Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O nouă generație de asistenți medicali se pregătește să îmbrace halatele albe

Școala Postliceală Sanitară Slobozia, după 24 de ani

O nouă generație de asistenți medicali se pregătește să îmbrace halatele albe

În urmă cu o săptămînă, Școala Postliceală Sanitară Slobozia a sărbătorit absolvirea celei de-a opta generații de asistenți generaliști. 30 de viitoare cadre medicale, din anul 3B, au ținut să le mulțumească profesorilor și «dirigintei» Gabriela Dumitrescu, marcînd evenimentul printr-un moment special. Între profesori și absolvenți s-au schimbat impresii despre cei 3 ani de studiu ajunși la final, s-au înmînat diplome de onoare și s-au ciocnit cupe de șampanie.

24 de ani de învățămînt postliceal sanitar la Slobozia
Anul acesta Școala Postliceală Sanitară Slobozia împlinește 2... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 09:10 (10465 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Plăți ilegale de 1,6 milioane de lei la Spitalul Slobozia!

Camera de Conturi Ialomița confirmă

Plăți ilegale de 1,6 milioane de lei la Spitalul Slobozia!

Starea de ilegalitate constatată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a devenit deja  o obișnuință. Recent încheiatul control al Camerei de Conturi Ialomița a scos la iveală alte nereguli, diferite de cele ale Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Este vorba despre cheltuirea în mod ilegal a sumei de 1,6 milioane de lei. Conducerea actuală a unității medicale a declarat pentru Independent, că «plățile în valoare de 1,6 milioane lei au iz penal»...

Fraudă cu banii spitalului
De la începutul anului și pînă în prezent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 08:50 (7003 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget de 10,7 milioane de lei pentru școala ialomițeană

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat recent publicității valoarea bugetului pe care unitatea l-a avut disponibil în anul școlar precedent. Potrivit estimărilor oficiale, conturile instituției au fost alimentate în 2013 cu suma de 10,7 milioane de lei. O mare parte dintre aceste fonduri au fost alocate susținerii elevilor defavorizați.

Bani pentru profesori și elevi Ca și în cazul altor instituții publice deconcentrate din Ialomița, Inspectoratul Școlar Județean a avut parte, în 2013, de un buget de criză. Oficialii din cadrul instituției au dat publicității... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 07:45 (5013 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un bâlci de provincie

Sărbătorile Sloboziei, un bîlci de provincie

Cea de-a XIV-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei a confirmat, indubitabil, o realitate greu de cosmetizat. Slobozia este doar un tîrg de provincie și, în pofida eforturilor organizatorilor, nu va reuși să depășească curînd acest statut. Aceasta este jumătatea goală a paharului. Cît despre jumătatea plină, anul acesta ea a fost umplută cu... apă de ploaie!
Evenimente multe, slobozeni puțini La prima vedere, Sărbătorile Sloboziei au reunit tot ce are mai bun orașul. De la spectacole de copii la evenimente sportive și de la evocări documentare la conferirea titlului de cetățean de onoare, nimic... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 18:15 (16742 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria se repetă la Bentu

Alți bani, aceeași problemă

Istoria se repetă la Bentu

De două săptămîni, digul din zona Bentu, aflat la kilometrul 34 al Brațului Borcea, a intrat din nou în atenția autorităților ialomițene. Construcția care protejează Balta Ialomiței de apele Dunării dă iar bătăi de cap oficialilor județeni. Reparat în urmă cu un an ca urmare a eroziunilor, digul se confruntă și de această dată cu aceeași problemă. Doar că acum porțiunea afectată de ape este mai extinsă, iar fondurile necesare pentru reparații sînt o idee mai mari. Șantierul de la Bentu, deschis în 2013, a «înghițit» 2 milioane de lei din fonduri guvernamentale, iar acum pentru plata unor lucrări similare cu cele din anul anterior ar mai fi nevoie de încă 1 milion. Și cum fără supraveghere de la... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 16:05 (3925 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«3 din 6» pe traseul Bacău-Clinceni

