Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Începe cursa pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Interimatul lui Adrian Berbece în fruntea Spitalului Județean de Urgență are zilele numărate. La finalul lunii viitoare, unitatea medicală va avea un nou șef, de data aceasta cu normă întreagă. El va fi ales pe baza unui concurs care urmează să se desfășoare peste cîteva săptămîni. Surse din cadrul aparatului administrativ al județului susțin însă că acest concurs este, în realitate, doar o formalitate prin care Consiliul Județean Ialomița încearcă să-și sporească controlul politic asupra spitalului. Totuși, concursul «fabricat» al oficialilor județeni a aliniat la linia de start 7 candidați. Independent vă prezintă în rîndurile următoare numele și calitățile care i-ar recomanda să ocupe această... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 10:15 (9340 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Luptă contra infracționalității cu buzunarele goale

Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Sarabandă legislativă cu drepturile salariale ale polițiștilor ialomițeni. După ce Tribunalul Ialomița a obligat Inspectoratul de Poliție Ialomița la plata a 175 mii de lei constînd în plata unor ore suplimentare și sporuri neachitate, pentru un număr de peste 200 de angajați, instituția cere instanței ca beneficiarii  sumelor să returneze banii. Potrivit prevederilor legale, aceste fonduri vor fi, totuși, plătite eșalonat pînă în 2016. Între timp, acțiunile oamenilor legii continuă. Alți 19 polițiști cer Inspectoratului plata unor sporuri speciale pe care le așteaptă de 12 ani!

Dreptate și nu prea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 10:05 (12751 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Locul 9 pe țară la minihandbal

Handbal, CSS Slobozia

Locul 9 pe țară la minihandbal

În perioada 26-29 iunie 2014, la Tîrgu Mureș, s-a desfășurat faza finală a Campionatului Național de minihandbal feminin, competiție handbalistică adresată sportivelor născute după 2003. Jucătoarele CSS Slobozia, pregătite de Marian Simion și Jeni Drăgan, au avut de disputat 7 jocuri încheiate cu 4 victorii și 3 înfrîngeri, bilanț care le-a dus în final pe locul 9 din 16 echipe participante. «Sînt foarte mulțumit de prestația fetelor și de locul ocupat. Printre echipele pe care le-am învins se numără nume de tradiție ca Rapid, Baia Mare și chiar Suceava, de care am trecut în grupă după un meci strîns cîștigat la un gol diferență!» ne-a declarat Marian Simion. CSS Slobozia a învins în faza grupelor... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 09:35 (6331 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, în pragul paraliziei administrative

Consiliul Local Slobozia, în pragul paraliziei administrative

La începutul lunii iunie, ex-viceprimarul Cezar Zamfir a organizat un puci politic prin care viza înlăturarea omologului său, viceprimarul Valentin Băcanu, de la conducerea Primăriei Slobozia. Puciul a eșuat lamentabil prin trădarea actualului viceprimar, Gabriel Mușat, la acel moment parte a insurgenților politici. În ciuda eșecului, coaliția de «Dreapta coagulată» atunci a rezistat. Și, într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat, ar putea deveni majoritară în Consiliul Local Slobozia.

Calcule și previziuni politice
Consiliul Local Slobozia este compus din 21 de consilieri... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 08:10 (7085 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Regula cu doi jucători under 21 rezistă

Chiar dacă în primă fază nou-creata LPF II voia să impună obligativitatea ca o echipă de ligă secundă să aibă în teren un jucător sub 19 ani, unul sub 21 și altul sub 23, la întîlnirea de pe 27 iunie 2014 a acestei structuri, urmată de Adunarea Generală a FRF din 28 iunie 2014, s-a decis ca în această privință lucrurile să rămînă neschimbate față de stagiunile precedente. Astfel, și în campionatul 2014-2015 echipele vor trebui să utilizeze pe întreaga durată a jocului doi fotbaliști sub 21 de ani. În acest moment, după ce s-a renunțat la Ionică și Ursu, iar Tudorache a ieșit din această categorie de vîrstă, pentru Unirea Slobozia variantele under 21 au rămas Ibrian și Patrianca. Cum conducerea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 07:40 (7113 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Luni de liniște

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Seria negocierilor privind încheierea contractelor-cadru între Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița și furnizorii de servicii medicale s-a încheiat. Totalul sumelor pe care Ministerul Sănătății le pune la dispoziție spitalelor, farmaciilor sau laboratoarelor medicale este de 6 milioane de lei. Banii vor fi disponibili pînă la sfîrșitul lunii octombrie 2014...

