Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Controalele ISU

DEZASTRU în școlile ialomițene

Primul document făcut public de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița cu privire la controalele demarate, după tragedia de la Clubul Colectiv din București, se referă la situația școlilor din județul Ialomița. Cele 12 file ale documentului oficial dezvăluie că școlile ar fi în pragul dezastrului în ceea ce privește protecția împotriva incendiilor. În realitate, problemele sînt cunoscute de ani buni de către oficialii ISU, însă acum sînt din nou scoase la iveală pentru a se demonstra, probabil, eficiența verificărilor impuse prin Hotărîre de Guvern. Ascunși în spatele birourilor, șefii cu grade importante recunosc tacit că recentele verificări au aceleași... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2015, 12:10 (5769 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Banii slobozenilor UMFLĂ devizele investițiilor școlare

Banii slobozenilor UMFLĂ devizele investițiilor școlare

Pentru administrația locală din Slobozia, investițiile școlare reprezintă o prioritate declarată. Iar eșecul înregistrat în derularea investițiilor pentru campusurile abandonate de la Liceul de Arte și Grupul Școlar «Mihai Eminescu» a permis redirecționarea fondurilor către școlile și grădinițele orașului. Iar unde sînt bani publici, apare risipa și abuzul. Independent încearcă să demonstreze acest aspect, plecînd de la o inadvertență aparent banală. În luna august a anului 2015, consilierii locali slobozeni au aprobat un deviz de lucrări întocmit de către Comfrig SRL în urmă cu 3 ani... Lucrările au fost însă executate de către SC Utility ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2015, 18:55 (4935 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița și-a semnat sentința

Tinel a învins

PNL Ialomița și-a semnat sentința

PNL Ialomița a redevenit o filială funcțională. Noul copreședinte al Organizației, Gheorghe Tinel, a fost acceptat în cadrul Biroului Permanent Județean al facțiunii PDL din cadrul filialei, iar săptămîna trecută Comitetul Executiv Județean al Organizației s-a reunit într-o primă ședință în noua formulă. Obiectivele declarate ale filialei sînt cîștigarea alegerilor locale în Ialomița și susținerea «unui candidat cu șanse reale pentru Primăria Slobozia»...

Puciul a reușit
Vineri, 4 decembrie, PNL Ialomița s-a reunit în cadrul primei ședințe de Comitet Executiv Județean de după... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2015, 15:25 (9988 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Slobozia: «Groapa lui Stoica» primește 27,4 milioane de lei de la bugetul local

Luni, 7 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat introducerea pe lista de investiții pentru anul 2016 a obiectivului «Reabilitare funcțională a Pieței Revoluției-Slobozia». Valoarea estimată de autorități se ridică la 27,4 milioane de lei, bani care reprezintă «o estimare a sumelor necesare finalizării proiectului pînă la 30 iunie 2016». Proiectul de hotărîre a fost aprobat cu 11 voturi pentru și 3 împotrivă. Primarul Alexandru Stoica susține că banii urmează să fie primiți din fonduri guvernamentale pînă la finalizarea lucrărilor...

O decizie care condamnă Slobozia
... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 20:10 (14127 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, audiată în dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Otilia Dumitru a pledat «NEVINOVAT»!

Pentru prima dată de la desfășurarea scandalosului proces al profesorilor șpăgari din Ialomița, Otilia Dumitru, fosta șefă a Învățămîntului ialomițean, a fost audiată de judecătorii Tribunalului Ialomița. Magistrații i-au ascultat punctul de vedere preț de o oră și jumătate. În tot acest timp, Otilia Dumitru a afirmat că este «nevinovată». Ea a fost trimisă în judecată în decembrie 2014, alături de alți 16 profesori  ialomițeni, în dosarul «Mită pentru BAC 2012». Începută inițial la Slobozia, ancheta s-a mutat la București, fiind coordonată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. Dosarul a intrat în atenția DNA tocmai datorită implicării Otiliei Dumitru, considerată de procurori și... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 19:10 (19156 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Proiect edilitar la Amara

Orașul-stațiune va produce energie electrică în regim propriu

Un proiect de utilitate publică conceput în urmă cu 3 ani la Amara începe să prindă contur. Este vorba despre o centrală fotovoltaică, ce utilizează cea mai nouă tehnologie în domeniu. Concret, panourile din incinta parcului sînt setate să se învîrtă după soare... la propriu! Revoluționarul echipament a fost achiziționat în baza unui proiect european și a costat 1,8 milioane de lei. Cel mai probabil, centrala fotovoltaică de la Amara va fi funcțională în cîteva luni.

