Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Întăriri serioase la Viitorul Axintele

La numai două săptămîni de la reluarea pregătirilor, noua față a Viitorului Axintele prinde tot mai mult contur. Săptămîna trecută a adus 3 partide amicale pentru echipa antrenată de Ion Nica: 1-2 cu Balotești (gol Ionuț Fătu), 0-0 cu Inter Clinceni și 0-2 cu ACS Berceni. În aceste partide au fost testați o serie de jucători care în retur ar putea îmbrăca tricoul alb-verde. Pe lîngă deja parafatul transfer al lui Fătu, ialomițenii au mai afectuat achiziții, cîteva dintre ele chiar cu greutate pentru acest nivel. Cel mai important transfer al iernii este pînă acum mijlocașul defensiv Alexandru Radu, 33 de ani, în tur căpitanul divizionarei secunde ACS Berceni. În urmă cu 3 ani, Radu a bifat cîteva... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 11:35 (5193 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sumă record pentru bugetul Sloboziei în 2015

Banii n-aduc fericirea administrativă

Sumă record pentru bugetul Sloboziei în 2015

Pentru prima dată în istoria ultimilor ani, Slobozia beneficiază de o sumă record pentru investiții în anul 2015. Potrivit proiecției de buget realizate de către oficialii instituției, administrația locală va avea de cheltuit 168,6 milioane de lei! Majoritatea sumelor care urmează a fi cheltuite provin din fonduri externe nerambursabile. Printre prioritățile din acest an ale administrației se numără Cartierul Gării Noi. «Cartierul pentru tineri este prioritatea 0 a acestui an!» a declarat primarul Alexandru Stoica.

Pe hîrtie, bugetul e uriaș
Bugetul Sloboziei pentru anul 2015... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 08:10 (15315 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea încurajează acumularea datoriilor la bloc

Rău-platnicii, protejați prin norme juridice

Legea încurajează acumularea datoriilor la bloc

La Slobozia, războiul administratorilor de bloc cu locatarii rău-platnici e vechi de cînd lumea. Oricît s-ar strădui să-i poată determina să-și achite datoriile, de la o lună la alta, ele cresc exponențial. Deși există o bază legală bine determinată prin care acest fenomen ar putea fi stopat, ea nu asigură și fondurile necesare aplicării ei. Așa se face că eforturile multora dintre administratori nu trec mai departe de ușa asociațiilor de locatari.

Probleme exprimate în public
În urmă cu o săptămînă, la orele de audiențe ale primarului Alexandru Stoica s-a prezentat și Didina... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 07:05 (7800 vizualizări - 3 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Cum șefi de instituții descentralizate care să nu fi ajuns la rubrica de față nu prea mai sînt, vă anunțăm pe această cale că am început vînătoarea de adjuncți. Ca orice vînători însă, deocamdată doar ne lăudăm cu viitoarele trofeee. În așteptare, vă oferim un șef de instituție cuminte, dintr-una dintre cele mai vechi structuri instituționale înființate în România modernă.

Un pesedist de la facerea lumii Gheorghe Petrică este inspector șef peste ce a mai rămas din Inspectoratul de Stat în Construcții după ce instituția a fost decapitată și mutată la Regionala Ploiești. Adică 5 oameni... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 06:20 (16980 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Grenadă descoperită într-un sac de cartofi la magazinul Profi

Slobozia: Grenadă descoperită într-un sac de cartofi la magazinul Profi

Situație fără precedent la magazinul Profi din Slobozia. O angajată a unității comerciale a descoperit o grenadă, din timpul Primului Război Mondial, într-un sac de cartofi. La fața locului s-a solicitat intervenția echipajului de pirotehnicieni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, care au asanat elementul de muniție.

«Un cartof prea greu»
Din primele informații, femeia a observat elementul de muniție, iar apoi a chemat agentul de pază. Acesta și-a dat seama că ceva nu este în regulă și a solicitat intervenția echipajului de pirotehniști al Inspectoratului pentru... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2015, 19:35 (10025 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulanța Ialomița face afaceri cu costume de unică folosință

«Ebola» costă cît nu face

Ambulanța Ialomița face afaceri cu costume de unică folosință

Ambulanța Ialomița cumpără într-o zi cît alții într-o viață. Adică 45 de costume de protecție de unică folosință pentru ambulanțele din dotare! Valoarea totală a achiziției, susține Magdalena Ghiță, șeful instituției, se ridică la aproximativ 15000 de lei. «A fost o achiziție prin încredințare directă. Am cumpărat cîte unul pentru fiecare angajat!» ne-a declarat aceasta.

