Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Rezervația naturală «Groapa lui Stoica»

Rezervația naturală «Groapa lui Stoica»

Lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției s-au blocat. Pe 4 septembrie 2015, lichidatorul judiciar va decide viitorul firmei ACM 4 București. Autoritățile au depus armele. Independent propune transformarea «Gropii lui Stoica» în rezervație naturală.

Pledoarie pentru o rezervație naturală
De o săptămînă, «Groapa lui Stoica» nu mai e păzită. În locul paznicilor au apărut niște proiectoare care alungă noaptea întunericul de pe fundul gropii. Însă noi nu ne-am aventurat noaptea în groapă. Am făcut-o într-o zi de joi, după program, la puțină vreme după ce excavatorul a dispărut... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2015, 18:20 (6155 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

Alegeri «dirijate» la Organizația de Femei a PSD Slobozia

Alegeri «dirijate» la Organizația de Femei a PSD Slobozia

Marți, 1 septembrie, de la orele 17,00, Organizația de Femei a municipiului Slobozia și-a ales președintele. Alegerile au fost unele fără miză, candidat unic fiind consilierul local Elisabeta Beciu. Potrivit unor surse apropiate Organizației, anterior alegerilor, în cursa pentru șefia organizației de femei s-a înscris și Gina Palantin, membră de bază a Organizației și angajat prin concurs de împrejurări în cadrul Primăriei Slobozia. Aceasta a fost însă obligată să se retragă, la cererea viceprimarului Valentin Băcanu, responsabil pe linie politică de destinele organizației: «Băcanu, te-ai făcut de rîs încă o dată în fața femeilor PSD, fiindcă te bagi unde nu îți fierbe oala. Se știe ca mînărești cu Beciuleasa, tu și Stoica, toate proiectele din Consiliul Local, dar nu o să vă meargă mult. Alegătorii s-au prins demult și Organizația de femei a PSD s-a prins de multe manevre... Cei care muncesc și își tocesc tocurile în campanie, la alegeri, sînt dați la o parte! Nu este drept, ați luat-o pe urmele lui CIUPERCĂ care impunea totul în partid. O să ajungeți mai devreme sau mai tîrziu mai rău decît el. Neacșu este un pămpălău și jumătate, nici măcar nu îl interesează ce se întîmplă la Organizația din Slobozia! Păcat că nu a fost lăsată aceasta doamnă să candideze, a făcut multe pentru voi!»... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2015, 14:40 (9733 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Infractorii transformă polițiștii în victime

Ialomița: Infractorii transformă polițiștii în victime

Meseria de polițist ar putea fi trecută în topul celor mai periculoase profesii din lume. Toate acestea întrucît anual zeci de oameni ai legii devin victime ale infractorilor. Cel mai recent caz s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia, cînd doi agenți ai Serviciului Ordine Publică au fost luați la pumni de un scandalagiu. Agresorul a fost iertat de instanță, iar în loc să ajungă după gratii a ajuns în arest la domiciliu. Deși pericolul există, oficialii de rang înalt evită să găsească soluții eficiente care să-i protejeze pe polițiști în timpul serviciului.

Întîmplări cu polițiști... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2015, 12:25 (7464 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

 Exclusiv: Dealer de droguri din București, anchetat de procurorii DIICOT Ialomița

Persoane audiate la Slobozia

Exclusiv: Dealer de droguri din București, anchetat de procurorii DIICOT Ialomița

Anchetă în județul Ialomița și municipiul București a procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia. Organele judiciare au efectuat 4 percheziții pentru a depista un bărbat din Capitală, suspectat că ar fi vîndut droguri pe raza județului Ialomița. În urma descinderilor cîteva persoane au fost chemate la audieri.