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

«3 din 6» pe traseul Bacău-Clinceni

«Unirea Slobozia este o echipă care a învățat să joace fiecare meci cu gîndul la victorie. De aceea în cele 3 jocuri care ne-au mai rămas de disputat în acest sezon ne propunem să cîștigăm toate punctele!» ne declara antrenorul Adrian Mihalcea la finele partidei cu CSM Iași. 2 dintre anunțatele 3 confruntări s-au petrecut în săptămîna care tocmai s-a încheiat. Unirea a vrut victoria în amîndouă întîlnirile, dar s-a întîmplat doar într-una. Una peste alta, echipa noastră «nu are nicio șansă» de a termina mai jos de locul patru. Prin urmare, putem conchide că 2013-2014 a fost cel mai bun sezon din istoria fotbalului slobozean.

Moldova cucerită de Soare... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 15:30 (6831 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident suspect la Policlinica Urziceni

Mortul este întotdeauna de vină

Accident suspect la Policlinica Urziceni

Săptămîna precedentă, pe șantierul deschis la Policlinica din Urziceni a murit un om. Potrivit martorilor oculari, după ce a lucrat pe parcursul întregii zile în șantier, Lepădatu Ispas a acuzat dureri de stomac, iar la puțin timp a murit sub ochii colegilor. La sosirea paramedicilor SMURD, susțin aceiași martori oculari, firma de construcții angajată de Primărie pentru «lucrări de igienizare» a dispărut. Patronul firmei, Costel Dumitrache, susține că mortul era pe șantier pentru un interviu de angajare. Varianta sa este susținută și de către inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Ancheta polițiștilor susține însă contrariul!

Infarct pe scările Policlinicii Urziceni... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 13:15 (10025 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Alb-verzii au pierdut în fața liderului

Ialomițenii de la Viitorul Axintele au probleme tot mai mari în a-și îndeplini obiectivul, ocuparea locului II, acum cînd de finalul sezonului ne mai desparte o singură etapă. Echipa lui Ion Nica a pierdut vineri, 30 mai 2014, pe propriul teren disputa cu liderul detașat al seriei: FC Voluntari. În fapt, dezamăgirea acestei înfrîngeri este cu atît mai mare cu cît ilfovenii sînt de multă vreme ca și promovați în Liga a II-a. Adrian Bălan a semnat unicul gol al partidei, voluntarii s-au impus cu 1-0, iar Viitorul Axintele a picat pe locul IV, la un punct în spatele ocupantei locului II, CS Ștefănești. Pentru a termina campionatul pe poziția secundă, alb-verzii trebuie să învingă în ultima etapă... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 12:10 (4375 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alcoolul l-a lăsat pe drumuri

Abateri disciplinare la Spitalul Slobozia

Alcoolul l-a lăsat pe drumuri

Prins în stare de ebrietate în timpul programului, un angajat de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost demis. Bărbatul lucra în cadrul Compartimentului Neutralizare Deșeuri a unității medicale și nu era la prima abatere de acest gen. «L-am iertat o dată, dar de data aceasta a întrecut măsura!» a fost replica managerul interimar Adrian Berbece.

Alcoolul te lasă șomer Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu probleme de personal dintre cele mai diverse. De la angajați pe bază de «contracte de muncă mascate», abonați în mod constant la sporuri salariale ilegale,... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 11:05 (6502 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Memorialul «Mihai Ioniță», la prima ediție

În perioada 29 mai 2014-1 iunie 2014, Clubul TenisCon a organizat la Slobozia prima ediție a Memorialului «Mihai Ioniță», turneu adresat veteranilor, prin care reprezentanții Clubului au dorit să aducă un omagiu regretatului om de afaceri care, printre altele, s-a implicat foarte mult și în activitățile sportive. La competiție au participat mai bine de 50 de sportivi din Ialomița, dar și din alte județe, cum ar fi Brăila sau Vrancea. La categoria +30 ani s-a impus Cătălin Condei, tenismen venit din Brăila. Cătălin Trandafir, de la TenisCon, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria +45 de ani, în vreme ce la +55 ani laurii au fost smulși de focșăneanul Vasile Pavel. La +60 de... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 10:15 (6638 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Suntem permanent la dispoziția asiguraților!»

