Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Băcanu contra lui Ioniță în 2016 Băcanu contra lui Ioniță în 2016

Cine va fi primar la Slobozia?

Băcanu contra lui Ioniță în 2016

Europarlamentarele fuseră și se duseră. Urmează 2 ani de liniște politică sumbră în Ialomița. Senatorii s-au retras în munții Parlamentului, deputatul Ernest Caloianu a fugit la UNPR, nebăgat în seamă, primarii și viceprimarii trag în bugetele administrațiilor pe care le conduc cu toată muniția din dotare... Iar cine va mai apuca alegerile din 2016 n-o să-și aducă aminte că nici pînă în ziua de azi nu s-a finalizat ancheta ștampilei dispărute de la Primăria Slobozia. În aceste condiții, credem că opinia publică are nevoie de unul dintre scenariile care au făcut celebră publicația noastră. Astăzi, Băcanu contra Ioniță pentru alegerile din 2016, la Slobozia.

Sîmburele de adevăr al scenariului... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 13:25 (24313 vizualizări - 32 comentarii)

SPORT

Axintele II și Traian au promovat

Fotbal, baraj pentru Liga a IV-a

Axintele II și Traian au promovat

Sezonul competițional 2013-2014 al fotbalului județean și-a spus ultimul cuvînt sîmbătă, 28 iunie 2014, o dată cu derularea meciurilor de baraj pentru promovarea în Liga a IV-a. Cu o campioană, Unirea Fierbinți, care nu a confirmat, ci a dezamăgit pe plan zonal, Liga a IV-a ne-a oferit înainte de vacanță o ultimă sîmbătă a surprizelor. Astfel, atît FC Traian, cît și sateliul Viitorului Axintele au izbutit să facă pasul spre nivelul superior în dauna celor de la AS Căzănești și a Unirii Grivița.

Reduta Grivița, zdrobită de Axintele Viitorul Axintele a devenit la nivelul ligilor inferioare... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 11:50 (8520 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Începe cursa pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Interimatul lui Adrian Berbece în fruntea Spitalului Județean de Urgență are zilele numărate. La finalul lunii viitoare, unitatea medicală va avea un nou șef, de data aceasta cu normă întreagă. El va fi ales pe baza unui concurs care urmează să se desfășoare peste cîteva săptămîni. Surse din cadrul aparatului administrativ al județului susțin însă că acest concurs este, în realitate, doar o formalitate prin care Consiliul Județean Ialomița încearcă să-și sporească controlul politic asupra spitalului. Totuși, concursul «fabricat» al oficialilor județeni a aliniat la linia de start 7 candidați. Independent vă prezintă în rîndurile următoare numele și calitățile care i-ar recomanda să ocupe această... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 10:15 (9340 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Luptă contra infracționalității cu buzunarele goale

Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Sarabandă legislativă cu drepturile salariale ale polițiștilor ialomițeni. După ce Tribunalul Ialomița a obligat Inspectoratul de Poliție Ialomița la plata a 175 mii de lei constînd în plata unor ore suplimentare și sporuri neachitate, pentru un număr de peste 200 de angajați, instituția cere instanței ca beneficiarii  sumelor să returneze banii. Potrivit prevederilor legale, aceste fonduri vor fi, totuși, plătite eșalonat pînă în 2016. Între timp, acțiunile oamenilor legii continuă. Alți 19 polițiști cer Inspectoratului plata unor sporuri speciale pe care le așteaptă de 12 ani!

Dreptate și nu prea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 10:05 (12751 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Locul 9 pe țară la minihandbal

Handbal, CSS Slobozia

Locul 9 pe țară la minihandbal

În perioada 26-29 iunie 2014, la Tîrgu Mureș, s-a desfășurat faza finală a Campionatului Național de minihandbal feminin, competiție handbalistică adresată sportivelor născute după 2003. Jucătoarele CSS Slobozia, pregătite de Marian Simion și Jeni Drăgan, au avut de disputat 7 jocuri încheiate cu 4 victorii și 3 înfrîngeri, bilanț care le-a dus în final pe locul 9 din 16 echipe participante. «Sînt foarte mulțumit de prestația fetelor și de locul ocupat. Printre echipele pe care le-am învins se numără nume de tradiție ca Rapid, Baia Mare și chiar Suceava, de care am trecut în grupă după un meci strîns cîștigat la un gol diferență!» ne-a declarat Marian Simion. CSS Slobozia a învins în faza grupelor... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 09:35 (6331 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, în pragul paraliziei administrative

Consiliul Local Slobozia, în pragul paraliziei administrative

La începutul lunii iunie, ex-viceprimarul Cezar Zamfir a organizat un puci politic prin care viza înlăturarea omologului său, viceprimarul Valentin Băcanu, de la conducerea Primăriei Slobozia. Puciul a eșuat lamentabil prin trădarea actualului viceprimar, Gabriel Mușat, la acel moment parte a insurgenților politici. În ciuda eșecului, coaliția de «Dreapta coagulată» atunci a rezistat. Și, într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat, ar putea deveni majoritară în Consiliul Local Slobozia.

