Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent relata despre iminenta închidere a Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai nou, situații similare se înregistrează la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești sau Spitalul Municipal Urziceni. Situația durează de mai bine de o lună, de cînd fiecare dintre aceste unități a încetat acordurile de colaborare cu medicii de familie. Totul din cauza unui vid legislativ care interzice acestei categorii de doctori să facă gărzi în spitale, fără acordul Ministerului Sănătății. Iar Ministerul pare impasibil față de aceste probleme funcționale.

Realitatea din spitale... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 15:35 (7634 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitate infracțională la Primăria Slobozia

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitatea infracțională desfășurată în cadrul Primăriei Slobozia este scoasă la lumină de procurori. Inculpații sînt nimeni alții decît primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu. Primul este inculpat într-un dosar al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar celălalt a fost cercetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Dacă în cazul primarului Stoica ancheta este în plină desfășurare, viceprimarul Băcanu a fost trimis în judecată în urmă cu o săptămînă. Ambii sînt acuzați de infracțiuni de fals, pe care Noul Cod Penal le pedepsește cu pînă la 5 ani închisoare. Totul depinde acum de maniera în care vor aprecia judecătorii probatoriul din dosarele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 21:05 (24083 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Recordul anului 2014 în sănătate

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița privind consumul de medicamente compensate și gratuite arată că județul a plătit, în 2014, 5,6 milioane de lei pentru această categorie de tratamente. Din suma totală, 2,7 milioane de lei reprezintă decontarea medicației pentru pensionari.

Peste 800 mii de rețete decontate
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au dat publicității cea mai recentă analiză pe care au efectuat-o în ceea ce privește consumul de medicamente înregistrat la nivelul județului Ialomița. Datele statistice ale oficialilor... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 20:10 (4860 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Jumătate DA, jumătate NU

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Cu o lege a alegerilor locale pe drum și un DNA transformat în instrument de presiune politică, primarii ialomițeni pendulează între decizia de a accepta un nou mandat și mult mai tentanta retragere din prim planul vieții sociale. Potrivit unor estimări făcute de către filialele locale ale principalelor partide politice din județ, principala problemă a viitoarelor alegeri nu o reprezintă cîștigarea acestora, ci identificarea unui candidat dispus să-și asume (încă) un mandat.

Ialomița edililor locali
Ialomița are 66 de primari aleși. O treime dintre ei au cîștigat alegerile în... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 19:05 (11211 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

La începutul lunii mai, în cadrul concursului «Slobozia Viitorului» organizat de către Primăria Slobozia, Georgiana Ghiță a obținut premiul I pentru un proiect urban inedit. O parte din acest proiect a prins viață zilele acesta în Orășelul Copiilor. «Sînt bucuroasă că proiectul meu prinde viață atît de repede» ne-a declarat Georgiana la fața locului.

Viitorul la timpul prezent
Municipalitatea din Slobozia a organizat la începutul lunii mai un concurs de proiecte urbane adresat tinerilor între 17 și 30 de ani. Printre zecile de proiecte depuse s-a numărat și cel al Georgianei ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 17:45 (12624 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Politizarea învățămîntului județean mai așteaptă

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Încercarea liberarilor ialomițeni de a politiza învățămîntul județean a fost sortită, deocamdată, eșecului. Responsabilitatea pentru această situație îi revine Steluței Mitrea, cea care nu a reușit să obțină calificative de trecere la examenul pentru funcția de inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar. Totuși, rezultatul a fost contestat și așteaptă răspunsul acestui demers. Surprinzător este faptul că, în privința inspectorilor de specialitate, funcțiile nu au miză politică.  Aceiași oameni din mandatele precedente s-au înscris la concursuri pentru a fi reconfirmați în funcții.

N-a fost să fie... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 16:40 (13071 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Săptămână de 6 puncte pentru Slobozia

Handbal, Liga Națională

Săptămînă de 6 puncte pentru Slobozia

După dușul înghețat servit pe ruta Constanța-Cluj, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au avut parte de o săptămînă fastă, cu două meciuri excelente. Fetele Victorinei Bora au fost exacte în apărare, au desenat eficient în atac, iar situația în clasament s-a redresat simțitor. Au fost două victorii clare, cum sperăm să avem cît mai des și despre care ne face mare plăcere să povestim.

Succes clar cu Deva: 26-18
Emoții mari la Slobozia înaintea confruntării cu Cetate Deva. Era greu de uitat victoria scăpată printre degete în sezonul regulat... Echipa lui Marian Muntean a venit... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 15:35 (7042 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Raport despre starea județului Ialomița

Mai puține locuințe construite în 2014

În cadrul unui document oficial înaintat Prefecturii Ialomița, Direcția Județeană de Statistică Ialomița a prezentat o situație a locuințelor construite în Ialomița, în cursul anului trecut. Potrivit datelor, ialomițenii au construit cu 5,7% mai puține case decît în 2013.

