Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

1,5 milioane de euro prejudiciu în afacerea «Green Harvest»

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

Direcția Națională Anticorupție îl trimite în «concediu» forțat pe Silvian Ciupercă. La începutul acestei săptămîni, printr-o adresă oficială,  DNA i-a interzis președintelui Ciupercă să-și exercite prerogativele funcției pentru o perioadă de 30 de zile. De asemenea, procurorii anticorupție au stabilit că în afacerea «Green Harvest» inculpații din dosar ar fi creat un prejudiciu estimat la 1,5 milioane de euro.

Uite președintele, nu e președintele
Revenit la birou după 66 de zile de arest, președintele Ciupercă este obligat să renunțe la prerogativele funcției pentru 30 de... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2015, 16:35 (26250 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

În fiecare an, aleșii celor 66 de unități administrativ-teritoriale din județ organizează pentru ialomițeni «Ziua localității». Inventată ad-hoc sau vechi de zeci de ani, aceste «zile ale localității» diferă de la o localitate la alta, în funcție de calitatea invitaților, bunul simț al edilului local sau motivul pentru care au fost organizate. Există însă și un numitor comun, respectiv banii publici. În cazul comunelor, fiecare astfel de manifestare stoarce bugetul local de sume variind între 10 și 25 mii de lei. În cazul orașelor, după cum veți vedea, obiceiurile diferă de la un edil la altul...

Cîte bordeie, atîtea «zile ale localității»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 22:30 (8095 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Atribuirea transportului medical în regim privat agită din nou spiritele în Ialomița. O eroare strecurată printre actele necesare reprezentanților firmelor care asigură acest serviciu în județ a dat peste cap întreaga procedură. Concret, este vorba despre protocoalele pe care ambii patroni trebuie să le încheie cu Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, instituție care a trecut întru-unul din aceste documente datele de identificare ale celuilalt beneficiar. Greșeala a ieșit la iveală din cauza reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița care, după ce au încheiat contractele de finanțare, și-au amintit de protocoalele pe care firmele trebuie să le aibă cu Ambulanța. Iar... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:55 (6014 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Locul I pentru o generație frumoasă

Handbal, Junioarele IV ale CSS Slobozia s-au calificat la turneul final

Locul I pentru o generație frumoasă

Slobozia a fost, la finele săptămînii trecute, martora unui nou maraton handbalistic. 16 meciuri au văzut spectatorii din Sala Sporturilor, incintă care a găzduit turneul semifinal, grupa II, din cadrul Campionatului Național de Handbal Feminin, junioare IV. Conduse de pe margine de neobositul Marian Simion, micile handbaliste de la CSS Slobozia au luptat ca niște adevărate campioane, punînd la respect nume importante ca Rapid sau echipe cu un potențial financiar, organizatoric și de selecție net superior, cum ar fi CSM București. Se poate spune că cel mai ușor joc, ghidîndu-ne după scor, a fost cel din finala cu CSM Ploiești. În finală, slobozencele au beneficiat de aportul de excepție al publicului... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:05 (6413 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bani albi pentru zile negre

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bugetele locale ale primăriilor din Ialomița s-ar putea suplimenta dacă în conturi ar ajunge banii pe care trebuie să-i primească din partea firmelor aflate în insolvență sau în faliment. Înscrise la masa credală, administrațiile locale așteaptă de ani buni ca datornicii să restituie fondurile, însă demersul se desfășoară cu încetinitorul. De exemplu, veniturile proprii ale Primăriei Slobozia ar crește cu 34% dacă cele peste 100 de societăți cu datorii și-ar achita restanțele. De asemenea, Primăria Țăndărei are de recuperat 3,2 milioane de lei de peste 8 ani, de la firmele care nu au cotizat către bugetul unității administrative.

Situație greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 20:15 (7467 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia, înfrîntă la Constanța și la Cluj

Săptămînă de coșmar

Frumoasa victorie din meciul cu HCM Rîmnicu Vîlcea a lăsat, din păcate, urme nefaste asupra formei sportive a Unirii Slobozia. Echipa Victorinei Bora nu a mai repetat, nici pe departe, în cele două deplasări care au urmat, jocul bun făcut cu vîlcencele. A fost o săptămînă slabă din care nu am stors nici măcar un punct, o săptămînă pe care nu am mai dori-o repetată niciodată...

