Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Exodul «DRAGONILOR»

Foștii jucători ai Unirii Slobozia întăresc echipele din ligile inferioare

Exodul «DRAGONILOR»

Unirea Slobozia s-a destrămat, iar sîmbătă, 28 februarie 2015, Stadionul «1 Mai» va fi pustiu și liniștit. Meciul dintre Unirea Slobozia și Rapid Suceava nu se va mai desfășura, după cum nu se vor mai auzi nici scandările publicului, nici scandările dragonilor galben-albaștri. Puși în fața faptului împlinit și al unui deznodămînt pe care nu-l prevedeau nici cei mai pesimiști slobozeni, fotbaliștii care în tur au îmbrăcat tricoul Unirii au reușit în mare parte să-și găsească noi angajamente pe ultima sută de metri a pauzei competiționale. Vor rămîne pe loc Topală sau Teodorescu sau Alexe, aceștia urmînd să evolueze în Campionatul Juniorilor A. De asemenea, veteranul Dumitru Gheorghe este dorit... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 13:45 (7791 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

A început războiul pentru Consiliul Județean Ialomița A început războiul pentru Consiliul Județean Ialomița

Mușoiu sau Martin?

A început războiul pentru Consiliul Județean Ialomița

Recenta arestare a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, creează un vid de putere la nivelul conducerii instituției. Deși susțin la unison că administrația județeană funcționează «fără probleme», Ioan Martin și Ștefan Mușoiu vor fi obligați pînă la sfîrșitul lunii martie să lupte deschis pentru supremația politică și administrativă. În mod paradoxal, susțin observatorii fenomenului, la acest moment șansele celor doi sînt egale. Întrebarea care plutește pe buzele tuturor e «Cine va trăda?»...

Consiliul Județean funcționează normal
La o săptămînă de la arestarea... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 12:45 (8625 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, meci amical

Viitorul Axintele a demolat Abatorul

La finele săptămînii precedente, s-a disputat o interesantă partidă amicală, între Viitorul Axintele și ocupanta locului 2 din Liga a IV Ialomița, Abatorul Slobozia. Alb-verzii din Liga a III-a s-au impus fără niciun fel de problemă, administrînd slobozenilor un 8-1 care face inutile alte comentarii. Pentru Axintele au marcat Ciochină-3 goluri, Fătu-2, Dumitru, Crăciun și Roman. Golul Abatorului a fost reușit de Ionel Baltă. Antrenorul Viitorului Axintele a început meciul cu: Ciuculescu-Gheorghe, Pavelescu, Oprișan, Stan-Dedu, Frangu, Radu, Dumitru-Ciochină, Fătu. De partea cealaltă, Ion Ionescu, antrenorul Abatorului, i-a trimis în teren pe Chițoiu-Cață, Zamfir, Radu, Pîrvu, Vizuroiu, Bărzoiu... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 11:40 (4747 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu este tocmai o instituție descentralizată. Dar merită atenția noastră întocmai ca una de acest gen. Iar directorul acestei structuri teritoriale, subordonată Ministerului Agriculturii, subscrie opiniei noastre. «Sîntem pe primul loc în țară la plata subvențiilor pe suprafață, cu un procent de 99 la sută!» ne-a declarat acesta.

APIA județeană, un corn al abundenței Florea Stoian este director al  Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița de mai bine de-un an... Nu este înregimentat politic, dar nici nu se leapădă... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 10:20 (18221 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Promisiuni «pe bani» pentru 6000 de ialomițeni

Păgubiții FNI mai au o șansă

Promisiuni «pe bani» pentru 6000 de ialomițeni

În urmă cu 3 săptămîni, la Slobozia, s-a dechis un birou de elaborare a expertizelor contabile pentru carnetele de investitori FNI. Conform datelor oficiale, numărul păgubiților FNI din Ialomița se ridică la 6000 de persoane. APLI MAG FINANCE SRL Deva, firma care a deschis biroul, percepe tarife cuprinse între 50 și 200 de lei pentru serviciile sale. Potrivit declarațiilor patronului firmei, Marius Goia, banii ar putea fi returnați «cel mai devreme peste 2 ani».

