Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, (re)acreditat RENAR

Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, (re)acreditat RENAR

Cel mai mare spital din Ialomița a reușit să obțină o nouă acreditare RENAR pentru laboratorul de analize al unității. Așa se face că acum analizele pot fi efectuate atît pentru bolnavii internați în spital, cît și pentru cei care se adresează specialiștilor în baza trimiterilor eliberate de medicii de familie. Mai mult, acreditarea oferă posibilitatea desfășurării de activități autofinanțate, prin efectuarea contracost de testări certificate.

30 mii de lei pentru analize
Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a rămas fără acreditarea RENAR în luna noiembrie a anului... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 22:35 (7504 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Octavian Grigore, antrenor la Viitorul Axintele

Fotbal, Liga a III-a

Octavian Grigore, antrenor la Viitorul Axintele

Înfrîngerea de la Domnești suferită în etapa a XV-a i-a determinat pe diriguitorii celor de la Viitorul Axintele să caute soluții pentru întărirea băncii tehnice. Joi, 19 martie 2015, antrenamentul alb-verzilor a fost condus în premieră de cunoscutul tehnician Octavian Grigore. Acesta se va ocupa de destinele axintenilor, cel puțin pînă la finele sezonului, iar debutul său oficial pe banca Viitorului s-a produs sîmbătă, 21 martie 2015, la victoria cu 4-0 asupra celor de la CS Tunari. În vîrstă de 51 de ani, Octavian Grigore este celebru în lumea fotbalului românesc, mai cu seamă pentru cariera de jucător. Unul dintre cei mai respectați fundași centrali ai anilor ’80-’90, Grigore a fost un adevărat... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 21:10 (7477 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tâmplarii și croitorii speciali

Liceul elevilor fără șanse

Tîmplarii și croitorii speciali

Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia are un statut de Don Quijote printre instituțiile din învățămîntul ialomițean. Aici, 106 elevi cu deficiențe intelectuale și fizice urmează cursurile gimnaziale și liceale, învățînd să devină tîmplari și croitori, deși profesorii de la care învață meserie sînt cadre necalificate. Anul trecut, niciunul dintre elevii absolvenți nu și-a găsit un loc de muncă. Cu toate astea, copiii vin la școală în fiecare zi cu dorința de a fi tratați cu șanse egale, însă în ochii tuturor se citește resemnarea, iar cînd vine vorba de găsirea unui loc de muncă după absolvire privesc descumpăniți și spun așa cum i-au învățat adulții: «Poate! Să sperăm...».
... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 19:55 (4175 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Școli fără autorizație sanitară și cu păduchi

În școlile din Ialomița, copiii au Iphone, dar au și păduchi. Poate că cele două nu se exclud, dar un raport al DSP dat publicității pentru luna ianuarie 2015 arată că, în urma controalelor efectuate, au fost depistate în grădinițe și școli generale 144 de cazuri de pediculoză, 85 de cazuri de angină și 4 cazuri de micoze. Totodată, în Ialomița sînt și în prezent 9 unități de învățămînt fără autorizații sanitare de funcționare, acestea desfășurîndu-și activitatea pe răspunderea directorilor.

Școli fără autorizație sanitară
În același timp, igiena precară și condițiile proaste... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 18:40 (5136 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mărțișor într-un picior, ghici electoratule ce-i?

Feisbuc administrativ

Mărțișor într-un picior, ghici electoratule ce-i?

Tocmai cînd credeam că am epuizat rubrica de feisbuc administrativ, primim marfă nouă de la TSD Ialomița. Și nu una, ci două mostre, ca să nu ni se pară că ne-am înșelat.

