Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cezar, de profesie vânător-culegător. De funcții!

Feisbuc administrativ

Cezar, de profesie vînător-culegător. De funcții!

Cezar Zamfir este, oricît ar încerca cîrcotașii să conteste, o celebritate locală. Întîi de toate pentru că este singurul politician care a renunțat la vrabia Primăriei Slobozia din mînă, pentru cioara de pe gardul aceleiași instituții. Apoi pentru că tot el e singurul slobozean care susține că poate salva orașul cu un proiect botezat «Te iubesc, Slobozia». Și exemplele ar putea continua!

Să dăm Cezarului ce e al lui
Interesul pentru feisbuc al domnului Cezar Zamfir este, de ce să nu o recunoaștem, mai vechi decît activitatea sa administrativă. Însă pasiune a devenit... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 18:20 (22654 vizualizări - 20 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Georgian Mocănescu este director al Agenției de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița. O slujbă călduță, liniștită, moștenită pe filieră PNL, partid în care domnul Mocănescu a făcut figurație ani buni. Numai că partidele, ca și imperiile, au și ele momente de declin. Iar domnul Mocănescu, trăitor sub vremi, își securizează și el poziția cum se pricepe mai bine.

Un prefect fără vocație
Înainte de a ajunge prefect sub Tăriceanu, Georgian Mocănescu era, în ciuda carierei sale, un ilustru necunoscut. Nu-i vorbă, că și după ce a ajuns prefect a rămas la fel (n.red.: la fel de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 17:30 (27787 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

Toamnă secetoasă

Fotbal, Liga a II-a, Gloria Buzău-Unirea Slobozia 1-0

Toamnă secetoasă

Criza de rezultate a Unirii continuă și, din păcate, se adîncește. 10 meciuri au trecut din actualul sezon iar în dreptul echipei lui Adrian Mihalcea sînt bifate doar două victorii. N-ar fi un capăt de țară, însă nici jocul nu convinge. Atacul nu mai are incisivitatea din sezonul trecut, de dorit lăsînd și agresivitatea liniei de fund. Rezultatul este unul care încă nu îngrijorează dar dă serios de gîndit: Unirea Slobozia, echipa care speria Estul, se află doar pe locul 8, la 5 puncte de play-off și foarte aproape de zona nisipurilor mișcătoare. Nu mai e loc să așteptăm iarna, trebuie să ne revenim!

A treia înfrîngere consecutivă... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 16:40 (5810 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile lui Stoica, pliant electoral

După 2 ani de mandat

Investițiile lui Stoica, pliant electoral

La 2 ani și cîteva luni de la alegerea sa, primarul Alexandru Stoica a simțit nevoia să facă un sumar al investițiilor realizate la Slobozia. Dacă nu ești slobozean și citești «docomentul», ai putea jura că pe bulevardul Matei Basarab curge lapte și miere. Însă dacă trăiești aici, în capitala unuia dintre cele mai neperformante județe ale României, înțelegi că sumarul nu este decît o nouă gogoriță electorală, numai bună de răsucit mințile electoratului tradițional înainte de alegerile prezidențiale.

Cetățenii au dreptul să știe...
...ce le spune primarul Stoica și altceva nimic... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 14:20 (14681 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Triumful nou venitelor

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Universitatea Neptun Constanța 22-17 (6-8)

Triumful nou venitelor

Partida dintre Unirea Slobozia și Neptun Constanța, disputată duminică, 26 octombrie, a fost compusă din două reprize diferite: una în care jucătoarele oaspete au controlat meciul și au profitat de numeroasele greșeli din jocul Sloboziei și o a doua în care echipa noastră a zburdat practic pe teren. Cele 3 puncte puse în joc au atîrnat greu deasupra confruntării, ambele echipe căutînd victoria care să mai îndulcească un pic lupta pentru supraviețuire. Unirea a lovit prima prin Alina Moroianu, interul slobozean fiind apoi principalul furnizor de ratări. N-a fost cel mai reușit joc pentru Alina, dar vor veni cu siguranță și zile mai bune. A ieșit, în schimb, la rampă extrema stîngă Camelia Carabulea... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 13:10 (6864 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stațiile de monitorizare a aerului din Ialomița AU CEDAT

Stațiile de monitorizare a aerului din Ialomița AU CEDAT

Montate în județul Ialomița în urmă cu 6 ani, stațiile de monitorizare a calității aerului și-au depășit termenul de valabilitate. Una dintre ele, amplasată în zona industrială din Urziceni, s-a defectat, iar cealaltă, aflată în curtea Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, funcționează în stare de avarie. Pentru reparația acestora este nevoie de peste 200 mii de lei, iar sursa de finanțare rămîne deocamdată inexistentă.

