Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile sunt pregătite pentru deszăpezire

Cel puțin la nivel declarativ

Autoritățile sînt pregătite pentru deszăpezire

Pentru prima dată în ultimii 23 de ani, autoritățile județene sînt pregătite pentru deszăpezire. Potrivit declarațiilor oficiale, Ialomița are peste 50 de utilaje pregătite să curețe zăpada. Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, avertizează că nu va ezita să închidă drumurile, dacă această măsură se va impune...

Prevenția e mama deszăpezirii
Deși riscul unui viscol de proporții în Ialomița este scăzut, autoritățile județene susțin că sînt pregătite pentru iarnă. Conform informațiilor oficiale, la acest moment, peste 50 de utilaje de deszăpezire se află în stand-by, iar oficialii... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2013, 16:01 (6003 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Jacheta care sună la 112

Jacheta care sună la 112

Pentru că era în criză de timp, a inventat tricoul care încarcă telefonul. Fiindcă invenția s-a dovedit a fi un succes, Costin a mers mai departe... Concursuri, platforme de inventică on-line, mentori care te ajută să-ți transformi visele high-tech în realitate.... Iar acum, jacheta care sună la 112. Noua invenție a tînărului, deși aflată la faza de prototip, e perfect funcțională. Iar cînd se plictisește de inventat aplicații practice, Costin lucrează de zor la noii lui roboți-sumo. Acolo l-am și cunoscut, în atelierul de automodele de la Palatul Copiilor din Slobozia, meșterind la o soluție pentru ca robotul său să devină invincibil...

Dependența de gadgeturi... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2013, 14:50 (15184 vizualizări - 16 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul Pavel și salariile primarilor

Ialomița, între politică și administrație

Senatorul Pavel și salariile primarilor

După un an de mandat, senatorul Marian Pavel reușește să se țină de cuvînt. Una dintre inițiativele sale, respectiv cea privind majorarea salariilor din administrația publică locală, a fost aprobată de către Senat. Teoretic, cu puțină voință politică, salariile primarilor de la orașe și sate, ar putea crește cu 3-400 de lei, începînd din 2015. Întrebarea care se impune în acest context nu este dacă merită sau nu edilii locali acest plus la salar... E clar, îl merită! Însă Independent crede că nu e pentru cine se pregătește. Și, evident, o putem dovedi!

O inițiativă liberală la un social-democrat... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 16:00 (21954 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Stoica a primit «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler»

Vrednic este primarul Sloboziei!

Alexandru Stoica a primit «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler»

Sfîntul Nicolae i-a adus primarului Sloboziei una dintre cele mai rîvnite ordine ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. El a primit «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler» alături de Alexandru Potor, președintele GAL «Dunărea de Jos». Edilul orașului a primit acest însemn «pentru lucrarea pilduitoare în folosul comunităților parohiale...».

Vrednic este Alexandru
Vineri, 6 decembrie 2013, cînd Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfîntul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a săvîrșit Sfînta Liturghie la Mînăstirea «Sfinții Voievozi... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 11:53 (29122 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadouri pentru copiii nimănui

Sfîntul Nicolae la casa de copii

Cadouri pentru copiii nimănui

Instituțiile de octotire socială din Ialomița rămîn în continuare un subiect delicat și dureros. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița are la acest moment în îngrijire, la Slobozia, peste 150 de copii. Pentru ei, indiferent de vîrsta pe care o au, singura casă rămîne casa de copii. De Sfîntul Nicolae, ziarul Independent, alături de un donator care a cerut să rămînă anonim, a oferit acestor copii dulciuri și jucării...

Instituții în loc de mamă și tată
În ultimii ani, Direcția Generală de Asistență... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 08:51 (5906 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiuni filantropice de 21,7 milioane de lei, demarate de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

De 15 ani, Episcopia Sloboziei și Călărașilor este aproape de semenii aflați în suferință. În toată această perioadă de timp, peste 200 de mii de oameni au apelat la sprijinul Bisericii și au beneficiat de ajutorul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Valoarea sumelor alocate de instituție pentru susținerea acțiunilor social-filantropice a fost în valoare de 21,7 milioane de lei...

