Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

O mamă deplînge hibele din sistemul sanitar

Suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

O  pacientă internată pe Secția Ginecologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia acuză medicii că nu i-au acordat toate îngrijirile medicale de care avea nevoie. Femeia era însărcinată și a ajuns la spital acuzînd dureri. După trei zile și jumătate petrecute în salon sub supravegherea cadrelor medicale, copilul i-a murit în pîntec. Reprezentanții unității medicale susțin însă contrariul. «Femeia a beneficiat de toată atenția medicilor și a primit tratamentul adecvat potrivit simptomatologiei pe care o avea!» declară Adrian Berbece, managerul interimar al spitalului din Slobozia.

O pacientă acuză!... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2014, 14:10 (17820 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Europa «Micilor Savanți»

Comenius etapa ialomițeană

Europa «Micilor Savanți»

Scoala ialomițeană este preocupată de ani buni de proiectele Comenius. Sute de elevi din județ au participat la numeroase activități educative derulate prin acest program. În 2013, Grădinița «Anghel Saligny» din Fetești a fost singura unitate de învățămînt din Ialomița beneficiară a unui astfel de proiect. Denumit «Micii Savanți», programul reunește, alături de România, alte trei țări europene care doresc să implementeze un sistem inovativ prin intermediul căruia copiii de vîrstă preșcolară și pre-primară să acumuleze cunoștințe în domeniul științei.  La începutul săptămînii, în calitate de coordonatori europeni ai proiectului, reprezentanții grădiniței s-au întîlnit cu omologii din celelalte... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2014, 12:15 (4496 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

HABEMUS viceprimar PP-DD

Viceprimar cu dedicație la Slobozia

HABEMUS viceprimar PP-DD

Luni, 16 iunie 2014, la orele 16,00, consilierii PSD din Consiliul Local Slobozia (sprijiniți de cei doi consilieri ai PP-DD) au votat pentru numirea în funcția de viceprimar a lui Gabriel Mușat. Prezenți la lucrările acestei ședinței extraordinare, consilierii PNL, PD-L și PER au părăsit plenul înainte de vot. «Am acceptat funcția pentru a debloca situația din Consiliul Local și a asigura o bună funcționare a acestuia!» a declarat Gabriel Mușat imediat după ce a fost validat.

Viceprimar cu dedicație
Luni, 16 iunie 2014, la orele 16,00, Consiliul Local Slobozia s-a reunit într... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2014, 11:10 (9391 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Livia Gomes rămâne primar la Sfântu Gheorghe

Livia Gomes rămîne primar la Sfîntu Gheorghe

În urmă cu 4 ani, ANI a constatat că Livia Gomes, primarul comunei Sfîntu Gheorghe, este incompatibilă cu funcția de primar. Pe 23 mai 2014, în urma solicitării Prefecturii Ialomița, ANI cere prefectului Gigi Petre să emită o decizie de încetare a mandatului de primar al Liviei Gomes. Replica prefectului Gigi Petre vine la aproape o lună distanță: «Instituția Prefectului-Județul Ialomița a menționat că nu poate aplica o astfel de sancțiune».

ANI zice da
În luna noiembrie a anului 2010, Agenția Națională de Integritate sesiza faptul că Livia Gomes a fost atît primar, cît și administrator... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2014, 08:30 (10236 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vlad Neacșu, Radu Traian Iulian și Florin Grosu, suspectați de prejudicierea bugetului de stat cu 1,5 milioane de lei!

Slobozia: Percheziții la suspecți de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Vlad Neacșu, Radu Traian Iulian și Florin Grosu, suspectați de prejudicierea bugetului de stat cu 1,5 milioane de lei!

UPDATE: Mandate de arestare, autoturisme de lux indisponibilizate!

«Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu lucrători de Poliție din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, la data de 18 iunie 2014, au efectuat, cu autorizarea prealabilă a instanței, un număr de 15 percheziții domiciliare la mai multe locații din  județele Ialomița, Constanța, Prahova și București, fiind emise mandate de aducere pentru 7 persoane în vederea audierii» se arată într-un comunicat de presă emis de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. «În cauză, se efectuează cercetări față de suspecții SC VLAMS HOLDING SRL, Neacșu Vladimir, Radu Traian Iulian și Grosu Florin sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2014, 11:20 (62469 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Șef de promoție, traficant de droguri de risc

