Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

Poliția Rutieră notifică, Primăria Slobozia acționează

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

În urmă cu o săptămână, Primăria Slobozia a dat startul lucrărilor de asfaltare a porțiunii din DN21, cunoscută și sub numele de Șoseaua Brăilei, pe care o are în administrare. În spatele lucrărilor se ascund însă 7 notificări ale Serviciului Rutier Ialomița, privind reparația porțiunilor de drumuri naționale pe care administrația reședinței ju­dețului le are în grijă. În trecut, Poliția Rutieră a dat și amenzi pentru indiferența pe care Primăria Slobozia a afișat-o față de starea acestor drumuri. Lucrările actuale, cel mai probabil, ar fi început sub presiunea unor posibile sancțiuni contravenționale.

 

Șosele în administrare, reparații mai puține... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 15:10 (7399 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

De mai bine de un an, locuitorii de pe strada Vechea Matcă din municipiul Slobozia încearcă să blocheze un proiect imobiliar care le-ar da peste cap liniștea. Oamenii au făcut numeroase petiții către Primăria Slobozia, însă demersurile nu le-au fost luate în seamă. În urmă cu o săptămână, au fost prezenți în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, în cadrul căreia fost a promovat un proiect de hotărâre ce vizează această investiție, rugând municipalitatea să împiedice realizarea proiectului. Deși unii consilieri locali le-au dat dreptate, aleșii locali care dețin majoritatea în Consiliul Local Slobozia au votat... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 13:20 (15942 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă două și mă duc!

Fotbal, SuperLiga/play-out, FC Botoșani-Unirea Slobozia 1-1

Încă două și mă duc!

În această ediție de play-out a SuperLigii, micuța echipă a Unirii Slobozia a reușit 5 egaluri, 1 victorie și 1 înfrângere. Rezultate modeste ale unei echipe la fel de modestă. Unirea lui Mihalcea mai are de disputat două partide, cu FC Gloria Buzău în deplasare (vineri, 9 mai 2025) și cu Sepsi OSK (sâmbătă, 17 mai 2025). Înaintea meciului de la Buzău, Unirea ocupă penulti­mul loc din ierarhia play-out-ului, cu 21 de puncte, poziție direct retrogradabilă. Și speră la ocuparea unui loc de baraj pentru menținerea în SuperLiga sezonului 2025-2026...

 

Norocul Unirii... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 12:05 (9871 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Promovare dificilă

Handbal, Divizia A/play-off, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 38-31 (19-13)

Promovare dificilă

bonus: Junioarele 3 CSM Unirea Slobozia, calificate la Turneul Final

CSM Unirea Slobozia a întâlnit sâmbătă, 3 mai 2025, la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, CSM Roman, într-o nouă etapă a play-off-ului de promovare în Liga Florilor la handbal feminin. Meciul a fost câștigat fără drept de apel de elevele antrenate de Ion Ivan, CSM Unirea Slobozia controlând partida încă din start. Astfel, în minutul 7, scorul era deja 6-1 pentru handbalistele slobozene, diferența menținându-se până la finalul primei reprize. Scorul la sfârșitul primului mitan a fost de 19-13. Startul celei de a doua reprize a reprezentat un nou galop pentru CSM Slobozia, handbalistele Clubului Sportiv... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 09:25 (7578 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singura mașină de serviciu a Primăriei Gura Ialomiței, incendiată de Paște

Singura mașină de serviciu a Primăriei Gura Ialomiței, incendiată de Paște

Primăria Gura Ialomiței a rămas fără singurul automobil de serviciu. Mașina a fost incendiată de un tânăr de 19 ani, amețit de aburii alcoolului. Acesta și-ar fi pierdut cumpătul după ce și-ar fi amintit de un conflict mai vechi pe care l-ar fi avut cu un polițist local, rudă prin alianță cu primarul localității Gura Ialomiței. Incidentul s-a consumat în a doua zi de Paște, iar de supărarea tânărului nu a scăpat nici sediul Poliției din localitate. Reprezentanții ad­ministrației locale caută acum soluții pentru a achiziționa un alt autovehicul, fără a cheltui prea mulți bani.

 

Alcoolul bată-l vina!... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2025, 13:05 (9871 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Aflată în reorganizare, societatea ACM4 București, firmă căreia i-a fost adjudecat, cu mai bine de 10 ani în urmă, contractul privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia, a dat în judecată Primăria Slobozia. Reprezentanții companiei cer administrației locale returnarea unei «garanții de bună execuție» pentru partea de lucrări efectuate. Este vorba despre o porțiune a parcării subterane, nefinisată și fără intrare, precum și agora din apropierea Centrului Cultural «Ionel Perlea». Potrivit cererii de chemare în judecată, administrația locală ar trebui să returneze societății ACM4 București 1,5 mi­lioane de lei.

