Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

POLARIS taxează asistații social ca persoane juridice

Gunoiul săracilor costă mai mult

POLARIS taxează asistații social ca persoane juridice

De-a lungul ultimelor luni, Independent a publicat o serie de articole care au reflectat modul în care firma POLARIS M Holding a preluat serviciul de gestionare a deșeurilor în Slobozia. De la lipsa autorizației de mediu, colectarea neselectivă a gunoiului și obligativitatea încheierii contractului individual cu locuitorii orașului, în defavoarea contractelor colective cu Asociațiile, firma POLARIS a reușit, ascunsă în spatele prevederilor Legii 101/2006, să «controleze» Consiliul Local, de a cărui autoritate s-a folosit ca să oblige slobozenii să încheie contracte, ca mai apoi să aștepte de la aceiași angajați ai Primăriei să-i amendeze pe... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 21:25 (11649 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia Nouă plătește taxe pentru gropi

Impozite de oraș pentru condiții ca la țară

Slobozia Nouă plătește taxe pentru gropi

Slobozia Nouă se luptă să supraviețuiască sub dominația unei administrații nepăsătoare. Locuitorii acestui cartier sînt obligați să plătească taxe și impozite locale de oraș pentru condiții ca la țară. Iar reclamațiile oamenilor cu privire la acest fenomen nu mai contenesc. În replică la toate aceste acuzații, administrația locală a orașului declară că Slobozia Nouă este cartierul cu cea mai scăzută contribuție la bugetul municipiului...

Străzile groazei
Sătui să tot îndure drama de a locui în Slobozia Nouă, cîțiva cetățeni au trimis pe adresa redacției Independent... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 21:10 (5618 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia: Mall-ul săracilor

Slobozia: Mall-ul săracilor

Vinerea dimineața, după orele 10,00, săracii Sloboziei așteaptă la ușile singurului mall pe care și-l permit. E ziua în care hainele rămase pe umerașe și nevîndute peste săptămînă costă 2 lei, iar ei își așteaptă rîndul la coadă, antrenați de toate cozile la care și-au pierdut anii de viață. Fotografiile cu săracii care se îmbracă cu 2 lei ar putea fi cuprinse într-un catalog de modă pe care apoi să-l primească dimineața pe birou toți politicienii locali. Tanti Vasilica într-un taior ușor ros de molii, nea Costică purtînd cu atitudine un costum demodat de 15 ani... Noi ne oferim să facem pozele!... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 20:35 (9977 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Produse expirate într-un magazin Lidl din Slobozia

Produse expirate într-un magazin Lidl din Slobozia

Sub paravanul unui brand precum Lidl se ascund produse cu termenul de valabilitate depășit. Un cetățean a reclamat la Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița că a cumpărat ceafă de porc expirată dintr-unul din cele două magazine pe care retailer-ul german le-a deschis la Slobozia. În urma verificărilor s-a constatat că plîngerea era justificată, unitatea comercială fiind sancționată contravențional.

Produs expirat, scos la vînzare
Potrivit informațiilor oferite de comisarii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița, produsul din carne expirat... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 20:10 (7684 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infocentru turistic la Slobozia, pe bani europeni

Infocentru turistic la Slobozia, pe bani europeni

De cîțiva ani, în bugetul orașului Slobozia a fost anunțată finanțarea unui obiectiv generos: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică. În fapt, o capsulă cu un calculator pe care Primăria îl visează programat să salveze turismul ialomițean. Investiția totală: 630350 lei! Banii sînt în proporție de 98% din fonduri europene, «iar investiția necesară», după cum justifică viceprimarul Băcanu. Pînă să-l credem, am aflat că în județul Ialomița nimeni nu știe cîți bani sînt încasați din turism, iar targetul, cînd vine vorba de turiști, este unul nișat, pescarii, pensionarii și turiștii pentru Tîrgul de Floci fiind cei vizați!

Infoturism pe 80 de mp... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 19:15 (4607 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera «ADEVĂRULUI», înființată la Penitenciarul Slobozia

Camera «ADEVĂRULUI», înființată la Penitenciarul Slobozia

Penitenciarul Slobozia a fost inclus într-un program-pilot, demarat la nivel național, privind amenajarea unor camere speciale, destinate audierii deținuților în incinta spațiilor de detenție. Proiectul a fost implementat și în alte 5 penitenciare din România.