Tehnologie avansată
Centrala fotovoltaică de la Amara se află amplasată în afara orașului, pe șoseaua care leagă... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 18:20 (11076 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia merge în turneu la Brăila

Handbal

CSM Unirea Slobozia merge în turneu la Brăila

În ciuda faptului că majoritatea sporturilor de echipă sau individuale au intrat în vacanța de iarnă, handbalistele Victorinei Bora continuă pregătirea returului Ligii Naționale, care va debuta peste aproximativ o lună. Același lucru îl fac toate echipele angrenate în competițiile handbalului feminin. Astfel că, în aceste zile, începe seria meciurilor amicale. Un interesant turneu de pregătire se va desfășura la Brăila, pe 11-12 decembrie. La această competiție vor participa prim-divizionarele Dunărea Brăila, CSM Ploiești și CSM Unirea Slobozia, dar și liderul seriei A din eșalonul secund, Danubius Galați. Vineri, 11 decembrie, Unirea va juca, de la orele 12,00, contra celor de la CSM Ploiești... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 17:40 (3410 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Slobozia: Afacerea «Groapa lui Stoica»

Investiția în reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia se apropie de final. Cu 30 de zile înainte de termenul limită, lucrarea este finalizată în proporție de sub 20%, restul lucrărilor urmînd a fi executate din fonduri proprii «fără a se restitui ceea ce s-a decontat pînă la 31.12. 2015» după cum precizează un document oficial al Primăriei Slobozia. Precizăm că acestea sînt primele date oficiale referitoare la această investiție. Ele au fost furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, ca răspuns la o scrisoare deschisă adresată prefectului Gigi Petre de către fostul secretar al județului, Constantin Stoenescu. Scrisoarea deschisă a fost publicată în ziarul Independent... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 17:05 (13427 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Zamfir «gură de aur»

Martin, juristul Spitalului se face că lucrează!

Zamfir «gură de aur»

Senzațional! Independent a descoperit misterul oboselii cronice a juristului Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Și, după cum vedeți în imaginea alăturată, are și dovada!

Jurist nărăvit la cele sfinte
La începutul lunii noiembrie, într-o intervenție publică, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița Ioan Martin explica în plen consilierilor județeni că juristul Vasile Zamfir este suprasolicitat de numărul de dosare cărora trebuie să le facă față. «Actualul jurist are peste 100 de cauze în instanță. Sînt recuperări... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 16:15 (7063 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Liviu Lepădătescu, locul III la Cupa «Riposta»

Scrimă

Liviu Lepădătescu, locul III la Cupa «Riposta»

Pe 5 și 6 decembrie 2015, Sala Floreasca din București, a găzduit Turneul Internațional de Sabie pentru Copii și Cadeți, răsplătit prin Cupa «Riposta», după numele clubului organizator. A fost o competiție foarte puternică, pusă pe planșă în colaborare cu Federația Română de Scrimă și aducînd la start peste 200 de sabreri, legitimați la cluburi din România, Bulgaria, Ucraina, Grecia și Turcia. Duelurile au contat pentru ierarhii exclusiv individuale, la categorii de vîrstă sub 11, 13 și 16 ani. Delegația CSS Slobozia a avut o comportare relativ onorabilă, reușind, din păcate, o singură clasare pe podium. La categoria sub 13 ani, Liviu Lepădătescu a ocupat ultima treaptă a podiumului într-un concurs... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 15:35 (5646 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Autoritățile au blocat pentru analize 40000 de doze