Un program eșuat
Stațiile de monitorizare a calității aerului și panourile de informare a publicului fac parte din Rețeaua Națională de Monitorizare a ... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 11:35 (4594 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Dublă de 3 puncte pentru Badea

Fotbal, Liga a III-a, Metaloglobus București -Viitorul Axintele 0-2

Dublă de 3 puncte pentru Badea

Viitorul Axintele continuă să țină aproape de Dunărea Călărași. Echipa lui Costel Pană rămîne pe locul 5, la 4 puncte în spatele Dunării după ce vineri, 24 octombrie 2014, a trecut cu 2-0 în deplasare de Metaloglobus București. Meciul, contînd pentru etapa a 9-a, nu a fost deloc unul ușor, adversarul axintenilor fiind echipa care, cu doar două etape în urmă, bătuse pe concitadina Juventus. Eroul Viitorului a fost de această dată tînărul Alexandru Badea. Atacantul venit în urmă cu 2 ani de la Balotești, a făcut diferența prin golurile reușite în minutele 30 și 37, prima reușită din penalty. Cu această dublă, Badea ajunge la trei goluri marcate în acest sezon. În partida cu Metaloglobus, Viitorul... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 09:20 (6591 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Medicul lui Dumnezeu

Medicul lui Dumnezeu

Paraschiva Cornea este de 7 ani medic de familie în Slobozia. A venit aici de la Mînăstirea Vorona, în 2007, răspunzînd astfel rugăciunilor PS Damaschin de a avea în Episcopia Sloboziei și Călărașilor o măicuță care să vindece și bolile trupești, nu doar pe cele sufletești. În cei 7 ani de practică medicală, Maica Paraschiva a devenit un exemplu demn de toată lauda. Are 2500 de pacienți, un cabinet în mediul rural, la Giurgeni și, după cum spun bolnavii, darul de a vindeca prin cuvînt...

Un medic în sutană
Cabinetul maicii Paraschiva e în clădirea Centrului Social al Episcopiei... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 08:20 (15176 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7900 de pensionari ialomițeni trăiesc la limita existenței

Viața cu 350 de lei pe lună

7900 de pensionari ialomițeni trăiesc la limita existenței

Legea pentru acordarea pensiilor sociale minime garantate a fost instituită în urmă cu 5 ani. Iar singurul beneficiu pentru vîrstnicii plătiți în baza acestui act normativ rămîn cei 350 de lei pe lună. Mulți dintre ei trăiesc singuri și trebuie să-și drămuiască banii pentru mîncare, medicamente sau facturi. Lună de lună, în aceste condiții, sînt obligați să supraviețuiască aproape 8000 de pensionari ialomițeni. Considerate case pentru oamenii fără sprijin la bătrînețe, azilele din județ sînt un lux la care le este interzis să viseze. Fiecare beneficiar al serviciilor rezidențiale destinate vîrstnicilor plătește lunar 750 de lei.

Bătrînețe chinuită... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 03:45 (6488 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANL-urile electorale de la Slobozia

Lungește-ne, Doamne, boala!

ANL-urile electorale de la Slobozia

La o lună și mai bine de la izbucnirea scandalului legat de repartițiile în blocurile ANL, administrația locală continuă să dea din colț în colț căutînd soluții. La ultima ședință de Consiliu Local, cea din 13 octombrie 2014, consilieri Opoziției au reușit să blocheze încă o dată proiectul privind «aprobarea listelor de priorități și de repartizare a locuințelor ANL, disponibile în municipiul Slobozia». Administrația locală susține că blocajul este dictat de rațiuni electorale. În replică, consilierii Opoziției susțin că e nevoie de un regulament pentru stabilirea unei noi ordini pe listele ANL.

Un scandal nu vine niciodată singur... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 03:20 (10252 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șantierul din Piața Revoluției în imagini

Slobozia: Cutremurul continuă!

