Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sunt un naiv și vreau să rămân așa!»

Victor Moraru se întoarce în politica județeană

«Sînt un naiv și vreau să rămîn așa!»

Victor Moraru, primarul orașului Amara și «simplu membru al PSD» la acest moment, revine în politica județeană. El crede că județul poate fi reformat politic prin intermediul unui cod de conduită, că societatea poate fi salvată prin profesionalizarea instituțiilor publice și că Ialomița poate absorbi 400 milioane de euro din fondurile europene. «Utopii! Copilării! Naivități!» am cataloga noi declarațiile domniei sale. «Da, sînt un naiv și vreau să rămîn așa! Voi activa în cadrul PSD atîta timp cît nu mi se va cere să renunț la principiile care m-au ghidat pînă acum în politică și în viață!» contracarează primarul Moraru.

Moraru nu crede în PNL... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2015, 18:10 (12990 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Cozonac și conserve de macrou pentru pensionarii slobozeni

Iepurașul lui Stoica

Cozonac și conserve de macrou pentru pensionarii slobozeni

La începutul acestei săptămîni, Consiliul Județean al Persoanelor Vîrstnice a distribuit pensionarilor slobozeni ajutorul de Paște. Pensionarii cu venituri mai mici de 500 de lei au primit ulei, zahăr, cozonaci și... conserve de macrou în sos grecesc! Ajutorul a fost însoțit de o felicitare ștampilată, semnată de către primarul Alexandru Stoica.

Operațiunea «Iepurașul»
Primăria Slobozia, prin intermediul Consiliului Județean al Persoanelor Vîrstnice, a declanșat la începutul acestei săptămîni operațiunea «Iepurașul». Acțiunea s-a desfășurat la sediul Consiliului Județean al Persoanelor... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2015, 16:45 (7803 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița s-a înscris în «Școala Altfel»

O săptămînă de activități social–educative

Ialomița s-a înscris în «Școala Altfel»

Toate cele aproximativ 100 de unități școlare din Ialomița s-au înscris în programul educativ «Școala Altfel». Astfel, timp de o săptămînă, cei peste 40000 de elevi din județ vor participa la o multitudine de activități extracurriculare. Programul include vizite la muzee, campanii de ecologizare sau mici momente artistice organizate în scop social și educativ. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează însă că în școlile din întreg județul, pe lîngă orele de curs, elevilor le sînt stimulate calitățile artistice sau de îndemînare într-o sumedenie de manifestări create de profesori, special pentru ei.

«Școala Altfel» în toată Ialomița... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2015, 14:20 (6098 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița importă specialiști din București

Medicină între două trenuri

Ialomița importă specialiști din București

În permanentă criză de medici, Ialomița importă specialiști din București. De cîțiva ani, zeci de doctori din Capitală vin în orașele județului ca să ofere consultații bolnavilor. Pentru cei mai mulți dintre aceștia, un județ precum al nostru este adevărată mană cerească. Doctorii bucureșteni nu au contracte cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate și își permit să practice orice tarife doresc. Prețul celei mai ieftine consultații pornește de la 60 de lei. Chiar dacă strîng din dinți înainte de a intra în cabinete, pacienții s]nt mulțumiți că are cine să-i consulte și să le prescrie o rețetă.

Boli tratate ca în Capitală... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 21:45 (11821 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 3000 de hectare de pădure au proprietari privați

Ialomița: 3000 de hectare de pădure au proprietari privați

Un raport public al Direcției Silvice Ialomița arată că în județ există 3000 de hectare de pădure cu proprietari particulari. Suprafețele au fost retrocedate în urma unor decizii ale instanțelor de judecată. Cele mai multe dintre suprafețele împădurite aparținînd privaților sînt alcătuite din păduri de plop, stejar sau salcie.

Ialomița pădurilor retrocedate
Datele oficiale ale Direcției Silvice Ialomița arată că suprafața forestieră a județului cuprinde 22223 hectare de pădure. Din suprafața totală, 3000 de hectare au fost retrocedate persoanelor fizice și juridice din Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 21:05 (5759 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Luptă în doi