S-a întîmplat la un liceu din Slobozia

EXCLUSIV: Șef de promoție, traficant de droguri de risc

Săptămîna trecută, Alin Cîrlig, elev în clasa a XII-a a Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia a fost arestat de procurorii DIICOT sub acuzația de «trafic de droguri de risc». În apartamentul tînărului, care locuia împreună cu o colegă de liceu, au fost descoperite «8 plante de canabis (...), aproximativ 1,2 kg de substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive, aproximativ 5,5 kg de materie vegetală, suport pentru substanțele cu efect psihoactiv, precum și bunuri și accesorii destinate consumului de asemenea substanțe». Potrivit organelor judiciare, activitatea infracțională a tînărului era supravegheată din 2012. Oficialii școlari confirmă însă faptul că tînărul este șef de promoție... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 17:45 (47541 vizualizări - 102 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a demonstrat

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Cauza care duce la prăbușirea sistemului sanitar din Ialomița, din punct de vedere economico-financiar, este gestionarea frauduloasă a banilor pe care Ministerul de Resort îi acordă. Această ipoteză este demonstrată de Camera de Conturi Ialomița, ca urmare a rezultatelor ultimului control pe care oficialii instituției l-au realizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Salarii plătite necuvenit, meditații particulare suportate din banii unității, deconturi pentru chirii și plimbări în străinătate din bugetul spitalului și contracte de sute de mii lei încheiate în urma unor licitații trucate. Aceste abateri s-au petrecut, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, între anii 2011-2013, cînd spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 15:20 (14329 vizualizări - 14 comentarii)

POLITICĂ

«Vom continua să coabităm cu Partidul Social Democrat!»

Ioan Martin, președintele PNL Ialomița, despre cum «USL trăiește»

«Vom continua să coabităm cu Partidul Social Democrat!»

În ciuda unui eșec politic răsunător, PNL continuă coabitarea cu PSD la nivel județean. Liderul județean al filialei, Ioan Martin, susține că procentul înregistrat de filială la alegerile electorale este suficient de mare pentru a-i permite să susțină că PNL este a doua forță politică a județului. Despre demisie sau schimbarea conducerii filialei, nici nu se mai pune problema...

Martin rămîne șeful PNL
Timp de luni de zile, eșaloanele doi și trei din cadrul filialei județene a PNL au transmis public semnale privind necesitatea înlocuirii din funcție a lui Ioan Martin, președintele... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 10:50 (12825 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ruinele de aur de la Amara

Tabăra «Pavilioane» ne așteaptă

Ruinele de aur de la Amara

Supraviețuitoare a unei tranziții care durează de 25 de ani, Tabăra «Pavilioane» de la Amara refuză să se predea. Cu o capacitate de 90 de locuri de cazare, această locație este una dintre ultimele 30 de tabere pentru copii din România rămasă în grija statului. Gestionată de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița, tabăra a fost uitată de ialomițeni. Este vizitată însă anual de copii din Bistrița, Hunedoara, Harghita sau Mureș și reprezintă destinația favorită pentru concursurile de auto și navomodelism din țară.

Reclama e sufletul comerțului
Ascunsă pe malul lacului... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2014, 08:50 (10115 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Locurile 1-6, obiectiv obligatoriu pentru Unirea Slobozia

LPF II a hotărît schimbări majore pentru Liga a II-a

Locurile 1-6, obiectiv obligatoriu pentru Unirea Slobozia

Duminică, 15 iunie 2014, s-a desfășurat la Hărman Adunarea Generală a proaspăt înființatei Ligi Profesioniste de Fotbal II, organism care deservește interesele cluburilor din liga secundă. Reprezentanții acestor cluburi au aflat, cu această ocazie, care va fi în viziunea Ligii sistemul de desfășurare a următoarelor două ediții de campionat. Deciziile vor trebui să primească girul Comitetului Executiv al FRF, care se va întruni pe 27 iunie 2014 pentru a fi puse în practică.

Adio play-off!
Conform LPF II, în sezonul 2014-2014 Liga a II-a va fi constituită din două serii a cîte ... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 18:10 (7287 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa slobozenilor este «acceptabilă»

Apa slobozenilor este «acceptabilă»

În urmă cu două săptămîni, în pragul «Sărbătorilor Sloboziei», Buletinul de Slobozia, oficiosul administrației locale, publica cel mai recent set de analize ale apei furnizate slobozenilor la robinete. Documentul încadrează apa drept «acceptabilă» din punctul de vedere al autorităților locale. Analizele au fost efectuate pe 15 aprilie 2014 de către ECOIND, iar responsabilitatea prelevării probelor aparține în exclusivitate SC URBAN.