 

Bani europeni și un șantier în conservare... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2025, 07:50 (14402 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Amira și Sky, campionii necuvântători ai Sloboziei

Amira și Sky, campionii necuvântători ai Sloboziei

Amira și Sky sunt campioni naționali și europeni. Trăiesc la Slobozia și sunt îngrijiți de Nicoleta și Mădălin Negrea, doi oameni ai legii. Au reușit să cucerească podiumurile naționale și internaționale datorită caracterului puternic și loialității pe care o ma­nifestă față de stăpânii lor. În rest, sunt foarte prietenoși și sociabili, deși câinii din rasa lor, ciobănesc german, sunt adesea ocoliți, fiind considerați periculoși. Cei doi stăpâni ai lor recomandă tuturor celor care-și doresc un prieten blănos să ia acasă un ciobănesc german...

 

Poveste de familie... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2025, 10:40 (9977 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Blocuri reabilitate termic, finalizate

La Fetești

Blocuri reabilitate termic, finalizate

Eficientizarea termică a unor blocuri din Fetești a fost printre primele proiecte depuse de administrația Șonchereche în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență. Astfel, mai multe blocuri au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru eficientizare energetică. Încă de la finele anului 2022, primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche și re­prezentanți guvernamentali au semnat contractele de finanțare pentru proiectele dedicate îmbunătățirii eficienței energe­tice a unor blocuri de locuințe din muni­cipiu. Prin acest program, blocurile organizate în asociații de proprietari, ai căror locatari și-au exprimat acordul scris pentru participare,... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2025, 10:25 (2456 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema «branșărilor ilegale» la rețeaua de energie electrică

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema «branșărilor ilegale» la rețeaua de energie electrică

Deputatul PSD Ștefan Țintă l-a interpelat oficial pe ministrul Energiei, Sebastian Burduja, «privind impactul pierderilor de energie electrică asupra facturilor plătite de români». Astfel, deputatul social-democrat a solicitat clarificări în ceea ce privește «pierderile rezultate din branșările ilegale», Țintă fiind interesat și de monitorizarea acestor probleme. «Pierderile din rețea, fie că sunt cauzate de lipsa investițiilor, fie de furturile de energie, pun o presiune financiară suplimentară pe toți consumatorii! Este inacceptabil ca populația să suporte costurile ineficienței și ale ilegalităților din sistem!» a declarat deputatul PSD Ștefan... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 13:05 (9678 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Industria Ialomiței, groapă de gunoi

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Dacă alte județe din țară au reușit să-și păstreze fostele fabrici și uzine comuniste și să le transforme în afaceri profitabile, nu același lucru se întâmplă și cu cele din Ialomița. În mare parte, industria Ialomiței a ajuns, la propriu, o imensă groapă de gunoi. Garda de Mediu Ialomița a descoperit zeci de tone de deșeuri depozitate ilegal în curtea fostei fabrici de zahăr din Urziceni. Cei responsabili de acest dezastru ecologic sunt două societăți al căror obiect de activitate este chiar colectarea, tratarea și distrugerea deșe­urilor. Ambele firme riscă acum să rămână fără acti­vitate dacă, la viitoarele controale, Garda de Mediu Ialomița va... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 08:05 (10848 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

O discuție în contradictoriu s-a transformat într-o anchetă penală. S-a întâmplat în urmă cu o săptămână la Borănești, unde doi bărbați au fost arestați preventiv după ce l-au înjunghiat pe cel cu care s-au luat la ceartă. În actele de urmărire penală, procurorii descriu faptul că violența celor doi a fost atât de mare încât au în­cercat, inițial, să-l calce cu mașina. Auto­ritățile judiciare trag chiar și un semnal de alarmă precizând faptul că s-au intensificat actele de violență iscate spontan, pe fondul discuțiilor contradictorii.

 

I-au intrat cu mașina în casă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 12:10 (2356 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

După 15 ani de la demararea proiectului

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

Conectate în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Ialomiței», comunele Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au inițiat, cu 15 ani în urmă, un proiect privind realizarea unei rețele comune de canalizare, investiție finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Fără să mai surprindă pe nimeni, investiția este nefuncțională în momentul de față, iar entitatea în numele căreia a fost realizată s-a desființat. Între timp, cetățenii din cele trei localități s-ar fi branșat ilegal la rețeaua de canalizare, apele uzate provenite din gospodării ajungând... pe câmp.