Cifrele Sănătății ialomițene
După îndelungi negocieri și dezbateri, furnizorii de servicii medicale private și de stat din Ialomița au încheiat contractele-cadru de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 06:40 (4066 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Promovabilitate de 62,7% la Evaluarea Națională

Ialomița: Promovabilitate de 62,7% la Evaluarea Națională

Vineri, 27 iunie a.c., după orele prînzului, au fost afișate rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, procentul de promovabilitate a fost de 62,7%. De reținut că, la nivelul județului, a fost înregistrată o singură medie de 10!

Unica medie maximă, obținută la Slobozia Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița indică faptul că anul acesta procentul mediilor peste 5 pe care elevii de clasa a VIII-a le-au obținut la Evaluarea Națională este mai mic decît... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2014, 18:10 (7116 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă în desfășurare la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița

EXCLUSIV: Primarul comunei Bărbulești, prins în flagrant de procurori în timp ce primea șpagă

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au descins joi, 26 iunie 2014, la Bărbulești. Anchetatorii au intrat în biroul primarului localității pe care l-au prins în flagrant în timp ce primea șpagă. Miza ar fi fost un contract de achiziții.
Primele informații ar indica faptul că Vasile Liță, primarul comunei Bărbulești ar fi cerut șpagă unui afacerist din Urziceni. Mita ar fi fost oferită pentru încheierea unui contract de achiziții între Primăria Bărbulești și respectivul om de afaceri. Pentru acest contract «oferit» firmei din Urziceni, primarul ar fi primit sumele de 2700 de euro și 14 mii de lei. Primarul din Bărbulești a fost prins în flagrant de procurorii... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2014, 17:05 (139543 vizualizări - 107 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tornadă» la Slobozia?

Fotografiile au fost suprinse miercuri seara, 25 iunie 2014, în jurul orelor 21,00, deasupra Sloboziei, înspre Cosîmbești. Ne-au fost trimise de unul dintre cititorii noștri, surprins de fenomenul asemănător unei «tornade». Reamintim că în seara zilei de miercuri, 25 iunie a.c., la Slobozia, o furtună puternică s-a iscat din senin, în cîteva minute cantități importante de precipitații (ploaie însoțită de grindină) făcînd impracticabile principalele artere din oraș.... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2014, 11:20 (4832 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia tornadă

Click aici

EVENIMENT

O vară de neuitat pentru Slobozia

Contracte noi pentru serviciile oferite orașului

O vară de neuitat pentru Slobozia

Nu putem asigura dezinsecția, avem prețuri mai mari la serviciile de transport și căutăm un titular pentru asigurarea serviciilor de salubritate la nivelul orașului. Acestea ar fi, la o primă strigare, cele mai noi vești colportate pe holurile Primăriei Slobozia. Autoritățile susțin că sînt vești bune. Noi credem că veștile bune sînt vești proaste, mascate de declarații bune.

Luna cadourilor la Slobozia
Luna iunie reprezintă pentru firmele care asigură serviciile în Slobozia un moment așteptat de ani buni. Pe 17 iunie 2014, administrația locală a prelungit, fără scandalurile cu... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 15:40 (5920 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Început de săptămînă cu predări de ștafetă în deconcentratele ialomițene. Tănase Mihalcea, directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, a rămas fără funcție. După 5 ani insesizabili în fruntea instituției, el a fost schimbat. De acum înainte va fi doar un simplu «angajat în cadrul compartimentului juridic», potrivit propriei declarații. La cîrma instituției a fost numit, provizoriu, inginerul Gheorghe Țuțuianu.

