Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 10:05 (17560 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

 Marian Neacșu, președinte!

Țineți minte trei cuvinte

Marian Neacșu, președinte!

deputatul PSD Marian Neacșu a fost desemnat președinte interimar al Organizației PSD Ialomița

Deputatul PSD Marian Neacșu a devenit președinte interimar al organizației județene PSD Ialomița. Acest deznodămînt era previzibil în contextul deciziei luate la Centru de a separa puterea politică de cea administrativă la nivel județean. Numirea lui Marian Neacșu ca președinte interimar al organizației județene a fost adoptată în cadrul unei ședințe cu scîntei a Biroului Permanent Național al PSD, care s-a întrunit miercuri 18 februarie 2015, la orele 17,30.
Reamintim că Marian Neacșu a fost nominalizat în această funcție în detrimentul lui Ștefan Mușoiu, președintele executiv al PSD Ialomița. Paradoxal însă, cei doi sînt în acest moment obligați să lupte împreună pentru a obține controlul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 22:50 (22955 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Anchetatorii, pe urmele unor evazioniști cu tablă

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Mai multe infracțiuni economice sînt reținute de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița în sarcina unui patron chinez care controlează mai multe firme în Ialomița, Ilfov și București. Potrivit anchetatorilor, dosarul penal în care sînt suspectate de «spălare de bani» și «evaziune fiscală» și alte 6 persoane estimează un prejudiciu de peste 10 milioane de dolari...

Afaceri ilegale cu tablă chinezească Cercetările în acest dosar deschis de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au scos la iveală faptul că, în cursul anului 2014, prin intermediul firmelor... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 12:15 (12582 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15265 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Legea Polaris» panichează Slobozia

«Legea Polaris» panichează Slobozia

Oficialii Polaris invocă Legea 101 privind serviciul de salubritate a localităților pentru a atinge indicatorii de performanță stipulați în contractul cu Primăria Slobozia. Potrivit acestei legi, refuzul încheierii contractului de prestări servicii cu operatorul de salubritate licențiat constituie contravenție și se sancționează cu amenzi între 500 și 1000 de lei. De teama penalităților, asociațiile de proprietari refuză încheierea unor contracte colective. Amenințați de noile reglementări, sute de slobozeni iau cu asalt ghișeul deschis de Polaris în Piața Cuza Vodă...

Polaris amenință slobozenii în numele Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 18:30 (9642 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

Bugetul județului, în dezbatere publică

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

În urmă cu cîteva zile, Consiliul Județean Ialomița a organizat prima dezbatere publică legată de bugetul anului 2015. Potrivit declarațiilor oficiale, acest buget are o secțiune de dezvoltare cu o valoare dublă față de anul 2014. «Avem un buget care ne oferă resurse financiare mai mari decît în anii precedenți» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Principalele direcții de dezvoltare în care oficialii Consiliului Județean își vor concentra eforturile vizează finalizarea investițiilor aflate în derulare, precum și funcționarea la standarde de calitate a tuturor instituțiilor publice finanțate din bugetul județului. Marea surpriză față de anii precedenți o constituie... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 16:40 (8580 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

Singuri acasă

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

După 25 de ani de tranziție, familia, «celula de bază a societății», pare să se dezintegreze, numărul copiilor care cresc în familii monoparentale evoluînd îngrijorător. Ialomița plătește, la rîndu-i, tribut acestei realități inevitabile. Iar urmările, susțin psihologii, sînt dramatice.

Drama statisticilor Peste 25% dintre români, spun statisticile, își cresc singuri copiii, majoritatea familiilor monoparentale trăind la limita subzistenței și beneficiind de un venit foarte mic din partea statului. În județul Ialomița, anul trecut, 860 de familii au fost declarate monoparentale, avînd... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 15:15 (3908 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeni care își asigură singuri bătrînețea

Pensionari pe cont propriu

«Prea săraci pentru a cumpăra lucruri ieftine» spune o vorbă, iar noi îi dăm dreptate. Fără a aștepta ca statul să le asigure bătrînețea, 6789 de ialomițeni au ales să-și plătească singuri contribuția la sistemul public de pensii. De la intrarea în vigoare a legii contribuțiilor proprii la pensie, în anul 2001și pînă la sfîrșitul anului 2014, la Casa Județeană de Pensii Ialomița au fost încheiate 2706 de declarații individuale de asigurare și 4083 de contracte de asigurare socială.

