Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent relata despre iminenta închidere a Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai nou, situații similare se înregistrează la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești sau Spitalul Municipal Urziceni. Situația durează de mai bine de o lună, de cînd fiecare dintre aceste unități a încetat acordurile de colaborare cu medicii de familie. Totul din cauza unui vid legislativ care interzice acestei categorii de doctori să facă gărzi în spitale, fără acordul Ministerului Sănătății. Iar Ministerul pare impasibil față de aceste probleme funcționale.

Realitatea din spitale... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 15:35 (7634 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitate infracțională la Primăria Slobozia

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitatea infracțională desfășurată în cadrul Primăriei Slobozia este scoasă la lumină de procurori. Inculpații sînt nimeni alții decît primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu. Primul este inculpat într-un dosar al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar celălalt a fost cercetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Dacă în cazul primarului Stoica ancheta este în plină desfășurare, viceprimarul Băcanu a fost trimis în judecată în urmă cu o săptămînă. Ambii sînt acuzați de infracțiuni de fals, pe care Noul Cod Penal le pedepsește cu pînă la 5 ani închisoare. Totul depinde acum de maniera în care vor aprecia judecătorii probatoriul din dosarele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 21:05 (24083 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Recordul anului 2014 în sănătate

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița privind consumul de medicamente compensate și gratuite arată că județul a plătit, în 2014, 5,6 milioane de lei pentru această categorie de tratamente. Din suma totală, 2,7 milioane de lei reprezintă decontarea medicației pentru pensionari.

Peste 800 mii de rețete decontate
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au dat publicității cea mai recentă analiză pe care au efectuat-o în ceea ce privește consumul de medicamente înregistrat la nivelul județului Ialomița. Datele statistice ale oficialilor... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 20:10 (4861 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Jumătate DA, jumătate NU

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Cu o lege a alegerilor locale pe drum și un DNA transformat în instrument de presiune politică, primarii ialomițeni pendulează între decizia de a accepta un nou mandat și mult mai tentanta retragere din prim planul vieții sociale. Potrivit unor estimări făcute de către filialele locale ale principalelor partide politice din județ, principala problemă a viitoarelor alegeri nu o reprezintă cîștigarea acestora, ci identificarea unui candidat dispus să-și asume (încă) un mandat.

Ialomița edililor locali
Ialomița are 66 de primari aleși. O treime dintre ei au cîștigat alegerile în... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 19:05 (11211 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

La începutul lunii mai, în cadrul concursului «Slobozia Viitorului» organizat de către Primăria Slobozia, Georgiana Ghiță a obținut premiul I pentru un proiect urban inedit. O parte din acest proiect a prins viață zilele acesta în Orășelul Copiilor. «Sînt bucuroasă că proiectul meu prinde viață atît de repede» ne-a declarat Georgiana la fața locului.

Viitorul la timpul prezent
Municipalitatea din Slobozia a organizat la începutul lunii mai un concurs de proiecte urbane adresat tinerilor între 17 și 30 de ani. Printre zecile de proiecte depuse s-a numărat și cel al Georgianei ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 17:45 (12624 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Politizarea învățămîntului județean mai așteaptă

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Încercarea liberarilor ialomițeni de a politiza învățămîntul județean a fost sortită, deocamdată, eșecului. Responsabilitatea pentru această situație îi revine Steluței Mitrea, cea care nu a reușit să obțină calificative de trecere la examenul pentru funcția de inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar. Totuși, rezultatul a fost contestat și așteaptă răspunsul acestui demers. Surprinzător este faptul că, în privința inspectorilor de specialitate, funcțiile nu au miză politică.  Aceiași oameni din mandatele precedente s-au înscris la concursuri pentru a fi reconfirmați în funcții.

N-a fost să fie... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 16:40 (13071 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Săptămână de 6 puncte pentru Slobozia

Handbal, Liga Națională

Săptămînă de 6 puncte pentru Slobozia

După dușul înghețat servit pe ruta Constanța-Cluj, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au avut parte de o săptămînă fastă, cu două meciuri excelente. Fetele Victorinei Bora au fost exacte în apărare, au desenat eficient în atac, iar situația în clasament s-a redresat simțitor. Au fost două victorii clare, cum sperăm să avem cît mai des și despre care ne face mare plăcere să povestim.

Succes clar cu Deva: 26-18
Emoții mari la Slobozia înaintea confruntării cu Cetate Deva. Era greu de uitat victoria scăpată printre degete în sezonul regulat... Echipa lui Marian Muntean a venit... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 15:35 (7042 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Raport despre starea județului Ialomița

Mai puține locuințe construite în 2014

În cadrul unui document oficial înaintat Prefecturii Ialomița, Direcția Județeană de Statistică Ialomița a prezentat o situație a locuințelor construite în Ialomița, în cursul anului trecut. Potrivit datelor, ialomițenii au construit cu 5,7% mai puține case decît în 2013.