Statistică în domeniul construcțiilor
Potrivit datelor oficiale prezentate în documentul reprezentanților Direcției Județene de Statistică Ialomița, în 2014, la nivelul județului, au fost finalizate un număr total de 466 de locuințe. Dintre acestea, 220 se află în mediul urban, iar alte 246 în mediul rural. ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:50 (4995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

Administrație în folosul cetățenilor

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

În mod fericit, la acest sfîrșit de lună, data de desfășurare a ședințelor lunare ale Consiliului Local Slobozia și Consiliului Județean Ialomița coincide. Spunem în mod fericit deoarece în acest fel vă putem prezenta în oglindă modul în care cele cele două foruri legislative locale înțeleg să satisfacă agenda publică a cetățenilor. Astfel, principala preocupare a administrației din Slobozia în luna mai este să demareze construcția unui nou bloc de locuințe sociale pentru cei mai săraci dintre cetățenii orașului. În contrapartidă, Consiliul Județean Ialomița își concentrează atenția asupra «măsurilor de pregătire a concursului de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager al Muzeului... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:05 (6759 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți, aproape campioană

Etapa a 26-a a Ligii lui Basarab a lămurit în mare măsură destinația titlului de campioană. Unirea Fierbinți s-a dovedit și în acest campionat superioară valoric și organizatoric celorlalte competitoare. Dacă mai aveați îndoieli în acest sens, ele v-au fost cu siguranță spulberate sîmbătă, 23 mai 2015, cînd Fierbințiul a depășit-o, fără mari bătăi de cap, pe principal contracandidata, Abatorul. A fost 5-2 pentru Unirea cu ajutorul dublelor semnate de Pandele și Babageanu, dar și al golului marcat de Gabriel Munteanu. Pe lîngă aceștia, jucători ca Gradea, Grigore, Anca, Celpan sau portarul Bănică au arătat o Unirea Fierbinți dezlănțuită, mai cu seamă în repriza secundă. «Ca joc, eu spun că am crescut... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 13:25 (4844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

Periodic, reprezentanții Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) efectuează controale în cadrul școlilor din Ialomița. Culmea este că, de fiecare dată, se constată aceleași disfuncționalități. Concluzia este una singură, aceea că ARACIP este doar o altă invenție legislativă care face mult zgomot pentru nimic.

Școala ialomițeană prin ochii ARACIP
Potrivit titulaturii, ARACIP este un organism al cărui scop este acela de a monitoriza calitatea sistemului educațional românesc și se află în subordinea Ministerului Educației. Misiunea acestui... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:55 (5340 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Copiii CSS Slobozia au cîștigat Memorialul «Nicolae Mihăilescu»

Pe 23 și 24 mai, Sala Sporturilor din Slobozia a găzduit a 5-a ediție a turneului internațional de sabie: Memorialul «Nicolae Mihăilescu». Competiția s-a adresat copiilor (10-13 ani) și cadeților (13-17 ani). Au participat sportivi din Bulgaria, Republica Moldova, dar și reprezentanți ai unor importante școli ale sabiei românești cum ar fi cele din Iași, Brașov și, firește, Slobozia. În concursul copiilor, atît la feminin, cît și la masculin, s-au impus reprezentanți ai CSS Slobozia. La feminin laurii i-au revenit Biancăi Lupu, văzută deja ca o mare speranță a scrimei slobozene. La masculin s-a impus slobozeanul Dan Lepădătescu. Din păcate, la cadeți, sportivii CSS nu s-au mișcat la fel de bine... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:15 (5166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimii eroi ai Ialomiței

Ultimii eroi ai Ialomiței

Joi, 21 mai 2015, Ialomița a serbat solemn Ziua Eroilor. La Slobozia, printre cei care au participat la eveniment s-au numărat și patru dintre ultimii veterani de război ai Ialomiței. Trecuți de 90 de ani, cei 4 au fost omagiați într-un cadru festiv de către oficialii prezenți, iar garda de onoare a Regimentului Slobozia le-a dat, poate pentru ultima dată, onorul. Am profitat de ocazie pentru a vă face cunoștință cu cel mai în vîrstă dintre ei. Constantin S. Nedelcu are 93 de ani și a luptat în munții Tatra...

