Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Politică de Peștera

PSD Ialomița s-a întors de bunăvoie la origini

Politică de Peștera

Într-un anonimat care s-a dorit deplin (și tocmai de aceea a fost imposibil de păstrat), PSD Ialomița a cocoțat anul acesta tot șeptelul pesedist din dotare pe unul dintre platourile Bucegilor pentru a organiza «o instruire pe tema europarlamentarelor». Evenimentul a avut loc la Peștera, iar fiecare dintre cei 100 de invitați, de la primari la descentralizații numiți prin concursuri de împrejurări, a scos din buzunar minim 180 de lei pentru cazare și cît i-a ținut punga pentru bețiile post festum. Cît despre sărbătoriți, potrivit reprezentanților site-ului stiriDB.ro, la întîlnire a participat și fostul ministru al Învățămîntului, Ecaterina Andronescu, zilele acestea candidată... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2014, 15:20 (16031 vizualizări - 16 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Play-off pentru palmares

Unirea Slobozia merge ceas în campionat și, după cele întîmplate în ultima etapă a sezonului regulat, intră în play-off cu o zestre de 19 puncte. 6 victorii, un egal și 3 înfrîngeri reprezintă bilanțul trupei lui Adrian Mihalcea consemnat în confruntările cu echipele din prima jumătate a clasamentului. Cu aceste puncte Unirea pornește aventura în a doua parte a campionatului de pe locul II, în condiții normale, promovabil. Din păcate pentru galben-albaștri, indiferent de rezultatele care vor veni (și nu ne îndoim că vor fi unele pozitive!), Slobozia nu este un oraș capabil să țină pasul cu echipa sa de fotbal. Din motivele pe care le-am enumerat săptămîna precedentă, Unirea va fi și din toamnă... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2014, 13:10 (12605 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Jeni Drăgan, idolul micilor handbaliste

Jeni Drăgan, idolul micilor handbaliste

În sportul ialomițean își face loc încet, dar sigur, un val de tineri antrenori pe care vom încerca pe parcursul a cîtorva săptămîni să vi-i prezentăm, chiar dacă pentru unii dintre ei vorbesc deja rezultatele. Cea care sparge gheața este tînăra profesoară a Secției Handbal de la CSS Slobozia, Jeni Drăgan, cunoscută mai cu seamă pentru aportul ei ca extremă dreaptă la Unirea Slobozia, echipă unde îndeplinește și rolul de căpitan.

«Toate drumurile au dus la Slobozia»
Drăgan are aproape 25 de ani, iar entuziasmul începutului în antrenorat este în floare. Chiar dacă are mulți ani... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2014, 12:30 (12398 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești

11 puncte pentru play-out

Rapid Fetești a terminat cu o nouă înfrîngere sezonul regulat. Elevii lui Gigel Stoica s-au deplasat sîmbătă, 12 aprilie 2014, la Mangalia, pentru disputa cu fotbaliștii de la Callatis. Dobrogenii s-au impus fără probleme, scorul fiind deschis chiar de fostul fundaș central al Feteștiului, Robert Blăniță. Apoi, Vărzaru și Țintă au făcut 3-0. Feteștiul a reușit golul de onoare prin Tarnovschi, care a speculat o minge respinsă defectuos de portarul Callatisului după șutul lui Tudorel Ivan. S-a terminat 3-1 pentru gazde, iar Rapid Fetești merge în play-out, cu o zestre de 11 puncte. Alb-vișinii au evoluat în formula: Călugăru-Enică, Ciubuc (Stoica), Stoicescu, Pioaru-Țonea, Ureche (Grigore)-Tarnovschi... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2014, 09:45 (4535 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fruntașele, fără defect

Fotbal, Liga a IV-a

Fruntașele, fără defect

Etapa a XXII-a din Liga a IV-a nu a adus nimic nou în fruntea clasamentului. Unirea Fierbinți s-a distrat la Căzănești, Țăndăreiul s-a impus neașteptat de lejer în meciul cu ACS Rădulești, în vreme ce Reviga a bătut Amara. Surpriza s-a produs la Platonești, acolo unde Viitorul a luat o gură mare de oxigen trecînd de tot mai pacifista Viticola. În duelul subsolului, Andrășeștiul s-a impus clar în fața Sărățeniului, afundînd această echipă tot mai mult în zona care duce spre Liga a V-a... Etapa viitoare ne propune un interesant duel pentru locul 3, între Reviga și Doja, nefiind de neglijat nici deplasarea Țăndăreiului la Amara.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2014, 08:40 (5578 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fraude bancare săvârșite în Numele Domnului

