Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Previziuni 2014 (I)

Previziuni 2014 (I)

Perspectiva unui nou an trezește întotdeauna entuziasm. Speranța este ca anul care vine să fie unul remarcabil, cu condiția ca o previziune deosebită să o facem cu mult timp înainte. Noi nu vrem un an cu durități și, cu siguranță, nu vrem probleme. Se va transforma anul 2014 pentru a fi mai bine? Vă dați seama că e încă mult de lucru, dar diferența este că puteți face acum un plan, fără a vă simți că sînteți într-o zonă de război. Nu va trebui să dormiți cu un ochi deschis sau cu teama că ceva va veni spre dvs, de departe, lovindu-vă. Desigur, urmărind previziunile, vom vedea calea cea bună.

Berbec... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2014, 06:30 (6540 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Administrație pe Facebook la Amara

Administrație pe Facebook la Amara

La începutul acestui an, primarul orașului Amara, Victor Moraru a avut o inițiativă insolită. El a lansat pe Facebook invitația de a dezbate «propuneri cu privire la investițiile prioritare» în orașul Amara, la nivelul anului 2014. Inițiativa s-a bucurat  de un succes neașteptat, iar aprecierile cetățenilor orașului (și nu numai ale acestora!) au fost pozitive.

Un zid virtual pentru dezbateri publice
De zeci de ani, dezbaterile asupra bugetelor locale anuale se dovedesc (în cazul fericit în care există) sterile și formale. În majoritatea situațiilor, la aceste evenimente... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2014, 04:30 (12801 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei așteaptă o investiție de 100 de milioane de euro

După 20 de ani de declin economic

Orașul Țăndărei așteaptă o investiție de 100 de milioane de euro

După 20 de ani de așteptare, economia orașului Țăndărei ar putea beneficia de o investiție majoră. Săptămîna trecută, autoritățile din Țăndărei au semnat un contract cu firma ECO2 România, pentru o investiție în valoare de 100 milioane de euro. Firma își propune să utilizeze biomasa agricolă din zonă pentru producerea de energie electrică. Autoritățile din Țăndărei confirmă faptul că au semnat deja un contract de concesiune pentru o suprafață de 5,7 hectare pe platforma industrială a orașului...

Povestea unei potențiale investiții
Cîndva, orașul Țăndărei era un punct de referință... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2014, 00:40 (10447 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

8 amicale într-o singură lună

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

8 amicale într-o singură lună

Fotbaliștii Unirii Slobozia, ocupanta locului II din prima serie a Ligii a II-a, au demarat pregătirile din pauza de iarnă. Va fi o pregătire lungă și solicitantă, avînd în vedere că a doua parte a sezonului ia startul abia la 1 martie. La reunire n-au fost prezenți Baruch, Dedu, Popescu și Panait, fotbaliști la care antrenorul Adrian Mihalcea a renunțat. În schimb au fost prezenți cei mai transferați jucători ai iernii: Emil Nanu și Liviu Mihai. Dacă Nanu va rămîne sigur la Slobozia, în privința lui Mihai sînt șanse tot mai mici ca acesta să îmbrace tricoul lui CSMS Iași, echipă care l-a curtat insistent. În următoarea lună, pe slobozeni îi așteaptă o perioadă încărcată de jocuri amicale. Primul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 23:15 (5847 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mutări înaintea returului. Artean și Cricleviț la Slobozia, Cosma la Galați!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Mutări înaintea returului. Artean și Cricleviț la Slobozia, Cosma la Galați!

Unirea Slobozia pregătește intens returul de foc care ar putea duce echipa noastră în Liga Națională. În acest context conducerea a reușit săptămîna trecută să întărească lotul prin aducerea a două jucătoare cu mare experiență. Este vorba despre Iulia Artean și Mirabela Cricleviț, ambele de la Danubius Galați. Cele două handbaliste au mai lucrat cu Liviu Paraschiv, antrenorul Unirii remarcîndu-le pentru evoluția din meciul Unirea-Danubius disputat pe 22 noiembrie 2013. Iulia Artean are 25 de ani și este interstîng, iar Mirabela Cricleviț, 30 de ani, evoluează ca extremă pe aceeași bandă. În schimb, tînăra extremă stînga Cosmina Cosma, 21 de ani, a fost împrumutată pînă în vară la Danubius Galați... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 21:50 (9888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Retrospectivă 2013 (III)

