Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Costică Pesedică vrea Prefecturică!

Costică Pesedică vrea Prefecturică!

Dinspre Prefectura Ialomița bate vînt de primăvară. Și pe aripile lui zvonul că iarăși se va schimba prefectul nea Jiji. În locul domniei sale, zilele acestea ar putea reveni Atanasiu. Însă subprefectul Costică, mai zis și Pesedică pentru orientarea sa social-democrată, vrea și el...

Zvonuri cu Costică
Zvonurile înlocuirii din funcție a prefectului Gigi Petre sînt vechi de cînd administrația. De cîteva zile însă, ele trăiesc o nouă tinerețe. Surse din subsolul Prefecturii se jură pe vipușca de la uniformă că în intervalul imediat următor acesta va deveni istorie. În locul lui... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 09:10 (10922 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Bani albi pentru găuri negre

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Cel mai sărac și mai cinstit dintre politicieni (după Ion Iliescu!), respectiv Silvian Ciupercă, a cheltuit 1,5 milioane de lei în perioada 2006-2014 pentru lucrările de modernizare a sălii de spectacole din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Există însă o justificare oficială a domniei sale pentru această risipă bugetară fără finalitate: «Am cheltuit acești bani pentru bucuria spirituală a ialomițenilor!». În rezultate concrete, suma reprezintă echivalentul a zece apartamente complet mobilate. În sala de spectacole, la un interval de 2 ani distanță, între cele două fotografii surprinse în sala de spectacole a Consiliului Județean nu par să existe diferențe notabile...

La sala lăudată să te duci cu sacul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 08:20 (5893 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

Tandemul Olaru-Zamfir tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent publica informații din raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății, întocmit la finalul auditului întreprins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Documentul demonstrează în clar neregulile pe care medicul Vasile Olaru, alături de juristul Vasile Zamfir, le-ar fi comis în cei 3 ani de manageriat. Vorbim despre medicamente și materiale sanitare achiziționate la suprapreț, licitații trucate sau personal angajat ilegal... Neregulile sînt însă mai multe decît au putut să constate oficialii Ministerului Sănătății! Un nou scandal public este pe cale să izbucnească la Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 15:00 (18929 vizualizări - 47 comentarii)

EVENIMENT

Farmacia din capela mortuară

La Sudiți s-a răsturnat carul cu afaceriști!

Farmacia din capela mortuară

Tocmai cînd spuneam că toate s-au văzut și s-au făcut, o veste venită tot din mediul rural ne-a lăsat cu gurile căscate. La Sudiți, secretarul Protopopiatului Slobozia, Cătălin Stanciu, a deschis luni, 3 martie 2014, o farmacie în capela mortuară a satului. Isprava s-a petrecut cu binecuvîntarea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și prin încălcarea flagrantă a legislației în vigoare. Iar acesta nu este decît începutul!

Farmacie cu binecuvîntarea PreaSfințitului
Viața e grea pentru toată lumea, mai ales atunci cînd ai de plătit dijmă la Episcopie. De aceea, părintele... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 14:50 (13614 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Săptămâna recuperărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia, 4 puncte din două deplasări

Săptămîna recuperărilor

Unirea Slobozia este o echipă care se simte bine în deplasare, dovadă că în tur a scos 11 puncte de pe terenuri străine. Săptămîna trecută, elevii lui Adrian Mihalcea au avut de două ori prilejul să ne demonstreze acest lucru și au reușit de fiecare dată să smulgă puncte. Prin urmare, Unirea și-a consolidat locul 3 pe podium, iar zestrea pentru play-off a crescut și prin jocul rezultatelor la 13 puncte. Iată cum s-au întîmplat lucrurile în cele două etape disputate săptămîna trecută.

Victorie cu Berceniul Miercuri, 12 martie 2014, Slobozia a avut o deplasare dificilă la ACS Berceni... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 13:55 (5164 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile de elită, vânate de părinți

Mutații fictive pentru clasa pregătitoare

Școlile de elită, vînate de părinți

Înscrierile în clasa pregătitoare au intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Ca să-și știe copiii înscriși la școlile de elită, părinții au demarat o adevărată campanie de vînătoare a unităților de învățămînt. Ei și-au mutat, pe hîrtie, domiciliile la rudele, apropiații și prietenii din zona de circumscripție a respectivelor școli. În municipiul Slobozia au fost întocmite un număr de 50 de astfel de mutații fictive, cele mai multe în imediata apropiere a Școlii Generale Numărul 2 «Sfîntul Andrei».