Statistică în domeniul construcțiilor
Potrivit datelor oficiale prezentate în documentul reprezentanților Direcției Județene de Statistică Ialomița, în 2014, la nivelul județului, au fost finalizate un număr total de 466 de locuințe. Dintre acestea, 220 se află în mediul urban, iar alte 246 în mediul rural. ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:50 (4995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

Administrație în folosul cetățenilor

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

În mod fericit, la acest sfîrșit de lună, data de desfășurare a ședințelor lunare ale Consiliului Local Slobozia și Consiliului Județean Ialomița coincide. Spunem în mod fericit deoarece în acest fel vă putem prezenta în oglindă modul în care cele cele două foruri legislative locale înțeleg să satisfacă agenda publică a cetățenilor. Astfel, principala preocupare a administrației din Slobozia în luna mai este să demareze construcția unui nou bloc de locuințe sociale pentru cei mai săraci dintre cetățenii orașului. În contrapartidă, Consiliul Județean Ialomița își concentrează atenția asupra «măsurilor de pregătire a concursului de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager al Muzeului... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:05 (6759 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți, aproape campioană

Etapa a 26-a a Ligii lui Basarab a lămurit în mare măsură destinația titlului de campioană. Unirea Fierbinți s-a dovedit și în acest campionat superioară valoric și organizatoric celorlalte competitoare. Dacă mai aveați îndoieli în acest sens, ele v-au fost cu siguranță spulberate sîmbătă, 23 mai 2015, cînd Fierbințiul a depășit-o, fără mari bătăi de cap, pe principal contracandidata, Abatorul. A fost 5-2 pentru Unirea cu ajutorul dublelor semnate de Pandele și Babageanu, dar și al golului marcat de Gabriel Munteanu. Pe lîngă aceștia, jucători ca Gradea, Grigore, Anca, Celpan sau portarul Bănică au arătat o Unirea Fierbinți dezlănțuită, mai cu seamă în repriza secundă. «Ca joc, eu spun că am crescut... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 13:25 (4844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

Periodic, reprezentanții Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) efectuează controale în cadrul școlilor din Ialomița. Culmea este că, de fiecare dată, se constată aceleași disfuncționalități. Concluzia este una singură, aceea că ARACIP este doar o altă invenție legislativă care face mult zgomot pentru nimic.

Școala ialomițeană prin ochii ARACIP
Potrivit titulaturii, ARACIP este un organism al cărui scop este acela de a monitoriza calitatea sistemului educațional românesc și se află în subordinea Ministerului Educației. Misiunea acestui... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:55 (5343 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Copiii CSS Slobozia au cîștigat Memorialul «Nicolae Mihăilescu»

Pe 23 și 24 mai, Sala Sporturilor din Slobozia a găzduit a 5-a ediție a turneului internațional de sabie: Memorialul «Nicolae Mihăilescu». Competiția s-a adresat copiilor (10-13 ani) și cadeților (13-17 ani). Au participat sportivi din Bulgaria, Republica Moldova, dar și reprezentanți ai unor importante școli ale sabiei românești cum ar fi cele din Iași, Brașov și, firește, Slobozia. În concursul copiilor, atît la feminin, cît și la masculin, s-au impus reprezentanți ai CSS Slobozia. La feminin laurii i-au revenit Biancăi Lupu, văzută deja ca o mare speranță a scrimei slobozene. La masculin s-a impus slobozeanul Dan Lepădătescu. Din păcate, la cadeți, sportivii CSS nu s-au mișcat la fel de bine... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:15 (5166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimii eroi ai Ialomiței

Ultimii eroi ai Ialomiței

Joi, 21 mai 2015, Ialomița a serbat solemn Ziua Eroilor. La Slobozia, printre cei care au participat la eveniment s-au numărat și patru dintre ultimii veterani de război ai Ialomiței. Trecuți de 90 de ani, cei 4 au fost omagiați într-un cadru festiv de către oficialii prezenți, iar garda de onoare a Regimentului Slobozia le-a dat, poate pentru ultima dată, onorul. Am profitat de ocazie pentru a vă face cunoștință cu cel mai în vîrstă dintre ei. Constantin S. Nedelcu are 93 de ani și a luptat în munții Tatra...

