Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Se întîmplă în Ialomița

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Oficial, cele 150 de gropi de gunoi înregistrate în Ialomița au fost închise în anul 2009. În realitate, toate aceste gropi continuă să fie folosite sub ochii îngăduitori ai autorităților locale și instituțiilor cu atribuții de îndrumare și control ale statului. Pe lîngă acestea însă, crește îngrijorător numărul gropilor de gunoi apărute peste noapte.

O poveste administrativă de adormit UE
În urmă cu 6 ani, în iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Decizia, survenită ca urmare a unei reglementări UE prost negociată... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 16:05 (6636 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

6 ani de închisoare cu executare pentru Viorel «Pralea» Duțu

Judecătorii Curții de Apel București au decis luni, 27 aprilie 2015, să dea răspuns favorabil apelului făcut de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în cazul Viorel «Pralea» Duțu. Inculpatul, cercetat penal de organele judiciare din Slobozia, a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare, iar decizia instanței este definitivă.

Un caz controversat În luna ianuarie a anului trecut, sediul Primăriei Slobozia a fost asaltat de mascați și procurori. Primele informații scoteau la iveală faptul că angajați ai unității ar fi fost urmăriți penal într-o anchetă privind... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 13:25 (8266 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Una dintre cele mai importante investiții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, achiziționarea unui dispozitiv RMN, a fost blocată de către Ministerul Sănătății. Acesta a promis că va co-finanța această investiție, însă «a uitat» să vireze fondurile în conturile Spitalului Județean. Violeta Șapira, managerul acestei unități medicale, așteaptă și acum răspunsul Ministerului. «Așteptăm răspunsul Ministerului la solicitarea noastră!» ne-a declarat aceasta laconic.

O investiție de 4 milioane de lei
La aprobarea bugetului județean pentru anul în curs, oficialii Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 20:20 (14301 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

Caz umanitar la Țăndărei

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

UPDATE Spectacol caritabil pentru Andreea

Părinții unei fetițe de doar 4 ani din Țăndărei au nevoie de sprijinul semenilor pentru a o putea salva pe micuță. Copila a fost diagnosticată cu o tumoare la rinichiul drept, iar familia are nevoie de bani pentru a o opera în Milano, Italia. Orice ajutor, oricît de mic, i-ar putea reda micuței Andreea șansa la viață.

S-o ajutăm pe Andreea
Drama familiei Ion a început în toamna anului trecut, în momentul în care Andreea Luciana, în vîrstă de 4 ani, a intrat la grădiniță. În urma unui control medical, părinții fetiței au rămas fără cuvinte. Medicii le-au comunicat faptul că micuța... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 19:05 (6520 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Reabilitarea podului de la Dridu, investiție blocată în anul 2013, redevine o certitudine. Licitația a fost adjudecată de către firma Strabenbau Logistic SRL, iar lucrările de execuție au fost deja demarate. «La acest moment lucrările au fost reluate și sperăm să fie finalizate în termen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Valoarea la care au fost adjudecate lucrările de reabilitare a podului  este de 2,8 milioane de lei.

Atenție, pod în lucru! Închis de mai bine de un an, podul de la Dridu a devenit una dintre principalele probleme ale administrației... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:45 (7996 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

Calculatorul și telefonul inteligent nu mai au secrete pentru beneficiarii de servicii sociale din cadrul Centrului pentru Vîrstnici Balaciu. Persoanele de vîrsta a treia iau lecții de informatică în cadrul proiectului «Bunici online», demarat de conducerea instituției, cu ajutorul elevilor de la Școala Generală Balaciu, implicați voluntar în cadrul programului.

Bătrînețe alungată de calculator
Scopul programului «Bunici online» este acela de a-i face pe vîrstnicii beneficiari de servicii sociale în cadrul Azilului de la Balaciu de a stabili relații sociale în mediul virtual,... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:10 (8329 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Avem șanse foarte mari să rămânem în Ligă!»

Handbal, Liga Națională, Victorina Bora, primul interviu în calitate de antrenor al Unirii Slobozia

«Avem șanse foarte mari să rămînem în Ligă!»

