Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Înainte Modelu 1-0

«Țîcă» l-a învins pe Leo

Viitorul Axintele a pornit bine în retur. Alb-verzii au primit pe propriul teren vizita călărășenilor de la Înainte Modelu într-un meci jucat sîmbătă, 7 martie a.c., de la orele 15,00. A fost prilej de reîntîlnire pentru foștii uniriști Stan și Toma, care activează la Axintele, Dobre, Bolat, Patrianca și Stanciu, înregimentați la Modelu. Meciul a fost unul de uzură, așa cum se întîmplă de obicei în România atunci cînd primăvara începe să-și ceară drepturile. Soarta celor 3 puncte s-a decis cu un sfert de oră înainte de fluierul final, atunci cînd portarul Viitorului, Ștefan Ciuculescu, a avut o degajare inspirată. Constantin «Țîcă» Toma, folosit în linia mediană, a profitat de o ezitare a călărășeanului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 11:15 (4590 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Fata mierarului

Fata mierarului

Laura Nedelcu are 23 de ani neîmpliniți și o viață peste care ar trebui să curgă lapte și miere. Mai mult miere, pentru că este fata mierarului din Mărculești... Mierar industrial, din liga mare. Acum 2 ani, Laura a demarat un proiect european, în valoare de 40000 de euro, pe care i-a investit în 3 vagoane de stupi și 240 de familii de albine pentru tatăl ei, un mare pasionat de apicultură. Dincolo de această investiție, fata mierarului s-a hotărît să deschidă pe viitor și primul salon de înfrumusețare cu miere, convinsă fiind că mierea este noul aur, iar produsele naturale ar trebui listate la bursă.

Primul vagon... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 10:10 (6715 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu: Adolescent de 16 ani, la un pas de moarte

Bucu: Adolescent de 16 ani, la un pas de moarte

A fost scandal în toată regula la discoteca din Bucu în acest sfîrșit de săptămînă. Un adolescent de 16 ani a ajuns la spital mai mult mort decît viu, după ce a fost înjunghiat în inimă cu un cuțit de un scandalagiu. Medicii s-au chinuit mai bine de 4 ore ca să-l mențină în viață. În prezent, el se află sub supraveghere pe Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest caz, doi tineri, de 23 și 28 de ani, au fost arestați preventiv pentru «tentativă de omor» și «tulburarea ordinii și liniștii publice».

Anchetă în plină desfășurare
Din primele informații... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2015, 18:15 (15970 vizualizări - 25 comentarii)

POLITICĂ

Ștefan Mușoiu, președinte al Consiliului Județean Ialomița!

Ștefan Mușoiu a preluat vineri, 6 martie 2015, prerogativele funcției de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Alegerea sa a fost făcută prin vot secret, în cadrul unei ședințe de consiliu județean convocată «de îndată». Potrivit comisiei de validare a votului, 16 din cei 30 de consilieri județeni au votat în favoarea lui Ștefan Mușoiu.  Alegerea acestuia în funcția de președinte al instituției a fost «supervizată» de către Marian Neacșu, deputat PSD și președinte interimar al PSD Ialomița...

Președintele a murit, trăiască președintele!
Vineri, 6 martie 2015, la orele... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2015, 18:05 (29806 vizualizări - 46 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

 Mușoiu sau Martin?

Consiliul Județean Ialomița va avea un nou președinte

Mușoiu sau Martin?