Fotbal, Liga a IV-a

Luptă în doi

Etapa a XIX-a din cadrul Ligii a IV-a a adus cu sine o mică surpriză. Andrias Andrășești a depășit-o la limită pe Victoria Munteni Buzău, făcînd ca aceasta să piardă contactul cu formațiile fruntașe. Chiar dacă mai sînt 11 etape pînă la final, bătălia pentru supremație se va duce în doi, implicîndu-le pe Unirea Fierbinți și Abatorul Slobozia. Liderul n-a avut nicio problemă în a se impune la Țăndărei, în vreme ce Abatorul a învins detașat la Mihail Kogălniceanu. Succese importante au obținut codașele Viticola Fetești și Colelia, iar FC Traian și-a luat o prețioasă gură de oxigen în dauna Voinței Reviga. Etapa a XX-a propune meciuri «cuminți», fără probleme pentru fruntașe, astfel că lupta în doi... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 20:20 (5031 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 2000 de ialomițeni depind de scaunul cu rotile

Peste 2000 de ialomițeni depind de scaunul cu rotile

Statistică sumbră a Serviciului de Evaluare și Asistență a Persoanelor Adulte cu Handicap al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. În cursul anului precedent, la nivelul județului au fost înregistrate 7808 persoane cu dizabilități, peste 2000 dintre ei avînd infirmități fizice.

Cifrele suferinței Raportul DGASPC Ialomița cu privire la evoluția cazurilor de handicap înregistrate în rîndul populației adulte din Ialomița este dureros. Din 2006 și pînă anul trecut, anual, în evidențele instituției au fost înregistrate, în medie, între 100 și 200 de noi... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 19:55 (6047 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Bat pasul pe loc

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Delta Tulcea 1-1

Bat pasul pe loc

Viitorul Axintele a avut la finele săptămînii trecute șansa de a se apropia la 5 puncte de Dunărea Călărași. Din păcate, echipa lui Octavian Grigore nu a prins sîmbătă, 4 aprilie, o zi bună. La Axintele a venit Delta Tulcea, trupă din fruntea clasamentului, care trece, la rîndu-i, printr-o perioadă de reconstrucție. Meciul s-a animat abia pe final. În minutul 88, Toma a bătut bine o lovitură de colț, iar pe o respingere a apărării tulcene Cosmin Dedu a înscris pentru deschiderea scorului. Bucuria le-a fost stricată ialomițenilor de reușita lui Igiroșeanu, semnată în minutele de prelungire. S-a terminat 1-1, iar alb-verzii continuă să caute formula cîștigătoare. În meciul cu Tulcea, Octavian Grigore... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 19:40 (6042 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Parepa, el Comandante

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Parepa, el Comandante

Periplul nostru prin instituțiile statului continuă. Azi, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița și comandantul acestuia, Nicolae Parepa, prezență nelipsită la toate manifestările publice de pe întreg teritoriul județului.

Militar de carieră Șeful Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, Nicolae Parepa, conduce Inspectoratul din vara anului 2009. Însă cariera sa militară a început în 1979, cînd visele de copil au devenit realitate. A învățat carte și a ajuns să-și vadă visul cu ochii. «Bunicii mei au fost pe front, tata a făcut serviciul militar 3 ani și jumătate... Eu mi... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 19:20 (15447 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul Zonal al RAJA devine realitate

La Slobozia

Centrul Zonal al RAJA devine realitate

RAJA Constanța este cu un pas mai aproape de obiectivul stabilit în urmă cu un an. De cîteva săptămîni, firma renovează într-un ritm susținut fostul sediu al SC Urban din Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, la sfîrșitul acestui an RAJA SA va deschide acolo un centru zonal!

Istoria preluării sediului Istoria pierderii sediului SC Urban este una veche. La începutul anului 2012, SC Amonil își adjudecă în urma unei licitații la care participă, alături de SC RAJA, sediul furnizorului local de apă. Licitația s-a desfășurat pe 18 ianuarie 2012, iar prețul de adjudecare a fost de aproape... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 18:55 (13050 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Aur pentru «Soldățel»

Atletism, Liviu Mateiu, Campion Național

Aur pentru «Soldățel»

Pe 4 și 5 aprilie a.c., Bucureștiul a găzduit Campionatul Național în sală la atletism, adresat copiilor. Această competiție s-a terminat cu un bilanț foarte bun pentru CSS Slobozia, care s-a întors acasă cu două medalii. Cea mai strălucitoare i-a aparținut lui Liviu Mateiu. «Soldățelul de Bronz» de anul trecut a continuat ascensiunea, iar anul acesta a cucerit medalia de aur și titlul național la biatlon, categoria Copii 3. «Liviu a făcut un concurs foarte bun. M-a mulțumit nu atît titlul național cîștigat, cît mai ales evoluția bună. A scos timpi foarte buni și la 50 de metri și la 200 de metri. Liviu Mateiu și Dariana Oancea, medaliații noștri la acest Campionat Național sînt copii talentați... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 18:15 (6762 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dacă administrație nu e, nimic nu e