Mihai Geantă, directorul Casei Județene de Asigurări de Sănătate

«Sîntem permanent la dispoziția asiguraților!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a organizat o conferință de presă în care a anunțat iminentele modificări care urmează să apară în noul contract-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015. Potrivit declarațiilor directorului instituției, Mihai Geantă, noul contract-cadru va fi unul în beneficiul populației, destinat îmbunătățirii serviciilor medicale.

Bilanț pozitiv pentru Ialomița
Vineri, 23 mai 2014, directorul Casei Județene de Asigurări... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 09:40 (3377 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Micii fotbaliști de la CSS au câștigat «Cupa Municipiului Slobozia»

Micii fotbaliști de la CSS au cîștigat «Cupa Municipiului Slobozia»

Sportul s-a regăsit la loc de cinste în cadrul acțiunilor organizate cu ocazia «Zilelor Sloboziei». Cum era de așteptat, un loc important l-a ocupat fotbalul. Atmosferă de mare eveniment fotbalistic pe «1 Mai», în dimineața de duminică, 1 iunie 2014. Cupa «Municipiului Sloboziei» a aliniat la start trupe de mici fotbaliști de la Portul Călărași, CSS Slobozia și două echipe ale CSM Unirea, una condusă de Ion Ionescu, iar cealaltă de Adrian Cristea. În tribune au luat loc peste 500 de spectatori, mai pătimași decît la meciurile celor mari. A fost prezentă toată conducerea Unirii, inclusiv primarul Alexandru Stoica. Primul meci i-a opus pe CSS Slobozia și Portul Călărași, gazdele trecînd cu 5-4 după... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 08:20 (4901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

După o îndelungată suferință, încercările Alexandrei Aron din Slobozia de a lupta cu boala s-au sfîrșit. Diagnosticată cu o tumoare cerebrală în urmă cu 6 ani, tînăra a trecut în neființă luni, 2 iunie 2014, după-amiază. Dumnezeu să o odihnească în pace!

O luptătoare pentru Rai
Cea mai mare dorință a «micuței poloneze» era să se vindece. Se lupta cu boala de 6 ani. Simbol al dorinței de viață, Alexandra și-a demonstrat sieși și lumii întregi că este o luptătoare înnăscută. Eforturile ei de a supraviețui unei boli necruțătoare au fost imense. Zeci de ore de operații pe creier,... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 07:10 (10494 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În slujba pantofilor de 44 de ani

În slujba pantofilor de 44 de ani

E magazin mic, ascuns pe un gang de pe Matei Basarab, în jumătatea orașului. La prima vedere, nu are nimic special. Poate doar sloganul: «Cine nu vrea calitate, să meargă în altă parte!». Însă, acolo o găsiți, zîmbitoare, politicoasă, atentă, niciodată obosită.... Și de  44 de ani în slujba pantofilor! O viață de om și o slujbă care, susține doamna Mariana Ștefănoiu, i-a plăcut de cînd se știe. «Pentru că toată viața mea am vîndut pantofi din piele, nu înlocuitori cum se fac acum peste tot!».

O poveste care începe în 1970
Doamna Mariana Ștefănoiu vinde pantofi. Nimic special... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 06:30 (6830 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Dormiți liniștiți, președintele veghează!

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Săptămîna trecută, în pragul alegerilor europarlamentare, a avut loc o nouă ședință de Consiliu Județean. Considerată o ședință «tehnică», întîlnirea consilierilor județeni s-a concentrat asupra problemelor care țin de bucătăria internă a administrației județene. Printre cele 10 proiecte aflate pe ordinea de zi a fost aprobat însă și unul care a generat de-a lungul timpului numeroase dezbateri și scandaluri publice. De asemenea, președintele Silvian Ciupercă a anunțat public că licitația pentru adjudecarea celor 495 hectare de teren destinate înființării de orezării a fost cîștigată de către Green Harvest.