Mai puține clase pregătitoare în viitorul an școlar
Raportat la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:05 (3733 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cele 363 de povești ale lui Costică Acsinte

Cele 363 de povești ale lui Costică Acsinte

Uitat timp de peste 40 de ani, Costică Acsinte a devenit în 2014 o celebritate mondială. Redate circuitului cultural internațional, grație internetului și muncii asidue a echipei care se ocupă de plăcile fotografice donate Muzeului Județean Ialomița, fotografiile lui Costică Acsnte sînt celebre. Times, Daily Mail și ulterior mass-media națională s-au bătut pentru un reportaj sau un articol de prima pagină cu colecția ACSINTE. Dincolo de unicitatea celor peste 5000 de plăcuțe foto, fotograful Costică Acsinte a lăsat posterității și albumul său foto cu imagini surprinse în decursul anilor 1916-1919, perioadă în care a activat ca sergent fotograf în cadrul Grupului 3 Aviație...

Fotograful care a visat să ajungă aviator... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:00 (7745 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți se distanțează

Etapa a 18-a din Liga lui Basarab, disputată sîmbătă, 15 martie 2014, a constituit un bun prilej pentru Unirea Fierbinți de a-și confirma poziția de lider. Echipa din localitatea cu nume de serial s-a impus greu, cu 3-2, în fața unui adversar incomod, Abatorul Slobozia. Podiumul s-a păstrat în aceeași formulă, chiar dacă Țăndăreiul a profitat de semieșecul Revigăi cu Viticola și a egalat-o pe aceasta la puncte. Este deja clar, chiar dacă din poveste mult mai este, faptul că bătălia finală se va da între actualele prime trei clasate. În rest, alte cutremure în clasament nu s-au produs, favoritele impunîndu-se cu o singură excepție: Amara a trecut de Gheorghe Lazăr și se anunță o adevărată revelație... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:50 (7896 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Cotizația, mai tare decît legislația

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Epurările de personal din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia se fac diferențiat. Deși Corpul de Control al Ministerului le-a declarat «ilegale», angajările în sistem PFA nu se supun acestor reguli...

Ruleta rusească se joacă la Spitalul Slobozia!
Un alt subiect la fel de fierbinte care tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia îl reprezintă concedierea angajaților PFA. În timp ce o parte dintre persoanele plătite în baza contractelor de prestări servicii se pregătesc să plece acasă definitiv, altele continuă să beneficieze de statutul de angajat PFA. ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:10 (10478 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Viitorul Axintele 0-0

Egalul nimănui

CS Afumați și Viitorul Axintele s-au duelat vineri, 14 martie 2014, cu gîndul la a rămîne în plasa liderului FC Voluntari. A ieșit o luptă încrîncenată, terminată în cel mai pacifist mod, 0-0. Scorul nu avantajează niciuna dintre echipe, ambele rămînînd departe de promovare. Axintenii au practicat o apărare exactă, anihilîndu-l pe Vlada, principalul pericol al Afumațiului. Viitorul a reușit să marcheze în prima repriză, cînd diagonala lui Șelaru a fost reluată în plasă de Dumitrescu, însă arbitrul a anulat golul pe motiv de ofsaid. Ion Nica a gîndit partida în următoarea formulă de joc: Răduță-Pavelescu, Mihociu, Oprișan (Cioceanu), Sava-Croitoru (Dedu), Șelaru, Gheorghe, Frangu (Bogorodiță)-... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 10:30 (3265 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Piatra de moară a europarlamentarelor

Primarii refuză să scoată electoratul la vot

Piatra de moară a europarlamentarelor

În mai puțin de o lună și jumătate, potrivit calendarului electoral, Ialomița ar trebui să se afle la rîndu-i în campanie electorală pentru alegerile europarlamentare. În așteptarea listelor cu candidații de la Centru, partidele locale trăiesc o «dolce farniente» și se laudă cu procente pe care și cei mai optimiști dintre specialiștii în politica de baltă a Ialomiței le consideră absurde. 30 de procente pentru PNL, între 15 și 20 de procente pentru PD-L și de la 50 de procente în sus pentru PSD. În teritoriu însă, primarii au alte opinii și nu se sfiesc să le facă publice...