Deținuți audiați on-line
Camera de audiere de la Penitenciarul Slobozia este prevăzută cu un ecran LCD, la care este conectat un dispozitiv audio-video care înregistrează imagini în timp real, sistemul putînd fi acționat prin intermediul unei telecomenzi cu ecran tactil. El a fost realizat și se află în supravegherea Serviciului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 18:40 (7325 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Rubrica noastră, tot mai pașnică în ultima vreme, a bătut săptămîna aceasta la ușa Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița. Da, instituția există, undeva lîngă sediul Poliției Municipale Slobozia și, așa cum îi șade bine oricărei instituții, are și ea un director.

10 mii de hectare de semințe
Ionela Stan este director al Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița de prin anul 2013. Instituția, una discretă și eficientă, funcționează ca instituție cu personalitate juridică, finanțată din venituri proprii și de la bugetul de stat, în... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 18:10 (15561 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Movilița: Și-a violat bunica și amenințat-o cu moartea

Movilița: Și-a violat bunica și amenințat-o cu moartea

Un tînăr de 26 de ani, din Movilița, a fost reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, după ce și-a batjocorit bunica, o femeie de 69 de ani. Polițiștii care anchetează cazul precizează că femeia a fost violată cu bestialitate și amenințată cu moartea.

Victima era în stare de șoc! Nepotul agresor, pe numele său Gheorghe Negoiță, a intrat în locuința bunicilor săi din localitatea Movilița și a sărit la scandal. El i-a aplicat o corecție bunicului său, după care s-a năpustit asupra femeii și «a întreținut raporturi sexuale normale și orale cu aceasta, prin amenințare cu moartea»... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 17:30 (9023 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movilița viol

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Diseminare... de gânduri» pe bani europeni

«Diseminare... de gînduri» pe bani europeni

Timp de 17 luni, din februarie 2013 pînă în martie 2015, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 1,1 milioane de lei în cadrul proiectului «Creșterea serviciilor publice din județul Ialomița prin profesionalizarea personalului administrativ». Proiectul, finanțat din fonduri europene, a avut drept obiectiv general «dezvoltarea capacității administrative prin abordarea practicilor de management performant», iar numărul beneficiarilor s-a ridicat la 260.

Mare e grădina Ta europeană, Doamne!
Vineri, 20 februarie 2015, la Centrul Cultural Ionel Perlea din Slobozia s-a încheiat ultima... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 17:05 (8689 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

La 7 metri de victorie

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Cetate Deva 28-29 (13-15)

La 7 metri de victorie

Unirea Slobozia trebuia să bată Deva și toți ne așteptam ca echipa să se mobilizeze în acest sens. A făcut-o preț de doar 16 minute, în repriza secundă, dar apoi a clacat lamentabil prin greșeli elementare în apărare și execuții cel puțin bizare în atac. A ieșit o victorie a ardelencelor pe care Marian Munteanu, președintele Devei, o punea pe seama experienței acestora. Noi preferăm să lăsăm diplomația deoparte: duminică, 8 martie, Deva a fost o echipă de bătut și, prin urmare, înfrîngerea Unirii Slobozia s-a produs exclusiv din vina acesteia!

Cetate puternică în prima repriză
... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 16:40 (4945 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit 12,2 milioane de lei în mod ILEGAL!

Camera de Conturi Ialomița constată

Ialomița a cheltuit 12,2 milioane de lei în mod ILEGAL!

Auditorii Camerei de Conturi Ialomița au făcut public raportul acțiunilor de control întreprinse în anul 2014, pentru exercițiul financiar aferent anului 2013. Filele care se regăsesc în documentul public abundă de nereguli privind cheltuirea nejustificată a banului public. Cifrele arată că abaterile financiare au o valoare de 12,2 milioane de lei, cu aproximativ un milion de lei mai mari decît cele înregistrate în timpul exercițiului financiar din anul 2012!