Independent deschide pentru 24 de ore casa de pariuri a publicației. Vineri, 6 martie 2015, la orele 13,00, se va desfășura ședința extraordinară a Consiliului Județean Ialomița pentru desemnarea unui nou președinte. Ședința a fost convocată ca urmare a suspendării din funcție a președintelui Silvian Ciupercă, arestat preventiv la solicitarea DNA pe data de 11 februarie 2015. Potrivit unor surse apropiate instituției, cei doi vicepreședinți au șanse egale de a cîștiga alegerile.
Reamintim că, potrivit art. 107 din Legea 215/2001, a administrației publice locale, actualizată și republicată, «în cazul suspendării președintelui, atribuțiile acestuia vor fi exercitate de unul dintre vicepreședinți, desemnat de Consiliul Județean prin votul secret al majorității consilierilor județeni în funcție»... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2015, 16:55 (11933 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Joi, 5 martie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiști din Ilfov efectuează 7 percheziții, în Ilfov, Ialomița, Dîmbovița și Giurgiu, la societățile comerciale și locuințele unor persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Astfel, joi, 5 martie a.c., 65 de polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov, sub coordonarea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Cornetu, efectuează 7 percheziții la locuințele și societățile comerciale a trei persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Activitățile se desfășoară pe raza județelor Ilfov, Ialomița, Dâmbovița și Giurgiu.
Din cercetări a reieșit că, în perioada 2013-2014, persoanele în cauză ar fi contractat un credit bancar, în valoare de 30000000 de euro, pentru construirea unui complex de locuințe în localitatea 1 Decembrie, județul Ilfov, iar după ce au intrat în insolvență, ar fi  înstrăinat activele, nepredîndu-le lichidatorului judiciar.... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2015, 09:20 (8162 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății la Spitalul Slobozia, în vizor

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Potrivit mai multor informații prezentate de presa centrală, Eugen Nicolăescu, fostul ministru al Sănătății, și Nicoale Bănicioiu, actualul șef al instituției, au fost audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul în care este cercetat penal Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Cei doi au calitatea de martori în ancheta procurorilor Anticorupție.

Raport de control cu iz penal
Surse judiciare au precizat faptul că atît Eugen Nicolăescu, cît și Nicoale Bănicioiu au dat declarații cu privire la controlul desfășurat de Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2015, 18:05 (10439 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Tandemul Mihalcea-Bolohan, la ACS Berceni

Tandemul Mihalcea-Bolohan, la ACS Berceni

După doar o etapă de la reluarea campionatului Ligii a II-a, s-a produs și prima concediere a unui antrenor. În urma înfrîngerii pe propriul teren cu Farul Constanța, conducerea celor de la ACS Berceni a decis să se despartă de tehnicianul Silviu Ion. În locul acestuia a fost numit fostul antrenor al Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea. Pentru tehnicianul de 38 de ani este, în fapt, o revenire în familia lui Dinamo, echipă care, în pauza de iarnă, a bătut palma cu Berceniul pentru o strînsă colaborare, cedîndu-le ilfovenilor o serie de jucători de la satelit. Ca și la Slobozia, Mihalcea va fi secondat la Berceni de Mugur Bolohan. Debutul pe banca Berceniului se va produce pentru ex-slobozean sîmbătă... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2015, 16:55 (6808 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stâlp»

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stîlp»

la Slobozia, stîlpul de pe Minervei a crescut mare

În anul precedent, Ialomița a contribuit la buget prin controversata taxă pentru construcțiile speciale, cunoscută și sub numele generic de «taxa pe stîlp», cu suma de 1,8 milioane de lei. Cei mai mulți dintre contribuabilii din județ care au plătit sumele aferente acestei taxe sînt din domeniul agriculturii.

De la fiecare după posibilități
Taxa pentru construcții speciale a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2014 și a fost destinată, exclusiv, societăților comerciale. Potrivit legislației în vigoare, impozitul se aplică pentru o serie de bunuri considerate de utilitate specială... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 21:10 (7683 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Mihaela Racovițeanu, directorul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», gestionează unul dintre cele mai valoroase fonduri din județul Ialomița: fondul de carte. În vremuri în care Facebook-ul și internetul bat orice bibliotecă, instituția pe care o conduce se încăpățînează să funcționeze cu bani puțini și cărți frumoase, încercînd să atragă fiecare cititor care le dă o șansă. Bani pentru cultură nu sînt de cînd lumea, însă cele 56 de biblioteci publice ialomițene mizează pe cartea cititorului...