Europarlamentarele, o piatră de moară... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 10:10 (9251 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari-Rapid Fetești 3-0

Feteștiul nu se regăsește

Rapid Fetești a poposit vineri, 14 martie 2014, pe terenul liderului autoritar din seria a doua, FC Voluntari. Era greu de crezut că echipa patronată de Marius Munteanu poate să scoată ceva din această deplasare, așa că victoria ilfovenilor la scor de neprezentare n-a mirat pe nimeni. Sașa Marinkovici a deschis scorul în minutul 31 pentru ca, în repriza secundă, Oprea (’51) și Tudorică (’82) să îl ridice la 3-0. Rapid Fetești a evoluat în următoarea alcătuire: Călugăru-Lefter (Stoicescu), Țonea, Ciubuc, Neculai (Stoica)-Enică, Ureche (Tarnovschi)-Alexandru, Ivan, Albuț (Pioaru)-Marcu. În etapa a 19-a, sîmbătă, 22 martie 2014, feroviarii primesc vizita Progresului Cernica în încercarea de a bifa... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 09:15 (6238 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Campionii de mâine ai Ialomiței

Atletism, CSS Slobozia

Campionii de mîine ai Ialomiței

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 15-16 martie, elevii Secției de Atletism ai Clubului Sportiv Școlar Slobozia au participat la un concurs zonal de sală desfășurat în sala de atletism «Lia Manoliu» din București. În urma concursului, la care au participat sute de sportivi din județele limitrofe capitalei, micii sportivi ialomițeni au obținut următoarele rezultate: Raluca Loghin, locul 3, triatlon, Andreea Ilie, locul 3, triatlon, Dariana Oancea, locul 8, triatlon, Valentin Bucheariu, locul 10, triatlon, Sophie Boll, locul 2, biatlon, Ioana Panait, locul 9, triatlon, Julia Boll, locul 11, triatlon, Denisa Mângâtă, locul 8, biatlon, Liviu Mateiu, locul 5, biatlon, George Bogear, locul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 07:30 (8228 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ion Toma, haiducul uneperist sau povești cu senatorul-fantomă al Ialomiței

Ion Toma, haiducul uneperist sau povești cu senatorul-fantomă al Ialomiței

Senatorul PSD Ion Toma, supranumit senatorul-fantomă, a împlinit un an și trei luni de cînd știe unde se află Ialomița pe hartă. Să nu credeți însă că după alegeri domnia sa a adormit în scaunul de parlamentar. Nu! Cînd se află în Parlament are grijă să-și sporească averea spoliind primăriile din Ialomița, iar cînd se află în Ialomița numește și demite consilierii de conturi de la Curtea de Conturi a României. Că doar banii nu se fac așa, stînd și așteptînd alegerile...

Haiducul Toma și primăriile ialomițene
Ultima oară cînd ați auzit despre senatorul ialomițean PSD Ion Toma era... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2014, 19:16 (16804 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copacii Sloboziei sunt tăiați ilegal

Direcția de Administrare a Domeniului Public mutilează orașul

Copacii Sloboziei sînt tăiați ilegal

De cîțiva ani încoace, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie ilegal și haotic copacii din Slobozia. Activitatea este justificată de necesitatea «toaletării spațiilor verzi». Sub această umbrelă, administrația ascunde însă un adevărat genocid asupra arborilor protejați de legislația în vigoare. Oficialii DADP susțin că «toaletările» se fac în baza legii spațiilor verzi și că «orașul are mai mult spațiu verde decît e necesar». Garda de Mediu Ialomița nu a aplicat pînă în prezent nicio amendă pentru abuzurile constatate.

