Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a intrat, pentru a doua oară, în atenția Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Dacă primul audit a fost «orchestrat» de Silvian Ciupercă, de această dată el s-ar fi efectuat în baza unei plîngeri. Timp de 3 zile, organele abilitate ale Ministerului de Resort au verificat maniera în care s-a desfășurat concursul de manager în baza căruia medicul Violeta Șapira a fost confirmată în funcție, dar și situația arieratelor. Reprezentanții Spitalului de la Slobozia nu au oferit însă explicații certe cu privire la acțiunea Corpului de Control. «Au verificat Compartimentul RUNOS și arieratele» a declarat laconic medicul Violeta Șapira. La fel de limitați în... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 23:20 (8834 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița caută inspectori școlari

Funcțiile nu țin de cald

Ialomița caută inspectori școlari

Luminița Barcari a eșuat în încercarea de «politizare» a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În lipsa banilor, inspectorii școlari nu se înghesuie să ocupe funcțiile. Șeful instituției cere public «bani pentru decontarea transportului». La acest moment sînt libere 8,5 din cele 18 norme de inspectori școlari existente la nivelul județului...

«Politizarea» Învățămîntului ialomițean a eșuat
Concursul de numire în funcție a inspectorului general Luminița Barcari (susținută de către PNL) reprezintă, pînă la acest moment, singurul succes al campaniei de «politizare» a Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 20:35 (8433 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Atacatorul unor polițiști, trimis în judecată

Fetești: Atacatorul unor polițiști, trimis în judecată

Procurorii din Fetești au finalizat cercetările într-un dosar de ultraj. Anchetatorii l-au trimis în judecată pe un bărbat care, în cursul anului trecut, a atacat polițiștii care îl opriseră în trafic. Bărbatul se urcase la volan sub influența băuturilor alcoolice.

I-a lovit și înjurat pe polițiști Fapta cercetată de oamenii legii s-a petrecut în luna septembrie 2014. Numitul Vasilică Viorel Vișan a fost oprit pe dreapta de o patrulă, iar în momentul în care i-au cerut documentele, oamenii legii au constatat faptul că acesta emana halenă alcoolică. Simțindu-se deranjat de polițiști... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 18:35 (4323 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești ultraj

EVENIMENT

2029 de elevi ialomițeni au intrat în focurile Bacalaureatului

2029 de elevi ialomițeni au intrat în focurile Bacalaureatului

Luni, 8 iunie 2015, a început oficial sesiunea de vară a Bacalaureatului din acest an școlar. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în această primă etapă susțin examenul de maturitate un număr total de 2029 absolvenți de liceu din întreg județul. Cele mai multe emoții vor fi însă la probele scrise, acolo unde elevii vor fi supravegheați cu camere video.

A început BAC-ul de vară
În  prima zi a acestei săptămîni, la primele ore ale dimineții, toți absolvenții de clasa a XII-a au luat cu asalt liceele în care au învățat pentru... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 17:50 (4912 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A început bătălia pentru locuințele ANL

Sezonul 2015

Slobozia: A început bătălia pentru locuințele ANL

Municipalitatea slobozeană promite 48 de locuințe ANL în luna august. Termenul limită pentru înscrierea pe noua listă a fost 30 mai. Noile locuințe sînt așteptate de peste 150 de potențiali beneficiari.

Punct și de la capăt
Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe contestațiile depuse de beneficiarii ANL și municipalitatea slobozeană o ia de la capăt. La 30 mai 2015 s-a încheiat perioada legală de depunere a cererilor pentru cele 48 de locuințe tip ANL care urmează a fi date în folosință pînă la sfîrșitul lunii august 2015. «Au fost notificați toți cei care au depus cereri la Primărie... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 17:05 (5725 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secția Pediatrie a primit derogare de la Minister

Ialomița a avut noroc

Secția Pediatrie a primit derogare de la Minister

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a scăpat de declasarea medicală, una dintre consecințele închiderii Secției Pediatrie. La sfîrșitul săptămînii precedente, Consiliul Județean Ialomița a anunțat public că unitatea medicală a obținut «derogarea de la Ordinul 870», necesară pentru asigurarea gărzilor. Este de așteptat ca «derogarea» să poată fi aplicată și celorlalte spitale din județ.

