Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Ialomița, în atenția organelor de anchetă

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Luni, 8 decembrie 2014, în Ialomița, au fost efectuate percheziții domiciliare ca urmare a unei acțiuni demarată de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Galați. Acțiunea oamenilor legii a vizat destructurarea unei grupări infracționale specializată în contrabandă cu țigarete. De asemenea, acțiuni similare s-au desfășurat și în județele Galați, Brăila și Constanța. Potrivit informațiilor, 25 de persoane au fost conduse la audieri. Operațiunea procurorilor DIICOT de la Galați a fost sprijinită de ofițerii Serviciului de Crimă Organizată al Județului Ialomița și a vizat un număr de 27 de percheziții.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, «polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, sub coordonarea procurorilor DIICOT-ST Galați au efectuat 27 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Galați, Constanța, Ialomița și Brăila, pentru depistarea unor persoane bănuite de contrabandă cu țigarete. De asemenea, a fost percheziționată o navă (barjă cu împingător), sub pavilion ucrainean, ce a fost oprită pe Dunăre, în dreptul municipiului Brăila. La acțiune au participat și polițiști din structurile de crimă organizată de pe raza județelor Constanța, Ialomița și Brăila, precum și jandarmi. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării 100.000 de țigarete, descoperite pe navă și 120.000 de țigarete de la locuințele percheziționate. Din cercetări a reieșit că mai multe persoane ar fi constituit un grup infracțional organizat, specializat în introducerea în România prin punctele de trecere ale frontierei de stat și prin alte locuri decît cele stabilite pentru controlul vamal a peste 45.000 de pachete de țigarete, care ulterior ar fi fost comercializate în mai multe județe. Țigaretele ar fi fost introduse ilegal în țară, din Ucraina, prin intermediul convoaielor de barje care tranzitau România, pe Dunăre, către Serbia. 25 de persoane au fost conduse la audieri. Patru dintre acestea (1 cetățean ucrainean și 3 cetățeni români) au fost reținute pentru 24 de ore, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată cu țigarete, în formă continuată. Persoanele reținute urmează să fie prezentate magistraților, cu propunere de arestare preventivă. Documentarea activității grupării s-a realizat cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al SRI».... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2014, 23:10 (14657 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Mărturii din infern

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Normele privind combaterea violenței domestice sînt ambigue și greoaie. Legiferarea ordinelor de protecție, prin care agresorii sînt ținuți la distanță de victime, rezolvă problema doar pe jumătate. În multe cazuri, femeile care au cerut să fie apărate de abuzurile soților au rămas fără speranțe. Celor care au reușit să învingă sistemul, statul le-a pus tot felul de piedici. Ca să-și demonstreze dramele de-acasă le-au fost solicitate probe temeinice și obligate să aștepte luni bune. În tot acest timp, teama că abuzurile s-ar putea repeta pîndea la tot pasul. Iar județul Ialomița nu este străin de aceste situații. La tot acest tablou se adaugă și refuzul efectiv al victimelor de a iniția astfel... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 21:10 (12677 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Pe măsură ce trece timpul, rubrica de față capătă un plus de popularitate. Pentru că pe adresa redacției am primit nenumărate reproșuri legate de modul în care ne tratăm subiecții, vom face publică, în premieră, rețeta. Atunci cînd subiectul își ignoră statutul de persoană publică, îi aducem aminte că fotoliul pe care îl ocupă nu e moștenire de familie. Atunci cînd colaborează, îi respectăm dreptul la libera exprimare. Și sperăm că, și într-un caz și în celălalt, dacă greșim, cititorii vor judeca singuri. Și pe noi, și pe descentralizații din dotarea județului!

Agenția, Mediul și politica celor 11 metri... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 18:40 (26895 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Luciu de apă în fața Centrului Cultural «Ionel Perlea»

DOREL recidivează în Piața Revoluției

Vineri, 5 decembrie 2014, la orele prînzului, muncitorii firmei care execută lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia au spart una dintre conductele de alimentare cu apă ale orașului. Incidentul a paralizat activitatea din zonă și a îngreunat traficul rutier și pietonal. Pentru a opri apa care se revărsa în jur, muncitorii au blocat spărtura cu unul dintre utilaje. Pentru remedierea spărturii a fost solicitată o echipă de intervenție din cadrul SC Urban. Șeful echipei a susținut că «problema va fi remediată pînă la sfîrșitul zilei» și a confirmat faptul că «spărtura a fost făcută în conducta de echilibrare». «Nu afectează rețeaua. E o conductă din plastic, au confundat-o cu o... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 17:10 (17232 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