Speranța moare ultima, dar costă bani
La sfîrșitul lunii ianuarie s-a deschis la Slobozia, vizavi de Școala Gimnazială... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 09:10 (13669 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățământului ialomițean

Iepurele din jobenul PSD

Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățămîntului ialomițean

Inspectoratul Școlar General Ialomița a anunțat public numele candidaților înscriși la concursul pentru șefia instituției.  PSD Ialomița nu putea să rateze nici de această dată ocazia de a confirma în această funcție un om de partid. Vorbim despre profesorul Ion Tilea, actualul inspector școlar pentru disciplina Istorie, cunoscut în toată breasla dascălilor pentru simpatiile sale social-democrate. Contracandidata sa este Luminița Barcari, fost inspector școlar general în vremea guvernării PD-L.

Stînga luptă pentru Educație
A devenit deja o tradiție pentru învățămîntul ialomițean... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2015, 19:49 (17481 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Apa noastră cea de toate zilele

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

SC Urban are autorizație sanitară de funcționare pentru încă 3 ani. Municipalitatea slobozeană promite noi investiții în rețeaua de apă a orașului. O nouă ședință AGA în mai puțin de o lună. «Furnizăm apă potabilă la paramentri tehnici stabiliți de lege!» declară Valentin Cilibeanu, directorul societății.

Urban merge mai departe În ultimele luni, polemicile din jurul SC Urban au devenit anoste. Slobozenii s-au resemnat să consume apa de la robinete sau să o care de la supermarket, consilierii Opoziției s-au plictisit să conteste buletinele de analiză, iar amenințarea RAJA este tot mai... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 17:50 (10833 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Medicina electronică are probleme tehnice

Cardurile de sănătate, un proiect eșuat

Medicina electronică are probleme tehnice

Proaspăt intrate în sistemul medical, cardurile de sănătate întîmpină deja primele probleme. Medicii de familie din Ialomița reclamă faptul că ele prezintă o serie de disfuncționalități tehnice. «Nu putem să înregistrăm pe card dosarele pacienților» precizează doctorul Mihail Lungu, președintele Colegiului Medicilor de Familie Ialomița. Potrivit cifrelor, pînă în prezent, peste 10 mii de ialomițeni asigurați beneficiază de cardul de sănătate.

Bani aruncați în vînt
Proiectul unor dispozitive electronice care să permită stocarea de informații cu privire la istoricul medical al unui... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 13:05 (5125 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv

Scăpați de Tribunalul Ialomița, reținuți de Curtea de Apel București

Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv

Curtea de Apel București a decis arestarea a doi dintre cei trei polițiști din Țăndărei implicați în scandalul de corupție anchetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Decizia instanței din Capitală vine după ce organele judiciare au contestat măsurile impuse de Tribunalul Ialomița în acest caz.

Își vor petrece după gratii următoarele 30 de zile
Polițiștii arestați preventiv de Curtea de Apel București sînt Daniel Olteanu și Costin Rovilian Clinciu. Reținuți pentru 24 de ore, ei au fost prezentați cu propunere de arestare... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 20:45 (22646 vizualizări - 46 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bazarul cu mirodenii

Bazarul cu mirodenii

Am întîlnit și români fericiți cu soacra lor. Ca să vă convingeți, e de ajuns să-i căutați la «Bazarul cu mirodenii» din piață. Pînă mai an, Mădălina a fost inginer constructor, iar Emil economist. Într-o zi, soacra i-a rugat să-i aducă anason pentru că ar fi vrut să încerce o rețetă. În Slobozia, ia anason de unde nu-i! De unde nu era, mai bine spus, pentru că l-au adus ei, iar de la sfîrșitul anului trecut avem și în oraș alternativa. Condimente, mirodenii, ceaiuri și uleiuri naturale, fructe deshidratate, toate așezate în borcane pe rafturile unei prăvălii în care, culmea, vînzătorii îți zîmbesc chiar și cînd nu sînt supravegheați de soacră.