Copacii, victime ale ignoranței și incompetenței
... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2014, 15:45 (30956 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL caută un înlocuitor pentru Martin

Schimbarea stăpînilor, bucuria liberalilor

PNL caută un înlocuitor pentru Martin

Săptămîna trecută avansam ipoteza transferului președintelui PNL Ialomița la PSD. Posibil, dar improbabil, acest scenariu este surclasat azi de vestea că liberalii caută un succesor pentru același omniprezent președinte Ioan Martin. Pe lista scurtă a potențialilor can-didați se vehiculează numele Cristinei Pocora, al lui Constantin Sava sau a deputatului PC Aurelian Ionescu. Deși toți cei intervievați de noi și-au infirmat intențiile belicoase, niciunul nu a negat posibilitatea înlocuirii președintelui Ioan Martin...

Un președinte «prea moale»
Președintele PNL Ialomița, Ioan ... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2014, 12:50 (17077 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Incubatoare de ultimă generație la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Șanse la viață pentru bebelușii născuți prematur

Incubatoare de ultimă generație la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

De o săptămînă, Secția Neonatologie a celei mai mari unități medicale din județul Ialomița beneficiază de 5 incubatoare de ultimă generație. Aparatele au fost achiziționate în urma unei donații făcute de omul de afaceri ialomițean Gheorghe Ceteraș și reprezintă cea mai nouă investiție făcută în cadrul Maternității de la Slobozia. Aparate similare se mai găsesc doar în centrele universitare din București...

40000 de euro fac diferența dintre viață și moarte
În urma tragediei de la Maternitatea Giulești din București, în urma căruia mai mulți copii au ars de vii în incubatoarele... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2014, 07:50 (10751 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Zilele Porților Deschise» la Centrul de Dializă Slobozia

«Zilele Porților Deschise» la Centrul de Dializă Slobozia

analize medicale GRATUITE la Centrul de Dializă «Renal Care»!

Ziua Mondială a Rinichiului, marcată anual în cea de-a doua zi de joi a lunii martie, are ca scop atragerea atenției asupra importanței sănătății rinichilor, reducerea frecvenței afecțiunilor renale și diagnosticarea la timp a acestora în rîndul populației.
1 din 10 oameni suferă de o afecțiune a rinichilor și anual milioane de oameni mor ca urmare a complicațiilor cauzate de boli de rinichi. Ziua Mondială a Rinchiului își propune să crească gradul de conștientizare a faptului că boala de rinichi este una frecventă, extrem de periculoasă, dar tratabilă dacă este depistată la timp.
Centrul de Dializă «Renal Care» Slobozia, susținut de Fresenius Medical Care, organizează în perioada 13-20.03.2014, o campanie «Zilele Porților Deschise», ce are ca scop promovarea unui stil de viață corect.... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2014, 08:25 (5383 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Corpul de Control al Ministerului Sănătății a făcut publice rezultatele controlului

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Numiți o ilegalitate oarecare. Trafic de influență? Achiziții publice ilegale? Angajări politice? Șpagă mascată? Totul a fost posibil timp de 3 ani și mai bine în cadrul Spitalului Județean Slobozia, sub conducerea lui Vasile Olaru și a juristului Vasile Zamfir. Nu o mai spunem noi «pe surse», ci o spune OFICIAL raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății...
Jaf la drumul mare Așteptat vreme de mai bine de o lună, raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății a confirmat situația catastrofală în care a fost lăsat Spitalul Județean de fosta conducere a acestei instituții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2014, 12:45 (32550 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Mafia cărnii, ramificații și în județul Ialomița

Avicola Slobozia și locuința directorului Dumitru Stănoiu, percheziționate la comanda DIICOT

În dimineața zilei de miercuri, 12 martie 2014, ofițerii din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au percheziționat locuința administratorului Avicola SA Slobozia, precum și sediul societății. Acțiunea a vizat o amplă anchetă, demarată la nivel național de către DIICOT-Structura Centrală...
Potrivit primelor informații date publicității, acțiunea DIICOT a vizat destructurarea unei rețele specializată în comercializarea de carne de pui expirată. Mai mult, membrii aceleiași rețele sînt suspectați că ar fi comis mai multe infracțiuni economice, printre care spălare de bani și evaziune fiscală. Prejudiciul depășește suma de 15 milioane de euro. Implicată în această anchetă ar fi... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2014, 10:30 (75873 vizualizări - 75 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bucu: Pieton accidentat grav