Zece milioane pentru hardware și software... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 06:20 (4263 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabriel Mușat (PP-DD), noul viceprimar «social-democrat» al Sloboziei!

Dreapta locală s-a coagulat strîmb

Gabriel Mușat (PP-DD), noul viceprimar «social-democrat» al Sloboziei!

Sîmbătă, 31 mai 2014, la orele 11,00, reprezentanții «Dreptei» locale au anunțat declanșarea unei inițiative care să permită «coagularea Dreptei» la Slobozia. Scopul declarat al acesteia îl reprezenta înlocuirea viceprimarului Valentin Băcanu și cîștigarea alegerilor din 2016 la Slobozia. «Puciul» a eșuat însă înainte de declanșarea acestuia! Reprezentantul PP-DD, Gabriel Mușat a trădat «cauza»...

O inițiativă care vine prea tîrziu
Sîmbătă, 31 mai 2014, la orele 11,00, la Hotelul Select din Slobozia, reprezentanții Dreptei locale au organizat o conferință de presă în care au anunțat... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2014, 12:30 (22687 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Salariații ULTEX, «masă de manevră» împotriva ziarului Independent

Joi, 29 mai 2014, la orele 10,00, în fața sediului Prefecturii Ialomița, s-a desfășurat un eveniment unic în istoria presei locale. La cererea expresă a patronului Vasile Nițescu, salariații Ultex SA Țăndărei-în insolvență au protestat împotriva publicației noastre, incriminîmd un articol publicat de noi în ediția print din 21 mai 2014 (vezi: http://www.independentonline.ro/2014/05/26/Ultex-Tandarei--vanduta--la-pachet--cu-datoriile-unor-investitori-moldoveni--10008). Reamintim că articolul se bazează pe informații publice și conține și punctul de vedere al conducerii societății...

Independent, inamicul public nr. 1... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 16:10 (8047 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Tentativă de omor în comuna Ion Roată

La un pas de a-și ucide bunicii sub o ploaie de pumni

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tînăr de 33 de ani din comuna ialomițeană Ion Roată. Acesta se face acuzat de faptul că și-a bătut bunicii pînă i-a băgat în spital. Bătrînii se află acum sub supraveghere medicală, iar tînărul a fost reținut pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de omor». Dacă va fi găsit vinovat, potrivit Codului Penal în vigoare, agresorul riscă să petreacă după gratii între 10 și 20 de ani!

Bătrînețe chinuită
La începutul acestei luni, organele judiciare din Ialomița au intrat în alertă... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 12:40 (7536 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Fabrica de «pile» a juristului Zamfir

Anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fabrica de «pile» a juristului Zamfir

Angajările pe bază de convenții civile efectuate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au intrat în atenția procurorilor. Anchetatorii au fost sesizați de reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. În urma unei verificări, aceștia au constatat faptul că 103 persoane au fost angajate în mod ilegal. «Ingineria de manual», susțin oficialii ITM, este opera juristului Vasile Zamfir, cel a cărui semnătură se regăsește pe respectivele contracte litigioase. Cu toate acestea, dacă va fi găsit vinovat, el riscă însă cel mult o amendă penală!

Scandalul public al angajărilor ilegale... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 10:40 (13893 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Ferma Model de la Perieți, o ruină de 1,4 milioane de lei

Istoria Ialomiței căpușează bugetul de stat

Ferma Model de la Perieți, o ruină de 1,4 milioane de lei

Oficial, patrimoniul cultural al județului este alcătuit dintr-un număr de 218 monumente istorice. Cele mai importante dintre acestea au beneficiat în ultimii ani de finanțări consistente din partea Ministerului Culturii pentru a fi reabilitate și incluse în circuitul turistic al județului. În ciuda eforturilor investiționale, aceste obiective cu potențial cultural sînt în continuare ruine. Este cazul și Fermei Model de la Perieți, monument istoric care se află în proprietatea Muzeului Național al Agriculturii. «Cea mai mare fermă din Răsăritul Europei», cum era denumit în anii interbelici domeniul de lîngă Slobozia, se află într-o stare de continuă degradare. Ruina din Perieți este însă abonată... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2014, 10:20 (10007 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
314 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fata dispărută din Amara s-a întors acasă

