Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

Calculatorul și telefonul inteligent nu mai au secrete pentru beneficiarii de servicii sociale din cadrul Centrului pentru Vîrstnici Balaciu. Persoanele de vîrsta a treia iau lecții de informatică în cadrul proiectului «Bunici online», demarat de conducerea instituției, cu ajutorul elevilor de la Școala Generală Balaciu, implicați voluntar în cadrul programului.

Bătrînețe alungată de calculator
Scopul programului «Bunici online» este acela de a-i face pe vîrstnicii beneficiari de servicii sociale în cadrul Azilului de la Balaciu de a stabili relații sociale în mediul virtual,... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:10 (8324 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

«Avem șanse foarte mari să rămânem în Ligă!»

Handbal, Liga Națională, Victorina Bora, primul interviu în calitate de antrenor al Unirii Slobozia

«Avem șanse foarte mari să rămînem în Ligă!»

După mai bine de 2 ani petrecuți la cîrma echipei Liviu Paraschiv și-a luat «la revedere» într-un mod emoționant de la Unirea Slobozia, la finalul meciului cu HCM Roman, pierdut de echipa noastră cu 25-29. În locul său, așa cum Independent a anunțat în premieră, a fost instalată Victorina Bora. Aceasta vine la Unirea o dată cu debutul play-out-ului și are ca misiune păstrarea echipei în Liga Națională. Mai multe despre această misiune plus primele impresii lăsate de Unirea Slobozia în interviul acordat de Victorina Bora ziarului nostru.
-În trecut au mai fost discuții între dumneavoastră și Unirea Slobozia. Cum de v-ați hotărît să preluați echipa acum, într-un moment oarecum delicat?... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 17:25 (5048 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Hârburi de lux, scoase la mezat

Ialomița: Hîrburi de lux, scoase la mezat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița intenționează să valorifice autoturismele confiscate în urma comiterii unor infracțiuni. Astfel, în curtea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, 7 astfel de autoturisme așteaptă proprietari noi. «Cel mai probabil, aceste autoturisme vor fi preluate de către instituțiile publice care au nevoie de ele...» a precizat Carmen Popescu, directorul AJFP Ialomița. Printre vehiculele confiscate se numără și un Land Rover, din anul 1994.

Vechi, dar funcționale
În curtea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița zac... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 16:55 (5367 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Cornel Ianuș, un comisar fără epoleți

De formație inginer electronist, Cornel Ianuș este, de la sfîrșitul lunii august 2012, comisarul șef al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. El a reușit să obțină această funcție pe criterii politice și nu se ferește s-o recunoască. «Da, am fost susținut politic, din partea Partidului Național Liberal... Nu sînt un caz unic! S-a întîmplat și se întîmplă cu toți șefii din fruntea instituțiilor deconcentrate!» ne declară Cornel Ianuș. Pentru funcția pe care o deține cîștigă un salariu brut de 3700 de lei, însă efectiv în portofel îi mai rămîn 2700 de lei, restul de bani intrînd în vistieria statului sub formă de impozite. Deși aparent fără miză și priză la public, instituția... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 16:15 (15511 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Doamna Trandafir...»

«Doamna Trandafir...»

Doamna Stanca Moroianu, în vîrstă de 85 de ani, din Iazu, face parte din tagma celor mai vechi dascăli din județul Ialomița. Astăzi trăiește cu amintirea celor 36 de ani în care i-a învățat pe elevii școlii din sat tainele Geografiei și Istoriei. În ochii ei, anii frumoși ai învățămîntului românesc sînt mai vii ca niciodată...

O viață printre elevi
Iazu, un sat parcă uitat din Ialomița, ascunde înăuntrul său povestea unuia dintre cei mai vechi profesori din județ. La fel ca ceilalți colegi de catedră înaintați în vîrstă, atît cîți au mai rămas pe meleagurile prăfuite ale județului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 15:15 (6730 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Marș triumfal pentru Fierbinți