Un accident de circulație s-a produs pe DN2A, în localitatea Bucu, și s-a soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:49
(7183 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Fetești: «Șofer» la 15 ani

Sîmbătă, 27 octombrie , după miezul nopții, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au surprinz la volanul unui autoturism un adolescent de numai 15 ani. Întrucît minorul nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:34
(6215 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Și-a curmat viața aruncîndu-se în fîntînă

Un bătrîn de 72 ani din Amara și-a luat viața în după amiaza zilei de miericuri, 31 octombrie. Omul se lupta de mult timp cu o boala necruțătoare și, pentru a nu deveni o povară pentru familie, a decis ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:27
(7211 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara sinucidere


M. Kogălniceanu: Atenție la escroci!

În cursul zilei de sîmbătă, 27 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți. Victima, un bărbat de 87 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, a rămas ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:25
(6194 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Suspecți de furt, identificați de polițiști

Sîmbătă, 27 octombrie, agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în flagrant două persoane care încercau să sustragă o țeavă metalică, componentă a sistemului dezafectat de irigație. Cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:20
(7707 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sălcioara furt


Ciochina: Tîlhar la 16 ani

Un minor de 16 ani, din comuna Ciochina, este acuzat de «tîlhărie», «violare de domiciliu» și «furt calificat» în formă continuată. Sîmbătă, 27 octombrie a.c., în jurul orei 9,30, agenții Postului de Poliție ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:15
(8405 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La cumpărături cu bonuri de masă false!

Un tînăr de 18 ani și-a făcut cumpărăturile într-un mod inedit: în loc de bani, și-a plătit bunurile cu trei bonuri de masă falsificate! Administratorul respectivului magazin a sesizat cele întîmplate și ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:12
(6982 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Biciclist acroșat

Polițiștii au fost sesizați despre faptul că pe DJ101, în afara comunei Dridu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui biciclist. În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:35
(7495 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Slobozia: Cartele de telefon și rezistențe electrice în Penitenciar

O femeie de 56 ani, din Galați, a încercat să introducă fraudulos în Penitenciarul Slobozia cartele telefonice și rezistențe electrice. Sîmbătă, 27 octombrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată de reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:18
(7486 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Prevenție înainte de toate

În noaptea de de 27/28 ocotmbrie a.c., efective din cadrul Poliției Fetești și Secției Rurale Stelnica au organizat și executat acțiuni pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, a furturilor de ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:10
(7607 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

31 Octombrie 2012, 16:55


Ialomița: Alianța România Dreaptă, prima la depus listele în cursa pentru Parlament

Candidații ialomițeni ai Alianței România Dreaptă s-au înscris oficial în cursa electorală pentru alegerile din 9 decembrie 2012.
Miercuri 24 octombrie, cei 6 nominalizați de conducerea ARD Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:25
(9731 vizualizări - 8 comentarii)


Coșereni: Accident produs din cauza fumului de la un incendiu de miriște

Din cauza unui incendiu de vegetație uscată, un șofer de 32 ani a fost la un pas de a-și pierde viața. Focul a izbucnit pe un cîmp din zona localității Coșereni, iar fumul dens s-a extins către șosea. ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:22
(8057 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Au furat pepeni și porumb după ce l-au bătut pe paznic

Paznicul unei ferme agricole din Vlădeni a trecut prin clipe de coșmar. Acesta a fost bătut, tîlhărit și sechestrat de 4 bărbați din localitate, puși pe furat. După ce l-au lăsat într-o baltă de sînge pe ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:13
(9423 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Perieți: Și-a vîndut și și-a furat mașina de două ori

Un tînăr de 26 ani din Cocora este cercetat de polițiștii din Perieți pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Acesta și-a vîndut de două ori un automobil pe care l-a furat de la proprietari. ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:11
(7426 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Movilița: 4 hoți prinși dintr-o lovitură

