Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Manualul investitorului în fotbal», de Ioan Becali

Creațiile de după gratii ale greilor din fotbal

«Manualul investitorului în fotbal», de Ioan Becali

Isteria scrisului după gratii i-a cuprins și pe greii fotbalului românesc. Ioan Becali, decanul de vîrstă al lotului de condamnați încarcerați la Penitenciarul Slobozia, s-a apucat de scris la începutul acestui an. Publicația a fost tipărită la București și are 104 pagini.

Un deținut scriitor Cuprins de febra talentului literar, Ioan Becali și-a făcut curaj și s-a apucat de scris. În luna februarie a anului în curs, el a făcut solicitări către conducerea Penitenciarului Slobozia pentru a-i fi puse la dispoziție toate resursele necesare, astfel încît să poată scrie o carte. Publicația... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2015, 10:55 (7914 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Acoperișul unei vile a luat foc de la un fulger

Incendiu la Slobozia, în seara zilei de vineri, 3 iulie 2015. Acoperișul unei vile din oraș a fost cuprins de flăcări, iar primele informații scot în evidență faptul că totul s-a petrecut din cauza unui fulger. Din fericire nu există victime. La fața locului s-au deplasat pompierii Gărzii Slobozia care, cu ajutorul unei scări rulante, au reușit să urce pe acoperișul cuprins de flăcări și să stingă focul.  Nu este singurul incident petrecut din cauza vremii. Între Slobozia Nouă și Iazu un copac smuls de vînt a căzut pe carosabil, traficul în zonă fiind blocat cîteva zeci de minute. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au anunțat faptul că la această oră circulația în... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2015, 22:05 (8018 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: AJVPS moare, dar nu predă gestiunea

Ialomița: AJVPS moare, dar nu predă gestiunea

La sfîrșitul săptămînii trecute, după aproape două luni de dispute interne (și publice), delegații Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița s-au reunit în cadrul unei Adunări Generale Extraordinare pentru a identifica o soluție la problemele cu care se confruntă Asociația încă de la începutul anului. În ciuda gravității problemelor expuse, singura măsură concretă adoptată a fost ocuparea a două funcții vacante de vicepreședinte. În spatele acestei decizii se ascunde lupta pentru controlul Consiliului, singura structură funcțională la acest moment.

Rufele murdare se spală în public... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2015, 19:05 (10816 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PSD au învins Slobozia

Consilierii PSD au învins Slobozia

După 3 ani de dispute sterile, cei 21 de consilieri din cadrul Consiliului Local Slobozia au ajuns la un compromis politic. Ședința ordinară de joi, 25 iunie 2015, reflectă această stare de fapt și confirmă faptul că în anul rămas pînă la alegerile din 2016 nu vor mai exista tensiuni notabile în cadrul acestui for legislativ.

O ședință tipică Joi, 25 iunie 2015, s-a desfășurat ședința ordinară lunară a Consiliului Local Slobozia. Deși lipsită de mize politice sau administrative, ședința a reconfirmat eșecul Opoziției în lupta politică cu mașina de vot a PSD. Senin și relaxat, primarul... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2015, 16:45 (5398 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Viorel Ștefu elimină corupția din Poliția ialomițeană

Comisarul șef Viorel Ștefu elimină corupția din Poliția ialomițeană

Un raport al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, înaintat Prefecturii Ialomița, reliefează preocuparea pe care o are instituția în ceea ce privește prevenirea și combaterea faptelor de corupție în rîndul polițiștilor. Conform documentului prezentat, conducerea IPJ Ialomița, asigurată de comisarul șef Viorel Ștefu, manifestă «toleranță zero față de orice faptă de acest gen».

Eforturi pentru combaterea corupției din Poliție
Activitățile întreprinse de conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița în privința prevenirii și combaterii fenomenului corupției... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2015, 14:15 (8488 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are panou de cățărare

Slobozia are panou de cățărare

După o lună și jumătate de amînări succesive, municipalitatea slobozeană a inaugurat panoul de cățărare din Orășelul Copiilor. Obiectivul a fost realizat ca urmare a unei inițiative susținută de către Georgiana Ghiță, elevă în clasa a X-a la Liceul Pedagogic. Primul oficial care a inaugurat panoul de cățărare a fost primarul Sloboziei, Alexandru Stoica.

