Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

20 de ani de la înființarea comunelor Colelia, Mărculești, Moldoveni, Platonești și Sărățeni

Prin Legea 67 din 23 martie 2005, se aproba înființarea unor comune în județele Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Călărași, Constanța, Galați, Ialomița, Ilfov, Neamț, Satu Mare, Suceava și Timiș. La nivelul Ialomiței, se înființau astfel comunele Colelia (desprinsă din Cocora), Mărculești (desprinsă din Cosâmbești), Moldoveni (desprinsă din Dridu), Platonești (desprinsă din Săveni) și Sărățeni (desprinsă din Balaciu). Se împlinesc, astfel, 20 de ani de la înființarea loca­lităților ialomițene sus menționate. Ar fi de menționat că, încă de la înființarea comunelor, sunt în funcție din 2005 primarii din Colelia (Niță Nichita), Mărculești... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2025, 15:25 (4267 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte finanțate prin PNRR, în execuție la Fetești

Proiecte finanțate prin PNRR, în execuție la Fetești

«Lucrările avansează la cele 5 blocuri destinate tinerilor și specialiștilor. Proiectul include 30 de apartamente cu două camere, construite cu tehnologia nZEB-plus pentru eficiență energetică!» a precizat primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche. Valoarea investiției la care face referire edilul din Fetești este este de 10,840 milioane de lei (fără TVA), proiectul beneficiind de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). «Proiectul a fost câștigat de Primăria Fetești în urmă cu 2 ani, termenul de finalizare a construcțiilor fiind septembrie 2026, iar apartamentele vor fi disponibile pentru închiriere din 2027!» a... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2025, 10:10 (4097 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Țăndăreiului «prioritizează» alocările bugetare

În 2025

Primarul Țăndăreiului «prioritizează» alocările bugetare

Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, «prioritizează» alocările bugetare pentru anul 2025. O dată cu adoptarea bugetului în cursul săptămânii precedente într-o ședință de Consiliu Local, primarul Țăndăreiului, Cristian Roman, a ținut să evidențieze prioritățile bugetului pentru anul în curs. «Investițiile în infrastructură, prin modernizarea drumurilor și a iluminatului public, susținerea Educației, prin alocarea de fonduri pentru școli și grădinițe, îmbunătățirea serviciilor publice, prin extinderea spațiilor verzi, curățenie și siguranță publică, precum și dezvoltarea locală, prin atragerea de noi investiții și crearea de locuri... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2025, 15:05 (2208 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Dragoș Soare și «reconstrucția» PNL Ialomița

Dragoș Soare și «reconstrucția» PNL Ialomița

În cadrul unei conferințe de presă organizată în urmă cu o săptămână, președintele liberalilor ialomițeni, Dragoș Soare, a vorbit public despre soarta Organizației PNL Ialomița. Afectată de luptele interne fără miză și de înfrângerile suferite în urma Alegerilor Locale și Parlamentare din 2024, Organizația PNL Ialomița seamănă izbitor cu un vapor aflat în pragul naufragiului. Însă liderul liberal local susține contrariul și vorbește despre planul de redresare politică a Orga­nizației. Să fie acesta începutul sfârșitului pentru liberalismul ialomițean sau Dragoș Soare chiar are capacitatea de a salva PNL Ialomița?

 

... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2025, 09:25 (3264 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani guvernamentali pentru 6 primării din Ialomița

Fonduri de 12,4 milioane de lei

Bani guvernamentali pentru 6 primării din Ialomița

Potrivit Legii Bugetului de Stat pe anul 2025, primăriile primesc sume defalcate din TVA pentru echilibrarea bu­getelor locale, astfel încât să aibă fonduri pentru finanțarea cheltuielilor curente și de ca­pital. La nivelul județului Ialomița, doar 6 primării be­neficiază de acești bani. Valoarea toată a fondurilor distribuite în Ialomița de către Guvernul României este de 12,4 milioane de lei.

 

Marile beneficiare ale banilor alocați de Guvernul României Deși ar trebui să depună mai multe eforturi pentru a-și construi bugetele din banii... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2025, 12:10 (5942 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Număr record de dosare înregistrate la Judecătoriile ialomițene

În 2024

Număr record de dosare înregistrate la Judecătoriile ialomițene

Potrivit bilanțului activității pe care cele 4 instanțe din Ialomița au desfășurat-o anul trecut, Tribunalul Ialomița și Judecătoriile Slobozia, Urziceni și Fetești, cele mai multe dosare au fost înregistrate la nivelul Judecătoriilor. Așa se face că instan­țele de rang inferior Tribunalului Ialomița au avut o încărcătură a dosa­relor/judecător peste media națională.