Autoritățile locale din Ialomița sfidează legea

Un control efectuat de Prefectura Ialomița scoate la iveală modul în care aleșii locali ai ialomițenilor sfidează legile după care trebuie să funcționeze. De la ședințe ordinare efectuate după poftele consilierilor și pînă la absențe nemotivate, administrația locală din Ialomița le-a văzut pe toate. Campioană la nereguli administrative pare a fi tot comuna Dridu, urmată îndeaproape de Bordușani, Andrășești, Săveni și Ciochina.

Ialomița, un «paradis» administrativ
Controlul efectuat de Serviciul Legalitate și Contencios al Prefecturii Ialomița în documentele cîtorva dintre primăriile... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 17:45 (11314 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, campion național

Scrimă

George Dragomir, campion național

În perioada 31 martie-2 aprilie 2015, Sala «Petrache Trișcu» din Craiova a găzduit Campionatul Național Școlar de Sabie, categoria cadeți 12-17 ani. CSS Slobozia a deplasat la această competiție 20 de sportivi, 13 băieți și 7 fete. Concursul individual masculin a fost la îndemîna ialomițenilor, 2 dintre aceștia încrucișînd săbiile în finală. Astfel, George  Dragomir l-a învins cu 15-12 pe Răzvan Stănescu și a cucerit titlul național. În aceeași ierarhie, Nicușor Burlacu s-a clasat pe 6, iar Dănuț Lepădătescu pe 7. La feminin, cea mai bună clasare a fost a Ancuței Dincă, ocupanta locului 3. Ana Dincă s-a clasat pe 5, Bianca Lupu pe 6, iar Elena Toma pe 7.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 17:15 (3956 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia, locul 5 la turneul semifinal

Final de poveste

Turneul semifinal de la Buhuși, desfășurat în perioada 31 martie-4 aprilie 2015, a reprezentat ultima competiție pentru Junioarele 1 ale CSS Slobozia. Vorbim despre o generație frumoasă, autoare a două calificări la turnee semifinale, chiar dacă existența i-a fost perturbată de renunțări, accidentări sau reguli depășite privind talia. Turneul de la Buhuși a avut de toate. Conștiente din start că formula restrînsă în care s-au prezentat la această competiție nu le va îngădui calificarea, handbalistele slobozene au strîns rîndurile pentru a demonstra că știu handbal și că pot pune probleme oricărui adversar. Și au reușit, cu excepția meciului împotriva Reșiței, să aibă evoluții frumoase, apreciate... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 16:45 (5936 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, orașul executărilor silite

Slobozia, orașul executărilor silite

Îmbătrînit și fără viitor, orașul Slobozia se transformă, încet-încet, într-un «deșert» economic. Firmele dau rînd pe rînd faliment, oamenii sînt executați silit pentru că nu reușesc să-și plătească taxele și impozitele, iar tinerii se află într-un exod continuu. Nu sînt doar afirmații lipsite de substanță, ci realități care rezultă din datele statistice și informațiile publice. Iar viitorul pare, cu fiecare an care trece, tot mai sumbru.

Primăria Slobozia s-a transformat în portărel
Portărelul, pentru cei care nu știu, este funcționarul însărcinat cu executarea sentințelor judecătorești... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 16:25 (5208 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, Juniori

Dublă victorie la Galați

Juniorii Unirii Slobozia au înfruntat sîmbătă, 4 aprilie 2015, în deplasare, echipele similare ale LPS Galați. Juniorii A pregătiți de Ion Ionescu și Enache Costea au cîștigat la limită, scor 1-0. Unicul gol al Unirii a fost marcat de cel care, în toamnă, era titular indiscutabil în Liga a II-a, Gabriel Teodorescu. Un succes mai clar, scor 2-0, au obținut Juniorii B. Echipa lui Marius Milea s-a impus prin reușitele semnate de Gabriel Dobre și Ionuț Cositoru.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 15:45 (3636 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Lupte libere