Un altfel de sport Marți, 30 iunie 2015, în Orășelul Copiilor din Slobozia a fost inaugurat primul panou de cățărare într-un spațiu public din Ialomița. Inițiativa realizării acestui obiectiv sportiv aparține Georgianei Ghiță, elevă... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2015, 12:05 (5369 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, trimis în judecată de DNA

Silvian Ciupercă, trimis în judecată de DNA

Procurorii DNA au finalizat cercetările în dosarul lui Silvian Ciupercă. Miercuri, 1 iulie 2015, acesta a fost trimis în judecată pentru comiterea a 8 infracțiuni de corupție și asimilate corupției. Alături de el vor fi judecați alți 14 inculpați, funcționari în cadrul Consiliului Județean Ialomița, Agenției de Dezvoltare Rregională Sud-Mutenia, dar și administratori de firme.

Silvian Ciupercă, judecat la Tribunalul București
Ancheta în cazul lui Silvian Ciupercă a debutat în toamna anului 2014, cînd procurorii DNA au descins la sediul Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2015, 19:05 (13960 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», colacul de salvare al ACM4

Povești penale cu bani europeni

«Groapa lui Stoica», colacul de salvare al ACM4

De două săptămîni, lucrările la «groapa lui Stoica» stagnează. Motivul acestei sincope îl reprezintă probleme financiare ale Antrepriză Construcții Montaj nr. 4 București SA, firma care și-a adjudecat lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia. La începutul acestei luni, ACM4 București a intrat în insolvență, la cererea creditorului SC Rezident District Construct SRL. «Reprezentanții firmei ne-au asigurat că intrarea în insolvență nu reprezintă o problemă. Ba, dimpotrivă!» declară public Alexandru Stoica.

De la încet la foarte încet
Lucrările de reabilitare a Pieței... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 20:35 (15533 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Sediul BCR Slobozia, scos la vânzare pentru 1,8 milioane de euro

«Mai bine. Pentru că putem»

Sediul BCR Slobozia, scos la vînzare pentru 1,8 milioane de euro

Opulentul sediu al Băncii Comerciale Române din Slobozia, amplasat pe bulevardul Chimiei din oraș, este scos la vînzare. Proprietarii imobilului, BCR Rem, subsidiară a concernului BCR, cotează imobilul la fabuloasa sumă de 1,8 milioane de euro!

Tranzacție pe internet Informațiile cu privire la vînzarea sediului Băncii Comerciale Române din Slobozia sînt prezentate detaliat pe site-ul subsidiarei BCR Rem. Această instituție, membră a concernului BCR, are în subordine toate imobilele care aparțin companiei, atît cele proprii, cît și cele pe care banca le-a obținut de la clienții care... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 20:20 (9326 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Senatorii Ialomiței, în vizor

Senatorii Ialomiței, în vizor

O inițiativă inedită descoperită în spațiul virtual, www.parlament.openpolitics.ro, ne-a reamintit că Ialomița a trimis, în 2012, 9 (nouă!) reprezentanți în Parlamentul României. Pe 6 dintre ei, deputați ialomițeni, vi i-am prezentat numărul precedent, prin prisma statisticilor realizate de către site-ul menționat. Referitor la senatori, să menționăm că senatorul PP-DD, dr Ștefan Stoica, a decedat în 4 februarie 2014. Fiindcă ceilalți doi, respectiv senatorii Marian Pavel și Ion Toma, nu au fost prezentați nicăieri, ne-am decis să reparăm noi această gafă impardonabilă, oferindu-vă o compilație a datelor prezentate pe site-ul Senatului.

Marian Pavel, primarul devenit senator PSD «c-așa a vrut alții»... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 19:40 (7054 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«RĂZBOIUL ORGOLIILOR» la Spitalul Slobozia

Plîngeri și denunțuri pe bandă rulantă

«RĂZBOIUL ORGOLIILOR» la Spitalul Slobozia

Valul de scandaluri publice în care este aruncat Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ultimele săptămîni pare doar «un război al orgoliilor». Inopinatul control ministerial și ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița reprezintă doar o dispută între medicul Violeta Șapira, actualul manager al unității sanitare, și medicul Simona Berbece, contracandidat al dr Șapira la funcția de manager al Spitalului Slobozia... În toată această situație tapetată cu denunțuri, activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia stagnează. Pacienții continuă să petreacă ore bune în fața cabinetelor de consultații, iar autorizarea celor mai noi echipamente medicale rămîne în așteptare... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 19:10 (7293 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Ialomițeanul care a cucerit Olimpul