Septembrie, luna războaielor sociale
La început de toamnă, o parte dintre locatarii celor mai noi blocuri ANL din Slobozia reclamau faptul că sînt nevoiți să trăiască fără utilități  din cauza rău-platnicilor. Așa cum era de așteptat, autoritățile locale au ridicat din umeri neputincioase. Tot în septembrie, Independent prezenta publicului un nou scandal de malpraxis iscat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Medicul ginecolog Ioan Mănăilă era acuzat de mama unui bebeluș că i-ar fi omorît copilul. Mai mult,  aceeași mamă îndurerată susținea faptul că doctorul i-ar fi cerut bani pentru o operație de cezariană. «Făcusem rost... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 20:56 (5010 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cristian Andreescu, campion național

Tenis de cîmp, Campionatul Național de Iarnă

Cristian Andreescu, campion național

Poveștile de succes continuă în acest ianuarie de excepție al tenisului slobozean. Săptămîna trecută s-a înregistrat, probabil, cel mai valoros rezultat la un Campionat Național, furnizat de un tenismen slobozean. La Campionatul Național de Iarnă al categoriei 14 ani, Cristian Andreescu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, iar escaladarea nu a fost deloc floare la ureche. Povestea lui Cristi o știți, știți și despre titlul național la dublu, obținut în vara lui 2012, sau despre primul loc la selecția pentru echipa națională, petrecută la finele lui 2013. Vi le-am relatat atunci așa că acum ne vom axa pe parcursul tînărului tenismen la acest campionat național...
Start ezitant, final în forță... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 20:15 (6457 vizualizări - 14 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Jos tătucul Silvian!

Rendez-vous cu gherila PFA a dr Olaru

Comitetul pentru Situații de Urgență de la Spital s-a întrunit într-o ședință-fulger, convocată prin SMS, luni, 27 ianuarie 2014. Autorul SMS-ului, dr Vasile Olaru, instigator profesionist, a cerut celor 87 de PFA din dotarea spitalului să-l susțină în lupta de gherilă urbană împotriva tătucului Ciupercă. SMS-ul la care facem referire solicita, mieros, revolta: «vă invităm marți, 28 ianuarie 2014, orele 16,30, în fața Policlinicii Spitalului Slobozia, la o acțiune de susținere a unității sanitare, pt. a contracara sabotarea spitalului de către presedintele Silvian Ciuperca!». Ulterior, mazilitul manager Olaru s-a răzgîndit, contramandînd răscoala pînă la noi ordine, mulțumindu-se cu o conferință... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 18:27 (35468 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Încă sunt drumuri impracticabile!

Noul Cod Portocaliu ne prinde înzăpeziți

Ialomița: Încă sînt drumuri impracticabile!

unitățile școlare vor fi închise miercuri, 29 ianuarie 2014!

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că marți, 28 ianuarie 2014, orele 9,00, rămân impracticabile următoarele drumuri naționale, județene și comunale:
DN2C-între localitățile Slobozia și limita cu județul Buzău;
DN21A-între localitățile Țăndărei și limita cu județul Brăila;
DN3B-între localitățile Fetești și Chirana;
DJ201-între localitățile Sudiți și Săveni;
DJ203B-între localitățile Gîrbovi și Valea Măcrișului;
DJ302-între localitățile Movilița și Dridu;
DJ203F-între localitățile Grivița și Smirna;
DJ203F-între localitatea Scînteia și DN 21A;
DC2-între localitățile Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței;
DC28-între localitățile Smirna și Traian;
DC40-între localitățile Horia și Sălcioara.
... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2014, 10:25 (8566 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se circulă în condiții de iarnă...

Codul Portocaliu va fi reluat miercuri dimineață, 29 ianuarie 2014

În Ialomița se circulă în condiții de iarnă...

