Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cod Roșu de viscol în Ialomița!

școlile, închise și joi, 30 ianuarie 2014 • TOATE DRUMURILE, ÎNCHISE

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că miercuri, 29 ianuarie 2014, orele 11,00, din cauza viscolului și a zăpezii abundente,  polițiștii au închis temporar circulația pe următoarele tronsoane de drum:
DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Buzău
DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Ilfov
DN1D-între localitățile Urziceni și limita județul Prahova
DN2C-între localitatea Slobozia și limita cu județul Buzău
DJ302-între localitățile Movilița-Roșiori-Drăgoești
DJ302-între localitățile Dridu-Movilița
DJ101-între localitățile Maia-Fierbinți Tîrg
DJ101-între localitățile Dridu-Jilavele
DJ102H-între localitățile Grindu-Colelia
DJ102H-între localitățile Grindu-Cotorca
DJ203B-între localitățile Grindu-Valea Măcrișului
DJ 201A-între localitățile Adîncata-Moldoveni-Coșereni
DJ101D-între localitatea Adîncata-Intersecție cu DN1D
DJ201B-între localitățile Ciochina-Rași
DJ203E-între localitățile Căzănești-Cocora
DJ203F-între localitățile Grivița-Smirna
DJ203F-între localitățile Iazu-Valea Ciorii
DJ213-între localitățile Chirana-limita cu județul Brăila
DJ213A-între localitățile Bucu-Gheorghe Lazăr
DJ211-între localitățile Grivița-Traian
DJ212între localitățile Movila-Fetești
DJ201-între localitățile Cosîmbești-Gimbășani-Gura Văii
DJ306B-între localitatea Gheorghe Doja și DN2A
DC37-între localitățile Balaciu-Crăsanii de Jos
DC40-între localitățile Sălcioara-Rași
DC4-între localitățile Ion Roată-Valea Măcrișului
... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2014, 12:20 (7638 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Previziuni 2014 (I)

Previziuni 2014 (I)

Perspectiva unui nou an trezește întotdeauna entuziasm. Speranța este ca anul care vine să fie unul remarcabil, cu condiția ca o previziune deosebită să o facem cu mult timp înainte. Noi nu vrem un an cu durități și, cu siguranță, nu vrem probleme. Se va transforma anul 2014 pentru a fi mai bine? Vă dați seama că e încă mult de lucru, dar diferența este că puteți face acum un plan, fără a vă simți că sînteți într-o zonă de război. Nu va trebui să dormiți cu un ochi deschis sau cu teama că ceva va veni spre dvs, de departe, lovindu-vă. Desigur, urmărind previziunile, vom vedea calea cea bună.

Berbec... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2014, 06:30 (6540 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Administrație pe Facebook la Amara

Administrație pe Facebook la Amara

La începutul acestui an, primarul orașului Amara, Victor Moraru a avut o inițiativă insolită. El a lansat pe Facebook invitația de a dezbate «propuneri cu privire la investițiile prioritare» în orașul Amara, la nivelul anului 2014. Inițiativa s-a bucurat  de un succes neașteptat, iar aprecierile cetățenilor orașului (și nu numai ale acestora!) au fost pozitive.

Un zid virtual pentru dezbateri publice
De zeci de ani, dezbaterile asupra bugetelor locale anuale se dovedesc (în cazul fericit în care există) sterile și formale. În majoritatea situațiilor, la aceste evenimente... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2014, 04:30 (12801 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei așteaptă o investiție de 100 de milioane de euro

După 20 de ani de declin economic

Orașul Țăndărei așteaptă o investiție de 100 de milioane de euro

După 20 de ani de așteptare, economia orașului Țăndărei ar putea beneficia de o investiție majoră. Săptămîna trecută, autoritățile din Țăndărei au semnat un contract cu firma ECO2 România, pentru o investiție în valoare de 100 milioane de euro. Firma își propune să utilizeze biomasa agricolă din zonă pentru producerea de energie electrică. Autoritățile din Țăndărei confirmă faptul că au semnat deja un contract de concesiune pentru o suprafață de 5,7 hectare pe platforma industrială a orașului...