Remiza Abatorului în meciul cu Gheorghe Lazăr a provocat divorțul echipei lui Nicu Bunea de antrenorul Ion Ionescu. «Am fost cu toții dezamăgiți după remiza de la Gheorghe Lazăr, una neașteptată, așa că am hotărît să întrerupem colaborarea» ne-a declarat ulterior Ionescu. Chiar și fără acesta pe bancă, slobozenii s-au impus în etapa 22 cu 7-4 în fața celor de la Andrias Andrășești. De partea cealaltă, Recolta Gheorghe Lazăr n-a mai prins o zi fastă în deplasarea de la Fierbinți. Liderul Unirea a învins lăzărenii cu 5-1 și continuă să conducă autoritar la 4 puncte de Abatorul. Avînd în vedere că programul finalului de sezon nu este de natură să-i sperie, credem că locuitori din Fierbinți au șanse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 14:25 (3776 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aurel, șoferul problemă al Ialomiței

5 dosare penale pentru aceeași faptă

Aurel, șoferul problemă al Ialomiței

Un șofer din Ialomița poate fi numit pe drept cuvînt spaima șoselelor. Cu 5 dosare penale la activ pentru conducere fără permis, Aurel Grama de 30 de ani a scăpat de fiecare dată de închisoare. Ultima dată el a fost depistat în trafic în stare de ilegalitate la începutul acestei luni, însă instanța căreia i s-a solicitat arestarea preventivă a șoferului a respins măsura reținerii. Așa se face că acum Aurel se află alături de familie în arest la domiciliu. Iar peste 30 de zile ar putea avea toate șansele să urce din nou la volan, dacă judecătorii decid să-l lase liber. În prezent, procurorii din Slobozia mai au în lucru un dosar în care acesta are calitatea de suspect.

Judecătorii se lasă greu... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 13:50 (5841 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Spitalul Județean Slobozia, în vizorul DNA

Cel mai răsunător scandal public iscat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a ajuns la Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală. Este vorba despre angajarea ilegală a celor 107 persoane, asistente și personal TESA, descoperită în urma controalelor Ministerului Sănătății și Camerei de Conturi Ialomița, efectuate la unitatea medicală în cursul anului trecut. Ancheta este în curs de desfășurare, surse din cadrul spitalului precizînd faptul că pînă în prezent în acest caz au fost făcute mai multe audieri.

Contracte de muncă fictive la Spitalul Slobozia Anul 2014 a fost destul... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 13:10 (8305 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Juventus București-Viitorul Axintele 0-0

Alb-verzii ajută Călărașiul

Viitorul Axintele a avut parte în etapa 21, sîmbătă, 25 aprilie a.c., de un fotbal bun. Tactic, echipa lui Octavian Grigore a jucat foarte bine în deplasarea de la Juventus București, linia inedită de 3 fundași centrali punîndu-i în mare încurcătură pe altfel incisivii atacanți Sergiu Arnăutu și Liviu Nicolae. A ieșit un meci încrîncenat, Juventus, candidată serioasă la promovare, fiind ținută de alb-verzi într-un adevărat șah etern. Mai mult, Viitorul putea da lovitura de grație, dar faultul în careu asupra lui Constantin Toma a fost văzut de arbitru în afara suprafeței de pedeapsă. În rest, a plouat cu galbene într-un joc dur din care Nicolae Mihociu a ieșit foarte șifonat, fiind înlocuit la... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 12:25 (4395 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elitele învățământului ialomițean

159 de elevi, calificați la olimpiadele naționale

Elitele învățămîntului ialomițean

Dincolo de problemele de sistem cu care se confruntă, școala ialomițeană continuă să producă elite. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității lista elevilor din județ care s-au calificat la fazele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. 159 elevi de toate vîrstele au participat la aceste competiții educative, mulți dintre ei revenind acasă cu premii importante. De remarcat sînt cei 4 medaliați cu argint și bronz la olimpiadele naționale de Fizică și Matematică.