Uite directorul, nu e directorul În urmă cu 5 ani, Tănase Mihalcea a fost propunerea democrat-liberalilor la conducerea Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 13:35 (11497 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Luni de liniște

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Seria negocierilor privind încheierea contractelor-cadru între Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița și furnizorii de servicii medicale s-a încheiat. Totalul sumelor pe care Ministerul Sănătății le pune la dispoziție spitalelor, farmaciilor sau laboratoarelor medicale este de 6 milioane de lei. Banii vor fi disponibili pînă la sfîrșitul lunii octombrie 2014...

Cifrele Sănătății ialomițene
După îndelungi negocieri și dezbateri, furnizorii de servicii medicale private și de stat din Ialomița au încheiat contractele-cadru de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 10:30 (6440 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23393 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Fierbinți a pierdut barajul

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți a pierdut barajul

«Las Fierbinți» se va vedea în continuare pe ecranele mici și neperformante din județ. Din păcate, n-a fost rost de mai bine nici în acest an pentru campioana județului nostru. 2014 este al doilea an consecutiv în care ialomițenii pierd la scor barajul pentru promovarea în Liga a III-a (probabil, vă amintiți de acel rușinos 9-1 administrat în 2013 de Callatis Mangalia, Voinței Cocora). De data aceasta, n-a mai fost Cocora, ci Unirea Fierbinți. N-a mai fost campioana Constanței, ci a Ilfovului și n-a mai fost 9-1, ci doar 4-0 pentru colecția de mînji a Voinței Snagov. Pe avantajul experienței se baza, de altfel, managerul de la Fierbinți, Sorin Petre. «Noi nu avem, ce-i drept, condiția lor fizică... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 14:25 (8095 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SC RAJA SA a demarat campania «Recensământul abonaților»

SC RAJA SA a demarat campania «Recensămîntul abonaților»

La începutul lunii iunie 2014, SC RAJA SA a demarat campania «Recensămîntul abonaților» , atît la nivelul județului Ialomița, cît și în celelalte șase județe -Constanța, Călărași, Ilfov, Dîmbovița, Brașov și Prahova, în localitățile unde societatea noastră asigură serviciile de alimentare cu apă și canalizare. Practic, în această perioadă, zilnic, de luni pînă sîmbătă inclusiv, echipele RAJA inventariază toți abonații, indiferent de statutul juridic, persoane fizice, asociații sau agenți economici.
Acțiunea demarată are drept scop, din punct de vedere tehnic, inventarierea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare. Campania va aduce beneficii evidente clienților, putîndu-se interveni cu promptitudine în cazul unor disfuncționalități ale acestora ce ar putea conduce la lipsa apei potabile către abonați. Datele tehnice culese din teren, de la nivelul rețelelor secundare de distribuție vor fi introduse în sistemul GIS (sistemul informatic/baza de date electronică). Pe lîngă inventarierea tehnică a rețelelor secundare, se va face și o verificare a branșamentelor/racordurilor, căminelor apometrice și a aparatelor de măsură. Totodată, echipele RAJA vor face și o inventariere a abonaților contractuali, urmărind corectitudinea datelor înscrise în contractele de furnizare/prestare servicii de alimentare cu apă și canalizare.
Pentru derularea acestei campanii în bune condiții, facem un apel către toți abonații să ne asigure accesul și să ne pună la dispoziție toate datele legate de funcționarea serviciilor de alimentare cu apă și canalizare.
... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 12:40 (7198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Niculae Călina a câștigat Memorialul «Ion Vlaicu»

Șah

Niculae Călina a cîștigat Memorialul «Ion Vlaicu»

Duminică, 22 iunie 2014, Slobozia a fost gazda primei ediții a memorialului «Ion Vlaicu», concurs de șah organizat în amintirea celui care a fost unul dintre cei mai buni profesori de istorie și șahiști pe care i-a avut orașul nostru. Acțiunea a fost organizată de Asociația Cultural-Educativ-Sportivă «A-Z Men Sana Expert», Direcția Județeană pentru Sport și Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă, reunind la start 10 practicanți ai sportului minții, cei mai mulți dintre ei reprezentanți ai vîrstei a treia. Cîștigătorul competiției a fost Niculae Călina, în vîrstă de 68 de ani. Tot 68 de ani are și ocupatul locului II, Ion Negru. Pe locul III s-a clasat Mihai David, 80 de ani, venit parcă să... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 11:15 (6017 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Handbal