Lupte, Vasile Andrei, invitat de onoare la Amara

Ialomițeanul care a cucerit Olimpul

Los Angeles 1984. Fierb termometrele, fierbe și sala unde se desfășoară proba olimpică de lupte greco-romane. Este momentul finalei la categoria 100 kilograme și față în față stau doi flăcăi semeți, numai fibră. Românul Vasile Andrei, plecat din Albeștii Ialomiței să cucerească lumea și răsfățatul gazdelor, Greg Gibson. 5000 de oameni aclamă la unison fiecare pas, fiecare zvîcnire de mușchi a americanului. «Vasile, termină-l repede că altfel ne halesc ăștia!» i se strigă de pe bancă. «Ei, lasă pe mine că l-or avea pe Denver sau Sinatra, dar tot Albeșteanu al nostru îi zice mai cu foc» par să vorbească ochii ialomițeanului înregimentat la Steaua. Are 29 de ani și încă mai simte în zona sternului... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 18:15 (5087 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia funcționează în regim de avarie

Trei funcționari publici suspendați

Primăria Slobozia funcționează în regim de avarie

Iminenta suspendare a funcționarilor Primăriei Slobozia, inculpați în dosarul «Art Oil», s-a produs. În urmă cu o săptămînă, Agripina Costea, secretarul instituției, Corneliu George Marian, șeful Serviciului Urbanism și Aurelia Esterka, arhitectul șef al orașului, au fost suspendați din funcțiile publice prin ordin al primarului Alexandru Stoica. În lipsa acestora, Primăria Slobozia funcționează în stare de avarie...

Suspendare stabilită prin instanță
A fost doar o chestiune de timp pînă cînd Primăria Slobozia și-a suspendat funcționarii cercetați penal. Potrivit explicațiilor... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 17:25 (9697 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

CS Amara, cea mai bună echipă

Campionatul Național de Lupte pe Plajă

CS Amara, cea mai bună echipă

Vînzoleală ca-n vremurile bune pe Plaja «Zorilor» din Amara, una care începe din nou să prindă viață. Vremea a ținut cu sportul, iar Campionatul Național de lupte pe plajă și-a putut urma în voie reperele stabilite. Astfel, în perioada 26-28 iunie, peste 500 de sportivi și delegați, plus de două ori mai mulți spectatori au animat competiția adresată copiilor între 12-16 ani. Și-au testat forța și tehnica pe nisip, luptători de la Deva și Călărași, de la Rădăuți și Tulcea și, bineînțeles, sportivii lui Marian Moraru de la CS Amara. S-au găsit astfel toate ingredientele necesare pentru a ieși o competiție pe cinste. Și pentru ca lucrurile să meargă șnur pînă la capăt, amărenii au ieșit din nou în... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 16:45 (4296 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnări cu suspendare în cel mai mare dosar de fraudă informatică din Ialomița

Prejudiciu de peste 500 mii de dolari

Condamnări cu suspendare în cel mai mare dosar de fraudă informatică din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, Tribunalul Ialomița a dat primele sentințe în cel mai mare scandal de fraudă informatică din Ialomița. Șase inculpați au fost condamnați la 3 ani de închisoare cu suspendare după ce au delapidat conturile unor societăți americane emitente de carduri, American Expres Internațional și Discover Card. Ancheta a fost instrumentată de procurorii DIICOT Slobozia, împreună cu Serviciile Secrete Americane (United States Secret Service). Povestea din spatele anchetei este impresionantă, prejudiciul estimat de autoritățile care au anchetat cazul depășind 500 mii de dolari.

«American dream» la Slobozia... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 16:10 (13041 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

România, argint la Baku cu trei slobozeni în echipă

România, argint la Baku cu trei slobozeni în echipă

La finele săptămînii, s-au încheiat la Baku Jocurile Europene, competiție ce a reunit crema sportivilor de pe bătrînul continent dintr-o paletă variată de discipline. Printre performerii români s-a numărat și echipa națională de sabie, care ocupat locul 2, după o finală dramatică în compania Italiei, terminată cu scorul 45-44 pentru peninsulari. Remarcabil pentru noi este faptul că trei dintre cei patru componenți ai echipei României sînt sabreri școliți la Slobozia. Pe lîngă consacrații Alin Badea și Iulian Teodosiu, din lot a făcut parte și Mădălin Bucur, cel care l-a înlocuit pe accidentatul Ciprian Gălățanu, iar în viitor promite o carieră în ascensiune și tot mai dese prezențe în anturajul... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 15:25 (7072 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 33 kilometri de drumuri județene, reabilitate în 2015

Ialomița: 33 kilometri de drumuri județene, reabilitate în 2015

Consiliul Județean Ialomița promite reabilitarea a 33 kilometri de drumuri județene pînă la sfîrșitul acestui an. «În cazul DJ102H, care leagă Miloșești de Reviga și DJ306, care leagă satul Crunți de Reviga, lucrările sînt mai avansate decît prevăd graficele, iar în cazul celui de-al treilea drum, DJ313, care leagă satul Horia de comuna Axinte avem certitudinea că va putea fi finalizat înainte de termen!» declară vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. Valoarea acestor investiții depășește 30 milioane de lei, iar fondurile au fost prevăzute la începutul acestui an în bugetul județului.