Veteranii de la Colonel Popescu
Sînt doar patru din cei peste 1000... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 11:10 (6708 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița traficului de ființe umane

În urma cu o săptămînă, Prefectura Ialomița a organizat o întîlnire privind combaterea traficului de ființe umane. Invitați la dezbateri au fost reprezentanți din cadrul instituțiilor publice locale și județene, dar și oficiali din partea Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane.
Dezbaterile desfășurate la Prefectura Ialomița au avut ca temă combaterea fenomenului privind traficul de ființe umane. La nivel național, Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane duce o amplă campanie și dezvoltă planuri pentru a combate acest flagel. Județul Ialomița este integrat în Centrul Regional București al acestei instituții. În cadrul întîlnirii au fost prezentate și cîteva date statistice... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 10:15 (6110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un iarmaroc de 5 lei

Fuseră și se duseră! O săptămînă de evenimente, 3 zile de spectacole, 10 minute de focuri de artificii și același iarmaroc ieftin cu care municipalitatea ne-a obișnuit de vreo 5 ediții încoace. Adică bere răsuflată, mici reîncălziți, comedii, o lume pestriță dominată de cocalari și pițipoance… În cîteva vorbe, după cum bine a spus încă din prima seară un hîtru din lumea largă, «țigănie ca aici, la Slobozia, n-am văzut nicăieri!». Singurul lucru bun, după cum singur o recunoaște primarul Alexandru Stoica, sînt copiii orașului. «Slobozia are copii frumoși și talentați. Avem cu ce să ne mîndrim!» ne-a declarat el în ultima seară a Sărbătorilor.

A XV-a ediție a Sărbătorilor Sărăciei... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2015, 13:40 (14135 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întîmplat la Slobozia

O minoră de 13 ani a fost «răpită»

Anchetă la Slobozia după ce o minoră de 13 ani de etnie romă a fost «răpită» în vederea căsătoriei de cîteva rude, din județul Galați. Fata a fost găsită la cîteva ore de la dispariție în județul Brăila, iar în urma unui control medico-legal s-a descoperit că fata ar fi fost obligată să întrețină raporturi sexuale. Cercetările în acest caz sînt în plină desfășurare, polițiștii, alături de angajații Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, făcînd verificări.

«Răpită» pentru a fi măritată
Întîmplarea s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 21:05 (7664 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia răpire

EVENIMENT

Ialomița este invadată de căpușe

Ialomița este invadată de căpușe

Căpușele au devenit spaima ialomițenilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia precizează faptul că într-o zi se înregistrează între 5 și 10 cazuri noi de pacienți care au fost mușcați de acești paraziți. Cele mai eficiente soluții împotriva lor sînt evitarea zonelor cu vegetație bogată sau utilizarea spray-urilor «Autan».

Mușcăturile de căpușă pot fi periculoase
De cînd vremea s-a încălzit considerabil, numărul prezentărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ale pacienților mușcați de căpușe este în creștere. În medie, pe zi,... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 20:15 (6329 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Târgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

Liceele tehnologice și-au prezentat oferta educațională

«Tîrgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

În urmă cu o săptămînă, cele mai importante licee tehnologice din Ialomița și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar viitor în cadrul evenimentului denumit «Tîrgul Meseriilor». Anul acesta manifestarea s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia.

Ialomița are nevoie de meseriași
Considerat o oportunitate pentru elevii care nu doresc să meargă la un liceu, învățămîntul profesional și tehnologic a fost relansat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean încă de anul trecut. În urmă cu o săptămînă, profesorii și elevii Liceelor Tehnologice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 17:50 (5234 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sfântu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Sfîntu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Tragedie în noaptea de joi spre vineri, 21/22 mai 2015, în comuna ialomițeană Sfîntu Gheorghe. O fetiță de 2 ani și-a găsit sfîrșitul, înecîndu-se într-o găleată plină cu apă, aflată în curtea casei în care locuia. În acest caz a fost deschis un dosar penal privind moartea suspectă a copilei.

Procurorii fac investigații amănunțite
Surse judiciare apreciază faptul că micuța de 2 ani a fost lăsată nesupravegheată de părinți. Ea a încercat să bea apă dintr-o găleată cu apă, lăsată la întîmplare prin gospodărie. Cadavrul copilei a fost descoperit de către rude, fetița fiind găsită... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 16:05 (7641 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

 Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor  Parchetului Județean

Percheziții la Primăria Fetești

Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor Parchetului Județean

UPDATE: 3 persoane au fost reținute pentru 24 de ore, viceprimarul Gheorghe Mitache se numără printre suspecți

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de  polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, efectuează 11 percheziții domiciliare pe raza municipiilor Slobozia și Fetești.  Anchetatorii urmează să emită 14 mandate de aducere pe numele unor persoane implicate într-un dosar penal ce vizează comiterea faptelor de «abuz în serviciu», «complicitate la abuz în serviciu» și «fals intelectual».

