Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Exodul «DRAGONILOR»

Foștii jucători ai Unirii Slobozia întăresc echipele din ligile inferioare

Exodul «DRAGONILOR»

Unirea Slobozia s-a destrămat, iar sîmbătă, 28 februarie 2015, Stadionul «1 Mai» va fi pustiu și liniștit. Meciul dintre Unirea Slobozia și Rapid Suceava nu se va mai desfășura, după cum nu se vor mai auzi nici scandările publicului, nici scandările dragonilor galben-albaștri. Puși în fața faptului împlinit și al unui deznodămînt pe care nu-l prevedeau nici cei mai pesimiști slobozeni, fotbaliștii care în tur au îmbrăcat tricoul Unirii au reușit în mare parte să-și găsească noi angajamente pe ultima sută de metri a pauzei competiționale. Vor rămîne pe loc Topală sau Teodorescu sau Alexe, aceștia urmînd să evolueze în Campionatul Juniorilor A. De asemenea, veteranul Dumitru Gheorghe este dorit... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 13:45 (7780 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

A început războiul pentru Consiliul Județean Ialomița A început războiul pentru Consiliul Județean Ialomița

Mușoiu sau Martin?

A început războiul pentru Consiliul Județean Ialomița

Recenta arestare a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, creează un vid de putere la nivelul conducerii instituției. Deși susțin la unison că administrația județeană funcționează «fără probleme», Ioan Martin și Ștefan Mușoiu vor fi obligați pînă la sfîrșitul lunii martie să lupte deschis pentru supremația politică și administrativă. În mod paradoxal, susțin observatorii fenomenului, la acest moment șansele celor doi sînt egale. Întrebarea care plutește pe buzele tuturor e «Cine va trăda?»...

Consiliul Județean funcționează normal
La o săptămînă de la arestarea... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 12:45 (8625 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, meci amical

Viitorul Axintele a demolat Abatorul

La finele săptămînii precedente, s-a disputat o interesantă partidă amicală, între Viitorul Axintele și ocupanta locului 2 din Liga a IV Ialomița, Abatorul Slobozia. Alb-verzii din Liga a III-a s-au impus fără niciun fel de problemă, administrînd slobozenilor un 8-1 care face inutile alte comentarii. Pentru Axintele au marcat Ciochină-3 goluri, Fătu-2, Dumitru, Crăciun și Roman. Golul Abatorului a fost reușit de Ionel Baltă. Antrenorul Viitorului Axintele a început meciul cu: Ciuculescu-Gheorghe, Pavelescu, Oprișan, Stan-Dedu, Frangu, Radu, Dumitru-Ciochină, Fătu. De partea cealaltă, Ion Ionescu, antrenorul Abatorului, i-a trimis în teren pe Chițoiu-Cață, Zamfir, Radu, Pîrvu, Vizuroiu, Bărzoiu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 11:40 (4747 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu este tocmai o instituție descentralizată. Dar merită atenția noastră întocmai ca una de acest gen. Iar directorul acestei structuri teritoriale, subordonată Ministerului Agriculturii, subscrie opiniei noastre. «Sîntem pe primul loc în țară la plata subvențiilor pe suprafață, cu un procent de 99 la sută!» ne-a declarat acesta.

APIA județeană, un corn al abundenței Florea Stoian este director al  Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița de mai bine de-un an... Nu este înregimentat politic, dar nici nu se leapădă... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 10:20 (18219 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Promisiuni «pe bani» pentru 6000 de ialomițeni

Păgubiții FNI mai au o șansă

Promisiuni «pe bani» pentru 6000 de ialomițeni

În urmă cu 3 săptămîni, la Slobozia, s-a dechis un birou de elaborare a expertizelor contabile pentru carnetele de investitori FNI. Conform datelor oficiale, numărul păgubiților FNI din Ialomița se ridică la 6000 de persoane. APLI MAG FINANCE SRL Deva, firma care a deschis biroul, percepe tarife cuprinse între 50 și 200 de lei pentru serviciile sale. Potrivit declarațiilor patronului firmei, Marius Goia, banii ar putea fi returnați «cel mai devreme peste 2 ani».

Speranța moare ultima, dar costă bani
La sfîrșitul lunii ianuarie s-a deschis la Slobozia, vizavi de Școala Gimnazială... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 09:10 (13668 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățământului ialomițean

Iepurele din jobenul PSD

Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățămîntului ialomițean

Inspectoratul Școlar General Ialomița a anunțat public numele candidaților înscriși la concursul pentru șefia instituției.  PSD Ialomița nu putea să rateze nici de această dată ocazia de a confirma în această funcție un om de partid. Vorbim despre profesorul Ion Tilea, actualul inspector școlar pentru disciplina Istorie, cunoscut în toată breasla dascălilor pentru simpatiile sale social-democrate. Contracandidata sa este Luminița Barcari, fost inspector școlar general în vremea guvernării PD-L.