(Mini) handbalistele CSS Slobozia, la turneul final

Din 2008, handbalul juvenil slobozean nu a mai avut o echipă la faza finală a Campionatului Național indiferent de categorie. Ghinionul a fost spart în an acest an, cu cele mai tinere handbaliste ale CSS, echipa de mini-handbal pregătită de Marian Simion și Jeni Drăgan. Aceasta s-a calificat în ultimul an al Campionatului Național și, astfel, între 26 și 29 iunie 2014, se va afla la Tîrgu Mureș, locul de desfășurare a competiției. La această acțiune vor fi prezente 16 echipe, împărțite în 4 grupe. CSS Slobozia va face parte din grupa C, alături de HC Mory Totork Rîmnicu Vîlcea, CSS Suceava și Rulmentul Brașov. Primele două clasate vor urca în faza a doua a grupelor. Cert este că micile handbaliste... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 10:25 (6625 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Liceeni feteșteni, premiați din nou

«Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!»

La final de an școlar, pe lîngă diplome și coronițe, liceenii cu rezultate bune la învățătură din Fetești au beneficiat și de burse de merit. Totul în cadrul campaniei «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine», demarată de omul de afaceri Matei Roșu. Astfel, 12 elevi de la Liceul Tehnologic Construcții Căi Ferate, Liceul Teoretic «Carol I» și Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară din municipiu au fost răsplătiți pentru efortul lor de a învăța.

A&S Internațional 2000 se ține de cuvânt
Miercuri, 18 iunie 2014, cu cîteva zile înainte ca anul școlar... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 08:40 (7945 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Scrimă

Rezultate promițătoare la «Bourgas Cup»

În urmă cu cîteva zile, la Bourgas, în Bulgaria, s-a desfășurat un interesant turneu de sabie la care s-au adunat 51 de sportivi din 4 țări: Bulgaria, Turcia, Rusia și România. «Bourgas Cup» este o competiție adresată juniorilor, cu vîrste cuprinse între 12 și 15 ani. Aflată în reconstrucție și etalînd pe planșă mulți debutanți, delegația CSS Slobozia, condusă de profesorul Marin Cruțu, nu s-a întors cu medalii, dar rezultatele au fost unele de apreciat. Cea mai bună clasare la individual a obținut-o George Dragomir, care a terminat competiția pe locul 6. Răzvan Stănescu s-a clasat în final pe locul 8, iar Vlad Tonț pe 39. O comportare foarte bună au avut sportivii noștri și în concursul pe echipe... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 06:20 (3450 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» întîrzie

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița întîrzie nejustificat. Potrivit unor surse apropiate administrației județene, lucrările înaintează cu pași de melc și nu vor fi gata pînă la termenul avansat în primăvară de autorități. Pînă la acest moment, investiția a înghițit peste 3 milioane de lei. Numai în această primăvară, SC Concas Buzău a primit suma de 216,7 mii de lei pentru decontarea lucrărilor în curs. Valoarea finală a investiției este de 8,83 milioane lei!

Încet și foarte încet
Investiția în sala de spectacole cu «geometrie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2014, 09:20 (10694 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
350 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 22 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27174, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 21 mai a ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2022, 16:55
(8283 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 21 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27173, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de vineri, 20 mai ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2022, 16:40
(5922 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Începe «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În perioada 22-27 mai a.c., Poliția Română, prin Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității, organizează cea de a XVI-a ediție a evenimentului «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Obiectivul ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 17:40
(3661 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda unei expoziții de pictură care cuprinde lucrările artiștilor Stela Maria Lucici și Cristian Sima. Evenimentul se va desfășura luni, 23 mai 2022, începând cu orele ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 16:30
(10852 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Vineri, 20 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27170, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 19 mai a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 16:15
(9849 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 42 de persoane selectate în vederea angajării, la Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 mai a.c., la Slobozia, în incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea» a fost organizată Bursa Generală a Locurilor de Muncă. La nivelul județului, până la data desfașurării Bursei, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 16:00
(12288 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan cu permisul suspendat