 

Mii de dosare pe rolul Judecătoriilor Anul trecut, Judecătoria Slobozia a fost instanța care a avut de soluționat cele mai multe dosare, cu 14444 de cauze pe rol. La finalul anului, doar jumătate... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2025, 07:55 (2673 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Birocrație, indiferență și promisiuni pentru obținerea unui loc de parcare

La Slobozia

Birocrație, indiferență și promisiuni pentru obținerea unui loc de parcare

În urmă cu o săptămână, Consiliul Local Slobozia a aprobat noul Regulament al parcărilor publice din oraș. Potrivit declarațiilor primarului orașului, Alexandru Potor, acest do­cument va rezolva problema biro­crației, dar și sincopele generate de distribuirea on-line a locurilor de parcare. Înainte ca aleșii locali să voteze acest document, pe adresa redacției noastre am primit o sesizare în care este redat cazul unui cetățean din oraș care a fost obligat să îndure disprețul funcționarilor Primăriei Slobozia atunci când a dorit să-și obțină un alt loc de parcare, pentru că de cel vechi nu mai putea beneficia. Deși a trecut o săptămână de câ... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2025, 12:10 (5887 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Chirii mai mici pentru comercianții din Bazarul Municipal al Sloboziei

Chirii mai mici pentru comercianții din Bazarul Municipal al Sloboziei

Tot mai puțini de la un an la altul, comercianții din Bazarul Municipal al Sloboziei cer administrației locale a orașului să diminueze prețul chiriei pe care o plătesc pentru standurile unde își expun marfa. Oamenii spun faptul că, în contextul actual, sunt la un pas de a renunța la micile afaceri pe care le au pentru că nu mai pot plăti taxele cerute de Primăria Slobozia, prin intermediul societății Servicii Publice Slobozia SRL. O solicitare similară au avut și vânzătorii de flori din zona Parcului «E14». «Vom căuta împreună o soluție pentru tarife care să vă vină în ajutor!» a declarat Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia.... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2025, 08:05 (8555 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 de localități ialomițene vor beneficia de screening pentru depistarea tuberculozei

20 de localități ialomițene vor beneficia de screening pentru depistarea tuberculozei

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost la începutul acestei săptămâni gazda proiectului «Screening TB-Organizarea programului de depistare precoce a tuberculozei la populația vulnerabilă». În cadrul acestui proiect se vor realiza consultații medicale de depistare a bolii în 20 de localități ialomițene. Din Ialomița, proiectul se va extinde în toată țara, urmând să se desfășoare până în anul 2028.

 

Demersuri pentru depistarea tuberculozei Atât la nivel național, cât și la nivel... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2025, 10:25 (2997 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetul Sloboziei pentru 2025, aprobat de consilierii locali

Bugetul Sloboziei pentru 2025, aprobat de consilierii locali

După criticile aduse primarului Alexandru Potor privind «lipsa de transpa­rență» în ceea ce privește prezentarea publică a bugetului orașului pe anul în curs, Consiliul Local Slobozia a aprobat proiectul de buget în cadrul unei ședințe extraordinare, desfășurată joi, 20 martie 2025. Pe ordinea de zi a întâlnirii aleșilor locali au fost trecute și alte proiecte de hotărâri, însă cel referitor la bugetul orașului a stârnit cele mai multe discuții și comentarii. Dezbaterile au vizat un amendament la proiectul de buget propus de consilierul Mihai Tănăsescu (USR). Acesta a solicitat transferul fondurilor alocate moder­nizării Stadionului... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2025, 18:10 (9146 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituțiile din Ialomița încă mai caută marii poluatori din județ

Instituțiile din Ialomița încă mai caută marii poluatori din județ

În urmă cu o lună și jumătate, 5 instituții din Ialomița și-au propus să lupte împotriva poluării cu ape uzate, provenite din activitatea industrială. Verificările inițiate s-au împotmolit în hățișurile le­gislative, fiecare instituție împiedicându-se de acte normative care mai rău le încurcă activitatea. Pe cale de consecință, marii poluatori ai județului rămân în continuare nepedepsiți, până la noi controale.

