Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luminița Barcari este noul inspector școlar general al județului Ialomița

Luminița Barcari este noul inspector școlar general al județului Ialomița

Miercuri, 18 martie 2015, Ministerul Educației a confirmat-o în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița pe Luminița Barcari. Aceasta a obținut nota 8,40 la proba scrisă și a trecut cu brio de proba interviului. Contracandidatul acesteia,  Ion Tilea s-a retras din concurs după ce a picat examenul scris.

Inspectoratul Școlar are un nou șef
Concursul pentru ocuparea funcției de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a fost anunțat la începutul acestei luni. La examen au participat doi candidați. Este vorba... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 19:00 (42890 vizualizări - 81 comentarii)

ANCHETĂ

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Primarul Stoica are deja un țap ispășitor: «Elena Neagu de la Sindicate a întîrziat lucrările cu 3 luni!»

Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției (II)

Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița: «Administrația locală nu a dorit să identifice o soluție»

Groapa din Piața Revoluției reînvie un scandal public declanșat în anul 2011. Primarul Alexandru Stoica a acuzat-o public pe Elena Neagu, președintele Uniunii Județene a Sindicatelor Libere Ialomița, pentru blocarea acestui proiect. Primarul Sloboziei își bazează acuzațiile pe un document emis de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin care se confirmă că UJSLI «nu are drept de proprietate asupra terenului» aflat în litigiu. «Doamna Neagu nu are niciun drept de administrare a patrimoniului fostului UJSL, ilegal administrat pînă acum!» a declarat primarul Alexandru Stoica pentru Independent.
Istoria prescurtată a unui litigiu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 10:35 (13356 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii din Ialomița cer AJUTOR

16 copii abuzați sexual, 12 tentative de sinucidere

Copiii din Ialomița cer AJUTOR

Anul trecut, în județul Ialomița au fost raportate 16 cazuri de copii abuzați sexual și 12 adolescenți care au încercat să-și ia viața. Urmările psihologice și emoționale ale acestei statistici sînt însă foarte grave, mulți dintre copiii abuzați ducînd cu ei toată viața semnele unei tragedii pe care nu o înțeleg și pentru care au nevoie de terapie îndelungată în drumul spre vindecare.

Rușinea adulților
Un bilanț îngrijorător al DGASPC arată că în continuare copiii sînt victime sigure ale abuzurilor la care îi supun tocmai cei în care au cea mai mare încredere. Astfel, 16 copii... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2015, 00:40 (6170 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Medic de familie, acuzat de «distrugere»

Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Medic de familie, acuzat de «distrugere»

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică reclamă faptul că sediul unității a fost vandalizat de un medic de familie. Acesta a smuls ușile și pereții de rigips ai cabinetului pe care-l avea la parterul instituției și s-a făcut nevăzut. Acuzațiile planează asupra doctorului Claudiu Ciuleiu și se vor concretiza cu o plîngere penală împotriva acestuia înregistrată la sediul Poliției Municipiului Slobozia. În replică la toate aceste reclamații, doctorul Ciuleiu susține că «n-am distrus nimic, mi-am demolat doar ușile și pereții...»!

Distrugere sub nasul paznicilor
La parterul ... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 23:20 (6433 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistența socială costă 116 milioane de lei pe an

În Ialomița

Asistența socială costă 116 milioane de lei pe an

Cîteva cifre oficiale demonstrează faptul că, în 2014, Ialomița a fost preocupată mai mult de sectorul Asistenței Sociale față de cel al Educației... Așa se face că banii acordați de stat pentru primul sector se ridică la 116 milioane de lei, în timp ce într-un raport al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se arată că, în 2014, instituția a fost nevoită să se descurce cu doar 12 milioane de lei.

Sute de milioane de lei pentru Asistența Socială
În urmă cu cîteva săptămîni, reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului au făcut public un raport... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 22:55 (4690 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Căutătorii de cuvinte de la Centrul de Recuperare Slobozia

Căutătorii de cuvinte de la Centrul de Recuperare Slobozia

Motto-ul lor e simplu: «Tăcerea e de aur, pînă cînd...». La Centrul de Recuperare pentru Copilul cu Handicap Neuropsihic Slobozia vin în prezent 112 copii cu tulburări de limbaj care sînt încurajați să-și depășească limitele și să se exprime, ajutați prin terapie. Centrul în care copii, cu vîrste între 3 și 18 ani, ajung săptămînal pentru a învăța să relaționeze cu ceilalți și pentru a nu se mai simți neputincioși sau marginalizați din cauza problemelor de comunicare oferă servicii gratuite și încurajează familia sau asistenții maternali să nu îi ocolească cît timp nu este prea tîrziu...