Povestea unei potențiale investiții
Cîndva, orașul Țăndărei era un punct de referință... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2014, 00:40 (10448 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

8 amicale într-o singură lună

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

8 amicale într-o singură lună

Fotbaliștii Unirii Slobozia, ocupanta locului II din prima serie a Ligii a II-a, au demarat pregătirile din pauza de iarnă. Va fi o pregătire lungă și solicitantă, avînd în vedere că a doua parte a sezonului ia startul abia la 1 martie. La reunire n-au fost prezenți Baruch, Dedu, Popescu și Panait, fotbaliști la care antrenorul Adrian Mihalcea a renunțat. În schimb au fost prezenți cei mai transferați jucători ai iernii: Emil Nanu și Liviu Mihai. Dacă Nanu va rămîne sigur la Slobozia, în privința lui Mihai sînt șanse tot mai mici ca acesta să îmbrace tricoul lui CSMS Iași, echipă care l-a curtat insistent. În următoarea lună, pe slobozeni îi așteaptă o perioadă încărcată de jocuri amicale. Primul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 23:15 (5847 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mutări înaintea returului. Artean și Cricleviț la Slobozia, Cosma la Galați!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Mutări înaintea returului. Artean și Cricleviț la Slobozia, Cosma la Galați!

Unirea Slobozia pregătește intens returul de foc care ar putea duce echipa noastră în Liga Națională. În acest context conducerea a reușit săptămîna trecută să întărească lotul prin aducerea a două jucătoare cu mare experiență. Este vorba despre Iulia Artean și Mirabela Cricleviț, ambele de la Danubius Galați. Cele două handbaliste au mai lucrat cu Liviu Paraschiv, antrenorul Unirii remarcîndu-le pentru evoluția din meciul Unirea-Danubius disputat pe 22 noiembrie 2013. Iulia Artean are 25 de ani și este interstîng, iar Mirabela Cricleviț, 30 de ani, evoluează ca extremă pe aceeași bandă. În schimb, tînăra extremă stînga Cosmina Cosma, 21 de ani, a fost împrumutată pînă în vară la Danubius Galați... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 21:50 (9888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Retrospectivă 2013 (III)

Septembrie, luna războaielor sociale
La început de toamnă, o parte dintre locatarii celor mai noi blocuri ANL din Slobozia reclamau faptul că sînt nevoiți să trăiască fără utilități  din cauza rău-platnicilor. Așa cum era de așteptat, autoritățile locale au ridicat din umeri neputincioase. Tot în septembrie, Independent prezenta publicului un nou scandal de malpraxis iscat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Medicul ginecolog Ioan Mănăilă era acuzat de mama unui bebeluș că i-ar fi omorît copilul. Mai mult,  aceeași mamă îndurerată susținea faptul că doctorul i-ar fi cerut bani pentru o operație de cezariană. «Făcusem rost... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 20:56 (5010 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cristian Andreescu, campion național

Tenis de cîmp, Campionatul Național de Iarnă

Cristian Andreescu, campion național

Poveștile de succes continuă în acest ianuarie de excepție al tenisului slobozean. Săptămîna trecută s-a înregistrat, probabil, cel mai valoros rezultat la un Campionat Național, furnizat de un tenismen slobozean. La Campionatul Național de Iarnă al categoriei 14 ani, Cristian Andreescu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, iar escaladarea nu a fost deloc floare la ureche. Povestea lui Cristi o știți, știți și despre titlul național la dublu, obținut în vara lui 2012, sau despre primul loc la selecția pentru echipa națională, petrecută la finele lui 2013. Vi le-am relatat atunci așa că acum ne vom axa pe parcursul tînărului tenismen la acest campionat național...
Start ezitant, final în forță... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 20:15 (6458 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Jos tătucul Silvian!

Rendez-vous cu gherila PFA a dr Olaru

Comitetul pentru Situații de Urgență de la Spital s-a întrunit într-o ședință-fulger, convocată prin SMS, luni, 27 ianuarie 2014. Autorul SMS-ului, dr Vasile Olaru, instigator profesionist, a cerut celor 87 de PFA din dotarea spitalului să-l susțină în lupta de gherilă urbană împotriva tătucului Ciupercă. SMS-ul la care facem referire solicita, mieros, revolta: «vă invităm marți, 28 ianuarie 2014, orele 16,30, în fața Policlinicii Spitalului Slobozia, la o acțiune de susținere a unității sanitare, pt. a contracara sabotarea spitalului de către presedintele Silvian Ciuperca!». Ulterior, mazilitul manager Olaru s-a răzgîndit, contramandînd răscoala pînă la noi ordine, mulțumindu-se cu o conferință... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 18:27 (35471 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Încă sunt drumuri impracticabile!