Trandafire! Patraulea!? Dormiți, mă? Dacă nu știați, vă spunem noi. La fieșce 8 Martie, partidele «înnebunește ca salcîmii» și ies în stradă la împărțit de flori. PNL-ul frezii, «că e mai ieftine», PSD-ul trandafiri, «că nu dă de la ei», iar restul partidelor ce nimeresc, după sponsor și gradul de interres. Imaginea alăturată nu este surprinsă însă de noi, așa cum eronat ați putea trage concluzia, ci de un... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 17:35 (8221 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Victoria Munteni Buzău, împiedicată la Gheorghe Lazăr

S-a mai scurs o rundă din actualul campionat al Ligii a IV-a, iar duelurile la distanță continuă să rămînă interesante. Așa cum era de așteptat, cele două echipe din vîrful clasamentului și-au văzut liniștite de treabă adăugînd încă 3 puncte la zestrea și așa considerabilă. Liderul Unirea Fierbinți a zburdat în deplasarea de la Viticola Fetești, iar ocupanta locului secund, Abatorul Slobozia, a demolat-o chiar la ea acasă pe FC Traian. Victoria Munteni Buzău a pierdut un tempo în lupta pentru supremație, fiind ținută în șah de o altă echipă fruntașă, Recolta Gheorghe Lazăr. Țăndăreiul a trecut la limită de Rădulești și continuă să se țină la 6 puncte de lider. După un meci cu nervi și cartonașe... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 15:40 (4293 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Copii fără noroc

De la începutul anului 82 de copii au fost abandonați

Ialomița: Copii fără noroc

Poveștile despre copii abandonați sînt toate la fel: «Trei frați, cu vîrste cuprinse între 2 și 5 ani, au fost închiși și părăsiți de părinți în casă, iar povestea s-a repetat la nesfîrșit pînă cînd aceștia au fost decăzuți din drepturi...». Altă localitate, aceeași poveste! De data aceasta, patru frați au fost părăsiți de mamă și lăsați în grija unei rude care i-a închis în casă. Statisticile înșiră întotdeauna cifre, dar cele despre copii sînt dureroase.

Uși închise, copilării furate
În Ialomița, în primele două luni ale anului 2015, 4 copii au fost părăsiți în maternități,... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 14:25 (2987 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, Juniori

Victorii zdrobitoare cu Tecuciul

Duminică, 22 martie 2015, juniorii Unirii Slobozia nu au fost deloc gazde bune pentru omologii de la FC Tecuci. Juniorii A au obținut un succes reconfortant, scor 6-0. Echipa condusă de Ion Ionescu și Enache Costea s-a impus grație triplei reușite de Alexandru Mușat la care s-au adăugat dubla lui Gabriel Teodorescu, dar și golul semnat de Ion Alexe. Unirea are 29 de puncte și se clasează pe locul 4. Juniorii B, pregătiți de Marius Milea, s-au impus la fel de clar cu 7-1, manifestînd în continuare o formă excelentă. Gabriel Dobre și Ionuț Cositoru au realizat cîte o dublă, celelalte 3 goluri fiind semnate de Costache, Ene și Andrei. Juniorii B se găsesc în acest moment pe locul 5, cu 27 puncte... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 13:40 (3874 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat în 2014 peste 9000 de cauze penale

Parchetul Județean, la raport

Ialomița a înregistrat în 2014 peste 9000 de cauze penale

Cele 4 unități de Parchet din Ialomița au dat prezent publicității cifrele privind activitatea pe care au desfășurat-o în cursul anului trecut. Potrivit raportărilor oficiale, în județul Ialomița au fost înregistrate un număr total de 9339 de cauze penale, cu 505 mai mult decît în anul 2013.

Schimbări la vîrful Parchetului Județean
Anul 2014 a început în forță pentru procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Anchetatorii celei mai mari unități de cercetare penală din județ au fost asaltați de scandalul public iscat de arestarea preventivă pentru fapte de corupție... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 12:30 (7079 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se vînd telefoane mobile defecte!

Un raport al Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița arată că un sfert din sesizările înregistrate în cursul anului trecut au venit din partea ialomițenilor care și-au cumpărat telefoane mobile defecte. Așa se face că reprezentanții instituției au avut de soluționat petiții în care se preciza faptul că aparatele, deși erau trimise la reparat, se întorceau la proprietari în aceeași stare.

