Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

DNA a avut dreptate

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

Procurorii DNA care l-au anchetat pe Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, au avut dreptate în privința acuzațiilor. În urmă cu o săptămînă, judecătorii Tribunalului Ialomița i-au aplicat acestuia o pedeapsă de un an, cu suspendare, în dosarul penal deschis pe numele său.  De asemenea, Cornel Vasile a fost obligat la efectuarea a 60 de zile de muncă în folosul comunității. Potrivit magistraților, acesta trebuie să desfășoare activități specifice în cadrul Centrului de Plasament Nr. 3 sau Complexului de Servicii Sociale pentru Copilul cu Handicap Neuropsihic Slobozia, instituții aflate în subordonarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 17:35 (8069 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

16500 de elevi ialomițeni intră în focurile Simulărilor

Semestrul al doilea al anului școlar aduce cu el și Simulările. 16500 de elevi ialomițeni, din clasele a II-a, a IV-a, VI-a, a VII-a, a VIII-a, a XI-a și a XII-a, vor fi evaluați, pînă aproape de venirea vacanței mari. Primii care au intrat în focurile testărilor inițiale sînt elevii de clasa a VIII-a. Aceștia au susținut probele scrise la Limba Română și Matematică.

Testări pe bandă rulantă Ministerul Educației a decis să modifice structura organizării Simulărilor și să aplice testări pentru evaluarea cunoștințelor și elevilor care nu susțin examene naționale, precum cei de clasa a... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 15:45 (4847 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

În vara anului 2015, mai exact în luna iulie, Primăria Slobozia acționa în instanță societatea Urban pentru neachitarea unei redevențe în valoare de 9,7 milioane de lei. Decizia reprezintă apogeul incompetenței administrației locale din reședința județului, în condițiile în care respectiva societate este administrată direct de Consiliul Local Slobozia. La 7 luni distanță, Tribunalul Ialomița a respins cererea de chemare în judecată, pe motiv de prescriere. Acest litigiu ar reprezenta însă intenția ascunsă a Primăriei Slobozia de a-și suplimenta fictiv veniturile, folosind drept dovadă a existenței banilor impresionata sumă înscrisă pe factura emisă către Urban.

Societatea Urban, acționată în instanță... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 20:15 (7980 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Camera de Conturi confirmă oficial

Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Curtea de Conturi a României a dat recent publicității Raportul de activitate privind controalele efectuate în cursul anului trecut. În urma acțiunilor desfășurate de auditorii din teritoriu, la nivelul administrației ialomițene au fost constatate prejudicii financiare de 17 milioane de lei! Ca și anii trecuți, neregulile constatate au vizat abateri privind modalitatea de încasare a impozitelor sau utilizarea fondurilor locale pentru lucrări nejustificate. Potrivit documentului oficial, în 5 cazuri acțiunile de verificare au fost contestate în instanță. Procesele sînt încă în desfășurare, urmînd ca judecătorii să stabilească dacă auditorii ialomițeni au avut dreptate în ceea ce privește ilegalitățile... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:55 (11376 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros

Relicvele politice ale anului 2016

Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros

De la ultimele alegeri cu Ioan Pinter în viață, adică de prin 2000, nu s-au mai înghesuit atîția politruci să prindă o candidatură la Primăria Sloboziei. E drept, nu toți au șanse, dar faptul că ei și cei asemeni lor încă există ca ofertă electorală demonstrează că nu doar PSD este vinovat de relele acestui oraș, ci și noi, care ne-am risipit și ne vom risipi votul o dată... Și încă o dată... Și din nou în 5 iunie 2016, data alegerilor locale!

Ionașcu, făcătorul de rele administrative
Am rîs, am glumit, ne-am amintit cînd și cînd de existența lui... Iar acum am sfeclit-o! Căci... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:40 (13273 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au de plătit amenzi de peste 200 milioane de lei

Noul Cod Fiscal pune stop indiferenței cu care contribuabilii tratează amenzile pe care le-au primit. Potrivit legii, banii datorați pentru taxele și impozitele locale se vor duce în conturile sancțiunilor contravenționale neachitate. O statistică a Direcției de Trezorerie Ialomița arată că, în 2015, la nivelul primăriilor din județ valoarea amenzilor neplătite a fost de 200 milioane de lei.