Noul Cod Portocaliu ne prinde înzăpeziți

Ialomița: Încă sînt drumuri impracticabile!

unitățile școlare vor fi închise miercuri, 29 ianuarie 2014!

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că marți, 28 ianuarie 2014, orele 9,00, rămân impracticabile următoarele drumuri naționale, județene și comunale:
DN2C-între localitățile Slobozia și limita cu județul Buzău;
DN21A-între localitățile Țăndărei și limita cu județul Brăila;
DN3B-între localitățile Fetești și Chirana;
DJ201-între localitățile Sudiți și Săveni;
DJ203B-între localitățile Gîrbovi și Valea Măcrișului;
DJ302-între localitățile Movilița și Dridu;
DJ203F-între localitățile Grivița și Smirna;
DJ203F-între localitatea Scînteia și DN 21A;
DC2-între localitățile Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței;
DC28-între localitățile Smirna și Traian;
DC40-între localitățile Horia și Sălcioara.
... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 10:25 (8566 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se circulă în condiții de iarnă...

Codul Portocaliu va fi reluat miercuri dimineață, 29 ianuarie 2014

În Ialomița se circulă în condiții de iarnă...

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre a declarat că în noaptea de luni spre marți, 27/28 ianuarie 2014, toate drumurile județene vor fi redate circulației în condiții de iarnă. Declarația a fost făcută imediat după videoconferința de la orele 21,00. Potrivit datelor oficiale, luni, 27 ianuarie 2014, la orele 19,00, drumurile naționale din județ au fost deblocate. De asemenea, drumurile județene au fost și ele deszăpezite, cu excepția a 5 tronsoane mai puțin circulate. Oficialii SC Drumuri și Poduri au dat însă asigurări că în dimineața zilei de marți, 28 ianuarie a.c., și acestea vor fi redate circuitului public.
Prefectul Gigi Petre a mai declarat că la acest moment nu există probleme... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2014, 21:45 (4186 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Invitație la protest prin SMS Invitație la protest prin SMS

Medicul Vasile Olaru se revoltă împotriva președintelui Ciupercă

Invitație la protest prin SMS

UPDATE: Olaru s-a răzgîndit! Nu mai face proteste...

Proaspăt schimbat din funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, întrucît mandatul i-a expirat, doctorul Vasile Olaru își face singur dreptate. Doctorul Olaru îndeamnă prin SMS la organizarea de proteste împotriva președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Așadar, iată conținutul mesajului: «Vă invităm marți, 28.01.2014, ora 16,30, în fața Policlinicii Spitalului Slobozia, la o acțiune de susținere a unității medicale pentru a contracara sabotarea spitalului de către președintele Silvian Ciupercă». Acesta este SMS-ul pe care doctorul Olaru l-a trimis celor care vor să se alăture protestului organizat de domnia sa. Reamintim faptul că în săptămîna... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2014, 18:51 (19299 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județ PARALIZAT!

Ialomița, județ PARALIZAT!