Laptele distribuit la Fetești, PUS SUB SECHESTRU

Incidentul petrecut vineri, 27 noiembrie a.c., la Școala Generală Nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești a pus pe jar autoritățile din Ialomița și Tulcea. De 5 zile, se fac analize la laptele din cauza căruia se presupune că 23 de elevi ai unității de învățămînt s-ar fi intoxicat și au ajuns la spital. Reprezentanții instituțiilor publice competente să facă astfel de verificări au pus sub sechestru un număr total de 40000 doze de lapte, ce ar proveni din lotul distribuit pe raza județelor Tulcea și Ialomița. Mai mult, în această cauză a fost întocmit chiar și un dosar penal.

Copii îmbolnăviți la școală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 15:10 (7188 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Administrația rurală din Ialomița caută funcționari

Deși din punct de vedere legal au dreptul de angaja personal pe locurile rămase vacante, instituțiile publice se plîng de faptul că oferta este neatractivă. De vină sînt salariile mici și condițiile de muncă ce nu pot satisface nevoile salariaților. Iar dacă la orașe administrația din Ialomița se mai descurcă, la sate situația este disperată. De exemplu, comuna Traian are disponibile 4 locuri de muncă în cadrul administrației locale pe care nimeni nu le vrea. «Toți spun că salariul este mic și că foarte mulți bani se duc pe transportul pînă aici...» explică situația Fănel Năstase, primarul localității.

Concursuri fără candidați... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 14:55 (5299 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă a câștigat «Mastersul SuperSeniorilor»

Tenis de cîmp

Mihai Geantă a cîștigat «Mastersul SuperSeniorilor»

La finele săptămînii precedente, Ploieștiul a găzduit «Mastersul Național pentru SuperSeniori», competiție care a adunat la start cei mai bine clasați veterani de la mai multe categorii de vîrstă, începînd cu 60 de ani. Așa cum, de altfel, era de așteptat, la categoria 60+ s-a impus slobozeanul Mihai Geantă, favoritul numărul 1 al competiției. Respectînd sistemul «Turneului Campionilor», cei 8 combatanți au fost împărțiți în două grupe, unde au disputat meciuri fiecare cu fiecare. Mihai Geantă a fost repartizat în grupa 1, unde a obținut 3 victorii lejere. Astfel, Geantă a trecut de băcăoanul Ion Chirvăsuță, cu 6-1, 6-2, de gorjeanul Dumitru Brăilă, cu un scor similar, iar pe Ștefan Popescu, de... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 14:25 (5274 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlci politic în Consiliul Local Slobozia

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne?

Bîlci politic în Consiliul Local Slobozia

Joi, 26 noiembrie, cei 21 de consilieri locali ai muncipiului Slobozia s-au reunit într-o nouă ședință ordinară a Consiliului Local. Întîlnirea, una fără mari mize politice sau administrative, s-a transformat într-un bîlci politic în care s-au plătit polițe și s-au reglat conturi între consilierii PSD și cei ai Opoziției. În no mans land-ul administrativ s-au aflat, ca de obicei, slobozenii. Pentru aceștia, cel mai important dintre proiectele de Consiliu Local supuse dezbaterii a fost cel privind repartizarea locuințelor ANL de pe Nordului. Însă miza politică a acestei ședințe de consiliu local a reprezentat-o cele două proiecte care vizau aprobarea unor inventare noi pentru domeniul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:45 (4427 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

Colegiul Medicilor Ialomița, în pragul alegerilor

Doctorul Vasile Olaru mai vrea un mandat

În perioada 29 noiembrie-8 decembrie 2015, medicii din Ialomița votează pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița. Potrivit reglementărilor, din această entitate fac parte 11 membri, din rîndurile cărora vor fi aleși viitorul președinte, cei 3 vicepreședinți, cenzorii și secretarul. Dacă la ultimele alegeri, organizate în anul 2011, pe lista înscrierilor au fost trecute 27 de nume, la cele de anul acesta doar 15 medici și-au depus candidaturile. Printre aceștia se numără și doctorul Vasile Olaru, acesta ținînd să declare: «nu mi-e teamă de nimeni!».