Pensionarul viitorului: 3176 de lei lunar
De la începutul lunii ianuarie 2015, pentru un venit de... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 14:40 (6450 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia se retrage din Campionat

Din vară vor juca în Liga a III-a

Unirea Slobozia se retrage din Campionat

Început de an zbuciumat pentru echipa de fotbal Unirea Slobozia care face ca în acest moment cei mai liniștiți să fie fotbaliștii disponibilizați la finele lui 2014... De bine, de rău, în mare parte aceștia au avut timp să-și găsescă noi angajamente, ceea ce nu se poate spune despre jucătorii care au început pregătirea de iarnă cu Unirea, iar acum, cu două săptămîni înainte de startul Campionatului, se văd în situația de a-și căuta o continuare a carierei în altă parte. Unirea Slobozia a arătat în aceste zile ca un bolnav aflat în comă indusă, iar miile de suporteri ai acestei echipe precum rudele care așteaptă găsirea soluțiilor de revitalizare. Numai că medicii au dat din umeri și au asigurat... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 13:15 (9713 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cu 600 de dosare per judecător suntem pe primul loc la operativitate!»

Justiție cu Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița

«Cu 600 de dosare per judecător sîntem pe primul loc la operativitate!»

Puțini la număr și în prag de pensionare, judecătorii instanțelor din Ialomița rezolvă cazurile cu cel mai mare grad de operativitate, la fel ca-n anii de început ai carierei. În 2014, Tribunalul Ialomița a fost «campion național» în ceea ce privește soluționarea cauzelor aflate pe rol. Toate acestea în condițiile în care anul precedent a fost plin de schimbări legislative, mai ales în materie penală. Ion Toma, președintele celei mai mari instanțe din județ, face o scurtă trecere în revistă a modului în care s-a comportat, în ultimele 12 luni, justiția din Ialomița.

-Cum au asimilat judecătorii Tribunalului Ialomița schimbările produse anul trecut în legislația penală românească?... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 12:35 (7872 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Conform planurilor Ministerului Educației, înscrierile în clasa pregătitoare pentru anul școlar viitor se decalează cu o lună. Astfel, primele dosare pot fi depuse începînd cu data de 16 februarie 2015. În prezent, în Ialomița există 121 de clase 0, în care învață peste 2000 de elevi.

Pregătiri pentru viitorii «boboci»
Decizia Ministerului Educației pentru a decala perioada de înscrieri în clasa pregătitoare i-a luat prin surprindere pe profesorii ialomițeni. Potrivit noii metodologii, activitățile desfășurate pentru pregătirea viitoarelor clase 0 trebuie demarate pe «repede-înainte... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 11:10 (4918 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

DESCĂTUȘARE

Handbal, Liga Națională, U Alexandrion Cluj-CSM Unirea Slobozia 31-33 (16-17)

DESCĂTUȘARE

Aventura ardelenească a Unirii Slobozia s-a încheiat cu rezultate peste așteptări. Dacă la Tîrgu Mureș elevele lui Liviu Paraschiv au întîlnit un adversar care pare deja resemnat cu spectrul Ligii secunde, la Cluj lucrurile se anunțau cu mult mai dificile. Venirea lui Carmen Amariei la cîrma Universității revitalizase jocul «studentelor», iar victoria acestora cu Dunărea Brăila atrăsese în mod justificat elogiile presei de specialitate. Astfel că, sîmbătă, 14 februarie 2015, în cea mai frumoasă sală din România, misiunea slobozencelor se anunța una foarte, foarte complicată. Cu toate acestea, mecanismul de 7 piese galben-albastre a început să funcționeze tot mai bine, iar ardelencele s-au văzut... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 10:25 (7150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Colegiul Național «Mihai Viteazul», locul 97 într-un top național al liceelor

În anul 2014, conform portalului www.admitereliceu.ro, cel mai bine cotat liceu din Ialomița aflat într-un top național ocupa abia locul 97! Folosindu-se date publice și comparîndu-se liceele din toată țara, portalul educațional clasează Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia pe locul 97 la nivel național, cu o medie de 8,26, fără a menționa însă nimic legat de elevii olimpici...