A crescut rata fondurilor cheltuite nelegal
Raportul în care se regăsesc toate aceste date a fost efectuat ca urmare a... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 15:45 (6808 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

O înfrângere și un egal cu Oțelul

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

O înfrîngere și un egal cu Oțelul

Duminică, 8 martie 2015, s-a reluat campionatul și pentru juniorii republicani. Pentru tinerii fotbaliști ai Unirii Slobozia, revenirea pe stadionul «1 Mai» nu a fost de bun augur. În fața unei asistențe neașteptat de firave, juniorii A pregătiți de Ion Ionescu au pierdut fără drept de apel, scor 0-3, în fața echipei similare a Oțelului Galați. Uniriștii rămîn pe locul 5, dar se îndepărtează la 4 puncte de locul 2, ocupat de Farul Constanța. Meciul juniorilor B dintre Unirea Slobozia și Oțelul Galați a fost mult mai viu disputat. Băieții lui Marius Milea au fost pînă la final la cîrma partidei, au condus cu 3-0, 4-1, 4-2, dar au cedat în ultimele secvențe ale jocului cînd gălățenii au marcat două... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 14:15 (4196 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției

La loc comanda!

Slobozia: Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției

La 6 luni de la demararea lucrărilor de reabilitare a Pieței Revoluției, apar primele zvonuri legate de închiderea șantierului. Potrivit unor surse din interiorul instituției, autoritățile locale caută noi soluții tehnice pentru eliminarea apei. «Soluția aleasă inițial de constructor nu a fost potrivită!» confirmă primarul Alexandru Stoica. Săptămînal, constructorul și oficialii Primăriei organizează ședințe de lucru pentru urgentarea procesului de execuție a lucrărilor.

Uite groapa, nu e groapa
În ultimele săptămîni un zvon tot mai insistent circulă pe străzile orașului: «Groapa... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 13:30 (15717 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Medic bucureștean, implicat într-o anchetă de braconaj

Ialomița: Medic bucureștean, implicat într-o anchetă de braconaj

Polițiștii din Urziceni, împreună cu procurorii Parchetului local, efectuează cercetări într-o cauză penală privind infracțiunea de braconaj. Implicat în această anchetă ar fi medicul bucureștean Nicolae Eftimov, specialist care deține un cabinet particular și în municipiul Urziceni. Doctorul vizat de ancheta organelor judiciare a refuzat să facă declarații în acest sens.

Braconaj pe fondul de vînătoare Drăgoiești La începutul lunii februarie, polițiștii ialomițeni au identificat pe raza fondului de vînătoare Drăgoiești un bărbat de 62 de ani, din București, în mașina căruia s-ar fi... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 12:05 (7842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Înainte Modelu 1-0

«Țîcă» l-a învins pe Leo

Viitorul Axintele a pornit bine în retur. Alb-verzii au primit pe propriul teren vizita călărășenilor de la Înainte Modelu într-un meci jucat sîmbătă, 7 martie a.c., de la orele 15,00. A fost prilej de reîntîlnire pentru foștii uniriști Stan și Toma, care activează la Axintele, Dobre, Bolat, Patrianca și Stanciu, înregimentați la Modelu. Meciul a fost unul de uzură, așa cum se întîmplă de obicei în România atunci cînd primăvara începe să-și ceară drepturile. Soarta celor 3 puncte s-a decis cu un sfert de oră înainte de fluierul final, atunci cînd portarul Viitorului, Ștefan Ciuculescu, a avut o degajare inspirată. Constantin «Țîcă» Toma, folosit în linia mediană, a profitat de o ezitare a călărășeanului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 11:15 (4590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fata mierarului

Fata mierarului

Laura Nedelcu are 23 de ani neîmpliniți și o viață peste care ar trebui să curgă lapte și miere. Mai mult miere, pentru că este fata mierarului din Mărculești... Mierar industrial, din liga mare. Acum 2 ani, Laura a demarat un proiect european, în valoare de 40000 de euro, pe care i-a investit în 3 vagoane de stupi și 240 de familii de albine pentru tatăl ei, un mare pasionat de apicultură. Dincolo de această investiție, fata mierarului s-a hotărît să deschidă pe viitor și primul salon de înfrumusețare cu miere, convinsă fiind că mierea este noul aur, iar produsele naturale ar trebui listate la bursă.

Primul vagon... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 10:10 (6714 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bucu: Adolescent de 16 ani, la un pas de moarte

Bucu: Adolescent de 16 ani, la un pas de moarte

A fost scandal în toată regula la discoteca din Bucu în acest sfîrșit de săptămînă. Un adolescent de 16 ani a ajuns la spital mai mult mort decît viu, după ce a fost înjunghiat în inimă cu un cuțit de un scandalagiu. Medicii s-au chinuit mai bine de 4 ore ca să-l mențină în viață. În prezent, el se află sub supraveghere pe Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest caz, doi tineri, de 23 și 28 de ani, au fost arestați preventiv pentru «tentativă de omor» și «tulburarea ordinii și liniștii publice».