O practică obișnuită O sancțiune aplicată provoacă un adevărat război între persoana trasă la răspundere și instituția care a emis amenda. În foarte multe cazuri, sancțiunile contravenționale sînt... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:25 (4184 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tensiune și fluiere strâmbe

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Roman 22-23 (10-15)

Tensiune și fluiere strîmbe

Romanul a venit la Slobozia din postura echipei aflată în apogeul formei sportive și puțină lume aflată sîmbătă, 20 februarie 2016, în Sala Sporturilor ar fi sperat la un rezultat pozitiv pentru Unirea. Arbitrii au venit din Baia Mare și au fișat din start o atitudine acră și înțepată. Meciul a început sub semnul echilibrului. Romanul a mutat pe tabelă cu tridentul de 9 metri Glibko-Stoleru-Toskovic, dar și cu incisiva extremă stînga Ana Maria Iuganu. Slobozia a ținut piept prin Enescu și renăscuta Drăguț și, astfel, în minutul 20 era 7-7. Ultimele 10 minute au însemnat un galop spre desprindere al moldovencelor, astfel că, la pauză, acestea conduceau cu 15-10. Ce s-a spus între reprize rămîne... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:15 (7222 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Drumurile de «aur» ale Consiliului Județean Ialomița

Inspirați de modelul patentat de Silvian Ciupercă, oficialii care conduc în prezent Consiliul Județean Ialomița continuă investițiile în infrastructură. Și anual o bună parte din bugetul instituției va fi utilizată pentru reabilitarea drumurilor județene. Lucrările implică sume mari de bani, chiar dacă, potrivit explicațiilor de specialitate, prețul pe kilometru de asfalt se află sub valoarea standard prevăzută pentru șosele județene. Iar dacă aveți impresia că exagerăm cu ceva, vă spunem că, de exemplu, cei aproximativ 5 kilometri de șosea care leagă localitățile Mărculești și Bucu vor fi reabilitați cu 9 milioane de lei!

Vin bani pentru drumuri... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:10 (8710 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Valentina Soreanu, inter cu veleități de lider

Privire spre viitorul handbalului

Valentina Soreanu, inter cu veleități de lider

La început a fost sora ei Ada, portar al generației lui Nistor și Sava. Așa a luat contact cu lumea handbalului deși nu avea nici 8 ani. S-a bucurat pentru paradele Adei și a suferit la golurile primite de aceasta. Tot în acele zile și-a spus că ea nu va sta în poartă, rolul ei urmînd să fie acela de a înscrie multe goluri. Un lucru era clar: va fi handbalistă! Cu acest gînd și cu entuziasmul pe care ți-l dă copilăria s-a prezentat la selecția organizată de Marian Simion pentru generația sa. Atuul său era, ca și astăzi, forța mîini stîngi, calitate rar întîlnită în sportul cu mingea mică. «Mi-am dorit să fac handbal, este singura mea pasiune și, cu siguranță, peste 10-15 ani va fi pe primul loc... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:55 (6953 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Risipă de bani publici în curtea fostului Spital

La Urziceni, bănci de 300 mii de lei lîngă o ruină

Risipă de bani publici în curtea fostului Spital

Considerat monument istoric doar datorită celor peste 100 de ani de la înființare, statutul vechiului Spital din Urziceni rămîne în continuare incert. Deși există o lege prin care poate fi inclus pe lista obiectivelor de patrimoniu al județului Ialomița, demersul este destul de costisitor. Între timp, printre ruinele din curtea fostei unități medicale, administrația locală a montat pavele, băncuțe și stîlpi de iluminat! Deși s-a dezbătut pe larg soarta obiectivului, municipalității îi este greu să găsească o soluție reală pentru a valorifica imobilul.