De la 5 la 45 În baza unei Hotărîri a Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență nr. 7 din 8 octombrie 2014, fiecare ambulanță din țară a avut dreptul de a achiziționa costume de protecție de... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2015, 18:15 (12798 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, URMĂRIT PENAL!

Primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, URMĂRIT PENAL!

alături de Alexandru Stoica, urmăriți penal sînt și secretarul Primăriei Slobozia, Gabriela Agripina Costea, și Marian George Corneliu, șef al Serviciului Urbanism

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus începerea urmăririi penale față de primarul municipiului Slobozia, Alexandru Stoica. Alături de primarul Sloboziei, urmărirea penală a fost începută și față de alți doi funcționari, respectiv Costea Agripina Gabriela, secretar în cadrul Primăriei Slobozia, precum și Marian George Corneliu, șef al Serviciului Urbanism în cadrul Primăriei Slobozia. Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cei trei sînt cercetați pentru săvîrșirea infracțiunii de fals intelectual. «În ordonanța de efectuare a urmăririi penale se arată că, în cauză, există date și indicii din care rezultă suspiciunea rezonabilă că suspecții au eliberat o autorizație pentru construirea unei stații PECO în municipiul Slobozia, fără a exista la momentul eliberării toate avizele favorabile necesare»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2015, 13:05 (27864 vizualizări - 39 comentarii)

EVENIMENT

Repartițiile în blocurile ANL sunt blocate de contestații

Cine n-are noroc, n-are!

Repartițiile în blocurile ANL sînt blocate de contestații

La finele anului precedent, primarul Alexandru Stoica anunța în plenul Consiliului Local că locuințele ANL de pe Nordului pot fi repartizate imediat după cablarea acestora la rețeaua de electricitate. Pe 23 decembrie 2014, într-o ședință convocată «de îndată», cu minimum de cvorum, Consiliul Local a aprobat lista finală a beneficiarilor celor 38 de locuințe ANL de pe Nordului. Imediat după publicarea listei, aceasta a fost contestată de unul dintre beneficiari. La acest moment, Primăria Slobozia a stabilit comisia pentru soluționarea contestației. În cazul în care contestația va fi soluționată pozitiv, există riscul reluării întregii proceduri de repartiție a locuințelor ANL!

O listă contestată luni în șir... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 20:15 (22611 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Meseriași cu mâinile goale în școlile din Ialomița

Învățămînt profesional în sistem second-hand

Meseriași cu mîinile goale în școlile din Ialomița

Într-un județ care a încheiat anul precedent cu o rată a șomajului de 8,02%, puținele locuri de muncă existente sînt pentru meseriași. Dulgheri, strungari, brutari, mecanici auto sau patiseri, angajatorii ialomițeni îi caută în fiecare lună prin intermediul Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă. Oferta tinerilor care să lucreze în aceste domenii este însă limitată. «Nu se mai găsesc meseriașii de altă dată» precizează patronii de firme. Școala încearcă să acopere aceste lipsuri prin relansarea învățămîntului profesional. În acest sens, la început de an școlar, 18 unități școlare au înființat clase destinate pregătirii viitorilor meseriași. Numai că elevii sînt nevoiți să învețe alături... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 18:05 (7488 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Monumente istorice, trase pe linie moartă

În Ialomița, cultura intră în colaps

Monumente istorice, trase pe linie moartă

Un raport al Direcției Județene pentru Cultură Ialomița demonstrează, încă o dată, ceea ce cunoaștem de ani buni. Multe din monumentele istorice ale județului au fost abandonate definitiv de autoritățile care ar fi trebuit să le păstreze și să le redea circuitului turistic. Lipsa banilor necesari restaurării face imposibilă punerea lor în valoare.

Sumbra viață din Cultura ialomițeană
Direcția Județeană pentru Cultură Ialomița este singura instituție abilitată să promoveze obiectele de patrimoniu din județ și, totodată, să le protejeze. În realitate, unitatea are însă jurisdicție... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 16:45 (9225 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Feisbuc administrativ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Pentru articolul de azi al rubricii «Feisbuc administrativ» am ales două fotografii. Aparent, între ele nu există nicio legătură. Noi sîntem convinși însă că, împreună, cele două fotografii reflectă cei 25 de ani de viață politică șcurși în Ialomița după 1989.

