Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Olimpiada Sportului Școlar

Etapă zonală de tetratlon la Slobozia

Sîmbătă, 4 aprilie 2015, la Slobozia s-a desfășurat etapa zonală de tetratlon, categoria Gimnaziu, acțiune inclusă în cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Au participat reprezentantele județelor Prahova, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călărași și Ialomița. Atît la băieți, cît și la fete, județul nostru a fost reprezentat de Liceul Tehnologic «Areta Teodorescu» din Grivița. Din păcate, ialomițenii au ocupat doar locul 2 la fete și locul 3 la băieți. La fete s-a impus echipa din Mîrzănești-Teleorman. Tot teleormănenii au triumfat și la băieți, de data aceasta prin școala din Dobrotești.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 14:25 (3631 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Fabrică ilegală de alcool, închisă de procurorii Parchetului Călărași

Slobozia: Fabrică ilegală de alcool, închisă de procurorii Parchetului Călărași

6 persoane din Slobozia au fost reținute pentru 24 de ore în urma unei anchete a procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Cercetările au scos la iveală faptul că suspecții dețineau o fabrică ilegală în incinta căreia contrafăceau alcool. Băuturile obținute clandestin erau apoi scoase la vînzare prin intermediul mai multor magazine.

Cercetările sînt în curs
Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași alături de polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al IPJ Călărași au efectuat un număr de 54 de percheziții... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 14:10 (9348 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, zonă seismică

Ialomița, zonă seismică

Săptămîna trecută, județul Ialomița a întrecut Japonia. Potrivit informațiilor oferite de Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare pentru Fizica Pămîntului, în perioada 12 martie 2015-18 martie 2015 au fost înregistrate în județul nostru nu mai puțin de 3 cutremure. Potrivit datelor oficiale, seismele au avut loc în zona arealului localității Cocora. Primul dintre ele a avut o magnitudine de 2,3 și a fost înregistrat la o adîncime de 11 kilometri, pe 12 martie 2015, cel de-al doilea a avut o magnitudine de 2,5 și a fost înregistrat la o adîncime de 6 kilometri, pe 14 martie 2015, iar cel de-al treilea a avut o magnitudine de 2,3 și a fost  înregistrat la o adîncime... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 22:20 (7967 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Apa slobozenilor aduce profit

Apa slobozenilor aduce profit

După aproape 3 luni de amînări, Adunarea Generală a Acționarilor SC URBAN s-a întrunit pentru a aproba bilanțul contabil al firmei la 31 decembrie 2014. Potrivit datelor prezentate, 2014 este primul an în care firma raportează... profit! Deși ordinea de zi a fost aprobată, întîlnirea nu a fost lipsită de situații conflictuale și acuzații. Cea mai gravă dintre ele este cea potrivit căreia Consiliul de Administrație al SC Urban funcționează ilegal de 3 ani.

Urban are profit de 1,9 milioane de lei SC Urban a fost înființată în anul 1998 și a avut, pînă în 2014, drept acționar unic Consiliul... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 20:45 (9638 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dreapta revine la putere în Ialomița

Dreapta revine la putere în Ialomița

După ani buni de control instituțional al PSD, Dreapta ialomițeană, reprezentată la acest moment de PNL și PD-L, are mari șanse să revină pe scena administrativă a județului. Numirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița este doar primul semn, susține Ioan Martin, președintele organizației județene. «Partidul Național Liberal are, pentru următorul an și jumătate, un calendar politic bine stabilit și obiective politice clare!» a declarat Ioan Martin pentru Independent.

Învățămîntul, prima redută
Cîștigarea concursului pentru funcția de Inspector... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 19:50 (14428 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inițiativă inedită. Paște cu topiary la Slobozia!

Autoritățile din Slobozia au decis să ofere locuitorilor orașului un altfel de Paște. Anul acesta, în premieră pentru oraș, în parcul de lîngă Stadionul «1 Mai», autoritățile vor construi un ansamblu topiary, avînd drept temă principală Sărbătorile Pascale. Proiectul este gestionat de către inginerul horticol Dana Barangă, angajată special în acest scop. Primii 3 iepurași topiary au fost deja instalați în parc, însă ansamblul va fi inaugurat miercuri, 8 aprilie 2015...

O inițiativă inedită Topiary înseamnă, într-o accepție mai largă, sculptură vie. Concret, este vorba despre o practică... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 18:15 (5113 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitul Episcop Vincențiu, decorat de Principesa Margareta a României

Preasfințitul Episcop Vincențiu, decorat de Principesa Margareta a României

Moment de mare încărcătură spirituală în urmă cu o săptămînă. Invitat la Castelul Peleș din Sinaia, Presfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a fost decorat de Principesa Margareta a României cu «Ordinul Coroana României în Grad de Cavaler». Sfinția Sa devine astfel primul oficial din istoria Ialomiței care primește considerație pentru activitatea desfășurată, din partea Casei Regale a României.