The king’s speech... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 21:45 (10771 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operațiunea «Loverboy» la Slobozia

Doi soți, anchetați pentru «proxenetism»

Operațiunea «Loverboy» la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au demarat operațiunea «Loverboy». Este vorba despre o activitate amplă în care anchetatorii încearcă să dea de urma proxeneților care-și fac veacul prin oraș. În ultimele 4 luni, organele judiciare au reușit să probeze activitatea infracțională a mai mult de șase persoane, care, sub pretextul unor false relații amoroase, obligau tinere sărace să-și vîndă trupul la colț de stradă. Cel mai recent caz este al soților Alina și Radu Ștefăniță Roșu, acuzați că au convins mai multe tinere să practice prostituția în Anglia și Germania. Cei doi se află în stare de arest preventiv și arest la domiciliu, alături de alți doi complici.
... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 21:10 (9596 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii nimănui

Scandal la Albești

Fermierii nimănui

Îmbătrînite și depopulate, satele ialomițene au devenit o terra deserta. Fără condiții de trai decente, fără servicii, fără medici, oamenii încearcă să supraviețuiască unei tranziții care nu se mai termină. Ion Lucian, orășean pînă acum cîțiva ani, a ignorat această realitate și s-a stabilit la Albești. Și-a cumpărat o vacă și, pînă la începutul acestui an, viața lui a fost liniștită și senină. Dar medicul veterinar Vlad Fănel a decis că Ion Lucian are mai mult decît îi trebuie!

Cine muncește, plătește!
Ion Lucian a fost, pînă în urmă cu 4 ani, orășean cu slujbă și salariu mic... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 20:20 (4661 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosare penale pentru încălcarea patrimoniului cultural ialomițean

Un raport al Direcției Județene de Cultură Ialomița demonstrează zeci de abateri privind siguranța monumentelor istorice din Ialomița. Unele dintre ele intră chiar în sfera de competență a organelor judiciare. Printre acestea se numără încercări de înstrăinare sau lucrări neautorizate, efectuate de proprietarii respectivelor obiective cu valoare culturală existente în județ.

Dosare penale în curs de soluționare
În cursul anului trecut, referenții din cadrul Direcției Județene de Cultură Ialomița au organizat mai multe acțiuni tematice privitoare la siguranța monumentelor istorice... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 19:55 (4697 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

După pensionarea discretă a lui Constantin Nae, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost liniște și pace. Acum, e un șef nou. Jovial, tonic, flexibil, colonelul Adrian Popa este unul dintre puținii oficiali din Ialomița care ar merita clonați. Părerea noastră!

Un militar care urăște motivele de divorț
Militar de carieră, colonelul Adrian Popa a fost detașat la ISU Ialomița și, din 17 februarie 2015, ca inspector șef. Vine din poziția de prim adjunct al ISU «Dealul Spirii» București, îi plac sporturile, în special tenisul de cîmp și rugby-ul, dar urăște... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 19:25 (18587 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

RISIPITOARELE

Handbal, Neptun Constanța-Unirea Slobozia, 21-19 (10-11)

RISIPITOARELE

Cu Zalăul în deplasare și acasă, cu Deva acasă, iar joi, 12 martie, cu Neptun Constanța în deplasare, echipa de handbal a Unirii Slobozia a risipit puncte cu o lejeritate de-a dreptul alarmantă. Dacă măcar jumătate din aceste puncte ar fi fost cîștigate, uniristele și suporterii lor ar fi văzut de pe cai, iar nu de pe măgari, competiția. La Constanța s-a repetat scenariul din meciul cu Deva: Slobozia a revenit, a preluat conducerea, dar a cedat lamentabil pe final. Miza jocului a generat o prezență generoasă, dar mai cu seamă zgomotoasă a publicului dobrogean. Punctele puse în joc vor conta și în ierarhia play-out-ului și de aici a reieșit importanța mare a meciului pentru ambele echipe. Neptunul... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 18:35 (5192 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Anticariatul din mansardă

Anticariatul din mansardă

Cel mai mare anticariat online din România se află la Slobozia. «Colțul colecționarului» este lider pe piața de carte veche, cu 100000 de volume, 30000 dintre acestea fiind titluri unice din toate domeniile despre care s-a scris vreodată un rînd. Cum nimeni nu e profet în orașul lui, în Slobozia sînt foarte puțin cunoscuți, însă de 7 ani cărțile lor se vînd ca pîinea caldă și hrănesc pasionații de citit din țară și din lumea mare. Peste 10 ani, spun că vor face același lucru, pentru că oamenii au nevoie de cărți tipărite, iar digitalizarea nu va putea cuprinde niciodată tot ce s-a pus pe hîrtie de la Gutenberg încoace.

