Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Feisbuc administrativ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Alexandu Potor face parte din noul val de figuri publice ale vieții administrative ialomițene. Președinte al Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală din România și președinte al unuia dintre cele 4 GAL-uri ialomițene, Alexandru Potor este atît de preocupat de imaginea sa publică încît, ne place să credem, și atunci cînd doarme poartă costum și cravată asortată. Tocmai de aceea, fotografia pe care o (re)publicăm devine atît de valoroasă.

Întrebare cu răspuns inclus
La nici 40 de ani, Alexandru Potor are GAL-urile la picioare și un viitor pe care numai partidul stat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:55 (6772 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cristian Lungu, campion național

Lupte libere

Cristian Lungu, campion național

Luptele libere sînt, fără discuție, cea mai populară disciplină sportivă din orașul Amara. Antrenorul Marian Moraru a strîns în ultimii ani alături de elevii săi o adevărată colecție de titluri naționale. Alina Moraru, Doru Măiță, Adrian Turcu sau Robert Cîlțea sînt doar cîțiva dintre sportivii care au început să practice luptele pe saltele sălii din Amara, pentru ca apoi să urce pe cea mai înaltă treaptă a podimului la campionatele naționale. În anul 2014 a ieșit la rampă Cristian Lungu, mai întîi în vară, cînd a obținut titlul național la lupte pe plajă, competiție desfășurată la Mangalia, iar apoi în acest concurs, cînd a confirmat printr-o performanță similară și în sală. La nici 15 ani, ... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:20 (4458 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Panică în orașul Amara la primele ore ale acestei dimineți. Pompierii de la Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic, de 62 de ani. Din primele date s-ar părea că omul ar fi pus focul intenționat. În urma incidentului, bărbatul a fost intoxicat cu monoxid de carbon. Incendiul a cuprins o cameră din locuința bărbatului de 62 de ani. În momentul în care au ajuns la locul intervenției, pompierii slobozeni l-au găsit pe acesta în holul casei, în stare de inconștiență. Au fost solicitați să intervină și paramedicii SMURD, care au pornit manevrele de resuscitare. Ipoteza că omul să fi încercat să pună focul singur ar fi apărut după ce la locul incidentului... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 09:40 (7581 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu o lună mai devreme

Primarul Stoica l-a adus pe «Moș Crăciun» la Slobozia

Marți, 18 noiembrie 2014, angajații DADP au ridicat pe soclul din Piața Unirii a Sloboziei statuia lui Mihai Viteazul. Monumentul ar fi trebuit amplasat încă de anul trecut, însă a avut nevoie de mai multe retușuri pînă cînd i-a fost dată  forma finală. Lucrarea a fost executată de artistul Vasile Aionesei și s-a ridicat la suma de 150 mii de lei...

Au făcut-o și p’asta! Maniera artistică în care a fost realizată statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia întrece toate viziunile în materie de monumente care-l întruchipează pe voievod. Imediat ce a fost montată pe soclu, mai mulți... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2014, 14:20 (53724 vizualizări - 89 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21842 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Din nou la concurs

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat organizarea unui al doilea concurs pentru postul de director al unității medicale. Luni, 10 noiembrie 2014, comisia de examen a validat participarea celor doi candidați aliniați la start. Este vorba despre medicul neurolog Violeta Șapira și medicul diabetolog Simona Berbece. Prima probă se va desfășura săptămîna viitoare.

Istoria unui concurs ratat
Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută un director cu funcție întreagă încă de la începutul acestui an, cînd medicul Vasile OIaru a fost demis din funcție... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 13:25 (14477 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Elena Grama a împlinit 100 de ani

Un secol de viață la Sudiți

Elena Grama a împlinit 100 de ani

Potrivit recensămîntului din anul 2011, un procent de 1,39% din populație a depășit vîrsta de 85 de ani. Elena Grama a împlinit miercuri, 12 noiembrie 2014, 100 de ani. Mamă a 8 copii, femeia a fost serbată, duminică, de întreaga comunitate. «Am comandat pentru ea un tort de 4 kilograme, să mănînce tot satul» a declarat primarul comunei Sudiți, Vasile Șincan.