Infractori în sutană anchetați de procurorii DIICOT Ialomița

Fraude bancare săvîrșite în Numele Domnului

Doi preoți, unul din Ialomița și celălalt din Călărași, sînt principalii inculpați într-o anchetă demarată de procurorii DIICOT Ialomița. Sub acuzația de constituire a unui grup infracțional organizat, cele două fețe bisericești au înșelat zeci de unități bancare din Ialomița, Călărași și București. Preoții abordau persoane sărace pe care le convingeau să meargă la bănci și să obțină credite de nevoi personale în lei și euro. Pentru a nu da de bănuit, solicitanții erau transformați în salariați ai unor firme fictive. Sumele percepute variau între 16000 de lei și 33000 de euro. Cazul a fost trimis în instanță și se judecă la Tribunalul Ialomița. Cît despre preoții infractori, unul a fost suspendat... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 16:40 (22950 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia vrea contracte legale pentru spațiile comerciale

Schimbarea stăpînilor, «bucuria» chiriașilor

Spitalul Județean Slobozia vrea contracte legale pentru spațiile comerciale

După 4 ani de scandaluri legate de închirierea mai mult sau mai puțin legală a spațiilor comerciale din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, instituția dă liber la chirii. La sfîrșitul acestei luni, toate contractele de închiriere vor expira, iar negocierile pentru prelungirea lor se anunță foarte dure. Adrian Berbece, directorul interimar al celei mai mari unități medicale din județul Ialomița, declară că ia în calcul schimbarea destinației unora dintre aceste spații. Primele modificări au apărut deja...

Scandalul Floriconstruct atîrnă greu
Maniera în care au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 14:20 (10809 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile slobozene se fac «frate» cu bulgarii din Razgrad

Înfrățire pentru fonduri europene

Autoritățile slobozene se fac «frate» cu bulgarii din Razgrad

Joi, 17 aprilie 2014, orașele Slobozia și Razgrad din Bulgaria au semnat un «acord de înfrățire». Ceremonia a avut loc la Slobozia, în sala de festivități a instituției. Primarul Alexandru Stoica a declarat cu acest prilej că acest acord ar putea reprezenta o cale de atragere a fondurilor europene. «Ne-am înfrățit cu orașul Razgrad pentru că e un oraș care are cam aceleași probleme ca și Slobozia... Sperăm ca experiențele comune pe care le avem să ne permită să accesăm mai ușor fonduri europene...» a declarat primarul Stoica. Acordul reprezintă un nou pas în efortul autorităților locale de identificare a unor oportunități investiționale pentru oraș. Reamintim că, în ultimii ani, numărul firmelor... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 12:30 (7778 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Multiplicatorii «Euro Agricultura», la Slobozia

Multiplicatorii «Euro Agricultura», la Slobozia

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) a demarat, în luna martie 2014, Campania Națională de Informare a Fermierilor privind modul de accesare a fondurilor europene din PNDR 2013 și etapa de pregătire pentru PNDR 2020. Miercuri, 16 aprilie 2014, la sala de conferințe a Direcției Sanitare Veterinare Ialomița s-a desfășurat un semninar pe această temă. Întîlnirea a fost prezidată de către secretarul de stat din cadrul APDRP, George Octavian Turtoi și expertul UNCO, Laurențiu Rebega, alături de președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Campania este organizată pentru prezentarea implementării Programului Național pentru Dezvoltare Rurală (PNDR) 2013 și, ca... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 08:50 (12643 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Anomaliile sistemului de învățămînt