Calcule și previziuni politice
Consiliul Local Slobozia este compus din 21 de consilieri... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 08:10 (7085 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Regula cu doi jucători under 21 rezistă

Chiar dacă în primă fază nou-creata LPF II voia să impună obligativitatea ca o echipă de ligă secundă să aibă în teren un jucător sub 19 ani, unul sub 21 și altul sub 23, la întîlnirea de pe 27 iunie 2014 a acestei structuri, urmată de Adunarea Generală a FRF din 28 iunie 2014, s-a decis ca în această privință lucrurile să rămînă neschimbate față de stagiunile precedente. Astfel, și în campionatul 2014-2015 echipele vor trebui să utilizeze pe întreaga durată a jocului doi fotbaliști sub 21 de ani. În acest moment, după ce s-a renunțat la Ionică și Ursu, iar Tudorache a ieșit din această categorie de vîrstă, pentru Unirea Slobozia variantele under 21 au rămas Ibrian și Patrianca. Cum conducerea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 07:40 (7113 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Luni de liniște

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Seria negocierilor privind încheierea contractelor-cadru între Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița și furnizorii de servicii medicale s-a încheiat. Totalul sumelor pe care Ministerul Sănătății le pune la dispoziție spitalelor, farmaciilor sau laboratoarelor medicale este de 6 milioane de lei. Banii vor fi disponibili pînă la sfîrșitul lunii octombrie 2014...

Cifrele Sănătății ialomițene
După îndelungi negocieri și dezbateri, furnizorii de servicii medicale private și de stat din Ialomița au încheiat contractele-cadru de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 06:40 (4066 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Promovabilitate de 62,7% la Evaluarea Națională

Ialomița: Promovabilitate de 62,7% la Evaluarea Națională

Vineri, 27 iunie a.c., după orele prînzului, au fost afișate rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, procentul de promovabilitate a fost de 62,7%. De reținut că, la nivelul județului, a fost înregistrată o singură medie de 10!

Unica medie maximă, obținută la Slobozia Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița indică faptul că anul acesta procentul mediilor peste 5 pe care elevii de clasa a VIII-a le-au obținut la Evaluarea Națională este mai mic decît... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2014, 18:10 (7117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă în desfășurare la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița

EXCLUSIV: Primarul comunei Bărbulești, prins în flagrant de procurori în timp ce primea șpagă

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au descins joi, 26 iunie 2014, la Bărbulești. Anchetatorii au intrat în biroul primarului localității pe care l-au prins în flagrant în timp ce primea șpagă. Miza ar fi fost un contract de achiziții.
Primele informații ar indica faptul că Vasile Liță, primarul comunei Bărbulești ar fi cerut șpagă unui afacerist din Urziceni. Mita ar fi fost oferită pentru încheierea unui contract de achiziții între Primăria Bărbulești și respectivul om de afaceri. Pentru acest contract «oferit» firmei din Urziceni, primarul ar fi primit sumele de 2700 de euro și 14 mii de lei. Primarul din Bărbulești a fost prins în flagrant de procurorii... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2014, 17:05 (139623 vizualizări - 107 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tornadă» la Slobozia?

Fotografiile au fost suprinse miercuri seara, 25 iunie 2014, în jurul orelor 21,00, deasupra Sloboziei, înspre Cosîmbești. Ne-au fost trimise de unul dintre cititorii noștri, surprins de fenomenul asemănător unei «tornade». Reamintim că în seara zilei de miercuri, 25 iunie a.c., la Slobozia, o furtună puternică s-a iscat din senin, în cîteva minute cantități importante de precipitații (ploaie însoțită de grindină) făcînd impracticabile principalele artere din oraș.... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2014, 11:20 (4832 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia tornadă

Click aici

EVENIMENT

O vară de neuitat pentru Slobozia

Contracte noi pentru serviciile oferite orașului

O vară de neuitat pentru Slobozia

Nu putem asigura dezinsecția, avem prețuri mai mari la serviciile de transport și căutăm un titular pentru asigurarea serviciilor de salubritate la nivelul orașului. Acestea ar fi, la o primă strigare, cele mai noi vești colportate pe holurile Primăriei Slobozia. Autoritățile susțin că sînt vești bune. Noi credem că veștile bune sînt vești proaste, mascate de declarații bune.