După mai bine de 2 ani petrecuți la cîrma echipei Liviu Paraschiv și-a luat «la revedere» într-un mod emoționant de la Unirea Slobozia, la finalul meciului cu HCM Roman, pierdut de echipa noastră cu 25-29. În locul său, așa cum Independent a anunțat în premieră, a fost instalată Victorina Bora. Aceasta vine la Unirea o dată cu debutul play-out-ului și are ca misiune păstrarea echipei în Liga Națională. Mai multe despre această misiune plus primele impresii lăsate de Unirea Slobozia în interviul acordat de Victorina Bora ziarului nostru.
-În trecut au mai fost discuții între dumneavoastră și Unirea Slobozia. Cum de v-ați hotărît să preluați echipa acum, într-un moment oarecum delicat?... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 17:25 (5048 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Hârburi de lux, scoase la mezat

Ialomița: Hîrburi de lux, scoase la mezat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița intenționează să valorifice autoturismele confiscate în urma comiterii unor infracțiuni. Astfel, în curtea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, 7 astfel de autoturisme așteaptă proprietari noi. «Cel mai probabil, aceste autoturisme vor fi preluate de către instituțiile publice care au nevoie de ele...» a precizat Carmen Popescu, directorul AJFP Ialomița. Printre vehiculele confiscate se numără și un Land Rover, din anul 1994.

Vechi, dar funcționale
În curtea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița zac... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 16:55 (5367 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

De formație inginer electronist, Cornel Ianuș este, de la sfîrșitul lunii august 2012, comisarul șef al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. El a reușit să obțină această funcție pe criterii politice și nu se ferește s-o recunoască. «Da, am fost susținut politic, din partea Partidului Național Liberal... Nu sînt un caz unic! S-a întîmplat și se întîmplă cu toți șefii din fruntea instituțiilor deconcentrate!» ne declară Cornel Ianuș. Pentru funcția pe care o deține cîștigă un salariu brut de 3700 de lei, însă efectiv în portofel îi mai rămîn 2700 de lei, restul de bani intrînd în vistieria statului sub formă de impozite. Deși aparent fără miză și priză la public, instituția... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 16:15 (15513 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Doamna Trandafir...»

«Doamna Trandafir...»

Doamna Stanca Moroianu, în vîrstă de 85 de ani, din Iazu, face parte din tagma celor mai vechi dascăli din județul Ialomița. Astăzi trăiește cu amintirea celor 36 de ani în care i-a învățat pe elevii școlii din sat tainele Geografiei și Istoriei. În ochii ei, anii frumoși ai învățămîntului românesc sînt mai vii ca niciodată...

O viață printre elevi
Iazu, un sat parcă uitat din Ialomița, ascunde înăuntrul său povestea unuia dintre cei mai vechi profesori din județ. La fel ca ceilalți colegi de catedră înaintați în vîrstă, atît cîți au mai rămas pe meleagurile prăfuite ale județului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 15:15 (6731 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Marș triumfal pentru Fierbinți

Remiza Abatorului în meciul cu Gheorghe Lazăr a provocat divorțul echipei lui Nicu Bunea de antrenorul Ion Ionescu. «Am fost cu toții dezamăgiți după remiza de la Gheorghe Lazăr, una neașteptată, așa că am hotărît să întrerupem colaborarea» ne-a declarat ulterior Ionescu. Chiar și fără acesta pe bancă, slobozenii s-au impus în etapa 22 cu 7-4 în fața celor de la Andrias Andrășești. De partea cealaltă, Recolta Gheorghe Lazăr n-a mai prins o zi fastă în deplasarea de la Fierbinți. Liderul Unirea a învins lăzărenii cu 5-1 și continuă să conducă autoritar la 4 puncte de Abatorul. Avînd în vedere că programul finalului de sezon nu este de natură să-i sperie, credem că locuitori din Fierbinți au șanse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 14:25 (3777 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aurel, șoferul problemă al Ialomiței

5 dosare penale pentru aceeași faptă

Aurel, șoferul problemă al Ialomiței

Un șofer din Ialomița poate fi numit pe drept cuvînt spaima șoselelor. Cu 5 dosare penale la activ pentru conducere fără permis, Aurel Grama de 30 de ani a scăpat de fiecare dată de închisoare. Ultima dată el a fost depistat în trafic în stare de ilegalitate la începutul acestei luni, însă instanța căreia i s-a solicitat arestarea preventivă a șoferului a respins măsura reținerii. Așa se face că acum Aurel se află alături de familie în arest la domiciliu. Iar peste 30 de zile ar putea avea toate șansele să urce din nou la volan, dacă judecătorii decid să-l lase liber. În prezent, procurorii din Slobozia mai au în lucru un dosar în care acesta are calitatea de suspect.

Judecătorii se lasă greu... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 13:50 (5842 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Cel mai răsunător scandal public iscat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a ajuns la Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală. Este vorba despre angajarea ilegală a celor 107 persoane, asistente și personal TESA, descoperită în urma controalelor Ministerului Sănătății și Camerei de Conturi Ialomița, efectuate la unitatea medicală în cursul anului trecut. Ancheta este în curs de desfășurare, surse din cadrul spitalului precizînd faptul că pînă în prezent în acest caz au fost făcute mai multe audieri.