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Devenit după 25 de ani cenușăreasa societății, învățămîntul românesc capătă chipul și asemănarea acesteia. În ciuda eforturilor permanente ale corpului profesoral, elevii aleg, în locul educației, ignoranța, în locul studiului, chiulul, iar în locul bunei creșteri, indolența. Vinovați sau nu, copiii noștri nu fac decît să-i imite pe cei din jur, adică pe fiecare dintre noi. Independent a ales să consemneze astăzi o serie întreagă de anomalii constatate la nivelul școlilor și liceelor din județul Ialomița. Ele nu reprezintă imaginea sistemului, dar sînt dovada vie a faptului că acesta este viciat și incapabil să reacționeze...... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 15:20 (43630 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SC Drumuri și Poduri câștigă războiul declarat Curții de Conturi Ialomița

Și cei mai buni greșesc

SC Drumuri și Poduri cîștigă războiul declarat Curții de Conturi Ialomița

În urmă cu 3 ani, Curtea de Conturi Ialomița acuza conducerea SC Drumuri și Poduri de «efectuarea de plăți nelegale rezultate din acordarea comisiei de cenzori a unor indemnizații». Recent, după un proces lung și încurcat, conducerea societății a demonstrat negru pe alb că acuzațiile sînt nefondate. Potrivit Tribunalului Ialomița, «instanța trage concluzia că societății reclamante nu i se poate imputa nimic»...

Control cu scandal
În anul de grație 2011, reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița au întreprins un amplu control de legalitate ce a vizat 30 de misiuni de audit financiar... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 13:50 (12016 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ludo, stăpânul decibelilor

Ludo, stăpînul decibelilor

Ludovic Gheorghe are 42 de ani și o pasiune care îl face unic în oraș. Este proprietarul unei dube construite special pentru a emite sunete la 159,9 decibeli! Deși pare ireal (și inutil...), ceea ce face Ludo este recunoscut în cadrul unor concursuri europene și mondiale. După 3 ani de luptă în cadrul acestor competiții, slobozeanul ocupă locul 3 în Europa și locul 12 în lume, la proba de bass-race. Pasiunea sa l-a costat pînă acum peste 30 mii de euro, dar susține că merită: «Cînd reușești să păstrezi indicatorul la 159,9 decibeli pentru 3 secunde ți se pare că toată lumea e a ta... Nu-ți mai trebuie nimic și uiți de tot chinul!».

O dubă unică în lume... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 11:10 (6058 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Servicii medicale de 8400 de lei

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Coplata, introdusă de Ministerul Sănătății pentru susținerea financiară a spitalelor, pare sortită eșecului. Într-un an de la implementare, în Ialomița, cele patru unități medicale au reușit să adune la buget prin acest program guvernamental doar 8400 de lei. «Mulți dintre pacienții pe care îi tratăm nu se încadrează pentru a cotiza» declară la unison directorii spitalelor ialomițene...

Ministerul Sănătății aprobă, spitalele suferă
În urmă cu un an, Ministerul Sănătății implementa un nou sistem de susținere financiară a spitalelor din România. Denumit «coplată», programul presupunea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 09:20 (6404 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Sfânta Treime a politichiei locale

Sculați, voi oropsiți ai social-democrației ialomițene!

Sfînta Treime a politichiei locale

După un an și jumătate de neoguvernare social-democrată, Ialomița a ajuns un terra deserta social, economic și politic. Sărăcia a căpătat accente cronice, afacerile dau faliment una după alta, iar partidele politice s-au transformat din umbre în stafii care nu mai au nici măcar puterea de a-și bîntui simpatizanții. Culmea ironiei e că nici PSD nu se simte prea bine! Și, după cum spun oropsiții care stau sub papucul Sfintei Treimi despre care vorbim azi, nu va trece anul și electoratul tradițional, oropsit timp de 25 de ani, se va lepăda de toți trei...

Ciupercă, Tatăl nostru de la Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2014, 06:05 (11630 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria prinde viață la Slobozia

La 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial

Istoria prinde viață la Slobozia

Joi, 10 aprilie 2014, la ora 15,00, Ambasada Franței a organizat la Cimitirul Eroilor din Slobozia o ceremonie de comemorare a 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial. Evenimentula fost urmat de o expoziție cu tema «Lagărul de prizonieri din Slobozia», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea». Potrivit istoricilor locali, «în anii Primului Război Mondial, la Slobozia a funcționat un lagăr german de prizonieri folosiți pentru lucrul cîmpului». Se presupune că locația unde a funcționat acest lagăr se suprapune cu actualul amplasament al garnizoanei Slobozia...