O sărbătoare a comunității
Elena Grama a intrat în atenția opiniei publice în urmă cu cîțiva ani, cînd a fost descoperită de presa centrală. Anul acesta, ajunsă la vîrsta venerabilă de 100 de ani, ea a fost sărbătorită de... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 12:10 (7465 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Fărădelege la Axintele

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Curțile unităților de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară, sînt la dispoziția potentaților locali. De ani buni, aceste locații sînt utilizate pentru amplasarea ilegală a magazinelor, buticurilor sau frizeriilor comunale. Fostul preot din satul Brătia, comuna Axintele, a plusat, iar cu acordul tacit al autorităților locale și-a ridicat în curtea fostei școli o casă parohială...

Scandalul din curtea școlilor
Unitățile de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară a județului de cîțiva ani, provoacă adevărate scandaluri publice. Deși sînt aflate în administrarea... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 11:30 (9502 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Chetă lunară pentru activitatea Spitalului Județean

Dacă vrei să muncești, plătești

Slobozia: Chetă lunară pentru activitatea Spitalului Județean

Tot mai sărac de la o lună la alta, Spitalul Județean de Urgență Slobozia este susținut prin eforturile comune ale medicilor și asistentelor. În majoritatea secțiilor, cadrele medicale fac chete pentru a-și putea desfășura activitatea. Din banii strînși sînt cumpărate medicamente, piese de mobilier, produse de curățenie sau dezinfectanți.

Cruda realitate din Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principala unitate medicală din județul Ialomița și singura unde, periodic, angajații contribuie cu fonduri proprii pentru a susține activitatea. Toate acestea întrucît... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 10:20 (15618 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituția de lux, sub lupa procurorilor locali

Scandal cu tentă sexuală la Slobozia

Prostituția de lux, sub lupa procurorilor locali

Într-un banal oraș de provincie, în care toată lumea cunoaște pe toată lumea, prostituția de lux devine o afacere rentabilă. O partidă de sex la hotelurile din oraș alături de practicante ale celei mai vechi meserii din lume poate ajunge și pînă la 1000 de euro! Asta au descoperit procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, după recenta arestare a doi proxeneți. Cutremurător este faptul că victima celor doi era încă minoră...

Minoră de 17 ani, victimă a proxeneților
Inculpați în dosarul instrumentat de anchetatorii de la Slobozia sînt Chivuța Doinița Manole și Mihai... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 20:10 (10796 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Alegerile vin și trec, descentralizații rămîn. Iar cînd vorbim despre Ion Dumitru, directorul Pensiilor ialomițene, afirmația capătă caracter de lege. Deși a trecut prin nenumărate scandaluri publice, Ion Dumitru pare dăltuit în piatră pe scaunul pe care moțăie de vreo 5 ani și mai bine.

Un director «nemuritor»
Casa Județeană de Pensii Ialomița are angajați competenți și responsabili. Nu o spunem noi, o spun zecile de mii de pensionari care trec anual pragul acestei instituții. Ceea ce spunem noi e că, din păcate, acești angajați îl au ca director pe Ion Dumitru, un penelist tras... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 15:05 (14031 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Pe drumul cel bun

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FCM Dorohoi 1-0

Pe drumul cel bun

Plan ochit, plan lovit! 6 puncte și-a propus Unirea din dubla cu Farul și Dorohoi, 6 au ieșit! Slobozenii, îmbrăcați în roșu, au pătruns pe teren sîmbătă, 8 noiembrie 2014, în aproximativ aceeași formulă pe care au folosit-o cu Farul. Firește, echipa cîștigătoare nu se schimbă, dar cînd îl ai pe căpitanul Romeo apt de joc, nu ai cum să nu îl titularizezi. Așadar, revenit după suspendarea de o etapă, «Zenga» a apărut în primul 11, substituindu-l pe Florin Tudorache. Venită abia anul acesta la masa Ligii a II-a, FCM Dorohoi a arătat la Slobozia multă determinare, fiind o echipă mai agresivă și mai bine organizată decît precedenta victimă a Unirii, Farul Constanța. Ba chiar lucrurile puteau începe... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 13:50 (5578 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Callatis Mangalia-Viitorul Axintele 0-2