De la Fetești la Havana și retur
Prima fotografie a fost realizată la acest început de an, la Fetești, de Bobotează. După cum puteți observa, ea îi surprinde pe primii trei oameni ai județului, respectiv președintele Silvian Ciupercă, vicepreședintele Ștefan Mușoiu și secretarul general al județului, Adrian Ionescu... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 14:30 (14063 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

La sfîrșitul anului trecut, după două ședințe de Consiliu Local «cu scîntei», aleșii locali și-au asumat decizia de a organiza un nou Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. La începutul acestei luni, noua lege a bugetului, alocă orașului un buget dublu față de anul trecut. Între ciocanul Referendumului și nicovala nii legi a bugetului, primarul orașului Căzănești ezită în adoptarea unei decizii finale. Anatol Ghilea, inițiatorul acestui demers în urmă cu mai bine de 4 ani, declară că banii de la buget nu vor schimba viața locuitorilor.

Referendumul cu multe moașe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 12:40 (5851 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Scandalul medicamentelor contrafăcute

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, privind cercetarea de infracțiuni economice în sistemul farmaceutic scoate la iveală detalii surprinzătoare. Pentru a-și susține activitatea infracțională, de spălare de bani și evaziune fiscală, suspecții din acest dosar se foloseau de medicamente contrafăcute. Interesant este și faptul că două puncte farmaceutice din Ialomița sînt implicate în acest scandal.
Cele două farmacii din județul Ialomița se află amplasate în localitățile Sinești și Roșiori. Potrivit unor surse judiciare, ele aparțin societății Maver Pharm din București, firmă care este implicată în ancheta procurorilor Parchetului General. Datele... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2015, 17:15 (11410 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

Șapira și-a concediat contracandidata

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

La începutul lunii decembrie 2014, Violeta Șapira concura alături de colega sa Simona Berbece pentru postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. La nici două luni distanță, aceeași Violeta Șapira o concediază pe fosta sa colegă. Decizia este cu atît mai surprinzătoare cu cît, la acest moment, unitatea medicală din Slobozia se confruntă cu o lipsă cronică de medici specialiști. Într-un comunicat de presă, medicul Simona Berbece susține că gestul colegei sale este o vendetă medicală.

O decizie inexplicabilă
Potrivit informațiilor oficiale, pe 26 ianuarie 2015,... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 22:05 (31003 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

SPORT

Noii atacanți confirmă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Noii atacanți confirmă

Unirea Slobozia a susținut sîmbătă, 24 ianuarie 2015, o partidă de verificare cu una dintre cele mai solide echipe de Liga a III-a, Juventus București, antrenată pînă de curînd de actualul tehnician al CFR Cluj, Eugen Trică. Adrian Mihalcea a dat la început de 2015 o altă față echipei ialomițene, nu numai prin cele șase nume noi din teren, cît mai ales prin faptul că 90 de minute a utilizat formula de joc cu două vîrfuri autentice. Antrenorul Unirii a folosit în această întîlnire toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție, absentînd doar Teodorescu, încă nerefăcut. În prima repriză au jucat: Măstăcan-Ibrian, Hristian, Soare, Toma-Drăguț, Macare, Bolat, Ursu-Stanciu, Ungureanu. În partea a doua... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 21:15 (4928 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Din dragoste pentru EFREM

Concert caritabil cu Florin Chilian la Slobozia

Din dragoste pentru EFREM

Ioan EFREM Bălan, fiul de 3 ani al preotului Ioan Bălan din Gheorghe Doja, a fost diagnosticat cu leucemie limfoblastică gradul 1. Băiatul se află internat acum la București, boala sa necesitînd atenția permanentă a familiei și a medicilor. Pentru salvarea sa, băiatul are nevoie de sprijinul comunității. Protopopiatul Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» și apropiații familiei încearcă să susțină efortul financiar necesar salvării copilului organizînd un concert caritabil. Concertul se va desfășura miercuri, 28 ianuarie, la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. Printre invitații la concert se numără și artistul Florin Chilian. Impresionat de drama prin care trece familia... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:45 (9876 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

«Mi-a plăcut mult proiectul de la Slobozia!»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Maria Gavrilă-mezina Unirii

«Mi-a plăcut mult proiectul de la Slobozia!»