Canabis de București, vîndut în Ialomița
Potrivit anchetei coordonată de procurorii DIICOT Slobozia, dealerul de droguri ar fi vîndut canabis în mai multe localități din județul Ialomița. Pentru a proba... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2015, 21:55 (5985 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Indemnizații pentru morți și «decontări nelegale»

Camera de Conturi Ialomița supervizează Primăria Slobozia

Indemnizații pentru morți și «decontări nelegale»

Primăria Slobozia a ajuns din nou în atenția Camerei de Conturi Ialomița. De data aceasta, auditorii au venit să verifice maniera în care reprezentanții administrației locale au îndeplinit măsurile trasate în urma unui control efectuat în 2014. Evident nu toate dispozițiile au fost respectate, municipalitatea fiind implicată în zeci de litigii prin care a contestat veridicitatea Raportului de control. Noul termen stabilit pentru recuperarea prejudiciilor create este 30 noiembrie 2015.

Primăria Slobozia la control
La sfîrșitul lunii iulie a anului trecut, Camera de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 20:55 (9600 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul de la Dridu dă peste cap anul școlar

Podul de la Dridu dă peste cap anul școlar

Lucrările de reparații ale podului de la Dridu dau peste cap activitatea educativă în zona de Vest a județului. Deși ar fi trebuit să fie gata la începutul anului școlar, termenul de finalizare al construcției s-a lungit cu o lună și jumătate. Cel mai mult au de suferit copiii din satele învecinate, Patru Frați și Moldoveni, transferați de ani buni la școala din Dridu. Sătul să plătească sume enorme pe transportul elevilor la școală, primarul din Moldoveni a găsit alternativa de a-i muta pe elevii din sat la Urziceni, «pentru că e mai aproape». O măsură similară ar putea adopta și primarul de la Adîncata, comuna de care aparține satul Patru Frați. Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița îndeamnă... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 18:35 (8655 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană guvernează «extraordinar»

În lipsa președintelui

Administrația județeană guvernează «extraordinar»

Joi, 27 august 2015, s-a desfășurat ședința extraordinară a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat doar 3 proiecte de hotărîre, însă ședința poate suscita interesul opiniei publice prin prisma dezbaterilor colaterale generate de aceste proiecte.

Infrastructura rutieră, prioritatea județului
Urgența convocării unei ședințe extraordinare la nivelul Consiliului Județean a fost dictată de necesitatea «aprobării eliberării licenței de traseu (...) pe ruta Slobozia-Gheorghe Lazăr». Întîlnirea a fost însă un prilej de a dezbate prioritățile administrative... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 17:10 (5499 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Liviu Cazan «epurează» PSD Urziceni Liviu Cazan «epurează» PSD Urziceni

Politică după chipul și asemănarea lui

Liviu Cazan «epurează» PSD Urziceni

Joi, 27 august, la Urziceni, s-a desfășurat Conferința Municipală a filialei locale a PSD. În cadrul întîlnirii a fost reconfirmat în funcția de președinte al organizației, Liviu Cazan. Acesta a impus plenului o listă proprie de candidați pentru structurile de conducere ale filialei. Gestul lui Liviu Cazan l-a nemulțumit profund pe deputatul Marian Neacșu, președintele interimar al PSD Ialomița. Alegerile generale din cadrul PSD Ialomița vor avea loc la începutul lunii octombrie 2015.

O nucă tare pentru Neacșu Liviu Cazan este candidatul fără noroc al PSD la Urziceni. Într-un oraș dominat... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 14:45 (9159 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia majorității social-democrate din Consiliul Local

Dormiți liniștiți, PSD veghează!

Slobozia majorității social-democrate din Consiliul Local

Joi, 27 august, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia. Întîlnirea forului legislativ local a reprezentat un nou prilej de dispute politice între consilierii Puterii și cei ai Opoziției. Dincolo de «reglările de conturi», în cadrul ședinței au fost adoptate o serie întreagă de hotărîri care ar putea suscita atenția și interesul opiniei publice locale. Dintre acestea, consemnăm completările la hotărîrea de gestiune a serviciului public de călători, intrarea în patrimoniul local a Grădinii de Vară a orașului sau hotărîrea de aprobare a unui studiu de fezabilitate pentru o investiție de 200 mii de lei la Grădinița «Junior».