E loc de mai bine Dacă am face un exercițiu de imaginație și am fi elevi în clasa VIII-a în căutarea unui liceu ialomițean bun, conform portalului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 09:10 (7620 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Șeful Poliției Cosâmbești, cercetat pentru fapte de corupție

Percheziții la început de săptămînă

Șeful Poliției Cosîmbești, cercetat pentru fapte de corupție

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis un nou dosar penal privind fapte de corupție comise de angajați ai MAI. Noua anchetă îl vizează pe șeful Poliției Cosîmbești, al cărui birou a fost percheziționat de anchetatori. El urmează să fie adus cu mandat la auderi, la sediul Parchetului Județean.

Cercetările sînt în plină desfășurare
Deocamdată, agentul G.U. are calitatea de suspect într-un dosar penal ce vizează comiterea de fapte de corupție. După ce va fi prezentat la Parchet și îi va fi adusă la cunoștință calitatea procesuală, pe numele acestuia va... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2015, 10:50 (13807 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Loc de băgat picioarele în justiție

Realitatea bate feisbucul administrativ

Loc de băgat picioarele în justiție

Tradiționala de-acum rubrică  «feisbuc administrativ» ia o pauză săptămîna aceasta. Și nu pentru că am epuizat colecția de fotografii publice (ca să-l parafrazăm pe Einstein, «universul și prostia omenească de pe Facebook sînt nelimitate»), ci pentru că realitatea se dovedește uneori mai interesantă decît spațiul virtual.

Picioarele, singura avere a justițiabililor
Știți anunțurile alea tembele, pe foaie A4, de prin instituții, pe care scrie «loc de dat cu capul»?! Ei bine, Tribunalul Ialomița e mai breaz. El are, la etajul 1, un loc de dat cu picioarele. Cum orice exces... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 21:20 (6274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicină de familie «cu ziua»

Asistența sanitară la țară

Medicină de familie «cu ziua»

În 15 comune ialomițene nu există cabinete medicale individuale, ci doar puncte de lucru sau dispensare. «Pentru a-și desfășura activitatea, medicii au nevoie de capitație!» explică situația doctorul Mihail Lungu, președintele Colegiului Medicilor de Familie Ialomița. În goana după pacienți, medicii de familie tratează bolnavii doar două zile pe săptămînă, preț de cîteva ore... Iar urgențele sînt rezolvate cu un simplu apel la 112!

Boala costă 3 lei
Capitația este principala modalitate prin care sînt remunerați medicii de familie. Fie că oferă sau nu consultație, aceștia primesc... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 20:15 (6625 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, conduse pe lângă lege

Școlile din Ialomița, conduse pe lîngă lege

Un nou val de directori ar putea fi numiți în fruntea școlilor din județul Ialomița. Potrivit unui ordin al Ministerului Educației, în luna martie 2015 ar fi posibilă organizarea unui concurs în acest sens. În Ialomița, ultimul examen care a vizat ocuparea funcțiilor de conducere în cadrul unităților din Învățămînt s-a desfășurat în 2008. Reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt filiala Ialomița atrag atenția că peste 90% din actualii șefi ai școlilor din județ sînt «nepotriviți» pentru aceste funcții...

Politica face «casă bună» cu școala Ultima schimbare a directorilor... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 19:20 (16413 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Casele PLUTITOARE de la Slobozia

Coșmarul din cartierul Gării Noi

Casele PLUTITOARE de la Slobozia

De mai bine de 5 ani, proprietarii de case din Cartierul Gării Noi așteaptă ca promisiunile autorităților să se materializeze. La începutul acestei luni, cu casele pline de apă și drumurile de acces impracticabile, oamenii au cedat nervos. Poveștile lor reflectă totala nepăsare a autorităților și lipsa de orizont a unei comunități care a ajuns în pragul falimentului.