PSD și-a securizat instituția

Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

Miercuri, 3 decembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a anunțat oficial numele noului director al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Așa cum Independent informa încă din săptămînile precedente, aceasta este Violeta Șapira, unul dintre medicii neurologi ai instituției. În cadrul conferinței de presă, Silvian Ciupercă a declarat că noul manager va continua proiectele susținute de către Consiliul Județean Ialomița. Deși a declarat că nu este membru al niciunui partid politic, Violeta Șapira este recunoscută pentru simpatiile sale social-democrate. Reamintim că, alături de medicul Violeta Șapira... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2014, 16:30 (19670 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revoluția POLARIS a eșuat

Beneficiarii refuză contractele de salubritate

Revoluția POLARIS a eșuat

Intrarea pe piață a noii firme de salubritate a orașului Slobozia generează dispute publice. Administrațiile de proprietari reclamă faptul că noile contracte de salubritate conțin clauze abuzive. Reprezentanții Primăriei susțin că «problemele vor fi rezolvate pe parcurs...». Negocierile sînt blocate la nivelul POLARS M Holding. Virgil Radu, administratorul firmei susține că nu există motive de îngrijorare!

Asociațiile de proprietari reclamă «contractele abuzive»
Miercuri, 19 noiembrie 2014, reprezentanții administrațiilor de proprietari din Ialomița s-au întîlnit cu oficialii... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 18:20 (16723 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean scoate iarna «la licitație»

Premieră pentru Ialomița

Consiliul Județean scoate iarna «la licitație»

Istoria deszăpezirii drumurilor județene în Ialomița este presărată de scandaluri publice. Din anul 2009 și pînă în prezent, autoritățile au început să aloce sume enorme pentru operațiunile de deszăpezire. Anul acesta însă, în premieră județeană, instituția a decis să scoată contractele de deszăpezire la licitație. Valoarea contractului pentru luna decembrie se ridică la 100 mii de euro, urmînd ca în anul 2015 să se aloce sume suplimentare pentru deszăpezirea drumurilor județene «dacă mai e cazul».

Licitație în premieră la Consiliul Județean Ialomița
În urmă cu 4 ani s-au cheltuit... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 16:40 (7352 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Tot finalul, bată-l vina!

Fotbal, Liga a II-a, CS Balotești-Unirea Slobozia 1-1

Tot finalul, bată-l vina!

«Meciul de fotbal durează 90 de minute» așa spune un clișeu din lumea fotbalului, tocit de-atîta utilizare, dar mai realist decît oricînd în privința evoluțiilor Unirii Slobozia din acest sezon. Norocul și ghinionul ultimelor minute alternează necontenit astfel încît sîmbătă, 29 noiembrie a.c., la Balotești, în etapa a 15-a, a fost deja a cincea oară cînd soarta partidei s-a decis la una din ultimele faze. Leo Dobre și Florinel Ibrian, ambii suspendați, au fost înlocuiți de Adrian Mihalcea cu Relu Oprea și Sabin Topală, cel care mai îmbrăcase de două ori tricoul Unirii, dar din postura de rezervă. Vremea rece și terenul aproape imposibil au făcut mult rău spectacolului fotbalistic. Aflată în postura... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 14:55 (4126 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Politică în extaz

Feisbuc administrativ

Politică în extaz

Un banc stupid care bîntuie internetul spune că una dintre surprizele pe care le vom avea în Iad va fi că oameni despre care am fi jurat că nu vor fi acolo, au loc rezervat în primul rînd. La fel se întîmplă și cu fotografia alăturată. Andreea Conescu, consilier PNL în cadrul Consiliului Local Slobozia, ne oferă o surpriză pe care n-am fi crezut-o posibilă. Și chiar dacă descoperirea noastră e tardivă, inițiativa merită mediatizată, că alegeri, slavă Domnului!, or să tot fie.