Pînă la inaugurarea Pieței Revoluției va mai trece încă un an și jumătate. Asta în cel mai optimist scenariu posibil. În așteptarea momentului, pe șantierul deschis în mijlocul orașului poți descoperi ce cu gîndul nu gîndești. Iar în Palatul Administrativ, angajații se roagă la sfinții administrației ca Palatul să reziste asediului sonetei cu berbece.

Senzații tari în timpul programului
De o săptămînă, Palatul Administrativ care adăpostește Instituția Prefectului și Consiliul Județean tremură la comandă.  Vibrațiile produse de soneta cu berbec folosită pentru fixarea palplanșelor... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2014, 19:30 (14084 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Slobozia: Opoziția a murit, trăiască PSD!

Slobozia: Opoziția a murit, trăiască PSD!

Unul dintre consiliile locale care a suferit schimbări dramatice în urma transferurilor politice este Consiliul Local Slobozia. Transferarea consilierilor Marin Ion (PP-DD), Sorin Brînză (UNPR) și Chiru Ion (PNL), dar și a viceprimarului Gabriel Mușat (PP-DD) în barca PSD reprezintă doar o fațetă a noii configurații politice. Pe turnantă, vin din urmă Mădălin Teculescu, ca independent, și Radu Paros, transferat la PMP ca vicepreședinte de filială.

Partide noi în Consiliul Local Slobozia După 5 luni de lupte politice crîncene, dominația PSD în Consiliul Local Slobozia a devenit incontestabilă... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2014, 17:50 (18105 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Stelică, primar de Ciulnița, șef de filială la PLR

Gheorghe Stelică, primar de Ciulnița, șef de filială la PLR

Lovitura de teatru a transferurilor politice pe baza Ordonanței 55 a fost dată de către primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică. Acesta a ales să se lase racolat de către Partidul Liberal Reformator, devenind astfel șef de filială peste un partid care nu există.

Silentio stampa la PLR Apariția PLR pe scena publică ialomițeană a fost tratată drept o glumă proastă, colportată de către prefectul Gigi Petre. Ulterior, trecerea mutească a unor șefi de descentralizate la acest partid-fundație a inflamat pentru cîteva zile mediul politic. Apoi partidul a căzut în uitare. Pînă la sfîrșitul... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2014, 15:40 (10715 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Două mașini au fost avariate de un copac

Vremea pune în pericol siguranța cetățenilor din Slobozia. Două mașini parcate pe bulevardul Unirii din reședința județului au fost avariate de un copac, smuls din rădăcină de vînt. O persoană era la un pas de a fi rănită... Cele două automobile erau parcate pe bulevardul Unirii, în zona Casei de Cultură Municipală. Într-unul dintre automobile se afla o persoană, care, din fericire, a reușit să se salveze singură. Martorii susțin faptul că omul a ieșit pe geamul mașinii sale. «Era un șofer, săracul de el, l-am văzut cînd a ieșit pe geam. Era speriat omul...» susține o  femeie care trecea prin zonă în momentul în care copacul a căzut peste cele două automobile. La fața locului s-au deplasat... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2014, 15:35 (11603 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul «Gării Noi», cufundat în întuneric

În așteptarea luminii de 6 ani

Slobozia: Cartierul «Gării Noi», cufundat în întuneric

Anul acesta, Cartierul «Gării Noi» din Slobozia a împlinit 6 ani de la înființare. Și tot atîta timp a trecut de cînd tinerii care și-au ridicat case aici așteaptă să fie racordați la sistemul de alimentare cu energie electrică. Deși multe dintre locuințele «tip duplex» au fost ridicate la cheie, proprietarii reclamă că nu se pot muta din cauza lipsei de curent. Problema strategică s-a transformat într-una administrativă, în care autoritățile locale din Slobozia și Enel Dobrogea, firma care furnizează energia electrică, încearcă să-și paseze responsabilitatea pentru această situație. Între timp, pentru a părea interesată de soarta locatarilor celui mai nou cartier al orașului, Primăria Slobozia... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2014, 20:05 (18883 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistență sanitară cu jumătate de normă