15 ani de acțiuni filantropice
Sectorul de Asistență Socială și Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a fost înființat în anul 1999, printr-o decizie chiriarhală. Încă de la început, acest... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 06:56 (6402 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Într-un județ în care indemnizațiile sociale se acordă «la negru», statul a decis să retragă sprijinul financiar tocmai celor care au cu adevărat nevoie de el. Vorbim despre cei peste 7000 de ialomițeni cu handicap. Temeiul legal îl reprezintă noile criterii de evaluare a stării de sănătate a acestor persoane. Puse în practică la Slobozia, reglementările îi scot de la plată tocmai pe cei a căror infirmitate este vizibilă, motivîndu-se că sunt sănătoși tun.

Criteriile umilinței
Criteriile după care se face reevaluarea persoanelor cu handicap au fost revizuite de mai multe ori,... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 15:45 (12851 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

«Eu am vorbit tot timpul serios despre promovare!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia, interviu Adrian Mihalcea

«Eu am vorbit tot timpul serios despre promovare!»

Toamnă extrem de fastă pentru sporturile de echipă din Slobozia. Dacă în privința echipei de handbal rezultatele obținute erau de așteptat avînd în vedere mișcările de trupe din vară, la fotbal evoluția echipei ne-a luat pe așteptate. Robustețea unui nucleu de jucători care evoluează de foarte mult timp împreună, coroborată cu ambiția unui tînăr și promițător antrenor, au dus formația noastră pe un loc II de pus în ramă. O analiză chibzuită a toamnei galben-albastre și gînduri îndrăznețe pentru primăvara lui 2014, în interviul cu antrenorul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea...

-Domnule Mihalcea, Unirea a terminat pe II, la egalitate de puncte cu liderul Rapid. Și-a depășit echipa condiția sau, dimpotrivă, se putea chiar mai mult?... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 11:40 (7390 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

5 disponibilizări în rîndul alb-verzilor

Viitorul Axintele a terminat sezonul de toamnă în obiectiv, pe loc de play-off. Totuși, comportarea echipei a fost una sub așteptările conducerii și, de aceea, se preconizează schimbări masive de lot. De 4 ani antrenor al alb-verzilor, adevărat record în fotbalul romînesc, profesorul Ion Nica ne-a declarat: «Vom căuta să facem reconstrucția pornind de la actualul nucleu de jucători: „veterani“, ca Răduță, Frangu sau Șelaru, și tineri care joacă de ceva timp împreună, ca Vasile, Oprișan, Bogorodiță sau Dedu. Vrem ca, în cel mai scurt timp, să revenim în fruntea clasamentului, acolo unde este locul acestei echipe!». Dacă la capitoul «achiziții» nu este nimic concret deocamdată, au apărut primele... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 09:38 (6399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământ pe datorie pentru 2500 de elevi ialomițeni

Arierate în Educație

Învățămînt pe datorie pentru 2500 de elevi ialomițeni

De un an și jumătate, elevii navetiști din Ialomița merg la școală pe datorie. Toate acestea întrucît Ministerul Educației nu a decontat abonamentele pentru transport. În această situație sînt 2500 de elevi, care mai au de primit de la stat 1,4 milioane de lei...

Educație cu debite
Potrivit ultimelor estimări făcute publice de către reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, valoarea totală a restanțelor pe care Ministerul Educației le-a acumulat în ceea ce privește decontarea abonamentelor elevilor navetiști din Ialomița este de 1,7 milioane de lei. Această sumă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 20:27 (5703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia cheltuie 870000 lei anual pentru «prestări servicii»

De ani de zile, Spitalul Slobozia acuză lipsa personalului medical calificat. Principala cauză, susțin oficialii instituției, o reprezintă lipsa banilor. Realitatea infirmă însă această afirmație. Potrivit datelor oficiale, unitatea medicală cheltuie aproape un milion de lei pentru contracte de prestări servicii încheiate cu medici și asistente...