Elevi care fac cinste județului
În fiecare an, școlile generale și liceele din Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 11:15 (7615 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Dublă victorie cu Performer Constanța

Juniorii Unirii Slobozia au încheiat în forță sezonul regulat al campionatului. Unirea a defilat cu juniorii A și a controlat temeinic jocul cu juniorii B în disputele cu echipele similare de la Performer Constanța. Juniorii A, pregătiți de Ion Ionescu, au învins cu 5-1 echipa dobrogeană, 4 dintre goluri avîndu-l ca autor pe Mark Khalil, a cincea reușită aparținîndu-i lui Alexandru Mușat. Unirea termină la această categorie pe locul 4 cu 44 de puncte. Juniorii B pregătiți de Marius Milea au învins la limită, 1-0, scor consemnat încă din prima repriză. Golul a fost marcat de Costache. Slobozenii au încheiat pe locul 6, cu 39 de puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 10:20 (3203 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A treia oară e cu noroc

Căzănești, orașul care se visează comună

Duminică, 26 aprilie 2015, orașul Căzănești a organizat al treilea Referendum pentru revenirea sa la statutul de comună. Autoritățile locale susțin că, în cazul în care Referendumul va avea succes, localitatea va pierde peste 4 milioane de lei. Majoritatea celor intervievați susțin că principalul motiv pentru care votează revenirea la statutul de comună îl reprezintă «taxele și impozitele prea mari pe care le plătim de 10 ani încoace...».

Un om, un  vis, un oraș care votează a treia oară
Cetățenii cu drept de vot din orașul Căzănești au votat duminică, 26 aprilie 2015, pentru... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 21:05 (11609 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Tânăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Accident mortal la Țăndărei

Tînăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Tragedie la Țăndărei în după amiaza zilei de sîmbătă, 25 aprilie 2015. Tînărul George Constantin, de 24 de ani, a murit după ce a fost lovit de o mașină, condusă de un cetățean de etnie romă din oraș. Poliția a deschis o anchetă, în cauză fiind întocmit un dosar penal pentru «ucidere din culpă».

Cercetările sînt în curs Datele preliminarii ale polițiștilor arată că șoferul de etnie romă care l-a lovit cu mașina pe tînărul George Constantin a încercat să evite impactul cu auoturismul unui bărbat, de 54 de ani, care a ieșit fără să se asigure din parcarea unui restaurant din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 14:20 (40234 vizualizări - 109 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban execută silit Slobozia

Război civil la Asociația 38

La 31 martie 2015, executorul judecătoresc Ion Nițu a notificat cei 88 de proprietari ai Asociației 38 din Slobozia că datorează 400 mii de lei către Urban SA Slobozia. Debitele au fost acumulate în decursul ultimilor 10 ani. Locatarii susțin că nu au datorii către Urban și au ieșit în stradă. Oamenii îl acuză pe fostul președinte de «delapidare» și «fraudă».

Reclamații în plină stradă
În perioada 2005-2010, Asociația 38, condusă de președintele Dumitru Pandele, a acumulat datorii către Urban SA Slobozia în cuantum de 230 mii de lei. În perioada 2010-2015, valoarea penalităților... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2015, 21:05 (10373 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal

Muncă «la negru» pe bani europeni

Slobozia: Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal

Lucrările de reabilitare ale Pieței Revoluției din Slobozia se mută la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Pe biroul procurorilor a ajuns o sesizare privind maniera ilegală în care se desfășoară activitatea pe șantier. Totul după ce, în urma unui control efectuat de reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, s-a descoperit că unii dintre muncitori lucrează «la negru».

Piața Revoluției, reclamată la Parchet
Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au fost sesizați să investigheze un posibil caz de muncă «la negru» descoperit la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2015, 19:25 (10872 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Gheorghe Lazăr pune frînă Abatorului

După 21 de etape scurse din campionatul Ligii a IV-a, lucrurile par a se clarifica la vîrful clasamentului. Campioana en titre Unirea Fierbinți pare tot mai decisă să recidiveze avînd un parcurs pe care l-ar invidia și Steaua. În ultima etapă disputată, trupa lui Sorin Petre a trecut cu 5-3, în deplasare, de CS Amara. În schimb, Abatorul Slobozia, principala urmăritoare a clacat la Gheorghe Lazăr, de unde s-a întors doar cu un punct. Astfel, în acest moment, Unirea Fierbinți conduce autoritar în clasament, cu 57 de puncte, la patru lungimi de Abatorul. În ciuda înfrîngerii de la Gheorghe Doja, Victoria Munteni Buzău rămîne pe locul 3, cu 46 de puncte. În rest, prin victoria obținută la Traian... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2015, 13:40 (5226 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șeful ISU Ialomița, implicat într-un accident rutier la Misleanu

Miercuri dimineață, 22 aprilie 2015, în jurul orelor 7,30, șeful ISU Ialomița, colonelul Adrian Popa a fost implicat într-un accident rutier în localitatea Misleanu. Din primele informații, mașina în care se afla colonelul Adrian Popa ar fi fost lovită de o ambulanță, care ar fi pătruns pe contrasens.