Luna cadourilor la Slobozia
Luna iunie reprezintă pentru firmele care asigură serviciile în Slobozia un moment așteptat de ani buni. Pe 17 iunie 2014, administrația locală a prelungit, fără scandalurile cu... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 15:40 (5920 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Început de săptămînă cu predări de ștafetă în deconcentratele ialomițene. Tănase Mihalcea, directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, a rămas fără funcție. După 5 ani insesizabili în fruntea instituției, el a fost schimbat. De acum înainte va fi doar un simplu «angajat în cadrul compartimentului juridic», potrivit propriei declarații. La cîrma instituției a fost numit, provizoriu, inginerul Gheorghe Țuțuianu.

Uite directorul, nu e directorul În urmă cu 5 ani, Tănase Mihalcea a fost propunerea democrat-liberalilor la conducerea Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 13:35 (11498 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Luni de liniște

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Seria negocierilor privind încheierea contractelor-cadru între Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița și furnizorii de servicii medicale s-a încheiat. Totalul sumelor pe care Ministerul Sănătății le pune la dispoziție spitalelor, farmaciilor sau laboratoarelor medicale este de 6 milioane de lei. Banii vor fi disponibili pînă la sfîrșitul lunii octombrie 2014...

Cifrele Sănătății ialomițene
După îndelungi negocieri și dezbateri, furnizorii de servicii medicale private și de stat din Ialomița au încheiat contractele-cadru de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 10:30 (6440 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23394 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Fierbinți a pierdut barajul

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți a pierdut barajul

«Las Fierbinți» se va vedea în continuare pe ecranele mici și neperformante din județ. Din păcate, n-a fost rost de mai bine nici în acest an pentru campioana județului nostru. 2014 este al doilea an consecutiv în care ialomițenii pierd la scor barajul pentru promovarea în Liga a III-a (probabil, vă amintiți de acel rușinos 9-1 administrat în 2013 de Callatis Mangalia, Voinței Cocora). De data aceasta, n-a mai fost Cocora, ci Unirea Fierbinți. N-a mai fost campioana Constanței, ci a Ilfovului și n-a mai fost 9-1, ci doar 4-0 pentru colecția de mînji a Voinței Snagov. Pe avantajul experienței se baza, de altfel, managerul de la Fierbinți, Sorin Petre. «Noi nu avem, ce-i drept, condiția lor fizică... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 14:25 (8096 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

SC RAJA SA a demarat campania «Recensământul abonaților»

SC RAJA SA a demarat campania «Recensămîntul abonaților»

La începutul lunii iunie 2014, SC RAJA SA a demarat campania «Recensămîntul abonaților» , atît la nivelul județului Ialomița, cît și în celelalte șase județe -Constanța, Călărași, Ilfov, Dîmbovița, Brașov și Prahova, în localitățile unde societatea noastră asigură serviciile de alimentare cu apă și canalizare. Practic, în această perioadă, zilnic, de luni pînă sîmbătă inclusiv, echipele RAJA inventariază toți abonații, indiferent de statutul juridic, persoane fizice, asociații sau agenți economici.
Acțiunea demarată are drept scop, din punct de vedere tehnic, inventarierea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare. Campania va aduce beneficii evidente clienților, putîndu-se interveni cu promptitudine în cazul unor disfuncționalități ale acestora ce ar putea conduce la lipsa apei potabile către abonați. Datele tehnice culese din teren, de la nivelul rețelelor secundare de distribuție vor fi introduse în sistemul GIS (sistemul informatic/baza de date electronică). Pe lîngă inventarierea tehnică a rețelelor secundare, se va face și o verificare a branșamentelor/racordurilor, căminelor apometrice și a aparatelor de măsură. Totodată, echipele RAJA vor face și o inventariere a abonaților contractuali, urmărind corectitudinea datelor înscrise în contractele de furnizare/prestare servicii de alimentare cu apă și canalizare.
Pentru derularea acestei campanii în bune condiții, facem un apel către toți abonații să ne asigure accesul și să ne pună la dispoziție toate datele legate de funcționarea serviciilor de alimentare cu apă și canalizare.
... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 12:40 (7198 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Niculae Călina a câștigat Memorialul «Ion Vlaicu»