Prestări servicii medicale pe bani frumoși
Scandalul cheltuielilor inutile din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia continuă. Potrivit datelor oficiale, instituția cheltuie 72568 lei lunar pentru plata a 34 de medici și asistente... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 15:22 (17649 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

150 de deținuți de la Slobozia ar putea fi liberi la 1 februarie 2014

Noul Cod Penal grațiază infractorii

150 de deținuți de la Slobozia ar putea fi liberi la 1 februarie 2014

De la 1 februarie 2014, cele mai importante legi în materie penală din România, Codul Penal și Codul de Procedură Penală, se modifică integral. Schimbarea legislației pare să-i avantajeze pe infractori. Mulți dintre deținuții încarcerați în penitenciarele românești ar putea fi puși în libertate sau beneficia de pedepse mai mici, o dată cu intrarea în vigoare a Noului Cod Penal. La Slobozia ar putea fi eliberate din închisoare un sfert dintre persoanele private de libertate introduse în spațiile de detenție...

Legea penală, mai favorabilă infractorilor
În dreptul penal românesc... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 10:20 (22850 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocurile din Slobozia rămân fără mansarde

Blocurile din Slobozia rămîn fără mansarde

În caz de cutremur, Slobozia are cele mai rezistente blocuri. «Abia dacă le putem încadra în gradul III de risc seismic...» susțin oficialii administrații locale. În realitate însă, un sfert din blocuri au nevoie de reparații serioase la acoperiș. Lucrările trebuie suportate din buzunarele locatarilor, care tratează totul cu indiferență.

După blocurile gri din Slobozia
La Slobozia există aproximativ 400 de blocuri. Cele mai multe au fost construite între anii 1970-1980. Autoritățile locale susțin că sînt rezistente în fața unui cutremur similar celui din 1977... «Nu avem probleme... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 15:15 (6239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premieră

PS Vincențiu a slujit de Sfîntul Andrei la Fetești

Pentru prima dată de la întronizarea sa, Prea Sfințitul Părinte Episcop Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a fost prezent de Sfîntul Andrei la Fetești. Evenimentul a fost prilejuit de inaugurarea noului sediu al Protopopiatului Fetești. «Unul dintre aceștia ar putea fi urmașul meu!» a spus PS Vincențiu, cînd a oferit Sfînta Taină a Împărtășaniei copiilor din Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil»...

Un eveniment rarisim pentru urbe
Sîmbătă, 30 noiembrie 2013, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia «Sfinții... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 12:11 (9679 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul sărăciei

Avem 96000 de asistați sociali!

Potrivit unui raport al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, 1 din 3 ialomițeni beneficiază de programe sociale. Pentru plata acestora, statul a acordat, în primele 10 luni ale anului în curs, 7,9 milioane de lei.

Număr record de beneficiari
Majoritatea beneficiarilor de servicii sociale din județul Ialomița este reprezentată de către persoanele care primesc alocații de stat. În număr de 55931 de persoane, acestora le-au fost acordate, în perioada ianuarie-octombrie 2013, ajutoare sociale în valoare de 3,1 milioane de lei. În acest tip de ajutor intră... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 08:56 (4415 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Claca de 4 hectare

În ultimii ani, oficialii ialomițeni au declarat că fac demersuri pentru împădurirea a mii de hectare de teren nearabil sau degradat. În așteptarea acțiunilor concrete, apele lasă comunitățile înșirate de-a lungul Ialomiței, Dunării și brațului Borcea mai sărace... Iar, în fapt, eforturile reale sînt aproape de fiecare dată locale. Săptămîna trecută, sătenii din Stelnica au împădurit, în 3 ore, 4 hectare de teren. Un efort considerabil pentru comunitate și un exemplu că, acolo unde există voință, orice este posibil...

