Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalurile penale din administrația locală ialomițeană

Scandalurile penale din administrația locală ialomițeană

Valul de arestări și condamnări ale primarilor a lovit și județul Ialomița. În ultimii 2 ani, aleșii locali ai ialomițenilor au bătut drumul Parchetelor pentru a fi audiați în anchetele deschise pe numele lor. Multe dintre cauze au ajuns în fața instanțelor de judecată, iar în altele procurorii încă adună probe. În 2016 se vor desfășura din nou alegeri locale, iar ialomițenii se întreabă, încă de pe acum, «noi cu cine votăm?».

S-a întîmplat la Slobozia
Condusă de oamenii nominalizați la candidaturi de Partidul Social Democrat, Slobozia dă tonul anchetelor penale deschise... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 15:25 (8792 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Rareș Bordei, spre clubul select al stângacilor

Tenismeni ai noului val

Rareș Bordei, spre clubul select al stîngacilor

Ochii lui exprimă ambiție și, din primele schimburi de vorbe, îți dai seama clar că, lucru extrem de important, îi place tenisul de cîmp. Îl adoră pe Nadal, are bucle ca spaniolul și lovește foarte bine cu stînga, lucru care l-a făcut și pe Rafa imbatabil în vremurile lui bune. Îl cheamă Rareș Bordei, are 12 ani, dar deja trofeele au început să se înghesuie în vitrina personală. Nouă ne-ar plăcea să vedem acolo, peste ceva ani, și o salatieră, dar mai e mult pînă departe. Deocamdată să ne concentrăm pe cele întîmplate pînă acum, că avem ce povesti.

Mama l-a dus la tenis Avea doar 7... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 14:20 (6678 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarii Ialomiței refuză fondurile UE

Firmele românești otrăvesc merele europene

Primarii Ialomiței refuză fondurile UE

La începutul lunii iulie 2015, Consiliul Județean Ialomița a aprobat încetarea contractului de finanțare aferent proiectului «E-UAT. Sistem informatic integrat, suport pentru dezvoltarea și creșterea serviciilor publice în județul Ialomița». Un proiect similar ca valoare care vizează digitalizarea datelor din registrul agricol urmează să aibă aceeași soartă. Oficialii instituției susțin că eșecul acestor două inițiative survine ca urmare a refuzului primarilor de a accepta condițiile proiectului. În replică, reprezentanții administrațiilor locale susțin că cele două proiecte sînt «depășite din punct de vedere tehnic și conțin clauze dubioase».

Consiliul Județean își recunoaște greșelile... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 13:45 (4724 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Seniorii, din nou la treabă

Din 20 iulie 2015, antrenorul Ion Ionescu a sunat adunarea uniriștilor în vederea noului sezon care, după pauza forțată din februarie, duce echipa fanion a județului din nou în Liga a III-a. 600 mii de lei vor «îmbrăca» financiar turul campionatului, iar tricourile galben-albastre vor fi purtate, cum am mai spus, atît de veteranii care au încă pe tibii urmele duelurilor din liga secundă, dar și de o puzderie de mînji din pepiniera proprie. Pentru a arăta cît de crud este acest contingent venit de la grupele de juniori este suficient să spunem că «veteranul» Vlăduț Popescu are doar 21 de ani. Ion Ionescu va fi secondat pe banca tehnică de Enache Costea și de Adrian Cristea. Antrenorul care a promovat... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 12:40 (3476 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întreținerea drumurilor județene începe la 1 septembrie 2015

Mai bine mai tîrziu decît niciodată

Întreținerea drumurilor județene începe la 1 septembrie 2015

După un an și mai bine în care a refuzat să încheie un contract de întreținere a drumurilor județene, Consiliul Județean Ialomița pare să fi înțeles necesitatea acestui demers. La începutul lunii iunie instituția a demarat organizarea unei licitații deschise, iar la acest moment procedura de evaluare a ofertelor este în curs. Potrivit estimărilor, în cazul în care nu vor exista contestații, primele petice de «asfalt de întreținere» vor apărea pe drumurile județene în cursul lunii septembrie 2015.