Șah

Niculae Călina a cîștigat Memorialul «Ion Vlaicu»

Duminică, 22 iunie 2014, Slobozia a fost gazda primei ediții a memorialului «Ion Vlaicu», concurs de șah organizat în amintirea celui care a fost unul dintre cei mai buni profesori de istorie și șahiști pe care i-a avut orașul nostru. Acțiunea a fost organizată de Asociația Cultural-Educativ-Sportivă «A-Z Men Sana Expert», Direcția Județeană pentru Sport și Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă, reunind la start 10 practicanți ai sportului minții, cei mai mulți dintre ei reprezentanți ai vîrstei a treia. Cîștigătorul competiției a fost Niculae Călina, în vîrstă de 68 de ani. Tot 68 de ani are și ocupatul locului II, Ion Negru. Pe locul III s-a clasat Mihai David, 80 de ani, venit parcă să... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 11:15 (6018 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Handbal

(Mini) handbalistele CSS Slobozia, la turneul final

Din 2008, handbalul juvenil slobozean nu a mai avut o echipă la faza finală a Campionatului Național indiferent de categorie. Ghinionul a fost spart în an acest an, cu cele mai tinere handbaliste ale CSS, echipa de mini-handbal pregătită de Marian Simion și Jeni Drăgan. Aceasta s-a calificat în ultimul an al Campionatului Național și, astfel, între 26 și 29 iunie 2014, se va afla la Tîrgu Mureș, locul de desfășurare a competiției. La această acțiune vor fi prezente 16 echipe, împărțite în 4 grupe. CSS Slobozia va face parte din grupa C, alături de HC Mory Totork Rîmnicu Vîlcea, CSS Suceava și Rulmentul Brașov. Primele două clasate vor urca în faza a doua a grupelor. Cert este că micile handbaliste... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 10:25 (6625 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Liceeni feteșteni, premiați din nou

«Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!»

La final de an școlar, pe lîngă diplome și coronițe, liceenii cu rezultate bune la învățătură din Fetești au beneficiat și de burse de merit. Totul în cadrul campaniei «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine», demarată de omul de afaceri Matei Roșu. Astfel, 12 elevi de la Liceul Tehnologic Construcții Căi Ferate, Liceul Teoretic «Carol I» și Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară din municipiu au fost răsplătiți pentru efortul lor de a învăța.

A&S Internațional 2000 se ține de cuvânt
Miercuri, 18 iunie 2014, cu cîteva zile înainte ca anul școlar... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 08:40 (7945 vizualizări - 4 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Vasile Blaga NU este pe Facebook

Vasile Blaga NU este pe Facebook

«Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de socializare Facebook a fost creat un cont cu numele „Vasile Blaga“, ce are atașată fotografia ministrului Administrației și Internelor, facem precizarea că acest ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:57
(25382 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cros pentru persoanele cu dizabilități

Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România organizează «Crosul egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilități», ediția a II-a , sîmbătă, 26 iunie 2010, între ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:37
(26134 vizualizări - 0 comentarii)


1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(22626 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(22371 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(19821 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(22525 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


«Divina profesie», imortalizată pe hârtie

«Divina profesie», imortalizată pe hîrtie

Începînd de miercuri, 16 iunie, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei inedite expoziții-concurs de fotografie. Evenimentul, organizat de Asociația Învățătorilor Ialomițeni, în colaborare cu autoritățile ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:50
(21243 vizualizări - 0 comentarii)


Și-au declarat animalele furate și polițiștii, găsindu-le, i-au amendat că le-au lăsat libere

Doi ialomițeni au fost sancționați contravențional după ce și-au lăsat animalele fără supraveghere. Asta după ce ambii au sesizat Poliției că animalele le-ar fi fost furate, acestea fiind depistate ulterior ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:48
(16441 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție


Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Începînd cu această săptămînă, echipe mixte de jandarmi și polițiști vor patrula pe străzile stațiunii Amara pentru a asigura siguranța și ordinea publică. Măsura a fost adoptată în scopul prevenirii faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:44
(23386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15662 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14319 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23230 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25704 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21931 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25757 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29192 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15442 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25989 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27173 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22965 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13325 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17214 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17603 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14458 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16126 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26907 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16340 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16513 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...