În meciul din Cupă cu CSM București a marcat 4 goluri făcînd o a doua repriză excelentă. Nici la Brăila n-a jucat rău și promite în continuare evoluții tot mai bune, spre bucuria publicului slobozean. La cei 19 ani ai săi, Maria Alexandra Gavrilă este nu numai ultima sosită, dar și mezina lotului pregătit de Liviu Paraschiv. «Am început să joc handbal la Școala Generală 181 din București, în urmă cu 8 ani. Tatăl meu era director acolo și, după ce am vizionat cîteva meciuri de handbal, i-am spus că vreau să fac și eu acest sport!» povestește Maria. Prin această dorință a reușit să reaprindă pasiunea pentru sportul cu mingea mică în sufletul tatălui său, profesorul Dănuț Gavrilă, antrenor timp de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:10 (7246 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele continuă

La finele anului 2014, finanțatorul Viitorului Axintele hotăra să renunțe la toți cei 24 de jucători, încheind totodată colaborarea cu membrii echipei tehnice. Deși multă lume se aștepta ulterior să apară anunțul retragerii echipei din campionatul Ligii a III-a, acesta nu a venit. «Cu aceiași sau cu alți jucători eu cred că echipa din Axintele va juca și din primăvară în Liga a III-a!» preconiza președintele AJF Ialomița, Mihai Basarab. Iar evenimentele ulterioare aveau să-i dea dreptate. Pe 19 ianuarie 2015 s-a sunat adunarea alb-verzilor, iar în aceste zile se creionează lotul pentru returul Ligii a III-a. Antrenorul principal este în continuare Ion Nica, cel care se află la Axintele de fix... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:45 (5346 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

O statistică a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată că cei mai slabi șoferi din instituțiile publice sînt angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor. La fiecare început de an, cei peste 1000 de oameni din sistem susțin un examen pentru a-și demonstra abilitățile de conducere a vehiculelor. Un sfert dintre ei «pică» primele testări la proba teoretică!

Jandarmii și pompierii încurcă semnele rutiere
Potrivit protocolului, angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor (Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:20 (6758 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Handbal, Liga Națională, Dunărea Brăila-CSM Unirea Slobozia 35-26 (18-13)

În viață pentru doar un sfert de oră

Deplasarea de la Brăila petrecută sîmbătă, 24 ianuarie 2015, putea însemna relansarea în lupta pentru play-off sau pur și simplu călirea pentru jocurile foarte importante care urmează în viitoarele 3 săptămîni. Din păcate a ieșit o nouă înfrîngere la scor considerabil, Unirea contînd doar un sfert de oră în duelul cu echipa lui Farcău și Perianu. În minutul 16, handbalistele lui Liviu Paraschiv conduceau Dunărea Brăila cu 7-6. Patru dintre goluri au fost marcate de Dăscălete, și tot Raluca a avut în mînă golul de 8-6, dar a ratat de la 7 metri. Pe contraatac se face 7-7, iar pînă în minutul 22, 14-7 pentru gazde. Meciul se rupe și o nouă înfrîngere se profilează. Tot ce se mai putea încerca era... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 18:40 (2611 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 25 septembrie 2025, în intervalul orar 15,30-18,30, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni punctuale pe DN2-E85. Scopul acțiunilor desfășurate a fost prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2025, 13:40
(1352 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Miercuri, 24 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut ca scop principal prevenirea și combaterea faptelor antisociale, depistarea persoanelor suspecte și menținerea unui ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2025, 14:20
(4291 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Arestat preventiv pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Luni, 22 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 65 de ani, din comuna Ion Roată, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «agresiune sexuală asupra ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 20:30
(5900 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat reținut 24 de ore pentru încălcarea unui ordin de protecție

Marți, 23 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiuni de «î ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 15:15
(4352 vizualizări - 1 comentariu)


30 septembrie 2025, ultima zi pentru semnarea Cererilor de Plată la APIA!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până cel târziu la data de 30 septembrie 2025, trebuie să semneze Cererile de Plată pentru Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:20
(575 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții  pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:15
(14661 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: «Șofer» reținut după ce a fost urmărit de polițiști. Nu avea permis și era beat la volan!