Primăria se laudă cu probe «acceptabile»
După 5 ani de scandaluri interminabile și milioane de euro cheltuite pentru potabilizarea apei, administrația... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 12:40 (6295 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 3, Rapid Fetești

Liga a III-a, doar cu sprijin de la autorități

Rapid Fetești a terminat pe locul 11 în seria a doua din Liga a III-a, iar acest aspect urma să ducă echipa lui Marius Munteanu în «județeană». Însă creșterea numărului de echipe pe serie și multele retrageri au făcut ca FRF să decidă ca Feteștiul să fie și din toamnă pe harta Ligii a III-a. «Ne dorim să continuăm în acest eșalon dar, în actualele condiții financiare, ne este imposibil. Așteptăm o implicare mult mai consistentă din partea Primăriei, care sperăm să asigure 50-60% din cheltuielile necesare unui sezon. Totodată, sîntem în discuții cu doi investitori, discuții care sperăm să se concretizeze pînă la finele lunii iunie. Dacă acest lucru nu se va întîmpla, ne vom întoarce în fotbalul... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 11:20 (5504 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița e un parc auto second-hand

Ne plimbăm cu rable

Ialomița e un parc auto second-hand

Pe șoselele județului Ialomița circulă mai multe mașini second-hand, decît cele noi. Potrivit datelor statistice oferite de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculări Vehicule, în luna aprilie 2014, în Ialomița, au fost înmatriculate în total 162 de automobile. Mai bine de trei sferturi dintre acestea au fost achiziționate «la mîna a doua».

Mașinile second-hand au prețuri fără concurență
Într-un raport calitate-preț, ialomițenii au preferat în aprilie, din punct de vedere al automobilelor achiziționate, să se gîndească mai întîi la buzunar. Nici nu-i de mirare în condițiile... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 10:35 (6890 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Ialomița rable

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Grivița și Platoneștiul așteaptă promovarea Fierbințiului

Sîmbătă, 21 iunie 2014, este ziua cea mare pentru Unirea Fierbinți. Echipa campioană a județului Ialomița se va duela pentru un loc în Liga a III-a cu Voința Snagov, formație care și-a impus supremația în județul Ilfov. În Liga a IV-a ialomițeană sînt două echipe care așteaptă cu mare interes confruntarea dintre Fierbinți și Snagov. Este vorba de Unirea Grivița și Viitorul Platonești, ocupantele locurilor 13, respectiv 15, la finalul stagiunii. În cazul unui succes al ialomițenilor, Grivița va rămîne în Liga a IV-a fără a mai trece prin emoțiile barajului. În schimb, Viitorul Platonești care, în momentul de față, este retrogradată în Liga a V-a ar mai avea o șansă de supraviețuire urmînd a disputa... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 09:15 (3794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OSPA, «cenușăreasa» deconcentratelor ialomițene

De unde nu e, administrația județeană nu cere

OSPA, «cenușăreasa» deconcentratelor ialomițene

Prefectura Ialomița a dat publicității un raport cu privire la activitatea și problemele cu care se confruntă instituțiile deconcentrate din subordine. Potrivit documentului, cele mai multe lipsuri au fost constatate în cadrul Oficiului Județean de Studii Pedologice și Agrochimice Ialomița. Hîrtiile spun că OSPA este singura dintre instituții care și-a îndeplinit în 2013 sarcinile în proporție de doar 14%. În ciuda deficiențelor constatate, OSPA Ialomița a fost lăsată în voia sorții atît de Ministerul Agriculturii, cît și de reprezentații Prefecturii Ialomița. Ministerul de Resort i-a tăiat din fonduri, iar oficialii județeni au refuzat să vadă problemele instituției din simplul considerent că... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 08:30 (4980 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Bucureșteanul Victor Cioană a cîștigat «Cupa Ialomiței» la șah

Sîmbătă și duminică, 14-15 iunie 2014, s-a desfășurat, la Amara, ediția a V-a a «Cupei Ialomiței» la șah, competiție organizată de Direcția Județeană pentru Sport și adresată persoanelor cu deficiențe de vedere. Acțiunea a adunat la start 16 jucători din București, Ilfov, Călărași, Constanța și Ialomița. Din păcate, niciun ialomițean nu s-a clasat anul acesta pe podium. Cîștigătorul competiției este bucureșteanul Victor Cioană. Acesta l-a învins, printre alții, pe Alexandru Munteanu din Balotești, cel care ocupase prima poziție în 2013, iar anul acesta a trebuit să se mulțumească doar cu locul II. Podiumul a fost închis de un alt bucureștean, Vasile Ioniță.... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 07:05 (5462 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Voluntariatul ca mod de viață

