman la inaugurarea investiției. Valoarea acestei investiții se ridică la aproximativ 4 milioane de euro, din care 1,4 milioane au fost suportate de către RAJA Constanța.

Un sfert din investiții pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 20:20 (6562 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 2000 de ialomițeni sunt pe «lista rușinii» la Fisc

Peste 2000 de ialomițeni sînt pe «lista rușinii» la Fisc

Agenția Națională de Administrare Fiscală a făcut publică, în urmă cu o săptămînă, lista cu numele persoanelor fizice care au datorii la buget. În Ialomița există un număr total de 2657 de restanțieri, care au de  achitat suma de 26,3 milioane de lei. Cea mai mare datorie o are un bărbat din Căzănești care trebuie să înapoieze Statului suma de 1,5 milioane de lei. Reprezentanții Fiscului ialomițean susțin că vor începe măsurile de executare silită a tuturor datornicilor.

Debitorii ANAF Potrivit Agenției Naționale de Administrare Fiscală la nivelul întregii țări există peste 18... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 19:05 (8905 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Taifun pe «1 Mai»

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Viitorul Domnești 5-0

Taifun pe «1 Mai»

Sîmbătă, 21 mai, în cadrul campionatului Ligii a III-a s-au confruntat la Slobozia două dintre cele mai tinere echipe ale acestui eșalon: Unirea din localitate și Viitorul Domnești. Vecine de clasament, atît trupa ialomițeană cît și cea ilfoveană au căutat ca, după acest meci, să se claseze pe poziția a IV-a. Antrenorul Unirii, Ion Ionescu, a conceput o formulă oarecum inedită de echipă, plasîndu-i în benzile laterale ale apărării pe Ibrian și Drăguț, în vreme ce la acoperire au făcut tandem veteranii Macare și Soare. Astfel, galben-albaștrii Sloboziei au jucat în următoarea formulă: Cristică-Ibrian, Lazăr, Hristian, Drăguț (Lemnaru)-Soare, Macare-Topală, Teodorescu (Gherasim), Toma-Khalil (Stanciu... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 17:40 (4994 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Păstrați Slobozia în Ligă!

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia pregătește barajul

Păstrați Slobozia în Ligă!

Unirea Slobozia se pregătește să încheie al doilea sezon în Liga Națională de handbal feminin, unul măcinat de evenimente nefericite și de accidentări. Două meciuri ne despart de cea de-a treia prezență consecutivă în elită. La finele acestei săptămîni, în Pitești, va debuta turneul de baraj pentru menținerea/promovarea în Ligă. Pentru Simion, Carabulea, Dăscălete, Drăguț și Băcăoanu este a doua experiență de acest gen în tricoul Unirii. De la ele, dar și de la celelalte componente ale Sloboziei, venite în echipă în acest an, ne dorim o comportare cel puțin la fel de bună ca anul trecut. Atunci, Unirea a trecut de Știința București și de CSM Slatina, păstrîndu-și poziția în primul eșalon. În acest... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 15:35 (4982 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Codașele așteaptă barajul Andrășeștiului

După cum spuneam săptămîna trecută, emoțiile legate de titlul de campioană a Ligii IV-a ialomițene s-au spulberat definitiv. Echipa lui Robert Tereacă, Andrias Andrășești, ține totuși să nu-și iasă din mînă, iar sîmbătă, 21 mai 2016, în cadrul etapei a 27-a, a legat o nouă victorie, victimă căzîndu-i Viitorul Axintele. «Andrășeștiul este noua campioană, dar era prea devreme să o premiem la meciul cu Axintele... O vom face la ultimul joc pe teren propriu, pentru că altfel riscăm să uite și să-și piardă din concentrare...» glumește Mihai Basarab, șeful AJF Ialomița. Le urăm de pe acum celor din Andrășești baftă la baraj, promovarea lor în Liga a III-a fiind așteptată cu sufletul la gură și de echipele... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 13:25 (3338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Majorarea tarifului pentru deșeurile menajere a fost respinsă