 

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 08:05 (15025 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Movilița: Accident rutier provocat de un adolescent de 17 ani. Băiatul, în stare gravă la spital!

Movilița: Accident rutier provocat de un adolescent de 17 ani. Băiatul, în stare gravă la spital!

Un grav accident rutier s-a produs miercuri, 30 aprilie 2025, în zona localității Movilița. Principalul vinovat de producerea evenimentului este un adolescent de 17 ani. Rănit și transportat de urgență cu un elicopter SMURD la un spital din București, acesta s-a ales cu un dosar penal pentru «conducere fără permis» și «vătămare corporală din culpă».

 

A lovit un autobuz cu 35 de pasageri Din informațiile oferite de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, adolescentul de 17 ani se deplasa pe drumul județean care leagă localitățile... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2025, 16:00 (12869 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect de peste 1 milion de euro pentru un centru de recuperare a copiilor cu autism

Ședință ordinară a Consiliului Județean Ialomița

Proiect de peste 1 milion de euro pentru un centru de recuperare a copiilor cu autism

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița s-a desfășurat luni, 28 aprilie a.c., și a cuprins pe ordinea de zi nu mai puțin de 21 proiecte de hotărâri. Mai mult sau mai puțin tehnice, proiectele au suscitat lapidar interesul celor prezenți, consilierii județeni, în număr de 27, votând automat și fără dezbateri. Consemnând absența, sperăm motivată, a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, să adăugăm că ședința a fost condusă de vicepreședintele 1, Cătălin Grigore, proiectele de hotărâri fiind aprobate în ritmul amețitor impus de președintele Pavel. Adică vreo maxim 2 minute pentru fiecare proiect.

 

Ialomița, împrumutul și Centrul «Prosocial»... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2025, 10:15 (4615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Școala elitelor

Școala elitelor

La fel ca un elev gălăgios care nu și-a făcut temele pentru acasă, societatea civilă pune adesea Educația la colț. Ne place să comentăm ști­rile negative despre profesori sau elevi și ne simțim ori­pilați atunci când acestea apar. Totuși, școala, elevii și profesorii au nevoie de validarea noastră, nu de disprețul nostru. Poate că notele din catalog și rezultatele la exa­menele naționale ar arăta cu totul altfel dacă am căuta să discutăm/accentuăm și ceea ce Educația face bine. Prea puțin cunoscut, «binele» există chiar și în școlile noastre. Iar cei 19 elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia care s-au calificat la etapele naționale ale olimpiadelor... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 16:10 (13805 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Tinel NU mai este director general al APIA-Structura Centrală

Gheorghe Tinel NU mai este director general al APIA-Structura Centrală

Începând de joi, 24 aprilie 2025, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) are un nou director general. Ex-președinte al PNL Ialomița și fost deputat liberal, Gheorghe Tinel a fost schimbat de la conducerea Agenției. Oficial, din cauza nemulțumirilor legate de întârzierile la plata subvențiilor către fermieri. Neoficial, Gheorghe Tinel a «căzut» ca urmare a jocu­rilor politice, actual susținerea sa la nivelul formațiunii liberale fiind scăzută. În locul lui Gheorghe Tinel, pe postul de director general a fost numită Gabriela Nicoleta Andrei, angajată în cadrul APIA Galați. Să completăm că Gheorghe Tinel a fost numit la conducerea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 15:25 (13267 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului s-a transformat în Direcția Județeană de Mediu Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului s-a transformat în Direcția Județeană de Mediu Ialomița

Odată cu apariția HG 311/03.04.2025, care prevedea contopirea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și a Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate, și în teritoriu s-au produs modificări. Astfel, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a devenit Direcția Județeană de Mediu Ialomița, în subordinea Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate. De asemenea, Direcția Județeană de Mediu Ialomița i-a preluat și pe cei trei angajați de la Arii Protejate, urmând să se producă și mutarea propriu-zisă în sediul noii Direcții Județene de Mediu Ialomița.

... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 13:25 (15222 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Mai avem șanse?

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Poli Iași 1-1

Mai avem șanse?