Norocul se face, nu se așteaptă
La sfîrșitul săptămînii precedente, oficialii Consiliului Județean Ialomița au anunțat public că Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia va rămîne... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 16:20 (7459 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

43,3 mii de persoane merg la serviciu în Ialomița

Un raport al Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița prezintă situația persoanelor din județ care se află în cîmpul muncii. Potrivit informațiilor publice, în primele 5 luni ale anului în curs, 43 mii de persoane erau angajate pe raza județului nostru.

Cine mai muncește în Ialomița
În ciuda faptului că mediul de afaceri este decimat de criză și a faptului că posturile în instituțiile publice sînt greu de deblocat, datele Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița arată că, în primele 5 luni ale anului în curs, în județ erau înregistrați un număr total de 4661 angajatori... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 15:55 (4172 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Marșul poștașilor

Marșul poștașilor

La sfîrșitul săptămînii precedente, Sindicatul Lucrătorilor Poștali Ialomița, a organizat, după 4 ani de pauză, ediția județeană a maratonului poștașilor. Aflată la a 36 ediție, competiția a reunit în Parcul Ialomița din Slobozia ultimii angajați sindicaliști ai Poștei ialomițene. «Mi-a plăcut de cînd mă știu meseria asta. Tata a fost poștaș. Cînd venea acasă îi luam șapca și mă plimbam prin curte strigînd: „Poșta! Poșta!“. E cea mai frumoasă amintire din copilăria mea!» ne-a povestit Niculina Oancea, cîștigătoarea probei feminine.

Sic transit gloria mundi
Maratonul e programat... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 15:15 (6158 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia, în grupă cu Știința și Slatina

Handbal, Barajul se joacă la Rîmnicu Vîlcea

Slobozia, în grupă cu Știința și Slatina

UPDATE CSM Unirea Slobozia-Știința București 24-21!

Programat inițial pe 10-12 iunie 2015, barajul pentru menținere/promovare în Liga Națională a handbalului feminin a fost devansat cu 2 zile. Astfel, competiția a pornit pe 8 iunie 2015, iar locul de desfășurare este Sala «Traian» din Rîmnicu Vîlcea. Unirea Slobozia este în grupă cu vechea cunoștință Știința București, dar și cu locul 4 din seria a 2-a a Diviziei A, CSM Slatina. În cealaltă grupă sînt Cetate Deva, Măgura Cisnădie și HM Buzău. Concluzia destul de pertinentă ar fi că cele două reprezentante ale Ligii Naționale, Slobozia și Deva, sînt favorite certe la cîștigarea grupelor, aspect ce ar aduce automat biletele pentru încă un sezon pe prima scenă. Spre exemplu, în vreme ce Unirea a avut... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 14:35 (4883 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cel mai bătrân infractor din Ialomița, internat într-un spital de boli psihice

File din dosare

Cel mai bătrîn infractor din Ialomița, internat într-un spital de boli psihice

Potrivit datelor furnizate de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, cel mai bătrîn infractor din județ are 84 de ani și este din Fetești. Bătrînul este internat într-un spital de boli psihice, după ce și-a ucis cel mai bun prieten cu o toporișcă. Cercetările anchetatorilor au scos la iveală faptul că el suferea de o formă gravă de demență, boală a cărei simptomatologie s-a declanșat în momentul în care omul a fost împins spre crimă.

Crimă odioasă în prag de alegeri prezidențiale
Aproape de închiderea urnelor, în primul tur al alegerilor prezidențiale desfășurate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 13:45 (5489 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția din Ialomița, văzută prin «ochii» CSM

Justiția din Ialomița, văzută prin «ochii» CSM

Consiliul Superior al Magistraturii a dat publicității recent un document prin care a analizat starea justiției din România. Raportat la nivelul județului Ialomița, analiza CSM a arătat faptul că instanțele au judecat cu celeritate cauzele aflate pe rol, iar unii procurori au probleme disciplinare, aceștia fiind sancționați potrivit legii.

Instanțele, la raport La un an distanță de la intrarea în vigoare a noilor Coduri Penal și de Procedură Penală, Consiliul Superior al Magistraturii a întocmit un raport cu privire la starea justiției din țara noastră. În județul Ialomița, oficialii... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 13:15 (5734 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Juniorii au nevoie ca echipa mare să-și reia activitatea!»