Moment emoționant
Distincția pe care Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a primit-o partea nobilei reprezentante a Casei Regale a României... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 11:25 (6360 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a colectat mai puține taxe și impozite în anul 2014

Ialomița a colectat mai puține taxe și impozite în anul 2014

Cu 538 milioane de lei încasate și vărsate în conturile statului, Ialomița se situează pe ultimele locuri în ceea ce privește contribuția la bugetul național.

A scăzut rata încasărilor Fiscul ialomițean a reușit să colecteze în cele 12 luni ale anului precedent un total de 538 milioane de lei. Potrivit datelor oficiale oferite de reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, această sumă este cu 60 milioane de lei mai mică decît în 2013, cînd instituția a încasat de la contribuabilii județeni peste 599 milioane de lei. Gradul scăzut de încasare se reflectă și... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 22:20 (5663 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul de Muzică de la Azil...

Profesorul de Muzică de la Azil...

La Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia sînt internați 138 de oameni, 107 dintre ei cu handicap psihic și 31 cu handicap fizic. O lume ca un glob de sticlă pe strada Lacului din oraș. De 8 ani, aici trăiește și fostul profesor de Muzică, Niță Ioniță. Ultima oară, reporterii Independent l-au vizitat acum 3 ani... La fel de singur, după o viață de virtuoz al muzicii, el a împlinit 8 ani de cînd este la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia. Zilele și nopțile trec la fel de atunci, dar muzica ar putea fi singura care să-l ajute, cîteva cd-uri cu muzică clasică fiind tot ce își mai dorește. Poate vi se pare puțin, dar puținul nostru înseamnă... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 21:35 (7473 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sculptorița în lână

Sculptorița în lînă

Pînă acum 6 ani, Flori Dinu nu știa să tragă un tiv. Mai mult, spune acum amuzată, nu a cusut în viața ei un nasture, iar jobul de economistă la multinațională părea că o va scoate la pensie. Pînă într-o zi cînd s-a îmbolnăvit, iar mașina de cusut nedesfăcută din cutie pînă atunci i-a devenit și pasiune, dar și terapie. Pentru că împîslitul lînii sau felting-ul este un mod de terapie în lumea toată, Flori a adus și la noi în oraș sculptura în lînă, iar de curînd afacerea ei a prins contur. Haine, bijuterii, pantofi pictați manual, toate folosind lîna despre care spune că e un material organic, viu, care îți permite să-l îmblînzești și te îmbracă cum niciun alt material nu poate să o facă.
... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 20:10 (5028 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polaris M Holding declanșează operațiunea «SACUL GALBEN»

Joi, 2 aprilie 2015, la orele 16,00, Polaris M Holding a organizat o acțiune de promovare a colectării selective a deșeurilor. Concret, sprijinită de elevii școlilor din oraș, firma Polaris M Holding pune la dispoziția slobozenilor care locuiesc la case saci speciali pentru colectarea selectivă a hîrtiei, plasticului și dozelor de aluminiu. Prezent la eveniment, primarul Alexandru Stoica a declarat: «În Ialomița vîntul bate de două ori pe an. Șase luni de la nord, șase luni de la sud... În aceste condiții, oamenii sînt conștienți că, dacă nu colectează selectiv, toate aceste pet-uri se rostogolesc în oraș, oferind un aspect dezolant. Eu sînt convins că această campanie va avea succes!». Elevii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 19:25 (10442 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

1000 de elevi dispar anual din clase

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

Un studiu statistic efectuat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că școlile din județ rămîn fără elevi. În medie, la fiecare început de an școlar, 1000 de copii dispar din clase. Iar rezultatul este unul dezastruos pentru sistemul de învățămînt. Se comasează școli, se renunță la clase, iar profesorii sînt obligați să predea ore simultan. O prognoză efectuată pentru viitorul an școlar arată că această problemă va fi tot mai acută.

Statistici sumbre Cifrele prezentate de oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată un fenomen îngrijorător... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 21:05 (10702 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Elena și Sfinxul

Feisbuc administrativ

Elena și Sfinxul

Nu aduce anul ce aduce Sfinxul. Una dintre cele mai vînate burlăcițe ale administrației locale explică, în sfîrșit, ce-și dorește de la un bărbat. Noi am fost vigilenți și am descoperit fotografia pe feisbucul domnișoarei.

Sfinxul vecinilor e întotdeauna mai gras
Elena Acsinia este unul dintre consilierii prefectului Gigi Petre și, așa cum am mai spus-o, una dintre cele mai vînate burlăcițe din administrația locală. Poate tocmai de aceea, fotografia pe care a postat-o pe feisbucul din dotare (personal, draga noastră, dar administrativ cîtă vreme rămînem consilier... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 20:45 (11054 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

Scandalurile declanșate în ultima vreme la vîrful administrației publice județene nu blochează derularea investițiilor proiectate în acest an. Printre prioritățile administrative se numără reabilitarea infrastructurii rutiere și concesionarea terenurilor din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean.