Clacă pe malul Borcei
E o zi de joi cu soare, după trei zile... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 07:36 (10994 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Medicina de familie, o afacere de peste 6,3 milioane de lei lunar

Ialomița: Medicina de familie, o afacere de peste 6,3 milioane de lei lunar

În timp ce la fiecare jumătate de oră un medic român pleacă în străinătate, o parte dintre medicii de familie se îmbogățesc. Pentru fiecare pacient care NU trece pragul cabinetelor, aceștia primesc, în medie, 25 de lei. O treime din medicii de familie din Ialomița au în evidențe peste 2500 de bolnavi...

Cum să faci bani din medicină
Față de celelalte servicii din Sănătate, medicina de familie beneficiază de un sistem diferit de plată. Ministerul Sănătății o numește plata per capita... În realitate, este vorba despre un fel de «pomană fără lumînări» care intră în buzunarele medicilor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2013, 09:30 (17123 vizualizări - 16 comentarii)

SPORT

Hibernare pe loc de promovare

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Clinceni 1-0

Hibernare pe loc de promovare

Unirea Slobozia a mai detonat o bombă în ultima etapă a sezonului de toamnă. Sîmbătă, 30 noiembrie a.c., cu terenul scăldat de un soare care n-a mai fost demult la dentist, trupa lui Adi Mihalcea a dat piept cu FC Clinceni, trupă cu pretenții de promovare afișate cu majuscule și care îi are în lot pe frații Caramian, Pătrașcu, Bălțoi sau Stelian Stanu, fotbaliști ale căror ghete sînt de mulți ani prietene cu mingea. Slobozenii au pus repede stăpînire pe joc și au dat dovadă de un tupeu demn de cele 5 victorii obținute pînă la jocul cu ilfovenii. Partida cu Clinceni a semănat izbitor cu duelurile împotriva Rapidului sau Brăilei. Minutul 30: lovitură liberă de la 30 de metri, lateral stînga, centrare... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 23:15 (9255 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Europa ne scapă de infractori

Ialomița: Europa ne scapă de infractori

De la momentul aprilie 2010, cînd 26 de infractori din Țăndărei au fost ridicați de procurori și polițiști englezi, raidurile forțelor de ordine din Vest întreprinse în Ialomița s-au intensificat. În urmă cu o săptămînă, organe judiciare din Franța și Elveția au ajuns la Bărbulești și Țăndărei, pentru a prinde două grupuri infracționale specializate în furturi, tîlhării, proxenetism și spargeri de locuințe.

Percheziții la Bărbulești La începutul săptămînii precedente, forțele de ordine din Ialomița, procurori, polițiști și jandarmi, au descins în localitatea Bărbulești. Alături de oamenii... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 21:25 (12634 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

2013, an de grație pentru Cornel Chirică

Tenis de cîmp

2013, an de grație pentru Cornel Chirică

Ne-am creat obiceiul bun, zicem noi, de a găzdui, din cînd în cînd, în această pagină performanțe ale unor semeni din orașul nostru care, indiferent de vîrstă, continuă să facă sport, ba chiar să se evidențieze în acest domeniu. Succesele veteranilor sportului ialomițean continuă «să ne dea de furcă», aspect care ne place nespus. Este și cazul avocatului Cornel Chirică, tenismen veteran în cadrul categoriei 60+. Practicant al tenisului de mulți ani, Cornel Chirică a revenit la grațiile sportului alb de puțină vreme, după o pauză lungă, și a început să participe frecvent la turnee. Iar rezultatele nu au întîrziat să apară... Slobozeanul s-a remarcat mai cu seamă în turneele de categorie internațională... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 20:05 (20242 vizualizări - 19 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Luni, 2 aprilie a.c., polițiștii slobozeni au oprit pentru control, pe bulevardul Matei Basarab, din localitate, un autoturism condus de un localnic de 32 ani, însoțit de doi pasageri de 16, respectiv ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:43
(5593 vizualizări - 0 comentarii)