Anchetă în plină desfășurare
Din primele informații... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2015, 18:15 (15968 vizualizări - 25 comentarii)

POLITICĂ

Ștefan Mușoiu, președinte al Consiliului Județean Ialomița!

Ștefan Mușoiu a preluat vineri, 6 martie 2015, prerogativele funcției de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Alegerea sa a fost făcută prin vot secret, în cadrul unei ședințe de consiliu județean convocată «de îndată». Potrivit comisiei de validare a votului, 16 din cei 30 de consilieri județeni au votat în favoarea lui Ștefan Mușoiu.  Alegerea acestuia în funcția de președinte al instituției a fost «supervizată» de către Marian Neacșu, deputat PSD și președinte interimar al PSD Ialomița...

Președintele a murit, trăiască președintele!
Vineri, 6 martie 2015, la orele... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2015, 18:05 (29803 vizualizări - 46 comentarii)

POLITICĂ

 Mușoiu sau Martin?

Consiliul Județean Ialomița va avea un nou președinte

Mușoiu sau Martin?

Independent deschide pentru 24 de ore casa de pariuri a publicației. Vineri, 6 martie 2015, la orele 13,00, se va desfășura ședința extraordinară a Consiliului Județean Ialomița pentru desemnarea unui nou președinte. Ședința a fost convocată ca urmare a suspendării din funcție a președintelui Silvian Ciupercă, arestat preventiv la solicitarea DNA pe data de 11 februarie 2015. Potrivit unor surse apropiate instituției, cei doi vicepreședinți au șanse egale de a cîștiga alegerile.
Reamintim că, potrivit art. 107 din Legea 215/2001, a administrației publice locale, actualizată și republicată, «în cazul suspendării președintelui, atribuțiile acestuia vor fi exercitate de unul dintre vicepreședinți, desemnat de Consiliul Județean prin votul secret al majorității consilierilor județeni în funcție»... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2015, 16:55 (11932 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Joi, 5 martie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiști din Ilfov efectuează 7 percheziții, în Ilfov, Ialomița, Dîmbovița și Giurgiu, la societățile comerciale și locuințele unor persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Astfel, joi, 5 martie a.c., 65 de polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov, sub coordonarea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Cornetu, efectuează 7 percheziții la locuințele și societățile comerciale a trei persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Activitățile se desfășoară pe raza județelor Ilfov, Ialomița, Dâmbovița și Giurgiu.
Din cercetări a reieșit că, în perioada 2013-2014, persoanele în cauză ar fi contractat un credit bancar, în valoare de 30000000 de euro, pentru construirea unui complex de locuințe în localitatea 1 Decembrie, județul Ilfov, iar după ce au intrat în insolvență, ar fi  înstrăinat activele, nepredîndu-le lichidatorului judiciar.... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2015, 09:20 (8162 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 5,68%, rata șomajului la sfârșitul lunii mai 2025

La sfârșitul lunii mai 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4446 șomeri (din care 2009 femei), rata șomajului fiind de 5 ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2025, 09:10
(7934 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2025, 09:20
(10436 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În perioada ianuarie-mai 2025, peste 1000 de șomeri au obținut un loc de muncă

În primele 5 luni ale anului 2025, urmare implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1280 persoane, ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2025, 08:40
(9200 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Prelungire termen depunere Cereri de finanțare a schemei de ajutor de stat «Silvo-mediu și climă»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii care au depus cereri de finanțare pentru accesarea schemei de ajutor de stat «Silvo-mediu și climă», sesiunea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2025, 13:40
(10317 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, 4000 misiuni de ordine publică în primul semestru al anului 2025 

Creșterea gradului de siguranță al cetățenilor prin asigurarea măsurilor de ordine la manifestările cu public numeros și participarea la misiuni de menținere în sistem integrat au fost principalele ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2025, 11:50
(10098 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge

Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge

Luni, 30 iunie 2025, Protopopiatul Slobozia a organizat o nouă acțiune de donare de sânge în cadrul Campaniei «Donează sânge! Salvează o viață!». Astfel, la sediul Centrului ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2025, 11:20
(6611 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Venus din orașul Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul unui branșament de pe strada Venus din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2025, 13:50
(8737 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bătrână dispărută, descoperită pe câmp