Să fie alegeri... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 13:20 (5779 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, junioare, CSM București-CSS Slobozia 25-22 (13-12)

Înfrîngere nedreaptă

Sala Elite din Capitală a găzduit sîmbătă, 5 decembrie 2015, partida dintre CSM București și CSS Slobozia, contînd pentru campionatul junioarelor III la handbal feminin. Meciul s-a jucat sub semnul echilibrului, lucru confirmat și de faptul că, la pauză, scorul era 13-12 pentru bucureștence. Echipa lui Marian Simion a ieșit de la cabine decisă să răstoarne rezultatul de pe tabelă și chiar a reușit. În minutul 29, Slobozia conducea cu 15-14, însă a urmat o perioadă nefastă, cînd junioarele Bucureștiului au înscris 4 goluri consecutive. CSS a revenit la 17-18 și la 22-23, cu două minute înainte de finalul partidei. Ultimul cuvînt l-au avut însă gazdele, care au mai marcat de două ori, consfințind... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 12:45 (5145 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Marian Popa, din nou viceprimar la Țăndărei

Marian Popa, din nou viceprimar la Țăndărei

În urmă cu o săptămînă, mai exact joi, 26 noiembrie a.c., consilierii locali din Țăndărei l-au reconfirmat în funcția de viceprimar al orașului pe Marian Popa, membru PNL. Acesta a decis să vacanteze postul anul trecut în februarie, după ruperea alianței politice USL. Popa a fost (re)ales cu 11 voturi pentru, din 15 exprimate.

O funcție dificilă Funcția de viceprimar al Țăndăreiului a aruncat administrația locală a orașului într-o serie de scandaluri publice. Totul a izbucnit cu cîteva luni în urmă, după ce reprezentanții Organizației PSD Țăndărei au decis să-i retragă calitatea de... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 11:20 (7217 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Dublă victorie pentru juniori

Pentru juniorii A și B ai Unirii Slobozia, sezonul pe care tocmai îl traversează este unul de tranziție. Rețeta locală pe care conducerea clubului încearcă să o impună echipei mari a galben-albaștrilor a văduvit echipele de juniori de implicarea multora dintre componenții acestora. Astfel, meci de meci, lui Enache Costea i-a fost destul de greu să alcătuiască formule de start competitive, iar acest lucru s-a văzut în clasament. Concret, cu o etapă înainte de vacanța de iarnă, juniorii A se găsesc pe locul 9, cu doar 3 succese în 12 meciuri disputate, iar juniorii B pe locul 13 din 14 echipe, cu mult sub comportarea din campionatul trecut. Cum însă rolul formațiilor de juniori este să propulseze... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2015, 10:20 (4446 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu nu renunță

Procesul «Sindicatele vs Primăria Slobozia» merge mai departe

Elena Neagu, reprezentantul legal al Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița nu renunță la procesul intentat Primăriei Slobozia pentru «tulburare de posesie și abuz în serviciu». Elena Neagu susține că, în cazul în care instanța îi va da cîștig de cauză, va cere municipalității despăgubiri materiale. Reamintim că pentru realizarea «gropii lui Stoica», Primăria a transformat 1476 de mp aflați în administrarea UJSLI în «domeniu public al Sloboziei». Paradoxal, Elena Neagu continuă să plătească taxe și impozite pentru terenul «rechiziționat» de către Primărie.

Sindicatele vor despăgubiri... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 19:25 (10296 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Două milenii de istorie, distruse cu buldozerul

Excavări ilegale în incinta sitului arheologic «Piscul Crăsani»

Cel mai important sit arheologic din județul Ialomița, «Piscul Crăsani», a fost afectat în urma unor lucrări de excavare ilegale. Autoritățile locale din Balaciu au intrat cu buldozerele în incinta așezării și au extras pămînt galben pentru a întări podul peste rîul Ialomița, aflat la cîțiva metri de sit. Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă în acest caz pentru a stabili cu exactitate maniera în care au fost executate lucrările. Se pare că administrația locală a omis să solicite avizele necesare deschiderii unui astfel de șantier în zona respectivă. Importanța istorică a sitului «Piscul Crăsani» este una destul de mare, aici fiind descoperită... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 17:35 (11308 vizualizări - 9 comentarii)