Teatru la Slobozia

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi organizat spectacolul de teatru «Satul lui nea Marin». Evenimentul se va produce joi, 5 aprilie 2012, de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:41
(10975 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să fure benzină din mașini

Polițiștii slobozeni au prins luni, 2 aprilie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Constructorilor din municipiu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 28 ani, toți din Amara, care nu-și justificau ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:40
(5225 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Copil de 13 ani, hoț de aluminiu

Un minor de 13 ani, din Movilița, a fost prins de polițiști luni, 2 aprilie a.c., după ce a furat de la un consătean de 70 ani. Copilul a intrat în curtea locuinței părții victimei și a furat mai multe ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:39
(6382 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de găini la Țăndărei și Săveni

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 2 aprilie a.c., pentru 24 ore, un tînăr localnic de 18 ani pentru furt calificat. Acesta, în noaptea de 31.03/01.04.2012 a pătruns în curtea unei tinere de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:36
(14483 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Cal căzut într-o groapă și incendii

Sîmbătă, 31 martie a.c., pompierii militari ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o gură de canal în cartierului slobozean Bora. Animalul a fost scos cu ajutorul ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestat după ce a spart o mașină

Polițiștii din Urziceni au reținut luni, 2 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 18 ani, din comuna Manasia, pentru furt calificat. Pe scurt, în noaptea de 31 martie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:28
(6816 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 400 de amenzi aplicate șoferilor

În perioada, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni în traficul rutier. Potrivit rezultatelor, încălcările normelor rutiere au fost sancționate prin aplicarea ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:24
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV»

Potrivit unei informări media, în perioada 2-6 aprilie 2012 se desfășoară acțiunea «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV». În încercarea de a marca evenimentul, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:23
(8873 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Prinși în flagrant la furat

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 25 și 38 ani, domiciliați în Ciulnița, au fost prinși de polițiști în flagrant, vineri, 30 aprilie a.c., pe raza satului Ghimpați. Aceștia încercau să fure bucăți ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(10114 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


162 de ani de la înființarea Armei Jandarmeriei

Luni, 2 aprilie a.c., și Jandarmeria ialomițeană a marcat 162 de ani de la înființarea Armei. Atfel, în Piața Revoluției din Slobozia, în Parcul Municipal Fetești și pe platoul din fața Casei de Cultură ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(8071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți sau fără permise, la volan

Duminică, 1 aprilie a.c., doi șoferi de 22, respectiv 27 ani, domiciliați în Slobozia și Urziceni, care se deplasau la volanul unor autoturisme, au fost opriți în trafic de polițiști. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:12
(6778 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Doi copii i-au furat grîul din casă

O bătrînă de 78 din Alexeni a alertat polițiștii din localitate cu privire la faptul că hoții i-au furat din locuință aproximativ 240 kg de grîu. S-a întîmplat vineri, 30 martie a.c., în urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:11
(9840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt grâu


Fetești: Prinși cu sacii de azot furați în portbagaj

Sîmbătă, 31 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat în trafic, pe o stradă din municipiu, un autoturism condus de un localnic de 34 ani, însoțit de trei pasageri, toți bărbați cu vîrste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:10
(7919 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Au tăiat cireșii și salcîmii

Polițiștii din Coșereni s-au autosesizat în seara zilei de sîmbătă, 31 martie a.c., cu privire la tăierea și furtul mai multor arbori din specia cireș și salcîm, din incinta unei unități dezafectate din ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:08
(9988 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Coșereni furt lemne


Slobozia: După ce au băut împreună, i-au furat telefoanele

Patru slobozeni, cu vîrste cuprinse între 27 și 30 ani, sînt cercetați de polițiștii din localitate pentru furt calificat. În realitate, în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 31 martie spre 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:06
(6484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune comună a polițiștilor și jandarmilor