Bibliotecarul șef Mihaela Racovițeanu conduce Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:25 (28893 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

După două luni de la demararea lucrărilor, Parcul Industrial al Sloboziei se poate lăuda cu primul investitor. Construcția ridicată de firma Osmet este pe punctul de a fi finalizată. Adrian Niță, administratorul Parcului, susține că pînă în vară alți doi investitori vor construi în acest Parc.

Floarea care aduce primăvara industrială
După o jumătate de an de la finalizarea lucrărilor, în Parcul Industrial al Sloboziei a apărut prima construcție. Ea aparține firmei Osmet și a fost ridicată în numai două luni, în plină iarnă. Administratorul Parcului, Adrian Niță, susține că acesta... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:05 (7837 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vasile Zamfir, paznic la oile Urbanismului

Un produs de succes al societății

Vasile Zamfir, paznic la oile Urbanismului

Oportunist politic, acuzat de fapte penale, imoral, denunțător de ocazie (sau prin vocație), Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este intangibil. Nimic nu-l mușcă, nimeni nu-i tulbură somnul și matrapazlîcurile... Are relații, se descurcă, face față situației... Într-un cuvînt, este un model de succes al societății ialomițene!

Urbanism, numele tău e Zamfir Șirul dezvăluirilor despre acest stîlp al societății este mai lung decît al tuturor păcatelor noastre omenești. Jurist al Spitalului încă de pe vremea cînd el și Andalex-ul foloseau instituția ca pe... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 19:40 (14853 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Concurs de ratări la 7 metri

CSM Ploiești-CSM Unirea Slobozia, 25-20 (13-11)

Concurs de ratări la 7 metri

Păstrînd proporțiile, partida dintre CSM Ploiești și Unirea Slobozia a semănat, dintr-un punct de vedere, cu meciul de Liga Campionilor cu HCM Baia Mare și Larvik. Și la Ploiești, și la Baia Mare, echipa perdantă a ratat enorm de la 7 metri...

Nici cu sufletul în rai, nici cu slana în pod
Duminică, 1 martie 2015, slobozencele au intrat în Sala Olimpia din Ploiești cu gîndul de a spăla printr-o prestație convingătoare acel rușinos 18-26 din tur. Jucătoarele antrenate de Liviu Paraschiv au reușit o primă repriză bună, în care s-au bătut umăr la umăr cu prahovencele. Unirea conducea... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 19:10 (4694 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia de pe Mărului

Slobozia de pe Mărului

Strada Mărului din Cartierul Slobozia Nouă a intrat în folclorul urban ca fiind strada care a înghițit un tir. Ciur de gropi, cea mai lungă stradă a cartierului are peste 150 de case în fața cărora «zburdă apa», după cum povestește Vintilă Dumitrache, unul dintre localnicii care-și spală zilnic cizmele în ligheanele naturale crescute pe mijlocul străzii. După alegeri, primarul Stoica n-a mai avut timp de oamenii din cartier, dar le-a lăsat scris pe un panou la marginea orașului că lucrările la sistemul de canalizare se vor termina la anu’. Pînă atunci, locuitorii cartierului deja acuză că lucrările s-au făcut de mîntuială, și doresc să raporteze primarului că «producția de gropi» și-a atins norma... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 18:25 (6841 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

În vreme ce Spitalul Județean de Urgență Slobozia beneficiază anul acesta de tratament preferențial, Drumuri și Poduri SA, societate aparținînd Consiliului Județean, se luptă să supraviețuiască într-un mediu ostil. În plus, la ultima ședință a Consiliului Județean, directorul societății a fost acuzat public că nu manageriază corect resursele societății. În replică la acuzațiile care i se aduc, Ștefan Ghibanu oferă cifre. Potrivit acestora, în ultimii 10 ani, Drumuri și Poduri SA a contribuit la bugetul județului cu 30 milioane de lei!