Atac slab la Constanța: 14-23 Pe litoralul Mării Negre slobozencele au poposit cu ambiția unei prestații bune care să le confirme ascensiunea. Începutul a fost de partea Unirii, astfel că, spre jumătatea primei... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 19:10 (5767 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

Învățămîntul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

În urmă cu o săptămînă, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei mese rotunde privind fenomenul abandonului școlar. La întîlnire au participat oficiali din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, reprezentanți ai administrațiilor locale și ai Organizației «World Vison», totți cei prezenți încercînd să identifice soluții pentru a-i determina pe elevi să nu renunțe la școală. Prezentă la dezbateri a fost și Andreea Mihail, o elevă de 14 ani din localitatea Adîncata, care le-a înaintat oficialilor o scrisoare prin care încerca să atragă atenția cu privire la situația abandonului școlar prematur. Datele statistice arată că în Ialomița, în fiecare an școlar, peste 100 de elevi... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 18:25 (5829 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Ialomița a rămas fără echipe în ligile naționale

S-a dus și Axintele

Momentele grele prin care trece fotbalul românesc s-au răsfrînt în 2015 cum nu se poate mai aprig asupra celui ialomițean. În februarie, echipa de ligă secundă Unirea Slobozia își dădea obștescul sfîrșit «transformat de conducere în comă indusă, cel puțin pînă la noi ordine» sub gloanțele Curții de Conturi. În aprilie, chiar și în liniștita Ligă a IV-a, s-a produs o retragere înainte de linia de sosire. Protagonista: Viticola Fetești! Luna mai aduce o altă retragere cu miros de posibil abandon. Este vorba despre Viitorul Axintele, echipă cu gînduri de renunțare încă din luna decembrie 2014. Așa cum am scris și în urmă cu o săptămînă, ieșirea ialomițenilor din scenă este generată, cel puțin la... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 17:05 (6562 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Aberații de sistem

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Marian Petcu are 80 de ani. Și, din noiembrie 2013, așteaptă loc de veci la cimitirul din Bora. Săptămîna trecută el a solicitat o audiență primarului Alexandru Stoica pentru a rezolva situația. «Nu are niciun rost să vă grăbiți...» l-a liniștit primarul Sloboziei.
Țidula pentru loc de veci După 2 ani de așteptare, din cererea lui Marian Petcu nu a mai rămas decît o țidulă. Ea confirmă că acesta depus în 13 noiembrie 2013 o cerere pentru un loc de veci la cimitirul Bora. «De-atunci aștept un răspuns. Trebuia să îl primesc în 30 de zile. Eu nu mă grăbesc. Dar am venit să aflu ce-i cu cererea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 16:15 (10316 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă cu rezultate normale

Unirea Fierbinți și-a revenit repede după înfrîngerea cu Gheorghe Doja și a reușit, după etapa a 25-a, să păstreze distanța de 4 puncte care o separă de Abatorul. Victima fierbințenilor s-a numit de data aceasta Olimpia Rădulești, căreia liderul i-a administrat un scor de tenis: 6-1. Mai sînt doar 5 etape și e greu de crezut că se mai poate întîmpla ceva spectaculos, chiar dacă Abatorul a trecut la limită de una dintre echipele bune ale Ialomiței, Victoria Munteni Buzău. Restul tabloului a consemnat, de asemenea, rezultate normale. A fost o etapă în care codașele n-au primit niciun dram de toleranță, ci, dimpotrivă, au fost gratulate cu înfrîngeri usturătoare. Amara i-a dat 7 Coleliei, Traian... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 15:20 (4921 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Reclamata dintre vilele de pe strada Traian

Slobozia: Reclamata dintre vilele de pe strada Traian

Strada Traian din Slobozia a devenit un loc cu pretenții de zonă rezidențială. Printre vilele ridicate în ultimii ani au rămas însă, ici și colo, case vechi și oameni săraci pe care nu-i vrea nimeni. La numărul 28 locuiește Elena Soare, proprietara «cu act de mînă» a unei case care numai printr-o minune mai stă în picioare. Dornici să o evacueze, vecinii baricadați în spatele gardurilor din jur o reclamă de ani buni.