Vești bune pentru slobozeni

Majorarea tarifului pentru deșeurile menajere a fost respinsă

Consiliul Local Slobozia a respins vineri, 20 mai 2016, solicitarea Polaris M Holding de majorare a tarifului pentru depozitarea deșeurilor menajere. Solicitarea survine ca urmare a exercitării de către firma Vivani Salubritate a poziției de forță în care se află la acest moment. Reamintim că această firmă deține singurul depozit de colectare a deșeurilor menajere autorizat din regiune. Decizia consilierilor locali slobozeni adîncește criza în care se află Slobozia de peste 2 luni. La ședința de Consiliu Local a fost prezent și prefectul județului Ialomița, Gigi Petre. Acesta a pledat pentru «identificarea unei soluții imediate care să nu pericliteze sănătatea populației...».

Consiliul Local se leapădă de responsabilitate... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 11:40 (7041 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CSS Slobozia, junioare IV

Locul 6 la turneul semifinal

Pe 21 și 22 mai 2016 București a găzduit meciul uneia dintre grupele turneului semifinal de junioare IV, grupă din care a făcut parte și CSS Slobozia. Echipa noastră a avut încă din start ghinionul unei trageri la sorți nefavorabile, picînd în serie cu CSM București, Rapid București și LPS Pitești. Chiar și la acest nivel, CSM București are o trupă bine articulată, în vreme ce junioarele IV ale CSS Slobozia se află în majoritatea lor la primul an competițional al acestei categorii de vîrstă. Astfel, micuțele handbaliste pregătite de Ionela Chiru au pierdut confruntările cu CSM București și Rapid, impunîndu-se doar în jocul cu LPS Pitești, cu scorul de 14-12. Prin urmare, au evoluat în meciul pentru... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 10:35 (4862 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A amenințat că își dă foc în fața Parchetului

Slobozia: A amenințat că își dă foc în fața Parchetului

În cursul dimineții de marți, 24 mai, un ialomițean nemulțumit de stadiul unui dosar aflat în lucru la Parchetul de pe lingă Tribunalul Ialomița a amenintțat că își va da foc. Incidentul a avut loc în jurul orei 8,00, la acest moment situația fiind sub control.

Sinucidere «ratată» Marți, 24 mai 2016, la ora 8,00, un bărbat din Orboiești s-a postat pe treptele Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și a amenințat că își va da foc. Cetățeanul a declarat că este nemulțumit de stadiul anchetei într-un dosar instrumentat de instituție. Pentru prevenirea unei posibile tragedii au fost... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2016, 12:20 (7036 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Concursuri de familie» la IPJ Ialomița

«Concursuri de familie» la IPJ Ialomița

În urmă cu o săptămînă, Inspectoratul General al Poliției Române a făcut publică lista candidaților care au cîștigat concursul privind recrutarea din sursă externă. La nivelul județului Ialomița, doar 43 de persoane au reușit să promoveze examenele. Printre cei care vor deveni agenți la secțiile de Poliție din județ se numără și soțiile sau copiii unora dintre polițiștii angajați în cadrul structurilor IPJ Ialomița. Oficialii instituției susțin însă că demersul este unul legal...

Nicio notă de 10
Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o campanie națională de recrutare... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2016, 22:50 (7499 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița trimite în clasa pregătitoare peste 2600 de elevi

Din toamna anului 2016

Ialomița trimite în clasa pregătitoare peste 2600 de elevi

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut o statistică a elevilor care vor intra în clasele pregătitoare formate în viitorul an școlar, 2016-2017. Potrivit datelor statistice, din toamnă, 2664 de elevi vor intra pentru prima dată pe porțile școlilor din județ. Mai mult, Ministerul Educației nu mai acceptă excepții de la înscrierea în învățămîntul primar. Astfel, copiii nu vor mai putea sări de clasa pregătitoare pentru a începe școala direct în clasa I...