Veteranii de la Colonel Popescu
Sînt doar patru din cei peste 1000... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 11:10 (6709 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița traficului de ființe umane

În urma cu o săptămînă, Prefectura Ialomița a organizat o întîlnire privind combaterea traficului de ființe umane. Invitați la dezbateri au fost reprezentanți din cadrul instituțiilor publice locale și județene, dar și oficiali din partea Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane.
Dezbaterile desfășurate la Prefectura Ialomița au avut ca temă combaterea fenomenului privind traficul de ființe umane. La nivel național, Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane duce o amplă campanie și dezvoltă planuri pentru a combate acest flagel. Județul Ialomița este integrat în Centrul Regional București al acestei instituții. În cadrul întîlnirii au fost prezentate și cîteva date statistice... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 10:15 (6110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un iarmaroc de 5 lei

Fuseră și se duseră! O săptămînă de evenimente, 3 zile de spectacole, 10 minute de focuri de artificii și același iarmaroc ieftin cu care municipalitatea ne-a obișnuit de vreo 5 ediții încoace. Adică bere răsuflată, mici reîncălziți, comedii, o lume pestriță dominată de cocalari și pițipoance… În cîteva vorbe, după cum bine a spus încă din prima seară un hîtru din lumea largă, «țigănie ca aici, la Slobozia, n-am văzut nicăieri!». Singurul lucru bun, după cum singur o recunoaște primarul Alexandru Stoica, sînt copiii orașului. «Slobozia are copii frumoși și talentați. Avem cu ce să ne mîndrim!» ne-a declarat el în ultima seară a Sărbătorilor.

A XV-a ediție a Sărbătorilor Sărăciei... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2015, 13:40 (14135 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întîmplat la Slobozia

O minoră de 13 ani a fost «răpită»

Anchetă la Slobozia după ce o minoră de 13 ani de etnie romă a fost «răpită» în vederea căsătoriei de cîteva rude, din județul Galați. Fata a fost găsită la cîteva ore de la dispariție în județul Brăila, iar în urma unui control medico-legal s-a descoperit că fata ar fi fost obligată să întrețină raporturi sexuale. Cercetările în acest caz sînt în plină desfășurare, polițiștii, alături de angajații Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, făcînd verificări.

«Răpită» pentru a fi măritată
Întîmplarea s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 21:05 (7664 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia răpire

EVENIMENT

Ialomița este invadată de căpușe

Ialomița este invadată de căpușe

Căpușele au devenit spaima ialomițenilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia precizează faptul că într-o zi se înregistrează între 5 și 10 cazuri noi de pacienți care au fost mușcați de acești paraziți. Cele mai eficiente soluții împotriva lor sînt evitarea zonelor cu vegetație bogată sau utilizarea spray-urilor «Autan».

Mușcăturile de căpușă pot fi periculoase
De cînd vremea s-a încălzit considerabil, numărul prezentărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ale pacienților mușcați de căpușe este în creștere. În medie, pe zi,... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 20:15 (6338 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Târgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

Liceele tehnologice și-au prezentat oferta educațională

«Tîrgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

În urmă cu o săptămînă, cele mai importante licee tehnologice din Ialomița și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar viitor în cadrul evenimentului denumit «Tîrgul Meseriilor». Anul acesta manifestarea s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia.

Ialomița are nevoie de meseriași
Considerat o oportunitate pentru elevii care nu doresc să meargă la un liceu, învățămîntul profesional și tehnologic a fost relansat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean încă de anul trecut. În urmă cu o săptămînă, profesorii și elevii Liceelor Tehnologice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 17:50 (5236 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sfântu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Sfîntu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Tragedie în noaptea de joi spre vineri, 21/22 mai 2015, în comuna ialomițeană Sfîntu Gheorghe. O fetiță de 2 ani și-a găsit sfîrșitul, înecîndu-se într-o găleată plină cu apă, aflată în curtea casei în care locuia. În acest caz a fost deschis un dosar penal privind moartea suspectă a copilei.

Procurorii fac investigații amănunțite
Surse judiciare apreciază faptul că micuța de 2 ani a fost lăsată nesupravegheată de părinți. Ea a încercat să bea apă dintr-o găleată cu apă, lăsată la întîmplare prin gospodărie. Cadavrul copilei a fost descoperit de către rude, fetița fiind găsită... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 16:05 (7641 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

 Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor  Parchetului Județean

Percheziții la Primăria Fetești

Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor Parchetului Județean

UPDATE: 3 persoane au fost reținute pentru 24 de ore, viceprimarul Gheorghe Mitache se numără printre suspecți

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de  polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, efectuează 11 percheziții domiciliare pe raza municipiilor Slobozia și Fetești.  Anchetatorii urmează să emită 14 mandate de aducere pe numele unor persoane implicate într-un dosar penal ce vizează comiterea faptelor de «abuz în serviciu», «complicitate la abuz în serviciu» și «fals intelectual».