Contracte de muncă fictive la Spitalul Slobozia Anul 2014 a fost destul... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 13:10 (8309 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Juventus București-Viitorul Axintele 0-0

Alb-verzii ajută Călărașiul

Viitorul Axintele a avut parte în etapa 21, sîmbătă, 25 aprilie a.c., de un fotbal bun. Tactic, echipa lui Octavian Grigore a jucat foarte bine în deplasarea de la Juventus București, linia inedită de 3 fundași centrali punîndu-i în mare încurcătură pe altfel incisivii atacanți Sergiu Arnăutu și Liviu Nicolae. A ieșit un meci încrîncenat, Juventus, candidată serioasă la promovare, fiind ținută de alb-verzi într-un adevărat șah etern. Mai mult, Viitorul putea da lovitura de grație, dar faultul în careu asupra lui Constantin Toma a fost văzut de arbitru în afara suprafeței de pedeapsă. În rest, a plouat cu galbene într-un joc dur din care Nicolae Mihociu a ieșit foarte șifonat, fiind înlocuit la... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 12:25 (4396 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elitele învățământului ialomițean

159 de elevi, calificați la olimpiadele naționale

Elitele învățămîntului ialomițean

Dincolo de problemele de sistem cu care se confruntă, școala ialomițeană continuă să producă elite. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității lista elevilor din județ care s-au calificat la fazele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. 159 elevi de toate vîrstele au participat la aceste competiții educative, mulți dintre ei revenind acasă cu premii importante. De remarcat sînt cei 4 medaliați cu argint și bronz la olimpiadele naționale de Fizică și Matematică.

Elevi care fac cinste județului
În fiecare an, școlile generale și liceele din Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 11:15 (7616 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Dublă victorie cu Performer Constanța

Juniorii Unirii Slobozia au încheiat în forță sezonul regulat al campionatului. Unirea a defilat cu juniorii A și a controlat temeinic jocul cu juniorii B în disputele cu echipele similare de la Performer Constanța. Juniorii A, pregătiți de Ion Ionescu, au învins cu 5-1 echipa dobrogeană, 4 dintre goluri avîndu-l ca autor pe Mark Khalil, a cincea reușită aparținîndu-i lui Alexandru Mușat. Unirea termină la această categorie pe locul 4 cu 44 de puncte. Juniorii B pregătiți de Marius Milea au învins la limită, 1-0, scor consemnat încă din prima repriză. Golul a fost marcat de Costache. Slobozenii au încheiat pe locul 6, cu 39 de puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 10:20 (3203 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

A treia oară e cu noroc

Căzănești, orașul care se visează comună

Duminică, 26 aprilie 2015, orașul Căzănești a organizat al treilea Referendum pentru revenirea sa la statutul de comună. Autoritățile locale susțin că, în cazul în care Referendumul va avea succes, localitatea va pierde peste 4 milioane de lei. Majoritatea celor intervievați susțin că principalul motiv pentru care votează revenirea la statutul de comună îl reprezintă «taxele și impozitele prea mari pe care le plătim de 10 ani încoace...».

Un om, un  vis, un oraș care votează a treia oară
Cetățenii cu drept de vot din orașul Căzănești au votat duminică, 26 aprilie 2015, pentru... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 21:05 (11610 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

 Tânăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Accident mortal la Țăndărei

Tînăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Tragedie la Țăndărei în după amiaza zilei de sîmbătă, 25 aprilie 2015. Tînărul George Constantin, de 24 de ani, a murit după ce a fost lovit de o mașină, condusă de un cetățean de etnie romă din oraș. Poliția a deschis o anchetă, în cauză fiind întocmit un dosar penal pentru «ucidere din culpă».

Cercetările sînt în curs Datele preliminarii ale polițiștilor arată că șoferul de etnie romă care l-a lovit cu mașina pe tînărul George Constantin a încercat să evite impactul cu auoturismul unui bărbat, de 54 de ani, care a ieșit fără să se asigure din parcarea unui restaurant din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 14:20 (40267 vizualizări - 109 comentarii)

EVENIMENT

Urban execută silit Slobozia

Război civil la Asociația 38

La 31 martie 2015, executorul judecătoresc Ion Nițu a notificat cei 88 de proprietari ai Asociației 38 din Slobozia că datorează 400 mii de lei către Urban SA Slobozia. Debitele au fost acumulate în decursul ultimilor 10 ani. Locatarii susțin că nu au datorii către Urban și au ieșit în stradă. Oamenii îl acuză pe fostul președinte de «delapidare» și «fraudă».