Produse defecte În cursul anului 2014, reprezentanții Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița au fost nevoiți să întreprindă activități în baza a aproximativ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 11:40 (4181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitul Episcop Vincențiu, în mijlocul credincioșilor din județul Călărași

Tîrnosire de biserică la Cojești

Preasfințitul Episcop Vincențiu, în mijlocul credincioșilor din județul Călărași

Săptămîna precedentă s-a încheiat cu un eveniment ecumenic important, desfășurat în parohia Cojești din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Biserica de lemn din localitate a fost sfințită de Preasfințitul Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. În cadrul aceluiași eveniment s-a dat startul lucrărilor de restaurare și consolidare a vechiului lăcaș de cult al comunității. Șantierul va fi deschis pînă la sfîrșitul lunii septembrie a acestui an.

Credincioșii au trecut prin Sfîntul Altar
Zeci de credincioși din Cojești și localitățile învecinate au participat la sfîrșitul... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 09:25 (6804 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ana a primit 500 de amenzi pentru prostituție

Record absolut la Slobozia

Ana a primit 500 de amenzi pentru prostituție

O prostituată care-și face veacul la marginea Sloboziei este cel mai mare datornic al orașului. Femeia trebuie să achite la bugetul local suma de 300 mii de lei, din cele 500 de amenzi pe care le-a încasat. Autoritățile așteaptă să primească acești bani încă din 2009, însă ea nu a plătit pînă în prezent vreun leu. Iar situația este cu atît mai hilară cu cît legea pare să fie de partea restanțierei. Potrivit normelor, ea poate fi doar sancționată contravențional, pentru că nu există alte măsuri ce pot fi luate împotriva fetelor prinse că practică cea mai veche meserie din lume. Mai mult, ea ar fi trebuit să presteze zile întregi de muncă în folosul comunității, însă a refuzat să facă acest lucru... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2015, 11:05 (11306 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumurile județene, drumurile nimănui

Fără contract de aproape un an

Drumurile județene, drumurile nimănui

Una dintre prioritățile declarate ale administrației Ciupercă a fost reabilitarea drumurilor județene. Însă arterele de circulație ale județului continuă să arate deplorabil, iar unul din cinci kilometri de drum județean nu a fost reabilitat niciodată în ultimii 25 de ani. În plus, începînd din luna iunie a anului 2014, Consiliul Județean Ialomița nu mai are contract de întreținere pentru aceste drumuri cu SC Drumuri și Poduri SA Ialomița, firmă care aparține instituției.

De unde nu-i, nici județul nu cere
În luna iunie a anului 2014, contractul de întreținere pentru drumurile... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2015, 10:35 (10431 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pasajul subteran de la Gara Slobozia

Pasajul subteran de la Gara Slobozia

Slobozia  a intrat în rîndul lumii și are și ea un pasaj! Unul închis, dar cine stă în loc de detalii?! Pasajul este obiectiv turistic pentru cei cîțiva călători care mai calcă prin Gara Slobozia și are potențial de hotel de lux pentru oamenii străzi, inaugurarea lui fiind însă incertă. Cu aceste gînduri bune, Cornel Popescu se plimba pe peron, făcîndu-și siesta de dimineața. «Pe vremuri, doamna Găinușe spunea că gara asta e pentru porumbei. Erau vremuri bune, aici veneau multe trenuri cu turiști veniți la Amara, iar gara nu arăta așa de bine... Acum avem gară, avem și pasaj, dar nu mai umblă nimeni cu trenul. De pasajul ăsta, ce să vă zic?, n-au avut pe ce să dea banii... Pentru zece metri... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2015, 10:15 (8134 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Portugalia, pământ românesc!

Feisbuc administrativ

Portugalia, pămînt românesc!

Deși ne-am jurat că nu vom mai publica niciodată fotografii cu primărița de la Sfîntu Gheorghe, doamna Livia Gomes face tot posibilul să demonstreze că am jurat strîmb. Ei, bine, ne facem mea culpa amintind că «în politică și în presă numai boii sînt consecvenți!».