Fata cea rea a președintelui Iohannis Cu o lună înainte ca Iohannis să viseze măcar că are o șansă la Președinția... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 13:25 (7444 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Maraton între semicercuri

Handbal, Junioare 4, HC Art Galați a cîștigat Cupa «1 Decembrie»

Maraton între semicercuri

Sîmbătă, 29 noiembrie 2014, și duminică, 30 noiembrie, au fost zile pline pentru iubitorii handbalului din Slobozia. În Sala Sporturilor s-a desfășurat Cupa «1 Decembrie», competiție adresată Junioarelor 4 și aflată la prima ediție. A fost o derulare de forțe cum fenomenul handbalistic slobozean nu a mai văzut pînă în prezent. 8 cluburi și 130 de mici handbaliste și-au măsurat forțele pentru cucerirea unuia dintre primele trofee ale fragedei lor cariere sportive. Chiar dacă vorbim de fete de 11-12 ani, care au îmbrăcat relativ recent echipamentul sportiv, spectacolul a fost la el acasă, fiind apreciat de o sală în permanență plină. Antrenorii, organizatorii și chiar grupuri de susținători venite... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 12:50 (4127 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tinerii din Ialomița, abonați la ajutoare sociale

Tinerii din Ialomița, abonați la ajutoare sociale

Tinerii din Ialomița depind de ajutoarele sociale. O statistică oferită de reprezentanții Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că, la momentul de față, peste 4000 de ialomițeni cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani figurează pe listele subvențiilor acordate de stat.

Statul plătește pentru susținerea familiilor tinere din Ialomița
Opinia publică cu privire la acordarea ajutoarelor sociale este aceea că mulți dintre beneficiari ar trebui să fie vîrstnici neputincioși. Raportat la nivelul județului Ialomița, tinerii alcătuiesc o categorie însemnată... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 11:20 (4106 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stâlpii «electorali» de pe Mărășești și Orion

Slobozia tuturor posibilităților

Stîlpii «electorali» de pe Mărășești și Orion

După 7 ani de așteptare, pe stîlpii de iluminat de pe străzile Mărășești și Orion din Slobozia au fost montate becuri. Surse autorizate susțin că inițiativa a fost demarată cu viteza luminii în ultima zi de campanie electorală pentru prezidențiale. Cetățenii din zonă reclamă însă inutilitatea acestor lucrări. «Au pus becuri ca să-l votăm pe Ponta, păcat că nu funcționează!» precizează oamenii.

Becurile «electorale» de la periferie
Străzile Mărășești și Orion sînt amplasate aproape de marginea orașului, într-o zonă în care mai multe case și întreprinderi  particulare stau... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 10:10 (4116 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Recepție oficială «parțială»

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Oficialii județeni au serbat Ziua Națională a României în sala de spectacole cu geometrie variabilă din cadrul Consiliului Județean. Deși «parțial finalizată», sala a fost amenajată special pentru a găzdui tradiționala recepție organizată de administrația Ciupercă.

Ialomița ilustră și Ialomița anonimă
Finalizată «la comandă» pentru a găzdui cea de-a șasea recepție anuală a președintelui Consiliului Județean Ialomița, sala de spectacole cu geometrie variabilă a oferit zecilor de oficiali care au răspuns «prezent» o amintire de neuitat. Nu insinuăm, evident, că, după 20 de ani,... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 00:50 (18020 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarii «pe viață» din Ialomița, afectați de o inițiativă «neconstituțională»

Primarii «pe viață» din Ialomița, afectați de o inițiativă «neconstituțională»

Primarii, președinții de consilii județene și consilierii locali sau județeni nu vor putea ocupa aceste funcții mai mult de două mandate succesive, conform unei inițiative legislative aprobate tacit, miercuri, 19 noiembrie 2014, de Camera Deputaților. Inițiativa aparține deputaților PDL Cezar Preda și Gheorghe Udriște. În Ialomița, mai bine de jumătate dintre aleșii locali se află într-o astfel de situație!

Un proiect «neconstituțional» Proiectul prevede că nicio persoană nu poate îndeplini succesiv funcția de primar, consilier local, consilier județean, președinte de consiliu județean... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2014, 19:10 (3312 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională

Maria Gavrilă a semnat cu Unirea Slobozia

Maria Alexandra Gavrilă de la Școala 181 București este primul transfer al iernii pentru CSM Unirea Slobozia. De la aceeași echipă au venit la Slobozia în acest sezon Adina Grigoraș și Raluca Dăscălete. Maria Gavrilă a împlinit în luna iunie 19 ani și a fost, pînă de curînd, componentă de bază a naționalelor de junioare și apoi tineret. Evoluează pe postul de coordonator și nu se află la prima experiență în Liga Națională. În sezonul trecut a bifat 3 meciuri și 10 goluri pentru SCM Craiova. În altă ordine de idei, CSM Unirea Slobozia se va despărți în această pauză competițională de trei jucătoare. Este vorba despre portarul Andreea Tîlvăru, extrema stîngă Mirabela Cricleviț și coordonatorul ... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2014, 17:15 (6426 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Profesioniști» la 15 ani