«Totul este pregătit, școala poate să înceapă!» Potrivit metodologiei aprobată de Ministerul Educației, înscrierile în clasa... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2016, 21:15 (4355 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haos în administrația locală din Ialomița

Haos în administrația locală din Ialomița

Aleșii ialomițenilor par dezinteresați de soarta celor care i-au confirmat în funcție. Cel puțin așa reiese din rapoartele ultimului control al Prefecturii Ialomița care a vizat activitatea din administrația publică locală. În multe localități ale județului consilierii locali nu organizează ședințe ordinare sau absentează nemotivat de la acestea... În alte cazuri, aceștia au aprobat hotărîri pe care nu le-au pus în executare. Iar exemplele pot continua...

12 luni de controale La fiecare început de an, consilierii juridici din cadrul Serviciului Juridic al Prefecturii Ialomița stabilesc... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2016, 19:05 (5373 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criza vaccinurilor afectează și județul Ialomița

Criza vaccinurilor afectează și județul Ialomița

Aproximativ 5000 de copii din Ialomița s-ar putea îmbolnăvi de afecțiuni grave precum difteria, tetanosul sau hepatita B din cauza lipsei de vaccin. Direcția de Sănătate Publică Ialomița așteaptă să primească dozele din partea Ministerului Sănătății. Situația durează de mai bine de 3 luni...

Copii lăsați nevaccinați Potrivit reprezentanților Direcției de Sănătate Publică Ialomița, județul nostru are nevoie de vaccin Hexavalent și Tetraxim, necesar imunizării copiilor de 2, 4 și 11 luni. Cele două tipuri de vaccin ajută la combaterea unor boli grave precum tetanosul, tusea convulsivă... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2016, 15:10 (5426 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Raiul florilor

Raiul florilor

În anul 2012, pe DN 2A, la Andrășești, o familie cu spirit antrepronorial a decis să-și transforme sera de legume în seră de flori ornamentale. În 2016, poarta soților Dinu a devenit loc de pelerinaj pentru ialomițenii iubitori de frumos. Mușcate, petunii, panseluțe, salvii, dalii, azalee, begonii, hortensii, cîrciumărese, iriși... Flori despre care nimeni n-a auzit vreodată, hibrizi multicolori, specii unice... Un rai al florilor din care nimeni nu pleacă cu mîna goală și unde pînă și turiștii aflați în drum spre mare aleg să se oprească pentru a se bucura preț de o clipă.

La poarta raiului... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2016, 13:40 (6599 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Moarte învăluită în mister la Gârbovi

Moarte învăluită în mister la Gîrbovi

Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița fac cercetări cu privire la moartea în condiții suspecte a unei femei, din localitatea ialomițeană Gîrbovi. Femeia a fost găsită carbonizată în propria casă și, din primele date, se pare că ea ar fi fost arsă de vie de soțul său.

Cercetările sînt în curs Din datele anchetatorilor se pare că femeia care a ars ca o torță avea probleme cu alcoolul. Ea era cunoscută în toată localitatea Gîrbovi drept mare amatoare a licorilor bachice. A fost internată de cîteva ori la dezalcoolizare, însă niciunul dintre tratamentele la... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2016, 20:05 (11994 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozenii vor plăti 1 leu în plus pentru colectarea deșeurilor menajere

Slobozenii vor plăti 1 leu în plus pentru colectarea deșeurilor menajere

Vineri, 13 mai 2016, Vivani Salubritate a decis să refuze colectarea deșeurilor menajere, serviciu asigurat de către Polaris M Holding Slobozia. După 48 de ore, situația a fost deblocată, dar colectarea deșeurilor este condiționată de majorarea tarifelor. Reprezentații Polaris M Holding susțin că decizia de majorare a tarifelor urmează să fie supusă atenției consilierilor locali în cadrul următoarei ședințe de Consiliu Local. Reamintim că Vivani Salubritate a denunțat unilateral contractul cu Polaris M Holding în luna aprilie și a majorat tariful pentru colectarea deșeurilor menajere de la 9 la 16 euro per tonă...