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre a declarat că în noaptea de luni spre marți, 27/28 ianuarie 2014, toate drumurile județene vor fi redate circulației în condiții de iarnă. Declarația a fost făcută imediat după videoconferința de la orele 21,00. Potrivit datelor oficiale, luni, 27 ianuarie 2014, la orele 19,00, drumurile naționale din județ au fost deblocate. De asemenea, drumurile județene au fost și ele deszăpezite, cu excepția a 5 tronsoane mai puțin circulate. Oficialii SC Drumuri și Poduri au dat însă asigurări că în dimineața zilei de marți, 28 ianuarie a.c., și acestea vor fi redate circuitului public.
Prefectul Gigi Petre a mai declarat că la acest moment nu există probleme... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2014, 21:45 (4186 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Invitație la protest prin SMS Invitație la protest prin SMS

Medicul Vasile Olaru se revoltă împotriva președintelui Ciupercă

Invitație la protest prin SMS

UPDATE: Olaru s-a răzgîndit! Nu mai face proteste...

Proaspăt schimbat din funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, întrucît mandatul i-a expirat, doctorul Vasile Olaru își face singur dreptate. Doctorul Olaru îndeamnă prin SMS la organizarea de proteste împotriva președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Așadar, iată conținutul mesajului: «Vă invităm marți, 28.01.2014, ora 16,30, în fața Policlinicii Spitalului Slobozia, la o acțiune de susținere a unității medicale pentru a contracara sabotarea spitalului de către președintele Silvian Ciupercă». Acesta este SMS-ul pe care doctorul Olaru l-a trimis celor care vor să se alăture protestului organizat de domnia sa. Reamintim faptul că în săptămîna... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2014, 18:51 (19299 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județ PARALIZAT!

Ialomița, județ PARALIZAT!

Unitățile școlare, închise și marți, 28 ianuarie 2014 • Ședința Consiliului Județean Ialomița, amînată cu o zi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că luni, 27 ianuarie 2014, orele 14,00, rămîn impracticabile următoarele drumuri naționale și județene:
DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Buzău;
DN1D-între localitățile Urziceni și limita județul Prahova;
DN2C-între localitățile Slobozia și Buzău;
DN21A-între localitățile Țăndărei și limita cu județul Brăila;
DN3A-între localitățile Fetești și limita cu județul Călărași;
DN3B-între localitățile Fetești și Chirana;
DJ102H-între localitățile Colelia și Miloșești;
DJ203B-între localitățile Colelia, Grindu și Valea Măcrișului;
DJ302-între localitățile Roșiori-Drăgoești-Movilița și Dridu;
DJ201B-între localitățile Ciochina și Sălcioara;
DJ101-între localitățile Fierbinți-Târg, Dridu și Jilavele;
DJ203F-între localitățile Scânteia și Bucșa;
DJ211-între localitățile Grivița, Traian și limita cu județul Brăila;
DJ212-între localitățile Mihail Kogălniceanu și limita cu județul Brăila;
DJ213-între DN 2A și DJ212;
DJ313-între localitățile Axintele, Horia și limita cu județul Călărași;
DJ101D-între localitățile Adâncata și Slătioarele;
DC42-între localitățile Valea Măcrișului și Grindași;
DC15A-între localitățile Rădulești și Răsimnicea;
DC4-între localitățile Ion Roată și Valea Măcrișului;
DC37-între localitățile Balaciu și Crăsani de Jos;
DC1-între localitățile Săveni și Frățilești;
DC2-între localitățile Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței;
DC20-între localitățile Armășești și Malu Roșu;
DC27-între localitățile Roșiori și Drăgoești;
DC30-între localitățile Movilița și Bițina;
DC36-între localitățile Crăsani de Jos și Copuzu;
DC40-între localitățile Horia și Sălcioara.
... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2014, 13:40 (4871 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri închise, localități fără energie electrică