În cursul zilei de duminică, 21 septembrie a.c., polițiștii din Grivița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut un bărbat pentru «infracțiuni la regimul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:10
(9016 vizualizări - 1 comentariu)


Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat vineri, 19 septembrie 2025, o excursie de o zi, pentru copiii din familiile asistate în cadrul serviciului social acreditat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:25
(6107 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Peste 7000 de conturi alimentate pentru plata facturilor de energie din iulie și august

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a finalizat verificarea cererilor validate automat prin intermediul aplicației informatice EPIDS și s-au emis primele tichete de energie pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:10
(7525 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale la Conacul Bolomey

Evenimente culturale la Conacul Bolomey

La sfârșitul săptămânii precedente, Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost gazda a două evenimente artistice, în cadrul cărora s-au îmbinat literatura, pictura, muzica și ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:05
(6782 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează cu privire la producerea unui conflict spontan, pe raza orașului Țăndărei. Vineri, 19 septembrie 2025, cinci persoane s-au agresat reciproc. În urma ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2025, 07:40
(8808 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Adolescenți arestați la domiciliu pentru «tâlhărie»

Magistrații Judecătoriei Fetești au dispus joi, 18 septembrie 2025, arestul la domiciliu a patru adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, cercetați penal pentru «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 13:00
(10115 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 18 septembrie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune cu forțe mărite pentru prevenirea faptelor comise cu violență și a accidentelor rutiere cauzate de șoferii aflați sub influența ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 12:30
(4066 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Polițiștii din Fetești au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier, provocat în afara municipiului de un bărbat de 37 de ani, acesta răsturnându-se cu mașina î ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 16:00
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: La volan fără permis de conducere

Polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit pentru control pe strada Calea București, din localitate, un autoturism condus de un tânăr de 19 de ani, din municipiul Urziceni. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 15:40
(7587 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: «Rugă Toamnei» la Conacul Bolomey

Conacul Bolomey, din comuna Cosâmbești, va găzdui sâmbătă, 20 septembrie 2025, evenimentul cultural denumit «Rugă Toamnei». Manifestarea va cuprinde o lansare de carte și vernisajul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 08:30
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

În perioada 16-22 septembrie 2025, polițiștii rutieri se alătură statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul campaniei «ROADPOL-Safety Days», o inițiativă internațională dedicată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 16:20
(4950 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»-ediția a XIII-a

Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:20
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 3,78 milioane de lei în august 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,78 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:10
(3817 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru 24 de ore după ce au furat din magazin

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz, au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de «furt». În fapt ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:45
(2805 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși în flagrant la furat de porumb

Duminică, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Stelnica s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt». În fapt, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:40
(2377 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt porumb


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:20
(9482 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 151,14 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în luna august a anului 2025 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 151,14 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:10
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 15 septembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la sistemului de alimentare cu apă de pe strada Belșugului din municipiul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 09:05
(3178 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosare penale pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice 

Vineri, 12 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au descoperit la Țăndărei peste 3800 de articole pirotehnice și au fost întocmite 3 dosare penale. Cantitatea de articole pirotehnice a fost descoperită ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2025, 14:00
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

Joi, 11 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare în teren a legalității transporturilor de elevi, având ca obiectiv principal prevenirea evenimentelor rutiere și creșterea siguranței participanților la trafic. Au fost verificate atât documentele necesare efectuării transportului public de elevi, cât și starea tehnică a autovehiculelor, respectarea numărului de locuri disponibile și respectarea regulilor de circulație de către șoferi. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2025, 12:00
(5988 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți după ce au furat motorină din vagoane-cisternă

Marți, 9 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri cu vârstele de 20 și 22 de ani, domiciliați în ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:35
(5902 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Borănești, reținută după ce a furat geanta unei alte femei

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au dispus marți, 9 septembrie a.c., măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore față de o femeie de 43 de ani, din Borănești, bănuită de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:25
(4345 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna august 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna august a.c., 18 inspecții fiscale, 4 controale inopinate și 25 verificări documentare. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:20
(722 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,70%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2025

La sfârșitul lunii iulie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4466 șomeri (din care 2074 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2025, 10:10
(7259 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...