Pariu pe-o carte de bucate... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 17:15 (13398 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Feisbuc administrativ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Revenim săptămîna aceasta cu o descoperire făcută recent pe feisbuc. După cum vedeți în imaginea alăturată, greșelile administrative și politice ale ex-primarului Ionașcu îl urmăresc și după ce ele au depășit termenul legal de prescriere. Salutăm inițiativa și așteptăm o pagină similară și pentru primarul Stoica. Dar repede, că e urmărit penal și, la cum decurg anchetele zilele astea, tare ne e teamă că săptămîna viitoare ar putea fi tîrziu.

Contradicția generează progresul
Gabi Ionașcu, fostul primar al Sloboziei, este urmărit de păcatele trecutului său administrativ... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 15:35 (7904 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Durerea nu mai este un argument, nici măcar pentru medici. În Policlinica Spitalului Județean Slobozia sînt secții la care dacă îți faci programare ai toate șansele să dureze 9 luni pînă să fii consultat. Dacă vă trece un fior de revoltă pe șira spinării aplecată de atîta așteptare pe holurile Policlinicii, nu-i nimic! Legea e strîmbă, se apără doctorii... Programările se fac anticipat, în funcție de numărul de consultații pe care-l poate face zilnic fiecare medic, conform deciziei Casei de Asigurări de Sănătate. Prinși la mijloc, ca de obicei, pacienții se roagă să aibă zile, răbdare și tutun, chiar dacă dăunează grav sănătății!

Internele și Oncologia... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 14:05 (11984 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Fiscul ialomițean are nevoie de reparații

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată aproape ca un muzeu. Nici nouă nu ne-a venit să credem că, dincolo de ghișeele funcționarilor, pereții celui mai luxos sediu de instituție descentralizată din județ ascund birouri lipsite de logistică. Ultima dotare tehnică a instituției a fost realizată în 2008 și la momentul respectiv doar o parte dintre angajați au beneficiat de bunurile cumpărate cu banii alocați în această direcție.

Calculatoare învechite Administrația Județeană a Finanțelor Publice, redenumită după dispariția Direcției Județene a Finanțelor Publice, reorganizată... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 12:40 (6301 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sînt șomer, dar mă tratez

Ialomița: Își rotunjesc veniturile intrînd în concediu medical

Șomerii ialomițeni au găsit o nouă metodă, brevetată deja național, pentru a-și rotunji veniturile fără prea mari bătăi de cap. Metoda este simplă: întrerup șomajul pentru a intra în concediu medical cîteva săptămîni sau luni... Astfel, în ultimele 3 luni, 62 de șomeri ialomițeni au încasat peste 14000 de lei, reprezentînd venituri provenite din concediul medical...

Nevoia te învață O parte dintre șomerii ialomițeni au găsit o metodă ingenioasă de a-și rotunji veniturile. Pentru a prelungi perioada în care beneficiază de indemnizația de șomaj, 62 de ialomițeni au solicitat concedii... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 11:50 (6488 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 10:05 (17561 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

 Marian Neacșu, președinte!