 

Filmul unei ample acțiuni Ajunsă în fața Curții Europene de Justiție din cauza nerespectării directivelor... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2025, 15:15 (9881 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

degringolada Unirii vs disperarea Petrolului

Fotbal, SuperLiga/play-out

degringolada Unirii vs disperarea Petrolului

Vineri, 28 martie a.c., Unirea Slobozia va disputa o nouă partidă în play-out-ul SuperLigii, împotriva formației Petrolul Ploiești. Meciul este programat pe Stadionul din Clinceni cu începere de la orele 17,30, în pregătirea partidei cu Petrolul Ploiești slobozenii disputând un meci amical contra celor de FC Voluntari, încheiat 0-0. Meciul amical cu FC Voluntari, jucat vineri, 21 martie a.c., a fost abordat inovativ de tehnicianul Unirii Slobozia, fiind folosiți din primul minut Stefan Krell-Ibrian, Antoche, Dinu, Toma, Petru, Coadă, Lemnaru, Bărbuț, Purece, Vojtus, tehnicianul Adrian Mihalcea încercând formule noi de joc și cu Rusu,... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2025, 14:10 (2460 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

A doua înfrângere

Handbal, Divizia A/play-off, CSM Unirea Slobozia-CS Județean Prahova 26-33 (11-16)

A doua înfrângere

bonus: Calificare și pentru Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia

Sâmbătă, 22 martie 2025, handbalistele CSM Unirea Slobozia au întâlnit puternica echipă CS Județean Prahova, una dintre pretendentele la promovarea în Liga Florilor, într-o nouă etapă a play-off-ului Diviziei A de handbal feminin. A fost consemnată o a doua înfrângere pentru slobozence, CSM Unirea Slobozia tota­lizând 7 puncte în clasament după 5 etape de play-off.

 

Dominarea prahovencelor Meciul cu CSM Unirea Slobozia a fost decis, în mare parte, încă din prima repriză, când handbalistele... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2025, 10:35 (2281 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Suprafață sintetică schimbată pe terenul de antrenament din cadrul Compexului Sportiv Municipal

flash sportiv

Suprafață sintetică schimbată pe terenul de antrenament din cadrul Compexului Sportiv Municipal

AFC Unirea 04 Slobozia-AFC Botoșani 4-1, la fotbal feminin

 În urmă cu o săptămână, a fost inaugurată noua suprafață sintetică a terenului de antrenament din cadrul Complexului Sportiv Municipal. Suprafața schimbată a fost deja testată de micii sportivi, aceștia declarându-se încântați de terenul sintetic. «Jucătorii Academiei noastre au susținut primul antrenament pe noua suprafață a terenului sintetic din cadrul Complexului CSM Unirea Slobozia! Micii jucatori au fost extrem de entuziasmați să se antreneze pe noul teren iar această transformare le oferă condițiile ideale pentru a-și atinge potențialul maxim...» au declarat reprezentanții AFC Unirea... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2025, 08:20 (2366 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cei mai noi medici ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Cei mai noi medici ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Datorită eforturilor inițiate pentru a crește numărul doctorilor, 8 noi medici specialiști au fost angajați în această pe­rioadă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Aceștia își desfășoară activitatea pe Secțiile Pediatrie, ATI, Oncologie, UPU și Hematologie. «Ne bucurăm de faptul că au ales să profeseze în spitalul nostru și vom fi atenți la toate solicitările dânșilor!» a transmis Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Au ales să profeseze la Slobozia Cei 8 medici tineri care întregesc echipa de... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2025, 12:25 (21752 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița are de soluționat peste 20 mii de dosare

În 2025

Parchetul Județean Ialomița are de soluționat peste 20 mii de dosare

Potrivit Raportului de activitate al Ministerului Public pentru anul 2024, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, cea mai mare unitate de Parchet din Ialomița, are de soluționat anul acesta peste 20 mii de dosare. Numărul mare de cauze care trebuie soluționate este generat de lipsa de procurori pe care instituția o are de mai bine de 4 ani și pentru care Parchetul General nu are o soluție. Singurul element notabil privind activitatea procurorilor din Ialomița este faptul că printre puținele dosare soluționate anul trecut se numără și cele care vizează fapte de corupție.