Timp de execuție record pentru drumurile județene... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 14:55 (5861 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

3 medalii pentru CSS Slobozia

Scrimă, Campionatele Naționale pentru copii

3 medalii pentru CSS Slobozia

În perioada 22-26 iunie 2015, Sala Floreasca din București a găzduit Campionatul Național de sabie-copii (11-13 ani). CSS Slobozia s-a întors de la această competiție cu 3 medalii. Cea mai strălucitoare, argint, îi aparține lui Mihăiță Cruțu. În rest, în clasamentul individual masculin, Dan Lepădătescu a ocupat locul 7, Liviu Lepădătescu locul 11, iar Cătălin Stăncescu locul 12. În această formulă CSS Slobozia avea să obțină locul 3 în concursul pe echipe, după ce sabrerii noștri au fost privați de intrarea în finală, prin manevre ale arbitrilor tot mai dese, din păcate, la această categorie, indiferent de disciplina sportivă. La feminin, Marga Bărbuceanu a obținut, de asemenea, medalia de bronz... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 14:05 (3091 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cutiile poștale, ținte pentru vandali

Se întîmplă în Ialomița

Cutiile poștale, ținte pentru vandali

Siguranța corespondenței ialomițenilor este amenințată de vandali. O recunosc reprezentanții Poștei Române, care susțin că și în județul Ialomița există suficiente cazuri în care cutiile poștale amplasate pe stradă sînt deteriorate sau incendiate. Totuși, oficialii instituții nu dețin date cu privire la vreun dosar penal înregistrat în acest sens la Poliție.

Își varsă nervii pe cutiile poștale O situație statistică prezentată de reprezentanții Poștei Române arată că în județul Ialomița sînt amplasate un număr total de 146 de cutii poștale. Dintre acestea, 130 sînt în stare bună de funcționare... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 13:35 (3465 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Colelia și Reviga s-au salvat

Unirea FIerbinți nu a produs mult așteptata surpriză, ba dimpotrivă a pierdut și returul barajului cu Petrolistul Boldești, scor identic cu cel din tur: 0-3. Pentru sezonul viitor, cei din Fierbinți anunță schimbări majore la echipă, printre care și numirea unui antrenor. Cert este că, în acest moment, Unirea Mihail Kogălniceanu devine definitiv retrogradată în Liga a V-a. Totodată, duminică, 28 iunie 2015, s-au disputat și cele 2 meciuri de baraj pentru menținere/promovare în Liga a IV-a. La Axintele, Colelia a trecut de Fulgerul Fierbinți, cu 1-0, Spicul ratînd și un penalty. La Țăndărei, Voința Reviga a bătut tot cu 1-0 pe Bărăganul Ciulnița. Pe 8 august 2015, va avea loc Adunarea Generală... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 12:05 (4198 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Plăți electronice la Trezorerie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la fasptul că, din data de 29 august 2016, la nivelul județului a devenit operațional serviciul de electronic de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 18:25
(5246 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
-asistentă medicală generalistă
(normă întreagă, seriozitate,
experiență)
-femeie de serviciu
(pentru cabinet medical,
program 1 oră/zi)
Detalii la tel. 0726/714.716,
între orele 17,00-18,00

30 August 2016, 18:15


IPJ Ialomița: Documentele solicitate, la un click distanță

Pentru a scuti timpul și a reduce din stresul provocat de statul la cozi sau orele bune de așteptare în fața ghișeelor, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției Române precizează faptul că cetățenii ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 17:40
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A lovit un pieton și a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 40 de ani din București a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, după ce, pe data de 26 august 2016, acesta a provocat un accident rutier. Șoferul a lovit cu mașina un pieton ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 16:50
(5148 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi cu dosare penale

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, în urma acțiunilor întreprinse de polițiștii ialomițeni pentru prevenirea accidentelor rutiere, oamenii legii au sancționat 11 conducători auto. Cinci dintre ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 15:20
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Porți Deschise» la Jandarmerie

Joi, 1 septembrie 2016, cu ocazia împlinirii a 123 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează o serie de evenimente prin care să marcheze această ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 14:45
(5355 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlnire cu contribuabilii