Țineți minte trei cuvinte

Marian Neacșu, președinte!

deputatul PSD Marian Neacșu a fost desemnat președinte interimar al Organizației PSD Ialomița

Deputatul PSD Marian Neacșu a devenit președinte interimar al organizației județene PSD Ialomița. Acest deznodămînt era previzibil în contextul deciziei luate la Centru de a separa puterea politică de cea administrativă la nivel județean. Numirea lui Marian Neacșu ca președinte interimar al organizației județene a fost adoptată în cadrul unei ședințe cu scîntei a Biroului Permanent Național al PSD, care s-a întrunit miercuri 18 februarie 2015, la orele 17,30.
Reamintim că Marian Neacșu a fost nominalizat în această funcție în detrimentul lui Ștefan Mușoiu, președintele executiv al PSD Ialomița. Paradoxal însă, cei doi sînt în acest moment obligați să lupte împreună pentru a obține controlul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 22:50 (22966 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Anchetatorii, pe urmele unor evazioniști cu tablă

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Mai multe infracțiuni economice sînt reținute de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița în sarcina unui patron chinez care controlează mai multe firme în Ialomița, Ilfov și București. Potrivit anchetatorilor, dosarul penal în care sînt suspectate de «spălare de bani» și «evaziune fiscală» și alte 6 persoane estimează un prejudiciu de peste 10 milioane de dolari...

Afaceri ilegale cu tablă chinezească Cercetările în acest dosar deschis de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au scos la iveală faptul că, în cursul anului 2014, prin intermediul firmelor... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 12:15 (12582 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15266 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Legea Polaris» panichează Slobozia

«Legea Polaris» panichează Slobozia

Oficialii Polaris invocă Legea 101 privind serviciul de salubritate a localităților pentru a atinge indicatorii de performanță stipulați în contractul cu Primăria Slobozia. Potrivit acestei legi, refuzul încheierii contractului de prestări servicii cu operatorul de salubritate licențiat constituie contravenție și se sancționează cu amenzi între 500 și 1000 de lei. De teama penalităților, asociațiile de proprietari refuză încheierea unor contracte colective. Amenințați de noile reglementări, sute de slobozeni iau cu asalt ghișeul deschis de Polaris în Piața Cuza Vodă...

Polaris amenință slobozenii în numele Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 18:30 (9643 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

Bugetul județului, în dezbatere publică

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

În urmă cu cîteva zile, Consiliul Județean Ialomița a organizat prima dezbatere publică legată de bugetul anului 2015. Potrivit declarațiilor oficiale, acest buget are o secțiune de dezvoltare cu o valoare dublă față de anul 2014. «Avem un buget care ne oferă resurse financiare mai mari decît în anii precedenți» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Principalele direcții de dezvoltare în care oficialii Consiliului Județean își vor concentra eforturile vizează finalizarea investițiilor aflate în derulare, precum și funcționarea la standarde de calitate a tuturor instituțiilor publice finanțate din bugetul județului. Marea surpriză față de anii precedenți o constituie... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 16:40 (8581 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:05
(3569 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 18:25
(4205 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 10:20
(2535 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:45
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:40
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:35
(4105 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Ialomița: Campanie de donare susținută de preoți

Preoții din 4 localități ialomițene, respectiv Iazu, Valea Ciorii, Scânteia și Murgeanca, au participat marți, 26 noiembrie 2019, la o campanie de donare de sânge, organizată de Centrul Județean de Transfuzie ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:30
(1870 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii și polițiștii ialomițeni, la datorie de «Ziua Națională a României»

Manifestările organizate în județul Ialomița cu ocazia Zilei Naționale a României vor fi supravegheate de jandarmi. Astfel, efectivele de intervenție ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:25
(2409 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 61 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni privind abaterile de la regimul rutier, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale de 61 mii de lei. De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:20
(1937 vizualizări - 0 comentarii)


O bătrână de 73 de ani din Jilavele a dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o bătrână de 73 de ani care a dispărut de la domiciliul din localitatea Jilavele. Rudele femeii spun că în data de 26 noiembrie 2019 aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:15
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiunile preventive în școli desfășurate de polițiștii ialomițeni au continuat și în această săptămână. Miercuri, 27 noiembrie 2019, oamenii legii au mers la Fetești, acolo unde au discutat cu elevii din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:10
(2041 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, dispece­ratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:25
(5623 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: Înregistrarea în sistemul informatic a bolnavilor cronici