Venituri de două ori mai mici în 2015
Marți... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 18:05 (8961 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Satele unde nimeni nu citește

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița a ajuns în pragul colapsului. Aflate în administrarea primăriilor, multe dintre instituții așteaptă de ani buni bani pentru completarea fondului de carte, personal calificat sau spații reabilitate. Mai mult, în cîteva localități ialomițene nu există biblioteci!

Lectura, un vis pierdut
Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița cuprinde un număr de 56 de astfel de instituții, toate aflate în administrarea primăriilor din județ. Cea mai mare dintre ele este Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» de la Slobozia. La sfîrșitul lunii decembrie... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 17:25 (6351 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Un nou început pentru Axintele

Fotbal, Liga a III-a

Un nou început pentru Axintele

Viitorul Axintele este o echipă transformată aproape în totalitate față de turul campionatului. Conducerea a renunțat la o bună parte a lotului, dar și la antrenorul Costel Pană. La mijlocul lunii ianuarie, întreaga responsabilitate revenea pe umerii profesorului Ion Nica, reinstalat în postul de antrenor principal. De asemenea, colectivul alb-verzilor a primit nu mai puțin de 14 întăriri, fiind aduși jucători tineri ca Mindu, Roman, Ovidiu Andrei sau Ciuculescu, dar și fotbaliști cu mare experiență în primele două divizii cum ar fi Alexandru Radu, Stelian Stan, Constantin Toma sau, mai nou, Valentin Negru.
Iată întregul lot al Viitorului Axintele pentru returul Ligii a III-a... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 17:10 (5952 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

Ionașcu se întoarce din moarte clinică

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

La o săptămînă de la mediatizarea paginii «anti-Ionașcu», acesta revine în spațiul public (adică pe Facebook) cu o scrisoare deschisă pentru primarul Alexandru Stoica. Bine argumentată, scrisoarea confirmă încă o dată zvonurile privind dorința lui Gabi Ionașcu de a găsi un partid care să-l propulseze din nou în lupta pentru fotoliul de primar al Sloboziei în următorul mandat. La cît de mare e grădina lui Dumnezeu, ar fi de mirare ca acest lucru să nu se întîmple.

Bugetul lui Ionașcu vs bugetul lui Stoica
Scrisoarea deschisă publicată de Gabi Ionașcu pe Facebook pendulează între... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 16:20 (17767 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean

După ani de așteptare

Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean

Una dintre prioritățile declarate ale administrației județene a fost, în ultimii 10 ani, sistemul sanitar ialomițean. Alocările bugetare au vizat însă reabilitarea termică a Spitalului Județean, noi facilități sanitare sau renovarea unora dintre secțiile instituției. În anul 2015, Spitalul Județean va primi peste 3 milioane de lei pentru dotarea tehnică.

Un buget așteptat ca pîinea caldă Promisiunile administrației județene privind alocarea de fonduri pentru Spitalul Județean s-au concretizat marți, 10 februarie, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean. Conform declarațiilor... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 15:05 (6801 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Asistența socială ne costă o treime din bugetul județului

Buget mare, săraci mulți

Asistența socială ne costă o treime din bugetul județului

Avem un județ sărac, bolnav și, în lipsa unei alternative, veșnic cu mîna întinsă la ajutorul statului. Aceasta este concluzia Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, un Dumnezeu social care gestionează 51,394 milioane de lei, adică mai mult de o treime din întregul buget al Ialomiței. Suma pare colosală, dar Paul Marcu, directorul instituției, spune că nevoile sînt multe, iar Direcția încearcă să le împace, cum poate, pe toate.
-Știm că, în anii trecuți, bugetul DGASPC însemna jumătate din fondurile întregului județ Ialomița. Cît este el anul acesta?
-Anul acesta avem mai mult de o treime din bugetul județului... Aproximativ 51,3 milioane... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 14:25 (8471 vizualizări - 10 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: S-a finalizat autorizarea la plată a avansului pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că a finalizat autorizarea la plată a avansului către fermierii ialomițeni care au depus cereri de plată în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 11:15
(7376 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7753 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5111 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5771 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11574 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6400 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7312 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5046 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...