Accident cu 5 victime Din primele informații, se pare că accidentul rutier în care a fost implicat șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița s-a produs din cauza șoferului unui tir. Bărbatul ar fi tras pe dreapta pentru a lua la ocazie o persoană. În spatele... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2015, 11:05 (15264 vizualizări - 24 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Gloria Popești Leordeni 1-0

Mihociu, cap de 3 puncte

Viitorul Axintele a bifat în ultima etapă scursă din Liga a III-a o victorie de palmares în fața Gloriei Popești Leordeni. Aflați mult în spatele liderului Dunărea Călărași, alb-verzii forțează pe finalul sezonului o clasare cît mai bună. 4-4-2-ul bătut în cuie în ultima perioadă a dat roade de această dată. În minutul 32 după un corner, fundașul central Nicolae Mihociu a expediat cu capul mingea în poarta ilfovenilor, după ce aceasta a lovit în prealabil bara. Axintenii au evoluat în următoarea formulă: Ciuculescu-Gheorghe, Mihociu, Pavelescu, S. Stan-Dedu (Negru), Frangu, Radu, Toma (Mindu)-Ciochină (Fătu), Roman (Bogorodiță). Ialomițenii sînt pe locul IV cu 37 de puncte și se pregătesc pentru... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2015, 00:50 (5031 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Juniorii A au zdrobit Dunărea

Penultima etapă a fazei pe serii din campionatul juniorilor a adus, la Slobozia, Dunărea Galați. Meciul Juniorilor A a fost la discreția echipei pregătite de Ion Ionescu. Aceasta s-a impus cu un categoric 5-1. Gabriel Teodorescu și Mark Khalil au realizat cîte o dublă, al cincilea gol al Unirii fiind opera lui Ionel Alexe. Cu această victorie Slobozia acumulează 41 puncte și ocupă locul IV. Din păcate, juniorii B, antrenați de Marius Milea, nu au mai repetat evoluțiile bune din ultima perioadă și s-au văzut învinși de gălățeni, cu 1-0. Uniriștii ocupă locul VI, cu 36 de puncte. Ultima etapă a sezonului regulat se va juca pe 25 aprilie, iar Unirea Slobozia se va deplasa la Performer Constanța.... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2015, 22:35 (4139 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

VINE VICTORINA BORA

Meciul cu HCM Roman, ultimul pentru Liviu Paraschiv pe banca Unirii

VINE VICTORINA BORA

Liviu Paraschiv a venit pe banca Unirii Slobozia în octombrie 2012, înlocuindu-l la acel moment pe Marian Simion. De numele reputatului antrenor se leagă cea mai mare performanță din istoria echipei: promovarea en fanfare în Liga Națională. Sub bagheta sa echipa nu s-a mișcat rău în prima divizie cu toate că nu a beneficiat de o campanie de transferuri prea generoasă. Jucătoare precum Dăscălete sau Drăguț au fost scoase în ultima perioadă din anonimat și au atras atenția puterilor handbalistice din țară, fiind lăudate, printre alții, chiar de Gheorghe Tadici. Echipa nu stă rău în ierarhia play-out-ului, fiind pe locul II, cu 18 puncte, dar pierderea unor meciuri pe care la un moment dat le-a avut... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2015, 15:10 (7543 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Arestat pentru înșelăciune privind asigurările

Polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza municipiului Fetești pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 17:55
(5707 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținută de polițiști pentru furt din buzunare

O tînără de 25 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Aceasta a fost identificată de anchetatori la scurt timp de la comiterea faptei. Poliția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:25
(5729 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni pe raza întregului județ