Cărturari de rit nou... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 18:10 (6708 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Clădirea Prorent, de vânzare

Slobozia: Clădirea Prorent, de vînzare

Una dintre cele mai vechi moșteniri ale perioadei comuniste de la Slobozia este de vînzare. Firma Prorent, administrată de Emil Constantinescu (fost consilier local) a decis să caute un cumpărător pentru cei peste 3000 mp ai imobilului. Surse din piață susțin că spațiul va fi transformat într-o clinică medicală privată. Dacă aceste informații se confirmă, Spitalul Județean de Urgență Slobozia și laboratoarele medicale din oraș vor avea o concurență puternică.

Mastodont comunist bun de vîndut
Clădirea în care funcționează firma Prorent, administrată de ex-consilierul local Emil... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 17:30 (8170 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL a pierdut alegerile   din 2016 pentru Slobozia

PNL a pierdut alegerile din 2016 pentru Slobozia

Dacă cel mai bun război este cel pe care nu ești obligat să îl porți, cum amintea deunăzi un politician local, atunci PSD Ialomița e fericit. Fără președintele Ciupercă la județeana de partid, cu un primar cu un picior în groapă la propriu și fără perspectiva unui lider care să-l înlocuiască (pe linia de tușă se încălzește de cîteva zile și Cornel Vasile!), Slobozia va continua să voteze mocirla social-democrată. Și asta fără ca noul președinte, Marian Neacșu să fi tras un singur glonț electoral!

Ultima șansă a Dreptei în Slobozia
Ultima șansă a Dreptei în Slobozia sînt alegerile... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 16:45 (7529 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere surpriză

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Domnești-Viitorul Axintele 2-1

Înfrîngere surpriză

În mod normal, Viitorul Axintele n-ar fi trebuit să aibă probleme cu junii Domneștiului. Ce-i drept, antrenorul Ion Nica a avut probleme de lot, neputîndu-se baza pe Oprișan, Negru sau Frangu, dar acest lucru nu poate constitui o scuză. Cea mai concretă caracterizare a evoluției alb-verzilor răzbate din declarația fair-play oferită de directorul sportiv de la Axintele, Marin Dumitrache: «La Domnești n-am arătat ca o echipă și astfel am dat prilejul copiilor de la formația gazdă să se bucure de o victorie nesperată. Chiar dacă am avut o serie de jucători accidentați nu avem nicio scuză pentru acest eșec!». Cu Tudor și Bogorodiță utilizați în premieră în linia defensivă și cu Stelian Stan mijlocaș... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 16:25 (3568 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ceaunul vânătorilor din administrație

Ceaunul vînătorilor din administrație

Sîmbătă, pe o ploaie măruntă și rece, în țarcul de lîngă Cercul Militar din Slobozia, vînătorii și pescarii din Ialomița au fost înghesuiți la ceaun pentru a sărbători a doua ediție a întîlnirii «Vînător și pescar hoinar prin Bărăgan». Primarul Stoica a ținut să scuze groapa administrativă și să promită că, la anul, întîlnirea va fi într-un vad mai bun. Noi îl credem, pentru că am mai văzut pescari. Dar pînă cînd ceaunele au dat în clocot și preparatele vînătorești au fost pregătite, vînătorii și pescarii și-au prezentat trofeele de vînătoare, armele și uneltele de pescuit, dar și cîinii special antrenați pentru defilare. Lîngă unul dintre ceaune am găsit două neveste de vînători care se lăudau... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 15:50 (3639 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Etapă excelentă pentru gazde

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă excelentă pentru gazde

O dată cu încălzirea vremii s-au reluat și jocurile din Liga a IV-a Ialomița. Programat inițial să înceapă pe 7 martie 2015, returul a suferit o amînare de o săptămînă, tocmai pentru ca vremea să nu joace renghiuri echipelor. «Probabil vom fi nevoiți să introducem în program o etapă intermediară, pentru a termina campionatul pînă pe 6 iunie. Am ținut cont de sfaturile meteorologilor și am hotărît să amînăm startul returului pînă pe 14 martie!» ne-a spus președintele Asociației Județene de Fotbal Ialomița, Mihai Basarab. Așadar, sîmbătă, 14 martie 2015, pe o vreme propice fotbalului, cele 16 competitoare din Liga a IV-a și-au pus gleznele din dotare la contribuție. Vîntul primăvăratic a suflat... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 15:20 (4611 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mărțișoarele Consiliului Județean pentru ialomițeni

Oficialii administrației județene suțin că, pînă la sfîrșitul acestei luni, vor inaugura două dintre cele mai importante investiții județene ale ultimilor ani. Prima este sala de spectacole cu geometrie variabilă, iar cea de-a doua este parcul fotovoltaic de la Giurgeni...