Cu un picior în Liga 2, Unirea Slobozia își poartă mai departe povara unei experiențe istorice. Doar declarațiile naive ale lui Mihalcea amintesc de meciurile disputate în primul eșalon în timp ce rezultatele partidelor curg nefiresc de amenințătoare. Unirea nu poate supraviețui în SuperLiga doar cu pasiunea președintelui Lemnaru și a altor câțiva din conducere, dorințele unora nereușind să combată lipsa de viziune. «Ne vom lupta până la capăt!» sau «Nu renunț!» sunt cuvinte rostite doar pentru a fi auzite, argumentele rezultatelor contrazicând fiecare literă. Fără alte divagații, Unirea Slobozia a pierdut meciul din deplasarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 12:15 (9683 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Liga Florilor se îndepărtează

Handbal, Divizia A/play-off, CSU Cluj Napoca-CSM Unirea Slobozia 22-22 (11-10)

Liga Florilor se îndepărtează

Mai sunt 4 etape din play-off-ul de promovare în Liga Florilor la handbal feminin și CSM Unirea Slobozia și-a complicat existența în deplasarea de la Cluj. Astfel, Club Sportiv Municipal Unirea Slobozia a pierdut 2 puncte extrem de importante în economia actualului sezon de play-off al Diviziei A handbal feminin. Actual, în ierarhia play-off-ului, CSM Unirea Slobozia este pozițio­nată pe locul 3, cu 5 victorii, 2 rezultate de egalitate și 5 înfrângeri, golaverajul fiind de 265-258. Revenind la partida disputată sâmbătă, 26 aprilie a.c., CSM Unirea Slobozia a părut că are meciul sub control, însă emoțiile și-au spus... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 09:40 (8068 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări în progres la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei

Proiect prin Planul Național de Redresare și Reziliență

Lucrări în progres la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei

Operatorul de salubritate ADI ECOO 2009 aduce la cunoștința comunității că lucrările la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei, unul dintre cele 8 centre de colectare din Ialomița, avansează într-un ritm susținut. Proiectul se află la etapa de montare a structurilor metalice, cu un progres de 70%. Utilizarea propriu-zisă a Centrului va fi posibilă după finalizarea licitației pentru containerele necesare și livrarea acestora de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, containerele facilitând colectarea separată a diverselor tipuri de deșeuri și contribuind astfel semnificativ la eforturile de sustena­bilitate. Investiția este parte a «Subinvestiției... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2025, 12:25 (6878 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10345 vizualizări - 0 comentarii)


Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Hyundai a lansat, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011, noul Elantra-model ce va fi disponibil către vînzare în România, Spania și alte țări europene în cel de-al treilea trimestru al acestui an ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 10:47
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Asociația «Prietenii Bibliotecii»

Cu prilejul Anului European al Voluntariatului 2011 și a Săptămînii Naționale a Voluntariatului 9-15 mai 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va înființa Asociația de voluntariat «Prietenii ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 09:46
(11075 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 16 mai, termenul limită de depunere a cererii SAPS

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor interesați că termenul limită pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafață pentru anul în curs este 16 mai 2011» ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 08:27
(16170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Un autoturism furat la sfîrșitul anului 2008 și găsit de polițiștii ialomițeni în 2010 a fost restituit proprietarului de drept, un cetățean din Germania. Acțiunea a fost posibilă urmare a unei corespondențe ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:27
(8860 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt AUDI Ialomița


TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

Autotractorul unei firme slobozene, furat în data de 1 mai, a fost descoperit ieri, 11 mai, în localitatea Ștefănești-Ilfov. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit drept suspect principal al furtului ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:24
(8122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt TIR


Fetești: Doi bătrîni, victime ale unei înșelăciuni

Doi bătrîni din Fetești au căzut victimele unei înșelăciuni. Profitînd de naivitatea oamenilor, două hoațe le-au furat toții banii din locuință.
Joi, 12 mai, polițiștii feteșteni au fost alarmați asupra ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:17
(10072 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Minor, autor al mai multor furturi

Un minor de 17 ani este cercetat penal pentru furt calificat, după ce polițiștii au stabilit că este autorul unui furt din Munteni Buzău. Fapta a fost reclamată polițiștilor, miercuri, 11 mai, de către ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:21
(9050 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru braconaj

Polițiștii ialomițeni au desfășurat miercuri, 11 mai, o acțiune extinsă pentru prevenirea braconajului piscicol în județul nostru. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 18 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:02
(7940 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Porcii pot intra în tîrg pînă la 15 mai

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra datei limită a mișcării suinelor vii în tîrgurile de animale. Astfel, potrivit normelor legale intrarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:39
(9881 vizualizări - 5 comentarii)