Criză de medici în spitalele ialomițene

Asistență sanitară cu jumătate de normă

Spitalele din  Ialomița au nevoie de medici. În fiecare secție a celor 4 unități spitalicești din județ este nevoie de cîte doi sau trei specialiști! Cea mai gravă situație din acest punct de vedere se constată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unitate care, pentru a acoperi toate liniile de gardă, a prevăzut în schema de personal medici pensionari sau de familie. Problema pare fără soluții, în condițiile în care unitățile medicale nu au suficientă capacitate de a-i atrage pe tinerii absolvenți în spitalele de provincie. «În afară de siguranța unui loc de muncă stabil, legislația nu ne permite să le oferim beneficii!» recunoaște Nicolae Dugală, directorul Spitalului Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2014, 16:50 (18027 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Focar de hepatită A la Școala «Mihai Viteazul»

Fetești: Focar de hepatită A la Școala «Mihai Viteazul»

Școala Generală «Mihai Viteazul» se află sub monitorizarea autorităților sanitare, după ce 10 copii s-au îmbolnăvit de hepatită virală de tip A. În majoritatea cazurilor, elevii au contactat virusul din comunitatea din care provin. Cele 10 cazuri au fost constatate la elevi din clasele 0, a I-a, a IV-a și a VI-a. O parte dintre copii au fost diagnosticați cu virusul care provoacă hepatita A înainte de începerea noului an școlar, iar ceilalți ulterior. Pentru a evita extinderea focarului și a declara starea de carantină, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au dispus efectuarea de lucrări de dezinfecție în cadrul fiecărei clase și monitorizarea clinică pînă la sfîrșitul acestei... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2014, 15:49 (6854 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

EXCLUSIV: «Arest la domiciliu» pentru primarul Țăndăreiului, Cristi Roman

EXCLUSIV: «Arest la domiciliu» pentru primarul Țăndăreiului, Cristi Roman

Marți, 21 octombrie 2014, la Tribunalul Ialomița s-a judecat contestația făcută la măsura de prelungire a arestării preventive în cazul lui Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. La finalul ședinței de judecată, instanța a admis demersul juridic al acestuia și a decis ca el să fie cercetat în stare de «arest la domiciliu». Informația a fost confirmată de Gabriela Petre, avocatul care l-a apărat pe edil. Cristian Roman a fost arestat la jumătatea lunii septembrie 2014, într-o anchetă a procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Organele judiciare au reținut pe numele acestuia 6 infracțiuni, 3 de «abuz în serviciu» și alte 3 de «fals intelectual». După mai multe demersuri procedurale... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 15:45 (8964 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Suspiciune de viol în cazul a două eleve de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Slobozia: Suspiciune de viol în cazul a două eleve de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Două eleve ale Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia s-au adresat organelor de anchetă precizînd faptul că în noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 octombrie 2014, ar fi fost violate de doi tineri, pe care i-ar fi cunoscut la discotecă. Cercetările în acest caz sînt în fază incipientă. Primele informații cu privire la acest caz scot în evidență faptul că adolescentele s-ar fi urcat în mașina a doi tineri pe care i-ar fi cunoscut la discotecă și i-ar fi însoțit pe aceștia la marginea Sloboziei, unde ar fi fost violate. Fetele au reclamat incidentul la Poliție, în cauză fiind întocmit un dosar penal.... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 14:20 (8775 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Florinel, primarul de la «dezmembrări»

Feisbuc administrativ

Florinel, primarul de la «dezmembrări»

Florinel Negraru este unul dintre cei mai activi postaci ai administrației ialomițene. Practic, nu există săptămînă în care domnia sa să nu ne regaleze cu o nouă dovadă a trecerii sale prin lume și viață. Fie că vorbim despre momentele de relaxare în care poartă odgoane de aur la gît, fie de cele în care se imortalizează socializînd cu personalități de talia lui Vali Vijelie, primarul de la Platonești este un oficial care nu se teme să fie etichetat drept cocalar, atîta vreme cît el se simte bine în pielea lui administrativă. De aceea, după îndelungi deliberări, am ales să-l mediatizăm astăzi în două poze surori, care vorbesc despre pasiunea lui infinită pentru «dezmembrări»... Pardon, pentru... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 13:20 (20690 vizualizări - 20 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4395 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3557 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3748 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3055 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3973 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3519 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3788 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3506 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...