Polițiștii au legitimat peste 140 de persoane și au controlat 12 societăți comerciale, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii ialomițeni împreună cu jandarmi. Pentru neregulile constatate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:05
(7723 vizualizări - 0 comentarii)


Olimpiada Națională de Educație Tehnologică se desfășoară la Slobozia

În perioada 1-5 aprilie 2012, Inspectoratul Școlar Ialomița organizează etapa națională a Olimpiadei de Educație Tehnologică. Potrivit organizatorilor, festivitatea de deschidere a Olimpiadei se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:45
(12500 vizualizări - 13 comentarii)


Ialomița: Au furat bani de la bătrîne

O minoră de 13 ani și o femeie de 43 ani sînt acuzate de furt. Infracțiunile au fost sesizate Poliției joi, 29 martie a.c., de către victime, două femei de 71, respectiv 76 ani, domiciliate în Perieți și ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:40
(9894 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Beat la volan, a refuzat testarea alcoolscop și recoltarea de sînge

Un bărbat de 34 ani a fost oprit în trafic de către polițiști pentru un control de rutină. S-a întîmplat în cursul nopții de 29 spre 30 martie a.c., la Fetești. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii i ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:38
(8601 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit național, prins

Joi, 29 martie, un bărbat de 35 ani, din comuna Barcea-Galați, urmărit național, a fost prins în Ialomița. Pe numele individului Judecătoria Galați a emis un mandat de executare a unei sentințe penale de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:36
(10104 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Școala Altfel», proiect educațional inedit

În perioada 2-6 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează «Școala Altfel», un parteneriat școală-bibliotecă. Evenimentul presupune organizarea de activități precum vizitarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:14
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Stelnica

Peste 85 de persoane au fost legitimate joi, 29 martie a.c., în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii Secției de Poliție Stelnica în colaborare cu agenții posturilor de poliție arondate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:01
(12999 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Miercuri, 28 martie a.c., o femeie din comuna Gheorghe Doja a decoperit în propria curte un pistol. Ea a sunat de urgență la Poliție. Femeia efectua lucrările agricole de primăvară în curte. Ea a descoperit ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:42
(13429 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație: Elevii ialomițeni iau lecții de prim-ajutor

Săptămîna viitoare va debuta într-un mod inedit pentru elevii din întreaga țară. Ei vor merge la «Școala Altfel». În cadrul acestui program, timp de șapte zile, școlarii vor participa la activități extracurriculare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:39
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Vineri, 30 martie a.c., președintele PP-DD, Dan Diaconescu, vine în Piața Revoluției din Slobozia pentru a se întîlni cu simpatizanții săi din tot județul Ialomița. Dan Diaconescu va ajunge în Piața Revoluției ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:35
(23278 vizualizări - 23 comentarii)


Ialomița: Inspectorii DSVSA, controale înaintea Sărbătorilor Pascale

Pentru a preveni toxiinfecțiile alimentare de Paște, inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și-au intensificat controalele. În special, inspectorii DSVSA verifică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:26
(7692 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil descoperit în mijlocul cîmpului

Plecat la muncile agricole, un bărbat din localitatea Mărculești a decoperit pe cîmp un proiectil neexplodat. Panicat, omul a sunat de urgență la 112. Elementul de muniție avea un diametru de 120 de milimetri ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:22
(8799 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: RAJA întrerupe furnizarea apei potabile joi, 29 martie 2012!

«Miercuri, 29 martie, în intervalul orar 9,00-18,00 se va întrerupe furnizarea apei potabile în orașul Țăndărei» informează reprezentanții societății furnizoare de apă potabilă în localitate, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:15
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de Paști la Muzeul Județean Ialomița

Luni, 2 aprilie a.c., începînd cu orele 13,00, Muzeul Județean Ialomița vernisează expoziția «Lumina Învierii. Tradiție și cultură religioasă în Bărăganul ialomițean». Expoziția se înscrie într-un program ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:02
(7403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...