Prejudiciu de 100 mii de lei
Suspiciunile privind comiterea acestor infracțiuni planează și asupra viceprimarului municipiului... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2015, 10:45 (12440 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4206 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4221 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4729 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4353 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Atenție, se închid gazele!

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale pe străzile Petrolistului și Buzăului din Urziceni, pe data de 10 octombrie 2017, între orele 08,00-12,00. Totul din cauza lucrărilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile demarate cu ocazia campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității». Oamenii legii au fost prezenți în piețe, gări și alte zone publice cu scopul de a-i informa ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3858 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mașină furată din Elveția, descoperită la Slobozia

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras din Elveția. Mașina a fost descoperită în curtea unei femei de 37 de ani din Slobozia. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:46
(4444 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furt de aparatură electrică

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt», doi tineri de 19 și 24 de ani. Cei în cauză au fost reținuți pe ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:25
(5381 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: «Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017»

«Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017» este un instrument de informare a contribuabililor cu privire la termenele limită de declarare a obligațiilor fiscale pentru luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:10
(6541 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie la Slobozia

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 2 octombrie 2017, polițiștii slobozeni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 19:05
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni a sărbătorit «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Ziua de 1 octombrie a fiecărui an este dedicată «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», dar și unei mari sărbători, «Acoperământul Maicii Domnului». Luni, 2 octombrie 2017, Protopopiatul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:40
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de SMS 113 este la dispoziția persoanelor cu dizabilități

Începând cu anul 2015, a fost lansat Serviciul de SMS 113 prin care persoanele cu dizabilități de auz și/sau de vorbire au acces la Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență. Persoanele cu dizabilități ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:35
(4598 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A început «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

«Săptămâna prevenirii criminalității» a început luni, 2 octombrie 2017, cu «lecții» susținute de polițiști în mijlocul elevilor. Aproximativ 2000 de elevi de la unități de învățământ de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:20
(4210 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Pieton ucis după ce a fost acroșat de o mașină

Un accident s-a produs sâmbătă, 30 septembrie a.c., pe DJ101, în localitatea Fierbinți de Sus, și s-a soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:25
(4538 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Accident provocat de un șofer beat la volan

Vineri, 29 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Ograda s-a produs un accident rutier. Astfel, polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:10
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 48000 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 29 septembrie-1 octombrie 2017, acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:55
(4048 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Duminică, 1 octombrie 2017, în jurul orei 14,30, o femeie din comuna Vlădeni a provocat un incendiu după ce a schimbat butelia ce alimenta mașina de gătit. Ea nu a strâns mecanismul de alimentare al aragazului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

100 de profesori din Ialomița au protestat luni, 2 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistemul de Educație. Dascălii au amenințat că vor îngheța anul ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:12
(10513 vizualizări - 22 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accidentul s-a produs la ieșire din comuna Ciocârlia, vineri, 29 septembrie 2017, în jurul orelor 16,00. În urma impactului violent al autotrenului pe care îl conducea cu un stâlp de înaltă tensiune din ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 21:05
(6458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Iancu Marin, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 18:10
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii vor primi clarificări referitoare la plata defalcată a TVA

Luni, 2 octombrie 2017, începând cu orele 11,00, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița va organiza o nouă întâlnire dedicată contribuabililor pentru a oferi clarificări și îndrumări referitoare ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 17:10
(5948 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale din Slobozia

Duminică, 1 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 15:20
(5061 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Joi, 28 septembrie 2017, între orele 11,00-12,00, s-a desfășurat la sediul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, «Mitingul de sensibilizare a Guvernului României cu problemele principale ale serviciilor ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2017, 21:50
(4741 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Urziceni

Fumul dens care a inundat casa a alertat-o pe locatară, ce dormea în momentul izbucnirii incendiului alături de un minor. Din fericire, cele două persoane s-au evacuat la timp din locuință, sesizând prin ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 18:05
(4448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Ialomița: Dosare penale pentru șoferi beți la volan

Doi bărbați de 31, respectiv 54 de ani, din Slobozia și Urziceni, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 16:20
(3233 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Lemne confiscate de polițiști

Marți, 26 septembrie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, oamenii legii au depistat, pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 15:55
(4565 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala în siguranță» la Fetești

În cadrul Campaniei «Școala în siguranță», polițiștii au continuat activitățile preventive în unitățile de învățământ, de informare și modelare a comportamentului copiilor în spiritul prevenirii criminalității ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 14:45
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Deputații PSD au votat împotriva majorării alocației pentru copii

Inițiat în mandatul trecut de către senatorii PNL, proiectul de lege ce prevedea majorarea alocației de stat la 200 lei/copil/lună a fost respins în Camera Deputaților. Printre cei care au votat pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 13:35
(6561 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...