Miercuri, 7 septembrie 2016, reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice organizează, la sediul instituției, o întîlnire cu contribuabilii din județ, cu scopul de la le explica acestora ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 13:25
(5191 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7232 șomeri, din care 895 șomeri indemnizați, respectiv 6337 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă, desfășurată de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au demarat, începînd cu data de vineri, 19 august a.c., o amplă campanie de prevenire a furturilor din autoturisme. Acțiunea oamenilor legii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:10
(4482 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Urmăriți internațional în Germania, prinși la Bărbulești

Doi tineri, de 25 și 26 de ani, din comuna Bărbulești, au fost prezentați Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București pentru a fi extrădați în Germania. Aceștia au fost descoperiți pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 16:25
(5386 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Polițiștii din Ialomița caută o adolescentă de 14 ani, domiciliată în Fetești, care, la data de 18 august 2016, a dispărut fără urmă. Fata se numește Andreea Valentina Oaie, are ca semn particular o deformare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 13:10
(5127 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că, la data de 19 august 2016, la nivelul județului există disponibile 441 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 20:05
(6718 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se lansează «Ghidul bibliotecilor din Ialomița»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia anunță lansarea «Ghidului bibliotecilor din Ialomița». Documentul a fost creat pentru a oferi o imagine de ansamblu cu privire la activitatea celor ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 18:45
(4535 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrînă, înșelată prin telefon

O bătrînă de 69 de ani, din Grivița, a rămas fără 1500 de lei după ce a fost înșelată la telefon. Femeia a declarat la Poliție faptul că o persoană necunoscută a contactat-o, precizîndu-i faptul că este ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 20:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: S-a dat startul campaniei de finanțare a investițiilor în procesarea produselor agricole

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță startul campaniei de finanțare a proiectelor privind investițiile în procesarea produselor agricole și ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:25
(7981 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru furt calificat

Un tînăr de 19 ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a spart mai multe mașini parcate pe raza municipiului. El a intrat în vizorul polițiștilor în urma reclamațiilor făcute de proprietarii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:10
(6019 vizualizări - 0 comentarii)


pierdere

Pierdut carnet de comercializare pe numele Grigore Ionel, str. Lalelei, nr. 15, com. Roșiori, jud. Ialomița, cu seriile de la IL8263041 la IL8263080. Se declară nul.

17 August 2016, 17:10


Poliția Rutieră Ialomița: 23 de permise reținute, amenzi de peste 77000 lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 5-7 august a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:20
(5521 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 62 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:05
(4615 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor în cluburi și baruri

La sfîrșitul de săptămînă precedent, Poliția Română a organizat o acțiune, la nivel național, în cluburi  și baruri, pentru prevenirea și combaterea activităților infracționale. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 11:10
(6473 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă, ucisă de virusul West Nile

O femeie de 79 de ani, din Urziceni, a murit la Spitalul «Matei Balș», după ce s-a descoperit că a fost infestată cu virusul West Nile. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin este ...[citește_toată_știrea]

4 August 2016, 21:35
(7363 vizualizări - 0 comentarii)


La un pas de moarte în Lacul Amara

Medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, au intervenit duminică, 30 iulie 2016, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat care era să își găsească sfîrșitul în apele Lacului Amara. Din primele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2016, 20:40
(6914 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara înecat


Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Întîmplare șocantă petrecută la Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un pacient, în vîrstă de 80 de ani, adus pentru consultații, în noaptea de 25/26 iulie 2016, a fost găsit ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2016, 14:50
(5549 vizualizări - 1 comentariu)


DN21A: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 iulie 2016, în jurul orei 15,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 18:45
(4365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis, la volan

Un bărbat, de 64 de ani, din București, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 17:35
(4348 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita dispune, prin intermediul Rețelei EURES, de 34 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic (ospătar-22 de posturi ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 16:10
(4983 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Construcțiile și amenajările neautorizate privind securitatea la incendiu, termen limită pentru intrarea în legalitate-31.12.2016

Potrivit prevederilor art. 30 alin (4^1) din Legea nr. 307 privind apărarea împotriva incendiilor, cu modificările și completările ulterioare, pentru construcțiile și amenajările care se supun avizării ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 15:20
(6151 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Să plantăm și să îngrijim o floare!»

Din anul 2005 și pînă în prezent, Protopopiatul Urziceni a desfășurat neîntrerupt diverse activități instructiv-educative și recreative pentru copiii din comunitate prin intermediul Biroului de Asistență ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 14:25
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi cereri de finanțare a investiților neagricole din zona rurală

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) deschide o nouă sesiune anuală de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PND ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 13:15
(7701 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 27-29.07.2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei» al județului Călărași va organiza și desfășura competiția cu tematică de pompieri, care va reuni la start loturile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 12:35
(5309 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...