Prima licitație după un an
Declarată «prioritate a administrației Ciupercă», infrastructura... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 11:20 (5122 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, amatori

Memorialul «Prietenia», la a doua ediție

Sîmbătă, 18 iulie 2015, terenul sintetic de la Orășelul Copiilor a găzduit a doua ediție a Memorialului «Prietenia», dedicat celor care au fost Adrian și George Moise. A fost o competiție dinamică, cu meciuri de 15 minute, adresată amatorilor în mare parte prieteni apropiați ai celor doi frați. Au participat 6 echipe din Slobozia, Fetești, Gheorghe Doja și Gheorghe Lazăr. A fost prezentă chiar și o echipă a arbitrilor, care s-a descurcat chiar onorabil cu mingea. Una peste alta, o ediție reușită a acestei competiții care devine una de tradiție. Selena a fost echipa care s-a impus în finală, după penaltyuri, cu 7-6 în fața celor de la Gheorghe Doja (3-3 după 15 minute) și a cîștigat astfel primul... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 11:10 (3464 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Armășești își vinde istoria

Primăria Armășești își vinde istoria

Ruinele uneia dintre celei mai vechi unități medicale din Ialomița sînt scoase la vînzare. Este vorba despre spitalul din Armășești, construit în a doua jumătate a secolului XIX și donat comunității de boierul Iordache Zossima. Importanța obiectivului este destul de mare, el fiind trecut pe lista monumentelor istorice din județ. Primăria Armășești, actualul proprietar al imobilului cu valoare istorică, a stabilit și un preț. Monumentul a fost cotat la peste 200 mii de lei...

Istoria județului, vîndută la bucată
Datele istorice arată faptul că Spitalul Armășești este printre primele... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2015, 12:20 (8658 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Marian Neacșu, posibil candidat la președinția PSD

Scenarii mici pentru politica mare

Deputatul Marian Neacșu, posibil candidat la președinția PSD

Marian Neacșu, deputat PSD de Ialomița și vicepreședinte al Camerei Deputaților, ar putea candida pentru șefia PSD la alegerile din toamnă. Deși anvergura lui națională nu este atît de impresionantă ca a lui Liviu Dragnea sau Valeriu Zgonea, Marian Neacșu aspiră la cea mai înaltă funcție în cadrul partidului. Surse din anturajul său confirmă faptul că acesta ia în calcul o posibilă candidatură, «dacă această candidatură va fi în folosul partidului». Contactat telefonic, Marian Neacșu nu a putut oferi un punct de vedere oficial pînă la închiderea ediției. Liderii locali ai Organizației PSD Ialomița confirmă însă această variantă și consideră că Marian Neacșu are suficientă notorietate pentru a... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2015, 11:40 (8074 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Fondurile europene de la UGIRA

Slobozia: Fondurile europene de la UGIRA

Obsesia administrației locale de a cheltui bani europeni nu se reduce doar la «groapa lui Stoica». Unul dintre primele proiecte finanțate «cu fonduri europene» a fost cel de la blocul UGIRA, unde în anul 2009 municipalitatea prevedea în buget cheltuirea a 35 mii de lei pentru instalarea de panouri solare. Investiția a fost inaugurată 2 ani mai tîrziu și a funcționat «nici două luni». Iar mulți dintre locatarii din locuințele sociale de la UGIRA spun că nici măcar n-au auzit de această facilitate.

Săracii săracilor
Blocurile UGIRA sînt două. Cel din dreapta, cumpărat de chiriași... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2015, 10:35 (7955 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, reținut pentru 24 de ore!

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, reținut pentru 24 de ore!

UPDATE Primarul din Urziceni este liber. El va fi cercetat sub control judiciar

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații SAVA CONSTANTIN, primar al Municipiului Urziceni,  sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de instigare la infracțiunea de abuz în serviciu, și IRIMIE MARIA, director executiv al Direcției de Impozite și Taxe Locale din cadrul Primăriei Municipiului Urziceni, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de abuz în serviciu». Același comunicat prezintă că «la data de 04.06.2014, inculpatul SAVA CONSTANTIN, în calitate de primar al Municipiului Urziceni, cu intenție, după o înțelegere prealabilă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 19:30 (8985 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

În perioada 1-2 august 2015, la Amara, se va desfășura cea de a 48-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În preambulul acestui eveniment, oficialii Primăriei orașului Amara, alături de cei ai Consiliului Județean Ialomița, au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au prezentat noutățile acestui an. Organizatorii au concluzionat că ediția din acest an va fi una de referință, în ciuda situației generale austere. «Efortul nostru este unul care își găsește rezultat în organizarea Festivalului, în ciuda situației complicate cu care ne confruntăm!» a declarat primarul orașului Amara, Victor Moraru.