În cursul zilei de luni, 16 august a.c., minora, urmărită întrucît dispăruse de la domiciliu în noaptea de sîmbătă spre duminică, a revenit la domiciliul părinților din orașul Amara. În urma investigațiilor ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 16:02
(19912 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara dispariție


Suspecți de furt de pesticide

Suspecți de furt de pesticide

În cursul zilei de luni, 16 august a.c., în baza datelor deținute, polițiști din Slobozia au oprit pentru control, pe raza municipiului, un autoturism înmatriculat în județul Brăila, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:56
(17976 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Majorări de impozite

Începînd cu data de 1 iulie 2010, s-a majorat impozitul ce se aplică autoturismelor cu o capacitate cilindrică mai mare de 2000 cmc. Astfel, pentru un autoturism cu o capacitate cilindrică de 2001 cmc, ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:43
(20684 vizualizări - 0 comentarii)


Finanțele Ialomița, locul 4 pe țară la încasări la buget

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna iulie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 55,26 milioane de lei, în procent de 109,5% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:22
(17869 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Laboratorul de competențe»

Asociația Tinerilor din Ialomița organizează în perioada 23-28 august, la Amara, «Laboratorul de competențe», o sesiune de training-uri cu caracter introductiv în tematica angajabilității și antreprenoriatului ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:13
(17765 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Auto 2010

În perioada 1-3 septembrie 2010, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în colaborare cu Primăria Municipiului Slobozia, organizează ediția a VI-a a Salonului Auto Slobozia 2010, în Piața ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:00
(12751 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident

Țăndărei: Accident

Două persoane au fost prinse între fiare în urma unui accident rutier petrecut în apropiere de Țăndărei. Mai exact, pe DN2A, la km 85, accidentul producîndu-se luni seara, 16 august, în jurul orei 19.0 ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:51
(23999 vizualizări - 6 comentarii)


Ordin al președintelui ANAF pentru contribuabilii inactivi

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că a fost emis un Ordin al președintelui ANAF, în ceea ce privește contribuabilii inactivi. O persoană juridică sau oricare altă entitate fără ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:48
(22680 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Fată de 14 ani, fugită de acasă

Amara: Fată de 14 ani, fugită de acasă

În dimineața zilei de duminică, 15 august a.c., în jurul orei 8,00, Poliția Amara a fost sesizată de un localnic despre faptul că minora Budu Cristina Daniela, de 14 ani, a părăsit domiciliul pe timpul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:44
(17700 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispariție


Țăndărei: La 63 de ani, prins la volan fără permis

Luni, 16 august a.c., în jurul orei 20,35, un echipaj de siguranță publică aflat într-un filtru rutier instituit pe Șoseaua București din orașul Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:40
(18376 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Accident cu șase victime

Giurgeni: Accident cu șase victime

În apropierea comunei Giurgeni, luni, 16 august a.c., în jurul orei 12,30, pe DN2A, s-a produs un accident rutier soldat cu șase victime. Evenimentul s-a petrecut între popasul Chirana și comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:32
(25377 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Hoț prins cînd dormea în mașina furată

Luni, 9 august, polițiștii au depistat un autoturism care figura în evidențele Poliției ca furat. Furtul a fost anunțat Poliției, duminică, 8 august, de proprietarul autoturismului, un bărbat de 38 de ani ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:02
(21646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoț de mașini


Munteni Buzău: Scandalagii după gratii

După ce luni, 9 august au produs un scandal monstru într-un bar din localitatea Munteni Buzău, doi bărbați de 33, respectiv 34 de ani au fost arestați de polițiștii ialomițeni. Scandalul a fost reclamat ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:01
(24708 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi beți la volan