Cod Portocaliu de viscol și ninsori abundente

Ialomița: Drumuri închise, localități fără energie electrică

UPDATE: TOATE școlile din Ialomița, închise luni, 27 ianuarie 2014

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează că duminica, 26 ianuarie 2014, din cauza viscolului și a zăpezii abundente,  polițiștii au închis temporar circulația pe următoarele tronsoane de drum:
-DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Buzău;
-DN2-între localitățile Urziceni și limita județul Ilfov;
-DN1D-între localitățile Urziceni și limita județul Prahova;
-DN2C-între localitățile Slobozia și Buzău;
-DN21-între localitățile Slobozia și Drajna;
-DN2A-între localitățile Urziceni și Slobozia;
-DJ102H-între localitățile Grindu si Colelia;
-DJ102H-între localitățile Grindu și limita cu județul Buzău;
-DJ203B-între localitățile Grindu și Valea Măcrișului;
-DJ101U-între localitățile Fierbinți-Târg și Maia;
-DJ102H-între localitățile Miloșești și Grindu;
-DJ201-între localitățile Sălcioara și limita cu județul Călărași;
-DJ302-între localitățile Roșiori-Drăgoești-Movilița și Dridu;
-DJ213A-între localitățile Bucu și Gheorghe Lazăr;
-DJ201B-între localitățile Ciochina și Orezu;
-DJ101-între localitățile Dridu și Jilavele;
-DJ101B-între localitățile Rădulești și Maia;
-DJ201- între localitățile Ciulnița și Buești;
-DJ203E-între localitățile Căzănești și Cocora;
-DJ203F-între localitățile Scînteia și Bucșa;
-DJ211-între localitățile Grivița, Traian și limita cu județul Brăila;
-DJ212-între localitățile Fetești, Țăndărei, Mihail Kogălniceanu și limita cu județul Brăila;
-DJ 213-între DN2A și DJ212;
-DJ313-între localitățile Axintele, Horia și limita cu județul Călărași;
-DC42-între localitățile Valea Măcrișului și Grindași;
-DC15A-între localitățile Rădulești și Rasimcea;
-DC4-între localitățile Ion Roată și Valea Măcrișului;
-DC37-între localitățile Balaciu și Crăsanii de Jos;
-DC1-între localitățile Săveni și Frățilești;
-DC2-între localitățile Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței.
... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2014, 07:40 (7845 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iarna își intră în drepturi

Ialomița sub asediul Codului Portocaliu. Prefectura a instituit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență!

UPDATE Drumuri naționale, județene și comunale ÎNCHISE!

Iarna își intră în drepturi oficial. Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu pentru județul Ialomița. Fenomenele vizate sînt ninsori abundente și vînt puternic. Aceeași avertizare a fost emisă pentru alte 10 județe din țară. Autoritățile ialomițene s-au pregătit deja pentru a ține piept iernii. La Slobozia, la unitățile medicale specializate, au fost aduși cei 102 pacienți care au nevoie de dializă. Mai mult decît atît, vremea rea a făcut și primele victime. Două persoane au fost la un pas de moarte după ce mașina în care se aflau a fost implicată într-un accident rutier în zona localității Brîncoveni... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 16:03 (9437 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul parc industrial al județului riscă să-și piardă investitorii

Gogule, probleme, mă?

Singurul parc industrial al județului riscă să-și piardă investitorii

Platformă industrială pentru IMM din Slobozia a costat 17,5 milioane de lei și se află în pragul finalizării. Problemele legate de exploatarea ei sînt însă abia la început. Potrivit autorităților locale, investitorii care și-au anunțat intenția de a concesiona terenuri pe platformă au pretenții exagerate. De cealaltă parte a baricadei, reprezentanții firmelor susțin că valoarea taxei de administrare este exagerată și amenință că se vor retrage din proiect. În plus, la acest moment platforma nu este acreditată ca fiind parc industrial...

La parcul lăudat să nu te duci cu sacul
... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 13:27 (11503 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Noi vrem curent!»

Reportajele sărăciei 2014

«Noi vrem curent!»

În timp ce pentru alți copii tabletele electronice sînt cele mai tari jucării, 7 micuți din Vlădeni abia dacă își pot imagina cum arată un bec aprins... Îl văd doar în casele vecinilor.  Alături de părinții lor trăiesc într-o sărăcie lucie, sub un acoperiș improvizat care nu poate fi numit casă. Tot ce-și doresc membrii familiei David este să fie racordați la sistemul public de electricitate...