«Profesioniști» la 15 ani

Au 15 ani fiecare și toată lumea la picioare. Au impresionat în urmă cu două săptămîni la Balul Bobocilor organizat la Liceul de Arte din Slobozia, unde s-au luptat pentru primul loc în cadrul concursului de originalitate. Împreună au descoperit că pot avea libertatea de expresie după care tînjesc fără să știe. Speră să devină oameni de afaceri sau procurori sau medici chirurgi. Și se jură că nu vor renunța niciodată la această primă dragoste: dansul!

Crina, profesorul de dans al lui Andrei
Pe Crina o cheamă Crina Daniela Nicolae și dansează de cînd se știe. Deși mignonă, are... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2014, 15:50 (7506 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Boala tricolorului la Daci(ci)

Feisbuc administrativ

Boala tricolorului la Daci(ci)

Am ales pentru această saptămînă o fotografie în ton cu evenimentul recent consumat la începutul acestei săptămîni. Și, după cum vedeți în imagine, așa a fost pe tot feisbucul, oriunde întorceai capul. De la ăl cu țîța-n gură pîn’ la ăl cu barba sură și Mercedes la poartă, tot melteanul care a vrut să arate că trăiește Ziua Națională s-a pozat și a dat share!

E scris pe tricolor unire Doamnele din imaginea alăturată sînt oameni politici. Cea care vă arată semnul victoriei făcea parte la ultimul recensămînt politic dintr-un partid politic obscur, așa că o puteți ignora... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2014, 15:45 (6795 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

De 1 Decembrie, la Slobozia

Armata a ratat Ziua Națională

Cel mai așteptat moment al sărbătorii dedicate Zilei Naționale, parada tehnicii din dotarea Armatei, a fost ratat de militari la Slobozia. Unul dintre echipamente s-a defectat înainte de defilare și nu a mai putut fi pus în funcțiune. Din cauza mașinii stricate, circulația pe bulevardul Cosminului a fost întreruptă cîteva zeci de minute. La fel de stînjenitor a fost și momentul dezvelirii statuii lui Mihai Viteazul. Sub privirile slobozenilor, primarul Alexandru Stoica a încercat zadarnic să ridice pînza cu care domnitorul a fost acoperit. Un cetățean a explicat hîtru situația: «Probabil i-a fost rușine să-l vedem. Mihai Viteazul acesta nu seamănă deloc cu originalul...».

Cum a fost de 1 Decembrie la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2014, 15:40 (21355 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Sala de spectacole cu geometrie variabilă, «inaugurată parțial»

La 1 Decembrie 2014, de Ziua Națională a României

Sala de spectacole cu geometrie variabilă, «inaugurată parțial»

După 20 de ani de așteptare, sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului Județean Ialomița este, în sfîrșit, inaugurată. Evenimentul va avea loc la 1 Decembrie 2014, de Ziua Națională a României. «Sala este gata în proporție de peste 90% și va fi inaugurată la 1 Decembrie. Ulterior, se vor realiza și ultimele finisaje. Am reușit să respectăm una dintre multele promisiuni pe care le-am făcut concetățenilor noștri!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița.

Cîteva zile pînă la inaugurare
Sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2014, 20:15 (12292 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au refuzat 7000 de carduri de sănătate

Ialomițenii au refuzat 7000 de carduri de sănătate

Județul Ialomița s-a conectat, la rîndul său, la isteria națională generată de refuzul asiguraților a primi cardurile de sănătate. Și la noi, ca și la ceilalți, printre motivele invocate s-au numărat și cele de ordin religios. Așa se face că în mai puțin de o lună de la debutul campaniei de distribuire, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au primit înapoi 7000 de carduri, din care 500 trimise de autorități pe numele persoanelor decedate...