Cîteva luni pînă la alegerile locale... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 12:25 (7204 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Construcții ILEGALE în Bazarul Municipal

E oficial

Slobozia: Construcții ILEGALE în Bazarul Municipal

La sfîrșitul lunii trecute, ziarul Independent atrăgea atenția asupra unei situații considerate «inadmisibile» în anul de grație 2015. Concret, este vorba despre aprobarea executării unor construcții cu caracter definitiv în Bazarul Municipal din Slobozia. Potrivit Planului Urbanistic Zonal, în perimetrul respectiv construcțiile au caracter provizoriu! Ca urmare a apariției articolului (n. red.: Bazarul Municipal din Slobozia, un Eldorado imobiliar), Inspectoratul de Stat în Construcții a declanșat un control la nivelul Primăriei Slobozia. Controlul este în curs, însă surse din cadrul administrației locale confirmă faptul că, potrivit... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 19:20 (7673 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Bătălie câștigată într-un război lung

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dinamo II 2-1

Bătălie cîștigată într-un război lung

Unirea Slobozia a renăscut oficial în fața suporterilor în jocul cu Dinamo II, disputat sîmbătă, 29 august. A fost prima etapă a unui campionat de la care slobozenii așteaptă o nouă promovare în liga secundă. Acest lucru nu este imposibil, dar va fi extrem de dificil. Unirea a rămas aceeași echipă muncitoare, disciplinată, dar încă lipsește scînteia din gura porții. În meciul cu satelitul lui Dinamo, viața uniriștilor a fost îngreunată și de cele 3 absențe de după jocul de cupă pierdut cu CS Afumați. Stan și Khalil au fost suspendați în urma cartonașelor roșii, iar căpitanul Romeo Soare s-a accidentat grav la genunchi și se pare că va absenta o lungă perioadă. Slobozenii au îndrăznit primii să... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 17:40 (3884 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ia Roșioreanul, neamule! Ia Roșioreanul!

Ia Roșioreanul, neamule! Ia Roșioreanul!

Independent semnalează opiniei publice apariția pe piață a unei noi publicații. Ea se numește Roșioreanul, apare anual în 500 de exemplare și, la o primă vedere, este o fițuică de 8 pagini în care primarul se pupă singur pe unde apucă și pe banii contrubuabililor.

De unde nu-i, nici Roșioreanu’ nu cere Publicația, editată incognito, are 8 pagini din care 6 conțin un interviu mamut acordat de către primarul Nicu Cristea. Nu sîntem fete mari, dar vă jurăm că de cînd purtăm căciulă n-am văzut un nivel de prostituție... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 15:50 (5237 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Lungu, încă un titlu național

Lupte pe plajă

Cristian Lungu, încă un titlu național

În perioada 28-30 august, la Mangalia s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte pe Plajă, destinat cadeților (16-18 ani ). La această competiție a participat, firește, și o delegație a luptătorilor CS Amara, coordonată de antrenorul Marian Moraru. Cum de altfel era de așteptat, la rampă a ieșit din nou colecționarul de medalii Cristian Lungu. Devenit o certitudine a competițiilor juvenile, acesta a cucerit la Mangalia titlul național la categoria 60 kg. Un alt amărean, Cristian Miu, s-a întors de pe litoral cu medalia de bronz, la 70 kg. Categoriile de concurs fiind puține, cele două medalii au fost suficient de strălucitoare pentru a plasa CS Amara pe primul loc în top. Anterior acestei competiții... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 15:10 (4310 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, HC Alba Sebeș-CSM Unirea Slobozia 22-25 (13-13)

Festivalul (de goluri) Enescu

Slobozia nu concepea să plece de la Sebeș fără cele 3 puncte. Nou promovata HC Alba se anunța totuși un adversar complicat, măcar prin prisma ambiției de a-și dovedi încă din start apartenența la Liga Națională. De aceea, suporterii Unirii au privit cu emoție confruntarea din prima etapă a Ligii Naționale, disputată la Sebeș sîmbătă, 29 august. Se pare însă că antrenoarea Victorina Bora a găsit formula prin care noua structură a echipei să cînte pe aceeași partitură. Practic, umăr la umăr s-a mers doar în prima repriză, acest lucru ilustrînd și scorul la pauză: 13-13. Pauza a reprezentat un moment benefic pentru Unirea, fetele întorcîndu-se pe teren cu alt tonus. S-a făcut repede 18-13 pentru... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 14:40 (4950 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Anul școlar va debuta în clase insalubre