Înregistrarea în Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate a bolnavilor cu afecțiuni incluse în Programele Naționale de Sănătate stabilite de Ministerul Sănătății se va face numai pe baza adeverinței ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:10
(4942 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 4 ani, mort după ce a fost intoxicat cu fum

Marți, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 9,20, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Săveni-sat Frățilești. La fața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:25
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A intrat cu camionul în lac

Un accident rutier s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orei 6,15, în localitatea Movilița, când un autotren a derapat de pe partea carosabilă și a intrat în Balta Movilița. Pentru salvarea victimei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:20
(2396 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Cinci persoane intoxicate cu fum de la o sobă

Cinci persoane au fost intoxicate cu fum în comuna Ciochina luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 07,30. Pentru salvarea victimelor, intoxicate cu fum produs de o sobă cu lemne folosită la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: S-au răsturnat cu mașina

Accident rutier cu trei victime în localitatea Coșereni, pe DN2. Evenimentul s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,55, la intersecția cu localitatea Borănești, când o autoutilitară a părăsit ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:10
(1981 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la prevenirea apariției unor noi focare de pestă porcină africană

Având în vedere dinamica evoluției pestei porcine africane și în contextul debutului sezonului rece, în care sacrificarea tradițională a suinelor din gospodării cunoaște o creștere semnificativă, DSVSA Ialomița informează toți crescătorii de porcine, din exploatațiile nonprofesionale, cu privire la necesitatea respectării următoarelor măsuri: ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:30
(4270 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română, alături de organizații din țara noastră și agenții de aplicare a legii din Bulgaria și Ungaria, este parte a campaniei regionale a OSCE de sensibilizare împotriva violenței bazate pe gen ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:25
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 24 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Slobozia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:20
(2114 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, reținut de polițiști după o urmărire ca în filme

Un bărbat de 32 de ani, din Grivița, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «ultraj» și cumul de infracțiuni la regimul circulației rutiere. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:15
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme cu angajați străini

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2019, în perioada 14-18.11.2019 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:10
(2188 vizualizări - 0 comentarii)


Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank își extinde rețeaua și deschide, în Slobozia, cea de a 54-a unitate proprie, specializată în acordarea de soluții de creditare și ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:05
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

De două săptămâni, polițiștii din Slobozia caută un tânăr, de aproximativ 20 de ani, din localitate, care ar fi comis o tâlhărie. Victima tânărului este o asistentă medicală, angajată a Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 19:05
(2951 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Bătrân lovit de mașină pe trecerea de bietoni

Un bătrân de 82 de ani, din Slobozia, care traversa stada în mod regulamentar, a fost lovit de mașina condusă de un bărbat în vârstă de 52 de ani. Incidentul s-a petrecut la Slobozia, în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:35
(2353 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accident la Movilița, trei victime

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut în seara zilei de joi, 21 noiembrie 2019, în zona localității Movilița. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:30
(1972 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru infracțiuni comise la regimul rutier

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia și Fetești, în vârstă de 30 și 31 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. Aceștia au fost condamnați la închisoare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:25
(2964 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind implementarea proiectului «Venus-Împreună pentru o viață în siguranță!»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, implementează în calitate de partener local, începând din data de 04.03.2019, proiectul «VENUS-Împreună pentru o viață în siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 15:45
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl va susține pe Klaus Iohannis în Turul doi al alegerilor pentru președinția României. Am intrat în politică pentru ca momente din istoria României cum a fost 10 august să nu se mai repete ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 12:50
(1679 vizualizări - 0 comentarii)


Plan de incluziune socială a romilor, adoptat în cadrul Prefecturii Ialomița

Oficialii Prefecturii Ialomița au implementat un Plan privind incluziunea socială a etnicilor romi din județul Ialomița. Principalele obiective ale acestui Plan vizează îndrumarea persoanelor de etnie romă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:25
(3606 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...