Cocioaba dintre vile Pe strada Traian, casa de la numărul 28, înconjurată de gardurile înalte ale vilelor din jur, pare să se sprijine de ele. Înăuntru, atît cît pot scormoni... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 14:40 (4209 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Sport școlar

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» a cîștigat Cupa Liceelor la Fotbal

Elevii de liceu încă fac sport și asta nu poate decît să ne bucure. Spre exemplu, vineri, 19 mai 2015, pe terenul sintetic de lîngă bazinul didactic de înot s-a desfășurat a doua ediție a Cupei Liceelor la Fotbal. Organizatorul, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului», și-a luat și laurii destinați învingătorului. După un turneu disputat în sistem «fiecare cu fiecare» la care au participat toate liceele slobozene, pe treapta a doua s-a clasat Liceul Pedagogic, pentru ca podiumul să fie completat de fotbaliștii de la Liceul Mihai Eminescu. «Este a doua oară cînd organizăm o astfel de manifestare sportivă. Anul acesta am reușit să adunăm la start toate liceele din oraș și ne propunem ca pe viitor... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 13:50 (4260 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Statuia iluminării municipiului Slobozia

Statuia iluminării municipiului Slobozia

Un slobozean cere autorităților locale instalarea în Piața Unirii a unei statui cu chipul său. Statuia ar urma să aibă 9,42 metri, să fie orientată către Est și înclinată în unghi de 52 de grade. Scopul acestui demers îl reprezintă iluminarea semenilor și salvarea planetei. Deși este conștient că cererea sa este catalogată drept nebunie, Bogdan Viorel ne-a declarat într-o clipă de luciditate: «Dar pentru statuia lui Mihai Viteazul cum s-au cheltuit atîția bani?! Și pentru apă, și pentru Piața Revoluției, și pentru stația de epurare?! Eu vreau o statuie de beton, placată cu calcar. Atît!».

Fiecare oraș are statuia pe care o merită... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 12:50 (11014 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Opoziția lasă oamenii fără case

La Slobozia

Opoziția lasă oamenii fără case

Disputele politice din cadrul Consiliului local Slobozia generează situații aberante. Respingerea proiectului de hotărîre referitor la «închirierea/constituirea dreptului de superficie» de către consilierii Opoziției lasă contribuabilii fără case. După 6 luni de blocaj, niciunul dintre cei 9 consilieri ai Opoziției nu pare să înțeleagă gravitatea situației. Transformați în victime colaterale, contribuabilii au intrat în panică.

Curat murdar, coană Opoziție
Necesară la nivel de principiu, Opoziția din cadrul Consiliului Local Slobozia a ajuns să aibă un rol decorativ. Iritați de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 11:25 (2033 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un infractor este de negăsit

Viorel Duțu «Pralea», urmărit național

În semn de protest, probabil, față de decizia Curții de Apel București de a-l condamna la închisoare cu executare, infractorul Viorel Duțu «Pralea» din Slobozia și-a luat lumea în cap. La propriu! Acesta a părăsit domiciliul în care era arestat și s-a făcut nevăzut. Polițiștii ialomițeni îl caută de mai bine de două săptămîni, el fiind în prezent urmărit la nivel național.

Fuga lui «Pralea»
La sfîrșitul lunii aprilie 2015, judecătorii Curții de Apel București decideau condamnarea definitivă la 6 ani de închisoare, cu executare, a lui Viorel Duțu «Pralea», din Slobozia. Toate acestea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 10:25 (8210 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul Valentin Băcanu, trimis în judecată pentru «instigare la fals intelectual»

Viceprimarul Valentin Băcanu, trimis în judecată pentru «instigare la fals intelectual»

Administrația locală din Slobozia are un nou inculpat. Este vorba despre Valentin Băcanu, viceprimarul PSD al municipiului. Acesta este acuzat de «instigare la fals intelectual» într-un dosar al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Alături de el în aceeași anchetă mai sunt implicate alte șase persoane.