Ialomița: Anul școlar va debuta în clase insalubre

Noul an școlar se pregătește cu pași repezi de debut, iar autoritățile ialomițene sînt încă în vacanță. O demonstrează din plin situația din prezent constatată în cadrul unităților de învățămînt de pe raza județului. Ialomița continuă să-și primească elevii în școli fără avize sanitare de funcționare, neigienizate sau aflate în continuare în lucrări de reabilitare. Deși ar fi trebuit să ia atitudine față de toate aceste sincope, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița s-a transformat într-o instituție cu rol de monitorizare a acestor deficiențe.

Administrație, fă-te că lucrezi!
... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 13:35 (9801 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Țăndărei și Fetești, tandem în fruntea clasamentului

Etapa a 3-a a Ligii a IV-a Ialomița a fost una asezonată atît cu rezultate normale, cît și cu mici surprize. Liderul Victoria Țăndărei se păstrează în frunte după succesul cu Viitorul Axintele, dar nu va defila în campionat. Piedică în calea defilării pare să fie un nume cu greutate în fotbalul ialomițean: Rapid Fetești. Vișinii au bifat sîmbătă, 29 august, al treilea succes din tot atîtea posibile în dauna Fulgerului Fierbinți și se mențin la egalitate cu Țăndăreiul. În schimb, revelația primelor două runde, Spicul Colelia, a încasat prima înfrîngere din acest campionat, călău fiind Olimpia Rădulești. O surpriză plăcută este CS Amara. Cu două victorii și un egal, echipa lui Cătălin Mișu urcă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 12:20 (3475 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Evaziune chinezească la Slobozia

Evaziune chinezească la Slobozia

Explozia de magazine chinezești din Slobozia a intrat în atenția organelor de urmărire penală. Potrivit unor informații interne, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au început urmărirea penală în cazul a două societăți comerciale din oraș, administrate de patroni chinezi. Oamenii legii au sesizat și inspectorii fiscali, care au pus sechestre pe tone întregi de marfă, comercializate în reședința județului Ialomița. Faptele pe care le anchetează organele statului vizează infracțiuni de evaziune fiscală, prejudiciul depășind 1,1 milioane de lei.

Chinezii au invadat Slobozia... [citește_tot_articolul]

28 August 2015, 20:25 (12594 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Pictorii lui Dumnezeu

Pictorii lui Dumnezeu

De trei luni, în Biserica din Bazarul Municipal sfinții primesc straie noi. Munca începe dimineața, la prima oră, și se termină tîrziu, în noapte, cînd pensulele ajung să tremure și ochii se împăienjenesc de osteneală. Pictorii sînt trei, iar biserica are 400 de metri pătrați de perete... «E o biserică mai mică și sperăm să reușim să terminăm lucrarea pînă la sfîrșitul lui septembrie. Cu voia lui Dumnezeu, o să reușim!» ne spune pictorul Constantin Iulian Teofănescu. Nu-i place să vorbească despre el, iar despre munca sa vorbește puțin și măsurat. În locul lui, vorbesc sfinții de pe zidurile bisericii.

Biserica Apostolului Matei... [citește_tot_articolul]

28 August 2015, 16:20 (5972 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Județ sărac, biserică bogată

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Episcopia Sloboziei și Călărașilor ocupă un onorant loc 3 în topul celor mai bogate eparhii (arhiepiscopii și episcopii) din România. Potrivit unei monitorizări realizate de către «Forbes România», excedentul bugetar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se ridică la peste 3,2 milioane de lei, adică  puțin peste 720 mii de euro. Dincolo de senzaționalul acestor cifre se ascunde însă o poveste care începe în 2009, o dată cu întronizarea Prea Sfințitului Vincențiu, actualul episcop al acestei eparhii. Independent a urmărit evoluția financiară a acestei eparhii de-a lungul ultimilor 5 ani și este în măsură să vă creioneze o imagine detaliată... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 20:55 (30487 vizualizări - 55 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