Stînga luptă pentru Educație
A devenit deja o tradiție pentru învățămîntul ialomițean... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2015, 19:49 (17481 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Apa noastră cea de toate zilele

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

SC Urban are autorizație sanitară de funcționare pentru încă 3 ani. Municipalitatea slobozeană promite noi investiții în rețeaua de apă a orașului. O nouă ședință AGA în mai puțin de o lună. «Furnizăm apă potabilă la paramentri tehnici stabiliți de lege!» declară Valentin Cilibeanu, directorul societății.

Urban merge mai departe În ultimele luni, polemicile din jurul SC Urban au devenit anoste. Slobozenii s-au resemnat să consume apa de la robinete sau să o care de la supermarket, consilierii Opoziției s-au plictisit să conteste buletinele de analiză, iar amenințarea RAJA este tot mai... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 17:50 (10833 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Medicina electronică are probleme tehnice

Cardurile de sănătate, un proiect eșuat

Medicina electronică are probleme tehnice

Proaspăt intrate în sistemul medical, cardurile de sănătate întîmpină deja primele probleme. Medicii de familie din Ialomița reclamă faptul că ele prezintă o serie de disfuncționalități tehnice. «Nu putem să înregistrăm pe card dosarele pacienților» precizează doctorul Mihail Lungu, președintele Colegiului Medicilor de Familie Ialomița. Potrivit cifrelor, pînă în prezent, peste 10 mii de ialomițeni asigurați beneficiază de cardul de sănătate.

Bani aruncați în vînt
Proiectul unor dispozitive electronice care să permită stocarea de informații cu privire la istoricul medical al unui... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 13:05 (5125 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv

Scăpați de Tribunalul Ialomița, reținuți de Curtea de Apel București

Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv

Curtea de Apel București a decis arestarea a doi dintre cei trei polițiști din Țăndărei implicați în scandalul de corupție anchetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Decizia instanței din Capitală vine după ce organele judiciare au contestat măsurile impuse de Tribunalul Ialomița în acest caz.

Își vor petrece după gratii următoarele 30 de zile
Polițiștii arestați preventiv de Curtea de Apel București sînt Daniel Olteanu și Costin Rovilian Clinciu. Reținuți pentru 24 de ore, ei au fost prezentați cu propunere de arestare... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 20:45 (22644 vizualizări - 46 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bazarul cu mirodenii

Bazarul cu mirodenii

Am întîlnit și români fericiți cu soacra lor. Ca să vă convingeți, e de ajuns să-i căutați la «Bazarul cu mirodenii» din piață. Pînă mai an, Mădălina a fost inginer constructor, iar Emil economist. Într-o zi, soacra i-a rugat să-i aducă anason pentru că ar fi vrut să încerce o rețetă. În Slobozia, ia anason de unde nu-i! De unde nu era, mai bine spus, pentru că l-au adus ei, iar de la sfîrșitul anului trecut avem și în oraș alternativa. Condimente, mirodenii, ceaiuri și uleiuri naturale, fructe deshidratate, toate așezate în borcane pe rafturile unei prăvălii în care, culmea, vînzătorii îți zîmbesc chiar și cînd nu sînt supravegheați de soacră.

Pariu pe-o carte de bucate... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 17:15 (13398 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Feisbuc administrativ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Revenim săptămîna aceasta cu o descoperire făcută recent pe feisbuc. După cum vedeți în imaginea alăturată, greșelile administrative și politice ale ex-primarului Ionașcu îl urmăresc și după ce ele au depășit termenul legal de prescriere. Salutăm inițiativa și așteptăm o pagină similară și pentru primarul Stoica. Dar repede, că e urmărit penal și, la cum decurg anchetele zilele astea, tare ne e teamă că săptămîna viitoare ar putea fi tîrziu.

Contradicția generează progresul
Gabi Ionașcu, fostul primar al Sloboziei, este urmărit de păcatele trecutului său administrativ... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 15:35 (7904 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Durerea nu mai este un argument, nici măcar pentru medici. În Policlinica Spitalului Județean Slobozia sînt secții la care dacă îți faci programare ai toate șansele să dureze 9 luni pînă să fii consultat. Dacă vă trece un fior de revoltă pe șira spinării aplecată de atîta așteptare pe holurile Policlinicii, nu-i nimic! Legea e strîmbă, se apără doctorii... Programările se fac anticipat, în funcție de numărul de consultații pe care-l poate face zilnic fiecare medic, conform deciziei Casei de Asigurări de Sănătate. Prinși la mijloc, ca de obicei, pacienții se roagă să aibă zile, răbdare și tutun, chiar dacă dăunează grav sănătății!

Internele și Oncologia... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 14:05 (11984 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Fiscul ialomițean are nevoie de reparații

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată aproape ca un muzeu. Nici nouă nu ne-a venit să credem că, dincolo de ghișeele funcționarilor, pereții celui mai luxos sediu de instituție descentralizată din județ ascund birouri lipsite de logistică. Ultima dotare tehnică a instituției a fost realizată în 2008 și la momentul respectiv doar o parte dintre angajați au beneficiat de bunurile cumpărate cu banii alocați în această direcție.