Fotbal, Unirea Slobozia, prof. Ion Ionescu

«Juniorii au nevoie ca echipa mare să-și reia activitatea!»

Trecînd peste toate dificultățile, grupele de juniori ale Unirii Slobozia au dus la bun sfîrșit sezonul competițional 2014-2015. Rezultatele nu au fost rele, iar perspectivele sînt încurajatoare. Despre toate aceste aspecte ne vorbește antrenorul Ion Ionescu, omul cel mai implicat în fotbalul juvenil slobozean, într-un interviu devenit deja tradiție la final de sezon.
-Domnule Ionescu, cu toate că a fost an de tranzit între generații, juniorii A au făcut o figură frumoasă...
-Una peste alta, locul 4 ocupat în acest an, la cîteva puncte de locul 2, nu poate fi decît un rezultat frumos. Rămîne de văzut ce se va întîmpla cu acești copii și dacă vor fi... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 12:35 (5393 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crăsani: Bătrîn arestat preventiv după ce și-a înjunghiat nepotul

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au cerut în urmă cu o săptămînă arestarea preventivă a unui bătrîn, de 74 de ani, din satul Crăsani, județul Ialomița, după ce și-a înjunghiat nepotul. Bărbatul, în vîrstă de 32 de ani, a avut nevoie de 85 de zile de îngrijiri medicale...

Cercetările sînt în plină desfășurare Faptele reținute de procurori în cazul numitului Gheorghe Neculae, în vîrstă de 74 de ani din satul Crăsani, s-au petrecut anul trecut, în preajma Sărbătorilor de Iarnă. Amețit de aburii alcoolului, bătrînul a pus mîna pe un cuțit și l-a înfipt în trupul nepotului... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 11:35 (2919 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Consiliul Local Ciochina se joacă de-a administrația

Ialomița: Consiliul Local Ciochina se joacă de-a administrația

Aflat de 3 ani în stare de letargie, Consiliul Local din Ciochina este acuzat de cetățeni de «dezinteres edilitar». În urmă cu o săptămînă, reprezentanții administrației locale s-au reunit pentru a dezbate problemele comunității. Pe ordinea de zi au fost trecute doar 3 proiecte, cu tot cu secțiunea «Diverse»,  niciunul însă de utilitate publică. «Au fost, într-adevăr, chestiuni pur tehnice, dar și ele trebuiau dezbătute...» ne-a declarat Nicoleta Fotache, fost viceprimar al localității, actual consilier local din partea PNL.

USL trăiește la Ciochina
Ultima dată cînd comunitatea... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 11:05 (6065 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Kogălniceanu, spre retrogradare

Săptămîna care tocmai s-a încheiat a fost una plină de peripeții în fotbalul ialomițean. După cum probabil vă amintiți, FC Traian trecuse lejer în etapa a 28-a de Recolta Gheorghe Lazăr și părea sigură de barajul pentru menținere. Numai că atunci cînd, nu te împiedică alții, o faci tu singur. La fel ca PSG-ul anilor ’90 într-o dublă europeană cu Steaua, Traianul și-a permis luxul de a folosi un jucător în stare de suspendare. Urmarea? Ochiul vigilent al Comisiei a văzut, a notat și a dat cîștig la masa verde Recoltei Gheorghe Lazăr, aducînd din nou Traianul la 2 puncte de pierzanie (a se citi Unirea M. Kogălniceanu). Totuși, armonia a continuat să persiste și în etapa a 29-a, FC Traian a băgat... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 10:15 (3937 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD este condamnat să câștige alegerile în Slobozia

PSD este condamnat să cîștige alegerile în Slobozia

Criza de candidați PSD credibili nu ar afecta algoritmul alegerilor în condițiile în care Opoziția nu are o alternativă viabilă pentru funcția de primar al Sloboziei. Parlamentarii ar putea deveni «primari de sacrificiu», în timp ce Paros & comp. are un proiect pentru marginalii politicii locale...