Reclamații în plină stradă
În perioada 2005-2010, Asociația 38, condusă de președintele Dumitru Pandele, a acumulat datorii către Urban SA Slobozia în cuantum de 230 mii de lei. În perioada 2010-2015, valoarea penalităților... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2015, 21:05 (10374 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal

Muncă «la negru» pe bani europeni

Slobozia: Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal

Lucrările de reabilitare ale Pieței Revoluției din Slobozia se mută la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Pe biroul procurorilor a ajuns o sesizare privind maniera ilegală în care se desfășoară activitatea pe șantier. Totul după ce, în urma unui control efectuat de reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, s-a descoperit că unii dintre muncitori lucrează «la negru».

Piața Revoluției, reclamată la Parchet
Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au fost sesizați să investigheze un posibil caz de muncă «la negru» descoperit la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2015, 19:25 (10872 vizualizări - 9 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:10
(4167 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:05
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 18:10
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:50
(6442 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:45
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Axintele

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 6 percheziții pe raza localității Axintele la persoane bănuite de comiterea unor furturi din locuința unei persoane din localitatea Horia. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:40
(4458 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni premiază spiritul civic

Vineri, 5 iulie a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul IPJ Ialomița au premiat doi ialomițeni pentru spiritul civic de care au dat dovadă. Astfel, un tânăr de 15 ani, din Slobozia, și o femeie de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:35
(3597 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autoturism răsturnat, patru persoane rănite

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut vineri, 5 iunie 2019, la intrare în localitatea Stejaru. Din primele informații, este vorba despre un automobil ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 18:20
(3810 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru accident


Incendiu la o stână din Făcăeni

Miercuri, 3 iulie a.c., în jurul orelor 18,30, două adăposturi de animale ale unui localnic din Făcăeni au luat foc. Pompierii Stației Fetești s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale cu apă și ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:30
(4377 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:25
(3669 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:20
(4858 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat din Vrancea, sancționat pesntru transport ilegal de lemne

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bucu au depistat pe raza comunei Bucu un bărbat, de 52 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare, o cantintate mai mare de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:15
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Marți, 2 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 17,00, în afara localității Grivița ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 19:00
(3060 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, surprins cu un cuțit asupra sa

Marți, 2 iulie a.c., polițiștii de Ordine Publică din Urziceni au depistat un tânăr, de 18 ani, din Urziceni, care avea asupra sa un cuțit. În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:55
(4133 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

Marți, 2 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată de o tânără, de 19 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că un bărbat, de 29 de ani, din Țăndărei, i-ar fi sustras suma de 400 de lei și ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:50
(5543 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 80-100 km/h), vijelii, grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice și averse torențiale ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 16:10
(4095 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de restricție pentru «violență în familie»

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 34 de ani, din Ograda, despre producerea unui conflict ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:20
(3793 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist acroșat între Cotorca și Ciocârlia

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, un motociclist, un bărbat de 53 de ani, a fost acroșat de un autoturism între localitățile Cotorca și Ciocârlia. Echipajul SMURD Urziceni i-a acordat victimei ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:15
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lan de grâu mistuit de flăcări

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce a cuprins aproximativ 20 hectare de cereale păioase. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:10
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


289 de vitezomani, sancționați de polițiștii ialomițeni

În perioada 28-30 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza întregului județ, în cadrul campaniei derulate la nivel național, cu scopul de a preveni evenimentele rutiere.  ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:10
(2775 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat mortal la Alexeni

Sâmbătă, 29 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, în apropierea localității Alexeni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat de 56 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:05
(2960 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 171 de sancțiuni, 10 permise reținute

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 40 evenimente, dintre care 34 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:20
(3842 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la radare!

Începând de vineri, 28 iunie a.c., la nivelul întregii țări se va derula acțiunea de prevenire a accidentelor rutiere. Timp de 3 zile, toate radarale vor fi scoase pe șosele și autostrăzi pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:15
(3845 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 30 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:10
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 iulie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:05
(7231 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist băut acroșat la Țăndărei

Miercuri, 26 iunie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din județul Tulcea, a acroșat un biciclist de 67 de ani pe raza localității Țăndărei. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului care ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:15
(3980 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza localității Movilița, într-un autoturism condus de un bucureștean, de 56 de ani, țigarete netimbrate și fără documente de proveniență, ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:10
(3970 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei privative de libertate de 5 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat», emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:05
(5978 vizualizări - 1 comentariu)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Sâmbătă, 29 iunie 2019, în ziua de prăznuire a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se va marca un eveniment aniversar.
Credincioșii Eparhiei ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:35
(7886 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier, trei persoane rănite

Marți, 25 iunie a.c., pe raza orașului Amara s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 29 de ani, din județul Buzău, conducea un ansamblu auto pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:30
(3738 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...