Alb-verzii recuperează teren

Viitorul Axintele a bătut la Mangalia în jocul disputat contra Callatisului, vineri, 7 noiembrie 2014, contînd pentru a XI-a etapă. În ciuda acestui succes, alb-verzii au rămas pe locul 5, dar s-au apropiat la 5 puncte de liderul Dunărea Călărași. Ce n-au reușit axintenii acasă, au făcut «cățelandrii» de la Dinamo II, care au smuls un punct primei clasate chiar la Călărași. Viitorul a abordat jocul cu Mangalia afișînd cîteva surprize în primul 11. Astfel, pe postul de portar a apărut Alexandru Dănciulescu, iar fundaș dreapta a evoluat Cosmin Cristil, tineri obișnuiți mai degrabă cu banca de rezerve. Desprinderea s-a conturat în partea a doua. Andrei Sava și-a reconfirmat pofta de gol deschizînd... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 10:20 (6831 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crimă conjugală la Făcăeni

Crimă conjugală la Făcăeni

Un bărbat cu antecedente penale din comuna ialomițeană Făcăeni a fost trimis în judecată pentru că și-a înjunghiat soția cu un cuțit. Inculpatul se află în prezent în stare de arest preventiv, în Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

Scandal transformat în crimă Datele organelor judiciare din Ialomița arată faptul că incidentul din familia lui Mihai Catană din Făcăeni s-a petrecut la începutul lunii trecute. După ce s-a îmbătat, bărbatul a început să se certe cu soția sa. În scandalul conjugal a intervenit fiica victimei, care a convins-o... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2014, 11:50 (7519 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cristina ne invită sub umbrelă

Feisbuc administrativ

Cristina ne invită sub umbrelă

Pentru că au trecut ani buni de cînd Cristina Pocora nu și-a mai deranjat electoratul, ne-am gîndit că facem o faptă bună și să o mediatizăm din nou pe cea care a vrut să schimbe din temelii politica ialomițeană și... n-a reușit!

La început a fost imaginea
În opinia noastră, dacă Pocora n-ar fi existat, ea ar fi trebuit musai inventată. Nu vrem să justificăm această afirmație, pentru că altul e rostul rubricii de față. Vom spune doar că, nouă personal, ne amintește instantaneu de reclamele americane pentru obiecte de uz casnic din anii ’60. La fel și fotografia alăturată, postată... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2014, 11:15 (7482 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Opera Română, în Ograda lui Ionel Perlea

Opera Română, în Ograda lui Ionel Perlea

Trei artiști ai Operei Române au lăsat scenele din București pentru o oră de spectacol în Ograda lui Ionel Perlea. Prestația lor a fost aplaudată la scenă deschisă de toată suflarea localității de unde marele compozitor și dirijor ialomițean a plecat către marile scene ale lumii. Evenimentul s-a petrecut joi, 30 octombrie 2014, la Căminul Cultural din comuna ialomițeană Ograda.

Muzica la ea acasă
Sopranele Amelia Antoniu și Mioara Manea Arvunescu, alături de tenorul Cătălin Petrescu, toți trei artiști ai Operei Române din București, au venit la Ograda pentru a-i delecta pe locuitorii... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2014, 10:35 (8923 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Moarte elucidată după 3 ani

File din dosare

Moarte elucidată după 3 ani

Doi tineri au fost trimiși în judecată în urmă cu o săptămînă de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, acuzați fiind de faptul că au tîlhărit un bătrîn, ulterior victima pierzîndu-și viața. Ancheta în această cauză a durat 3 ani, timp în care organele judiciare au administrat suficiente probe pentru a demonstra vinovăția celor doi autori. Povestea care se țese în jurul dosarului scoate la iveală disperare, sărăcie și violență, toate stropite din plin cu alcool.