Unitățile școlare, închise și marți, 28 ianuarie 2014 • Ședința Consiliului Județean Ialomița, amînată cu o zi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că luni, 27 ianuarie 2014, orele 14,00, rămîn impracticabile următoarele drumuri naționale și județene:
DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Buzău;
DN1D-între localitățile Urziceni și limita județul Prahova;
DN2C-între localitățile Slobozia și Buzău;
DN21A-între localitățile Țăndărei și limita cu județul Brăila;
DN3A-între localitățile Fetești și limita cu județul Călărași;
DN3B-între localitățile Fetești și Chirana;
DJ102H-între localitățile Colelia și Miloșești;
DJ203B-între localitățile Colelia, Grindu și Valea Măcrișului;
DJ302-între localitățile Roșiori-Drăgoești-Movilița și Dridu;
DJ201B-între localitățile Ciochina și Sălcioara;
DJ101-între localitățile Fierbinți-Târg, Dridu și Jilavele;
DJ203F-între localitățile Scânteia și Bucșa;
DJ211-între localitățile Grivița, Traian și limita cu județul Brăila;
DJ212-între localitățile Mihail Kogălniceanu și limita cu județul Brăila;
DJ213-între DN 2A și DJ212;
DJ313-între localitățile Axintele, Horia și limita cu județul Călărași;
DJ101D-între localitățile Adâncata și Slătioarele;
DC42-între localitățile Valea Măcrișului și Grindași;
DC15A-între localitățile Rădulești și Răsimnicea;
DC4-între localitățile Ion Roată și Valea Măcrișului;
DC37-între localitățile Balaciu și Crăsani de Jos;
DC1-între localitățile Săveni și Frățilești;
DC2-între localitățile Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței;
DC20-între localitățile Armășești și Malu Roșu;
DC27-între localitățile Roșiori și Drăgoești;
DC30-între localitățile Movilița și Bițina;
DC36-între localitățile Crăsani de Jos și Copuzu;
DC40-între localitățile Horia și Sălcioara.
... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2014, 13:40 (4871 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri închise, localități fără energie electrică

Cod Portocaliu de viscol și ninsori abundente

Ialomița: Drumuri închise, localități fără energie electrică

UPDATE: TOATE școlile din Ialomița, închise luni, 27 ianuarie 2014

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că duminica, 26 ianuarie 2014, din cauza viscolului și a zăpezii abundente,  polițiștii au închis temporar circulația pe următoarele tronsoane de drum:
-DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Buzău;
-DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Ilfov;
-DN1D-între localitățile Urziceni și limita județul Prahova;
-DN2C-între localitățile Slobozia și Buzău;
-DN21-între localitățile Slobozia și Drajna;
-DN2A-între localitățile Urziceni și Slobozia;
-DJ102H-între localitățile Grindu si Colelia;
-DJ102H-între localitățile Grindu și limita cu județul Buzău;
-DJ203B-între localitățile Grindu și Valea Măcrișului;
-DJ101U-între localitățile Fierbinți-Târg și Maia;
-DJ102H-între localitățile Miloșești și Grindu;
-DJ201-între localitățile Sălcioara și limita cu județul Călărași;
-DJ302-între localitățile Roșiori-Drăgoești-Movilița și Dridu;
-DJ213A-între localitățile Bucu și Gheorghe Lazăr;
-DJ201B-între localitățile Ciochina și Orezu;
-DJ101-între localitățile Dridu și Jilavele;
-DJ101B-între localitățile Rădulești și Maia;
-DJ201- între localitățile Ciulnița și Buești;
-DJ203E-între localitățile Căzănești și Cocora;
-DJ203F-între localitățile Scînteia și Bucșa;
-DJ211-între localitățile Grivița, Traian și limita cu județul Brăila;
-DJ212-între localitățile Fetești, Țăndărei, Mihail Kogălniceanu și limita cu județul Brăila;
-DJ 213-între DN2A și DJ212;
-DJ313-între localitățile Axintele, Horia și limita cu județul Călărași;
-DC42-între localitățile Valea Măcrișului și Grindași;
-DC15A-între localitățile Rădulești și Rasimcea;
-DC4-între localitățile Ion Roată și Valea Măcrișului;
-DC37-între localitățile Balaciu și Crăsanii de Jos;
-DC1-între localitățile Săveni și Frățilești;
-DC2-între localitățile Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței.
... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2014, 07:40 (7845 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iarna își intră în drepturi

Ialomița sub asediul Codului Portocaliu. Prefectura a instituit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență!

UPDATE Drumuri naționale, județene și comunale ÎNCHISE!

Iarna își intră în drepturi oficial. Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu pentru județul Ialomița. Fenomenele vizate sînt ninsori abundente și vînt puternic. Aceeași avertizare a fost emisă pentru alte 10 județe din țară. Autoritățile ialomițene s-au pregătit deja pentru a ține piept iernii. La Slobozia, la unitățile medicale specializate, au fost aduși cei 102 pacienți care au nevoie de dializă. Mai mult decît atît, vremea rea a făcut și primele victime. Două persoane au fost la un pas de moarte după ce mașina în care se aflau a fost implicată într-un accident rutier în zona localității Brîncoveni... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 16:03 (9438 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul parc industrial al județului riscă să-și piardă investitorii

Gogule, probleme, mă?