Iubesc românește un portughez Nu știm de cînd datează fotografia alăturată, dar conform site-ului lui Zuckerberg, ea a fost postată pe 24 februarie 2015. Și ar fi trecut neobservată, vă jurăm, dacă cineva nu ne-ar fi amintit că doamna primar Livia Gomes (în imagine) nu poate iubi românește atîta vreme cît este măritată cu... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2015, 09:10 (9398 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campusurile școlare se întorc pe «linie moartă»

Adio finanțări europene

Campusurile școlare se întorc pe «linie moartă»

La sfîrșitul anului precedent, oficialii locali din Slobozia anunțau accesarea unei linii de finanțare cu fonduri europene care ar fi permis reabilitarea campusurilor școlare de la Liceul de Arte și de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu». Valoarea acestei finanțări se cifra la aproximativ 30 milioane de lei. La sfîrșitul lunii trecute, primarul Alexandru Stoica a anunțat că finanțarea a fost pierdută «din cauza constructorului». Potrivit licitației cîștigate în anul 2007, constructorul care ar fi trebuit să realizeze lucrările la cele două campusuri este Constrif SA...

Vise administrative de 30 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2015, 19:45 (8234 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Nicolae Sitaru, reales președinte al Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice

Nicolae Sitaru, reales președinte al Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice

La sfirșitul lunii februarie 2015, Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe AGA pentru a vota viitorul președinte al Asociației și un nou consiliu director.  Asociația este una dintre cele mai mare asociații cu profil agricol din județ, membrii acesteia cultivînd aproximativ un sfert din suprafața agricolă a Ialomiței.

Un președinte de cursă lungă
În data de 26 februarie 2015, Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe AGA pentru a vota funcțiile de conducere din... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2015, 17:25 (20380 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Promovabilitate de 46,15% la simulări în Ialomița

Elevii de clasa a VIII-a s-au făcut de rîs

Promovabilitate de 46,15% la simulări în Ialomița

Dacă vor să obțină note bune la Evaluarea Națională, elevii de clasa a VIII-a din Ialomița trebuie să învețe temeinic. O demonstrează rezultatele simulărilor naționale desfășurate în ultimele săptămîni! Potrivit cifrelor, promovabilitatea de anul acesta a fost mai mică cu 5 procente față de cea înregistrată în anul trecut. Mai mult, cele mai multe medii obținute de elevi au fost cuprinse între 5,00 și 5,99...

Dezastru la simulări
La începutul lunii martie, la nivel național s-au desfășurat simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2015, 14:15 (8301 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La Slobozia

Primarul Alexandru Stoica a împărțit cheile locuințelor ANL

Primarul Alexandru Stoica a împărțit joi, 19 martie 2015, cheile locuințelor ANL de pe strada Nordului. Evenimentul s-a desfășurat începînd cu orele 14,30, în prezența funcționarilor instituției. «Vă spun sincer că mi s-a luat o piatră de pe inimă. Așteptăm de mai multe luni să repartizăm aceste locuințe. Să fie sănătoși și să le poată cumpăra cînd or avea bani!» a declarat Alexandru Stoica în fața uneia dintre cele 3 scări ale blocului. «Următorul bloc ANL va fi finalizat la sfîrșitul lunii august 2015!», au mai precizat oficialii Primăriei. De asemenea, autoritățile locale au făcut demersuri pentru demararea investiției la un bloc ANL pentru medicii specialiști din cadrul Spitalului. Acesta... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2015, 17:50 (10579 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

8 kilometri pe jos, pentru Educație

Transport școlar cu scandal în comuna Dridu

Situație fără precedent în județul Ialomița. Părinții a 30 de copii din satul Patru Frați, comuna Adîncata, care frecventează cursurile Școlii Generale Dridu, sînt obligați să scoată din buzunare pînă la 140 de lei pentru a-i trimite pe elevi la școală. În semn de protest, de cîteva zile, oamenii merg împreună cu cei mici 8 kilometri pe jos către instituția de învățămînt. Miza acestui scandal ar fi reprezentată de interesul primarului Valentin Turiga de la Dridu, de a susține afacerea unui transportator privat, apropiat lui.

Primarul Turiga face și desface
Scandalul a fost iscat... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2015, 14:40 (38009 vizualizări - 56 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10488 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12164 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10593 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14547 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13617 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12498 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14613 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15155 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15654 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13128 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11827 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12623 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12913 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14236 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12958 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10297 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13319 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11242 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12742 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10989 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13927 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...