Blestemul pămîntului

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

La aproape 25 de ani de la intrarea în vigoare a celebrei Legi 18 din 1991, urmașii proprietarilor de teren încă își mai caută dreptatea prin instituțiile publice. La Dridu însă, dreptatea pare să umble cu capul spart, iar Tudor Banu așteaptă, din 2001, ca autoritățile locale să identifice locul de casă lăsat moștenire de bunica acestuia, Niculina Banu. Cazul a ajuns în atenția Instituției Prefectului Ialomița și a fost declinat către Comisia Locală de Fond Funciar. «Adică tot către ăia care au refuzat atîția ani punerea în posesie. O bătaie de joc de la un cap la altul!» concluzionează amar Tudor Banu.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 18:20 (14215 vizualizări - 16 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: «Munca la negru», sancționată cu 170 mii de lei

Inspectorii ITM Ialomița a desfășurat, în perioada 18-25 mai 2020, un control privind «munca la negru», pe raza întregului județ. Dintre cei 38 de agenți economici verificați, 4 dintre aceștia nu aveau ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 17:40
(2253 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Copil de 10 ani, lovit de o mașină

Un copil de 10 ani din Fetești a ajuns la spital după ce a fost călcat de o mașină. Joi, 11 iunie 2020, minorul a traversat strada prin loc nepermis, fiind lovit de automobilul condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 17:15
(3017 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Bărbat din Ilfov, arestat pentru infracțiuni la regimul rutier

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din județul Ilfov, pe numele căruia Judecătoria Buftea a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 16:50
(3600 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Cercetați penal pentru infracțiuni pisciole

Polițiștii din Giurgeni au descoperit pe malul Dunării un vagon în care se aflau mai multe elemente folosite la pescuit, precum și o cantitate de 20 kg de pește, speciile plătică, novac, scrumbie, caras ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 16:40
(2664 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli descoperite de inspectorii ITM Ialomița

În ultimele săptămâni, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat o acțiune privind modul în care se asigură protecția muncii în cadrul firmelor care desfășoară activitate în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 16:20
(1807 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 399 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri,12 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 399 de cazuri de COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2020, 16:05
(2913 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vitezomanii, depistați de radarul cu unde laser

Miercuri, 10 iunie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune pe linia combaterii nerespectării regimului legal de viteză pe DN2, în vederea reducerii riscului rutier. Au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 15:10
(1864 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grindu, arestat pentru «conducere fără permis»

Miercuri, 10 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 14:45
(2576 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie din Ograda a înșelat vânzătoarea unui magazin din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au identificat o femeie, din Ograda, bănuită de o faptă de «înșelăciune» la un magazin alimentar de pe raza municipiului Slobozia. Ar fi înșelat o vânzătoare căreia i-a luat și banii ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 14:40
(7244 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biciclist acroșat de un autoturism

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orelor 17,40, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia, în care un autoturism a acroșat un biciclist. La locul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2020, 14:20
(2358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Razie de amploare și percheziții

Urziceni: Razie de amploare și percheziții

26 de percheziții domiciliare au avut loc în dimineața zilei de miercuri pe raza municipiului Urziceni și a comunelor învecinate, fiind vizate persoane bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2020, 19:10
(2543 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșirea din Urziceni

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe DN2, la ieșirea din municipiul Urziceni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2020, 15:30
(3654 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Polițiștii din Călărași efectuează 17 percheziții domiciliare, în 7 județe, la locuințele unor persoane bănuite de contrabandă cu țigări la bordul navelor care tranzitează fluviul Dunărea. Astfel ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2020, 15:15
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la un depozit de lacuri și vopseluri

Slobozia: Incendiu la un depozit de lacuri și vopseluri

Sediul unui depozit de lacuri și vopseluri, amplasat în Slobozia, a fost cuprins de flăcări. Incendiul a izbucnit luni, 8 iunie 2020, într-un spațiu în care erau depozitate butoaie goale din tablă și plastic ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 17:10
(4089 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Traian: Cercetat penal pentru că și-a lovit mama