A zăcut 3 zile sub pat Cutremurătoarea poveste pe care au investigat-o procurorii Parchetului de pe lîngă... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2014, 09:10 (5104 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul-MARIONETĂ de la Slobozia

Consiliul-MARIONETĂ de la Slobozia

După 2 ani de lupte intestine, visul primarului Alexandru Stoica s-a împlinit. Slobozia are un consiliu local-marionetă, dominat de PSD, cu o opoziție sporadică și lipsită de vlagă. Această stare de fapt se reflectă constant în hotărîrile de consiliu local, hotărîri care afectează direct nivelul de trai al slobozenilor și mai binele public în numele căruia administrația slobozeană guvernează.

Crăciun fără lumină în Cartierul Gării Noi
Joi, 30 octombrie 2014, Consiliul Local Slobozia s-a reunit într-o nouă ședință ordinară. Pe ordinea de zi a ședinței, printre primele proiecte... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2014, 19:20 (21805 vizualizări - 41 comentarii)

SPORT

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia-HCM Baia Mare 21-33 (12-14)

38 minute în trena campioanei

HCM Baia Mare, Campioana României la handbal feminin, a fost primită cu multă căldură în Sala Sporturilor de către publicul slobozean. Cele două echipe au intrat pe teren însoțite de micuțele handbaliste de la CSS Slobozia în stilul brevetat de cupele europene. Startul în materie de goluri l-a dat Baia Mare, prin reușita Elenei Gjogjevska, Alina Moroianu egalînd imediat pentru echipa noastră. Speranțele unei imposibile reușite au fost date de golul din minutul 7 al Ramonei Urse, care a făcut 4-3 pentru Unirea, prima și singura dată cînd echipa noastră a condus pe tabelă. Apoi, oaspetele au pus piciorul pe accelerație, au întors la 9-4 apoi, 10-5. Ne-am revenit prin 2 goluri consecutive, semnate... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2014, 11:50 (7028 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31251 vizualizări - 31 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: 261,468 milioane de lei pentru motorina aferentă trimestrului III/2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) prin Centrele Județene efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură pentru perioada 1 iulie-30 septembrie 2023 (trimestrul ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2023, 13:05
(10030 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Groaznic accident rutier soldat cu trei morți!

Cotorca: Groaznic accident rutier soldat cu trei morți!

Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române informează că un grav accident s-a produs pe DN2, în zona localității Cotorca. Un autoturism s-ar fi izbit frontal de un autocamion ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2023, 09:05
(3471 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Percheziții la vânzătorii de articole pirotehnice. Peste 800 kg de petarde și artificii, confiscate!

Urziceni: Percheziții la vânzătorii de articole pirotehnice. Peste 800 kg de petarde și artificii, confiscate!

În urma a 3 percheziții domiciliare efectuate de polițiștii din Urziceni au fost descoperite și ridicate în vederea indisponibilizării peste 800 kg de articole pirotehnice. Astfel, miercuri, 27 decembrie ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2023, 13:55
(12178 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Tânăr de 17 ani fără permis, surprins la volanul unei mașini «sustrase» din curtea locuinței sale

Miercuri, 27 decembrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 25 de ani, din Bărbulești. În urma testării cu aparatul din dotare, au reieșit ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2023, 13:45
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Posibil drogați și băuți, la volan

Sâmbătă, 23 decembrie a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din Slobozia, în vederea verificării documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 16:10
(2812 vizualizări - 0 comentarii)


Raport al structurilor MAI după minivacanța de Crăciun

În contextul minivacanței de Crăciun, structurile teritoriale ialomițene din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat, în perioada 22-26 decembrie 2023, o serie de acțiuni în scopul siguranței ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 14:35
(7358 vizualizări - 0 comentarii)


Jarul căzut din sobă, cauza unui incendiu produs la o casă din Nicolești

Marți, 26 decembrie a.c., în jurul orei 3,20, Detașamentul de Pompieri Slobozia a fost solicitat să intervină la un incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Nicolești. Pentru misiune ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 14:20
(3957 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A intrat cu mașina într-un gard

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2023, 14:15
(4296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Fetești: Reținut pentru «furt»

Vineri, 22 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară, în municipiul Fetești. Perchezițiile au fost efectuate la domiciliile a doi bărbați, de 37 și ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2023, 21:00
(3676 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Fetiță de ani 10 ani, rănită de o petardă. A fost transportată de urgență la un spital din București!