Războiul comunicatelor de presă... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2016, 21:25 (7179 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Stoica recunoaște eșecul instituțional

E oficial

Administrația Stoica recunoaște eșecul instituțional

Administrația locală a publicat recent un chestionar «privind satisfacția contribuabililor municipiului Slobozia». Chestionarul oferă rezultate relevante privind gradul de nemulțumire al locuitorilor orașului Slobozia și oferă informații relevante cu privire la orizontul de așteptare imediat.

Chelul își pune singur mîna în cap
Potrivit informațiilor noastre, chestionarul a fost realizat în perioada 1 martie-1 aprilie 2016 și poartă sigla instituției. Cele 6 întrebări la care au răspuns slobozenii vizează nivelul de transparență al instituției, calitatea serviciilor oferite, precum... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2016, 20:25 (8297 vizualizări - 17 comentarii)

REPORTAJ

Je suis MIRUNA!

Je suis MIRUNA!

Învățatul nu ajută la nimic. Școala e pentru tocilari. Ai carte, n-ai parte. Și totuși... În fiecare an, în liceele ialomițene, peste 200 de elevi demonstrează contrariul. Sînt premianții concursurilor școlare, olimpicii naționali ai probelor de Limbă Română, Matematică, Chimie, Fizică, Lingvistică, Informatică... Au ales drumul cel lung, cel al învățăturii. O fac pentru ei, pentru profesorii care îi îndrumă, o fac pentru că au descoperit că învățatul nu e o rușine, că sistemul de învățămînt românesc, așa imperfect cum e, poate aduce satisfacții. Oana Miruna Măchiță este unul dintre acești 200 de elevi, care reușesc anual performanțe unice. Ea a decis să învețe Limba Franceză și, grație rezultatelor... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2016, 19:35 (5147 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, polițistii ialomițeni au reușit să intercepteze o captură de 3000 de pachete de țigări. La miezul nopții, polițiștii din Fetești au oprit în trafic un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:10
(11718 vizualizări - 0 comentarii)


«Cei mai frumoși ani» ai deputatului Cristina Pocora

«Cei mai frumoși ani» ai deputatului Cristina Pocora

O nouă ediție a balului «Celor mai frumoși... ani» se va desfășura la acest sfîrșit de săptămînă la Fetești. Evenimentul este dedicat elevilor din liceele din Fetești și Țăndărei și se află la a doua ediție ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:04
(11349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan, accidente, ilegalități

Sîmbătă, 11 decembrie, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe raza municipiului s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:02
(8744 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cartușe cu glonț, deținute ilegal

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat sîmbătă, 11 decembrie, un bărbat, de 55 de ani, din Urziceni, care deținea fără drept 158 de cartușe cu glonț de calibru 5,6 mm ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:01
(10682 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni glonț


Slobozia: Liniștea publică, asigurată în sistem integrat

În perioada 10-12 decembrie, efective din cadrul Poliției Slobozia în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 17:59
(7664 vizualizări - 0 comentarii)


Modificări legislative pentru șomeri

«Începînd cu data de 1 ianuarie 2011, procentul de 75% pentru calculul indemnizației de șomaj se va aplica la valoarea indicatorului social de referință în vigoare la data stabilirii dreptului și nu la ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:04
(15162 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente și incendii la sfîrșit de săptămînă

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 10 decembrie, locuințele sociale din cartierul Catanga al orașului Urziceni au fost în pericol. Doi plopi, înalți de aproape 20 de metri și sprijiniți de un alt ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:03
(12711 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol caritabil organizat de Asociația Tinerilor din Ialomița