Spitalul care agită spiritele
... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:40 (4566 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4 biserici din Ialomița luptă de 10 ani pentru pămînt

Inventarierea terenurilor disponibile pentru retrocedare s-a încheiat oficial de vara trecută, der procesul efectiv bate pasul pe loc. 4 parohii din Ialomița au intentat procese în instanță pentru stabilirea dreptului de proprietate pentru o suprafață totală 27,8 hectare. Episcopia Sloboziei și Călărașilor precizează faptul că demersurile privind respectivele retrocedări au început cu 10 ani în urmă, însă nici pînă în prezent situația nu a fost rezolvată. Bisericile au primit girul Prefecturii Ialomița pentru a beneficia de dreptul de proprietate, pasînd întreg procesul de atribuire a terenurilor în seama administrațiilor locale. De la caz la caz, primăriile invocă numeroase motive care blochează... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:30 (13318 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Modelatorul naturii

Modelatorul naturii

Sîmbătă, 13 februarie 2016, Galeriile «Lumina» din Fetești au găzduit o expoziție inedită. Artistul Ion Gornea a expus pentru prima dată o serie de peste 50 de sculpturi realizate din lemn și os. Ineditul expoziției rezidă însă din faptul că intervenția artistului este una minimală, el punînd de fapt în valoare ceea ce natura a modelat în zeci de ani. Iar rezultatele, cel puțin pentru un tîrg prăfuit de provincie ca Fetești, sînt spectaculoase.

Un artist dedicat naturii Ion Gornea nu a visat niciodadă că va fi artist și primește cu sfială acest statut. A fost cadru militar pînă acum... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:25 (4622 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Maeștrii amicalelor

Unirea Slobozia continuă să traverseze cea mai fastă pregătire de iarnă. Săptămîna trecută a însemnat o îmbunătățire a bilanțului din jocurile amicale cu încă două victorii. Secretul pare să fie, în primul rînd, creșterea omogenității. Se constată, de asemenea, o tot mai mare încredere în forțele proprii din partea tinerilor, dar și revenirea la forma care i-a consacrat a veteranilor. «Am mizat pe tinerii din județul nostru și mă bucur pe faptul că prezentul ne demonstrează că nu am greșit. Pe viitor vom continua să avem încredere în ei și să-i promovăm atît eu, cît și tripleta Ionescu-Costea-Cristea...» ne spune, fără a-și ascunde satisfacția, directorul sportiv Ilie Lemnaru. Acest aspect se... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:15 (3926 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

CS Amara, rezultate bune la Craiova

Pe 20 și 21 februarie 2016, Craiova a găzduit Memorialul «Ilie Marinescu», concurs de lupte adresat copiilor din diferite categorii de vîrstă și greutate. La această competiție a participat și o delegație a CS Amara, care s-a întors cu o suită de rezultate considerate foarte bune de către antrenorul Marian Moraru. Astfel, micii luptători ialomițeni au urcat de 4 ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, prin Steluța Subțirică, Cristian Toader, Constantin Morar și Marian Subțirică. Alți 4 copii au ocupat locurile II la categoriile unde au activat. Este vorba despre Nicoleta Băjan, Ana Maria Stoica, Elena Morar și Antonio Negustoru. În fine, sportivii Denisa Negoiță, Răzvan Jeaca, Manuel Iacob... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 17:55 (6014 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița promovează excelența în Educație

Școlile din Ialomița promovează excelența în Educație

Rezultate îmbucurătoare pentru școlile din Ialomița la ultima evaluare externă a Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar. Oficialii din cadrul instituției au oferit calificativul «Excelent» unui număr de 3 instituții de învățămînt din județ. «Este un aspect destul de important, care nu poate decît să ne bucure!» a precizat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Evaluare în sistem ARACIP Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) se află în subordinea Ministerului ... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 17:40 (16336 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu, condamnat definitiv la 6 luni de închisoare cu suspendare