Calculatoare învechite Administrația Județeană a Finanțelor Publice, redenumită după dispariția Direcției Județene a Finanțelor Publice, reorganizată... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 12:40 (6301 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sînt șomer, dar mă tratez

Ialomița: Își rotunjesc veniturile intrînd în concediu medical

Șomerii ialomițeni au găsit o nouă metodă, brevetată deja național, pentru a-și rotunji veniturile fără prea mari bătăi de cap. Metoda este simplă: întrerup șomajul pentru a intra în concediu medical cîteva săptămîni sau luni... Astfel, în ultimele 3 luni, 62 de șomeri ialomițeni au încasat peste 14000 de lei, reprezentînd venituri provenite din concediul medical...

Nevoia te învață O parte dintre șomerii ialomițeni au găsit o metodă ingenioasă de a-și rotunji veniturile. Pentru a prelungi perioada în care beneficiază de indemnizația de șomaj, 62 de ialomițeni au solicitat concedii... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 11:50 (6488 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 10:05 (17561 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

 Marian Neacșu, președinte!

Țineți minte trei cuvinte

Marian Neacșu, președinte!

deputatul PSD Marian Neacșu a fost desemnat președinte interimar al Organizației PSD Ialomița

Deputatul PSD Marian Neacșu a devenit președinte interimar al organizației județene PSD Ialomița. Acest deznodămînt era previzibil în contextul deciziei luate la Centru de a separa puterea politică de cea administrativă la nivel județean. Numirea lui Marian Neacșu ca președinte interimar al organizației județene a fost adoptată în cadrul unei ședințe cu scîntei a Biroului Permanent Național al PSD, care s-a întrunit miercuri 18 februarie 2015, la orele 17,30.
Reamintim că Marian Neacșu a fost nominalizat în această funcție în detrimentul lui Ștefan Mușoiu, președintele executiv al PSD Ialomița. Paradoxal însă, cei doi sînt în acest moment obligați să lupte împreună pentru a obține controlul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 22:50 (22966 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Anchetatorii, pe urmele unor evazioniști cu tablă

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Mai multe infracțiuni economice sînt reținute de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița în sarcina unui patron chinez care controlează mai multe firme în Ialomița, Ilfov și București. Potrivit anchetatorilor, dosarul penal în care sînt suspectate de «spălare de bani» și «evaziune fiscală» și alte 6 persoane estimează un prejudiciu de peste 10 milioane de dolari...

Afaceri ilegale cu tablă chinezească Cercetările în acest dosar deschis de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au scos la iveală faptul că, în cursul anului 2014, prin intermediul firmelor... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 12:15 (12582 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15266 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Legea Polaris» panichează Slobozia

«Legea Polaris» panichează Slobozia

Oficialii Polaris invocă Legea 101 privind serviciul de salubritate a localităților pentru a atinge indicatorii de performanță stipulați în contractul cu Primăria Slobozia. Potrivit acestei legi, refuzul încheierii contractului de prestări servicii cu operatorul de salubritate licențiat constituie contravenție și se sancționează cu amenzi între 500 și 1000 de lei. De teama penalităților, asociațiile de proprietari refuză încheierea unor contracte colective. Amenințați de noile reglementări, sute de slobozeni iau cu asalt ghișeul deschis de Polaris în Piața Cuza Vodă...

Polaris amenință slobozenii în numele Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 18:30 (9642 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

Bugetul județului, în dezbatere publică

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

În urmă cu cîteva zile, Consiliul Județean Ialomița a organizat prima dezbatere publică legată de bugetul anului 2015. Potrivit declarațiilor oficiale, acest buget are o secțiune de dezvoltare cu o valoare dublă față de anul 2014. «Avem un buget care ne oferă resurse financiare mai mari decît în anii precedenți» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Principalele direcții de dezvoltare în care oficialii Consiliului Județean își vor concentra eforturile vizează finalizarea investițiilor aflate în derulare, precum și funcționarea la standarde de calitate a tuturor instituțiilor publice finanțate din bugetul județului. Marea surpriză față de anii precedenți o constituie... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 16:40 (8581 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Cu ocazia «Zilei Modiale a Scriitorului», marți, 3 martie 2020, de la orele 14,30, la Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va lansa volumul de poezii «Scaunul cu trei picioare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:35
(3801 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Lilieci: O persoană moartă pe loc, alte patru rănite!

Miercuri, 26 februarie 2020, în jurul orei 6,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2, în localitatea Lilieci, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:20
(4251 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2232 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3708 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(2976 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2108 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6308 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1848 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri ialomițeni, prinși la volan fără permis

Doi ialomițeni de 20, respectiv 30 de ani, au fost depistați de polițiști luni, 24 februarie a.c., conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:40
(2270 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți cetățenii județului că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:15
(2531 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Avarie pe strada Călărași din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 75 mm, de pe strada Călărași din Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 25 februarie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:10
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:40
(1697 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:15
(2256 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:05
(1914 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 12:50
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 11:40
(2149 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 18:15
(2214 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 10:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 20:10
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:25
(3017 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:20
(3397 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:15
(2041 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:10
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:05
(2812 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 11:05
(6743 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 20:05
(2882 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 01:05
(4416 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:55
(5118 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:50
(12777 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...