28 Iun 2026
224 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliberare adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plați privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 10:45
(8738 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără pentru 21 de elevi la Mânăstirea Cozia

Tabără pentru 21 de elevi la Mînăstirea Cozia

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în perioada 21-24 iulie 2015, Catedrala din Urziceni a organizat o tabără la Mînăstirea Cozia din județul Vâlcea. La eveniment au participat 21 de elevi ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 18:25
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5431 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7856 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7835 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2509 vizualizări - 0 comentarii)


Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5344 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5574 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4336 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4679 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fetești

Două incendii s-au produs în cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c, la două gospodării din municipiul Fetești. Primul eveniment a fost anunțat prin 112, în jurul orei 13,30, cînd locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:10
(2436 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


anunț angajare

angajăm secretară
birou avocatură
depuneți CV la
[email protected]

21 Iulie 2015, 17:05


Un bucureștean s-a rătăcit între Amara și Slobozia

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 iulie 2015, în jurul orei 1,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vîrstă de 26 de ani, care a plecat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 15:15
(6376 vizualizări - 5 comentarii)


Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 20-31 iulie a.c., doi studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Iona Cuza», arma «Jandarmi», efectuează stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Avînd în ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:35
(6720 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 450 de amenzi aplicate

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița acționează permanent pentru salvarea de vieți și sancționarea celor care nu nerespectă regulile de circulație și pun în pericol ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:05
(2759 vizualizări - 0 comentarii)


Clarificări AFIR privind utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință

Pentru o mai bună înțelegere a acestui instrument de lucru, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) face clarificări privind scopul și utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință (BD ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 13:20
(9784 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


IPJ Ialomița: Acțiuni pe linia combaterii evaziunii din agricultură

Peste 20 de tone de cereale au fost confiscate și peste 300 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:55
(7403 vizualizări - 0 comentarii)


Noi competențe legislative pentru jandarmi

Jandarmeriei Române îi revin, începînd cu luna iulie a anului în curs, potrivit Legii 407/2006, a vînătorii și protecției fondului cinegetic actualizată și a Legii 46/2008, a Codului Silvic, competențe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:20
(4686 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenția pentru motorină

Agenția de Plați si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează fermierii ialomițeni că, în data de 15.07.2015, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul Ministrului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:40
(5438 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Prima ediție a competiției «Pompierul de ultimă generație»

În conformitate cu calendarul Asociației Sportive a Pompierilor-Sucursala Ialomița, în data de 16 iulie a.c, la sediul Detașamentului de Pompieri «Gabriel Boitan» din municipiul Slobozia, s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:05
(5780 vizualizări - 0 comentarii)


SVSU Căzănești s-a calificat la faza națională a Concursurilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

În urma desfășurării, în perioada 13-15.07.2015, a fazei interjudețene a competițiilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 17:05
(6391 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat european de arestare pentru un ialomițean din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Germania. La data de 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 14:35
(4063 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie «Nu trece dincolo!»

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care sînt implicați pietoni, precum ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 13:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iunie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7062 șomeri, din care 1287 șomeri indemnizați, respectiv 5775 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 12:20
(5100 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 11:15
(3977 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Proiectil descoperit într-o curte

 Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce săpa în curte. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 16:40
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a furat portofelul

Jandarmii au fost sesizați de un bărbat, duminică, 12 iulie a.c., în jurul orei 13,30, despre faptul că i s-a furat portofelul, în care avea 130 de lei.
În urma verificărilor, jandarmii au constatat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:35
(4724 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


IPJ Ialomița: Activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor

Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, în ultimele 3 zile, în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional, în special ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:10
(3306 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC, parte a sistemului de interconectare a registrelor comerțului din statele membre UE

Luni, 13 iulie 2015, a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Legea nr. 152/2015, pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:40
(3910 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...