Un festival de 370 mii de lei... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 17:10 (7388 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fața nevăzută a BACALAUREATULUI

Ialomița: Fața nevăzută a BACALAUREATULUI

În sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului 2015, procentul de promovabilitate de 68,72% înregistrat în Ialomița a depășit media națională. Rezultatul îmbucurător ascunde însă un adevăr pe care profesorii refuză să-l recunoască. Este vorba despre faptul că acest examen a fost susținut doar de elitele învățămîntului ialomițean, tocmai pentru a crește rata promovabilității. Ceilalți, fie își vor încerca norocul la toamnă, fie în anii următori. Mai mult, liceele tehnologice s-au făcut de rîs și în această sesiune a examenului de maturitate.

Cifrele vorbesc singure
Potrivit datelor... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 15:10 (4788 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Politica urmașilor lui Dan Diaconescu

PP-DD Ialomița refuză «fuziunea prin absorbție» cu UNPR

Politica urmașilor lui Dan Diaconescu

Sîmbătă, 11 iulie, la Țăndărei, filiala PP-DD Ialomița a refuzat public «fuziunea prin absorbție» cu UNPR. Noul președinte al filialei, Marian Balea, a declarat că va respecta această decizie la Conferința Națională de la București, din 2 august 2015: «Pot să vă spun că nimeni nu vrea să meargă cu UNPR!». Întîlnirea cu reprezentanții filialei a avut loc în Piața Mică din Țăndărei, în fața unui grătar de mici și a două bidoane de 10 litri cu vin vărsat. Treji, reprezentanții filialelor din județ au dezavuat fuziunea. Beți, nici măcar noi nu ne putem da seama ce au vrut să declare...

Marian Balea, președinte din 5 februarie 2015... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 13:25 (6333 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul execută 140 de asociații de proprietari

La Slobozia totul e posibil

Fiscul execută 140 de asociații de proprietari

În permanent război cu locatarii rău-platnici, asociațiile de proprietari din Slobozia au devenit, la rîndul lor, datoare. Debitele pe care acestea le înregistrează se referă la neachitarea contribuțiilor salariale ale angajaților care își desfășoară activitatea în cadrul lor. Cifre oficiale ale reprezentanților Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că valoarea debitelor depășește jumătate de milion de lei, iar pentru recuperarea datoriilor au fost impuse și titluri de executare silită. Situația se complică în cazul asociațiilor declarate insolvabile, pentru că plata restanțelor va fi suportată din buzunarele locatarilor.

Fiscul nu iartă, Fiscul execută silit... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 21:10 (15125 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

SPORT

Primarul Alexandru Stoica:  «În 2020 să fim în Liga I!»

Fotbal pe pîine la Slobozia?

Primarul Alexandru Stoica: «În 2020 să fim în Liga I!»

Luni, 13 iulie 2015, ora 18,00. Tribuna oficială de pe «1 Mai», plină ca-n vremurile bune. Scopul întîlnirii: avizul public pentru reînființarea echipei de fotbal a Unirii Slobozia. Scurt și la obiect primarul Alexandru Stoica, prezent la întîlnirea cu microbiștii, a ținut să lămurească rapid lucrurile: «Dorim reînscrierea echipei de fotbal a Unirii Slobozia în competițiile naționale pentru seniori. În iarnă, cadrul legal nu ne-a mai permis continuarea activității, dar n-are rost să mai vorbim despre trecut. Între timp legea s-a schimbat, permițîndu-ne să susținem echipa și prin urmare ne vom înscrie în Liga a III-a. Vom forma un lot pe care mi-l doresc 100% local!». Mai în glumă, mai în serios... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 20:25 (7529 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia: Glume macabre cu sala de spectacole cu geometrie variabilă