Viața pe întuneric
Casa soților Ionela și Tomiță David se află la marginea comunei Vlădeni, într-un loc ce pare pustiit. Ceea ce ei numesc casă este, în realitate, o cocioabă cu acoperișul... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 12:35 (10253 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Sex on-line în Italia, cu surorile-porno din Ialomița

Trafic de persoane pe internet

Sex on-line în Italia, cu surorile-porno din Ialomița

Amfitrioane ale sexului plătit la colț de stradă, două surori din Ialomița au golit buzunarele bărbaților din Italia. Deghizate în escorte virtuale pentru site-urile destinate adulților, fetele erau, în realitate, prostituate. O oră de sex cu surorile «profesioniste» din Ialomița costa chiar și 100 de euro. Banii ajungeau în conturile lui Costel Barcan, proxenetul care le obliga pe tinere să presteze cea mai veche meserie din lume. Cazul «cocotelor virtuale» a ajuns în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. După ce l-au prins și arestat pe proxenet, anchetatorii l-au trimis în judecată. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă o pedeapsă de pînă la 10 ani de închisoare..... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 11:22 (21888 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciuni de fraudă cu ajutoare sociale

Sprijin financiar încasat ilegal de 300 de ialomițeni

Suspiciuni de fraudă cu ajutoare sociale

La final de an 2013, Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița făcea public numărul beneficiarilor care ar fi primit ilegal bani de la stat. Oficialii instituției îi numesc «debitori», însă legea îi suspectează de fraudă cu ajutoare sociale. În această situație ar fi 300 de ialomițeni...

Beneficiari în ilegalitate
Cei 300 de ialomițeni au fost depistați ca urmare a unui control exercitat de reprezentanții Curții de Conturi Ialomița în ceea ce privește actele contabile și sistemul de plăți efectuat de Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița. La momentul... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 09:19 (8410 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Retrospectivă 2013 (II)

Mai departe scrie-n carte
Luna mai, ca orice lună de primăvară, a fost una specială. S-au scris multe, și mari și mărunte. Dar cum cele mărunte sînt prea multe, ne vom referi doar la cele mari. Articolul care a ținut capul de afiș al lunii mai este «Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea», cel în care de-acum fostul președinte al AJVPS Ialomița declara celor 1000 de vînători și pescari din Ialomița război deschis, cu speranța că, de frica consecințelor, va rămîne în funcție... N-a împărățit Asociația, dar și în ziua de azi se judecă pentru supremație... În urmă-i rămîn abuzuri, ilegalități, lucruri bune, dar și o haită de lupi care trag... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 07:48 (12861 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița încalcă regulile de circulație

Amenzi pentru drumuri nesemnalizate

Primăriile din Ialomița încalcă regulile de circulație

Zeci de porțiuni de drumuri naționale și județene care tranzitează localitățile din Ialomița au fost descoperite nesemnalizate de către polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ilegalitatea constatată a atras după sine și sancțiunile. Un număr de 7 administrații locale din Ialomița au fost amendate de oamenii legii pentru că nu au dotat corespunzător cu semne de circulație șoselele care le tranzitează...

Ilegalități constatate și amendate
Una dintre responsabilitățile pe care le au de îndeplinit polițiștii Serviciului Rutier Ialomița... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2014, 06:42 (2839 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Raclă de argint de 17 kilograme pentru Sfintele Moaște

Slobozia: Raclă de argint de 17 kilograme pentru Sfintele Moaște

În cursul dimineții de joi, 11 noiembrie 2010, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a sfințit la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia noua raclă în care ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 14:07
(14699 vizualizări - 0 comentarii)


Braconieri surprinși la Bordușani

Un control de rutină al polițiștilor organizat marți, 9 noiembrie, în zona Fetești, pentru prevenirea și combaterea braconajului, a dus la identificarea în trafic a unui autoturism suspect. În vehiculul ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:46
(14192 vizualizări - 0 comentarii)


Un MIC producător de pîine de la Amara a fost «ars» de Poliție și Gardă. Pe cînd cei MARI?

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare au identificat pe raza orașului Amara un autovehicul ce aparținea unei societăți comerciale din localitate ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:38
(9838 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 9 noiembrie, polițiștii din Fetești au identificat, pe strada Călărași din localitate, un cetățean în vîrstă de 53 de ani care se deplasa la volanul unui autoturism. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:23
(15226 vizualizări - 0 comentarii)


Finanțele atenționează agricultorii asupra plății impozitului anual

Fermierii ialomițeni care desfășoară activități agricole în legumicultură și viticultură și pomicultură mai au la dispoziție 5 zile pentru plata impozitului anual. Într-un comunicat remis publicității, ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:02
(13484 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la un uscător de cereale

Un incendiu s-a produs în această dimineață, în jurul orei 5.15, la un uscător de cereale care aparține unei societăți comerciale din municipiul Fetești. Urmare a nerespectării parametrilor tehnologici ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 11:14
(13620 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 19:30
(11497 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 18:54
(12765 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» se extinde la Jilavele