2015, anul infrastructurii rutiere În cursul acestui an, Consiliul Județean Ialomița va continua să susțină programul județean de reabilitare a drumurilor județene. Conform datelor oficiale, lungimea tronsoanelor de drum județean care urmează să fie reabilitate... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 19:15 (6093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clubul Sportiv Municipal a contestat decizia Camerei de Conturi Ialomița

«Scandalul de un milion de euro» în care a fost implicat Clubul Sportiv Municipal ia o turnură neașteptată. Instituția a contestat raportul Camerei de Conturi desfășurat în luna februarie 2015. Primarul Alexandru Stoica a declarat pentru Independent: «Conform legii, noi avem motivare și așteptăm să-i dăm în judecată pentru că ei pot să zică orice!». Reamintim că raportul Camerei de Conturi confirmă «efectuarea de plăți nelegale din fonduri publice în valoare de 4,26 milioane de lei».

Primarul Stoica amenință cu instanța... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 18:20 (6735 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Rubrica noastră săptămînală a ajuns la Direcția Silvică. De la plecarea lui Ioan Tătoi, cel mai longeviv șef al acestei instituții, la Direcție e liniște ca-n codru. Dar asta nu înseamnă că nu există un șef. Numele lui e Sorin Checiu și a fost numit la începutul acestei luni, după 3 ani de așteptare, director cu acte în regulă...

O instituție condusă discret Sorin Checiu este un director atipic. Modest, reținut în declarații, aproape anonim, el conduce «cu delegație» Direcția Silvică Ialomița din anul 2012. Iar începînd cu această lună este director cu acte în regulă. Nu este înregimentat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 17:30 (21827 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Un plus de atitudine

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Corona Brașov 23-26 (13-13)

Un plus de atitudine

Duminică, 29 martie 2015, la Slobozia a venit Corona Brașov, ocupanta locului III în Liga Națională. Alături de echipa de sub Tîmpa, în Sala Sporturilor s-a instalat și o frumoasă galerie, care le-a încurajat tot meciul pe Dedu și compania, ca și cînd de această partidă depindea întregul viitor al brașovencelor. «Sînt alături de noi meci de meci, iar succesele noastre li se datorează în mare măsură acestor suporteri minunați» ne spunea, la finele partidei, Oana Bondar, handbalistă exponențială a Coronei. Atmosfera a fost incendiară, atît în tribune, cît și în teren. Antrenorul Coronei, Bogdan Burcea a ales să le menajeze pe Brădeanu, Chiper sau Hotea, piese grele de care va depinde în mare măsură... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 16:50 (5879 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se modernizează. Totul în cadrul unui program demarat la nivel național de Inspectoratul General al Poliției Române, în baza unui parteneriat cu autoritățile norvegiene. Astfel, 1,2 milioane de euro vor fi investiți în dube cu aer condiționat sau spații de deținere corespunzătoare.

Arestul se modernizează
Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se află pe lista celor 52 de unități similare care vor fi modernizate în cadrul proiectului inițiat de ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 16:25 (4786 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Farul a plecat cu toate punctele

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Farul a plecat cu toate punctele

Săptămîna începuse foarte bine pentru juniorii Unirii Slobozia, deplasarea de la Tulcea de miercuri, 25 martie 2015, însemnînd două victorii. Juniorii A au învins Delta cu 2-1, în vreme ce juniorii B s-au impus cu 1-0. Din păcate, duminică, 29 martie a.c., dubla cu Farul Constanța de pe teren propriu s-a transpus prin două înfrîngeri. Juniorii A au pierdut în mod usturător, cu 1-6, rămînînd fără șanse practice de a mai prinde locul II, care ar fi asigurat calificarea în faza semifinală a competiției. Golul de onoare al echipei pregătită de Ion Ionescu și Enache Costea a fost marcat de Khalil. O înfrîngere atît de categorică a fost, printre altele, și rodul erorilor din apărare, care au culminat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 15:55 (4506 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița precizează că, pe teritoriul județului Ialomița, există 394 de cetățeni străini cu drept de rezidență temporară sau permanentă. Cei mai mulți dintre aceștia provin din țări musulmane, precum Turcia, Siria sau Liban. În 2014, aceeași instituție a aplicat 28 de amenzi contravenționale privind încălcarea regimului străinilor în România, în cuantum de 4600 de lei.

O lume într-un județ Potrivit informațiilor puse la dispoziție de Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița, 220 de cetățeni străini au rezidență temporară în scop de reîntregire a familiei... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 15:20 (2877 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
305 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești, inaugurare festivă

Vineri, 6 mai 2011, Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești va fi inaugurat. Alături de personalul medical și reprezentanții comunității locale, la inaugurarea festivă sînt așteptați să participe și oficialități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:46
(9978 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10799 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7224 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9363 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9320 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9189 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8890 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11527 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15191 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9044 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7421 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9406 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9132 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10852 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...