Procurorii din Călărași, pe urmele viceprimarului Băcanu
Cercetările în dosarul în care este implicat viceprimarul Valentin Băcanu au debutat la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Lehliu – Gară, județul Călărași, încă din luna noiembrie a anului 2012. La data respectivă,... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2015, 14:07 (23468 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii DIICOT din Ialomița, în luptă cu evazioniștii

61 de persoane audiate la Slobozia

Procurorii DIICOT din Slobozia au efectuat vineri, 15 mai 2015, un număr de 70 de percheziții domiciliare pe raza județului Ialomița, Ilfov și a municipiului București. Cu ocazia descinderilor, 61 de persoane au fost chemate la audieri, iar pentru 12 urmează să fie pusă în mișcare acțiunea penală. Suspecții sînt bănuiți că ar fi comis fapte de evaziune fiscală și spălare de bani, al căror prejudiciu se ridică la 12 milioane de lei. Totul prin intermediul unor societăți de comercializare a legumelor și fructelor deținute de patroni arabi, la rîndul lor chemați să depună declarații în fața procurorilor.

Cercetările sunt în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2015, 18:55 (26899 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Reglare de conturi în public

Ialomița: Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Vineri, 8 mai 2015, la sediul Direcției Sanitare Veterinare Ialomița s-a desfășurat Adunarea Generală a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița. După 4 ore de dezbateri, reprezentanții celor peste 1000 de vînători și pescari din județ au decis suspendarea directorului Asociației, Marius Dumitrescu. Inițiativa supunerii la vot a acestei decizii a aparținut președintelui Asociației, Adrian Neagu. Cei doi s-au acuzat reciproc de furt, incompetență și proastă gestiune pe parcursul celor 2 ani în care au condus Asociația. Prerogativele de director au fost preluate, conform statutului, de către președintele Asociației. Acesta a cerut plenului sigilarea sediului Asociației pînă la... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 20:05 (10177 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Peste 1000 de ialomițeni au primit carduri de sănătate defecte

Peste 1000 de ialomițeni au primit carduri de sănătate defecte

Încercarea Ministerului Sănătății de a digitaliza sistemul a fost sortită eșecului. În Ialomița au fost distribuite peste 1000 de carduri electronice de sănătate «stricate». Deficiențele au ieșit la iveală abia în momentul în care deținătorii lor au mers la medicii de familie să le valideze. Ca să rezolve situația, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate le-au dat oamenilor adeverințe pentru a putea beneficia de consultații sau rețete medicale. Toată săptămîna trecută s-au format cozi la ușa instituției...

Pacienții, purtați pe drumuri
Joi, 6 mai 2015, aproape de... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 18:40 (8791 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Taxa de pod de la Fetești ajungea în buzunarele angajaților

Taxa de pod de la Fetești ajungea în buzunarele angajaților

La un an de la demararea unor controale interne, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale dă publicității rezultatele. Astfel, potrivit unei informări ale CNADNR, un număr de 15 angajați ai instituției, care-și desfășurau activitatea în punctul de taxare al Autostrăzii Soarelui, de la Fetești, sînt suspectați de fraudă. Oamenii încasau banii de la șoferi fără a emite bonuri fiscale! Așa s-a creat un prejudiciu de peste 19 mii de lei. Pentru a stopa acest fenomen, CNADNR a introdus plata respectivei taxe prin sistemul SMS.

Cu ochii în patru după angajații puși pe furat
... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 16:30 (9629 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

16 agenți de Poliție, detașați la IPJ Ialomița

Miercuri, 27 decembrie a.c., 16 agenți de Poliție, proaspăt absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina, și-au început activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:45
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Jumătate de tonă de motorină, confiscată de polițiști

Peste 500 de litri de produs susceptibil a fi motorină a fost confiscat de polițiștii ialomițeni, în urma unui control efectuat în trafic. Astfel, luni, 25 decembrie 2017, în jurul orei 3,00, efective din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:20
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5123 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8261 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6331 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5290 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5834 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4942 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6621 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6541 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5510 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4802 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...