Sala de spectacole, funcțională în aprilie
Sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului Județean, investiție care a inghițit pînă în prezent 8,83 milioane de lei (oficial), va fi finalizată integral pînă la sfîrșitul lunii martie. La acest moment, susține vicepreședintele cu atribuții de președinte... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 14:15 (5332 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

SUPER laboratorul DSP Ialomița

SUPER laboratorul DSP Ialomița

De peste 25 de ani, Laboratorul de Diagnostic și Investigare în Sănătate Publică al Direcției de Sănătate Publică Ialomița funcționează ceas. De un an, el beneficiază de aparatură modernă și de 97 de domenii de acreditare. Specialiștii care își desfășoară activitatea aici testează calitatea apei, precum și a sării sau a altor alimente pe care noi le consumăm în fiecare zi.

400 mii de lei, investiți în sănătatea publică
Pe lîngă punctul de lucru de la Slobozia, laboratorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița mai deține încă unul la Fetești. Activitatea tuturor acestora este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 13:25 (9008 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Dublă victorie la Călărași

Dunărea Călărași va fi aproape sigur din sezonul viitor în Liga secundă. Mai mult decît sigur, Unirea Slobozia nu va mai fi acolo, ci mult mai jos. Cu toate acestea, la nivelul juniorilor Unirea stă mult mai bine decît Dunărea Călărași. Duminică, 15 martie, în cadrul etapei a 15-a a Campionatului  Republican, juniorii A ai Unirii Slobozia au învins la Călărași cu 3-1. Golurile echipei antrenate de Ion Ionescu și Costea Enache au fost marcate de Khalil, Teodorescu și Mădălin Marin. Nici juniorii B, pregătiți de Marius Milea, nu au fost mai prejos. Aceștia au învins cu 4-1. Gabriel Dobre a reușit o triplă, al patrulea gol fiind marcat de Săvescu, din penalty. Duminică, 22 martie, Unirea va... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 12:15 (3018 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Proiectile descoperite de copii la groapa de gunoi

7 proiectile, de diferite calibre, au fost descoperite de mai mulți copii care se jucau în apropierea unei gropi de gunoi, pe raza municipiului Fetești. În scurt timp, aceștia și-au anunțat părinții, care ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 17:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: A luat foc acoperișul Căminului Cultural

În seara zilei de sîmbătă, 18 aprilie 2015, o parte din acoperișul Căminului Cultural al localității Ion Roată a fost cuprinsă de flăcări. În momentul izbucnirii incendiului, în interior se aflau mai multe ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 14:45
(5861 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Campanie de depistare a locurilor de muncă vacante

Avînd în vedere prevederile art. 10 din Legea nr. 76/2002, republicată, privind obligativitatea comunicării locurilor de muncă vacante de către angajatori, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 13:25
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de evaziune fiscală

Luni, 20 aprilie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română efectuează 15 percheziții domiciliare, pe raza municipiului București și a județelor Ilfov și Ialomița, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 10:40
(7477 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Un foc deschis, executat în apropierea unui adăpost de animale din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu, în urma căruia aproximativ 45 de ovine, 5 porcine ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2015, 16:30
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 15:50
(4508 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav între Movilița și Dridu. 5 victime, mașinile au luat foc!

Luni, 13 aprilie 2015, în jurul orei 11,15, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier pe DJ101, între localitățile Movilița și Dridu. Un echipaj SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:25
(7088 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 11 aprilie 2015, cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale, unul dintre șoferii implicați părăsind ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:20
(7071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Accident din cauza exploziei unui cauciuc!