Un bărbat de 38 de ani din localitatea Traian s-a ales cu un dosar penal pentru că și-a lovit mama. Incidentul s-a petrecut duminică, 7 iunie 2020. Femeia a sunat la 112, iar polițiștii au emis pe numele ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 17:05
(2374 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Suspecți de «furt calificat», în vizorul polițiștilor

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 32 de ani, au intrat în atenția polițiștilor din Grivița după ce au fost prinși în flagrant transportând trei baloți de paie, pe care i-au sustras dintr-o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:55
(2611 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Panou electric cuprins de flăcări

Panoul electric al unei locuințe din comuna Movilița a luat foc în după amiaza zilei luni, 8 iunie 2020. Pompierii militari au localizat imediat incendiul, reușind să îl lichideze după mai bine de o oră ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:50
(2991 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mini-vacanță de Rusalii cu dosare penale

Mini-vacanța de Rusalii s-a terminat la Poliție pentru cinci conducători auto. Aceștia au fost identificați în trafic de polițiști conducând în stare de ebrietate. Cea mai mare alcoolemie în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:45
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vegetație uscată în flăcări

Pompierii ialomițeni au intervenit pe raza localităților Traian, Țăndărei și Fetești pentru stingerea unor incendii de vegetație uscată. Flăcările au cuprins o suprafață de 4 hectare de teren. Cauza tuturor ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:40
(2518 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jucării și haine vândute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților în domeniul comercializării produselor contrafăcute pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:25
(2038 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț privind admiterea în instituțiile de învățământ ale Ministerului Apărării Naționale care pregătesc personal pentru nevoile Ministerului Afacerilor Interne-sesiunea 2020

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, situat în municipiul Slobozia, str. Lacului, nr. 23, recrutează candidați pentru participarea la concursurile de admitere ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:20
(4332 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 9 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 410 de cazuri de COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2020, 16:05
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 396 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 8 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 396 de cazuri de COVID-19. Totodată, conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2020, 16:15
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tinere de 17 ani, lovite de o mașină care s-a răsturnat pe trotuar

Coșereni: Tinere de 17 ani, lovite de o mașină care s-a răsturnat pe trotuar

Două tinere de 17 ani, din localitatea Coșereni, au ajuns în noaptea de sâmbătă spre duminică, 6/7 iunie 2020, la unități medicale din Slobozia și București, fiind victime ale unui accident rutier. Fetele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2020, 12:00
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie în Cartierul Vlașca

Polițiștii ialomițeni, alături de Gruparea Mobilă de Jandarmi Constanța, au efectuat vineri, 5 iunie 2020, o razie de amploare în Cartierul Vlașca din municipiul Fetești. Acțiunea a vizat prevenirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2020, 18:10
(2763 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,04%-șomajul în aprilie 2020

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, în luna aprilie 2020, rata șomajului înregistrată în județul Ialomița a fost de 4,04%. Astfel, în evidențele instituției, la data respectivă ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2020, 18:05
(3432 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 391 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 5 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 391 de cazuri de COVID-19. Totodată, conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2020, 16:05
(2735 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Focuri de armă trase de polițiști pentru a opri un șofer băut

Miercuri, 3 iunie 2020, un tânăr de 25 de ani, din Făcăeni, care ar fi trebuit să fie izolat la domiciliu, a fost depistat la volanul unei mașini în stare de ebrietate și fără a avea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:40
(4895 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A intrat cu mașina într-un stâlp

Un bărbat de 31 de ani din Amara, care a provocat un accident rutier, a fost identificat de polițiști la domiciliul său. Incidentul s-a petrecut miercuri, 3 iunie 2020, când tânărul a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:35
(3957 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara accident


302 ialomițeni s-au vindecat de COVID-19

Autoritățile sanitare din Ialomița au precizat faptul că numărul persoanelor bolnave de COVID-19 declarate vindecate a crescut la 302 în ultimele 24 de ore. Totuși, de la o zi la alta apar alte noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2020, 20:30
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...