Același coșmar în fiecare zi
Duminică, 1 februarie 2015, în cartierul Gării Noi termometrul arată 8 grade Celsius. Și plouă de cu seară, mărunt și dușmănos, de parcă ar fi sfîrșitul lumii. Pe strada Panait ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 18:50 (23387 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Samsarii cărnii de la Roșiori

Animale sacrificate într-un abator clandestin

Samsarii cărnii de la Roșiori

Carnea care se vinde la tarabele din piețe reprezintă un adevărat pericol pentru sănătate! O confirmă polițiștii ialomițeni care, în urmă cu o săptămînă, au închis un abator clandestin, înființat de un cetățean din localitatea Roșiori. Omul cumpăra «la negru» animale, în special bovine, pe care ulterior le sacrifica într-un grajd din curtea unei foste CAP. Tranșată în condiții de igienă precară, carnea urma să fie vîndută în mai multe piețe din București. Cazul prezentat mai sus pune pe tapet o situație cu care autoritățile județene din Ialomița se confruntă de o bună bucată de vreme, vestul județului fiind considerat un adevărat rai pentru samsarii de carne...

Abatorul din grajd... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 17:40 (9600 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

VECHIUL PNL revendică statutul de lider al Opoziției

Război fratricid

VECHIUL PNL revendică statutul de lider al Opoziției

Retragerea lui Cazacu Marinică de pe scena politică locală a generat un vid de putere în defunctul PD-L Ialomița. Atent la detalii și dornic să profite de noua conjunctură, Ioan Martin, președintele vechiului PNL, vrea control absolut asupra ambelor organizații. Liderii din eșalonul II al celor două partide se sabotează reciproc, miza finală reprezentînd-o nominalizarea pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia la alegerile locale din anul 2016...

Rufele murdare nu se spală în familie Retragerea lui Cazacu Marinică încheie un deceniu de dominație a PD-L în fruntea Opoziției... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 16:50 (19865 vizualizări - 21 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 68,42 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2024, 12:40
(4518 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează crescătorii de păsări

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de păsări, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2024, 11:05
(736 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Mircea cel Mare din Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Mircea cel Mare din Fetești, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2024, 10:20
(4290 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie»

Luni, 28 octombrie 2024, polițiștii au identificat un tânăr de 19 ani, bănuit de comiterea infracțiunii de «tâlhărie» asupra a doi tineri de 16 și 18 ani, din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2024, 15:30
(1626 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Țăndărei din Fetești, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2024, 11:15
(1906 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A încălcat ordinul de protecție

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați vineri, 25 octombrie a.c., în jurul orelor 21,00, de către o femeie în vârstă de 50 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că soțul său ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2024, 14:15
(1482 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii rutieri au depistat în trafic un bărbat, în vârstă de 64 de ani, din Jilavele, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2024, 14:05
(659 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 30 octombrie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 octombrie 2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2024, 10:10
(6922 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Doi bărbați și-au pierdut viața într-un grav accident rutier 

Ciocârlia: Doi bărbați și-au pierdut viața într-un grav accident rutier 

Un grav accident rutier s-a produs sâmbătă, 26 octombrie 2024, pe raza localității Ciocârlia. Potrivit Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, din primele verificări efectuate a ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2024, 08:20
(3228 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: 400 kg de pește, confiscate de polițiști

Alexeni: 400 kg de pește, confiscate de polițiști

Polițiștii au depistat vineri, 25 octombrie 2024, în comuna Alexeni, trei bărbați, cu vârste cuprinse între 41 și 46 de ani, din Slobozia, în timp ce transportau într-un ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2024, 14:10
(1761 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune desfășurată în parteneriat cu Grădinița «Piticot»

Protopopiatul Slobozia: Acțiune desfășurată în parteneriat cu Grădinița «Piticot»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din municipiul reședință de județ, au desfășurat vineri, 25 octombrie 2024, activitatea cu tema « ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2024, 14:00
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul Call Center