Singurul parc industrial al județului riscă să-și piardă investitorii

Platformă industrială pentru IMM din Slobozia a costat 17,5 milioane de lei și se află în pragul finalizării. Problemele legate de exploatarea ei sînt însă abia la început. Potrivit autorităților locale, investitorii care și-au anunțat intenția de a concesiona terenuri pe platformă au pretenții exagerate. De cealaltă parte a baricadei, reprezentanții firmelor susțin că valoarea taxei de administrare este exagerată și amenință că se vor retrage din proiect. În plus, la acest moment platforma nu este acreditată ca fiind parc industrial...

La parcul lăudat să nu te duci cu sacul
... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 13:27 (11503 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

«Noi vrem curent!»

Reportajele sărăciei 2014

«Noi vrem curent!»

În timp ce pentru alți copii tabletele electronice sînt cele mai tari jucării, 7 micuți din Vlădeni abia dacă își pot imagina cum arată un bec aprins... Îl văd doar în casele vecinilor.  Alături de părinții lor trăiesc într-o sărăcie lucie, sub un acoperiș improvizat care nu poate fi numit casă. Tot ce-și doresc membrii familiei David este să fie racordați la sistemul public de electricitate...

Viața pe întuneric
Casa soților Ionela și Tomiță David se află la marginea comunei Vlădeni, într-un loc ce pare pustiit. Ceea ce ei numesc casă este, în realitate, o cocioabă cu acoperișul... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 12:35 (10253 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Sex on-line în Italia, cu surorile-porno din Ialomița

Trafic de persoane pe internet

Sex on-line în Italia, cu surorile-porno din Ialomița

Amfitrioane ale sexului plătit la colț de stradă, două surori din Ialomița au golit buzunarele bărbaților din Italia. Deghizate în escorte virtuale pentru site-urile destinate adulților, fetele erau, în realitate, prostituate. O oră de sex cu surorile «profesioniste» din Ialomița costa chiar și 100 de euro. Banii ajungeau în conturile lui Costel Barcan, proxenetul care le obliga pe tinere să presteze cea mai veche meserie din lume. Cazul «cocotelor virtuale» a ajuns în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. După ce l-au prins și arestat pe proxenet, anchetatorii l-au trimis în judecată. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă o pedeapsă de pînă la 10 ani de închisoare..... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 11:22 (21889 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciuni de fraudă cu ajutoare sociale

Sprijin financiar încasat ilegal de 300 de ialomițeni

Suspiciuni de fraudă cu ajutoare sociale

La final de an 2013, Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița făcea public numărul beneficiarilor care ar fi primit ilegal bani de la stat. Oficialii instituției îi numesc «debitori», însă legea îi suspectează de fraudă cu ajutoare sociale. În această situație ar fi 300 de ialomițeni...

Beneficiari în ilegalitate
Cei 300 de ialomițeni au fost depistați ca urmare a unui control exercitat de reprezentanții Curții de Conturi Ialomița în ceea ce privește actele contabile și sistemul de plăți efectuat de Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița. La momentul... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 09:19 (8410 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Retrospectivă 2013 (II)

Mai departe scrie-n carte
Luna mai, ca orice lună de primăvară, a fost una specială. S-au scris multe, și mari și mărunte. Dar cum cele mărunte sînt prea multe, ne vom referi doar la cele mari. Articolul care a ținut capul de afiș al lunii mai este «Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea», cel în care de-acum fostul președinte al AJVPS Ialomița declara celor 1000 de vînători și pescari din Ialomița război deschis, cu speranța că, de frica consecințelor, va rămîne în funcție... N-a împărățit Asociația, dar și în ziua de azi se judecă pentru supremație... În urmă-i rămîn abuzuri, ilegalități, lucruri bune, dar și o haită de lupi care trag... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 07:48 (12862 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7570 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14898 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(13999 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19586 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13539 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12181 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17116 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11779 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10482 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7552 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9341 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12161 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10592 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...