Slobozia: Glume macabre cu sala de spectacole cu geometrie variabilă

În timp ce autoritățile județene visează cai verzi pe pereți... și chiar investesc în potcovirea lor, sala de spectacole cu geometrie variabilă a fost trasă pe linie moartă! Potrivit informațiilor oficiale, proiectantul inițial al acestei investiții a decedat, motiv pentru care sala nu poate fi recepționată. «Lucrările realizate în ultimii 5 ani au fost recepționate, iar sala, după cum știți, este gata! E nevoie însă de un raport final de execuție al proiectantului inițial. Din păcate însă, acesta a decedat!» ne-a declarat același vicepreședinte Ștefan Mușoiu. În spatele aceste motivații (pe care o catalogăm drept o glumă macabră) se ascunde, susțin surse din cadrul instituției, teama oficialilor... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 19:10 (7192 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Traficul auto sufocă Slobozia

Traficul auto sufocă Slobozia

Demarată în primăvara anului 2011, operațiunea «parcări pentru slobozeni» a intrat în al cincilea an de derulare. Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment există 5 mii de locuri de parcare cu plată și alte 5 mii urmează să fie identificate și trasate în următorii ani. Eforturile Primăriei Slobozia par însă inutile în condițiile în care în oraș există peste 21 mii de autovehicule proprietate personală, iar șoferii continuă să parcheze oriunde găsesc un spațiu liber.

Parcările, eterna problemă
În anul 2011, cînd au demarat operațiunea de sistematizare a parcărilor în Slobozia... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 18:35 (5694 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Mihai Geantă, locul I în clasamentul național

Tenis de cîmp

Mihai Geantă, locul I în clasamentul național

Dacă pînă de curînd doar copiii reușeau să ridice steagul tenisului ialomițean, de cîțiva ani și veteranii au un cuvînt greu de spus în sportul pe vremuri alb. Port drapelul la acest capitol este Mihai Geantă. Președintele Casei Județene de Asigurări Sănătate Ialomița, pentru care tenisul este de-a dreptul un mod de viață a trecut de curînd la categoria de vîrstă 60 plus, dar rezultatele excelente au rămas neschimbate. Sportivul slobozean trece printr-o perioadă extrem de fertilă: 5 turnee cîștigate în 5 săptămîni. «După cum știți, serviciul îmi solicită foarte mult timp. Totuși, în ultima vreme am căutat să aloc puținul timp liber pe care îl am pasiunii de-o viață, care este tenisul de cîmp»... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 17:05 (7080 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Dictatura liberală de la Urziceni

Dictatura liberală de la Urziceni

La jumătatea săptămînii precedente, Consiliul Local Urziceni s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Miza acestei întîlniri a reprezentat-o Raportul Camerei de Conturi Ialomița, raport care incriminează activitatea administrației locale la nivelul anului 2013. Deși dezbaterea asupra acestui Raport a fost amînată pentru următoarea ședință a Consiliului Local, prezentarea lui în spațiul public confirmă tensiunile politice din cadrul acestui for legislativ. În cadrul aceleiași ședințe, cei 17 consilieri locali au mai aprobat și o serie de proiecte de hotărîre de interes general. Printre acestea amintim proiectul de hotărîre privind aprobarea rectificării bugetului general al municipiului... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 16:15 (8095 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Industrial de la Slobozia, «himera» administrației Stoica

Parcul Industrial de la Slobozia, «himera» administrației Stoica

Primăria Slobozia își recunoaște eșecul în privința construcției Parcului Industrial pentru IMM-uri. Administrația locală a investit 17,5 milioane de lei cu scopul de a crea peste 700 de locuri de muncă, iar la un an și jumătate de la recepția lucrărilor se declară incapabilă de a atinge acest obiectiv. Oficialii instituției au recunoscut acest amănunt într-o scrisoare deschisă, transmisă Prefecturii Ialomița. «Investitorii s-au lovit de condiția de a crea minim 15 locuri de muncă, mulți dintre ei afirmînd că nu pot realiza această condiție!».

Un proiect declarat inoportun
Previziunile... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 15:40 (6639 vizualizări - 4 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10951 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15673 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14904 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14003 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19594 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12182 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11429 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17124 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11782 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11523 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12546 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...