Voluntariatul ca mod de viață

Deși legiferată oficial, activitatea de voluntariat nu face parte din  preocupările noastre. Pentru străini însă voluntariatul este un stil de viață. O demonstrează un grup de tinere din Spania care au renunțat la familie și prieteni și au venit la Slobozia, pentru a face voluntariat în singurul penitenciar din oraș. Fetele mărturisesc, fiecare cu povestea și visele ei, că această experiență le va schimba viața definitiv...

Povestea Estefaniei
Grupul voluntarelor din Spania este alcătuit din trei tinere, toate convinse că a fi voluntar este mai mult decît o experiență în... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2014, 06:20 (6159 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Afaceri» ilegale în familie

Rețea specializată în fapte de corupție, destructurată de procurorii ialomițeni

În urma unei anchete a procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, un medic, un instructor auto, o angajată a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, precum și rude sau apropiați ai acestora sînt acuzați de fapte de corupție. Aceștia făceau parte dintr-o rețea infracțională prin intermediul căreia au fost eliberate documente medicale false necesare obținerii permiselor auto. Totodată, membri aceleiași rețele divulgau informații despre controalele pe care ITM Ialomița urma să le desfășoare la anumite societăți comerciale, primind în schimbul detaliilor sume de bani.

«Clinic sănătos» pentru 50 de lei... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2014, 22:40 (19018 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Traficul cu ființe umane ia amploare în Ialomița

124 de «sclavi» în anul 2013

Traficul cu ființe umane ia amploare în Ialomița

Potrivit unei statistici a Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, în 2013, 124 de persoane au devenit victime ale traficului de ființe umane. Cele mai multe dintre acestea au fost transformate de infractori în «sclavi». Dornici de a scăpa de sărăcia lucie în care trăiau, oamenii au crezut în cuvintele celor care le-au promis condiții de muncă decente și salarii pe măsură. Acest miraj s-a spulberat în momentul în care, ajunse peste hotare, victimele traficanților au dat peste o realitate crudă. Oamenii au fost siliți să muncească în condiții inumane și chiar să-și vîndă trupul la colț de stradă. Acest fenomen, susțin reprezentanții organelor judiciare din județ, continuă... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2014, 15:10 (7096 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Absolvenții de liceu renunță la Bacalaureat

În Ialomița a scăzut numărul elevilor înscriși la examenul de maturitate

Absolvenții de liceu renunță la Bacalaureat

Fenomen mai puțin obișnuit în ceea ce privește numărul absolvenților de liceu care susțin Bacalaureatul în sesiunea
iunie-iulie 2014. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că anul acesta, în județ, la examenul de maturitate s-au înscris 1955 de elevi, atît din promoția de anul acesta, cît și din cele anterioare. Toate acestea în condițiile în care, la finele anului școlar 2013-2013, au terminat clasa a XII-a peste 2500 de elevi.

Elevii fug de Bacalaureat
Marți, 10 iunie 2014, absolvenții de liceu au susținut prima probă din sesiunea de vară... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2014, 12:25 (10384 vizualizări - 27 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cupa «Corona» la scrimă

Cupa «Corona» la scrimă

La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:20
(3159 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:05
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 11:35
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița angajează din sursă externă

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 10:25
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:25
(6249 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru copiii din Urziceni

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:10
(4916 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 13:55
(4804 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:20
(3727 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate

Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:05
(5326 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit

Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției

O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:40
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia

Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:20
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Concert în aer liber la Slobozia

Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:35
(4671 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:20
(4541 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 August 2018, 02:16
(10035 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice

Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața ...[citește_toată_știrea]

24 August 2018, 10:09
(10131 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

23 August 2018, 20:10
(7128 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861

21 August 2018, 19:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie

Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din ...[citește_toată_știrea]

21 August 2018, 11:20
(7451 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!

Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 19:15
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri

Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

13 August 2018, 17:50
(5355 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate ale energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 17:30
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Scrimerii ialomițeni, în Arena Internațională

Desfășurată în cadrul Programului «Scrimeri în Arena Internațională» și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița, competiția internațională de scrimă sabie «Sarvar Horotan Coup» a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 13:20
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8519 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...