Andrășești: Descinderi pentru furturi de curent electric

Forțe sporite de polițiști slobozeni, agenți ai posturilor de poliție Albești, Andrășești, jandarmi ialomițeni dar și specialiști ai unei societăți de energie electrică au descins marți, 10 mai, la locuințele ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:36
(12149 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoț de cai, arestat

Un tînăr de 23 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit că este autorul a mai multor furturi de cabaline de pe raza localității Movilița, de altfel și localitatea sa de domiciliu. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:35
(14748 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Evaziune de peste 1,8 milioane lei

Marți, 10 mai, polițiștii ialomițeni au reținut un bărbat de 64 ani. În sarcina individului se reține un prejudiciu adus bugetului de stat în valoarea de peste 1,8 milioane lei.
Pe scurt, bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:32
(10000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia evaziune


Urziceni: Adolescentă dispărută

Urziceni: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din Urziceni, a dispărut. Marți, 10 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că Liliana Petrache, de 16 ani, a plecat din Complexul de Servicii pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:28
(14012 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa lunară a locurilor de muncă

La sfîrșitul săptămînii, vineri, 20 mai 2011, începînd cu orele 9.00, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza bursa lunară a locurilor de muncă. Potrivit organizatorilor, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:19
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconaj pe Brațul Borcea

Braconajul piscicol a fost principalul obiectiv al acțiunii polițiștilor feteșteni organizată, marți, 10 mai. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în constatarea a 5 infracțiuni pentru care sînt cercetate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:16
(11866 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești braconaj


Ialomița: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii din Urziceni și Țăndărei dar și cei ai posturilor de poliție arondate celor două orașe, au desfășurat marți, 10 mai, în intervalul orar 15.00-17.00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:15
(10265 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 210 miliarde lei în luna aprilie. 12 sesizări penale depuse la Parchet!

În cursul lunii aprilie 2011, DGFP Ialomița a efectuat 442 verificări la firme, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 21,348 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 09:10
(7105 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 6 mai 2011, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Județean de Folclor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 08:46
(15277 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 19:36
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A violat-o în propria locuință

Un tînăr de 20 ani din Platonești a fost arestat preventiv pentru viol și violare de domiciliu. Individul a fost reținut duminică, 8 mai, după ce a intrat forțat în locuința unei tinere, de 35 ani, din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:04
(13179 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Platonești viol


Slobozia: Au încercat să fure conducta de termoficare

Doi bărbați de 26, respectiv 39 ani, sînt cercetați pentru furt calificat. În sarcina celor doi se reține faptul că luni, 9 mai, încercau să fure fier vechi de la o conductă magistrală de termoficare a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:03
(10141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: Urmăriți prinși de polițiști

Marți, 10 mai, polițiștii feteșteni au efectuat o acțiune timp de două ore, al cărei principal scop l-a constituit punerea în executare a mandatelor de aducere dar și identificarea persoanelor urmărite ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:02
(9324 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 500 victime la Urziceni în urma unui cutremur

Miercuri, 11 mai, începînd cu orele 10.00, pompierii ialomițeni vor fi angrenați într-o activitate de anvergură denumită strategic «Managementul și gestionarea situațiilor de urgență determinate de producerea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 11:15
(9724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi bărbați au murit după ce au băut un litru de «alcool tehnic»

Doi bărbați, în vîrstă de 39, respectiv 42 ani, au murit sîmbătă, 7 mai a.c., după ce au consumat un litru de «alcool tehnic». Luni, 9 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată de Serviciul de Medicină Legală ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 19:10
(11126 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, rata șomajului aferentă lunii aprilie 2011 este în scădere. La sfîrșitul lunii precedente ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:20
(8903 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestați pentru contrabandă cu țigări

Slobozia: Arestați pentru contrabandă cu țigări

Doi slobozeni, traficanți de țigări de contrabandă, au fost prinși vineri, 6 mai a.c., de polițiștii ialomițeni. Cei doi sînt actual arestați, Judecătoria Slobozia emițînd pe numele acestora mandate de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:16
(11437 vizualizări - 1 comentariu)


«Voluntar? Voluntar!», seminar organizat de Asociața Tinerilor din Ialomița

Vineri, 13 mai, Asociața Tinerilor din Ialomița organizează seminarul cu denumirea «Voluntar? Voluntar!», în cadrul Săptămînii Naționale a Voluntariatului. Scopul principal al evenimentului îl constituie ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:12
(9978 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...