Marți, 10 august, polițiștii au depistat doi conducători auto ce se aflau la volan deși consumaseră băuturi alcoolice. Unul dintre șoferi a fost prins de polițiști în localitatea Maia, testarea indicînd ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:01
(24175 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, locul trei la Concursul Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 8-10 august 2010 s-a desfășurat la Tulcea faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:00
(27373 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Fugar prins de polițiști

La începutul săptămînii, luni, 9 august, polițiști Serviciului de Investigații Criminale, în colaborare cu agenții Postului de Poliție Săveni, au desfășurat activități de depistare a unui bărbat de 35 de ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:00
(22937 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni arestare


Slobozia: Motociclist sancționat

În cadrul unei acțiuni desfășurate luni, 9 august a.c., în intervalul orar 7,00-10,00 de către polițiștii din Slobozia, pentru disciplinarea participanților la trafic, a fost prins un tînăr, de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 16:59
(23859 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2010, 19:08
(10546 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2010, 18:49
(9952 vizualizări - 0 comentarii)


3 accidente=4 răniți

În cursul zilei de sîmbătă, 7 august a.c., pe arterele județului s-au produs trei evenimente rutiere, în urma cărora patru persoane au fost rănite. Din fericire, în două cazuri, leziunile suferite nu au ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 16:31
(20933 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 7/8 august a.c., în intervalul orar 22.00-02.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Urziceni, în colaborare cu agenții Posturilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 16:26
(16588 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Reabilitarea parcului balnear din stațiunea Amara»

Miercuri, 11 august a.c., Primăria Amara va parafa contractul de lucrări aferent proiectului «Reabilitarea parcului balnear din stațiunea Amara». Evenimentul va fi organizat la Casa de Cultură «Jan Căciulă ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:26
(19979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara proiect


Bucu: Pușcăriaș scandalagiu

La doar cîteva ore după ce a fost eliberat din pușcărie, un tînăr a provocat un scandal monstru în localitatea Bucu. Pe scurt, după ce a fost pus în libertate ca urmare a înlocuirii măsurii de arestare ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:09
(21119 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale pompierilor

Intervenții din cele mai diverse la acest sfîrșit de săptămînă pentru profesioniștii în situații de urgență. Încă de vineri, 6 august a.c., pompierii au acționat în zona de competență la 4 misiuni de acordare ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:04
(19257 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


Urziceni: A furat din magazin

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată de patronul unei firme din localitate asupra faptului că o femeie i-ar fi sustras mai multe bunuri din incinta magazinului. La fața locului s-a deplasat operativ ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 14:50
(16880 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că termenul limită pentru depunerea cererilor pentru ajutorul specific finanțat din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și destinat ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 14:44
(24630 vizualizări - 0 comentarii)


ITM a confirmat acuzațiile Prefecturii Ialomița: Primăriile au acordat ILEGAL ajutoare sociale

ITM a confirmat acuzațiile Prefecturii Ialomița: Primăriile au acordat ILEGAL ajutoare sociale

Cruciada prefectului Mădălin Teculescu împotriva beneficiarilor de ajutoare sociale a înregistrat prima victorie. Un control al Inspectoratului Teritorial de Muncă în 29 de unități administrative ale județului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 18:13
(18004 vizualizări - 1 comentariu)


Andrășești: A intrat cu Dacia în TIR

Andrășești: A intrat cu Dacia în TIR

În dimineața zilei de miercuri, 4 august a.c., în jurul orei 10.30, pe DN2A, pe raza localității Andrășești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:46
(22130 vizualizări - 0 comentarii)


Subvenții pentru motorină

Cererea de acord prealabil pentru acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură poate fi depusă în intervalul 9 august-10 septembrie 2010.
Potrivit normelor legale cererea de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:45
(21077 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Țăndărei și Urziceni

Polițiști din Țăndărei au acționat în cursul zilei de miercuri, 4 august, timp de 4 ore, pentru disciplinarea participanților la trafic, verificîndu-se în același timp proveniența autovehiculelor înmatriculate ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:44
(22478 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...