Sindromul Stockholm în politica slobozeană
De aproape un an, PSD Ialomița se află sub un asediu fără precedent. Prima lovitură a încasat-o primarul Alexandru Stoica, în dosarul «Ștampila». A urmat Valentin Băcanu, acuzat că «ar fi determinat un funcționar din cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2015, 14:40 (16238 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Suspendarea funcționarilor penali, stabilită prin instanță

Se întîmplă la Primăria Slobozia

Suspendarea funcționarilor penali, stabilită prin instanță

Funcționarii publici ai Primăriei Slobozia acuzați de infracțiuni de fals în dosarul «Art» rămîn, deocamdată, în funcții. Suspendarea acestora depinde de maniera în care magistrații Judecătoriei Slobozia vor aprecia probatoriul pe baza căruia procurorii și-au efectuat urmărirea penală. În cel mai fericit caz, o astfel de procedură durează maxim 60 de zile, însă ea poate ajunge și pînă la jumătate de an.

Unde-i lege nu-i tocmeală Deși, potrivit legii, suspendarea celor trei angajați cu funcții publice ar interveni de drept din momentul sesizării instanței, maniera în care dosarele penale... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2015, 12:45 (7727 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primarul bătăuș de la Alexeni

D-ale carnavalului administrativ ialomițean

Primarul bătăuș de la Alexeni

Vineri, 22 mai 2015, primarul Ion Cărbune din Alexeni l-ar fi bătut pe vicele din dotare. Vina acestuia din urmă a fost aceea că ar fi solicitat în scris «o motocoasă ca să tai iarba de pe străzi, să fie și la noi frumos...». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul Ion Cărbune a declarat pentru Independent: «El n-a fost bătut... Trebuia bătut! (...) E un prost!».

Scandal administrativ la Alexeni
Vineri, 22 mai, în jurul orelor 10,00, viceprimarul comunei Alexeni, Vasilică Șerban Dragomir, a intrat în sediul primăriei... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 19:55 (23665 vizualizări - 35 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Statuia iluminării Sloboziei» este în atenția municipalității

Primăria Slobozia i-a răspuns lui Bogdan Viorel

«Statuia iluminării Sloboziei» este în atenția municipalității

În urmă cu două săptămîni, Independent mediatiza solicitarea unui slobozean care a cerut municipalității să ridice în mijlocul Sloboziei o statuie cu chipul său. Dacă veți considera că am depășit limita, sîntem în măsură să vă informăm că vă înșelați. Municipalitatea slobozeană, prin vocea directorului Direcției Municipale pentru Cultură, Ionel Constantin, ne-a întrecut pe toți. Vorba aceea: mai nebun cine se pune cu nebunul!

Nebunul la nebuni trage
La sfîrșitul lunii precedente, slobozeanul Bogdan Viorel, candidat de ocazie la alegerile din 2012, a solicitat plenului Consiliului... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 18:35 (25999 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița va iriga 15 mii de hectare de teren agricol cu bani europeni

În anul 2015

Ialomița va iriga 15 mii de hectare de teren agricol cu bani europeni

În urmă cu 2 ani, 7 din cele 26 de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații au beneficiat de investiții de pînă la 1 milion de euro fiecare pentru modernizarea stațiilor de apă. Dintre cele 7 organizații, două se află la acest moment în pragul finalizării acestor investiții, respectiv retehnologizarea și modernizarea stațiilor existente. Este vorba despre OUAI Ograda și OUAI Murgeanca, unde la acest moment lucrările sînt în prag de finalizare. În ciuda investițiilor însă, prețul apei rămîne unul ridicat. Pentru a furniza apă cultivatorilor de cereale din zonă, ANIF Ialomița percepe tarife de pînă la 500 de lei pentru 1000 mc de apă. Prețul, explică Victor Zichil, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 16:10 (7582 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Polițiștii acționează pentru combaterea braconajului piscicol

Polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole naturale, a transportului și comercializării ilegale ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 11:15
(8083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sancțiuni de 9 mii de lei într-o singură zi

Miercuri, 14 mai 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 09:40
(6886 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Tinerii interesați de o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor pot alege să studieze într-una dintre unitățile de învățămînt ale instituției sau din cadrul sistemului național de apărare ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 08:30
(6345 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 194 locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție șomerilor ialomițeni un număr de 194 de locuri de muncă. Dintre acestea, cele mai numeroase, în număr de 133, sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 20:20
(6797 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Poștașii, în grevă japoneză

Protestul la nivel național organizat de Compania Națională «Poșta Română» s-a desfășurat și în Ialomița. Solidari cu colegii lor din țară, angajații Poștei Române filiala Ialomița au fost preț de o zi ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 18:40
(5858 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Un angajat al societății Remat din Slobozia și-a pierdut viața la locul de muncă.  În acest caz procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au deschis o anchetă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 17:40
(11296 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Infractor trimis la închisoare