 

Activitatea Parchetului Județean Ialomița, în cifre... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2025, 07:55 (7652 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Marea ecologizare social-democrată din Cartierul Bora

Marea ecologizare social-democrată din Cartierul Bora

Sâmbătă, 15 martie 2025, pe la orele 10,00 trecute fix, la capătul Străzii Dealului din Cartierul Bora din Slobozia, primarul Sloboziei, Alexandru Potor, a organizat o amplă acțiune de ecologizare a unui deal încărcat de gunoaie. Ceea ce s-a dorit a fi o inițiativă civică, menită să-i facă pe cetă­țenii orașului mai atenți cu privire la mediul înconjurător, s-a transformat într-o acțiune de partid. Astfel, locul voluntarilor a fost luat de membri și simpatizanți social-democrați. Și, pentru a mai salva din aparențe, organizatorii au chemat pe deal și câțiva funcționari mărunți din ca­drul Primăriei Slobozia. În zona ecologizată, în perioada... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2025, 10:40 (5466 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

O nouă licitație pentru Centrul destinat tinerilor din Fetești

O nouă licitație pentru Centrul destinat tinerilor din Fetești

Un Centru dedicat tine­rilor pe care administrația locală din Fetești dorea să-l realizeze cu fonduri europene se va face însă cu bani obținuți în urma unui împrumut. Administrația locală a pierdut banii europeni din cauza firmei care și-a adjudecat investiția. În momentul de față, obiectivul va fi scos din nou la licitație. «Ne dorim acest obiectiv pentru tinerii din Fetești, așa că vom mai scoate încă o dată la licitație construcția sa...» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul din Fetești.

 

Investiție pentru tineri Potrivit... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2025, 14:05 (2434 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, întâlnire cu ministrul Economiei, Bogdan-Gruia Ivan

Deputatul PSD Ștefan Țintă, întâlnire cu ministrul Economiei, Bogdan-Gruia Ivan

Deputatul PSD Ștefan Țintă a avut în cursul săptămânii precedente o serie de întâlniri, cea mai importantă dintre acestea fiind cu ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului. «Am avut plăcerea de a mă întâlni cu domnul Bogdan-Gruia Ivan, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, pentru a discuta despre oportunitățile de dezvoltare pentru județul Ialomița!» a precizat public parlamentarul social-democrat. Ștefan Țintă a ținut să menționeze că, în cadrul întrunirii, «au fost abordat teme esențiale legate de in­vestiții, digitalizare și sprijinirea antre­prenorilor locali... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2025, 09:50 (7851 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Doar 10 proiecte europene din sectorul public, finanțate prin ADR Sud-Muntenia, sunt în implementare

În Ialomița

Doar 10 proiecte europene din sectorul public, finanțate prin ADR Sud-Muntenia, sunt în implementare

La solicitarea repre­zentanților Consiliului Județean Ialomița, delegații Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia au organizat o întâlnire cu reprezentanții administrațiilor locale din județ. Cea mai mare parte a discuțiilor au fost purtate în ceea ce privește stadiul implementării proiectelor europene finanțate prin Pro­gramul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, precum și noile oportunități de finanțare. Datele arată că din cele 49 de proiecte euro­pene, finanțate prin ADR Sud-Muntenia, ale autorităților publice locale din Ialomița, doar 10 se află în prezent în implementare.

 

Raport despre implementarea proiectelor europene... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2025, 12:10 (5640 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția și Garda Financiară, razie la Fetești

Joi, 4 martie a.c., mai mulți polițiști ai Biroului de Investigare a Fraudelor, în cooperare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:06
(20952 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, cu arma în mașină

În cursul nopții de joi spre vineri, 4/5 martie a.c., în jurul orei 1.00, polițiști din Căzănești, în timp ce se aflau în serviciul de patrulare, au depistat, pe strada Gavrilescu din localitate, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:01
(24170 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică

Vineri, 5 martie a.c., începînd cu ora 7.00, timp de două ore, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandami și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:57
(22854 vizualizări - 1 comentariu)


Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:54
(23450 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:51
(18511 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19385 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19101 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15635 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(16905 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17387 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19553 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(18005 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14902 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14256 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15081 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15127 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15820 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14930 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13049 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12426 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15122 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17306 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13354 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13426 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13731 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13705 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13502 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11701 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13461 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11887 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...