Joi, 16 decembrie, la orele 11,00, Asociația Tinerilor din Ialomița organizează un mini-spectacol cu scop caritabil denumit strategic «De Crăciun, împreună prin artă». Potrivit organizatorilor, scopul spectacolului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:01
(14786 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accidentat pe trecerea de pietoni

Un bătrîn de 74 de ani a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza comunei Lilieci. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 74 de ani, din localitatea Sinești s-a angajat în traversarea străzii pe trecerea ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 10:42
(12479 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Șofer băut la volan

Un bărbat din Urziceni a fost prins conducînd băut. Individul de 34 de ani a fost identificat aseară, 9 decembrie, pe o stradă din localitatea Urziceni. Pentru că mirosea a băutură, bărbatul a fost testat ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 09:12
(12200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cu permisul suspendat, la volan

Aflați în supravegherea traficului rutier, polițiștii slobozeni au oprit pentru un control de rutină o mașină, înmatriculată în județul Călărași, condusă de un bărbat, de 43 de ani. Pentru că nu avea permisul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 08:31
(13234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au furat plăci de azbociment cu căruța

Joi, 9 decembrie, polițiștii slobozeni au observat o căruță ce se deplasa pe DN2A, în atelaj aflîndu-se 7 bărbați. Mai mult, controlînd căruța, polițiștii au descoperit mai multe plăci de azbociment și ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 07:22
(9961 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Autoturismele furate din străinătate și ajunse pe teritoriul județului nostru au fost din nou «ținta» polițiștilor ialomițeni. În acest sens, polițiștii au organizat o acțiune în Urziceni, în noaptea de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 17:42
(12801 vizualizări - 0 comentarii)


Tinerii angajați în sistemul medical și în învățămînt pot cumpăra locuințe potrivit legii ANL

Tinerii angajați în sistemul medical și în învățămînt vor putea achiziționa locuințe ANL conform prevederilor Legii 152/1998, privind înființarea Agenției Naționale pentru Locuințe cu modificările și completările ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 10:05
(15812 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Elena Udrea ANL


Slobozia: Recital dedicat memoriei poetului Adrian Păunescu

Slobozia: Recital dedicat memoriei poetului Adrian Păunescu

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», miercuri, 15 decembrie 2010, va fi organizat evenimentul «Oameni de zăpadă». În fapt, acțiunea va fi dedicată ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 09:00
(13278 vizualizări - 1 comentariu)


Avertizare Cod Galben

Pentru intervalul 9 decembrie, orele 20.00-10 decembrie, orele 12.00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben în întreaga țară. Potrivit ANM, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 18:48
(14027 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism furat din Italia, identificat de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 8 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat un autoturism care figura ca sustras din Italia. Deținătorul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 18:17
(12887 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Peste 7300 pachete de țigări cu timbre de Republica Moldova, confiscate. Șoferul «transportator», arestat

Urziceni: Peste 7300 pachete de țigări cu timbre de Republica Moldova, confiscate. Șoferul «transportator», arestat

În cursul zilei de miercuri, 8 decembrie a.c. în jurul orei 11.00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism înmatriculat în județul Botoșani, condus de un ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:12
(10249 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Tînăr fără permis, prins de polițiști în trafic

În cursul dimineții de miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, polițiștii din Căzănești au identificat în trafic un autoturism înmatriculat în străinătate la volanul căruia se afla un tânăr de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:11
(13628 vizualizări - 1 comentariu)


Handbal: Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Handbal: Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Unirea Slobozia a depășit miercuri, 8 decembrie, de o manieră categorică pe Spartac București. Așa cum de altfel ne așteptam, în meciul contînd pentru etapa a XII-a din campionatul eșalonului secund de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:01
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Țăndărei

În cursul nopții trecute, în intervalul orar 22.00-02.30, efective din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au organizat o acțiune ce a avut drept scop prevenirea și combaterea furturilor de și din autoturisme ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:00
(14243 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14333 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10949 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15668 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14513 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7570 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14894 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...