Serele dezafectate au devenit ținte pentru hoți. La Movilița, 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 ani, sînt cercetate pentru că au sustras mai multe bunuri metalice din incinta unor foste sere ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:09
(7467 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: A intrat cu mașina în șanț

Un șofer de 41 ani a fost la un pas de moarte. Pe DN21 a pierdut controlul volanului și a ieșit cu mașina în decor. Rănit, șoferul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:08
(7013 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Vlădeni: Tineri cercetați după ce au furat araci din vie

Cînd vine vorba de furat, hoții sînt în stare de orice. Au demonstrat-o 4 tineri din Vlădeni care au sustrat aracii de metal din via unui localnic. Bunurile au fost descoperite în curtea unui alt consătean ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:07
(8564 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt araci


Anunț angajare

Societate Comercială din Slobozia cu profil vînzare piese auto
angajează
vînzător (gestionar) piese auto import
Relații la telefon 0740/047.619

24 Octombrie 2012, 21:33


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Octombrie 2012, 08:56


Anunț angajare

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga
Orașul Căzănești, str. București, nr. 3, jud. Ialomița
Telefon 0243/264.141
Fax 0243/264.141
e-mail [email protected]
anunță
Scoaterea la concurs a postului de -secretar- în cadrul Asociației Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga în conformitate cu Fișa postului prezentată în cadrul Planului de Dezvoltare Locală și în acord cu Contractul de finanțare C 431201132347111 pentru proiectul «Funcționarea Grupului de Acțiune Locală, dobîndirea de competențe și animarea teritoriului».
Cerințe mimine:
-Studii superioare
-Vechime în activitate de minim 2 ani
Se consideră avantaj vechimea în muncă în activități complementare secretariatului (bibliotecar, arhivar) sau un curs absolvit în «Managementul fluxului de documente în cadrul unitățiilor administrativ-teritoriale sau companiilor».
Orice persoană interesată poate depune un CV la sediul nostru în orașul Căzănești, str. București, nr. 3, județul Ialomița sau la adresa de email [email protected] pînă la data de 02.11.2012.

24 Octombrie 2012, 08:42


Incendiu la Urziceni, proiectile descoperite în cimitirul din Fetești

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, trei vitrine frigorifice și patru cîntare electronice din interiorul unui centru comercial din Urziceni au fost cuprinse de flăcări. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:29
(12985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean urmărit internațional pentru furt de mașini, prins la concubina din Coșereni

Efective din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, ale Serviciului de Intervenție Rapidă-Ialomița precum și ale Poliției Municipiului Urziceni au executat un mandat european de arestare, emis de ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:23
(14490 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Plata TVA la încasarea facturii

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informeză contribuabilii interesați că Formularul 097-Notificare privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare a fost aprobat prin Ordinul ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:13
(11735 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furau aparate radio din mașini

Urziceni: Furau aparate radio din mașini

Polițiști din Urziceni au prins în flagrant un grup de tineri, la scurt timp după ce aceștia au sustras 7 aparate radio CD auto. Suspecții, trei tineri cu vîrste cuprinse între 16 și 24 ani, se deplasau ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:10
(12408 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6,7 milioane lei, încasări prin executări silite

În luna septembrie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 2329 de somații ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:07
(13052 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Laboratorul Verde al Reciclării

Slobozia: Laboratorul Verde al Reciclării

Laboratorul Verde al Reciclării a ajuns, zilele acestea, la Slobozia, la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» și la Școala Gimnazială nr. 3, la peste 100 de elevi de clasa a III-a. În interiorul Laboratorului ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:06
(8025 vizualizări - 0 comentarii)


COMUNICAT DE PRESĂ

Economia Bazată pe Cunoaștere este un proiect strategic de pionierat pentru societatea cunoașterii din România, conceput și derulat de Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale și finanțat ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 01:43
(11273 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

18 Octombrie 2012, 07:06


12 mașini furate din străinătate, descoperite în Ialomița

Bilanțul polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartiment Trafic și Furturi Auto arată că, în ultimele nouă luni, 12 autoturisme furate din străinătate și-au «găsit» proprietari ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2012, 18:20
(9312 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...