Centrul de formare Biblionet (demarat în cadrul unui program derulat ca parteneriat între IREX-SUA, Ministerul Culturii și Patrimoniului Național, Asociația Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 16:17
(15627 vizualizări - 0 comentarii)


Audi Q7 furat din Italia, depistat la Bărbulești

Audi Q7 furat din Italia, depistat la Bărbulești

Luni, 8 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional. În cadrul acțiunii, polițiștii au identificat un cetățean ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 13:47
(15746 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 100 de vitezomani amendați de Poliția Rutieră

Peste 100 de conducători auto au fost depistați conducînd cu viteze peste limita legală doar pe parcursul a trei zile. În intervalul 5-7 noiembrie a.c., pe arterele din județ, polițiștii Serviciului Rutier ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 13:40
(14145 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului-9,3%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, la sfîrșitul lunii octombrie 2010 rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este în scădere. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 12:22
(8865 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrân de 73 de ani prins cu țigări de contrabandă

Slobozia: Bătrîn de 73 de ani prins cu țigări de contrabandă

În cursul dimineții de luni, 8 noiembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii slobozeni au depistat pe raza municipiului un localnic, de 73 de ani, în timp ce intenționa să comercializeze țigări avînd ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 19:11
(16329 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Un tânăr fără permis a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului

Slobozia: Un tînăr fără permis a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului

Sîmbătă, 6 noiembrie a.c., în Slobozia, un tînăr a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului. Așadar, pe strada Gării din Slobozia, un tînăr, de 26 de ani, din municipiu, gonea la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 19:05
(15395 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


APIA: 90,8 milioane de euro pentru peste 400000 de fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat la plată 401942 fermieri ce au îndeplinit cumulativ condițiile impuse de regulamentele europene și legislația românească, cu suma de 387,9 ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:21
(14034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 9 ani, violată cu bestialitate

O copilă de doar 9 ani, din localitatea Marsilieni a trecut zilele trecute prin clipe de groază, după ce a fost violată de un bărbat de 47 de ani. Fetița a fost ademenită de violator la docmiciliul acestuia ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:01
(19560 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: viol Ialomița


Tânăr de 26 ani, mort într-un accident rutier

Tînăr de 26 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie aseară în cartierul Slobozia Nouă. Un tînăr de 26 de ani a sfîrșit într-un accidet rutier produs de prietenul său. Accidentul s-a produs duminică, 7 noiembrie, în cartierul Slobozia Nouă. În timp ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:00
(16443 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Femeie salvată de la viol de doi jandarmi

Sîmbătă, 6 noiembrie, noaptea, doi jandarmi ialomițeni ce se îndreptau către domiciliul propriu după terminarea orelor de program au auzit țipetele de ajutor ale unei femei în zona blocului G5. Nu mare ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:59
(17630 vizualizări - 1 comentariu)


Patru persoane rănite în urma unui accident rutier

În dimineața zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., în jurul orei 7.45, în afara localității Armășești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. La fața locului s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:56
(16667 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Peste 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au identificat pe raza cartierului Slobozia Nouă două persoane care comercializau pește fără a deține documente legale de proveniență. Astfel, în autoturismul ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:55
(15358 vizualizări - 0 comentarii)


Uniunea Europeană sancționează România diminuînd subvenția pe suprafață

În campania SAPS 2007 România a avut la dispoziție, conform regulamentelor Uniunii Europene, un pachet financiar de 440 milioane de euro, reprezentînd sprijin financiar direct pe unitate de suprafață. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:50
(15956 vizualizări - 0 comentarii)


Drive test Hyundai la Europa FM

Drive test Hyundai la Europa FM

Importatorul mărcii Hyundai în România și Europa FM au demarat o colaborare menită să aducă modelele auto marca Hyundai mai aproape de ascultătorii postului național de radio. Astfel, pe durata a șase săptămîni ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:40
(14739 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar reținut de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii urziceneni au identificat, pe raza localității Sinești, un tînăr de 19 ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Sectorului nr. 4 București a emis mandat de ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:30
(13633 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12343 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15313 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13677 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16538 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10122 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21828 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15134 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...