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 22-24 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:10
(4541 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 48 de ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 48 de ore, în cazul a 3 incendii. Primul apel la 112 a fost primit sîmbătă, 23 ianuarie a.c, în jurul orelor 18,00, cînd o locuință din ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 14:45
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Doi ofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și-au încheiat cu succes misiunea în Afganistan și au revenit în siguranță acasă. Maiorul Monica Rusen și căpitanul Cristi Tudor au revenit ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2016, 14:05
(5501 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoritățile sărbătoresc «Ziua Unirii»

Autoritățile locale și județene din Slobozia vor marca duminică, 24 ianuarie a.c., 157 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Evenimentul va fi sărbătorit în Piața Unirii din Slobozia. Manifestările ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 19:10
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7828 șomeri, din care 2207 șomeri indemnizați, respectiv 5621 șomeri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 18:20
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Slobozia

Marți, 19 ianuarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona bulevardului Unirii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 17:20
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți și masteranzi

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 14:20
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic trimis în judecată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal la Spitalul Municipal Urziceni. Marți, 19 ianuarie 2016, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au trimis-o în judecată pe doctorița Ana Ioan. În calitate de medic principal al ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2016, 16:20
(5895 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Vineri, 15 ianuarie 2016, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 166 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, elevi ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 17:25
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, începînd din seara de sîmbătă, 16 ianuarie 2016, aria ninsorilor se va extinde dinspre Lunca Dunării și va cuprinde treptat regiunile sudice și sud-estice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 15:40
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați pe trecere, la Slobozia și Fetești

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2016, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 12:10
(5900 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea declarațiilor și formularelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice lalomița reamintește contribuabililor că data de 25 ianuarie 2016 este termenul limită pentru depunerea următoarelor declarații:
Formular 094- ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 11:25
(10282 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a organizat întîlniri de lucru cu partenerii sociali pentru optimizarea procedurilor

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat la nivelul județului Ialomița, în perioada 12-14 ianuarie 2016, dezbateri publice pentru a identifica soluții de adaptare și simplificare a cadrului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 10:05
(9094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Urziceni: O femeie a ars de vie într-o baracă

Incendiu la Urziceni în seara zilei de marți, 12 ianuarie 2016. O femeie și un bărbat, care locuiau într-o baracă amplasată în zona fostului stadion al echipei de fotbal Unirea Urziceni, au fost cuprinși ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2016, 21:30
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Giurgeni

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Giurgeni. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică seara, 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 19:55
(6618 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Accident mortal la Movilița. O femeie de 33 ani a fost acroșată pe trecerea de pietoni!

Un tragic eveniment rutier s-a produs în cursul zilei de duminică, 10 ianuarie 2016, pe raza localității Movilița, fiind soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 46 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:45
(9908 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», la Slobozia va fi vernisată o expoziție de pictură. Evenimentul, «In memoriam Maria Candrea Ionescu», se va produce ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:20
(7202 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un tînăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

Vineri, 8 ianuarie, în jurul orelor 23,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Bordușani s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 17:55
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Unități de alimentație publică, verificate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale joi și vineri, 7/8 ianuarie 2016, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 18:05
(5020 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 127 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 7 ianuarie 2016, sînt disponibile 127 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 16:15
(10629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 7 ianuarie 2016, orele 12,00-8 ianuarie 2016, orele 6,00, în regiunile estice vîntul va avea intensificări cu viteze de ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocîrlia: Accident cu două victime

Miercuri, 6 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Ciocîrlia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 13:15
(6646 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi ialomițeni, de 24, respectiv 61 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în cauză au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 12:10
(4265 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în data de 25 ianuarie 2016, la Călărași, începînd cu orele 9,30. Selecția va avea ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 11:25
(7379 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: În atenția pensionarilor militari

În condițiile intrării în vigoare a Legii nr. 223/2015, privind pensiile militare de stat, ministrul afacerilor interne, Petre Tobă, a dispus o serie de măsuri pentru informarea pensionarilor MAI referitor ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:55
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:10
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vânzare

Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vînzare

Jandarmii Grupei de Intervenție Urziceni s-au sesizat marți, 5 ianuarie 2016, despre faptul că, în zona Policlinicii din localitate, un bărbat încearcă să comercializeze mai multe tipuri de parfumuri. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 09:15
(4639 vizualizări - 2 comentarii)


Sinești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 4 ianuarie 2016, în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Sinești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2016, 16:55
(4808 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...