Drăgoești: Bătrână dispărută, descoperită pe câmp

Marți, 24 iunie a.c, polițiștii au fost sesizați despre faptul că o bătrână de 75 de ani, din comuna Drăgoești, a plecat voluntar în cursul zilei de la domiciliul său, fără a se cunoaște ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2025, 08:20
(4482 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Call Center, pus la dispoziție de RAJA Constanța

Serviciul Call Center, pus la dispoziție de RAJA Constanța

Serviciul de Call Center pus la dispoziția clienților de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor abonaților, funcționând sub forma unui robot telefonic ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2025, 07:50
(6406 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzilor Mare cu Mică la Fierbinții de Jos!

Echipele RAJA intervin joi, 26 iunie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Mare cu Mică din localitatea ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2025, 11:05
(8050 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Transporta lemne ilegal

Traian: Transporta lemne ilegal

Luni, 23 iunie 2025, polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Traian, un vehicul care transporta material lemnos. Întrucât au existat indicii privind nereguli referitoare la ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 16:00
(1627 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan sub influența alcoolului

Luni, 23 iunie 2025, polițiștii din Slobozia au tras pe dreapta un bărbat, de 48 de ani, pentru un control de rutină. În urma testării cu aparatul de etilotest, rezultatul a indicat o valoare de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 15:30
(1184 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cercetat de polițiști pentru conducere fără permis

Polițiștii din Țăndărei efectuează verificări pe numele unui tânăr, de 23 de ani, depistat pe DN2A-E60 la volanul unui automobil fără a deține permis de conducere. Oamenii legii vor dispune măsurile ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 15:00
(10017 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții de digitalizare  

RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții de digitalizare  

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 08:05
(4318 vizualizări - 0 comentarii)


Restricții de circulație pe A2, în zona Fetești, pentru reparații asfaltice

Marți, 24.06.2025, în intervalul orar 08,00-18,00, se instituie restricții de circulație pe A2 la km 144+100, respectiv în zona AI Fetești pe Calea II (sensul Constanța-București), banda ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 16:20
(6698 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 220 mm, din orașul Fetești, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 15:45
(3556 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Fierbinți-Târg!

Marți, 24 iunie 2025, echipele RAJA Constanța vor sista furnizarea apei la nivelul Stației de Tratare și Pompare din orașul Fierbinți-Târg, pentru realizarea operațiunilor periodice ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 09:20
(2852 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două mașini au luat foc în urma unui accident

Luni, 22 iunie 2025, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Național 2, în afara localității Urziceni. Din primele cercetări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 08:30
(1981 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 25 iunie 2025, termen-limită pentru depunerea Formularului 177

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că pot dispune de redirecționarea de până la 20% din impozitului pe profit sau a impozitului pe ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2025, 12:00
(1053 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare privind un site fals care imită identitatea ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală atrage atenția contribuabililor asupra apariției unui site fraudulos, cu o interfață similară celei oficiale, care are ca scop colectarea ilegală de date personale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 13:00
(1683 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna mai 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna mai a.c., 16 inspecții fiscale (11 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 12:20
(4216 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este la rându-i o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 10:40
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 20 iunie 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 20 iunie 2025, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 09:00
(1562 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 60 milioane de euro pentru fermieri prin plata Sprijinului Cuplat

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a început miercuri, 18 iunie2025, transferul sumelor aferente Sprijinului Cuplat pentru Campania 2024. Peste 43500 de fermieri vor beneficia de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 08:30
(1158 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuințe»

În conformitate cu decizia adoptată de Consiliul Administrativ al Rețelei Europene de Prevenirea a Criminalității (EUCPN), în anul 2019 a fost lansat, la nivel european, conceptul  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 08:00
(7699 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți 

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2025, 11:20
(1319 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Miercuri, 18 iunie 2025, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2025, 09:45
(1379 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziții la hoții de cabluri electrice. Au fost reținuți doi bărbați!

Duminică, 15 iunie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Politie Transporturi Feroviare Fetești au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, emis de Judecătoria Fetești, într ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 16:20
(1838 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Finalizarea Campaniei de depunere a Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 13 iunie a.c. s-a încheiat Campania de primire a Cererilor de Plată aferente anului ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 11:20
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 12,41 milioane de lei în mai 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,41 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 10:20
(1449 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...