RAJA Constanța: Serviciul Call Center

Serviciul de Call Center pus la dispoziția clienților de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor abonaților, funcționând sub forma unui robot telefonic ce răspunde la ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2024, 08:05
(589 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, miercuri, 23 octombrie 2024, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat acest demers prin ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2024, 12:30
(900 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,153 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-septembrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 septembrie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului î ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2024, 10:20
(5297 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi aplicate la târgurile de toamnă

Pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare, ca urmare a manipulării, depozitării, preparării, expunerii și comercializării produselor alimentare către consumatorul final, în condiții ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2024, 08:50
(974 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 5 percheziții la Slobozia într-un dosar de «înșelăciune» și «evaziune fiscală»

IPJ Ialomița: 5 percheziții la Slobozia într-un dosar de «înșelăciune» și «evaziune fiscală»

În cadrul operațiunii «JUPITER», sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2024, 08:05
(6142 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii din Ion Roată au oprit în trafic, în comuna Balaciu, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 16:10
(444 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite la Slobozia

Vineri, 18 octombrie a.c., polițiștii au organizat în Slobozia și în comunele arondate o acțiune cu efective mărite, în acest sens acționându-se în zonele în care ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 16:05
(886 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, depistat cu «substanțe interzise» ascunse în chiloți

Sâmbătă noaptea, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, echipajul de jandarmi care executa o misiune de verificare a unei săli de jocuri de noroc din Fetești a depistat un tânăr ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 12:10
(2634 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești droguri


AJFP Ialomița: Luni, 21 octombrie 2024, termen-limită de depunere a declarațiilor fiscale pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare

 Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 21 octombrie 2024, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 10:35
(6312 vizualizări - 0 comentarii)


Case în flăcări la Amara și Luciu

Case în flăcări la Amara și Luciu

Trei echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru gestionarea unei situații de urgență generată ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 10:15
(1113 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara Luciu incendiu


RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 10:10
(4217 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Fetești

Vineri, 18 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în municipiul Urziceni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 10:05
(1405 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Bisericii «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir» din Slobozia

Hramul Bisericii «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir» din Slobozia

În perioada 24-27 octombrie 2024, slujitorii și credincioșii Parohiei «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir» din Slobozia (Șoseaua Nordului, nr. 12) î ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 09:20
(3773 vizualizări - 0 comentarii)


E-mailuri false în numele ANAF

O nouă campanie de e-mailuri false, transmise în numele ANAF, este în desfășurare în această perioadă. Contribuabililor, persoane fizice, le este transmisă o «notă informativă ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 08:40
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «furt calificat»

Joi, 17 octombrie 2024, polițiștii din Slobozia au identificat și reținut, pentru o perioadă de 24 de ore, un bărbat, de 44 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat» ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2024, 15:00
(930 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 persoane audiate pentru port ilegal de «obiecte periculoase»!

IPJ Ialomița: 17 persoane audiate pentru port ilegal de «obiecte periculoase»!

Vineri, 18 octombrie 2024, polițiștii din Fetești s-au sesizat din oficiu cu privire la 17 persoane, cu vârste cuprinse între 20 și 50 de ani, din Fetești și Țăndărei, care ar fi practicat ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2024, 13:00
(1050 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții ale DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița la domiciliile a doi traficanți de droguri

Țăndărei: Percheziții ale DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița la domiciliile a doi traficanți de droguri

Miercuri, 16 octombrie 2024, procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au efectuat două percheziții domiciliare la Țăndărei. Deschiderile reprezintă o etapă procesuală într-un dosar penal ce ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 16:30
(4376 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune cu efective mărite de polițiști și jandarmi la Bărbulești

Marți, 15 octombrie a.c., polițiștii din Urziceni, împreună cu cei din Jilavele au organizat în comuna Bărbulești o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 15:40
(2146 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Activități informativ-preventive ale polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 octombrie a.c., polițiștii de proximitate din Urziceni au desfășurat activități informativ-preventive, la Colegiul Național «Grigore Moisil» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 15:35
(551 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...