Cardurile de sănătate, acceptate de BOR
La jumătatea lunii septembrie a acestui an, în cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2014, 18:05 (6324 vizualizări - 14 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la Moldoveni

Un cablu electric neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Moldoveni. Evenimentul a fost anunțat la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 16:15
(5146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei bătăuși scandalagii, arestați

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «miercuri, 21.09.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 15:10
(4496 vizualizări - 0 comentarii)


Sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei din Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor anunță că duminică, 25 septembrie 2016, va avea loc sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2016, 12:10
(6715 vizualizări - 1 comentariu)


Donație pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Joi, 22 septembrie 2016, Organizația «Salvați Copiii» va dona Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia 3 echipamente medicale performante, în valoare de aproape 29000 de euro ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 21:10
(4311 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii în acțiune, pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în perioada 16-18 septembrie a.c., la executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 19:15
(2705 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

O tînără de 16 ani și un bărbat de 46 de ani au fost victimele a două accidente rutiere. În timp ce mergea pe marginea șoselei, în comuna Gura Ialomiței, tînăra de 16 ani a fost lovită de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 17:25
(2731 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permise de conducere

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 49 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducînd fără a avea permise de conducere. Documentele le-au fost suspendate, ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 16:05
(2989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente într-o singură zi

Luni, 12 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări a reieșit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:25
(5901 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Arestat pentru loviri și alte violențe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:05
(5235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Protopopiatul Slobozia: Ghiozdane și rechizite pentru 30 de elevi

Protopopiatul Slobozia, sprijinit de 11 parohii din subordine, a organizat în perioada 9-12 septembrie 2016, ediția a II-a a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 16:05
(7101 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Plutonierul major Jean Iliescu din cadrul Jandarmeriei Ialomița a cîștigat finala Campionatului de Tenis de Cîmp al Ministerului Afacerilor Interne, organizat în municipiul Oradea, în perioada 4-10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 15:05
(4824 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 46 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 14:20
(5101 vizualizări - 3 comentarii)


Accident la Sinești

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 47 de ani, din București, conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 13:10
(6643 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 27 de permise reținute, amenzi de peste 87000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 9-11 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 12:25
(6052 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii august 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7184 șomeri, din care 1020 șomeri indemnizați, respectiv 6164 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 11:05
(4375 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Marți, 13 septembrie 2016, de la orele 14,00, Galeriile Arcadia ale Centrului Cutural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia îi așteaptă pe iubitorii de pictură la vernisajul artistului plastic Ștefan Șerban ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 20:25
(4056 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sărbătoare de Ziua Pompierilor

Între 10 și 12 septembrie 2016, pompierii ialomițeni vor fi la datorie pentru a sărbători 168 de ani de la bătălia din Dealu Spirii, eveniment desfășurat la data de 13 septembrie 1848. Momentul istoric ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 18:25
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Transport de lemne, fără documente

Un tînăr, de 31 de ani, din județul Argeș, a fost sancționat contravențional de polițiști, după ce oamenii legii au descoperit faptul că el transporta cantitatea de 5,2 metri cubi de lemne, fără documente ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 14:15
(5400 vizualizări - 2 comentarii)


Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă din Ciochina

Tîrgul de Toamnă din comuna Ciochina, organizat pe data de 8 septembrie 2016, i-a adus unei femei, de 33 de ani, din Ploiești, un dosar penal. Aceasta a fost surprinsă de jandarmii ialomițeni în timp ce ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 13:10
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiectul EDWARD-21 septembrie, Ziua Europeană fără Decedați în Accidente Rutiere

Reprezentanții Comisiei pentru Siguranța Rutieră din cadrul Directoratului General pentru Mobilitate și Transport al Comisiei Europene, împreună cu cei ai Rețelei Europene a Poliției Rutiere TISPOL, au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 14:10
(3351 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 12:40
(5507 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A acroșat un pieton

Marți, 6 septembrie 2016, Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 11:35
(4019 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Doi tineri, reținuți de polițiști după ce au furat un autoturism

Polițiștii cercetează doi tineri de 17, respectiv 19 ani, din Urziceni și comuna Alexeni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat, tentativă la furt calificat și conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:55
(4419 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 800 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură (sînt solicitate 5 ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:45
(4868 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proceduri simplificate, în beneficiul cetățenilor

Pentru a nu mai apela la serviciile poștale sau pentru a nu vă mai deplasa la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, puteți trimite dovada plății amenzii pe e-mailul IPJ Ialomița, precizînd ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:35
(4884 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, prins la Căzănești

Un bărbat urmărit internațional de autoritățile judiciare spaniole pentru infracțiuni contra ordinii și liniștii publice a fost prins de polițiștii din Ialomița. Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 11:35
(5603 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:45
(2918 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 89000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:20
(4546 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Peste 17300 de cereri de finanțare depuse prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit, prin intermediul submăsurilor de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020), 17339 de proiecte de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2016, 20:25
(3461 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...