Cimitirul Eroilor a fost renovat... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 15:15 (7443 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

Raluca Dumitrescu, director coordonator GAL «Dunărea de Jos»

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

România va avea la dispoziție 40 miliarde de euro în ciclul programatic 2014-2020. O sumă uriașă, în condițile în care, în ciclul precedent, din cei 19,21 miliarde de euro a reușit să absoarbă doar 6,43 miliarde de euro... În fața acestui pariu care pare pierdut din start, Raluca Dumitrescu, director coordonator al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», susține o realitate diferită. După 7 ani de muncă și peste 300 de proiecte europene implementate, ea crede că viitorul României e unul european, iar Ialomița poate fi salvată de la falimentul administrativ și economic prin absorbția fondurilor europene...

Funia din casa spînzuratului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 12:05 (5489 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Investiții județene cu bani de la CEC

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 30 milioane de lei în următorii 2 ani

Investiții județene cu bani de la CEC

Incapabil să acceseze fonduri europene, Consiliul Județean Ialomița este obligat să apeleze și în acest an la împrumuturi bancare. Potrivit informațiilor publice furnizate de către edilii județeni, împrumutul, în valoare de 30 milioane de lei, va fi utilizat pentru realizarea unor investiții de interes public. Instituția se află la al patrulea împrumut de acest gen din ultimii 8 ani și susține că această practică este una benefică pentru județ.

4 împrumuturi în ultimii 8 ani
Practica împrumuturilor bancare este una veche, iar oficialii Consiliului Județean Ialomița nu pierd nicio... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 09:55 (6360 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Cheltuială pe banii Guvernului

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Administrația județului Ialomița a risipit, vreme de 20 de ani, fonduri pentru construcția sălii de spectacole a Consiliului Județean. Tot de atîta timp, Guvernul României investește într-o altă «gaură neagră» a județului: digul de pe brațul Borcea, din zona Bentu. În urma lucrărilor de consolidare efectuate anul trecut, obiectivul a înghițit fonduri guvernamentale în valoare de 2 milioane de lei. Obiectivul a intrat și în vizorul DNA după ce pentru același tip de lucrări s-a cheltuit ilegal suma de 4 milioane de lei. Investiția realizată în 2013 nu a rezolvat însă problema rezistenței obiectivului. Este nevoie de alte 7,6 milioane de lei de la Guvern pentru ca digul de la Bentu să fie reparat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 16:20 (8653 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fantoma circuitului de Formula 1

Consiliul Local Adîncata șomează de 14 luni

Fantoma circuitului de Formula 1

În comuna ialomițeană Adîncata pare că s-a răsturnat carul de la Caracal. De un an și jumătate, aleșii comunității se luptă în instanță să dizolve Consiliul Local. Motivul îl reprezintă circuitul de Formula 1, construit pe fostul islaz al localității și abandonat de propriul investitor. Lupta administrativă a blocat definitiv activitatea Primăriei. În ultimele 14 luni, în comuna Adîncata nu fost dezbătut sau aprobat vreun proiect de hotărîre... Mai mult, scandalul public iscat de pista de mare viteză a ajuns și în atenția organelor de cercetare penală. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au întocmit o anchetă pentru a descoperi cum a fost posibilă concesionarea islazului comunal... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 13:15 (8834 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

«Ziua porților deschise» la Avicola, praf în ochii presei

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

Un raport al Gărzii Financiare Ialomița din anul 2011 demonstrează indubitabil faptul că Avicola SA Slobozia a transformat evaziunea fiscală într-o metodă de profit. Raportul infirmă poziția publică a directorului societății, Dumitru Stănoiu, care a declarat public, în data de 20 martie 2014, că «furnizorul nu este răspunzător „în aval“ de marfa pe care o livrează. O dată ajunsă marfa în stradă, e a lui! Cade în sarcina organelor abilitate ale statului, Garda Financiară și ANAF să demonstreze o eventuală ilegalitate...».

Garda nu tace, nu iartă și nu minte
Devenit inamicul public... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2014, 14:25 (50675 vizualizări - 49 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
239 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7152 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6849 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10273 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6353 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6621 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6614 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6756 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7992 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41666 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...