Un ialomițean de 54 de ani a fost reținut în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 mai 2014, pe raza municipiului București de către polițiști. Pe numele acestuia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 10:30
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, termenul limită pentru depunerea cererii de plată fără penalități este 15 mai 2014. În cazul în care acest termen ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 18:10
(6143 vizualizări - 0 comentarii)


București: LAPAR organizează «Conferința Națională a Agricultorilor»

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, va organiza Conferința Națională a Agricultorilor-2014, cu tema «Agricultura românească ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:35
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


A treia Coferință Regională «Zile Medicale Amara 2014»

Colegiul Medicilor din Ialomița și Călărași, împreună cu Asociația Medicilor de Familie organizează cea de-a III-a ediție a Conferinței Regionale, cu participare internațională «Zile Medicale Amara 201 ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:10
(6608 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Trimis în judecată pentru evaziune fiscală

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului A.M. pentru săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Concret, A.M., în calitate de administrator ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:25
(5628 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare»

«Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare» este un eveniment desfășurat la inițiativa Programului pentru Mediu al Națiunilor Unite (UNEP), în parteneriat cu BirdLife International și Wetlands International ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:10
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

În data de 15 mai 2014 va debuta faza județeană a competițiilor școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața». Aceste competiții, organizate de către Inspecția ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 13:05
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Investigare a Fraudelor combat evaziunea fiscală

Polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din București, fiind bănuit că în calitate de administrator al unei societăți comerciale situată în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 12:15
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minore cercetate de polițiști pentru furt calificat

Polițiștii cercetează două minore, de 9, respectiv 12 ani, ambele din comuna Bordușani, care sînt bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cele în cauză, în cursul zilei de 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 11:05
(6891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Urziceni: Exercițiu de alarmare publică

În baza «Planului de pregătire în domeniul situațiilor de urgență pe anul 2014», aprobat prin ordinul prefectului județului Ialomița, în data de 14 mai 2014, începînd cu ora 10,25, este planificat a se ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 10:10
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: O șoferiță a acroșat un pieton

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 10 mai a.c., cu privire la faptul că pe raza cartierului Slobozia Nouă, din municipiul reședință de județ, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:30
(4874 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Activitate de prevenție a polițiștilor Serviciului Rutier

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea șoferilor cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:10
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a raliat inițiativei derulată la nivel european, astfel încît, în fiecare zi de marți 13, organizează în București și în județele țării «Ziua informării ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 16:20
(7641 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii aprilie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7610 șomeri, din care 2053 șomeri indemnizați, respectiv 5324 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 09:15
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în anul 2014, cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator, introducere, validare, prelucrare date; comunicare ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 13:45
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal pe DN2 după ce un șofer băut a acroșat un biciclist!

Duminică, 4 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 12:20
(9335 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Acordul prealabil pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru anul 2014, pentru acordarea unui ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 10:20
(8054 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Fetești. Incendiu la Țăndărei!

Două proiectile perforante de artilerie de calibru 85 mm au fost descoperite de un cetățean pe un teren viran de pe raza municipiului Fetești. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 3 mai a.c, iar ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 08:30
(9087 vizualizări - 0 comentarii)


314 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

AJOFM Ialomița a făcut publice rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă din luna martie 2014. Astfel, 314 participanți au reușit să-și găsească un serviciu... La nivelul județului, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 15:35
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «1 Mai» la limita legii

Pentru unii ialomițeni, ziua de «1 Mai» nu a însemnat doar distracție cu mici și bere, ci și probleme cu legea. 200 de polițiști au fost la datorie în această mini-vacanță și au aplicat sancțiuni fără număr ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 12:45
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pe suprafață, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-APIA Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 3 martie-28 aprilie 2014, au fost depuse, în cadrul Campaniei de primire a cererilor de plată ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 15:35
(6970 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane, reținute de polițiștii ialomițeni pentru favorizarea infractorului

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au reținut luni, 28 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, două persoane, o femeie și un bărbat de 36, respectiv 33 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 12:10
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
operator PC
(2 posturi)
Relații la telefon 0724/000.595
CV la fax 0243/235.111

25 Aprilie 2014, 18:40


Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...