Vineri, 22 decembrie a.c., o fetiță de 10 ani din localitatea Iazu a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu multiple răni în zona feței. Micuța s-a jucat cu o petardă pe care nu a manevrat-o ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 14:00
(13376 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Posibil drogat la volan

Joi, 21 decembrie a.c., în jurul orelor 10,30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 27 de ani, din Țăndărei, în vederea verificării documentelor personale, precum și a autoturismului ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:55
(3309 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică fiind la rându-i o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura electronică ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:45
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Joi, 21 decembrie a.c., polițiștii din Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 47 de ani, în timp ce transporta cu o autoutilitară material lemnos din specia gorun. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:40
(2854 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis după ce un slobozean și-ar fi agresat soția

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul o femeie, în vârstă de 51 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată fizic de soțul său. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că între cei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2023, 18:10
(3311 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Miercuri, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 19,30, polițiștii din Căzănești, în timp ce acționau într-un filtru rutier pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2023, 18:05
(2669 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 85,97 milioane de lei în perioada ianuarie-noiembrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-noiembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 85,97 milioane ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 17:30
(9025 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Miercuri, 20 decembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat ședința Colegiului Prefectural. În cadrul întâlnirii au fost prezentate rapoarte privind starea factorilor de mediu, pentru anul 202 ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 15:00
(4306 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: 37 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Urziceni: 37 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au desfășurat mai multe activități de control pe raza de competență, în baza Planului de acțiune «PIROTEHNIC 2023/2024», ocazie cu care au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 13:55
(5361 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 19 decembrie 2023, în jurul orelor 20,30, polițiștii rutieri, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 13:45
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 27 decembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 390

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA, conform art. 316 sau 317 din Legea 227/2015, că miercuri, 27 decembrie 2023, este termenul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 12:30
(12508 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Claudiu Năsui: «PSD și PNL și-au înfipt nulitățile în funcțiile de conducere ale ASF, falimentele tot românii le plătesc!»

Deputatul USR Claudiu Năsui acuză PSD și PNL că și-au împărțit cu cinism posturile de conducere de la ASF. Au numit în funcții persoane cu o pregătire precară în domeniu, oameni care nu pot răspunde la ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 18:40
(17430 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 1,1 miliarde de lei, încasate la bugetul de stat în perioada ianuarie-noiembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 noiembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului de peste 1,1 miliarde de ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 17:10
(5758 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate la Școala Nr. 3 Slobozia

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate la Școala Nr. 3 Slobozia

Luni, 18 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia. Acțiunea s-a derulat în cadrul Programului «Școala Altfel» al unității ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 15:00
(6030 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, posibil drogat la volan

Sâmbătă, 16 decembrie a.c., în jurul orelor 10,30, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 30 de ani, din Bărbulești, în vederea verificării documentelor personale precum ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 15:40
(5103 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:30
(12518 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la un adăpost de animale din Urziceni, la o anexă din Andrășești și la o casă din Malu. A luat foc un camion!

Două echipaje de pompieri au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la un adăpost de animale în Urziceni. La locul solicitării au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă. Au ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:25
(17330 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Crunți, Urziceni, Slobozia și Țăndărei

Vineri, 15 decembrie a.c., în jurul orei 8,00, trei echipaje de la Stația de Pompieri Fetești, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:20
(5069 vizualizări - 0 comentarii)


MF/ANAF oferă suport în vederea completării și depunerii Declarației 112

În Monitorul Oficial, Partea I nr. 1112 și din 1112 Bis din 11 decembrie 2023 a fost publicat Ordinul nr. 1.994/880/1.181/4.594/2023 pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 12:55
(9405 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 21 decembrie 2023, termen-limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 21 decembrie 2023, este termenul-limită de depunere a unor declarații fiscală, respectiv Formularul 100-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 12:40
(15091 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Conducea un autoturism neînmatriculat

Joi, 14 decembrie a.c., polițiștii au depistat în trafic pe raza orașului Fierbinți-Târg un tânăr, de 20 de ani, din Sinești, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. Oamenii legii au întocmit ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 17:10
(4248 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...