Prejudiciu de 100 mii de lei
Suspiciunile privind comiterea acestor infracțiuni planează și asupra viceprimarului municipiului... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2015, 10:45 (12440 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:25
(6322 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:20
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă la Dridu

Miercuri, 26 iunie 2019, în jurul orei 8,40, la Stația de pompare Dridu-Snagov a avut loc o cădere totală de tensiune, motiv pentru care stația nu mai poate funcționa. Imediat au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 17:40
(3205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu apă


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:15
(3468 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:10
(3719 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:05
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Recuperare cadavru din Dunăre

Duminică, 23 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, în zona localității Vlădeni, un echipaj de căutare-salvare din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru recuperarea unui ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:35
(4605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni înecat


Slobozia: Pompieri chemați pentru deblocări de uși

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii au fost solicitați să intervină cu mijloacele din dotare pentru deblocarea intrării în apartament a unei femei de 85 de ani. Bătrâna a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:30
(4763 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton acroșat de un autoturism

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un pieton a fost acroșat de un autoturism pe raza localității Borănești. Victima, un bărbat de 25 de ani, a fost transportat în stare stabilă la spitalul din ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:25
(2999 vizualizări - 0 comentarii)


O magazie a luat foc la Valea Măcrișului

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, pompierii au acționat cu 2 autospeciale de stingere pentru lichidarea unui incendiu care se manifesta la o magazie de 70 mp. Incendiul a fost provocat de jarul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:20
(3809 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «tentativă de omor»

Vineri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 25 de ani, din comuna Amășești, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:15
(4013 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 12 porci uciși

Vineri, 21 iunie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost sesizată de agenții Postului de Poliție Făcăeni despre prezența în localitate a unei autoutilitare care ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:10
(2747 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Duminică, 22 iunie a.c., din cauza alcoolemiei, un bărbat de 37 de ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în impact cu gardul unui imobil. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:05
(2597 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 24-28 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:50
(5569 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea elevilor și studenților

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev sau student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:20
(4312 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Slobozia

Joi, 20 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a petrecut pe raza localității Fetești, unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:10
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, trei persoane rănite

Miercuri, 19 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 15,30, la Slobozia, și s-a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:15
(2994 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tentativă de furt calificat»

Miercuri, 19 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 47 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:10
(3068 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Americanii au intrat cu blindatele în culturile agricole

Zeci de hectare cultivate cu cereale în Balta Ialomiței au fost distruse de mașinile de luptă blindate ale soldaților americani. Incidentul s-a petrecut joi, 20 iunie 2019, în zona cuprinsă între localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2019, 23:07
(4779 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbați din Slobozia, cercetați pentru «șantaj»

Doi bărbați, de 27 și 46 de ani, din Slobozia, au fost identificați de polițiștii ialomițeni și arestați pentru infracțiuni de «șantaj». În fapt, în perioada februarie-martie 2019, cei în cauză au pretins ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:45
(4349 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia șantaj


IPJ Ialomița: Campania «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!»

Miercuri, 19 iunie a.c., Poliția Română în parteneriat cu EUCPN-Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității a desfășurat, în cadrul campaniei «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!», evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:40
(5197 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:15
(5783 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de siguranță pentru Examenele Naționale 2019

Marți, 18 iunie 2019, la nivel național, a început prima probă a Evaluării Naționale 2019, iar polițiștii ialomițeni acționează, până pe data de 29 iunie, pentru ca examenul,  susținut de absolvenții ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:05
(3834 vizualizări - 0 comentarii)


Trei slobozeni, reținuți pentru «tâlhărie»

Polițiștii ialomițeni au depistat 3 bărbați, cu vârste cuprinse între 24 și 33 de ani, după ce, la data de 10 iunie a.c., ar fi tâlhărit două persoane, pe raza municipiului Slobozia. Doi dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 19:35
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Marți, 18 iunie 2019, elevii de clasa a VIII-a  susțin prima probă a Evaluării Naționale la disciplina Limba și Literatura Română. Datale Inspectoratului Școlar Județean arată că la acest examen s ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 12:50
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Intervenție a pompierilor din Urziceni în zona localității Manasia. Militarii ISU au acordat primul ajutor în cazul unui accident rutier. Două autovehicule s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului cinci ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2019, 23:25
(3802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:30
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:25
(5099 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:20
(3950 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:15
(3639 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...