Joi, 19 mai a.c., în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată de polițiști, oamenii legii au identificat, în flagrant, pe Bulevardul Chimiei din Slobozia, o femeie care conducea având permisul de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 15:45
(15391 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de Pestă Porcină Africană pe raza județului

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, la acest moment, pe raza județului Ialomița nu există focare de Pestă Porcină Africană ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 14:00
(11077 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale polițiștilor de Investigare a Criminalității Economice

Miercuri, 18 mai a.c. polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o acțiune pe raza municipiilor Slobozia, Fetești, Urziceni și a comunei Sinești, pe linia ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 18:30
(12092 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural

Miercuri, 18 mai a.c., polițiștii ialomițeni au organizat pe raza comunelor Ciulnița, Gheorghe Lazăr, Perieți și Andrășești o acțiune cu efective mărite de prevenire și combatere a nerespectării normelor ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 18:15
(9629 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 19 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27169, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 18 mai a ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 16:15
(1888 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind noile măsuri fiscale aprobate de Guvernul României

Prin actul normativ sunt aduse o serie de modificări și completări Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală necesare pentru reglementarea obligației de raportare de către furnizorii de servicii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:00
(11033 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Vineri, 20 mai 2022, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Vineri, 20 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga/Fetești. Astfel, în intervalul orar 08,00- ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:00
(17956 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

Aproximativ 140 de jandarmi ialomițeni vor asigura măsuri de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării manifestărilor sportive, religioase și cultural-artistice care vor avea loc în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 14:45
(12044 vizualizări - 0 comentarii)


Efectivele de pisică sălbatică, râs și lup, evaluate de APM Ialomița

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 17:55
(7595 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 18 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27169, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de marți, 17 mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 16:20
(2244 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Reținut pentru «viol»

Luni, 16 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță, un bărbat de 49 de ani, domiciliat în localitatea Borănești. Acesta este acuzat că, în noaptea de 13/14 aprilie a.c., ar fi violat ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 18:20
(2383 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Ghidul fiscal al contribuabililor care realizează venituri din închirieri a fost actualizat

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a actualizat Ghidul fiscal al contribuabililor persoanelor fizice care realizează venituri din închirierea și subînchirierea bunurilor mobile și imobile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 18:00
(12895 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de depunere a Cererilor de plată aferente anului 2022, la final

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice încheierea Campaniei de depunere fără penalități a Cererilor Unice de Plată. Astfel, în perioada 1 martie-1 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 16:40
(11599 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Marți, 17 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27165, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 16 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 16:15
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată la Slobozia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 20 mai 2022, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia, în incinta Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 14:00
(9631 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, la Urziceni

În anul în care se împlinesc 20 de ani de la sfințirea bisericii cunoscută drept Catedrala Urziceni, racla cu un fragment din moaștele Sfântului Ioan Botezătorul va sosi în oraș. Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 02:05
(11102 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile preventive la sfârșitul săptămânii preventive. Aceștia s-au întâlnit cu elevii de liceu și cadrele didactice în cadrul proiectului «Bullying în școala mea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 17:20
(9655 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Duminică, 15 mai a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un autoturism abandonat de câteva zile pe ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 16:50
(3699 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 16 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 15 mai a ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 16:30
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri 20 mai 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 15:20
(12639 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 100000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-14.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 97283 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 15:05
(15317 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 15 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2022, 16:50
(2044 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 14 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27161, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de vineri, 13 mai ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2022, 16:20
(4179 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Vineri, 13 mai a.c., o tânără de 15 ani, din Țăndărei, a ajuns la spital fiind victima unui accident rutier. Fata a fost lovită de un camion în timp ce traversa strada, regulamentar, pe trecerea de pietoni ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 19:20
(3427 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...