Marian Neacșu, condamnat definitiv la 6 luni de închisoare cu suspendare

Înalta Curte de Casație și Justiție a admis apelul declarat de Parchetul General și l-a condamnat pe Marian Neacșu la 6 luni de închisoare cu suspendare. Pe lîngă funcția de secretar general al PSD, Marian Neacșu ocupă și funcția de chestor al Camerei Deputaților, precum și pe aceea de președinte al PSD Ialomița. Reamintim că, în anul 2011, Marian Neacșu s-a numărat printre cei 6 deputați acuzați de ANI de conflict de interese. «Domnul Marian Neacșu, deputat în Parlamentul României, a propus angajarea și a avizat contractul individual de muncă privind angajarea fiicei sale, doamna Cristina Monica Neacșu, începînd cu data de 1.07.2009-prezent, în cadrul Biroului Parlamentar Circumscripția Electorală... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 17:15 (14656 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: VIVANI vrea să majoreze prețul pentru depozitarea deșeurilor

Slobozia: VIVANI vrea să majoreze prețul pentru depozitarea deșeurilor

Vivani Salubritate, operatorul regional de colectare a deșeurilor în Ialomița, și-a anunțat intenția de a majora prețul de depozitare de la 9 la 16 euro per tonă. În cazul în care va fi aplicată, decizia va afecta toate localitățile din Ialomița și Călărași. La acest moment autoritățile locale și județene evaluează impactul pe care această decizie l-ar putea avea asupra populației. Creșterea prețului pentru o tonă de gunoi depozitată, susțin surse autorizate, «se va reflecta direct și imediat în buzunarele populației».

O creștere de tarif neprogramată
Joi, 11 februarie 2016, ... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2016, 18:20 (10600 vizualizări - 13 comentarii)

POLITICĂ

Condamnați la mediocritate

Bătălia pentru Consiliul Local Slobozia

Zarurile pentru Slobozia au fost aruncate! Că va fi «Stoica și asociații» ori «Martin&Comp» pentru slobozeni va fi totuna. Dar nu totuna ar fi dacă în viitorul consiliu local, ca în toate consiliile locale din județ, ar fi aleși oameni verticali, integri, profesioniști, iar nu yesmenii de pînă acum. Din păcate, și la acest capitol, Slobozia e condamnată.

Considerațiuni pe o temă dată
În ultimii 12 ani, calitatea profesională și morală consilierilor locali slobozeni a scăzut dramatic. O dată cu «zacuscăresele» propulsate de Maria Petre (da, e adevărat, consilierii-femeie aduse... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2016, 17:20 (6327 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Bugetul Sloboziei a fost votat «de îndată»

Bugetul Sloboziei a fost votat «de îndată»

Consiliul Local Slobozia a votat joi, 11 februarie 2016, bugetul de venituri și cheltuieli al municipiului Slobozia pentru anul 2016. Ședința a fost convocată «de îndată», iar la votul în plen au participat doar doi dintre consilierii Opoziției. În ciuda declarațiilor belicoase făcute anterior de către consilierii PNL, bugetul a rămas neschimbat.

Opoziția, toată numai gură Joi, 11 februarie, primarul Alexandru Stoica a convocat «de îndată» o ședință de Consiliu Local în care a fost aprobat bugetul de venituri și cheltuieli al municipiului Slobozia pentru anul 2016. Singurii reprezentanți... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2016, 14:05 (5877 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Vila primarului din Gura Ialomiței, construită ilegal pe un sit arheologic

Vila primarului din Gura Ialomiței, construită ilegal pe un sit arheologic

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița fac cercetări in rem cu privire la construcția ilegală a unei vile, pe un sit arheologic din zona localității Gura Ialomiței, satul Luciu. Din primele informații, casa a fost ridicată de primarul localității, Cristinel Lambru. Contactat telefonic, acesta precizează faptul că «imobilul este al soției, nu am știut că acolo este un sit arheologic!».

O anchetă în lucru
Descoperirea a fost făcută în urma unei deplasări în teren a reprezentanților Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2016, 18:35 (32120 vizualizări - 57 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7152 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6849 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6353 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6621 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6614 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6756 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7992 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41664 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...