Un accident de circulație s-a produs sîmbătă, 11 aprilie a.c., pe DJ213. Astfel, în timp ce un bărbat, de 63 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism din direcția Brăila către Constanța, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:15
(4316 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat salvat de pompieri din rîul Ialomița

În seara zilei de duminică, 12 aprilie 2015, în jurul orei 19,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui tînăr, în vîrstă de 25 de ani, din rîul Ialomița, în zona cartierului Bora ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:10
(4210 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

În data de 17.04.2015, orele 11,00,
va avea loc tragerea la sorți
pentru desemnarea
președinților birourilor electorale
ale secțiilor de votare din
Circumscripția Electorală nr. 5 Căzănești,
organizată cu ocazia desfășurării
referendumului local din 26.04.2015,
pentru consultarea populației cu privire
la trecerea localității Căzănești
de la rangul de oraș la cel de comună

14 Aprilie 2015, 13:30


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii au oprit pentru control pe DN2, în afara localității Coșereni, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Moldoveni. Întrucît emana halenă alcoolică, tînărul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 12:15
(6517 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sfînta Icoană a Maicii Domnului de la Mitropolia Iașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Jandarmii vor asigura, în perioada 15-18 aprilie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Mînăstirea «Sfinții ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 11:15
(12241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 300 de polițiști, pe stradă de Paște

Peste 300 de polițiști ialomițeni vor acționa zilnic, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2015, 17:20
(4407 vizualizări - 0 comentarii)


Agent de poliție din cadrul IPJ Ialomița, sub control judiciar pentru 60 de zile

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Șchiaua Victoraș, agent de poliție în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 22:05
(10372 vizualizări - 13 comentarii)


anunț

După Sărbătorile Pascale 2015
Centrul Medical PHILOS
OFERĂ NOI SERVICII MEDICALE
Gastroenterologie-dr Victor STOICA (Spital Fundeni)
ORL-dr Răzvan FILIP
(Centrul Medical Unirea)

Pentru programări
0243/216.565
0720/134.047
0785/294.451

8 Aprilie 2015, 19:45


Inspector AJPIS Ialomița, trimis în judecată pentru «abuz în serviciu»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatei Stroe Cleopatra Maria, inspector în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 15:15
(6540 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii martie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 8308 șomeri, din care 2516 șomeri indemnizați, respectiv 5792 șomeri ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 21:15
(4904 vizualizări - 1 comentariu)


PSD Ialomița: Deputatul Marian Neacșu, în America

Deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu este invitat la Conferința parlamentară globală a Rețelei parlamentare a Băncii Mondiale și a Fondului Monetar Internațional, care va avea loc la Washington și ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 20:20
(4833 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Administratorul unei unități economice este bănuit de polițiști că nu ar fi emis facturi fiscale pentru vînzări  de peste 16000 de lei. Astfel, în cadrul unei acțiuni pe linie de prevenire și combatere ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 18:50
(4601 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de inspecție a animalelor

În conformitate cu prevederile HG nr. 1156/2013 pentru aprobarea acțiunilor sanitare veterinare cuprinse în Programul acțiunilor de supraveghere, prevenire, control și eradicare a bolilor la animale, a ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Materiale pirotehnice confiscate, pistol cu bile de cauciuc ridicat de polițiști

Peste 1300 de materiale pirotehnice au fost găsite de polițiștii ialomițeni în urma unei percheziții domiciliare. De asemenea, un pistol de autoapărare a fost confiscat, fiind aplicată și o amendă de 8 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:25
(5864 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Trei ialomițeni pe numele cărora instanțele au emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost identificați de polițiști și încarcerați. Astfel, doi bărbați din comuna Grivița pe numele cărora ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:15
(2548 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu un tînăr băut la volan

Duminică, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Fetești, s-a petrecut un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:50
(4561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului cinci bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 39 de ani, care conduceau 3 autovehicule și 2 mopede, fără a poseda permise de conducere pentru vreo categorie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:35
(6219 vizualizări - 0 comentarii)


Buești: Un șofer băut a acroșat o femeie!

Sîmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a prezentat o femeie, în vîrstă de 53 de ani, din Slobozia, care prezenta vătămări corporale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:20
(5686 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Buești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 120 de șoferi sancționați, amenzi de peste 109000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 3-5 aprilie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:10
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ciocîrlia

Un incendiu a izbucnit în noapte de duminică spre luni, 5/6 aprilie 2015, în jurul orei 3,00, la locuința unui cetățean din localitatea Ciocîrlia. Pompierii de la Secția Urziceni, un echipaj de prim ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 15:40
(6671 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți Deschise» la ISU Ialomița în săptămîna 6-10 aprilie 2015

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița se alătură, și în acest an, programului inițiat de Ministerul Educației și Cercetării Științifice «Școala altfel: să știi ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 13:25
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente grave într-o singură zi

Miercuri, 1 aprilie 2015, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere grave în care au fost implicați pietoni. O persoană și-a pierdut viața, iar o alta a fost grav rănită. În jurul orei ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 21:05
(6985 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...