CS Amara, 6 copii pe podium la Dobrich

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Dobrich, în Bulgaria, s-a desfășurat un turneu internațional de lupte libere la care au participat copii din Turcia, România și țara gazdă. Delegația CS Amara nu s-a întors de la această competiție cu mîna goală. Cel mai bun rezultat l-a obținut Marian Subțirică, clasat pe primul loc la categoria 35 kg. Marian Stanciu a ocupat locul 2, la 42 kg, de aceeași performanță bucurîndu-se Cristian Lungu, la 59 kg, și Cristian Miu, la 63 kg. Alți doi luptători de la CS Amara s-au clasat pe ultima treaptă a podiumului. Este vorba de Răzvan Jeaca, la 32 kg, și Dragoș Ivan, la 47 kg. Conform profesorului Marian Moraru, acest concurs a reprezentat un test util pentru... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 15:25 (3383 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Prejudiciile faptelor penale, greu de recuperat

Misiune imposibilă pentru Fisc

Prejudiciile faptelor penale, greu de recuperat

Rezultatele anchetelor penale desfășurate de procurori nu se regăsesc însă în cifrele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița. Angajații Fiscului reușesc să colecteze la buget doar cîteva firimituri din imensele prejudicii create de infractori. Așa se face că din munca organelor judiciare rămîne spectacolul mediatic oferit în momentul în care inculpații intră sau ies din arest...

Eforturi zadarnice Pentru bunurile inculpaților obținute ca urmare a desfășurării activităților infracționale, organele judiciare care efectuează anchete dispun confiscarea acestora... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 15:10 (5262 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Olimpiada Sportului Școlar

Etapă zonală de tetratlon la Slobozia

Sîmbătă, 4 aprilie 2015, la Slobozia s-a desfășurat etapa zonală de tetratlon, categoria Gimnaziu, acțiune inclusă în cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Au participat reprezentantele județelor Prahova, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călărași și Ialomița. Atît la băieți, cît și la fete, județul nostru a fost reprezentat de Liceul Tehnologic «Areta Teodorescu» din Grivița. Din păcate, ialomițenii au ocupat doar locul 2 la fete și locul 3 la băieți. La fete s-a impus echipa din Mîrzănești-Teleorman. Tot teleormănenii au triumfat și la băieți, de data aceasta prin școala din Dobrotești.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 14:25 (3631 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Fabrică ilegală de alcool, închisă de procurorii Parchetului Călărași

Slobozia: Fabrică ilegală de alcool, închisă de procurorii Parchetului Călărași

6 persoane din Slobozia au fost reținute pentru 24 de ore în urma unei anchete a procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Cercetările au scos la iveală faptul că suspecții dețineau o fabrică ilegală în incinta căreia contrafăceau alcool. Băuturile obținute clandestin erau apoi scoase la vînzare prin intermediul mai multor magazine.

Cercetările sînt în curs
Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași alături de polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al IPJ Călărași au efectuat un număr de 54 de percheziții... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 14:10 (9348 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în rîndul elevilor

Efective de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au efectuat, în perioada 22-24 martie 2016, mai multe activități preventive în școlile din județ. La întîlnirile cu oamenii legii au răspuns prezent 400 de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 14:10
(5150 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Dosar penal pentru conducere ilegală

Un bărbat, de 37 de ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști pe raza localității Drăgoești, conducînd în stare de ilegalitate. Bărbatul se afla la volan deși dreptul său de a conduce vehicule fusese ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 13:20
(5204 vizualizări - 1 comentariu)


Săveni: Reținut și trimis după gratii

Polițiștii ialomițeni au reținut un tînăr, de 29 de ani, din Săveni, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea. Acesta a fost condamnat la 2 de închisoare cu executare pentru tulburarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 12:15
(5896 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul extern de securitate și sănătate în muncă AVD EXPERT

angajează
INSPECTOR SECURITATEA MUNCII
Cerințe minimale:
-Curs de securitate și sănătate
în muncă-durata 80 ore
-Permis conducător auto
categoria B
Constituie un avantaj:
-curs cadru tehnic domeniul PSI
sau inspector de protecție civilă
și autorizație de operator de RSVTI
Informații suplimentare:
șos. Amara, nr. 19, incinta AMPA,
birou 11, loc. Slobozia,
telefon 0725/016.262

22 Martie 2016, 21:05


Traian: Nou-născut, ucis de nitriții din apă

În urmă cu o săptămînă, doi frați gemeni, de două luni, din localitatea Traian, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în stare gravă, intoxicați cu nitriți. Copiilor le-a fost pregătit laptele ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 20:15
(9191 vizualizări - 1 comentariu)


Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în baza mecanismului de cooperare integrată pentru combaterea șederii ilegale și a traficului de migranți, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 18:55
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu motocicleta

Luni, 21 martie 2016, în jurul orei 18.00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:55
(6856 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Pește fără documente de proveniență și unelte de pescuit comercial au fost confiscate de polițiști în urma unor controale efectuate în trafic. Doi bărbați de 26, respectiv 32 de ani, ambii din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:10
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au plantat copaci de «Ziua Internațională a Pădurii»

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au plantat luni, 21 martie 2016, puieți din specia paltin, la sedii ale posturilor de poliție comunale și la sediile polițiilor municipale și ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:40
(5480 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Navigare în siguranță pe internet

Peste 200 de elevi din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», ambele din Slobozia, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul online. Astfel ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:20
(6735 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 64 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:45
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane.
Astfel, vineri, 18 martie 2016, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:05
(4961 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Giurgeni și Rădulești

Sîmbătă dimineață, 19 martie 2016, în jurul orei 3,20, o locuință a unui cetățean din localitatea Giurgeni a fost cuprinsă de flăcări. Două autospeciale de lucru cu apă și spumă și un echipaj SMURD s-au ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 17:15
(6657 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 384 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 martie 2016, sînt disponibile 384 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 16:10
(6754 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 13 permise auto reținute, amenzi de peste 69500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 18-20 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 13:40
(7206 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie, «Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare Zilei Poliției Române, polițiștii ialomițeni organizează miercuri, 23 martie 2016, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise» pentru cetățenii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 12:25
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Un camion încărcat cu floarea soarelui, ce se deplasa pe DJ 213 în dimineața zilei de vineri, 18 martie 2016, s-a răsturnat pe partea carosabilă, în apropierea localității Gura Ialomiței. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 11:15
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: «Postul Mare», pe înțelesul copiilor

Protopopiatul Slobozia, împreună cu cei 20 de copii incluși în proiectul after-school «Un viitor mai bun pentru copiii din Mărculești», a organizat în localitatea Mărculești o serie de dezbateri privitoare ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 10:10
(5164 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent, prins la furat

O patrulă de jandarmi a identificat un adolescent, de 15 ani, din Fetești, cunoscut cu antecedente penale, care avea asupra lui o sacoșă în care transporta bunuri furate dintr-un tren de călători. Forțele ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 09:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accidente la Manasia și Fierbinți

Poliția a fost sesizată miercuri, 16 martie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 16:20
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Poliției Municipiului Fetești au organizat și desfășurat miercuri, 16 martie a.c., pe raza municipiului și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de prevenire și combatere a braconajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 15:50
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii din România, prezent la expoziția internațională «Tradiții culturale în Balcani»

Muzeul Județean Buzău a vernisat, în data de 15 martie 2016, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», desfășurată în cadrul evenimentelor cultural-educative «Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău», expoziție ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 12:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de16.03.2016 efectuează plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură în conturile solicitanților înscrise ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 11:10
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița susține angajarea forței de muncă

În perioada 14.03-8.04.2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița derulează o campanie de vizite la agenții economici din județ. Obiectivele acestei acțiuni constau în informarea angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 19:25
(5320 vizualizări - 1 comentariu)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

În perioada 11-13 martie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 14:35
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Razii ale polițiștilor la Slobozia și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, sîmbătă, 12 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat acțiuni de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 10:10
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Aventură mortală

Căzănești: Aventură mortală

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 martie 2016, pompierii au fost alertați cu privire la faptul că un tînăr, de 29 de ani, din Căzănești, ar fi căzut în apele rîului Ialomița. Acesta a încercat ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2016, 18:05
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Incendiu într-o gopodărie

Un scurt circuit la un fir electric a fost cauza probabilă care a dus la producerea unui incendiu, în după amiaza zilei de vineri, 11 martie a.c., la Miloșești. O anexă dintr-o curte a unui localnic a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 14:05
(3570 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dispărut, găsit la spital

În urmă cu cîteva zile, IPJ Ialomița anunța dispariția de la domiciliu a unui bărbat, de 61 de ani, din Fetești. Vineri, 11 martie 2016, polițiștii ialomițeni au transmis o nouă informare potrivit căreia ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 12:25
(4196 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj de pictură

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia organizează marți, 15 martie 2016, vernisajul expoziției de pictură a artistului ialomițean Vasile Aionesei. Evenimentul se desfășoară în cadrul Galeriilor ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 11:15
(5392 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...